Einde „SCHIPHOL-AFFAIRE nu in zicht li Rapidity stelt teleur tegen Prowano Uit Kemee merland Visserïjgolf Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Haarlemmer stond terecht wegens verduistering van ongeveer 700 coca-colajlesjes Meerderheid der Boegandi is katholiek HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Auto door trein geheel vernield Kersttentoonstelling Postduiven- tentoonstelling in Krelagehuis Vi DINSDAG 20 DECEMBER 1955 PAGINA 55 Een Graalcentrum IJMONDRAAD EN GED. STATEN Z ANDVOORT K.V .P.-vergadering Zanidivoort Geen persoonlijke ongelukken In Ottawa Moeder met vijf kinderen verbrand HEEMSTEDE Goede daad van iHeem s te e ds e Trekke rs TAFELTENNIS! IN KiENNEMEiRiLAND „TRESLONG" - HILLEGOM „Dancing by Candlelight" ROEIENDE LEZING OVER SPANJE Voor bedrijfsapostolaat Beverwijk Veilingnotering CASTRICUM I'NiST UIIFAVOND Marktbericht VELSEN-NOORD •Kerstavond K.A.V. APPLIQUÉ'S KERAMIEK J o s j e Smit KUNSTHANDEL LEFFELAAR (BASKETBAL 3456789 10 11 BILJARTEN Kampioenschap van Haarlem, 2e klasse BADMINTON IN HAARLEM „In memoriam D. E. van Leersum" wisseliprijs VOLLEYBAL Na een maandenlange instructie is gis teren eindelijk de „hoofdpersoon" uit de z.g. „Schiphol-affaire" voor de Haar lemse politierechter verschenen. Het was een 29-jarige aannemer van sloop werken e.d. uit Haarlem die in de ja ren '53, '54 en '55 het schoonmaken der vuilnishokken op de nationale luchtha ven had verzorgd. Hij stond terecht om dat hij zeven a achthonderd coca-cola flesjes, die volgens het contract met de K.L.M. moesten worden ingeleverd, naar huis zou hebben meegenomen en verkocht. Öe politierechter, mr. H. G. Rambonnet; legde hem een geldboete op van 30,-, subsidiair 12 dagen hech tenis. Het einde van de affaire, waarbij oan. brandweermannen, politiemannen en ander Schiphol-personeel betrokken zijn geweest, schijnt thans in zicht te zijn. Vrijdag aanstaande zal waarschijnlijk de laatste verdachte worden berecht en dan is de uiteindelijk weinig om het lijf Antony Lubwana is een kleine, zwarte man. Hij is even in de vijftig en woont in Rubaga bij Kampala in Boeganda. Antony Lubwana is hoofd van een katholieke junior secondary- school een soort ULO. Zoals zoveel onderwijzers in zijn land is hij tot af gevaardigde gekozen in zijn woonplaats en om enige praktische ervaring op te doen in de democratische gewoonten en gebruiken, heeft de Britse regering hem voor een paar maanden naar En geland gestuurd. Van die gelegenheid heeft Lubwana geprofiteerd, om voor een weekeinde over te wippen naar Nederland, naar het Internationaal Op leidingscentrum van de Vrouwen van Nazareth, „De Tiltenberg" in Vogelen zang. De beweging van de Vrouwen van Nazareth, de Graal, is twee jaar gele den in Boeganda gestart. Drie dezer lekenzusters werken er en hebben, zo als overal elders, een kern van enkele enthousiaste jonge vrouwen om zich heen verzameld, die trachten het ge loofsleven in hun directe omgeving te verdiepen. Zij werken niet als missie zuster, maar als arts, als onderwijze res of als maatschappelijk werkster. De dochter van Antony Lubwana, Im- maculata, werkt in een ziekenhuis en zij heeft reeds haar intrek genomen in het Graalcentrum, dat de Vrouwen van Nazareth ter plaatse hebben opge richt. Zij is nog niet toegetreden tot de kern, zij heeft dus nog niet de ge lofte afgelegd, maar zij is het wel van plan en vandaar dat haar vader een kijkje is gaan némen in Vogelenzang, het centrum waar deze jonge vrouwen uit de hele wereld worden opgeleid. Het uitstapje naar Nederland is het slot van zijn reis naar Europa. Mor gen stapt hij in Londen weer in het vliegtuig en dan is hij vrijdag weer thuis, om in de huiselijke kring Kerst mis te kunnen vieren. Antony Lub wana behoort tot de tweede generatie katholieken in zijn land. Zijn vader is tot het katholicisme overgegaan en twee van zijn vijf broers zijn priester geworden. Een hunner heeft zelfs de persoonlijke titel van monseigneur en is lid van het parlement van Boeganda. Behalve de werking van de demo cratie is Lubwana in Engeland ook het opvoedingssysteem gaan bestuderen. Hij is immers hoofd van een Ulo-school en gelooft in de goede resultaten van het Engelse systeem. Daarnaast heeft hij ook studie gemaakt van de Engelse landbouwmethodes. Boeganda is voor namelijk op de landbouw aangewezen. Er zijn uitgestrekte weiden, maar het vee wil er niet gedijen. Er is tekort aan melk. Het Britse gouvernement heeft wel maatregelen genomen om die tekorten aan te vullen. Men heeft de invoer van landbouw- en veeteelt- produkten verhoogd, maar dat is de bedoeling niet van de Boegandi. Zij willen het zelf doen. Zij willen zelf hun levensstandaard opvoeren en op eigen benen kunnen staan. Dat is niet urt onwil of antipathie tegen de En gelsen, maar omdat men weet dat vroeg of laat de Boegandi zelf in staat moe- tep zijn om hun eigen boontjes te dop pen. Van haatgevoelens tegen de En gelsen merkt men in Boeganda dan ook Weinig. Over de behulpzaamheid en de vrien delijkheid van de Engelsen, die Lubwa- na. !n Engeland heeft ondervonden, is hij in de wolken. Men heeft hem ant woord gegeven op al zijn vragen. Men heeft hem voorgelicht en rondgeleid. Iedereen van hoog tot laag was be reid om hem te woord te staan. De Boegandi voelen er veel voor om de Britse systemen in Boeganda over te nemen, niet klakkeloos natuurlijk, maar met verwerking in het eigen persoonlijke. Het opvoeren van de le vensstandaard, zodat de Boegandi zo spoedig mogelijk in staat zullen zijn om baas in eigen huis te zijn, is het eer ste doel van de verantwoordelijke Boe gandi. Levensstandaard is overigens een erg betrekkelijk begrip. Men kan wel zeggen, wat het niet is. B.v. het bezit van een auto. Want vooral in de havenplaatsen hebben verscheidene in landers een eigen wagen. Maar een huis om in te wonen of de meest ele mentaire middelen, om hun gezin op de been te houden, hebben ze niet. Boeganda heeft een vakbeweging, maar een weinig ontwikkelde. De be weging moet nog groeien, al verricht zij reeds belangrijk werk in het belang van de werknemers. Een leerplicht be staat er natuurlijk nog niet, maar vooral onder de jongeren is er eén verheugende leergierigheid te constate ren. Van een gemengde opvoeding is geen sprake. Er zijn jongens- en meis jesscholen en de klassen puilen over ,femee/1 uit. Bovendien zijn het met alleen de jonge jongens en meisjes, die naar school gaan, maar ook oude ren, die pas op latere leeftijd het ge mis aan ontwikkeling hebben gevoeld Een moeilijkheid voor de „scholieren is natuurlijk het reizen. Soms moeten zy vele kilometers lopen om naar school te gaan, want al zijn er bussen, veel dorpen liggen nog volkomen ge ïsoleerd. Een gelukkig verschijnsel in het land van Antohy Lubwana is het grote aantal overgangen tot het ka tholicisme. Pas in het begin van deze eeuw is de Missie zich met Boeganda gaan bezig houden én nu reeds is de meerderheid van de bevolking katho liek, De Katholieke Actie bijvoor hebbende kwestie tussen justitie en de werkers op het vliegveld uit de wereld. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zei dat de rechtszitting de bes te constructie van de zaak is. Het getui genverhoor bracht n.l. verschillende voor de verdachte zeer gunstige om standigheden aan het licht, die de ver duistering der colaflesjes naar een tweede plan schoven. Een vertegen woordiger van de K.L.M. deelde mede dat zijn maatschappij sinds enige tijd helemaal geen prijs meer stelt op lege flessen of poetsdoeken of op ander af val. Het wordt nu door de gemeente weggehaald en het contract met haar spreekt niet van inlevering van z.g. waardevolle voorwerpen. Objectieve waarde bezaten de door de verdachte ontvreemde Schiphol-eigendommen bij na niet. Integendeel, een vuilnisbelt- bezitter uit Hoofddorp, die thans de flesjes uit de K.L.M.-hokken krijgt aan gevoerd, verklaarde er niets mee te kunnen beginnen. „Ze zitten vol verf en olie en als je ze wilt verkopen, moet je veel te veel kosten maken." Overigens speelden zich gisteren tijdens de zitting vreemde dingen af. Eén der getuigen, een stoffeerder, die in dezelfde affaire onlangs we gens meineed werd veroordeeld, durf de geen eed af te leggen. „Ik sta niet vast in m'n schoenen, edelachtbare, daarom zeg ik liever niets." Doch de politierechter vond dit geen motief en hield derhalve de onwillige en on standvastige Haarlemmer de gevaren van zulk een weigering (gijzeling en eventueel vervolging wegens misdrijf) voor. Toen vertelde de stoffeerder het een en ander. Een volgende getuige pleegde bijna meineed door te zeggen dat de cola flesjes niet naar het pakhuis van de verdachte gingen. Zijn verklaring was al uitvoerig opgeschreven en slechts een laatste restrictie, hem door de offi cier in de mond gelegd, kon hem red den. De Officier van Justitie hield nog maals stil bij de uiterst negatieve hou ding van de Schipholleiding in deze diefstal- en verduisteringszaken en vond dat het hele geval daardoor van gerin gere importantie was geworden. Hij re- quireerde 75,- of 20 dagen. Mr. J. P. Vreeken uit Amsterdam, die de verdediging voerde, vroeg ontslag van rechtsvervolging op grond van de praktische onbruikbaarheid der coca- colaflesjes. By het begrotingsonderzoek hebben verschillende leden van de Prov. Staten aan Ged. Staten gevraagd, welke ver houding er zal bestaan tussen het be stuur van het bovengemeentelijk lichaam in de IJmond, de z.g. IJmondraad, en Ged. Staten. Met klem werd gezegd dat meer helderheid dienaangaande zeer wenselijk is. De afdeling Zandvoort van de Katho lieke Volkspartij houdt woensdagavond een belangrijke vergadering in het patronaatsgebouw. Het Tweede Kamer lid Van der Ploeg zal dan spreken over actuele politieke vraagstukken: o.a.: lonen en prijzen en het ouderdomspen sioen. Het bestuur rekent op een be hoorlijke opkomst van de leden. Aan vang 8.15 uur. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem relet. 15220 beeld is bijzonder actief en blanken en inlanders werken daarin schouder aan schouder. De katholieken hebben de beschik king over een eigen weekblad, „Munoo" genaamd, hetgeen betekent „Uw Vriend". Het blad, dat tot nu toe op vrij primitieve wijze werd gedrukt, zal binnenkort gedrukt worden door Ita liaanse zusters, die zich al jaren lang in Italië op het drukken van deze soort tijdschriften hebben toegelegd. De zusters hebben de persen overge nomen en komen nu naar Boeganda. „Munoo" wordt ook in niet-katholieke kringen veel gelezen. Het geeft nieuws en zoals in de meeste zich ontwikke lende landen bestaat er ook in Boe ganda een onstilbare nieuwshonger. Merkwaardig is overigens, dat vier van de vijf ministers van Boeganda, on danks de katholieke meerderheid, niet katholiek zijn, maar protestant. Alleen de minister van Justitie is katholiek. De verhouding met de protestanten en uiteraard met de Kerk van Engeland is heel goed. Ook het staatshoofd, de Ka- baka, is protestant en de katholieken zijn daar niet rouwig om, want dat is de beste garantie voor een goede verstand houding met Engeland. De verhouding tussen de verschillende religieuze groe peringen laat overigens toch weinig te wensen over, vooral dank zij het clan systeem, het systeem van de familie groep, waarin katholieken, protestanten, Islami en anderen verenigd zijn. En wanneer een der clan-genoten tot pries ter gewijd wordt, dan vieren de pro testantse en Islamitische clange-noten net zo goed feest vanwege de hoge waardigheid, die een hunner heeft ont vangen. Geleidelijkheid Deze en zoveel andere dingen heeft Antony Lubwana ons gisteren verteld, toen wij hem in Vogelenzang bezoch ten. Hij is vol van zijn land en hoe kan het ook anders. Zijn land maakt momenteel het grote avontuur van de bewustwording door. Dat avontuur wordt niet tegengestreefd door allerlei opgekropte haatgevoelens. Het ontwik kelt zich langs de lijnen der gelei delijkheid. Van dat avontuur is Lub wana vol, omdat hij er zelf een belang rijke rol in speelt. Hij werkt mee aan de opvoeding van jonge Boegandi, jon ge mensen, die naar alle waarschijn lijkheid het ogenblik zullen beleven, dat zij de teugels van staat van het Britse gouvernement overnemen. Maar hij is er vooral vol van, omdat hij zich ervan bewust is, hoezeer dit alles bevor derd is geworden door de komst van het katholicisme. Dat is de rede ook waarom hij en zoveel andere vurig- gelovende katholieken in Boeganda sa menwerken in de Katholieke Actie. Op de onbewaakte overweg bij Poor tershaven is zondagmorgen een auto aangereden door de trein, die om 10.41 uur uit Hoek van Holland was ver. trokken. De auto werd bestuurd door de 44-jarige G. van B. uit Rotterdam, die met zijn echtgenote hun zoon naar het s.s. „Lindekerk" had gebracht. Op de terugweg gleed de auto door de glad heid van de weg en kwam op de spoor baan terecht. Het lukte de bestuurder niet de auto weer op de weg te krijgen Zijn vrouw liep de naderende trein tegemoet om de wagenvoerder op het voorval attent te maken, maar de trein bleek niet meer te kunnen stoppen. De auto werd 38 meter meegesleurd en ge heel vernield Eerst 200 meter verder stond de trein stil. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. In de Canadese hoofdstad Ottawa zyn zes leden van een familie bij een brand in de vlammen omgekomen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de moeder en haar vijf kinderen een meisje van 5%, twee jongens van 4 en 2 en een tweeling van een maand niet meer uit het brandende huis gered konden worden. De vader, die zich bui ten bevond, slaagde er niet in zijn ge zin te bereiken en moest met ernstige brandwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. (AFP) Zoals elk jaar hebben de verkenners van de „Heemsteedse Trekkers"-groep ook dit jaar weer een groot aantal man den geplaatst bij verschillende Heem- steedse winkeliers. De bedoeling is dat men zijn gift eventueel bij de betrok ken winkelier gekocht, in deze manden deponeert. Vrijdag worden deze man den dan door de Trekkers opgehaald en de goede gaven uitgedeeld onder de Stille Armen. Tot nu toe zijn de man den nog maar zeer matig bedeeld. De stille armen hopen op een grotere be langstelling in deze laatste week voor Kerstmis. 26. Hake blijft op enige afstand staan en zijn kille, lichtgrijze oogjes loeren naar Svein, die dreigend teruggluurt. „Ik houd van een behoorlijk gevecht en kan een goede krijger naar waarde schatten", zegt de zwarte Viking, „vooral als ik ze nodig heb. Toen ik indertijd dat Ierenschip van jullie in de wacht sleepte, heb ik de krijgers voorgesteld met ons mee te doen, want ik had vele van mijn mannen verloren. Maar die lange daar en die slordige vriend van hem hebben ons lelijk bedrogen. Hoewel ik daardoor dus een beetje huiverig geworden ben, wil ik jullie toch een voorstel doen, in ons beider belang". „Zo je doet, zo je ontmoet, Hake", zegt Eric, „en als iemand jouw schip steelt, probeer je het ook terug te krijgen en anders een ander. Of niet soms?" „Zo is het", gromt Svein, die al lang blij is, dat het goud niet ter sprake komt. „Goed, goed", knikt Hake, „laten we daarom dus op houden elkaar af te maken; we zijn allemaal Noren en kunnen mèt elkaar meer bereiken, dan tégen elkaar. Komaan, makkers, doet met ons mee. Hoe denk je er over?" Halfra begint verontwaardigd te snuiven, maar eer de Yarl een mond open kan doen, is Eric hem voor en zegt met luide stem: „Een rond en eerlijk voorstel, Hake. En wat ons vieren betreft geen be zwaar!" Razendsnel gaan zijn gedachten. „Ik moet tijd winnen", denkt hij. „Als we eerst maar uit deze narigheid zijn". En reeds is een plan in zijn brein opgekomen. Langzaam vervolgt hij: „Ik moet ook met de overigen op het eiland rekening houden. Het is nodig, dat we weten, wat we aan elkaar hebben, nietwaar? Stel mij dus in de gelegenheid met hen te overleggen". Advertentie WOENSDAGS met medew. v. internationale artisten Het naderend einde van de eerste helft der tafeltenniscompetitie had deze week slechts een uiterst bescheiden aan tal uitslagen tot gevolg. Jn de eerste klasse werd één wedstrijd gespeeld, n.l. tussen Prowano en Rapidity. De Bever- wijkers stelden teleur door met 73 te verliezen. Bij de PEN-ploeg had Diepe- veen een belangrijk deel in deze zege door drie maal te zegevieren. Zelfs Eyking moest dus in hem zijn meerdere erkennen. In de tweede klasse kwam Rapidity 2 twee maal in het geweer en haalde hier uit twee punten.. De belangrijke strijd Rapidity 2Winfried 2 om de voorlopige bezetting van de tweede plaats eindigde in een fraaie 73 zege voor de Haar lemmers. Aanvankelijk verscheen Win fried slechts met twee man, maar op het laatste ogenblik, toen de wedstrijd formulieren al met een 64 zege voor de Beverwijkers waren afgesloten, ver scheen de derde man ten tonele, die op de valreep zijn ploeg de volle winst be zorgde. Tegen Togido 3 verging het Ra pidity beter, want met 64 werd ge wonnen. In B schijnt het GTTC 3 eerst thans ernst te worden. Na de fraaie overwin ning van de vorige week bereikte men nu een eervolle puntenverdeling tegen Hotac 2. Hierdoor staan de groenwitten nog slechts een puntje achter op de volgende staartploeg TOG 3, terwijl hun gemiddelde belangrijk beter is en dus Spanje is heel anders dan wij Ne derlanders weten uit de voorlichting, die over dat land gegeven is. Men heeft het in een heel ander licht ge steld, dan de werkelijkheid. Hoe deze is, heeft pater dr. G. J. Mulders maan dag aan de hand van filmplaatjes voor kernleden van het bedrijfsapostolaat H.H. Petrus en Paulus op boeiende wij ze uiteengezet. Wie de Pyreneeën overschrijdt, ver laat Europa, komt in een land, waar de maatstaven anders zyn, waar het volk niet de kerksheid vertoont, die de Noorderling eigen is, maar sterk en fier is in het geloof, het verdedigend met grote felheid: God, Maria en Span je, dat is alles voor de Spanjaard. Op anekdotische wijze heeft spreker de cultuur, volksaard en de historie van dit prachtige land laten leven. Het is een indrukwekkend land door de grootsheid en rauwheid van de natuur, die hun stempel legden op de volks aard. Spanje is telkens anders: hier Romeinse invloeden, daar Moorse, wel ke laatste zeven eeuwen over Spanje geregeerd hebben. De grootste moskee, die van Cordova, is thans katholieke kerk. Met gratie en zwier behandelt de Spanjaard, één op de twintig is van huis uit van adel, de vrouw, gevolg van zijn Maria-verering. De Spanjaard is nuch ter en comtemplatief. Hij toont zich aan ieder, zoals hy is. Zijn land kent zeer grote tegenstellingen, naast pa leizen, grotwoningen, waarin evenwel best een rijke boer kan wonen, omdat hij het zo heerlijk koel en prettig vindt. De Spanjaard immers is veel eenvoudiger dan de Noorderling, trekt zich van de economie niets aan, maar in zijn land wordt overal voor gezorgd. Er zyn prachtige wegen, universiteiten voor het volk enz. Natuurlijk kwamen de stierengevechten ter sprake. Geen sadisme, aldus spreker, maar met een goede grondgedachte: de mens moet boven het dier staan, het door vernuft overwinnen. Er zijn zelfs stierenge vechten ter ere van Maria. Dit alles moet men zien niet met de nuchtere ogen van de vreemdeling, maar vanuit de volksaard van de Spanjaard zelf. De Spanjaard leeft om het zo te zeg gen nog middeleeuws, vindt in het ge heel nergens aansporing in om te stre ven naar welvaart. Heel de rijkdom van het Spaanse leven, dat men bewonderen moet, liet spreker in flitsen de revue passeren, waardoor hij een scherp beeld tekende, dat de aanwezigen werkelijk een ande re kijk gaf op een groot volk, dat voor Europa een grote kracht kan beteke nen, indien men het weet te waarde ren. 19 dec. Sla 512, andijvie 2862, bospeen 2134, waspeen 923, spruiten 2162, bloemkool 18—43, boerekool 9 17, groene kool 7—12, rode kool 6—10, prei 9—18, knollen 12—24. Ter afwisseling van de wekelijkse dansavonden had het bestuur van de Castricumse Instuif zondagavond het duo Kamee, de twee bekende clowns van het circus Mullens uitgenodigd, als mede het gezelschap „The Dios", dat op deze avond zoals altijd weer op uitstekende wijze de dansmuziek ver zorgde. De Kamee's oogstten deze avond bij de jongelui een groot succes met hun onuitputtelijke kolder, maar ook de nummers acrobatiek waren van het beste soort, alsook de staaltjes tap- dance welke ze ten beste gaven. Er was voor deze geslaagde avond dan ook veel belangstelling. Maandag, 19 december Spruiten 4564, ongeschoond 3141; kwaliteit B 1520; prei 1014; was peen 1926; boerenkool 612; andijvie 20—45. Vele K.A.V.-leden hebben maandag avond in het Jozefhuis genoten van het kerstspel, dat door enkele meisjes werd gespeeld. Een declamatie werd ook zeer gewaardeerd. Een koortje zong enkele kerstliedjes. Drie trawlers Postboy IJm. 35, Soerabaja IJm. 79 en Claesje Ro. 46 negentien loggers en negentien kotters zorgden er maandag voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 5.690 kisten verse vis en 17.000 kilo tongen. Voor de eerste beurt werden er gelost: 1.080 kisten schelvis, 1.060 kisten wijting, 1.265 kis ten haring, 560 kisten makreel, 150 kis ten gul en kabeljauwen, 250 kisten kool- vis, 300 stijve kabeljauwen en 4.000 kilo tongen. De tweede losbeurt leverde tong, schol en diversen op. De prijzen waren maandag vrij gun stig. De naderende kerstdagen daarbij werd verkocht voor SI tot 26, groot- in beschouwing genomen. Grote schelvis middel 30 tot 24, klein middel deed 28 tot 20, pennen 26 tot 18 en braad 23 tot 17, gestripte wijting 22 tot 15 en dichte wijting 13 tot 8.20 per kist van 50 kilo. Haring no teerde 26 tot 9.60 per kist van 50 kilo. Het kwaliteitsverschil was verant woordelijk voor het grote, verschil tus sen de haringprijzen. De fijnvissoorten waren duur: grote tong deed 4.90 tot 4.70, groot middel 4.40 tot 4, klein middel 4.10 tot 3.80, tong I 3.70 tot 3.60 en tong II 2.95 tot 2.90 per kilo. Heilbot noteerde 3 tot 2.60, tar bot 3.80 tot 3.50 per kilo. Poontjes deden maandag liefst 28 tot 20, grote kisten kabeljauw 134 tot 124, grote regels 120 tot T 96, kleine re gels 50 tot 35 en grote kisten kool- vis 63 tot 60. Grote schol werd ver kocht voor 44 tot 43, groot middel 48 tot 44, klein middel 67 tot ƒ66, Schol I ƒ66 ot ƒ62, Schol II ƒ46 tot 43 en schol III 29 tot 25 per kist van 50 kilo. De verwachtingen voor de dinsdag- markt waren maandag niet erg hoog gespannen. De trawler Bergen IJm. 16 was thuisstomend met 780 kisten verse vis aan boord, waarvan 250 schelvis, 100 wijting, 100 dichte wijting, 200 ma kreel, 50 gul en kabeljauw, 75 haring en 5 diversen en de Abraham VI. 77 was thuisstomend met een onbekende vangst. Het stond echter nog niet vast, dat deze schepen hun vangst voor de dinsdagmarkt zullen lossen. In het Kanaalgebied was de haring visserij tijdens het weekeinde zeer wis selvallig. Een aantal loggers deden nog aardige trekjes van 20 kantjes haring. De dagvangsten liepen echter van 10 tot 60 kantjes. De trawler Gelria IJm. 21 meldde zondag een dagvangst, van rond 200 manden en de Dirkje Ro. 53 van 150 manden haring. Om de Noord was de visserij van de trawlvloot zaterdag redelijk goed. De schepen deden trekken van 40 tot 100 manden noops en de Herman IJm. 2 deed een mooie trek van 150 manden hoops. De dagvangsten liepen van 150 tot 250 manden hoops. Zondag was het vissen evenwel een onmogelijk heid. Harde tot stormachtige wind, ge paard gaande met sneeuw- en hagel buien en zeer hoge zeeën dwong de schepen om met de kop op de wind te gaan liggen steken. Maandag vroor het op de zestigste breedtegraad hard. alle hoop op de toekomst laat. De rang lijsten der tweede klasse zijn: 2 A: 2 B: TYBB 8 16 Johez 9 17 Winfried 2 8 12 DIOS 9 15 Rapidity 2 8 11 VGZ 9 13 HBC 3 8 10 PSVH 9 12 Togido 3 8 8 Hotac 2 9 9 CSV 8 7 TYBB 2 9 7 GTTC 4 8 6 te Zaanen 9 5 DIOS 2 8 2 Or. Zwart 2 9 5 Heemstede 3 8 0 TOG 3 9 4 GTTC 3 9 3 De overige uitslagen luidden: Heren, 3e kl. A: H'stede 4Oranje Zw. 3 46. Prowano 2Winfried 3 9—1, GTTC 5—TOG 4 6—4, ZPSV—DIOS 3 010, Johez 3Togido 5 19; 3e kl. B: Prowano 3Prak 55, GTTC 7Oranje Zw. 4 2—8, Rapidity 3—TYBB 3 9—1, te Zaanen 4—PSVH 2 46, HBC 5— Plaatwell. 91, 3e kl. C: Columbia Rapidity 4 4—6, GTTC 6—VTC 6—4, VGZ 2—Hotac 3 46, HBC 4Oranje Zwart 5 73; 4e kl. A: Heemskerk 2 —Rapidity 5 1—9, CSV 2—VGZ 3 9—1; 4e kl. B: TYBB 4—DSB 2 9—1, DSB 2—TOG 5 3—7, Togido 8— TYBB 4 55, Spinnew. 2H'stede 5 46. Ready 2Columbia 2 010, 4e kl. D: DSB 3—VTC 3 1—9, Doko 2—te Zaa nen 5 91, Togido 9DIOS 4 55, Spin new. 3Ready 19, Columbia 3DSB 10—0, 4e kl. E: VTC 2—Hotac 4 8—2, CTTC 2—Plaatw. 2 4—6, RKTVU 3— H'kerk 0—10, RKTVU 2—CSV 3 3—7, 4e kl. F: TZB—Togido 6 2—8, Corodex— Spinnew. 55, Rytelbi 2Boru 2 37, Winfried 4DSB 4 82, Johez 5Ram- plkw. 3—7, Dames 4e kl. A: GTTC 3— Spinnew. 46. Oranje Zw. 2Hotac 46, CSV 2—TYBB 3 9—1; 4e kl. B: DSB— Rapidity 2 010, MoruVGZ 28, Spin new. 2Johez 3 19, te Zaanen 3Oran je Zw. 3 91, 4e kl. C: Readyte Zaa nen 2 28, TOG 3Johez 4 010, Win fried 2—TZB 4—6, TZB2—TYBB 2 10— 0; 3e kl. A: DIOS—Togido 10—0, 3e kl. B: Johez—TOG 2 9—1. Advertentie Wagenweg 102 - Haarlem In het Haarlemse Krelagehuis werd za terdagmiddag de eerste officiële jeugd- basketbal stedenontmoeting tussen Haarlem en Amsterdam gehouden. Beide districten hadden in hun verte genwoordigende teams spelers(sters) uit eerste klas verenigingen opgesteld en de talrijke toeschouwers hebben dan ook kunnen genieten van enkele aantrekke lijke wedstrijden. Verrassend was de fraaie overwinning van de Haarlemse meisjes, die vooral in de productieve Jenny v. d. Hoeden een sterke troef bleken te bezitten, want zij slaagde cr 23 keer in de aanvallen goed af te wer ken. Het einde van deze ontmoeting kwam met een 4125 overwinning voor Haarlem. Bij de jongens ging de strijd in de eer ste helft vrijwel gelijk op en de gaf de Amsterdammers slechts ee g ringe voorsprong <19—:15). Na d vatting werd het snel 41"729;.,„^" vooral het falen van de Antilop - tegenwoordigers. De eindstand was w43 Zaterdagavond moest de Haarlemse kampioen Black Pirates m de Haagse Houtrusthallen tegen S.S.U (kampioen Den Haag) een nederlaag incasseren (5349), nadat de rust al met een kleine Hnaese voorsprong was ingegaan. Ook de overgangsklasser Harlem Ti gers maakte de reis naar de residentie zonder succes, want het sterke Haagse Punch bleef met 3630 in de meerder heid. Hoewel in de districtsklasse-basket- ball-wedstrijd Antilopen tegen het Rot terdamse U.S.V. een Haarlemse over winning mogelijk was geweest moesten de Haarlemmers na een enerverende wedstrijd met 37-35 het hoofd buigen voor de gasten. Keeds in het begin van deze ontmoe ting bleek dat de Antilopen slecht op schot waren, waardoor ondanks een overwicht na enige minuten spelen nog slechts een 3-1 voorsprong kon worden genomen door het benutten van straf- worpen. Met nog slechts 3 minuten te spelen was de stand geheel in evenwicht (33- 33). In deze laatste belangrijke minuten slaagden de Rotterdammers er in weder om een kleine voorsprong te nemen (37- 33) welke niet meer werd afgestaan. In de overgangsklasse eindigde de plaatselijke heren ontmoeting tussen H.O.C. en I. H. J. in een 45-29 zege voor H.O.C. Bij de dames behaalde Rapidi- tas '31 een verrassende 27-24 overwin ning op het Velsense Exercitia, waardoor beide teams weer gelijk in puntental staan. Kampioen H.O.C. had in deze klas se geen moeite met Schoten Giants en behaalde een 53-9 overwinning. De uitslagen waren: DAMES: White Stars 3—R.C.H. 2 39-6; H.O.C.—Schoten Gianst 53-9; Rapiditas '31Exercitia 27-24; Antilopen 2H.O.C. 2 8-33. HEREN; Typhoons 2Antilopen 2 31- 28; Antiiopen-U.S.V. (R'dam) 35-37; H.O.C.—I.H.J. 45-29. HORIZONTAAL: 1. keel - insnijding 2. verzet aanteke nen 3. persoonlijke handtekening - Frans lidwoord 4. bewaarkluis CM - Turks vorst 5. verdieping (afk.) - onbegrensd 6. opstand - Econ. Technolo gisch Instituut 7. verwoesten 8. gewicht (afk.) - voortrekkers- 10 leider (afk.) 9. rooskleurig - Palen inslaan 10. onderschei dingen 11. kloosterzuster - kledingstuk f"- - huisdier VERTICAAL: 1. plaats in België - bekwaam door ondervinding 2. beheerder van een trust - berg (in samenst.) 3. gerechtshof Kath. kerk - angst gevoelen »-i 4. horentje voor Rardhorenden - item (afk.) 5. tegemoetkomend vervoermiddel 6. de oudste - hij die een maal I vO 00 nuttigt - boksterm 7. standvastig - afsluiting 8. pakken - door twee deelbaar 9. daar - volkomen het zelfde 10. duinvallei - het (Eng.) - meisjesnaam 11. arbeids vermogen In het Haarlemse Krelagehuis was het zaterdag en zondag een komen en gaan van duivenliefhebbers, die waren gekomen uit het rayon van Beverwijk tot Lisse en van Zandvoort tot Half weg. De afdeling Haarlem van de Ne derlandse Bond van Postduivenvereni gingen hield een tentoonstelling, waar bij „De Snel vlieger" uit Haarlem de organisatie verzorgde. Het aantal in zendingen bedroeg 84, bijeengebracht door de liefhebbers uit Haarlem en om streken. Men vond er de Derby vogels van Orleans 1955 en de Fondvliegers, die zelfs in Bordeaux zyn geweest. De vijf keurmeesters, de heren C. Dekkers (Zaandam), H. Kollen (Amers foort), D. Passchier (Noordwijk) N. Robeerts (Utrecht) en H. de Roode (Vlaardingen) hadden een dag vóór de expositie geen gemakkelijke taak. 250 ereprijzen moesten worden toegekend, verdeeld over 64 klassen. Voor de schoonste vogel van de ge hele tentoonstelling werd aan de heer W. Jonker de zilveren medaille van de Groep van Keurmeesters uitgereikt, ij schoonste oude doffer behoorde toe de heer W. Jonker, de schoonst duif was van de heer JHeersc P. wij de mooiste jonge doffer van de heer L. van de Bragt werd t voor de schoonste jong vergers !ag8de heer L. van Bragt zich nog on derscheiden voor *mgevogel en kreeg de heer J. ih. Bakker een me- dalie voor zijn schoonste duif uit de grootste klasse. Je eerste prijzen in de 64 klassen werden uitgereikt aan de heren: P. Dik (6), L. van Bragt, H. Niessen, J. van Staveren (elk drie), a. Tabernal, O. Veeninga, W Jonker, A. Compier, F. Neuman, B. Haring, p. v. d. Outenaar, H. Helder, J. Staphorst, H. J Hand graaf, J j Petri, D. Noorhoff, J. van Diest (allen 2) en J. Rompa, A Bakker J Sonnevelt, W. Jansen, P. Koole, J. v.a. Meyden, F. Nuisker, J. Th Bak ker, J, Heerschop, C. Cerriehorst, J. Kroon, H. van Engelen, L. van Bree- men, W. Petri, B. Heiloo, B. Vergers, J. van Duyn, P. Stokman, H. ter Horst, C. Hoogendoorn en A. van der Pieter man elk één. In café Van Trigt In Haarlem-Noord worden vanavond de laatste partijen gespeeld in het biljart-toernooi om het kampioenschap van de tweede klasse van het district Haarlem. Er moeten nog twee wedstrijden plaats vinden, waar van de belangrijkste is die tussen de he ren J. van Graas en R. de Haas. Beide spelers staan aan de top en mede met het oog op de uistekende prestaties van de vorige dagen mag op een spannende strijd gerekend worden. De uitslagen van zondag en maandag luiden: Zondag: R. de Haas J. Scholte 150 82 21 21 25 13 7.14 3.90 R.. van Bloemendaal R. de Graas 150 140 32 32 18 14 4.68 4.37 C. Broertjes N. Akkermans 150 118 39 39 16 9 3.84 3.02 R. van Bloemendaal C. Broertjes 150 135 38 38 14 21 3.94 3.55 R. de Haas N. Akkermans 150 70 25 25 39 16 6.— 2.80 J. Handgraaf J. Scholte 150 129 38 38 33 18 3.94 3.39 Maandag: N v. Kuppenveld C. Broertjes 150 150 18 18 41 36 8.33 8.33 J. Handgraaf N. v. Bloemendaal 150 130 37 37 21 21 4.05 3.51 J. van Graas N. Akkermans 150 153 39 39 14 20 3.14 3.60 Over enkele weken zal in het Haar lemse Krelagehuis een badminton-eve- nement de aandacht vragen van de sportliefhebbers, want onder auspiciën van de badmintonclub „Duinwijck' wordt op zaterdag 7 januari en zondag 8 januari een internationaal badmintoit- toernooi gehouden, terwijl er op beid® dagen bovendien een open toernooi i' voor de Nederlandse topspelersfstersi* Van internationale zijde bestaat voof deze wedstrijden grote belangstelling en het is wei zeer verheugend dat be halve de deelnemers uit Denemarken, Malakka, Indonesië en Nederland in schrijvingen zijn binnengekomen j gië, Frankrijk en Engeland. Eng wordt o.a. vertegenwoordigd door echtpaar Temperley, terwijl F ranicr de nationale jeugdkamp>°en heelt gevaardigd. De Nederlandse deelnemers n Hoed (Nederl. kampioen) Ben Haag, Verhoef en Lo° (beiden Haai- lemf- Kramer (Amsterdam) en me vrouw A Koch (Den Haag) zullen ook dit iaar zeker geen verrassende resul taten boeken, hoewel een eventueel dub bel Sonneville-Bob Loo het tegen sterkste tegenstanders kan opnemen- De Nederlandse Televisie Stichting verzorgt op zondag 8 januari des mid dags een regelrechte uitzending van de finalewedstrijden, terwijl de radio even eens aanwezig zal zijn. Bjj de verleden jaar gehouden wed strijden om de „In memoriam D. E' van Leersum" wisselprijs kwamen de ploegen van Haarlem en HPC in de finale en bleef de uitslag onbeslist, waarop de aanvoerders van de beide waterpoloploegen er niets voor voelden om bij loting de winnaar aan te wijzen en dat dan deze mooie prijs in definitief eigendom aan de winnaar zou overgaan. In een dezer dagen gehouden bijeen komst is deze aangelegenheid uitvoerig besproken en werd besloten: dat voor het jaar 1954 de namen van Haarlem en HPC als winnaars van het toernooi 1954 op de prijs zullen worden aan gebracht en dat het jaarlijks toernooi zal worden voortgezet en de prijs eerst dan in definitief eigendom kan over gaan indien deze tienmaal is gewonnen. Door dit besluit zal voorlopig weef jaarlijks het toernooi van DWR wor den gehouden en zal in begin 1956 d® eerste strijd worden gestreden. In de hoofdklasse dames van de Volley balcompetitie behaalde H.B.C. in een zeef matig gespeelde wedstrijd een overwinning op Rapiditas. Het zag er in het begin van deze ontmoe ting zeker niet naar uit dat de Heemsteed se dames beide winstpunten in de wach' zouden siepen, want reeds de eerste game ging verloren. In de volgende game ech ter kwam het herstel met een overtuigende 15—4 gamewinst, terwijl ook de derde gam® de volle winst bracht en de verdiende kl?1" ne voorspong (21). De laatste en besh?" sende game gaf een gelijk opgaande stru® waarin het beter serveren van H.B.C. doorslag gaf. In de eerste klasse dames zegevierde over het Blinkert-team met 31, waaJó door de Aerdenhoutse dames zich in kopgroep handhaafden. De belangrijkste wedstrijd bij de here v/as de eerste klasse-ontmoeting tusse Rapiditas en Cios 2, waarin de Rapiditas ploeg met 31 won van de sportleiders u Overveen. 3—} De uitslagen waren; DAMES: A.V.C.—Blinkert H.B.C.Rapiditas fZ-3 Velox 5O.V.R.A. 2 'j Velox 4—H.B.C. 3 Tj) Blinkert 2—A.W. 2 t,\ Glos 2die Raeekse 5 r—3 die Raeekse 3H.B.C. 2 31 Santpoort—die Raeekse 6 Velox 3—H.V.S. 2 HEREN: ^3 ReadySantpoort 2 3^-! RapiditasCios 2 3—2 Velox 2Cios 3 j^-3 Velox 3—B.W.T3-O Sizo—P.W.N. 2 1^3 WIK 3—A.W. WIKSpaarnestad 20 3.60 Spaarnestad 2Blinkert 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2