Duizenden bloemen in Heemsteedse parken en plantsoenen Veel meer invloed van ouders bij onderwijs gewenst De ku>estie der ürije schoolkeuze Oudercomité's Woningbouwvereniging „EENDRACHT MAAKT MACHT" heeft een uniek verdelingssysteem Prinsenlaan verfraaid met 110 eiken Kerstviering bij de Haarlemse KAB Prijzend artikel in het orgaan van de Nationale Woningraad Haarlems Gemengd Koor met Kerst-oratorium van Hubert Cuypers Werken van Josje Smit bij Leffelaar PAGINA 3 DINSDAG 20 DECEMBER 1955 Wijziging orkest program op 30 december Fotohandel Voorwalt te Overveen heropend Afscheid burgemeester Jansonius van Haarlemmermeer Begroting Noord-Holl\and Commissieleden infor meren naar wegen aanleg rond Haarlem HEEMSTEDE GOUDEN JUBILEUM BIJ. JOH. ENSCHEDé IR.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Katholieke middenstanders houden hun jaarlijkse kienavond Mutaties bij het katholiek middelbaar onderwijs in Haarlem Z ANDVOORT Beurs van New York Kerstexpositie geopend! door Cephas Stauthamer Vergadering gemeenteraad Het is een goede gedachte geweest van het bestuur van de Haarlem se K.A.B. om het kleinkunst-en- semble „Het voetlicht", dat onder lei ding staat van Wim Bary, voor zijn le den te laten optreden. Want het groep je, dat dit keer uit drie mensen bestond, is er in geslaagd met twee eenvoudige kerstspelen de al te weinige toehoorders zondag- en maandagavond in de juiste kerstsfeer te brengen. Voor de pauze werd uitgevoerd „Ontheemden", een spel dat door Ben Heuer werd geschre ven. Het is een eenvoudig verhaal, waarin de schrijver getracht heeft het lot van enkele displace's persons reliëf te geven aan de vooravond van Kerst mis. Igor, een der hoofdpersonen uit het kleine drama, dat zich afspeelt in een der vluchtelingenkampen in het oos ten van Europa, probeert de realiteit van alle dag te ontvluchten door als maar te praten over zijn reis naar Ca- lifornie. het land van beloften, naar het hem schijnt. „De lucht en de zee zijn er blauw en het is er binnen net zo warm als buiten" zegt hij, als hij bij zijn koude kachel staat. Wanja zoekt haar kind. Nooit zal zij het vinden, om dat het dood is. Zij weet dat, maar zij verzet zich tegen de aanvaarding van haar lot. Tibor, de oude onderwijzer, die een openluchthuis bewoont, poogt troost te brengen in de harten van zijn naasten. Het wonder van Kerstmis is hem daarbij hulpvaardig. Wanja en Igor ontstijgen even aan zich zelf; het wordt stil in hun hart en zij voelen iets van de vrede, die het kind van Bethlehem is komen brengen. Een aantrekkelijk onderwerp, waarin de speelster en spelers zich fier hebben uitgeleefd. De rol van Wanja was in goede handen van Carry Poots, terwijl Ben Heuer een zachtmoedige en blije Roomse Tibor was. Herman van Eelen speelde een forse Igor, soms te fors naar onze zin. Het tweede spel „De Ster" was van een geheel ander karakter. In dit spel heeft de schrijver Ramon Arnaud ge stalte willen geven aan de wonderlijke impuls, die de drie wijzen uit het oos ten destijds gedreven heeft ,om het Kind Jesus te gaan zoeken. Hij heeft een in trige bedacht en daaromheen de ver schillende motieven geweven, die ko ning Balthazar er toe brachten de won derlijke ster, die hij vanuit zijn paleis kon zien, te volgen. Ondanks hoon en smaad vooral van de zijde van zijn schoondochter Alexandra gaat Baltha zar op pad, evenals zijn naaste buren, de koningen Melchior en Caspar. Zijn zoon Josar, die eveneens zijn vader vele hinderpalen in de weg legt, getuigt aan het einde van het spel, dat zijn vader, die hij uit hebzuchtige overwegingen had willen vergiftigen, een wijs man is, omdat hij de ster volgt. Balthazar gaat zijns weegs, wijs en rijk door de genade van het geloof. Een eenvoudig gegeven met weinig dramatische effecten. Een lief verhaal, waarin dezelfde spelers bekwaam op traden. Een bijzonder woord „van lof komt Ben Heuer toe voor zijn voor dracht van een Romeinse kerstlegende. Een voortreffelijk staaltje voordracht kunst. De verschillende onderdelen van het programma werden met grammofoonmu- ziek onderling gekoppeld. Vrijdag 30 december geeft het Noord hollands Philharmonisch Orkest een extra concert. Door omstandigheden is het programma enigszins gewijzigd moeten worden. Het concert wordt onder leiding van Willem van Otterloo geopend met de Ouverture Egmont van Ludwig van Beethoven, waarna de bekende sopraan van de Nederlandse Opera Gré Brou- wenstijn de scène en aria „Ah Perfido" zingt, eveneens van Van Beethoven. Voor de pauze wordt tenslotte nog de Elektra-suite van Diepenbrock gespeeld. Na de pauze wordt de 5e symphonie van Tsjaikowsky uitgevoerd. laten liggen. Daarom moeten enkele deskundigen uit hen voorgaan om het ouderlijk recht, dat ontspruit uit de ouderlijke plicht, tot gelding te bren gen. Wie dit streven beschouwt als het zich mengen in andermans zaken, heeft van de taak van ouders, leerkrachten en geestelijken, die geplaatst zijn in één sociaal verband, wel weinig begre pen. Progressief onderwijs Mevrouw dr. C. A. M. Michels-Ver- aart, de grote promotrice van progres sief onderwijs in Amsterdam, ontwik kelde gisteravond voor de leden van de Haarlemse St.-Adelbertvereniging het samenstel van ouderlijke plichten en rechten met betrekking tot de op voeding van hun kinderen. Zij besprak in het bijzonder de rol, die naar haar mening aan de ouders is toebedeeld bij de opleiding op de scholen. De idea le toestand zou eerst bereikt zijn, als het schoolbestuur in handen is gelegd van ouders, al waarschuwde zij er voor al te revolutionair te werk te gaan bij het nastreven van dit ideaal. Mevrouw Michels begon haar diep gaand betoog met het doel van het on derwijs te omschrijven, dat is: de vor ming en ontwikkeling van de algehele persoonlijkheid van het kind. Alle ver mogens van het kind moeten zo veel mogelijk tot ontwikkeling gebracht wor den. De verhouding ouder-kind is op de eerste plaats een plichtsverhouding, niet een bezitsverhouding. Pas aan zijn plich ten zal de ouder rechten kunnen ont lenen; de plichten nemen derhalve een primaire positie in. Door vele op zich goede wetten is er onder brede lagen der bevolking een mentaliteit ontstaan, waaruit het plichts- en verantwoordelijk heidsbesef ten aanzien van de opvoe ding der kinderen is verzwakt. Men denkt te veel, dat het onderwijs een staatsaangelegenheid is geworden en vooreerst dient derhalve het zojuist ge noemde besef weer leven ingeblazen te worden. Oudercomité's zijn daartoe een krachtig middel, terwijl de leer krachten de ouders daarbij een belang rijke steun kunnen zijn, maar een sub sidiaire positie innemen. Mevrouw Michels sneed terloops het onderwerp van de vrije schoolkeu ze aan. Zij toonde zich daarvan een overtuigd voorstandster, omdat een gezamenlijke opvoeding van kinderen uit verschillende milieus evidente na delen biedt, zoals herhaaldelijk blijkt uit eventueel gevolgde verdere stu diën. In een Maastrichts geval is de kwestie aan de hoogste kerkelijke in stanties voorgelegd. Het pleit werd toen beslecht ten gunste van de vrije schoolkeuze. Mevrouw Michels had ve. Ie bezwaren tegen de wijze, waarop tal van scholen trachten de kinde ren in hun vrije tijd nog in schoolse verbanden te binden en hen dusdoen de te onttrekken an de invloed van hun ouders. Sprekend over de samenstelling van een schoolbestuur zeide de spreekster, dat een school met een pastoor als voor zitter eerder een school van de kerk dan van ouders is, terwijl aan de ouders toch van nature primair de taak der opvoeding is toevertrouwd. Een school bestuur zou dus uit ouders behoren te zijn samengesteld en niet, zoals thans zo vaak het geval is, uit op onderwijs gebied volstrekt ondeskundige perso nen, die wellicht als kerkmeester goed op hun plaats zijn. Mevrouw Michels bekende, dat traag heid bij de ouders ook debet is aan de onbevredigende toestand op het huidige ogenblik. Zij vinden het wei best, dat zij zich aan de opvoeding van hun kin deren zo weinig gelegen behoeven te De invloed van ouders op het onder wijs dringt de laatste jaren meer door. Alierwege worden oudercomité's opge richt, die in de eerste plaats gezien moeten worden als opleidingsinstituten voor de ouders. Centraal uitgegeven richtlijnen moeten worden ontraden; zij maken de ouders alleen maar kopschuw en doden intiatieven. Mevrouw Michels verklaarde, dat er in Amsterdam groot gebrek is aan progressief onderwijs. Als gevolg van op katholieke scholen gevolgde verouderde systemen bezoekt in de binnenstad 25 pet van de katho lieke schoolgaande jeugd openbare of christelijke scholen, die moderner op vattingen huldigen. Een lichtpuntje is, dat er binnenkort zal worden overgegaan tot de bouw van een streekschool in Amsterdam, onder auspiciën van de Stichting voor Pro gressief r.-k. onderwijs. Mevrouw Mi chels, die zelf bestuurslid is van deze stichting, zette tenslotte nader uiteen, hoe het met de constitutie van deze stichting is gesteld en welk een grote rol de ouders daarbij spelen. Na de pauze ontspon zich nog een vurige, van grote interesse voor dit onderwerp getuigende, discussie tus sen de leden en de inleidster, waar bij de competentie-afbakening tussen oudercomité's, schoolbestuur en on derwijskrachten nader uit de verf kwam en opnieuw de klacht werd gehoord hoe weinig vrij ook de onder wijsmensen zelf zijn in het keurslijf van wettelijke bepalingen, die vaak van groot onbegrip getuigen voor wat werkelijk nodig is voor vormend on derricht. Toen in 1930 de Amsterdamse Chris telijke Oratorium Vereniging haar zilveren feest vierde, werd aan de dirigent Hubert Cuypers opdracht gegeven tot het schrijven van een Kerst oratorium. Hubert Cuypers heeft het koor in dit stuk voor een moeilijke op dracht gesteld want het moet niet al leen zingen, maar ook zeggen. Dit ele ment, het instrumentale spreekkoor, is niet gemakkelijk te realiseren. Er gaat van het spreekkoor tegen de orkestra le achtergrond een plastische werking uit, mits het suggestief geaccentueerd wordt. Hubert Cuypers kent zijn métier in dit opzicht te goed dan om er al leen maar mee te experimenteren. Ver der heeft hij er het koraal intensief in aangewend, hetzij als integraal gezon- Êen melodie, hetzij als cantus firmus. !en declamator is eveneens een grote rol in dit werk toebedeeld. Over de uitvoering die Haarlems Ge mengd Koor, versterkt met het ge mengde koor Polyhmnia onder leiding van Jan Booda maandagavond in de concertzaal gaf, kunnen wij helaas niet enthousiast zijn. Het was allemaal nog al onverzorgd, ruw en onsamenhangend. De koorklank was verre van ideaal en ritmisch haperde er zeer veel. Het begeleidend Noordhollands Philharmo nisch orkest hebben wij zelden slech ter horen spelen. In de oorzaken zullen wij ons niet verdiepen, want deze kun nen van allerlei aard zijn. Greet Koe man, Herman Hiilsman en Hans Wen- nink hebben hun taak naar behoren volbracht, bonder echter één moment tot een bepaalde innerlijke verheffing te komen. De orgelpartij was bij Gosse Kroese in goede handen. Of aan de 82- jarige componist, die in de zaal aan wezig was, met deze uitvoering een dienst bewezen is menen wij te moeten betwijfelen. Hopelijk zal Haarlems Ge mengd koor zich bij een volgende ge legenheid revancheren.^ ^AARVELD Met veel feestelijk vertoon is gistermid dag de foto- en kinohandel J. Th. F. Voor- v/alt aan de Bloemendaalseweg 277 in Over veen heropend. De enkele klant die zich in de drukte binnen waagde zowel als de vele geïnviteerden kregen een indruk van hetgeen zich in twee en een halve maand tijds had voltrokken in het interieur van het naar oosprong bescheiden pand. Daar waar vroeger wat struikgewas groeide op de peperdure grond is nu een uiterst mo dern projectiezaaltje verrezen, dat aan een kant geheel wordt ingenomen door show- kasten, waarachter allerlei de kenner ver rukkende toestellen lokken. Een enorme schakelkast schijnt de toegang tot deze ruimte te versperren, maar de clientele zal zich daardoor wel niet laten afschrik ken. Van de schakelkast. een imposant meubel, kunnen de gordijnen voor het pro jectiescherm bediend worden, alsmede de gordijnen ter afsluiting van het zaaltje en tenslotte cfe TL-verlichting in het plafond. Er zijn voorts een kantoorruimte en enige magazijnruimte bijgebouwd, met het pro jectiezaaltje mee een oppervlakte vormend van 140 m2. Het bestaande interieur is eveneens in grijpend vétandercf en biedt een nog pret tiger aanblik dan voorheen. Fotohandel Voorwalt die reeds 22 jaar in dit pand ge vestigd is, gaat thans de verkoop ter hand nemen van een nieuwe vinding: de 8 mm geluidsprojectoren waarbij het geluid, als bii een taperecorder, naar eigen believen kan worden aangebracht en weer uitgewist. Tijdens een buitengewone vergade ring van de gemeenteraad van Haar lemmermeer op vrijdag 30 december zal burgemeester mr. J. F. Jansonius afscheid nemen. De vergadering be gint om kwart over twee des middags. Op deze bijeenkomst zal het woord gevoerd worden door de burgemeester zelf wethouder J. A. Oudheusden en de heer M. J. Nieuwenhuyzen.. Na afloop daarvan vindt een receptie plaats, die in het gemeentehuis gehouden zal wor den. Bij het doornemen van de begroting der provincie Noord-Holland zijn door een aantal leden uit de verschillende commissies schriftelijk vragen gesteld aan het college van Gedeputeerde Sta ten. Van diverse zijden wordt gevraagd, of over het tracé en de breedte van de weg bewesten Haarlem overeenstem ming met het rijk bestaat en hoever het overleg over de financiële bijdrage is gevorderd. Verschillende leden ver klaren, dat realisering van de weg niet door financiële overwegingen mag stagneren. Enkele leden informeren ook naar de stand van zaken met betrek king tot de wegen ten oosten en ten westen van Haarlem en of met Zuid- Holland al overeenstemming is bereikt over de langs de duinen aan te leggen verbindingsweg tussen de provincies Noord- en Zuid-Holland. Vrijdag 6 januari hoopt de heer J. L. Roelofs, Kruistochtstraat 2, zijn 50- jarig jubileum te herdenken als zetter bij de Firma Joh. Enschedé. Nog onlangs vierde de heer Roelofs zijn 40-jarig jubileum als koorzanger in de parochie St.-Jan. Hij is bij de Fir ma Enschedé in verschillende afdelin gen werkzaam geweest. De laatste ja ren was hjj een zeer geziene en accura te figuur in de afdeling smoutzetterü, waar hij dikwijls verantwoordelijke werkzaamheden moest verrichten. Het zal hem op zijn feestdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Aanwinsten: land- en volkenkunde: H. Alma: In de de schaduw van Hellas. B. Baanen: Schijnwerpers op winter sporten. H. Baudet: Mijn dorp in Frank rijk. R. Cartier: 48 X Amerika. J. Engel man: Tweemaal Apollo; brieven uit Griekenland. F. J. Faber: Geologie van Nederland. 2 din. H. Kievied: Zuid- Amerika, het continent van morgen. D. Lapierre: Azië van Oost naar West. C. H. J. Maliepaard: In het land van witte steden en zwarte tenten. Tenzing Norgay en J. R. Ullman: Een droom werd werkelijkheid. (Beklimming van de Mount Everest.) M. Pos: Veelbelo vend Rhodesia en machtig Tanganyika. J. de Rebel: Welkom Senora! (Zuid- Amerika.) Th. Stols: Spanje's pracht en praal. B. Tadema-Sporry en A. A. Tadema: „Christenhond" in Afrika. U.S.A. geografie en groei. H. Ykema: Colombia. Traditiegetrouw heeft de r.-k. midden standsafdeling Heemstede gisteravond haar jaarlijkse kienavond in het Groenendaalse Verversingshuis gehouden. In zijn wel komstwoordje, dat met grote regelmaat door de hoofdprijs van de verloting i.e. een kalkoen werd onderbroken, gaf voor zitter Verdonschot zijn vreugde te kennen over de grote opkomst. Voorts deelde hij nog mede dat de car navalsavond nu definitief in Heemstede zal worden gevierd omdat het merendeel der leden dit liever „onder ons' hield. Het ca baret „Van A tot Z" uit Zwolle zal voor de feeststemming zorgen. In een zeer prettige stemming werd hier na de avond doorgebracht met een dansje, vier kienrondes en een verloting. Donderdagmorgen zal in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond in de Tem pelierstraat te Haarlem door de leerlin gen van Sancta Maria afscheid worden genomen van de vertrekkende leerkrach ten mej. L. Molkenboer en dr. B. Bal. Ook ouders en oud-leerlingen worden in de gelegenheid gesteld hun goede wensen mee te geven en wel van half 12 tot 12 uur. Mej. Molkenboer wordt opgevolgd door de heer Louk Nelissen, die reeds als muziekleraar verbonden is aan het Mendelcollege. In de plaats van dr. Bal komt de heer J. Schrijnen onderricht geven in de klassieke talen. Hij is thans nog als leraar verbonden aan het Tri- niteitslyceum. maar hij zal na de Kerst- vacantie het leraarcorps van Sancta Ma ria versterken. Het werk van de heer Schrijen óp het Trinitèitslyceum zal de twee nog resterende trimesters van het lopende schooljaar worden verdeeld tus sen de drie leraren, die thans onderricht geven in de klassieke talen. (Ongecorrigeerd) Mej. A. C. Metz, die bijna 26 jaar werkzaam is aan het Instituut Pont te Haarlem, behaalde dezer dagen als een van de eersten het staatsdiploma lera res stenografie. 16/12 19/12 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: nauwelijks prijshoudend 54% 40% 117% De beeldhouwer Cephas Stautha- nier is zo niet de geestelijke va der dan toch de promotor van Josje Smit. Hij heeft haar ontwikke ling van zeer nabij gevolgd en vanuit deze situatie leidde hij gisteravond haar tentoonstelling m die tot 10 januari bij Leffelaar te bezichtigen is, haar als figuur en haar werkwijze belichtend aan de hand van aanwezige en niet aanwe zige werkstukken. Zij reageert op directe wijze op elke impressie uit het dagelijks leven. Haar droombeelden spruiten voort uit de haar omringende realiteit, zü staan haar direct helder voor ogen en zij werkt zonder schets: haar werk ont staat als het langzaam wassende wa ter: een stille zondvloed. Wat voor anderen de taal is, is voor haar krijtje of schaar. Zolang ik haar ken is geen stukje papier veilig geweest voor des noods de afgebrande lucifer waarmee zü het betekent. Met welk materiaal het gebeurt is haar onverschillig, zij uit zich beeldend. De laatste tijd is er een verandering in haar werk te bespeuren; er begint een sculpturale keramiek los te breken, mogelijk is zij op weg naar de vrije plastiek. Zoals elke jonge kunstenaar zwaait ook zij links en rechts maar zij neemt de afstand tegenover haar eigen werk om dat te onderkennen. Als slot van zijn toespraak dankte spr. de heer en mevr. Leffelaar voor de welwillendheid waarmee zij Josje Smit bij het eerste contact al hadden bejegend en voor de daadwerkelijke steun die zjj haar steeds hebben ver leend. Tevoren had de heer Leffelaar ge memoreerd hoe de kersttentoonstelling van Josje Smit langzamerhand een tra ditie begint te worden die hij in lengte van jaren hoopt voort te zetten. De expositie hopen wij dezer dagen in dit blad te bespreken. De raad van de gemeente Heemstede komt donderdag 22 december, des mid dags om vier uur, in openbare vergade ring bijeen. De Veiser-tunnel groeit. Deze foto geeft een overzicht vanuit de lucht van het gigantische werk aan het Noordzeekanaal bij Velsen. De op name werd gemaakt vanuit het Noorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3