Lichte muziek op zwarte schijven Heren van D.T.S. nemen de leiding na grote zege: 146 Remmen van autobussen voldoen niet aan de eisen Protesten van De Spartaan Nationaal internationaal Tegenslag voor dames van l.O.B. Uiteenzetting voor de Duitse radio SCHAT-EILAND 4 ZAALHANDBAL RK.N.HB. 4 DINSDAG 20 DECEMBER 1955 PAGINA 7 Kring Kennemerland „OPEN" TOER NOOIEN WEER TER SPRAKE Steeds meer pressie op Wimbledons leiding Roeikalender 1956 Frans voetbalelftal tegen België Tienkamp tafeltennis Ambtenaar O.M. spreekt van doodkist Eindronde Russisch schaakkampioenschap H.Y.C. wordt Y.H.C. Den Haag Sligge Lindfoerg blind geworden NIEUWE NOTARISSEN Tegen contracteren van speler door VSV Subsidiëring van kerkenbouw Commissie van advies ingesteld De Duitsers in Breda Drieling in Giessendam Baron G. Fain gedood bij auto- on gel uk door ROBERT L. STEVENSON 4 4 4 4 4 (Van onze handbalmedewerker) De meest opzienbarende gebeurtenis van afgelopen zondag in de zaal- Competitie van de RKNHB, district Amsterdam, was de overwinning, die de heren van DTS behaalden op hun naaste concurrent VDO. Met cijfers, die aan nadrukkelijkheid weinig te wensen overlieten (146) moesten de heren van VDO in hun tegenstanders hun meerdere erkennen. Wilskracht Turnen had reden, met een tevreden gezicht zijn resultaten te bezien, want een gelijk spel van 22 tegen Ambon en een zege op SVA (74) zijn verdienstelijke prestaties. Ook wooraen van waardering voor de dames van TOB, die wel iswaar met 63 tegen ODOS ten onder gingen, doch dit grotendeels te wijten hadden aan het uitvallen van haar keepster, die in uitstekende vorm ver keerde. SVA kon het tegen VIDO niet bolwerken; resultaat: 53. Onmiddellijk na de afworp ging D.T.S. energiek ten aanval en eer er vut minuten waren verstreken, keek V.D.O. reeas legen een acnterscana van 3-0 aan. De D.T.S.'ers, door dit sueces gemspn-eeru, trokken z,cn wei nig van ae Over-Jse reputatie aan. tn hoewel V.D.O. zes maai aan sco ren toekwam, voegden ae voorwaart- sen van D.T.S.mee goalgeiter Van Dyk aan het hoofa, heist eif doelpun ten aan hun reeus geboekte voltref fers toe. Dit betenent de leiding in poule A. Het slecht benutten van geboden kan sen plüs het hardnekkige verdedigen van Wilskracht Turnen waren wei de voornaamste oorzaken van de uraw (2-2), ene Ambon met veel moeite in de wacnt sieepte. Aansluiting met ue kop groep is voor de heren uit Oost nu wel nagenoeg een niet te vervuilen wens droom geworden. Amstelzwaluwen ziet nog steeds geen kans, eindelijk eens aan ten opma±s te beginnen. Want hoewei v. Dijk een all round speler blijkt te zijn de eerste heltt verdeoigue hij het ooel en na ae pauze nam hq m de voornoede vier van ae vqf doelpunten voor zqn rekening: éen zwaluw maakt nog geen itnte. S.V.A. geeft ondertussen, getuige aeze zege (5-tfi, zijn aspiraties op ae ooven- ste regionen nog niet op, ai moest net later op oe avona tegen vmskraenc Tur nen met 4-7 het loouje leggen; een uiter mate verdiensteiuk resunaat van de ne ren van W.T., die kenneipK van aiwisse- lmg houden. Dij een stanu van z-r in net voordeel van o.d.u.ö. moesten de da mes van T.U.tf. iyaeiijk toezien, hoe haar uitstekende keepster na een pijn- ljjke sale van net vem werd gedragen. Dit brak de vecntlust in ue puieg, net- geen uiieinoenjk leiuoe tot een v»ci wat te zware neaeriaag van ü-2. opmerke lijk in aeze ontmoeting was liet goeue s^ei van mej. v. veen oy o.o.u.o. oe aames van D.C.O. namen revancne voor een reeos eerder geieden neder laag tegen AmDon. rn een onaantrekke lijke weustrijd zegevterueu oe gecomoi- neerden met 2-u. noewei v.a. zeker met ue mindere was ten opzicnte van V.i.D.O. moest net toen m een levenai- ge kraentmeang ue eer aan zijn tegen- stanuer laten, oour ait resultaat net werd d-a bujven ue aames van V.i.D.O. een wooruje m de toiaaitelJUng meespreken. De enige handbalwedsirijd, die in kring Keunemenand doorging, was die tussen W uk aan Dee en A.O.w. Met a-O drukten de Aikniaarse dames hun meer derheid uit. De eerste gevaarlijke maar vrucnteloze aan vanen waren voor Wijk a. Zee, doch toen A.O.G. een- Opnieuw gaan er stemmen op om het amateurisme in de tennissport af te schaffen en zo men dat niet wil, in den vervolge „open" toernooien, Wim bledon inbegrepen, uit te schrijven. In de Engelse bladen valt thans een stroming te onderkennen, dat men van het huidige statuut inzake het ama teurisme af wil. John Erlebach, een bekend official, heeft op de jaarvergadering van de Engelse bond openlijk gezegd, wat eigenlijk idereen al lang wist: de ama teurs van tegenwoordig zijn geen ama teurs meer. Erlebach wil het begrip amateur" uitbannen en van Wimpie- don open kampioensc aappen, maken. Volgens Erlebach zullen de open toei- nooien vroeg of laat toch komen. Wedstrijdkalender voor het zoen 1956 luidt: 8 april: Head of the river, heren; 29 april: Head of the river, dames; 6 mei; Varsity-Jutphaas; 10 mei. Prestatietocht rond eiland van u°f- drecht; 12 mei: Molenwedstnjd comité voor wherrywedstrijden; 12-13 mei: Zaanlandse Zeilvereniging: 19-20-21 mei: Pinkster Biesboschtocht Dordtse; 25/zb mei: Hollandia. Alphen aan den Rijn; 3. juni: Bumpingrace Naarden; 9-10 juni: Koninklijke/Holland Beker Wedstrijd Ver.; 12-13 juni: Telegraafbeker; i7 juni; Dictrict Utrecht; 23 en 24 juni: Laga. Delft; 30 juni/1 juli; Triton. Urecht; 7-8 juli: Linschotentocht Gou da; 14/15 juli: Amsterdamsche Roeibond en' Nationale Jeugdkampioenschappen; 28/29 juli: Nationale kampioenschappen; 8/9 september: Nachtwedstrijd Willem III- 16 september: IJsselmondetocht De Maas- 22/23 september: Grachtentocht en wedstrijd „De Hoop"; 30 september: Lange afstandwherrywedstnjd Abcoude- A'dam; 7 oktober: Westelijke Roeibond; 7 oktober- Veteranenwedstri.iden „De Hoop"; 28 oktober: Lange afstandskif- wedstrijd „De Hoop". Het Franse voetbalelftal, dat z°n<^| 25 december te Brussel tegen Beigie speelt, is als volgt samengesteld: doei. Remetter (Sochauxl; achter: Louis (Lens) en Marche (Racing Paris); mid den: Penverne (Reims), Jonquet (Reims) en Marcel (Marseille); voor: Ujlaki (Reims) of Foix (St. Etienne), Glovacki (Reims), Kopa (Reims), Pi- antoni (Nancy) en Bliard (Reims). Aan de tienkamp voor heren van de Nederlandse Tafeltennisbond, die 15 ja nuari in het AMVJ-gebouw te Amster dam zal worden gehouden, zullen de volgende spelers deelnemen: C. du Buy (Amsterdam), J. Colmans (Weert), B. v. d. Spek (Den Haag), W. Stoop (Rot terdam), E. Goudsmit (Amsterdam), p. Weel (Amsterdam), J. Hogendoorn (Den Haag). W. van Zoelen (Noord- Wijk), p. Gimbel (Amsterdam), F Schoofs (Amsterdam). maal op toeren kwam, was het hek van de dam. Met rust wees het scorings- bord reeds 4-0 aan en toen het laatste fluitsignaal had geklonken, kon een stand van 9-0 op het wedstrijdformulier worden ingevuld. Dillen, die zaterdag in de wedstrijd tegen Emma wegens natrappen door de scheidsrechter van het veld werd ge stuurd, is in afwachting van een na dere beslissing van de K.N.V.B. door het bestuur van P.S.V. voorlopig uit gesloten van het spelen van wedstrij den. „Dit is een van die ondernemin gen, die de laatste jaren uit de grond zijn verrezen en die arbeiders naar en van hun werk in Rotterdam vervoeren. De bussen, waarmee dit geschiedt, vol doen over het algemeen, de goede niet te na gesproken, niet aan de wettelijk gestelde eisen. Een bus uit 1946 of 1947 is bedrijfs-economisch gesproken een onding. Deze ondernemingen floreren, de bussen rijden, maar men kan deze geregeld aanhouden en dan mankeert er altijd iets aan. Het onverantwoorde lijke is, dat ze mensen vervoeren." Dit zei maandag de ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Rot terdam, mr J. H. van Leeuwen, bij de behandeling van twee zaken, waarin een chauffeur uit Sint-Willebrord, een touringcarondernemer uit Zundert en een monteur, eveneens uit Zundert, zich hadden te verantwoorden. 25 juni reed de chauffeur met een autobus van de touringcarondernemer op de rijksweg van DordrechtRotter- Voor de eindronde van de competitie om het schaakkampioenschap van Rus land hebben zich drie grootmeesters, Averbach, Ragozin en Taimanov, en twaalf meesters, Korchnoy, Lilitsyn, Kholmov, Antoshin, Simagin Khasin, Bannik, Borisenko, Byvshev, Poluga- yevski, Zakharov en Tahl, gekwalifi ceerd. De grootmeesters Botwinnik, Bronstein, Geiler, Keres, Petrosyan, Smyslov en Spassky kregen persoon lijke uitnodigingen voor de eindronde cL 10 januari te Leningrad begint. Drie grootmeesters, t.w. Boleslavslcy, Lilien- thal en Tolush konden zich niet in de eindstrijd plaatsen. Het bestuur van de dit jaar opge richte zelfstandige Haagse ijshockey ver eniging „H.Y.C." heeft in verband met het feit dat de Haagse ijshockeyploeg in het buitenland uitsluitend bekend is on der de naam „Den Haag" en mede om een eventuele verwarring te voorkomep welke zou kunnen ontstaan met de nog bestaande vereniging „HH en YC", be sloten om de naam Haagse ijshockey club „H Y C" te wijzigen in: Y H C „Den Haag". De oud-internationaal Sigge Lindberg, die vijftigmaal het doel van het Zweedse nationale elftal heeft verdedigd, is ten gevolge van een ernstige ziekte blind geworden. dam, toen op de rechterweghelft een wachtmeester van de rijkspolitie schuin met zijn motor op de weg stilstond om voertuigen te leiden. Hij zou een stop teken hebben gegeven. „Op het mo ment, dat ik moest remmen viel de druk weg", zei de chauffeur, die de motor van de wachtmeester aanreed. „Nu, na zeven maanden, is deze nog gedeeltelijk invalide. Het getuigt van buitengewoon slechte manieren, dat geen van beiden ooit enige belangstel ling voor de wachtmeester heeft ge toond. Men vindt het blijkbaar een dood-normale zaak", aldus mr Van Leeuwen, die over de bus als „dood kist" sprak. Volgens de dagvaarding voldeden de beide remmen niet aan de wettelijk gestelde eisen. De kantonrechter, veroordeelde de chauffeur tot twee geldboeten van resp. f. 200.- of tachtig dagen en f. 15,- of zes dagen en de touringcaronderneming tot twee geldboeten resp. f. 500.- of vijftig dagen en f. 15.- of zes dagen, alsmede een voorwaardelijke hechtenis van drie maanden met twee jaar proef tijd. De chauffeur werd bovendien voor zes maanden zijn rijbevoegdheid ont nomen. De tweede zaak ging tegen de onder nemer en de monteur, omdat op 28 juni een bus te Ridderkerk had gere den, eveneens met remmen, die, zij het in minder ernstige mate, in on voldoende staat verkeerden. Beidenwerden veroordeeld tot twee geldboeten van resp. f. 100.- of veer tig dagen en f. 15,- of zes dagen. Bij K. B. zijn benoemd tot notaris te Alkmaar: P. J. J. Bilbrand, kan.-not. al daar, in de plaats van G. A. Verkade, eer vol ontslagen; te Alphen aan den Rijn- A. Van der Veen Meerstaa't, kand-not. al daar, in de plaats van jhr. G. J. Stoop, eer vol ontslagen; te Amersfoort; J. M. Versnel, kancï.-not., wonende te Haarlem, in de plaats van G. P. A. L. te Leuken, eervol ontslagen; te Arnhem: F. J. Holla, kand.- not. aldaar in de plaats van mr. Th. V J. M. Feldbrugge, eervol ontslagen; te Doetm- chem: B. Kemink, kand.-not. aldaar, in de plaats van mr. J. J. van Gorkom, eervol ontslagen; te 's-Gravenhage: J. J. Koster, kand.-notaris aldaar, in de plaats van H. Hartogh Heijs, eervol ontslagen, en J F. ten Hoorn, kand.-not aldaar, in de plaats van jhr. C. J. G. Six, eervol ontslagen, te Haarlem: F. L. Wichman. kand.-not. aldaar, in a'e plaats van J. Wildschut, eervol ontsla gen; te Wormerveer: J. H. M. van Reeu- wijk, kand.-not., wonende te Zeist, in de plaats van N. C. Doncan, eervol ontslagen; te Zeist, W. van Scherpenzeel, kand.-not., wonende te Utrecht, in de plaats van K. W. van Gorkom, eervol ontslagen; te Zun dert: G. M. A. de Nijs, kand.-not.. wonende te Roosendaal, in de plaats van L. H. A. Verpalen, eervol ontslagen; te Zutphen A. T. M. Blankhart, kand.-not., wonende te Deventer, in de plaats van G Kroeb. eer vol ontslagen. Ook de bekende Engelse „good"-vier- ling doet mee aan het oude Engelse gebruik om in deze ttfd voor Kerstmis „carols" te gaan zingen. We zien ze hier, in volle aandacht voor hun lied; v.l.n.r.: Jennifer, Bridget, Elizabeth en Frances. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, heeft de KNVB op verzoek van de voorzitter van de afdeling amateurvoetbal, de heer Vai- kema uit Groningen en de heer Niis A. de Oude het uitkomen voor VSV uit Velsen verboden, hangende een onder zoek dat naar aanleiding van protesten van de Amsterdamse amateurvereniging De Spartaan wordt ingesteld. In februari van dit jaar vroeg De Oude overschrijving aan van de vierde klasser DWG naar De Spartaan. Deze overschrijving werd door DWG niet op korte termijn verleend, zodat De Spar taan eerst op 1 januari a.s. over hem zou kunnen beschikken. In november jl. bood de profclub VSV De Oude een contract aan, waar op deze inging. Hiervoor zou DWG reeds een transferbedrag van f 2500 hebben ontvangen. De Oude had reeds zondag jl. mogen meespelen bij VSV tegen De Valk. De Spartaan protesteerde bij de sec tie amateurvoetbal van de KNVB tegen deze gang van zaken, daar profclubs volgens de nieuwe reglementen slechts in de maand juli gerechtigd zijn nieuwe spelers aan te kopen. Indien het protest toegewezen wordt vervalt het contract en staat niets een uitkoomen van De Oude voor De Spar taan in januari in de weg. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft advies uit te brengen over de vraag, of het aanbeveling ver dient richtlijnen te stellen voor de sub sidiëring door de overheid van kerk genootschappen ter zake van de bouw van kerken en/of de verwerving van grond voor die bouw en, zo deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, daartoe de nodige voorstellen te doen. Als voorzitter van de commissie treedt op mr. E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer; tot leden zijn o.a benoemd mr. R. G. A. Höppener, iid van gedeputeerde staten der provincie Limburg, mgr. H. J. J. van Hussen vertegenwoordiger van het roomskatho- lieke Kerkgenootschap. Advertentie Koffie wordt internationaal gebruikt. BUISMAN was aanvankelijk alleen nationaal. Dank zij de bijzondere eigenschappen, bespa ren op dure koffie en deze tevens lekkerder maken, is het gebruik van BUISMAN geleidelijk internationaal ge worden. Een lepeltje BUISMAN bij de koffie doet immers WONDEREN Ook bij NESCAFE en andere soorten oplosbare koffie is ~2> 'n beetje "BUISMAN" onmisbaar De in Nederland nog gevangen gehou den Duitsers zijn zonder uitzondering ernstige misdadigers", zo heeft het hoofd van het Nederlandse voorlich tingsbureau in West-Duitsland, de heer J. B. Braaksma, maandagavond voor de Noord-West-Duitse Radio-omroep verklaard. In een uitzending, gewijd aan het pro bleem der Duitse oorlogsmisdadigers, waarschuwde de heer Braaksma de Duitsers er voor, de zaak-Breda op te Diazen tot een belemmering voor de goede verstandhouding tussen beide landen. De betrokken gevangenen had den volgens hem zelf reeds genoeg ge daan om deze verstandhouding te ver troebelen. Hij keerde zich tegen de ver keerde opvattingen, die de Duitsers veelal hebben over de berechting der Bredase gevangenen. De diepste grond van deze misverstanden is volgens hem de mening, dat in Nederland de theorie voor de collectieve schuld der Duitsers opgang zou doen. Hij legde er de na- druK op, dat de betrokkenen bij de te gen hen gevoerde processen volle dig rechtskundige bijstand hebben ge noten en dat vertegenwoordigers der Bondsregering steeds de mogelijkheid hebben gehad, zich op de hoogt' te stel len van de behandeling, die deze Duit sers in de gevangenschap ondergaan. De heer Braaksma zei tenslotte dat de 24 tot gevangenisstraffen veroordeelde Duitsers in vrijheid gesteld zullen kun nen worden wanneer zij tweederde van hun straf zullen hebben uitgezeten. In dezelfde uitzending deed de Bonds dagafgevaardigde der Christelijk-Demo- cratische Unie, Eugen Huuth, een be roep op de Nederlandse regering, zo snel mogelijk meer gevangenen vrij te laten en een definitieve 'egeling van het probleem te bespoedigen. De 28-jarige heer J. den Uil uit Giessendam heeft maandagmorgen ter i secretarie aldaar aangifte gedaan van I de geboorte van een drieling. De drie meisjes, Jenneke, Cornelia en Elisa beth werden geboren in de nacht van zaterdag op zondag. Zij maken het rede lijk wel. Zjj liggen in het ziekengast- huis in Gorinchem, in de couveuse. Burgemeester Brinkman van Giessen dam en zijn echtgenote hebben maan dagmiddag te Gorinchem de nieuwe inwoners van Giessendam begroet. Na mens het gemeentebestuur boden zij de moeder een fraai bloemstuk aan en drie spaarbankboekjes met een inleg van 25,-. Als persoonlijk geschenk overhandigde mevr. Brinkman drie kinderjurkjes. Baron G. F. J. Fain, directeur van het ..Institut international des brevets" dat is gevestigd te 's-Gravenhage, is zaterdag in het ziekenhuis te Chauny overleden aan de gevolgen van een auto ongeluk. Zijn vrouw werd bij dit onge luk ernstig gewond. De auto van baron Fain, die door zijn echtgenote werd bestuurd, is bij het verlaten van Guiscard in het departe ment Oise in botsing gekomen met een stilstaande vrachtauto. Baron Fain is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Het elfjarig dochtertje van het echtpaar Fain en haar onderwijze res, die achter in de auto zaten, zijn ongedeerd gebleven. De familie Fain woonde te Wasse naar. (Vertaald door Yge Foppema) 72 I HOOFDSTUK XXXIV. Besluit. De volgende morgen togen we al vroeg aan het werk, want het overbrengen van die grote massa goud, eerst zowat een mijl over land naar de kust en dan met de boot drie mijl naar de Hispaniola, was geen geringe taak voor zo weinig werklui. De drie kerels die nog vrij op het eiland rondzwierven, be zorgden ons weinig last; een enkele schildwacht op de rug van de heuvel was voldoende om ons tegen onverwachte aanvallen te beveiligen, en we geloof den bovendien, dat ze wel genoeg hadden van vech ten. Het werk werd dus met kracht voortgezet. Gray en Ben Gunn kwamen en gingen met de boot, en gedurende hun afwezigheid stapelden de overigen de schatten op aan het strand. Twee baren goud, aan een eind touw gedragen, vormden een last waar een volwassen man genoeg aan had en dan was hij blij dat hij het bedaard aan mocht doen. Ik was als lastdrager niet veel waard, daarom bleef ik in het hol aan het werk. waar ik het de hele dag druk had met het inpakken van het gemunte geld in broodzakken. Het was een wonderlijke verzameling, die evenals de schat van Billie Knekel uit allerlei soorten van geld bestond, maar dan zoveel uitgebreider en meer gevarieerd, dat ik aan het uitzoeken het grootste plezier van mijn leven had. Engels, Frans, Spaans en Portugees geld, Georges en Louis, dubloenen, dub bele guinjes, moidores en zecchino's, de koppen van alle koningen van Europa van de laatste honderd jaar, vreemde Oosterse munten met tekens die op kronkelende touwtjes of stukjes spinneweb leken, ronde en vierkante goudstukken, en munten met een gat in het midden, alsof ze bestemd waren om ze om je hals te hangen ik geloof dat er bqna geen geld op de wereld kan zijn geweest, of het was in die verzameling wei vertegenwoordigd, en wat de hoeveelheid betreft er waren er zoveel als blaren in de herfst en mijn rug deed pijn van het bukken en mijn vingers stonden stijf van het uitzoe ken. Dag in dag uit werkten we zo voort; elke avond was er weer een fortuin aan boord gebracht en elke morgen lag er nog een fortuin te wachten, en al die tijd hoorden we niets van de drie overlevende muiters. Ik denk dat het de derde avond was, en de dokter en ik wandelden over de rug van de heuvel, vanwaar men een uitzicht heeft over het lager gelegen deel van het eiland, toen uit de dichte duisternis daar beneden de wind een geluid aandroeg dat het midden hield tussen krijsen en zingen. Slechts een flard van geluid bereikte ons oor, daarna was alles weer even stil. „God moge ze bijstaan," zei de dokter; ,,'t zijn de muiters!" „Allemaal dronken, dokter," kwam de stem van Silver achter ons. Ik moet hier vertellen, dat Silver volkomen vrij werd gelaten, en hoewel hjj ieder og.nblik voor het hoofd werd gestoten, deed hij net of hij weer een bevoorrechte en zelfs bevriende ondergeschikte was. Hii verdroeg de minachting waarmee hij werd be jegend met onverstoorbare gelijkmoedigheid en sloof de zich uit om zich door een nooit aflatende be leefdheid en dienstvaardigheid in ieders gunst te dringen. En toch behandelde iedereen hem als een hond, behalve misschien Ben Gunn, die nog altijd doodsbang was voor zijn vroegere kwartiermeester, en ik, want ik had ten slotte toch reden om hem dankbaar te zijn, al kende ik aan de andere kant zijn verdorvenheid misschien beter dan iemand an ders, want had ik hem op het tafelland niet opnieuw verraad zien broeden. Hij kreeg dus een tamelijk stug antwoord van de dokter. „Dronken of razend," zei deze. „Wat u gelijk hebt, dokter," zei Silver, „maar voor u en mij doet het er al heel weinig toe, of het 't een of het ander is." „Je zult wel niet verwachten dat ik je bepaald als een humaan mens beschouw," zei de dokter honend, „en daarom zullen mijn gevoelens je misschien enigszins verbazen. Maar als ik zeker wist dat ze razend waren en ik kan welhaast met zekerheid aannemen dat althans één van het stel op 't ogenblik zware koorts heeft dan zou ik dit kamp verlaten en hun medische hulp brengen, wat ook de gevaren voor mijn eigen karkas zouden zijn." „Neem me niet kwalijk, dokter, maar daar zou u heel verkeerd aan doen," zei Silver. „U zou er uw kostbaar leven bij inschieten, daar kunt u donder op zeggen. Ik sta nu helemaal aan uw kant, en ik zou niet graag willen dat we iemand kwijtraakten, laat staan uzelf, dokter, gezien wat ik u allemaal schuldig ben. Maar die kerels daarginds kunnen nooit hun woord houen, zelfs niet al zouen ze 't wil len, en wat meer zegt, ze zouen ook nooit willen ge loven dat u het zou doen." „Nee," zei de dokter. „Maar jij bent een man van je woord, dat weten we." Dat was zowat het laatste wat we van de drie zeeschuimers vernamen. Eens hoorden we een ge weerschot op grote afstand en we veronderstelden, dat ze aan het jagen waren. Er werd scheepsraad gehouden en het besluit was dat we ze op hef eiland moesten achterlaten tot groot leedvermaak van Ben Gunn, moet ik zeggen, en met krachtige in stemming van Gray. We lieten een flinke voorraad kruit en kogels achter, het grootste deel van het geitevlees, wat geneesmiddelen en andere benodigd heden, gereedschappen, kleren, een reservezeil, een paar vaam touw en, op speciaal verzoek van de dokter, een flinke voorraad tabak. Dat was ongeveer het laatste wat we op het eiland deden. Van te voren hadden we de schat in het ruim geborgen en voor geval van nood genoeg water en de rest van het geitevlees aan boord genomen, en ten slotte hesen we op een mooie ochtend het anker dat konden we met ons allen net ge daan krijgen en zeilden de Noorderinham uit, met dezelfde vlag in top die de kapitein op het blokhuis had gevoerd en waaronder we hadden ge vochten. Weldra zou blijken, dat de drie kerels ons van dichterbij hadden gadegeslagen dan we hadden ge dacht, want toen we de zeeëngte uitzeilden, moesten we dicht langs de Zuidpunt'aanhouden, en daar zagen we ze op een kleine landtong alle drie op hun knieën liggen, met hun armen smekend omhooggeheven. (Slot volgt) ranneer wij het repertoire eens bekijken van de juist verschenen grammofoonplaten, die we deze keer onder de aandacht willen brengen, dan kunnen wij nauwelijks de verleiding weerstaan om het wanneer ge zelf voor de koffie en de koekjes zoudt willen zorgen als een kant-en-klaar-programma aan te bevelen voor een geanimeerd dans- en discussie-avondfeWat dte discussie betreft zou het wel eens laat kunnen worden, want over Johan Strauss mag men zijn uitgepraat Strauss wordt trouwens niet bepraat, Strauss wordt alleen genoten over de jazz-muziek is het laatste woord nog niet gezegd. Maar mochten de gemoederen on verhoopt verhit raken, dan is het verse plaatje van Mitch Miller het aan gewezen muziekje om de discussie te doen sluiten en tot een volgende avond te verdagen. OM TE BEGINNEN dan maar de stoelen aan de kant, want bij de pittig-ritmische en steeds opnieuw weer fijn-melodieu ze walsen van Strauss, welke op de 45 toeren Fhilipsplaat 428003 FE wor den uitgevoerd door het Weens ra dio orkest, moeten de beentjes van de vloer. Het orkest, respectievelijk onder lei ding van Max Grünther en Max Schönherr, doet er het zijne toe. In de aanzettingen van de driekwarts maat is een bekoorlijke nuancering opmerkelijk. Bijzonder fraai zijn de vioolpartijen, klankzuiver vastgelegd op dit kleine, maar fijne zwarte schijfje. De walsen zijn: An der schonen blauen Donau. G schichten aus dem Wienerwald en de Keizer- wals. drie van de. 479 walsen, die Joh. Straus Jr. componeerde en de De- lirienwals van Josef Strauss. „Iedereen eerst thee met suiker en een vleugje melk?" EN INTUSSEN dan geluisterd naar een selectie uit Ralph Benatzky's (1887), operette „lm weissen Rössl", uitgevoerd door „das grosse Funk- orchester" van Radio Wenen, onder leiding van Heinz Sandauer, met so listische medewerking van Gerda Scheyrer, Hedy Fassler, Heinz Ro land, Toni Niessner en Walter Anton Dotzer en met uitstekende koorzang van „der Akademie Kammerchor". In een enkel duet overheerst de man nelijke stem de vrouwelijke te sterk, de dictie van de vrouwelijke solisten is daarbij niet altijd even perfect en tenslotte valt, althans op onze re censieplaat, enig geruis bij de weer gave te constateren, maar ondanks dat blijft Philips 421001 PE (45 toe ren) een charmant plaatje. Voor de operette-liefhebber een aanwinst. DE BESCHAAFDE, rustige dans muziek van Jan Corduwener en zijn ballroomorkest is niet alleen gevierd bij de dansinstituten, zowel binnen als buiten onze grenzen, maar leent zich ook uitstekend voor een dansje binnen de intieme sfeer van de hui selijke kring. Op de Philips 78 toe renplaat P. 17533 H is aan oude be kenden zoals „Je suis seul ce soir", „C'est magnifique", „J'ai ta main" cn „Mes jeunes années" de jongste Franse telg van het luchtige liedjes- repertoire toegevoegd: J'ai rendez vous avec vous". Het is reeds het fluitdeuntje geworden van een ieder, die plezier in zijn leven heeft. De kwaliteit van Corduweners orkest be hoeft geen nader commentaar. Cor duwener wil zeggen: vakwerk, in die zeer verdienstelijke typische eigen stijl. En nu we dan toch weer aan het dangen zijn geslagen (en de melk voor de koffie trouwens nog niet aan de kook is) er nog maar veertig minuutjes aan vastgeknoopt. Op het ingetogen, maar niet minder frisse ritme van het orkest van Svend As- mussen, dat op Philips 33-toeren LP onder nummer B 10575 R een uitge breide cocktail van hoofdzakelijk dansnummers ten beste geeft. De viool virtuoos bespeeld door Svend zelf en daarbij de xylofoon en de (elektrische) guitaar, waaruit vaak een vliegensvlugge veelheid aan toon tjes wordt ontlokt, bepalen de (soms wat ijle) klankkleur van dit zeer ge distingeerde ensemble. De stijl van Corduwener en die van Asmussen hebben vaak ontmoetingspunten. Op de plaat zijn vastgelegd: Sleepy time gal, Muskat ramble, Someone to watch over me, Linda, Lili Mariene, Louise, Indian Summer, I ain't got nobody, Let's put out the light and go to sleep, Samba for sale, Margie, Nola, Dardanella en I kiss your hand, Madame. DE KOFFIE is klaar en de lief hebber van de Franse chansons hoeft ze niet per se in een knus cafeetje in St. Germain des Prés te drin ken om Catherine Sauvage te waar deren. zoals zij via het 45 toeren plaatje van Philips nr. 432016 NE de aandachtige luisteraar, en waarachtig ook wel de niet-aandach- tige luisteraar, onderdompelt in een gemoeds-, een levenssfeer, zoals al leen de Fransen die zo meesterlijk in hun klasse-chansons weten tast baar te maken. De intelligente, ex pressievolle voordracht van deze nieuwe chansonnière in het genre „noir" wordt nog extra geaccentu eerd door de melodie van de chan sons als zodanig en door de decora tieve begeleidingsmuziek, nu eens af meten sarcastisch, bijna bijtend, dan weer mysterieus-grillig, maar altoos bijzonder suggestief. Catherine zingt op dit plaatje; „Mets deux thunes dans l'bastringue". „Le piano du pauvre", „Graine d'ananar" en „Mon p'tit voyou". ER LIGT EEN WERELD tussen Catherine en de troubadours uit zuid en -midden-Amerika, die op Philips 78 toeren P 19290 H eu op Philips LP33-toeren B 07703 R hun lof en liefde uitzingen over hun land en volk en over de vreugden en verdrietjes van beide. Spontane, ongekunstelde muziek is het, warm en eenvoudig, melancholisch, een beetje dromerig soms, en sprankelend tegelijk; zoals de geschiedenis die muziek heeft ge maakt; de geschiedenis van volke ren, die elkander hebben ontmoet en zich met elkander hebben vermengd. De eerlijke openheid van deze volks muziek, waarvoor allengs meer waardering groeit, staat wel in schrille tegenstelling tot veel busi ness van veel geforceerd lawaai uit het noorden van Amerika. De 78 toerenplaat laat de overrompelende kracht horen van het prachtig stem- menmateriaal van het Trio Los Pa- raguayos bij de even felle als gra cieuze begeleiding van de guitaren en van het nationale instrument van Paraguay bij uitstek, de indiaanse tokkelharp, waaruit een wervelwind van wondere klanken wordt geto verd. Het Trio zingt „Flor de Pilar" en „Viva la via, via el amor". Dan sende zaadjes in kalebassen, klik klakkende houtjes en ritsende ras pen versterken het ritme van de guitaren, waarbij het trio Los Pan- chos op de langspeelplaat de bolero's in tweekwartsmaat, volksmuziek uit midden-Amerika, ten gehore brengt. Trio Los Paraguayos veertig minuten lang. Zij zingen en spelen o.a. Egoista, Alma de negro, Cita escondida, Nada, Mi vidita, Me xico, Volveras en Pecado. Het knap pe samenspel der guitaren is opval lend, zoals ook de fijn-afgewogen de- crescendi bij de zang. Jammer dat op de hoezen die van de LP is bijzonder keurig geen plaatsje ge vonden is voor enige vertaling. ER BEHOEFT niet eens iets onder de kurk te zijn bij dit programma recept voor een genoeglijke avond, om dus vervolgens de aangekondig de discussie uit te lokken en voorlo pig op gang te houden. Dat doen de twee volgende platen uit zichzelf al wel. Wij beperken ons tot enige objectieve opmerkingen. Wat num mer V 1029 in de Vocalion-serie be treft; dat de Vocalion-serie, waarin originele jazz-nummers uit de „pure" beginperiode met uiterste technische zorg zijn heropgenomen, de belang stelling heeft van iedere werkelijke jazz-liefhebber en van de anderen, die zich tenminste de moeite getroos ten om iets van de oorspronkelijke negermuziek en de latere en moder ne interpretaties te verstaan, is evi dent. Begrip van muziek gaat voor af aan de waardering ervoor, er ten minste hand in hand mee. Via de V. 1029 uit de zevende reeks kan men een brok neger-emotie beluiste ren uit de trompet van Punch Mil ler. ia Armstrongstijl, terwijl Punch daarbij twee boeiende chorussen 1) zingt. Trombonist Albert Wynn im proviseert er met een natuurlijk raf finement het zijne bij. Op de ene zü- de van de plaat: „Albert Wynn's Gutbucket Five" met „She's cryving for me": op de andere zijde: „Jimmy Wade's Dixielanders" met „Gates Blues". Is bij de oprechte jazz-mu- sicus van de moderne tijd het ne groïde principe van improvisatie-en- ritme gebleven, wanneer de 30 cen timeter brede 33 toeren Philips LP nr. BBL 7031 eenmaal aan de draai gaat. kan men langer dan een half uur, mogelijk voelbaar vermoeid wor dend. maar met blijvende bewonde ring ervaren, dat improviseren bii jazz-muziek een kunst zonder gren zen is geworden en dat van het sim pele marsritme van de oermuziek der negers de mogelijkheden tot duizelingwekkende variaties vaak tot in subtiële details worden uitge buit. „Janmin at Condon's" heet de plaat, welke een jam-session 2) iaat horen, georganiseerd door Eddy Con- don, èen oude rot in het vak. en welke session wordt uitgevoerd door Condons „house-ensemble", versterkt door enige gast-musici. Of men nu van jazz houdt of niet, men zal in ieder geval onomwonden moeten toe geven, dat Condons mannen en gas ten verbluffende (en daarbij, zo no dig, zeer welluidende) staaltjes pre senteren van instrumentbeheersing en van gevoel voor intonatie en har monie - zowel bij de interessante so li, die uit de melodie-instrumenten worden gepuurd en de meeslepende, steeds van „kleur" veranderende ca dans in de ritmesectie als wanneer, de improvisaties door de afzonder lijke instrumenten zich in elkander vlechten tot steeds weer andere, ver rassende klankfiguren. Tazzmuziek van klasse, in de individualistische Chicago-sti.il. De weergave van de opnamen is bijzonder goed. DE „DRUMMERBOY" Terry Sni der is met ere vermeld op de 78 toerenplaat Philips B 21727, waar mee we dus de discussie en ons avond je zouden besluiten. Tery is het hart van Mitch Millers jongste crea ties. „The bonnie blue gal" en „Bel Santé", twee pittige, gedisciplineerd gezongen songs van de zuiverste sweet-militaire Miller-aliure, com pleet met de befaamde hoorn-effec- tjes. FREDERIC. 1) chorus: Het thema waar men bij het spelen van uit gaat en dat door de optredende solist(en) steeds weer anders gevarieerd wordt 2) jam-session: Onvoorbereid sa menspel van jazz-grootheden met het doel om ombekommerd en zonder commerciële doeleinden bepaalde melodieën improviserend met elkaar te spelen. Dit zijn dan nog maar twee van de talloos vele specifieke uitdrukkin gen binnen de wereld van de jazz, zoals A. Heerkens deze encyclopae- disch heeft samengebracht in het derde hoofdstuk van zijn boekje „Jazz", dat is uitgegeven bij Bosch en Keunig N.V. te Baarn. Het eerste hoofdstuk heeft de schrijver, die een musicoloog van klassieken huize is, gereserveerd voor een nadere be schouwing over de jazzmuziek als zodanig, waarbij zijn objectieve ziens wijze niet zal nalaten verhelderend te werken, zowel bij diegenen, die de jazz zonder meer maar menen te kunnen afwijzen, als bii de anderen, die door gebrek aan onderscheid tussen de goede jazz en de smake loze namaak mede die goede jazz in discrediet brengen. In het tweede hoofdstuk gaat Heerkens Je geschie denis en de ontwikkeling van de jazz na. Waar in tegenstelling tot het bui tenland, in Nederland een positieve voorlichting op het gebied van de jazzmuziek nog bescheiden is. mag het boekje van Heerkens bepaalde lijk een aanwinst worden genoemd, te meer waar het zich in begrijpelij ke taal kennelijk speciaal ook tot de jongeren richt. Jammer evenwel, dat het bij de afwerking van dit werkje aan nauwkeurigheid heeft ontbroken. Er zijn b.v. nogal wat fouten vast te stellen bij de spelling van namen, titels e.d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7