TWEEDE KAMER VERONTRUST over de verkeers- Lijdensweg van Reeds 17 doden onveiligheid voor Nederlandse ploeg Olympische Spelen kost 8 ton F inancieeleconomische besprekingen worden in Den Haag voortgezet Premier Eden zet „de bijl55 in het Britse kabinet „Redt de vogelvrij verklaarde voetganger!" urn kleuteronderwijs ten einde Winter in Europa Bromfiets „enfant terrible" in het verkeer Beroep op Nederlandse volk met drie landelijke acties Ingrijpende herziening Jos Maenen (K.V.P.) vraagt weder invoering van maximumsnelheid Butler in feite vice-premier DE KERSTBOOM J°viïCOfir**l> IOC ZAkm Drie acties Emigranten NEDERLANDS-INDONESISCH OVERLEG weer T Woensdag 21 december 1955 79sfe JAARGANG No. 26480 Voor weduwen en wezen Moeders-brigade Achttien doden bij vliegongeluk in V.S. Olympische Spelen 1956 Auto's keuren De Rijnvaart Minister Wilson zal het Gontgres meer geld voor defensie van V.S. vragen De juiste man Voor invalide kinderen Kinderbijslag tot het 27ste jaar WEER KOUDER Radio-kerstrede van H. M. de Koningin Suede Jasjes v. wintersport Kouder BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERIbNIIblAKIkl- ia cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. i'niimn minimin mum minimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in ui mm in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in mm minim nullum d'ENST AANO£ Op 1 januari 1956 zal de kleuter onderwijswet in werking treden, een stuk wetgevende arbeid van hiinister Cals dat zal blijken voor het onderwijs van grote betekenis te zijn. Reeds in 1870 en later in 1920 werden door de regering wetsontwerpen op het kleuteronderwijs ingediend, maar deze berden later weer teruggenomen. Mi- bister Cals kon daarom terecht in de Eerste Kamer zeggen, dat de geschie denis van de kleuteronderwijswetge- v'ng kon worden omschreven als een geschiedenis van mislukkingen. In 1950 diende minister Rutten bij de Tweede Eamer een ontwerp van wet op het kleuteronderwijs in, maar daarop kwam Zoveel kritiek los, dat minister Cals besloot, dit ontwerp geheel om te wer ken. Het herziene ontwerp is na een moeizame parlementaire behandeling tenslotte in het laatste stadium geko men; het wachten is nog op de afkon- in het Staatsblad. Met deze wet is weer een belangrijke stap gezet op de weg naar volledige doorvoering van het beginsel van de gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Zij zal voorts een einde maken aan een gestand van verkommering waarin het kleuteronderwijs en vooral het bij- ?°nder kleuteronderwijs thans in ve- :e gemeenten van ons land nog ver keert. v Eij gebrek aan een wettelijke rege ling was het bijzonder kleuteronderwijs Afhankelijk van de welwillendheid van de gemeentebesturen om het financieel Je steunen. Talrijke gemeenten heb ben het bijzonder kleuteronderwijs vrij willig gesubsidieerd. Een ere-saluut be hoort te worden gebracht aan die ge beenten, die tot een volledige financi ële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder kleuteronderwijs overgingen. De bemoeienis van vele gemeenten bp dit terrein heeft echter niet kunnen voorkomen, dat het kleuteronderwijs in ons land, als geheel genomen, een kommervol bestaan heeft geleid en dat L u j kizonder onderwijs te lijden 1? u-L ?nder het gebrek aan ge schikte lokaliteiten en de uitermate schriele bezoldiging v-an de kleuter leidsters. Voor de leidsters zal aan deze toe- Mand op 1 januari 1956 een einde ko- ben. Van rijkswege zal voor haar een behoorlijke bezoldiging worden ~aMgesteld, en deze zal door het rijk "eel aan de gemeenten en de bijzon- Tere schoolbesturen worden vergoed. Aar> elke kleuterschool zal naast de ooofdleidster één leidster verbonden Worden zodra het aantal kleuters 41 bedraagt; voor elk 40-tal kleuters boven djt getal wordt een leidster méér ver- bst. lij verband met het feit, dat de bevolking van de kleuterscholen tame- "Jk „vlottend" is, wordt in de wet een marge van 6 tot 10 kleuters voorge- LL.even;.. deze marge zal aanwezig moeten zijn, alvorens een nieuwe leid- ges\eld°r riJksrekeninS kan worden aan- E venals bij de lager onderwijswet wordt aan de gemeenten een be langrijke taak bij de uitvoering van de kleuteronderwijswet toebedeeld, fje gemeenteraad besluit tot de oprich ting van een openbare kleuterschool. HP aanvraag van een bestuur van een bijzondere kleuterschool moet de ge meenteraad een gebouw voor een bij zondere kleuterschool stichten of daar voor gelden beschikbaar stellen, indien vordt aangetoond, dat de school door een bepaald aantal kleuters van vier mt vijf en een half jaar zal worden bezocht. Dit aantal varieert naar de In de Europese wateren heeft de scheepvaart het als gevolg van mist, sneeuw en hevige vorst nog steeds zwaar te verduren. Nog meer sneeuw is op komst! De weerberichten voor spellen voor een groot deel van Euro pa een witte Kerstmis. Het winterweer heeft in Europa tot dusverre in totaal 17 personen het leven gekost. Bovendien zijn twee Duitse vrachtsche pen, de Erni en de Sybille, zoek in de Oostzee. Aan boord van de Erni bevin den zich zeven personen en aan boord van de Sybille zijn vijf mensen. Ruim 400 kinderen maakten gisteren op de Duitse Wadden benauwde uren door, toen de twee veerboten die hen van het eiland Langeoog naar de kust zouden brengen tengevolge van de dichte mist strandden. 120 kinderen begaven zich in reddingboten. Allen werden tenslot te gered. (U.P.) West-Duitsland De Westduitse mi nister voor Atoom vraagstukken, Franz Joseph Straus, zal begin 1956 een be zoek brengen aan de Verenigde Staten °m. met leidende deskundigen op kern- spil tsingsgebied besprekingen te voe- grootte der gemeente van 30 tot 90. Een belemmering vormt hierbij nog de bepcüinRL dat voor de stichting van een bijzondere school een waarborgsom van 20 pet. der stichtingskosten in de ge meentekas moet worden gestort. De voorstanders van het bijzonder onderwijs hebben in de Staten Generaal tever geefs aangedrongen op vermindering van dit percentage tot 15, hetzelfde als voor de stichting van een bijzondere lagere school wordt vereist. Het rijk geeft de gemeenten ieder jaar een vergoeding ter bestrijding van de kapitaalslasten die voortvloeien uit de stichting van openbare en bij zondere kleuterscholen; voorts geeft het rijk aan de gemeenten een norm-ver goeding voor de exploitatiekosten van de openbare en bijzondere scholen. De ze normvergoeding wordt door de ge meenten aan de bijzondere schoolbe sturen doorbetaald. Legt een gemeente aan het openbaar kleuteronderwijs méér ten koste dan de rijksvergoeding be draagt, dan hebben de besturen der bijzondere kleuterscholen in de gemeen te aanspraak op een evenredige aanvul ling op de rijksvergoeding. Deze aan vulling komt geheel voor rekening van de gemeente. Hetzelfde vindt plaats als de gemeente „boventallige" leidsters bij het openbaar kleuteronderwijs in dienst neemt. De gemeenten en de bijzondere school besturen zijn verplicht om schoolgeld te heffen. Bij algemene maatregel van bestuur zal voor het gehele land een uniform tarief worden vastgesteld en wel van 12,- per kleuter per jaar. Minder draagkrachtigen zullen hiervan worden vrijgesteld; hiervoor zullen de zelfde normen gelden als worden toe gepast voor de vrijstelling van beta ling der radio-luisterbijdrage. Het schoolgeld komt ten bate van 's rijks kas. Wü besluiten deze samenvatting van de belangrijkste bepalingen van de kleuteronderwijswet met het uitspreken van de verwachting, dat de katholieke schoolbesturen waar nog nodig en voor zover mogelijk en wenselijk van deze wet met gepaste voortvarendheid gebruik zullen maken om te komen tot een behoorlijke verzorging van het ka tholieke kleuteronderwijs. (Van onze parlementaire redacteur) Talloze opmerkingen zijn dinsdag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat gemaakt over de verkeersonvei ligheid. „Redt de vogelvrij verklaarde voetganger", riep de heer Jos Maenen (KVP). Er mag geen dag met een wet telijke regeling gewacht worden. De heer Maenen nam de minister in gedach ten mee naar het Buitenhof, waar het egoïsme van de meeste weggebruikers hoogtij viert. Voetgangers staan daar in wanhoop op de zebra-oversteekplaat sen waar het verkeer op hen af raast, j Vele Kamerleden waren het met hein 1 eens dat de beperking van de maxi mumsnelheid voor de bromfiets tot 40 km., hoe juist op zichzelf ook, geen op lossing biedt voor dit enfant terrible in 't verkeer De heren Bommer (PvdA) Krol (CH) en Maenen vroegen om de bromfietser een examen af te nemen. De katholieke woordvoerder drong aan op het weder invoeren van de maxi mum snelheid voor het gemotoriseerd verkeer. Het is wei geen penicilline tegen verkeersonveiligheid, zei hij. maar het is tenminste iets tegen het zenuwslopende verkeer. In de stukken had minister Algera de opmerking gemaakt dat niet met zeker heid gezegd kan worden dat weder in voeren van de maximumsnelheid het ongevallencijfer zou doen dalen. De heer Maenen kwam hiertegen in verzet. Wanneer automobilisten in de winter wat kalmer aan moeten rijden, dan ne men ook de verkeersongevallen af, zo merkte hij op. Hij vroeg voorts om uit breiding van de controle op de rijtijden van chauffeurs als een middel om de „loerende dood" op een afstand te hou den. De heer Bommer (PvdA) kwam met een merkwaardig ei van Columbus voor de dag. Hij wilde dat Nederland zich zou spiegelen aan de VS. Daar is het openbaar vervoer door het individuele geheel teruggedrongen. Wij zouden nu het tegenovergestelde moeten doen. Wan neer de regering het individuele ver voer onmogelijk maakt, zou zij het ge motoriseerde vervoer in de hand kun nen houden. Het openbare vervoer dus meer service bieden, de frequentie op voeren en alle ondernemingen - ook de particuliere op transportgebied zoveel mogelijk faciliteiten geven, was zijn ge neesmiddel. Hij vroeg om een onderzoek naar de mogelijkheden op dit gebied. Een ander origineel idee van de so cialistische woordvoerder was, de kin deren niet meer als verkeersbrigadier- tjes te laten optreden, maar dit door hun moeders te laten doen. Op dit punt stelde hij wederom de VS als voor beeld, maar ditmaal positief. Er wor den daar in verschillende steden zeer gunstige resultaten met dit systeem behaald. Algera heeft in het kort reeds bedankt voor de constructieve wijze waarop de Tweede Kamer hem helpt moeilijke vraagstukken aan te pakken. Hij zal eerst donderdag of vrijdag antwoorden. PREMIER EDEN Klein bloedbad In de omgeving van Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida is vandaag een Constellation, die in Miami was opgeste gen, neergestort en uit elkaar gesprongen. De eerste berichten duiden er op dat er geen overlevenden zijn. Er bevonden zich 18 persoen, 13 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Voorts werd gevraagd om de auto's periodiek te laten keuren, te beginnen met de verouderde vrachtwagens en een andere verdeling te maken van de gel den voor verbetering van wegen zodat de gemeenten ook voor secundaire we gen meer kunnen doen. Ons wegennet kan de toets der kritiek met het buiten land wel doorstaan, maar zelfingeno menheid past ons niet, aldus de heer Maenen. Met de heer N. v.d. Heuvel (KVP) vroeg hij om publikatie van een minder schetsmatig rijkswegenplan, zo dat de volksvertegenwoordiging over details met de regering kan discus siëren. Een veel besproken internationale kwestie was de Rijnvaart, waaromtrent de minister al te kennen heeft gegeven dat de per 1 oktober ingevoerde Duitse deviezenvoorschriften niet tegemoet ko men aan de Nederlandse interpretatie van de akte van Mannheim. Dit bindt ons aan de vrachten die in Duitsland voor bepaalde routes wettelijk zijn vast gelegd. Prof. Lemaire (KNP) vroeg zich af, of wij met zulke slechte inten ties van Duitsland voor ogen nog wel met vertrouwen internationaal verder kunnen gaan. De heer N. v.d. Heuvel vroeg een duidelijke afwijzing van de regering. De heer De Ruiter (CH) en de heer Verkerk (AR) waarschuwden tegen dit soort integratie dat onze coi> currentiepositie verzwakt. De heer Ruy- gers (PvdA) verzette zich eveneens tegen wat hij een particulier kartel en een verlengstuk van het Ruhr-kartel noemde, maar hij vond toch wel dat enige internationale ordening bij de vrije concurrentie op de Rijn nodig is. Hij meende dat in het algemeen op ver voersgebied de mogelijkheden niet ge heel werden benut. Niet minder dan zestien sprekers heb ben over de verschillende hoofdstukken van deze begroting gesproken. Minister De Amerikaanse minister van Defen sie, Charles Wilson, heeft aangekondigd dat hij het Congres zal verzoeken de militaire begroting volgend jaar te ver hogen van 34,4 miljard tot 35,5 mil jard dollar. Het Nederlands Olympisch Comi té verwacht dat een groep van onge veer zestig man Nederland zal verte genwoordigen op de Olympische Spelen van 1956, die in Melbourne zullen wor den gehouden. Tezamen met de Neder landse deelneming aan de Olympische Winterspelen die over ruim een maand in Cortina d'Ampezzo beginnen, zal de ze afvaardiging een bedrag van acht honderdduizend gulden vergen. Een schrikbarend hoog bedrag dus, maar het N.O.C. rekent er in alle optimisme op, dat men over amper een jaar de gel den bijeen heeft. Een kwart miljoen is er al. Dat bedrag is door de sportwereld zelf reeds bijeen gebracht. De regering heeft vijfentwintig mille beschikbaar gesteld voor 1955 en men hoopt voor het komende jaar op tenminste een zelfde bedrag. De nog ontbrekende gelden zullen bijeengebracht moeten worden met drie grootscheepse acties, waar van de eerste in januari start. Het gaat hier om een luisterwedstrijdde uitgif te van sportpostzegels waarover wij maandag hebben bericht en om een loterij, waarvoor goedkeuring is aan gevraagd bij bet ministerie van justitie. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat Nederland voor een tamelijk be scheiden afvaardiging naar de Olympi sche Spelen veel geld zal moeten bijeen brengen. Kostte de uitzending per deel nemer naar de Spelen van 1948 in Lon den vijfhonderd gulden, naar die van Helsinki in 1952 vijftienhonderd gulden, voor Melbourne moet gerekend worden op een bedrag van achtduizend gulden per man. Al rekmend en vergelijkend kwam het bestuur van het Neder- landsch Olympisch Comité voorts tot de conclusie, dat een afvaardiging van on geveer zestig deelnemers, officials inbe grepen, naar Melbourne mogelijk ge maakt moest kunnen worden. Het gaat hier louter om atleten of teams, waar van men goede prestaties mag ver wachten. Zeer officieus uiteraard zou men kunnen zeggen dat hierbij gedacht is aan het Nederlands hockey-elftal, een groepje zwemsters, mogelijk ook het waterpolo-team, wellicht één atleet, één roeier en misschien één of meer zeilers. Men heeft dus rekening gehouden met een ploeg van zestig man. De kosten zullen derhalve ƒ480.000.- zijn. Daar komt nog bij een bedrag van 125.000.- voor trainingsvelden, ter wijl de kosten van het bureau van het NOC, de trainingskosten van de bon den en de uitzending van de schaat sers en mogelijk twee kunstrijdsters naar Cortina tezamen nog eens twee ton vergen. In totaal is er dus een be drag van ruim acht ton nodig. Wij hebben al gezegd, dat de sport wereld zelve inmiddels een aanzienlijk bedrag, een kwart miljoen, bijeen heeft gebracht. Ook op andere wijze zjjn gel den verkregen en de stand van zaken is nu zo, dat er nog ruim drie ton op tafel moet komen. Daarvoor gaat het Neder- landsch Olympisch Comité in het ko mende jaar een beroep doen op het Ne derlandse volk. In de eerste plaats is er dus in januari een luisterwedstrijd on der auspiciën van de Nederlandse Ra dio Unie. De uitzendingen worden ver zorgd door de AVRO en de NCRV. Zij ne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard heeft een ere-prijs beschikbaar gesteld, voorts komen dus van 27 augustus tot 6 oktober Olympisch, postzegels in om loop, waarbij voor de verkoop een be roep op de sportverenigingen wordt ge daan. Tenslotte is er het stoutmoedig plan om een loterij met vier series van een kwart miljoen loten elk te creëren. Onder de prijzen vindt men een reis r.aar Melbourne voor twee personen, in clusief verblijf en bezoek aan de Spelen. Bij alle energieke pogingen die zul len worden aangewend om de gelden voor Melbourne bijeen te brengen, vindt het Nederlandsch Olympisch Comité, dat het geen beroep moet doen op de Nederlandse emigranten in Australië. Er zal daar geen actie ge voerd worden onder auspiciën van het NOC. ik initiatief dat door de emigranten zelf wordt genomen, zal uiteraard me vreugde worden be groet. Verenigde Staten President Eisen hower is gisteren van zijn verblijf in Gettysburg naar Washington terugge keerd om er het Kerstfeest te vieren. De financieel-economische besprekin gen op ministerieel niveau, die giste ren in Genève tussen minister Zijlstra en minister Kasimo zijn begonnen, zul len morgen in Den Haag worden voort gezet. Minister Van de Kieft zal dan ook bij de besprekingen aanwezig zjjn. Dit heeft minister Zijlstra gistermiddag na een vergadering van de financieel- economische werkgroep van de confe rentie, die ruim twee uur heeft ge duurd, meegedeeld. Minister Zijlstra zei, dat de heer Kasimo morgen uit Genève in Nederland zal aankomen, evenals de Nederlandse en Indonesi sche financieel-economische deskundi gen. Minister Zijlstra deelde over de ge houden besprekingen mee: „Wij heb ben het gehele terrein van de finan ciële en economische vraagstukken verkend en ons het grootste deel van de tijd bezig gehouden met het op stellen van een lijst van te behande len financiële en economische vraag stukken." De vraagstukken die voor bespreking in aanmerking komen, zijn naar reeds eerder werd gemeld: i waarborgen voor Nederlandse conces sies in Indonesië, het overmaken van winsten, de Indonesische schulden aan Nederland en voorwaarden voor natio nalisatie van bedrijven. Minister Zijlstra zei voorts, dat ver wacht wordt, dat de Nederlandse mi nisters op 3 of 4 januari naar Genève zullen terugkeren en dat dan de finan cieel-economische onderwerpen voldoen de zullen zijn voorbereid. Of er tussen Kerstmis en Nieuwjaar besprekingen in Genève zullen worden gehouden door de financieel-economische werkgroep, hangt af van hetgeen in Nederland zal worden besloten, zei hij voorts. In goea ingelichte kringen verluidt dat prof. Sumitro, de Indonesische mi nister van Financien, vermoedelijk in het geheel niet aan de conferentie zal kunnen deelnemen, omdat de begroting hem te zeer opeist en hij in verband met andere financiële problemen Indo nesië niet zal kunnen verlaten. Daar om zon minister Kasimo opdracht heb ben gekregen zijn plaats in te nemen. De Nederlandse delegatie is naar ver luidt teleurgesteld over het wegblijven van Sumitro. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Reeds lang werd verwacht dat de premier van Brittannië, Sir Anthony Eden. het mes zou zetten in zijn kabi net. En het was geen verrassing toen gisteravond vanuit Downingstreet nr. 10 bekend werd gemaakt dat het besluit was gevallen. Het enige verrassende element was dat Eden in plaats van een mes een bijl gebruikt had. „Een klein bloedbad", schreef de socialistische „Daily Herald" van hedenmorgen, en griezelde een weinig. Verreweg de be langrijkste verandering in de regering is dat R. A. Butler, sedert vier jaren kanselier van de schatkist en indiener van vijf begrotingen, zijn portefeuille neerlegt. In plaats daarvan krijgt hij de dubbele post van Lord Geheim Zegel bewaarder, een sinecure, en leider van het Lagerhuis. Dit betekent dat Eden in feite Butler tot plaatsvervangend premier en waarnemend voorzitter van het kabinet heeft benoemd, zonder hem evenwel de officieel in Engeland niet bestaande post van waarnemend eerste minister te geven. Dit betekent eveneens dat Butler, die in de jaren van 19451951 (toen de conservatieven in oppositie waren) verantwoordelijk was voor conserva tieve „planning" en voor een grondige vernieuwing van conservatieve politieke opvattingen, nu wederom belast is met het bepalen van het gehele conserva tieve beleid voor het thuisfront en met het voorbereiden van een program voor de volgende algemene verkiezingen. Maar het betekent ook dat de Labour- oppositie, die fel gekant was tegen Butlers interimbegroting, hem zal ver wijten dat hij op de loop is gegaan. Butler wordt opgevolgd als Kanse lier van de Schatkist door Harold Macmillan, die de portefeuille van Buitenlandse Zaken neerlegt. Macmil lan is een van de meest progressieve conservatieven in het Lagerhuis. Als minister van Volkshuisvesting heeft hij zich onderscheiden door het enorm opvoeren van het aantal woningen, dat jaarlijks gebouwd wordt. Gedu rende de korte tijd dat hij minister van Defensie was, maakte hij weinig in druk. En gedurende de acht maanden van zijn ministerschap van Buiten landse Zaken heeft hij zijn sporen niet verdiend. Misschien zal hij in zijn nieuwe post het succes herhalen van zijn jaren als minister van Volkshuis vesting. Zijn overgang naar de Schatkist be vestigt de geruchten dat het Sir Antho ny Eden niet gelukt is zijn opvolger als minister van Buitenlandse Zaken min ol meer carte blanche te geven. In de toe komst moet worden verwacht dat Eden en Butler respectievelijk de hoofdleiding voor buitenlandse en binnenlandse zaken op zich nemen. En de man die Macmillan nu opvolgt als minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, door en door een Eden-man en een politicus, die onder de bescherming van Eden ongewoon snel promotie heeft gemaakt, is waarschijn lijk de juiste man voor de post, die deze speciale moeilijkheid meebrengt, dat hij gedurende zeer vele jaren bezet is ge weest door de huidige premier. Selwyn Lloyd was minister van De fensie, op het ogenblik een meer dan belangrijke post, gezien de dringend no dige reorganisatie van de strijdkrach ten. Hij wordt opgevolgd door Sir Wal. ter Monckton. Dat is een zeer verras sende benoeming. Sir Walter Monckton is, naar conservatieve opvattingen, een groot succes geweest in de functie die hij nu neerlegt, de portefeuille van Ar beid. Minder bevooroordeelde politieke waarnemers zijn geneigd te zeggen dat Sir Walter Monckton met ongewone gratie en indrukwekkende tact jaren lang op de loop is gegaan voor de vakbonden. Verdere benoemingen die vermeld dienen te worden zijn die van Iain Macleod, voormalig minister van Volks gezondheid en een van de meest ver vaarlijke debaters van het Lagerhuis, als minister van Arbeid, en die van Patrick Buchan-Hepburn, tot heden de adembenemend elegante Chief Whip van de conservatieven, tot minister van Publieke Werken. De laatste post is niet erg belangrijk, en Eden heeft de pil ver guld door Buchan-Hepburn een zetel te verlenen in het kern-kabinet. Lord Woolton verlaat op eigen ver zoek de regering, en zijn adelsrang is verhoogd van burggraaf tot graaf. Dezelfde edele verhuizing wordt on dernomen door de heer Peake, die minister van Pensioenen was en die eveneens blauw wordt van bloed met de rang van burggraaf. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdagmid dag een wetsontwerp aanvaard tot wij ziging van de Kinderbijslagwet. Hier door zullen ouders van invalide kinde ren tot 27 jaar recht op kinderbijslag verkrijgen. Alleen de V.V.D. verzette zich tegen aanvaarding, niet omdat zij bezwaar had tegen de voorgestelde ver betering op zich, doch omdat zij een algemene steunregeling voor Invalide kinderen wenst, die echter door aan vaarding van het ontwerp zou kunnen worden vertraagd. Minister Suurhoff antwoordde, dat men het betere niet de vijand van het goede moet maken. Aan een algemene regeling wordt ge werkt. Harold Macmillan is van Brits minis ter van Buitenlandse Zaken kanselier van de Schatkist geworden. R. A. Butler, de nieuwe Britse hora Geheim Zegelbewaarder en Leider van het Lagerhuis. Butler cis vier jaar lang kanselier van de Schatkist geweest. Sir Walter Monckton, de nieuwe Britse minister van Defensie, die tot nog toe het ministerie van Arbeid leidde. Het K..N.M.I. te De Bilt deelt mede: Een depressie, die van Engeland uit de Noordzee optrok, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de vorst uit ons land verdreven. Het centrum pas seerde juist ten noorden van onze Wad. deneilanden op weg naar Denemarken. De passage ging gepaard met wat neer slag, waarvan de hoeveelheid nogal meeviel. Achter de depressie ontwikkelt zich nu boven de Britse eilanden een nieuw hogedrukgebied, dat zich in de komen de 24 uur over Nederland gaat uitbrei den. De wind draait weer naar het noorden en zal opnieuw koude lucht aanvoeren, waarin enkele buien voorko men, die voornamelijk in de kustpro vincies zullen vallen. Maar daarnaast zullen opklaringen voorkomen zodat het zonnetje ons op de kortste dag van het jaar niet geheel in de steek zal laten. H. M. de Koningin zal op Eerste Kerst dag 's middags om één uur een Kerst rede houden over beide radiozender». Advert en tie Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar ook enkele re gen- of sneeuwbuien, voornamelijk in de kustprovincies. Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later matige tot zwakke wind, rui mend naar noordelijke richtingen. Kouder. Zon: 8.48-16.32. Maan: 12.11-0.27.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1