Uit Kennemerlaed Belangrijk investeringsprogram hij Kon. Hoogovens Cognac V.S.O.P. Kerstconcert in Beverwijk Commando wisseling kamp Rooswijk REMY MARTIN Jiuujlimi Minister Witte installeert Raad voor Woningbouw JUNGHANS n A I COGNAC I. KAN TAXI 18000 ER C KRUISWOORDRAADSEL ■If zo gezellig Dank zij dubbel voordeel bij De Spat? EILAND Binnenkort aandelenemissie a pari op basis 1:2 BL0EMLU5 ANTOON OOMS Voor hot mdvtw interieur WYNAND FOCKINK 'IJl uurwerken^Herman Mulder i i r STATENLEDEN NAAR I JMONDmNOC rid 2)<2 twts van ^o^nao hééél oude jenever iüïilSI WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 PAGINA Kerst-Tentoonstelling MR. PIUS ARTS t FINE CHAMPAGNE ¥01emV< SANTPOORT TWEE SPORTVELDEN IN S ANTPO ORT Duivemsihow in „Zomerlüst" BEVERWIJK prima verzorgde SIGAAR HET PUPENHUIS Winnaars sportprijs- vraag Geluk eerst dan met een ring van KAN Massief gouden frouw- en verlovingsringen Tachtig gerepatrieerden aangekomen Waterstanden WrA %êM>ieéf(keA. rbêyvuo>/ zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR met een sterkte van 40%; ■sr Qp 1 osising kruiswoordraadsel van dinsdag s*g I1IF door ROBERT L. STEVENSON In de vergadering van de Raad van Commissarissen van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken werd een belangrijk investeringspro gramma goedgekeurd. Dit programma voorziet i<n de bouw van een vierde hoogoven en in een vergroting van de ruwstaalcapaciteit, terwijl het voorts cmvat investeringen in de blokwalserij, de dikke piatenwalserjj en de haven installaties. Na het gereedkomen van deze uitbrei dingen. naar verwachting eerste helft 1953, kan de ruwijzerproduktie tot on geveer 1.000.000 ton per jaar en de ruw- staalproduktie tot ongeveer 1.100.000 ton per jaar worden opgevoerd. Met de genoemde vergroting van de ruwstaaJ- produktie wordt beoogd, het thans met behulp van bijgekocht ruwstaal bereik te hoge afzetniveau der walserijen van hoogovens en Breedband op eigen staal- basis te consolideren. Daarnaast zal de produktie van dikke platen nog iets opgevoerd worden, ter wijl op grond van een dezer dagen door de Raad van Commissarissen van Breed band genomen besluit Breedband een uitbreiding zal geven aan haar waise- rijcapaciteit en een installatie voor het maken van elektrolytisch vertind blik zal bouwen, welke installatie ongeveer 75.000 ton per jaar zal kunnen voort brengen. De financiering van de uitbreiding van Hoogovens zal grotendeels geschie den uit eigen middelen, terwijl voorts binnenkort tot uitgifte van nieuwe ge- Advertentie K LI S S E m TULPEN, HYACINTEN, NARCISSEN OPENT 22 DEC. 2.30 UUR Entree 1.50 Open 10—22 uur le KERSTDAG GESLOTEN Dinsdag is in Tilburg op 74-jarige leeftijd overleden mr. Pius Arts, die vooral vóór de oorlog een rol heeft ge speeld in het katholieke staatkundige leven. Mr. Arts was nestor van de Til- burgse gemeenteraad, waarin hij sinds ruim veertig jaar zitting had. Vóór de oorlog is h(j enige jaren lid geweest van de Tweede Kamer. Hij heeft ook zitting gehad in de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Advertentie REMY MARTIN m wone aandelen zal worden overgegaan, met dien verstande, dat 2 oude aande len recht zullen geven tot inschrijving a pari op 1 nieuw aandeel. De nieuwe aandelen zullen ten volle delen in de winst over 1956. Teneinde bovenvermelde emissie mo gelijk te maken, zal het maatschappelijk kapitaal der vennootschap dienen te worden verhoogd. Daartoe zal ten spoe digste een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders worden opgeroepen, teneinde aan haar een voor stel voor te leggen tot verhoging van het maatschappelijk kapitaal, zulks tot het bedrag van 240.075.000,-, waarvan na deze emissie geplaatst zal zijn rond 77 miljoen. De financiering van de uitbreiding van Breedband geschiedt uit eigen mid delen. In het antwoord van wethouder De Boer viel voor de Santpoortse sportver enigingen een optimistisch geluid te be luisteren. Het is namelijk de bedoeling om het komende jaar te beginnen met de aanleg van een of twee sportvelden. In 1957 zullen de verenigingen hier op kunnen spelen. Zaterdag 7 en zondag 8 Januari wordt in de zaal van „Zomerlüst" te Santpoort door de IJmuider Concours Commissie een grote duivenshow georganiseerd. De me dewerkende verenigingen zijn „De bonte duif", „Oranje Nassau" en „De snelvlieger" uit IJmuiden en „Snelle wieken" uit Sant poort. Er zullen rond 600 duiven te zien zijn, die tevoren gekeurd zullen worden. Op zondag 8 januari wacht een bijzondere attractie door de verkoop van bonnen voor eieren, jonge duiven, enz. Dondèrdag vindt in het parochiehuis aan de Dinkgrevelaan te Santpoort de sluiting plaats van de moedercursus, gegeven door het Wit-Gele Kruis. Het bestuur vertrouwd er op dat glle deelneemsters hierbij aanwe zig zullen zijn. De Hoogovenharmonie en het gem. koor ,,Zang en Vriendschap" hadden voor het concert, dat gisteravond ge geven werd in de Ned. Herv. Kerk, een programma samengesteld dat geheel was afgestemd op het a.s. Kerstge beuren. Dat zal heel wat hoofdbrekens ge kost hebben, want voor harmoniebezet ting is de kerstliteratuur nogal beperkt. Bovendien is de uitvoeringstechniek van een en ander niet zo eenvoudig als het er uit ziet. Kerstmuziek vergt geen acrobatische toeren, geen ritmische on overkomelijkheden maar eist wel een zuiver gehoor van de muzikanten. Wil men het Kerstkind geen geweld aan doen dan moet de „stemming" acht tien karaats zijn. Hoe men dat moet bereiken in een gebouw waar de ther mometer bedenkelijk het nulpunt na dert is ook mij niet duidelijk maar daar houdt ons oor geen rekening mee. On danks niet te vermijden zwevingen kon den wij constateren dat de dirigent van de Hoogovenharmonie, de heer W. Stein bij de voorbereiding de rubriek „stem ming" terdegen onder de loupe geno men had. Toen de instrumenten op tem peratuur kwamen hoorden wij voortref felijke passages van de baritongroep in het „Andante in G" van Baptist en „Kerstklokken" van Wiest. De nestor van Harmoniemuziek, G. H. Boudijn, leverde met zijn improvisa ties op het kerstgebeuren een aardige bijdrage, die door een ieder gewaar deerd werd. „Zang en Vriendschap", onder lei ding van Stephen Jansen, excelleerde in het „Jauchzet, frohlocket" uit het „Weihnachts-Oratorium" van Joh. Seb. Bach. Toen de pianist, de heer Lou Ter voort de razend moeilijke klavierpartij in een hoog tempo inzette waren wij benieuwd hoe dat af zou lopen, doch men gaf geen krimp. Het geheel sloot als een bus. Met niet minder interesse hebben wij geluisterd naar „Sei nun gnadig" uit „Die Jahreszeiten" van Haydn en „Halleluja" uit Handei's „Der Messias". In de a capella uitge voerde werkjes o.a. van Bach consta teerden wij, waarschijnlijk als gevolg van een minder gunstige kooropstelling, waardoor men elkaar minder goed kon volgen, hier en daar een wat wankele samenzang en minder mooie stemvor- ming bij de heren. Hét zwakke punt bij menig gemengd koor, doch bij „Zang en Vriendschap" urgenter omdat de he ren daar over het algemeen minder ge schoold zingen. Ad. Int. Advertentie Prettige FEESTDAGEN niet een nieuwe BRUYèRE PIJP of een HÈT ADRES: GROTE HOUTSTRAAT 133 Tel. 12905 (Zondag 18 dec. 1955) le prijs f 10.E. Louter, Kastanje laan 5, Heemstede, 9 punten. 2e prijs f 7.50: L. Mense, Weerestein- straat 46, Hillegom, 9 punten. 3e prijs f 2.50: E. Hulshof, Roemer Vis serstraat 122, Haarlem, 8 punten. 4e prijs f 2.50: J. van Dijk, Lijsterbes laan 53, Hillegom. 8 punten. 5e prijs f 2.50: N. Bijnsdorp, Grebber- straat 28, Haarlem, 8 punten. Vier inzenders met 8 punten zijn uit geloot. Advertentie Juwelier - Horloger Barteljorissir. 2, tel. 13004, Haarlem In verband met de voorbereiding van de behandeling van het streekplan IJmond-noord is een commissie „streekplan IJmond-noord" uit de sta ten benoemd, die het plan en de inge brachte bezwaarschriften bestudeert. De commissie zal binnenkort naar de IJmond-noord komen om zich ter plaat se volledig op de hoogte te stellen. Advertentie In het tot hotel omgevormde pension Trio te Wijk aan Zee zijn dinsdag een tachtigtal gerepatrieerden uit Indonesië aangekomen. In zeer korte tijd hebben de bouwlieden dit pand, dat van eige naar veranderd is, geheel gemetamorfo seerd, zodat nu een zestigtal kamers beschikbaar is voor gasten. Het pension, dat zowel winter als zomer geopend is, blijkt dus reeds in deze eerste win ter goed bezet te zijn met gasten. Het is de bedoeling dat deze gerepatrieer den er gedurende de tijd van hun ver blijf te Wijk aan Zee zoeken naar moge lijkheden om zich elders in het land te vestigen. IJMUIDEN Donderdag 22 december Hoog water: 8.44 u. en 21.10 u. Laag water: 4.01 u. en 16.26 u. Maanstand: eerste kwart. 10.39 u. 27. Eric voelt, dat hier voor hem een kans ligt uit deze hopeloze toestand te komen en die kans wil hij grijpen. Bovendien moet hij daarbij meteen het schip met goud, dat Orm op de kust heeft gezet, in de wacht zien te slepen. Vurig hopend, dat de ander hem niet doorziet, zegt hij onnozel: „Als wij het scheepje krijgen, dat Svein Langtand eerlijk teruggegapt heeft, Kunnen wij overleg plegen met onze mensen op het eiland. Ik geloof, dat jouw voorstel daar ook niet slecht ontvangen zal worden en daarna komen we dan tezamen weer terug". Hake heeft intussen steeds Halfra scherp gadegeslagen. De Yarl kan zijn misnoegen over deze gang van zaken nau welijks verbergen en traag grijnzend zegt de zwarte Viking: „Hersens heb je ook, merk ik, maar je plannetje kan niet doorgaan. Dat scheepje van jou is namelijk gezonken en was dat niet zo, dan ging ik er nog niet op in, want ik ben niet zo goedgelovig als jij schijnt te denken. We moeten elkaar eerst een beetje leren kennen, vat je?" Eric verbleekt en houdt de adem in In gedachten ziet hij Orm, zoals hij hem achterliet. Schor klinkt zijn stem, als hij zegt: „GezonkenHet scheepje...." „Zo is het", zegt de anaer. „Een paar van mijn mensen zagen het zwaar slagzij makénd dwars op de wind de baai uitglijden en daar zinken". Een diepe stilte volgt op deze woorden. Svein slikt hoorbaar en tuurt naar zijn kapotte schoenen. Halfra snuift. „Je schijnt het je nogal aan te trekken", klinkt de kille stem van Hake. Eric kijkt de man even aan. „Hij was mijn vriend", zegt hij eenvoudig. „Jammer", zegt de Viking onverschillig, „maar zoiets staat een zeeman nu eenmaal te wachten. Ik heb een ander voorstel. Jullie kunnen dat roei bootje krijgen, daar kan je niet veel mee uithalen. Zeker is zeker. Het duurt wel een paar dagen, voor we de schepen, die die lange vent daar onklaar heeft gemaakt, weer in orde hebben. Wacht dus maar rustig af op je eiland, tot we jullie oppikken". Eric knikt zwijgend, hij begrijpt één ding en dat is, dat ze nu lelijk in het nauw zitten. In het kamp Rooswijk heeft dins dagmiddag op officiële wijze de com mando-wisseling plaats gehad van de 166e intendanee-werkgroepen-compa g- nie, die daar gelegerd is. De eerste luitenant R. W.van der Ploeg heeft af scheid genomen van zijn compagnie en werd opgevolgd door de kapitein G. J. Luz. Na afloop der commando-wisse ling volgde een parade, die stond on der leiding van de waarnemend-com mandant tevens parade-commandant, luitenant J- J- M, Princen. Toen de compagnie op de binnen plaats stond opgesteld, heeft luitenant van der Ploeg afscheid genomen van zijn mannen, waarmede hij nu twee-en- een-half jaar door geheel Nederland getrokken heeft. Toen in mei 1953 deze compagnie vanuit de Oranje-Nassau-ka- zerne vertrok, heeft men veel meege maakt, al zijn er weinig meer over van de eerste dagen. Maar nu is de dag gekomen, dat ik naar Den Haag ga, al dus luitenant van der Ploeg. De laatste maanden hebben veel geëist van dit on derdeel, maar samen heeft men veel kunnen bereiken. Hiervoor was de scheidende commandant zijn manschap pen zeer erkentelijk. In een leger vor men de werkgroepen ook een belang rijk onderdeel, zij moeten zorgen dat schepen en pakhuizen gevuld komen, maar tezamen met de strijdkrachten vormen zij de onmisbare schakel van de Kon. Landmacht. Luitenant van der Ploeg besloot zijn woorden met het ui ten der wens, dat het de compagnie ook in de toekomst voorspoedig zou gaan. Kapitien Luz bracht allereerst dank namens de compagnie aan de scheiden de commandant en richtte zich hierna tot de soldaten, waarbij hij zijn vreugde uitte de leiding te krijgen over een der gelijke compagnie. Hij hoopte op de vol ledige medewerking der manschappen van hoog tot laag, waarbij hij tevens van de gelegenheid gebruik maakte, de manschappen reeds nu gezegende Kerstdagen toe te wensen. Op deze woorden volgde een parade voor de scheidende en nieuwe comman dant, nadat deze van te voren het on derdeel hadden geïnspecteerd. Advertentiie Advertentie Zeven generaties lang tonen vrienden hun vriendschap,zaken lieden hun waardering, familie leden hun genegenheid door het aanbieden van COGNAC brengt Junghans een speciale collectie wand klokken, door kunste naars ontworpen, aan gepast aan de stijl van heden en.... met het betrouwbare Junghans „hart". Ut U voorol bij deze Junghons wandklokken op de bijzonder melodieuze gongslag, die door een speciale mcmbraan-con* ttructle wordt versterkt natuurlijk bij Kampervest 51, tel. 21101 De minister van wederopbouw en volkshuisvesting he,eft dinsdagmiddag te Den Haag de raad voor de woningbouw geïnstalleerd. Zijn installatierede werd beantwoord door de voorzitter van deze raad, ir. Th. P. Tromp. Minister Witte zei, dat de taak van de rijksoverheid ten aanzien van de wo ningbouw weliswaar zeer belangrijk is, maar dat deze zich toch noodzakelijk moet beperken tot een indirecte beïn vloeding. Zij kan bepaalde bouwactivi teiten ten behoeve van andere beper ken, zij kan de activiteit door haar fi nanciering stimuleren en het onder zoek en de studie bevorderen. De ori- ginaire activiteit ligt echter niet bij haar, maar bij de opdrachtgevers, de aannemers en de architecten. Vandaar dat de regering dan ook di rect aansloeg op de suggestie van het lid van de Tweede Kamer, de heer Andriessen, om over te gaan tot het creëren van een raad voor de woning bouw. De regering verwacht van dit college concrete adviezen en suggesties over in te voeren, te verbeteren of af te schaffen maatregelen. De minister legde daarbij de nadruk op het woord concreet. „Ik ben langzamerhand onge lovig geworden ten aanzien van lumi neuze oplossingen langs weggetjes bui tenom. En evenzo ben ik door de prak tijk gebracht tot een vrij vergaande scepsis ten opzichte van abstracte raad gevingen als daar zijn meer continuï teit, mechanisatie en normalisatie. Het enige wat relevant is, is de vraag hoe kan ik in onze Nederlandse verhoudin gen iets realiseren van de achter deze woorden schuilende werkelijkheid". Hij noemde daarna zelf enige concre te problemen op. Hoe kan de overheid de rationalisatie, de mechanisatie en de planning bevorderen? Welke belemme ringen ondervindt het bedrijfsleven van de huidige voorschriften van de over heid? Is de arbeidsscholing voldoende, kan een bepaalde wijze van loonvor ming de produktie bevorderen en is de materiaalvoorziening voldoende om een verhoging van de produktie op te van gen? De beantwoording van deze vra gen is niet alleen van belang voor de rijksoverheid, maar ook voor de lagere overheid en voor het bedrijfsleven zelf. De raad zal daarom ook suggesties moe ten doen, die vooral voor deze groepen van belang zijn. De minister wees nogmaals op de ernst van de situatie door er aart te herinneren, dat een eenvoudige re kensom leert, dat ons land alleen reeds 45.000 woningen per jaar moet fabriceren om niet verder achteruit te gaan. Ir. Tromp, de voorzitter van de Raad, zei in zijn antwoordrede, dat de woning nood voor honderdduizenden in oen lande een woningramp betekent. "le moet echter niet verwachten dat de raaa binnen één jaar de moeilijkheden wel opgelost zal hebben. Er moet eerst een inventaris opgemaakt worden van de problemen die aan de orde gesteld kun. nen worden. Ir. Tromp ontwikkelde daaromtrent echter reeds enige persoonlijke gedach ten. De raad zal zich niet bezig houden met het systeem van prijsvorming, maar daar staat buiten, dat er in de toekomst zeker méér betaald zal moeten worden voor goede woningen dan in het verle den het geval was. Hij zei verder, dat de traditionele werkmethodes in de bouwnijverheid vervangen zullen moe ten worden door werkwijzen die het mo gelijk maken met minder mensen meer te produceren. Daarom moet er ge werkt worden aan een betere werkvoor bereiding, wellicht kan men tariéflo- nen in gaan voeren en deze combineren met een regelmatiger toevoer van bouw materialen. Het probleem is niet primair om bij de gegeven toewijzingen een aantal woningen binnen een bepaalde tijd gereed te krijgen, maar om met het beschikbare aantal arbeiders een maxi maal aantal woningen te bouwen. Daar om moet men een programma op lan gere termijn vaststellen, zodat de con tinuïteit gewaarborgd wordt, waarbij dan de gebieden, die een overschot aan arbeiderspotentieel hebben, hulp kunnen bieden aan de gebieden, waar een tekort aan arbeiders heerst. 1 J V to <v ét yj u/ ét '9 té sr li a j/ SI jj 3T jr Horizontaal: 1 voorzetsel, 3 uitroep> 5. waterhoogte (afk.), 7 voegwoord, 8 naamloze vennootschap (Duits), 9 de somma van, 11 weg met bomen, 13 pl- in Noorwegen, 15 vogel, 16 noodsein, 18 mak, 19 vol beweging, 20 ofschoon (Eng.,) 21 bieding, 22 meisjesnaam, 23 Duits lidwoord, 26 buitenstaander, 28 niet dicht, 29 lekkernij, 31 rang in het leger (afk.), 33 reeds, 34 meisjesnaanj. 35 onder het nodige voorbehoud (L31, afk.), 36 lengtemaat. Verticaal: 1 kloosterzuster, 2 klaar, 3 vlaktemaat, 4 ik (Lat.), 5 op de wijze van. 6 plotseling, 9 op de wijze van, 10 onverstandig, 12 planeet, 14 trottoir, 16 sportartikel, 17 bevel, 21 verheugd, 24 beetje, 25 windrichting (afk.), 27 vis net, 28 boom, 32 goud (Fr.), 33 maan stand (afk), Horizontaal: 1 strot - snede, 2 protes teren, 3 autogram, - le, 4 safe - bei, 5 et - oneindig, 6 revolte - ETI, 7 ver nielen, 8 gr. - vtl, 9 rozig - heien, l" eretekenen, 11 non - rok - kat. Verticaal: 1 Spa - ervaren, 2 trustee oro, 3 Rota - vrezen, 4 otofoon - it., tegenligger, 6 sr. - eter - k.o., 7 stabie' - hek, 8 nemen - even, 9 er - identic* 10 del - it - Lena, 11 energie. FfF: mmmm VOOR DE HANDEL: JACOBUS BOELEN - AMSTERDAM (Vertaald door Yge Foppema] tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiminijiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ik geloof dat het ons allemaal aan het hart ging hen daar zo ellendig achter te laten, maar we konden niet nog eens het gevaar van muiterij lopen, en het zou een wreedaardige goedheid van ons zijn geweest, als we ze hadden meegenomen enkel voor de galg. De dokter riep hen aan en vertelde ze van de voorraden die we voor hen hadden achter gelaten en waar zij ze konden vinden, maar zij ble ven roepen, noemden ons bij de naam en smeekten of we toch om godswil medelijden met hen wilden hebben en ze* niet achterlaten om daar ellendig om te komen. Toen ze eindelijk zagen dat het schip zyn koers vervolgde en weldra buiten het bereik van hun stem zou zijn, sprong een van hen ik kon niet zien wie het was met .een schorre kreet overeind, bracht zijn musket aan de schouder en zond ons een kogel na, die rakelings over het hoofd van Silver floot en het grootzeil doorboorde. Daarna hielden we ons gedekt achter de verschan sing, en toen ik weer uitkeek, stonden ze niet meer op de landtong en de landtong zelf was al bijna uit het gezicht verdwenen. Dat was wat ons betrof het einde van de muiters, en nog voor de middag was tot mijn onuitsprekelijke vreugde ook de hoogste top van het Schateiland achter de blauwe horizon weggezonken. We hadden zo weinig mensen, dat iedereen aan boord mee moest aanpakken; alleen de kapitein lag op een matras achteruit en gaf zijn- bevelen, want hoewei hij een heel eind was op geknapt, had hij toch nog rust nodig. We zetten koers naar de dichtstbijzijnde haven in Zuid-Amerika, want zonder meer matrozen konden we de over tocht naar huis niet wagen; door ongestadige win den en een paar stormpjes waren we trouwens al uitgeput voor we de kust bereikten. Net met zonsondergang wierpen we het anker uit in een prachtige beschutte baai, en onmiddellijk werden we omzwermd door bootjes vol negers, Mexicaanse Indianen en halfbloeden die vruchten en groenten verkochten en naar geldstukjes wilden duiken. Het zien van zoveel vrolijke gezichten (Voor al van de negers), de smaak van tropische vruch ten en bovenal de lichtjes die in de stad begonnen te gloeien, vormden een bekoorlijke tegenstelling met ons somber verblijf op het eiland en de dokter en de jonker gingen aan wal om daar de avond door te brengen en namen mij mee. Daar ontmoetten ze de kapitein van een Engels oorlogsschip, raakten met hem aan de praat, gingen met hem aan boord van zijn schip en hadden het alles met elkaar zo gezellig, dat de dag al weer aanbrak toen we langszij van de Hispaniola kwamen. Ben Gunn was alleen aan dek, en zodra wij voet aan boord zetten, begon hij een bekentenis af te steken, waarbij hij zijn lichaam in de vreemdste boch ten wrong. Silver was weg. Hij was een paar uur geleden met een van de bootjes naar de wal gegaan en Ben Gunn had het oogluikend toegelaten, naar hij ons nu verzekerde, om ons het leven te redden, want dat zouden we stellig verloren hebben „als die man>>r?T* n b°°t noS langer aan boord was geble ven. Maar dit was nog niet alles. De scheepskok was niet met lege handen vertrokken. Hij had zonder dat iemand het merkte een gat in een schot ge zaagd en had een zak met geldstukken ter waarde van drie-, vierhonderd guinjes meegenomen om hem op zijn verdere omzwervingen voort te helpen Ik geloof dat we allemaal blij waren, dat we zo goedkoop van hem afkwamen. Om kort te gaan, we monsterden een paar ma trozen aan, hadden een goede overtocht en de His paniola liep in Bristol binnen juist toen meneer Blandly er over begon te denken het hulpschip uit te rusten. -Van degenen die waren uitgezeild, keerden er maar vijf met het schip terug. „De rest daar wist enkel de duvel wat van en of. al waren we er dan altijd nog beter aan toe dan dat andere schip waar ze van zongen: En het schip zeilde uit met een zeventig man, maar d'r kwam d r maar eentje behouden an. We kregen allemaal een royaal aandeel in de schat en elk gebruikte het op een verstandige of een dwaze manier, al naar zijn aard. Kapitein Smollett vaart niet meer. Gray heeft niet alleen zijn geld op zij gelegd, maar hij heelt ineens het verlangen gekre gen op te klimmen, is gaan studeren en is nu stuur man en mede-eigenaar van een mooi schip; bo vendien is hij getrouwd en vader van een gezin. Wat Ben Gunn betreft, die kreeg duizend pond en was ze binnen drie weken weer kwijt, om het pre cies te zeggen: in negentien dagen, want op de twin tigste kwam hij als bedelaar terug. Toen kreeg hij een baantje als portier, net waar hij bang voor was, toen hij nog op het eiland rondzwierf. Hij leeft nog en is heel populair bij de boerenjongens, al houden ze hem weieens voor de gek, en hij heeft een zekere vermaardheid voor zijn zingen in de kerk op Zon- en heiligendagen. Van Silver hebben we nooit meer iets vernomen. Die geduchte „zeeman met één poot" is eindelijk dan toch helemaal uit mijn leven verdwenen, maar ik geloof vast dat hij zijn oude negerin wel weer ergens heeft ontmoet; misschien leeft hij nu rustig met haar en Kapitein' Flint. Het is' te hopen, vind ik, want zijn kans op een rustig leven na dit leven is wel heel klein. De baren zilver en de wapens liggen nog altijd waar Flint ze heeft begraven, en wat mij betreft blijven ze daar liggen. Met geen zeven paarden krijgen ze mij ooit weer naar dat vervloekte eiland toe, en ik heb nooit benauwdere dromen dan wan neer ik de branding weer op zijn kusten hoor dreu nen, of ineens rechtop in bed zit met in mijn oren nog de krijsende stem van Kapitein Flint: „Realen van achten! Realen van achten!" EINDE En deze week (21-28 Dec.) als speciale verrassingen: met 10% KERSTDESSERTPUDDING, ananas en bitterkoekjes, 2 pakjes van 60 voor 52 ct CAKEMEEL, (Spar) pak 500 gram van 45 voor 40 ct DOPERWTEN, Middel 2 (Spar) per 1/1 blik. van 75 voor 71 ct SPERCIEBONEN, per 1/1 blikvan 85 voor 80 ct ADVOCAAT, (Spar)van 375 voor 340 ct ZALM, per blik voor 95 ct TOAST, 2 pakjes i 10 stuks van 44 voor 39 ct MAYONNAISE, (Spar) tubevan 58 voor 55 ct GEKOOKTE SCHOUDERHAM, 1 00 gram van 58 voor 53 ct TOILETZEEP, 3 st. in kerstverpakking van 96 voor 85 ct Twee EXTRA verrassingen: Bij elk pak KOFFIE (Spar) i f 2.38 of f 2.08 met 10%) korting ook nog 250 gr. SNEEUWKRANSJES (koekjes) voor 65 ct en nog 10% korting Bij elk pakje THEE (Spar) A f 1.08 of f 0.94 met 10% korting NU 150 gr. gevulde CHOC. KRANSJES voor 65 ct en nog 10% korting DE SPAR ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2