Als annexatieplannen doorgaan, is het rond Haarlem gedaan met de boerenstand Stille Armen NECRITA Boulevardplannen zijn besproken in een besloten zitting Indrukwekkend concert, weer onder leiding van Hein Jordans „KUNST ZIJ ONS DOEL" in Het Huis van Looy Plannen om St.-Henricusschool te Heemstede met zes lokalen uit te breiden Agrariërs uit Zuid-Schalkwijk bespreken hun problemen Gemis aan inzicht bij stadsbesturen Geen tuin bij de watertoren Verlaging provinciale paspoortlegcs mogelijk? Uitwisseling van dirigenten aan te bevelen H Vernieling in Haarlemse plant soenen nam dit jaar toe Het Kalfjewordt park Leden exposeren tekenfilms Opvolging notaris G.F.M. Roozen Verlaging tarieven voor elektra en water (~L.ef}elaar Eerste verkeersactie levert 361 verbalen op CHEVROLET 1956 RHUM IbardinetI GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Noordhollands Philharmonisch Orkest TAXI? TIL 13.300 WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 PAGINA 3 is gearriveerd VAN LENT'S Autobedrijven Burgerlijke Standi Haarlem SmifenVffi/ A SUlevis ••••••,•- WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar Pas op voor de bollen Paviljoen Kief er blijft Geen tuin De heer C. J. A. van Dijk te Haarlem benoemd Wens van Statenleden: A. G. Sandijck verlaat gemeente met pensioen Ambtenaar bij het archief Het Witte Paard KUNSTHANDEL <DEL/~) SUB'SJIDiI EPOLITIBK EN CULTUURBELEID Vragen aan Ged. Staten HEEMSTEDE Stille Armen te Heemstede in Heemstede JAARWEDDE WETHOUDERS Verhoging goedgekeurd Bouw van 114 woningen vanmorgen gegund Morgen gaat men proef heien —MM De reden van de grote toeloop, waar in de vergadering van de katholieke boeren uit Haarlem en omgeving zich gisteravond in café ,,'t Spaarne", te Znid-Schalkwük mocht verheugen, is niet ver te zoeken. Punt 4 van de agenda: uiteenzetting over onteigening en annex atie, had hen door de winterse kou naar het landelijk cafétje getrokken, waar de heer P. G. Tel, secretaris van de dienst grondzaken en vestiging van de L.T.B.. de eer te beurt viel zijn gehoor tc verklaren, dat hij van de Advertentie HEEMSTEDE - TEL. 38810 Off. dealer Het zou u deugd doen, als u ter redactie eens inzage kwam ne men in de vele feestpreken, die de kinderen hebben opgesteld voor het geval, dat zij met kerstmis de „bemin de gelovigen" mochten toespreken. De toon en het onderwerp zijn verschillend, maar in vrijwel geen enkele preek ont breekt een even kinderlijk als hartstoch telijk beroep op de gelovigen om de ormen niet te vergeten. „Vele mensen eten er maar lekker van; waarom vergeten zij de armen?" roept een vrouwelijke feestpredikant uit. Een ander schildert met zware dreigende woorden het eeuwige vuur van de hel, en volgens hem valt daar zeker aan te ontkomen, als de armen niet vergeten worden. Nu de actie voor de stille armen langzaam ten einde loopt en het kerst feest zijn licht reeds vooruitwerpt, wil len wjj die kinderlijke woorden aan u voorleggen. Er is maar één commentaar: geef. Ter redactie kwam binnen: Gh. 1.50; N. N. f 2.50; N. N. 7.50; J S. 30; C. C. M. 2.50. Per giro werd overgemaakt: De G. - H'lem f 25; Carr. f.S.S. f 100; C. N. M. T. 2.50; Maria 10; VV. de R. 10; J. H. M. D. i; H. W. 2.50; M. R. 3.50. Bij het comité is binnengekomen: Mevr. C. I. v. S. 10; J. O. Zn. 5; A. J. v. S. 5; Ned. R. v. P.P., N.V. 25; S. P R. Co 75; fa. Gebr. B. f 15; C. en A. B„ N.V. f 10; N.V. Mij. M. f 10; S., V. N. f 10; S„ N. V. 15; L„ N.V. 25 Giften kunnen worden bezorgd aan ons bureau, Smcdestraat 5; Haarlem, of per giro (143480) gestort worden ten name van de Nieuwe Haarlem- sche Courant - Haarlem, met ver melding Stille Armen. FILMS: CINEMA PALACE: „Slaven van de Nijl", 14 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15; om 10 en 1.30: „De koninklijke reis". FRANS HALS: „Tarzan en de ivoordieven", 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Purperen masker". 14 jaar Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. J LUXOR: „De prairie verdwijnt" a 1 Tij den: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Mambo", volw. In het voorprogramma„Kinderogen glunderen weer" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 ROXY: „Fort Ti", 14 jaar Tijden: 2.307 en 9.15 u. gTUDIO, wo.: ,U spreekt met uw moor denaar", 18 jaar. Do.: „Obsessie". Tijden: 2.15, 7 en 9.15 Woensdag 21 december Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Frasquita", 8 uur (Ab. C.). Concertgebouw: Leerlingenuitvoering van de Rudolf Steiner school. 20 uur (besl.). Minerva: Kerstspel „Dit wonderbaarlijke kind", 8.15 u. Kloppersingelkerk: Concert Haarl. Chr. Mannenkoor en het Katwijks Chr. Man nenkoor „Jubilate", 8 uur. Donderdag 22 december Stadsschouwburg: Toneelvereniging Door Inspanning Uitspanning met „Mijn Roy" (dil.) 8 uur. Minerva: Kerstspel „Dit wonderbaarlijke kind", 8.15 uur. Concertgebouw: Kerstspel R.K. Comité „De Vrije Tijd", 8 uur. GEBOREN: L. Reisler—Driesmans, Uv, Biils»a~Damstra, z; C. A. M. Ê_.^ap~Chnst'aans, 2; E. Esmann—v. Ttnnne, """10115, z., £j. XLfSmaimV' t M 'pZW C' .WijngaardNieuwjaar, EVKoAper-pudejans, z; M. Smit- Krom, z, A. Winter(je Vries z- W Groenendaal—Souwei-, z- M TW_ Kingma z; J F. Ebbinkhuijsen-Kloes, z: D. I. Harting—Geelhoed z- A A Hoogervorst—de Wit, z. H.M.' Bron— de Rijcke, z; E. HildersVerwer, d- E M. StolvoortJoosten, d; E. C.J.' a van der Meer—Mooijekind, d; 'c. vari der Mijevan den Boogaard, d; A. M. Eeken—Smal, d; A. E. van der Knijff Durans, d; M. R. Zwemmer—van der Kamp, d; K. C. Sturm—Mc Hale; E. J. Cartonde Bruin, d; J. de GrootNe- derstigt, d. ONDERTROUWD: P. J. Fris en J. Boeré; H. Bijster en E. R. Sival; H. Bchreur en M. van Eijsden; R. E. Gil lissen en A. R. Mol. GETROUWD: F. W. R. Leigh en J. verbrugh; P. Jonker en E. A. Voskui- nn; p a. Biersteker en W. Doek; chr. 5 Y?n Delden en C. M. A. Reintjens; ^HoogteUing en C. F. Weijers; J. M. Roolgr,aaf en A' M- A- Coppens; T. van Snanfe aar T M' Beenen! E. van den Hnff11 „V Evenhuis: H. J. J. van er M Kenn E' Steffers: C. N. Zwart OVERLEDEN: D. Ickelsheimen, 66 j„ Koninginneweg; M. Ooms—de Vries, 66 i" Rijksstraatweg; H. M. E. Prent—van de Reep, 67 j., 2e Zuidpolderstraat; P. dèreMV°°rc=n-' ?'t i" Timorstraat; a. van der Mije 65 j„ Kamperlaan- J. de Vries, 72 jaar, Gasthuisvest; A. C. Pel—Bruins- ma, 60 jaar, Lange Boogaardstraat; C. Sou^straa0^"6"11^6' 62 jaar' Gr0te annexatiedrift van vele gemeenten niet veel begreep. Stadsbevolkingen en stadsbesturen demonstreren vaak zo duidelijk een volstrekt gemis aan in zicht in de noodzaak van een doel treffende landbouw. Agrarische belan gen spelen geen rol, als de stad zich maar kan uitbreiden. De vergadering, die vooral was be zocht door boeren uit Zuid-Schalkwijk en het aangrenzende grondgebied der gemeente Haarlem, stond onder voor zitterschap van de heer A. van Schie. Deze gaf eerst het woord aan de heer Van der Geest, die met succes een pleidooi hield voor het financiële dak op het nieuw te bouwen secretariaat van de L.T.B. Daarna werd de heer Tel het woord verleend, die in gemoedelijke trant, waarachter men zich dikwijls echter een waarschuwend opgeheven vinger kon denken, de aanwezige boeren wees op het naderende annexatiespook. Hij toonde aan, hoe de oorspronkelijke op zet van de planologische ordening in ons land te niet gedaan wordt door allerlei gemeentelijke uitbreidingsplannen, die tesamen weer een streekplan vormen. De basis waarop men prognoses voor stadsuitbreiding opstelt, achtte de heer Tel zeer wankel en onbetrouwbaar, om dat men over een langer tijdsverloop met des te minder zekerheid kan pro feteren. Planologisme was hier een woord, dat eerder op zijn plaats was dan planologie. Hij vroeg zich af, waar dan wel ineens al die mensen vandaan moesten komen om de geprojecteerde nieuwe woonwijken te bevolken. De heer Tel meende, dat de grond in Zuid-Schalkwijk, waarop Haarlem een lonkend oogje heeft laten vallen, nog beter voor tuinbouw geschikt is dan het Westland. Waarom deze onver vangbare grond opofferen en daar door de mogelijkheid om deviezen voor de industrialisatie te verkrijgen, verkleinen? Hoewel de heer Tel de aanwezigen op het hart bond tijdig een ter zake dienend bezwaarschrift in te zenden, hield hij rekening met de mogelijkheid, dat de bedreiging wel eens bewaarheid kon worden. Maar dan kunnen we wel zeggen, aldus de heer Tel, dat het in en rond Haarlem uit is met de boeren stand. In elk geval kan de grillige vorm van de gemeente Haarlemmeriiede en Spaarnwoude nimmer een redelijk ar gument zijn voor een annexatie. Daar mee zou de op onteigening beluste ge meente alleen maar haar eigen gril ligheid aantonen. De heer Tel riep allen op om nog een laatste poging te doen om het agrarisch gebied te behouden, ook ten voordele van Haarlem zelf. De spreker stipte nog een aantal practische moei lijkheden aan, die zich bij annexatie plannen plegen voor te doen, wees op het belang van een degelijke pachtover eenkomst en adviseerde hun, die met problemen worstelden of nadere inlich tingen wensten, zich in verbinding te stellen met de L.T.B. in Haarlem, geves tigd Parklaan 12. Vele vragen, die daar na de heer Tel gesteld werden, getuig den er van, dat iedereen elkanders lot met de annexatieplannen verbonden wist. Advertentie m m mm lUPII *.«•••- BORDEAUX OVERAL TE VERKRIJGEN («•It Verschillende leden van de provinci ale staten van Noordholland hebben bij het schriftelijk begrotingsonderzoek ge vraagd, of een verlaging van de leges op de paspoorten niet mogelijk is De opbrengst dezer leges heeft de kosten van het paspoortenbureau in de jaren 1953, 1954 en 1955 overschreden met een bedrag van resp. 40.000, 70.000 en 112.000. Het veriagen der leges zou van belang kunnen zijn voor het ontwik kelen van het sociaal tourisme. Een der leden acht het zelfs niet geoorloofd op de leges winst te maken. Advertentie AMSTeKOXMSÉV AAJVr20 TH.. 11033 binnen 4 dagen retour. De Zandvoortse gemeenteraad kwam dinsdagavond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester van Fenema. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het bouwbureau Han Vis ser te Den Haag, betreffende een optie op de bouw van de zuidelijke vleugel van het Boulevard-centrum. (Voordat de stichting „Recreatieoord Zandvoort" zich tot de raad wendde om een optie voor het Boulevard-centrum, hadden B. en W. in beginsel een optie voor de zuideljke vleugel aan Visser verleend; de raad gaf echter in oktober 1954 aan de stichting „Recreatieoord Zandvoort" een optie tot 1 januari 1956 en hield het verzoek van Visser tot die datum aan). Visser meldde zich nu opnieuw als ge gadigde. De heer TATES (V.V.D.) vroeg of er al iets naders bekend is over het plan Wijdeveld-Wils. De heer WEBER (A.Z.B.) wilde verder gaan en daar 31 dec. de optie afloopt, in besloten zitting nader hem ter ore gekomen feiten bespreken. De VOORZITTER deelde mede, dat een schrijven van de stichting ..Recreatieoord Zandvoort" onderweg is. Trouwens: deze brief kan niet staande de vergadering behandeld worden, want er zullen belangrijke mededelingen in voorkomen. Op 31 december eindigt de verleende optie, maar B. en W. moeten zowel het verzoek van Visser als de brief van de stichting Recreatieoord in studie nemen en daarover de raadscom missies horen. Het plan Wijdeveld-Wils is door de stichting grotendeels aan vaard, al zullen bepaalde onderdelen niet aanstonds verwezenlijkt worden. Spr. vermoedde op welke informaties de heer Weber doelde; spr. achtte het et tweede optreden van de gast- dirigent Hein Jordans met het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft volkomen de indrukken be vestigd, die op het eerste concert wa ren gewekt. Ook gisteravond bewees Hein Jordans ten overvloede welk een voortreffelijk orkestleider hij is. Het or kest heeft in deze korte spanne tjjds een totaal andere kleur gekregen, en er werd gemusiceerd met een ongekend elan. Jordans' exacte directieslag maakt praktisch iedere weifeling onmo. geljk, en wat het meest wonderlijke is: de gloed van de toonvorming b?j strij kers, blazers en zelfs slagwerk maakt de totaal-klank van het orkest minstens een klasse beter. Tot onze grote spijt hebben wij door omstandigheden de uitvoering van de ouverture „Vivat Brabantia" van Os- Het voor het publiek vrijgeven van gazons bevalt de Haarlemmers over het algemeen zeer en daarom is de Dienst Hout en Plantsoenen van plan ook het volgend jaar een tiental grastapijten ten gebruike van de bevolking te laten. De ervaring is echter wel dat de oudere jeugd de idylle van een ongestoord zitje op de frisse groene velden dikwijls ver stoort door met fietsen, autopeds e.d. van de paden af te wijken of te voet ballen en te hockeyen op de gazons en speelweiden. ,,De Kattenberg" in het Knaupark kwam er het slechts af, want daar werd al het gras weggespeeld, zodat slechts een zandige vlakte overbleef in schrille tegenstelling met het toch aar dige groen, dat, ofschoon vermengd met onkruid, de vorige jaren viel te aan schouwen. De beschadigingen aan de plantsoenen, die meestal met bloemen, rozen of fijnere heesters zijn beplant, namen dit jaar in ernstige mate toe, doordat vele meen den dat alles nu vrij gegeven was. Hout en Plantsoenen is op het ogen blik bezig met de aanleg van „Het Kalfje" aan het Prinsen Bolwerk tot een park, opdat niet zoals in het ver leden, dit terrein louter gebruikt wordt als voetbalveld of als oefenge- gelegenheid voor militairen. De kale vlakte is reeds enigszins opgehoogd en men verwacht met April gereed te zijn. In hetzelfde Prinsen Bolwerk heeft men verrast gestaan over het feit dat een der „zitjes" vernield is ge worden. Immers, er zijn thans banken geplaatst van ijzeren en betonnen con structie en de dader van deze sloperij moet wel van grote bijlen of hamers voorzien zijn geweest. In wintertijden hebben de hoveniers van Hout en Plantsoenen geen dienst meer op de weg. Daarmee gaat een be langrijke preventieve maatregel ver loren en krijgt de baldadigheid veel meer kans. Het gebeurt soms dat scho lieren, die rossen en vernielen in bossen of parken, door toevallige voorbijgan gers gesignaleerd worden, die het hoofd der school dan van de acties zijner pu pillen op de hoogte stellen. In samen werking met Hout en Plantsoenen wor den zulke gevallen meestal naar genoe gen opgelost. De winterdagen zijn een crisistijd voor de kleine bollen, die in de Haarlemse parken onder de grond zijn gestopt. Meer dan 100.000 hyacinten, tulpen en narcissen leven op het ogenblik vlak beneden het aardoppervlak en de vrees is gerechtvaardigd dat een groot gedeelte van dit aantal een kort leven beschoren is. Ongeveer 10 a 15 procent van de 100.000 wordt gewoonlijk onherstelbaar beschadigd, hetgeen een gevolg is van de nonchalance van mens en dier. De laatste is het te vergeven, maar waarom moeten de jonge plantjes zonder ran cune door weldenkende wezens vernield worden. De hyacinth, die half november de aarde ingaat, is nog niet zo kwets baar, des te meer echter de tulp, die geleidelijk al haar kop naar boven steekt. Wanneer er een laagje vorst komt, is het gevaar enigszins geweken, maar rulle sneeuw maakt het weer er ger. Men ziet dan geen verschil tussen trottoir en plantsoen. De proef van ver leden jaar om hyacinthen te proberen op gazons aan de Dreef, is volkomen mis lukt door de onverstandige houding van niets ontziende Haarlemmers. Daarom staat de dienst van Hout en Plantsoenen erg huiverig tegenover experimenten gelijk het nog meer vrijgeven van par ken voor het publiek. Advertentie GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 car van Hemel niet kunnen beluisteren. Hopelijk komt dit werk in de toekomst nog eens op het programma van het or kest terug. De Hongaarse pianist Andor Foldes was de solist in het bekende pianocon cert no. 2 in c kleine terts van Serge Rachmaninoff. Ofschoon Andor Foldes een groot pianist is, hetgeen uit dit op treden genoegzaam bleek, hadden wij speciaal in het middendeel een meer subtiele sfeer verwacht. In dit opzicht was het typisch dat onze aandacht meer uitging naar het orkest dan naar de solist. Technisch was het spel van de pianist echter meesterlijk, en teza men met het uitstekend reagerende or kest werd dit sterk melodische con cert een uitvoering op hoog niveau. Evenals op het vorige concert speelde Jordans zijn hoogste troeven uit in het slotstuk van het programma dat dit maal bestond uit de „Hary Janos-suite" van Zoltan Kodaly. Deze suite is sa mengesteld uit de oorspronkelijke to neelmuziek voor „Hary Janos", een zangspel in vier bedrijven, die even zo vele avonturen behandelen van de le gendarische figuur ..Hary Janos". Het is ongetwijfeld Kodaly's meest bekende werk. Als suite voor orkest vond het zijn weg door de gehele wereld. Over het algemeen is de muziek van Kodaly van toegankelijke aard. Ze kent niet die sterke uitersten van felheid en barbaar se kracht als van zijn landgenoot Béla Bartók. De Hary Janos-suite is voor- iedere concertbezoeker volkomen aan vaardbaar. Dat het bovendien een meesterwerk is, werd ons op dit con cert weer eens duidelijk. Wat Jordans met de blazers hierin bereikte was van voortreffelijk gehalte. Uit het feit dat een groot gedeelte van het publiek voor de slotmars reeds oprees en ap- plaudiseerde, zou men kunnen afleiden dat het niet voldoende bekend was met deze muziek. Reden te meer om het hier nogmaals op de programma's te plaatsen. Zo is aan het kortstondige, maar ui terst succesvolle optreden van gastdiri- gent Hein Jordans in Haarlem een einde gekomen. Wij hopen hem in de toekomst hier nog eens voor het orkest terug te zien. Zou het niet aanbevelenswaardig zijn dat men niet alleen in noodgevallen^ maar ook in normale tijden eens een uitwisseling kreeg van Nederlandse di rigenten? Wij menen dat dit èn orkes ten èn dirigenten ten goede zal komen. JAN LAARVELD afwijking van de expositie-samen- landschap, van Julia Giesberts het grap stelling zoals die gebruikelijk is bij P1?. aangekleurde Hendrika. een schildersvereniging, heeft „Kunst Zij Ons Doel" zijn leden-tentoon stelling die van 17 december tot 2 ja nuari in het Van Looy-museum wordt gehouden, uitsluitend samengesteld uit tekeningen. Hoewel iedere schilder tekent, zijn niet alle schilders ook tekenaars, in die zin dat de tekeningen die ze maken voor intern gebruik, als voor studie of no titie, niet de zelfstandigheid hebben, niet de afronding en gaafheid, die ver eist is voor openbaarmaking. Het even wicht in een vereniging komt bij zo'n tentoonstelling geheel anders te liggen dan bij een schilderijenexpositie. Ande re namen treden op de voorgrond en men mist figuren die anders zelden ontbreken. De gestelde beperking draagt ook an dere beperkingen aan. Toch heeft men nog een kleine honderd tekeningen van vijf en dertig leden bijeen gebracht, maar de kwaliteit van het geheel zou bij scherper selectie gewonnen hebben. De houtskooltekeningen van Jan van Geem zijn even knap als zijn aquarellen en soms in sfeer verwant aan een Sprin ger. Het eerste geldt ook voor de paar- dentaferelen van De Ridder. Van Gorter is er een heel sterk en gevoelig duin- Ènigermate karikaturaal maar ook vlot en raak zijn vooral de Tekenaressen van Kroone. Mandersloot heeft van een ba by een tekening gemaakt, die een wat schilderachtiger timbre heeft behouden dan zijn overige, nogal glad doorwerkte oeuvre. Rijk in het materiaal gezet zijn de tekeningen van Petri; soberder, maar niet minder suggestief die van Maria Rompelman. Miek Otto begint zich leuk te ontwik kelen: haar werk wordt ernstiger en zij behoudt haar persoonlijkheid. Leen Spierenburg blijft ondernemend en voortvarend; de gaafheid van Bouw getuigt nog eens voor zijn virtuoze ma teriaalbeheersing. Grote rust en trefzekerheid spreekt uit de inzending van L. de Winter. Op merkwaardige wijze steekt Teke naars van Vellekoop boven diens beide andere, nogal dillettanterige tekeningen uit. De documentaires van Van Velsen, tekeningen van landelijke behuizingen in de omgeving van Haarlem zijn vaar dig en conciensieus, zoals die van Har ting en De Roos. Zonder het overige werk over één kam te willen scheren menen wij hier mede wel het voornaamste dat K.Z.O.D. heeft laten zien, wel aangestreept te hebben. L. T. echter nog inopportuun om daarover thans al te spreken. Nadat enkele raads leden uiting hadden gegeven aan hun grote nieuwsgierigheid, zwichtte de voorzitter en verklaarde zich bereid om in besloten zitting nadere mededelingen te doen en die van de heer Weber aan te horen. De heer Kiefer had verlenging ge vraagd van de op 31 december a.s. af lopende huur van de grond, waarop zijn paviljoen is gebouwd. De heer WEBËR (A.Z.B.) wilde daarop aanstonds beslis sen. Weth. KERKMAN (P.v.d.A.) deel de mede, dat Kiefer in 1946 de grond heeft gehuurd; de heer Keur heeft daar op een café-restaurant gebouwd, dat weer door de heer Kiefer wordt ge ëxploiteerd. Keur heeft zich nu ook als huurder aangemeld, maar spr. gaf de voorkeur aan continuering van de huur van Pomper met een opzeggingstermijn van twee maanden. De heer SLEGERS (K.V.P.) maakte de zaak ingewikkelder door het geval te stellen, dat Keur aan Kiefer de huur van het gebouw zou opzeggen: daarom wilde spr. het per ceel alleen aan Kiefer verhuren. Aldus werd met algemene instemming beslo ten. Het voorstel om geen sportraad in te stellen werd met algemene stemmen aangenomen, evenals dat, om aan de Oranjevereniging f 2.000 subsidie te ver lenen. De heer SLEGERS (K.V.P.) juichte het voorstel om de tribune van „Zand- voortmeeuwen" te overkappen toe. Het voorstel werd aangenomen. De reorganisatie van het gemeentelijk douche-badbedrijf, waardoor dit op woensdag en donderdag gesloten zou worden, ontmoette bedenkingen. Nadat een voorstel van de heer GOSEN (A.R.) om het badhuis op woensdag open te stellen met 114 stemmen was verwor pen, werd het reorganisatie-voorstel aangenomen. De tuinaanleg rondom de watertoren (die gedeeltelijk zal worden aangebracht boven garages van het raadslid Koning) gaf de heer BREURE aanleiding tot het grapje, dat men koninklijke tuinen wil de aanleggen boven koninklijke stallen. Spr. had daartegen bezwaar vanwege de onmiddellijke nabijheid van de zee. De heer SLEGERS (K.V.P.) was ook tegenstander, want uit eigen ervaring puttende, gaf hij talrijke voorbeelden van mislukte plantengroei. Ir. VAN KUIJK (P.v.d.A.) liet een ander geluid horen; spr. zou het toejuichen als men daar een plantsoen ging aanleggen en in stand kon houden. De heer KONING (A.Z.B.) was er ook op tegen en gaf de voorkeur aan beplanting met helm. De VOORZITTER was over de heer Breure zeer verbaasd omdat die in de commis sievergadering een voorstander was. Spr. wees op verschilende mooie tuinen aan de Zuid-boulevard. Als men bij de watertoren alleen helm gaat planten, krijgt men hoogstens een aantrekke lijke wildernis. De beplanting wordt volgens het deskundig advies van de heer Haspels aangelegd. Het grootste deel van het gevraagde crediet van f 3.800 is bestemd voor het maken van noodzakelijke muren rondom het ter rein. De tuinaanleg zelf kost pl.m. f 1.500. Het voorstel werd met 87 stemmen verworpen. De voorzitter meende, dat de raad nu een krediet moest verlenen voor de muren e.d. De heer LINDEMAN (K.V.P.) was het daar niet mee eens en veronderstelde, dat men nu er geen tuinaanleg komt met goedkopere muren kan volstaan. De heer KONING (A.Z.B.) raamde een bezuiniging van 50%. Het college nam ten slotte het goedkopere voorstel terug. Een verhoging van het krediet voor de bouw van de ulo-school van f 368.000 tot f 435.000 ging zonder discussie onder de hamer door. Een andere kredietverhoging, die voor de Noord-boulevard, van f385.000 tot f425.000, stuitte op verzet van de heer WEBER (A.Z.B.), doch het voorstel werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen. Een voorstel om de bouwverordening aan te vullen met bepalingen omtrent schuilplaatsen bij woningen, ontlokte de heer SLEGERS (K.V.P.) de verzuchting, dat men nu rekening moet houden met de mogelijkheid van massamoord; spr. had niet veel verwachting van de doel matigheid van schuilplaatsen bij een atoom-aanval. De heer WEBER (A.Z.B.) vroeg of het rijk de hogere bouwkosten zou betalen. Spr. wilde een „symboli sche geste" van de raad in de vorm van een protest tegen de dwang om hogere uitgaven te doen. Weth. KERKMAN (P.v.d.A.) gaf een technische uiteenzet ting; de schuilplaatsen worden nu al gemaakt en bestemd voor garage e.d. Het voorstel werd daarna aanvaard. Tot leden van het bestuur van „Maat schappelijk Hulpbetoon" werden op nieuw benoemd mevr. Molvan Bellen en de heren J. van Sluisdam en D. Va der. Bij de rondvraag leverde de heer BREURE (V.V.D.) een pleidooi voor de collecte voor de stille armen. Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter het overlijden gereleveerd van de heer A. van der Mije; spr. bracht in herinnering hetgeen deze als lid van de commissie voor maatschappelijk hulp betoon en als voorzitter van de huis vestingscommissie in het belang der gemeente heeft gedaan. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, de Boulevardplannen te bespre ken in de raadsvergadering van 24 ja nuari. Met ingang van 1 januari 1956 is tot opvolger van notaris G. F. M. Roozen te Haarlem benoemd de heer C. J. A. van Dijk, thans kandidaat-notaris op het kantoor van notaris A. van Ketel te Amsterdam. De heer Van Dijk werd op 5 januari 1908 te Nijmegen geboren. De familie Van Dijk verhuisde echter naar Venlo. De nieuwe notaris genoot zijn H.B.S.-opleiding op Rolduc en studeer de daarna voor het notariaat, waarvoor hij in 1930 te 's-Gravenhage examen aflegde. Hij werd kandidaat-notaris op het kantoor van notaris Nolet te Arn hem en vertrok in 1934 naar Amsterdam als kandidaat-notaris van mr. C. Ruys. Thans is hij in diezelfde functie werk zaam bij notaris A. van Ketel, even eens in Amsterdam. Een aantal leden van de provinciale Staten van Noord-Holland heeft bij het commissie-onderzoek de mening uitge sproken, dat de provinciale elektrici- teits- en watertarieven verlaagd dienen te worden. In 1949 zijn deze tarieven verhoogd voor investering en uitbrei ding van de centrale te Velsen. Deze redenen zijn thans opgeheven en be doelde leden achten het dan ook ge wenst de tarieven voor klein verbruik terug te brengen op het peil van 1949 door de post bijzondere lasten te verla gen. Een der leden heeft geïnformeerd of het voorzieningsgebied van het provinci aal elektriciteitsbedrijf binnen afzienba re tijd nog zal worden uitgebreid en of hierover onderhandelingen gaande zijn. Opgemerkt wordt, dat de elektriciteits voorziening in de gemeente Haarlem in moeilijke omstandigheden verkeert. Daarom lijkt de vraag gewettigd, of die gemeente zelf tot vernieuwing van haar bedrijf moet overgaan of dat de moge lijkheid bestaat, dat het P.E.N. dit overneemt. Met betrekking tot de kamptoegangs- kaarten van de duingebieden wordt ge vraagd of het niet mogelijk is een enkel entree te heffen voor bezoekers van kampeerders. Deze moeten nu 25 cent betalen bij het bezoeken van het kamp, terwijl nogmaals 25 cent wordt geheven, wanneer zij de duinen in wensen te gaan. Alwie zijn liefde voor de stad Haarlem getoond heeft of toont in historische belangstelling zal de gang naar het gemeentearchief in de Jansstraat niet vreemd zijn. Zo zal hij ook prettige herinneringen bewaren aan de welwillen de ambtenaar, die de mensen meestal te woord staat en helpt bp hun onder zoekingen. Dat is de heer A. C. San dijck, ambtenaar A tweede klas in dienst der gemeente Haarlem, die de dienst officieel per 1 januari met pensioen ver laat, maar door onvoorziene omstandig heden zijn werkzaamheden nog tot 1 maart zal blijven vervullen. De heer Sandijck werd geboren in Den Helder op 22 mei 1890 en trad bij de gemeente Haarlem als tijdelijk ambtenaar in dienst op 12 mei 1919. Anderhalf jaar later werd hij in vaste dienst aangeno men als adjunctklerk. 1 oktober 1924 werd hij bevorderd tot klerk en 1 maart 1935 tot adjunct-commies. Tenslotte volgde 1 januari 1948 zijn benoeming tot administratief ambtenaar A 2e klas. Vrijdagmorgen 23 december van tien tot twaalf uur in het gemeentearchief zal een ieder in de gelegenheid gesteld worden om van de heer Sandijck af scheid te nemen. Voor de Bondsschaakcompetitie haal de H.W.P. 2 het stoute stukje uit om het ongeslagen .Ki.ik Uit" 3 in eigen „ho me" een nederlaag toe te brengen. De uitslag was: Kijk Uit 3—HWP 2. Heidenreich-Bleekemolen 1-0 Plugboer-Pancras 0-1 v Nieuwenhuizen-Banken 1-0 Hölscher-De Lange 'A-V, Zeylmans-Haverkort 0-1 v. d. Plas-Holtkamp 1-0 Verlaak-Huneker 0-1 Boer-Komen 0-1 Wolthuj'sen-v. d. Berg 0-1 Vis-Hendriks 0-1 314-*% Donderdagavond a.s. worden in ,,'t Stoofke", Stoofsteeg, wederom de tradi tionele gongwedstrijden gehouden. Advertentie WAGENWEG 102 REPRODUKTIES naar oude en moderne meesters De subsidiepolitiek en het cultuur beleid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bij het commissie onderzoek onderwerp van vele vragen geweest. Van verschillende zijden is aan G.S. gevraagd na te gaan. in hoe verre subsidies, die in het verleden ver leend werden, thans nog reden van be staan hebben. Aansluitend werd ge vraagd een scherp onderscheid te ma ken tussen subsidies voor doeleinden, die bepaald tot het terrein van de pro vincie behoren, en andere subsidies. Een en ander zou kunnen leiden tot een hernieuwd onderzoek naar een juistere taakverdeling tussen rijk en provincie en gemeenten, met name op het gebied van de volksgezondheid. Een der leden heeft een nauwe sa menwerking bepleit van de culturele commissie van G.S. en de culturele raad voor Noord-Holland inzake een gezamenlijke activiteit tussen rijk en provincie ten aanzien van zangvereni gingen, harmonie- en fanfaregezel schappen en amateurtoneel. Opgemerkt wordt, dat bij een nadere taakafbake ning van de culturele zorg van provin cie en gemeenten men zich niet moet laten verleiden tot afschuiving van deze verzorging naar de gemeenten, hetgeen vooral ten plattelande tot grote moei lijkheden zou kunnen voeren. Door een aantal leden wordt gevraagd dat primair het belang van het parti culiere initiatief zal worden vastgelegd ir het provinciale cultuurbeleid. Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de verantwoording van vorige week de volgende bijdragen ontvangen: W. E. V.-N. 2.50; L. C. v. O. 10.—; B. L.-H. 2.50: E. A. v. R. 25.—: wed. H. L. J. B.-S. 2.50; H. L. J. B. 2.50; P. E.-v. M. 6.—; L. v. L. 10.—; N.N. 25.—; H. A. v. O. 50.—; A. L. S.-v. B. 2.50; H. C. W. 2.50; N.N. 10.—; G. H. 10.—; drs. B. B. v. d. H. 10.—; H. H. J. v. V. 5.—; H. C. K. S. 50.—: W. L. 10.—; v. L. 25.—; E. F. J. P. N. 10.—; N.N. J 10.—; Y. Z. 25.—: ir. S. 10.—: F. E. K. 2.50; E. C. v. S.-M. 10.—; H. J. V. 2.50; C. M. v. d. W.-B. 1.—; Y. Z. 50.—; J. S. 20.—; A. V. 5.—; N.N. 5.—; P. N. L. M. T. f 10.—; G. A. V.-v. D. 25.—; J. W. S. f 20.—; J. M. A. K.-B. 2.50; J. v. d. M. f 2.50; N.N. 99.—: J. H. O. 2.50: F. K. S. 2.50; W. B. 5.—; A. D. v. E. 10.—; C. F. 10.—; M. C. O. 5.—; N. W. A. O. 25.—: J. J. L. P. 3.—; D. S. 10.—; M. A. W. 5.—; W. C. W. 100.—: BI. H. 10.—; C. M. B.-S. 10.—; C. v. H. 2.50; G. D. L.-P. 2.50; P. C. R. 10.—; E. v. L. 10.—; G. A. L. 5.—; d. R. 10.—; H. Z. 2.50; N.N. 100.—; B. K. 5.—; P. J. 10.—; W. T. B.-v. E. 2.—; H. F. 5.—; C. D. F. f 20.—; dr. P. v. K. 25.—; G. J. P. 10.Carr.fab. W. V. 25.via Han delsblad 25.—. Totaal 'f 1038.—, zodat nu is ontvangen 2926.32. De penningmeester, de heer A. van Wingerde, zal gaarne Uw giften in ont vangst nemen, zowel te zijnen huize An- tonis Duycklaan 12 als ten raadhuize. Zijn gironummer is: 153308. Het kerkbestuur van de parochie Sint- Bavo in Heemstede heeft bij het col lege van B. en W. van Heemstede een verzoek ingediend om gelden beschik baar te stellen voqr de uitbreiding van de Sint-Henricusschool aan de Heren weg. Het betreft hier een flinke uitbrei ding, waarvan de kosten op het ogen blik geraamd zijn op enkele honderddui zenden guldens. Reeds lang kampt de school met een nijpend gebrek aan lokaalruimte. Vier klassen zijn ondergebracht in andere de len van de gemeente, hetgeen niet be vorderlijk is voor het onderwijs. Het kerkbestuur heeft dan ook enige tijd ge leden aan de architecten H. L. Klein Schiphorst en Nico Andriessen opdracht gegeven een schetsplan voor de uitbrei ding van de Sint-Henricusschool te ma ken. Het plan omvat de bouw van zes leslokalen, een gymnastieklokaal, een rij wielkelder voor ongeveer 300 fietsen, een bibliotheek, die tevens gebruikt kan worden als leraarskamer, een overblijf lokaal, een leermiddelenkamer en een spreekkamer, die ook als dokterskamer dienst kan doen. Het aantal leerlingen bedraagt op het ogenblik ongeveer 350. Reeds in 1952 werd de school vergroot met twee loka len, maar sindsdien is het leerlingenaan tal nog toegenomen. Het kerkbestuur heeft het college nog geen begroting In de periode van 21 november tot 17 december is in Heemstede de eerste ver keersactie gehouden. In deze tijd werden vijf controles gehouden, namelijk twee maal op de technische uitrusting. In to- gedragsregels in het verkeer en een- maa op de technische uitrusting. In to taal zijn zes van deze periodes gepro jecteerd, waarin vijf controles. De twee de periode loopt tot 15 januari. De vijf controles van de eerste actie leverden tezamen 361 bekeuringen op, namelijk 115 voor foutieve of gebrek kige verlichting, 223 voor het niet na leven van de gedragsregels in het ver keer en 23 voor een onvoldoende tech nische uitrusting. De specificatie van deze cijfers brengt als interessant gege ven aan het licht, dat 89 keer het bon nenboekje voor de dag kwam bij fou tieve interpretatie van de voorrangsre- gels en 31 keer vanwege het geen rich ting aangeven. Het leeuwenaandeel der „verlichtings-bekeuringen" was voor re kening van de wielrijders, namelijk 99. Het is wel opgevallen dat de cijfers van de bekeringen sinds de eerste con trole een teruglopende tendenz vertonen. De politie kent dan ook een grote pre ventieve waarde toe aan deze acties. aangeboden, maar verwacht wordt, dat de uitbreiding in de loop van het volgend jaar een feit is. De inspecteur van het uitgebreid lager onderwijs heeft blijkens een schrijven van 10 december tegen de voorgestelde plannen geen bezwaren gemaakt. De noodzaak van 'n eigen gymnastieklokaal wordt gemotiveerd door het feit, dat de leerlingen van de Sint-Henricusschool gymnastiekonderwijs ontvangen in de Sint-Antoniusschool aan de Kerklaan. Deze toestand wordt niet wenselijk ge acht, omdat veel tijd verloren gaat. Het in het plan van de architecten Klein Schiphorst en Andriessen opgenomen gymnastieklokaal wordt voorzien van een wasgelegenheid en een kleedlokaal. De rijwielkelder is zodanig geprojec teerd, dat hij in tijd van oorlog gebruikt kan worden als schuilplaats. Voorts ligt het in de bedoeling om achter de school een speelveld en een oefenterras aan te leggen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben het gemeentebestuur van Heemstede medegedeeld, dat bij Koninklijk Besluit van 15 november van dit jaar goedkeuring is verleend aan hun besluit van 6 juli 1955. waar bij te rekenen vanaf 1 januari 1955 de jaarwedde van elk der wethou ders van Heemstede nader werd vast gesteld op ƒ4200 per jaar. In de raadsvergadering van 28 okto ber van vorig jaar besloot de raad de salarissen van de gemeente-ambtenaren met zes procent te verhogen. Voordat de raad daartoe besloot had burge meester mr. A. G. A. van Rappard de raad verzocht in principe te besluiten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland te adviseren ook de wethouderssalaris sen met zes procent te doen verhogen. B. en W van Heemstede hebben van morgen de bouw van de 114 woningen in het zogenaamde uitbreidingsplan de Glip aan de firmp J. J. Boot te Heem stede gegund. Reeds morgen wordt een begin gemaakt met proefheien. In de raadsvergaderingen van 24 no vember j.l. besloot de raad na ampele be sprekingen de bouw ondershands aan te besteden, nadat wethouder E. J. van Lent in zijn toelicthing op het daartoe strek kende voorstel had gezegd, dat B. en W. een openbare aanbesteding niet hadden aangedurfd omdat het de laatste jaren herhaaldelijk is gebeurd, dat dergelijke aanbesedingen mislukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3