Ongerustheid over uitgaven blijft bestaan PIJN OF GRIEP! ROXY ruiken... is ROXY roken! Melk één cent duurder Trainingscentrum voor blinden noodzakelijk Suggestie tot het instellen van Chefarine 4 een enquêtecommissie Kunstschatten thans goed beschermd dan minder 1940 Peronnistisch complot in Argentinië ontdekt SHEAFFER3 Tachtigjarige Wonderman KROPMAN (K.Y.P.) IN EERSTE KAMER TV van f 30. -per 1 Januari Journalist in cassatie in Bouw zal zes a zeven ton vergen In het westen van het land Joegoslavië lid van de Veüigheidsraad Voor 71 mille aan insuline ontvreemd Jan Musch WOENSDAG 21 DECEMBER 1955 PAGINA 3 SviEAU DE COLOGNE^ TROIKA .-Kl Verlanglijstje van P.v.dA. demagogische tendens Mosa te Maastricht voor de helft in bedrijf Enkele tonnen schade Maak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: Stoffelijk overschot van vermiste man gevonden Bij oorlogsdreiging •Rijkscommissie ongerust en teleurgesteld Hanina in Gmünden maakt het goed Geholpen door Nederlandse radio-amateur Een jaar geëist Motie inzake lonen en prijzen in de landbouw Kamer z.h.s. akkoord 's werelds beste vulpen 1 KOlNim-u - Een genoegen om te geven Een vreugde om te ontvangen [au de Cologne 4 Pirtuneni Fibnk GLQCKENGRSSf NM7II' 5 COlOCNie- «HtNI y EAU DE COLOGNE Sla voldoende in voor de feestdagen Koop een slof! Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderenl 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al Wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien ei kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De Combinatie Chefarine ,,4" doet werkelijk Wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! tegen pijnen en griep 20 tabletten es ci Ter bestrijding van de kosten verbon den aan de televisie-uitzendingen zal 'tiet ingang van 1 januari van de hou ders van televisietoestellen een kijk- êeld van 30,- per jaar worden gehe ven. Het staatsbedrijf der P.T.T. is belast hiet de inning van het kijkgeld. De uit voering van deze inning en de controle op de aangifte worden opgedragen aan ue Dienst Luistervergunningen (D.L.V.) die voortaan Dienst Luister- en Kijkgel den (D.L.K.) zal heten. De wettelijke bepalingen betreffende de heffing van dit kijkgeld zijn opgenomen in de wet op het kijkgeld en in het kijkgeldbesluit. Bij afzonderlijk K.B. is nu bepaald, dat de wet op het kijkgeld op 1 januari in Werking treedt. De houders van televisietoestellen zijn Verplicht, zo spoedig mogelijk, maar in elk geval voor 1 februari, hun toe stel aan te geven op het formulier dat ban de postinrichtingen verkrijgbaar is. Zij, die zich na 1 januari een televisie toestel aanschaffen, dienen hun toestel binnen een week aan de D.L.K. aan te Seven. De betaling zal kunnen geschie den in twee termijnen van een half Jaar. Voor de Hoge Raad, gepresideerd door mr. W. Fick, is dinsdagmorgen het cassatie beroep behandeld van 'n Amsterdamse jour nalist, die door het gerechtshof te Amster dam in hoger beroep veroordeeld is tot f 250 boete of 30 dagen hechtenis. Kij had in Zijn blad een stukje, getiteld „De schiet- diender" geschreven, waarin hij kritiek uit te op politieambtenaren, die z.i. te gemak kelijk van vuurwapenen gebruik maken. Verd. zelf was niét verschenen. Zijn >cisman, mr. S. van Oven, voerde voor de doge Raad o.m. aan, dat bij deze zaak de viaag naar de grenzen van de persvrijheid Jan de orde komt. Hij wees er op dat in de bewezenverklaring de rol van redactie èn orukker buiten beschouwing zijn gebleven. Slechts dan is er daderschap wanneer er Seen handelingen van anderen ingescha ald zijn geweest. Juist bij drukpersdelic- *en is het de vraag, welke kracht aan de pandelingen van redactie, drukker en ver- Preider van het blad moet worden toege- *^nd. Het Hof had, volgens mr. Van Oven, an ook moeten onderzoeken en beslissen de uitgever mede aansprakelijk was. Niet verd. publiceert, maar zijn blad doet dit Zelfstandig. Een ander cassatiemiddel was gelegen ta bet argument, dat de uitlating formeel en biaterieel beledigend zou moeten zijn. Nie mand heeft echter veklaard, dat hij zich Sekwetst voelt. Het gerechtshof heeft, vol- sens pleiter, ten onrechte aangenomen, dat herdachte zich keerde tegen politieambte- riaren. die zich aan hun voorschriften hou- pn. Er zijn echter geen bindende voor- chriften op dit punt. Zakelijke kritiek is Geoorloofd, ook in een sarcastische toon, Jaus werd in het pleidooi gesteld, f en laatste werd door mr. Van Oven aan gevoerd. dat beslist had dienen te worden, JJt er een belediging was van de politie, «an wel van de overheid. Het hof heeft over dit laatste niet gerept. Conclusie 17 januari 1956. (Van onze parlementaire redactie) de Kamer, die als enige beperking had gesteld: de openbare orde. De KVP- afgevaardigde achtte de „algemene nor men" echter te beperkt „.Terwijl al gemeen het doden van een mens wordt veroordeeld, staat in sommige beschaaf de landen de overheid het doden van de vrucht toe." De vrijheid van het libera lisme kan tot zeer ongewenste conse- Bij de algemene politieke beschou- quenties leiden. Ook het socialisme is incron Hi-ncrlaet in rlo TT.orct#> k*nmor wingen, dinsdag in de Eerste Kamer gehouden, is van verschillende zijden commentaar geleverd oo het „ver langlijstje" dat de PvdA in het voor lopig verslag heeft doen opnemen. Daarbij spraken zowel de heer Krop man (KVP) als de heer Molenaar (VVD) van een demagogische ten dens. De heer Kolff (CHU) betoogde dat wanneer elke partij een dergelijke lijst van verlangens zou opstellen er onderling weinig verschil zou zijn te bespeuren. De heer In 't Veld (PvdA) meende, dit te moeten betwijfelen. Naar zijn oordeel zijn de meningen over belastingverlaging, hulp aan on derontwikkelde gebieden e.d. nog wel verdeeld. De socialistische woordvoer der bestreed eveneens de stelling van de heer Kropman, dat de PvdA al leen maar aandacht heeft geschon ken aan de „arbeiderswereld van van daag". De heer Kropman had betoogd, dat wanneer onder de arbeiders gerecht vaardigde wensen leven, de K.V.P. gaarne aan de verwezenlijking daar van za' medewerken, doch dat zij even eens haar aandacht schenkt aan de zgn. vergeten groepen, de krotbewoners, de verwaarloosde jeugd e-d. Daarbij dient ook gedacht te worden aan steun voor al diegenen, die in het particulie re vlak hun krachten wijden aan de maatschappelijke ontplooiing. Ten aanzien van het verlangen tot beperking van de overheidsuitgaven merkte de heer Kropman op, dat hij teleurgesteld is over het weinige en thousiasme van de regering voor het voorste] van dr. Lucas in de Tweede Kamer over de instelling van een permanent controleorgaan ten dien ste van de Staten Generaal. De onge rustheid bij het Nederlandse volk is door de besprekingen in de Tweede Kamer niet weggenomen, zo meende hjj. Wanneer de Staten Generaal ech ter, gebruikmakend van hun recht van enquête, het overheidsbeleid in deze door een speciale enquêtecom missie zouden laten beoordelen, zou dit tot conclusies kunnen leiden ten aan zien van de wenselijkheid van een permanent orgaan. De heer In 't Veld was van oordeel, dat beperking van de overheidsuitga ven alleen gezocht mag worden in een grotere efficiency en niet in beperking van de staatstaak. Ook de vermindering van de overheidsinvloed in de loon vorming acht hij op zich ongewenst, al heeft de PvdA zich hierbij neergelegd. Zij is echter van mening, dat prijsver laging en indien dit niet mogelijk is een algemene loonmaatregel, de voor keur verdient. Nu de grotere vrijheid in de loonvorming is aanvaard, rijst j de vraag tot hoever de differentiatie I kan gaan. De heer In 't Veld verwacht grote onrust indien de verschillen tus sen de lonen in de onderscheidene be drijfstakken te groot zouden worden en meende dat ook de andere partijen zich nog geen scherp beeld hebben ge vormd van de noodzakelijke beperkin gen. Verder vroeg hij zich af hoe de loon vorming aan de PBO kan worden over- E®J3ten, nu deze zich zo moeizaam ont wikkelt. De heer Kropman zag dit be zwaar niet en was van oordeel dat de minister van Sociale Zaken heus wel in staat is te zorgen, dat de lonen niet uit de hand lopen. De persoonlijke vrijheid Sprekende over de persoonlijke vrij heid kwam dè heer Kropman terug op de verklaring van prof. Oud in de Twee- in tegenspraak met de persoonlijke vrij' heid en leidt tot verstarring. Een gelukkig mens kan alleen bestaan, wan neer hij in materieel en in geestelijk op zicht voldoende ontplooid is. „De Katho lieke Kerk heeft altijd naar geestelijke vrijheid gestreefd, ongeacht of de nor men der beschaving zich daar tegen verzetten", zo besloot de heer Kropman. Ten aanzien van de internationale si tuatie wees de heer In 't Veld op de di'eigende overvleugeiing van het wes ten door de Sovjet-Unie, niet alleen in militair maar ook in technisch en eco nomisch opzicht. Een spoedige integra tie van west-Europa ziet hij als enige oplossing. Ook meende hij te moeten waarschuwen tegen een bagatelliseren van de conferentie in Bandoeng. De wes terse houding ten aanzien van Afrika en Azië moet grondig veranderen en mag niet zijn gericht op direct voor deel. Het oosten heeft alleen interesse in werkelijke belangstelling en steun. In dit licht meende de heer In 't Veld ook de speculaties over de gevolgen van het Russische bezoek aan Indië te moeten zien. De heer Kolff (CHU) ten slotte meen de nog ernstig te moeten waarschuwen tegen besprekingen tussen Nederland en België over de kwesties van het Deltaplan en de waterwegen, waardoor de handen van de Staten Generaal zou den worden gebonden. België is verre van vriendelijk ten aanzien van onze agrarische belangen, zo was zijn be toog, Tengevolge van de gasontploffing die zich maandag in de porcelein- en tegel fabriek Mosa te Maastricht voordeed heeft deze fabriek, waar ruim acht honderd personen werken, dinsdag stil gelegen. De porceleinfabriek zal nog geruime tijd niet kunnen werken. De tegelfabriek daarentegen is vandaag weer in bedrijf gekomen. De schade kan nog niet precies vastgesteld worden daar deze afhankelijk is van de tijd dat de porceleinfabriek buiten bedrijf zal zijn. Vast, staat intussen wel dat de schade aan de fabrieksgebouwen samen met de bedrijfsschade enkele tonnen zal belopen. 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélang In dê Maas nabij de vroeger door hem bewoonde woning in Wèll is het stoffe lijk overschot gevonden van de 71-jarigè P. J. Vergeld, die sinds zaterdag 12 no vember werd vermist. Die dag werd het stoffelijk overschot van zijn 81-jarige zuster J. Vergeld in de Maas gevonden, maar ondanks alle nasporingen bleef de man, van wie werd gevreesd dat hem eveneens een ongeluk was overko men, onvindbaar. Over de toedracht van beide verdrinkingsgevallen is niets be kend. Advertentie (Van onze Haagse redacteur" Indien Nederland onverhoopt in een °orlog zou worden betrokken, zal er van een bescherming van onroerende hionumenten niets terecht komen: wij zouden in een veel slechtere situatie Verkeren dan in 1940 het geval was, aldus wordt gesteld in het jongste ver raad Van 06 Voorlopige Monumenten- De Rijkscommissie voor de bescher ming van monumenten tegen oorlogs gevaren, die zich verplicht ziet in dit Aerslag uiting te geven aan haar grote "«gerustheid, wijst er op, dat in een *r"ot aantal belangrijke kerken en to- ó'ois sprinklerinstallaties dienen te wor- ven aangebracht; zou er in deze ge rieven brand ontstaan, dan zullen ze jTUivel steeds reddeloos verloren zijn. commissie klaagt er voorts over. at verpakkingsmateriaal voor het ;tansporteren en opbrengen van de be zemde Goudse glazen wegens gebrek ,an geldmiddelen niet kan worden aangeschaft. Verder wordt er op gewezen, dat, oewel er drie voormali«e Duitse bun- tT?" twee in Noordwijk en een te rm+u beschikbaar zijn, de gelden tant en om c'eze bunkers geschikt te - ®n sis hulpbergplaatsen voor kunst je Br loopt ook sedert 1952 een mil e met de gemeente Amsterdam Won een Bergplaats te Zandvoort, do„ f Beze gemeente voor de helft als Potrmmte voor de gemeentelijke ewT63 gebruikt; de Rijkscommissie wil sri?-ieüe ze'5erheid hebben over de be- Vno5baarheil van deze bergruimte u *?et geval de omstandigheden op i» v i? bet veilig wegbergen van belangrijkste Néderlandse kunst- j^batten noodzakelijk zouden maken, e Rijkscommissie voor dé bescher- mg van monumenten tegen oorlogs- s»oïfren zegt verschillende malen voor- ellen te hebben gedaan voor hogere kredieten aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg; tot dusverre hadden deze voorstellen echter geen enkel resultaat. Als bij oorlogsgevaar het apparaat van de kunstbescherming thans in wer king zou moeten treden, bestaat er we) het instituut van de Plaatselijke hoof den Kunstbescherming, doch dit zou bij gebrek aan personeel en materiële hulpmiddelen praktisch niets kunnen doen. Het wordt dan ook van uiter mate groot belang geacht, dat men komt tot de vorming van kunstbescher- mingsploegen, bestaande uit noodwach- ters. De commissie constateert tot haar leedwezen, dat terwijl de opbouw van het verdedigingsapparaat en de burger lijke verdediging voortgang vinden, dit geenszins het geval is met de maatre gelen ter beveiliging van een belang rijk deel van het Nederlands cultuur bezit. Met de kleine Hanna gaat het goed, 30 heeft dokter Hans Kerbler in het Oos tenrijkse Gmünden via zijn zender aan zijn Zwolse mede-radioamateur en hel per in nood IJ. L. Feitsma kunnen ver tellen. Zoals bekend heeft de heer Feitsma enige dagen geleden de „noodkreet" opgevangen van dokter Kerbler, die voor zijn patiëntje dringend een in Oos tenrijk niet verkrijgbaar preparaat no dig had. Met de zending van de Neder landse farmaceutische fabriek is hij voor 25 dagen geholpen. Dinsdag is uit Boston een hoeveelheid van het ge neesmiddel verzonden. Dokter Kerbler zal ook in de komen de dagen zijn Zwolse vriend in de ether opzoeken om hem op de hoogte te hou den. I' 2.90 f 4.90 f 8.50 Nederland is by vele landen ten ach ter, wat betreft het opvangen van de op latere leeftijd blind geworden land genoten, om hen te doen aanpassen aan de nieuwe verhoudingen in de maat schappij. Volgens voorlopige statisti sche gegevens bedraagt het aantal van hen, die niet uitsluitend tengevolge van ouderdom, maar ook door andere oor zaken het licht uit de ogen verliezen, omstreeks vijftig per jaar. Bovenal voor deze laatste groep is de inrichting van een trainingscentrum dringend noodzakelijk. Het uiteindelijk doel van een derge lijke training is, de blinde na een kor ter °J. langer verblijf in het centrum volledig geestelijk en materieel toege rust te doen terugkeren in de voor hem schappijV6rll0Ud'nsen van ouc'e maat- De stichting „Het Nederlandse Blin- benwezen te Amsterdam, de overkoe pelende organisatie van de blindenbon- ?®n' bnndeninstellingen, werkplaatsen, instituten en bibliotheken van alle rich tingen, denkt voor de bouw van een dergelijk centrum 6 a 700.000 gulden nodig te hebben. Een bescheiden begin van dit kapitaal is inmiddels bijeenge bracht doordat met behulp van folders een beroep is gedaan op de steun van bedrijven en particulieren. Deze week vestigen de vijf radioverenigingen een drachtig de aandacht op de noodzaak van het tot standkomen van het trai ningscentrum en vragen daarbij om fi nanciële steun. De „Algemeene vereeniging voor melk- voorziening" deelt mede, dat zij de melk handel in haar werkgebied (omvattende in hoofdzaak het vasteland van Zuid- Holland, het westelijke deel van Utrecht en het zuidelijke deel van Noord-Hol land) heeft geadviseerd de prijzen voor melk en karnemelk met ingang van 25 december a.s. met één cent per liter te verhogen. Dit advies geldt zowel voor de plaatsen waar de melkbezorging zgn. gesaneerd is, als voor de plaatsen waar dit niet het geval is. Ter toelichting deelt de vereniging het volgende mede: „Het mag als algemeen bekend wor den beschouwd, dat de melkproduktie met de seizoen wisselingen vrij sterke schommelingen vertoont. Als gevolg hiervan en mede als gevolg van de prij- zenbeweging op de voor een belang rijk deel internationaal georiënteerde markt vóór zuivelprodukten, is ook de prijs van de melk als grondstof voor de consumptiemelkfabrieken aan veelvul dige en soms sterke wisselingen onder hevig. Om te voorkomen, dat deze wisselin gen terstond zouden doorwerken in de consumentenprijzen, worden deze ver werkt in een rekening-courant-systeem. Dit systeem heeft tot effect dat de con sumentenprijzen slechts weinige en klei ne schommelingen ondergaan, ten ge volge waarvan bereikt kan worden, dat de melkconsumptie betrekkelijk stabiel kan blijven, hetgeen uiteraard belang rijk is uit het oogpunt der volksgezond heid. De prijsverhoging per 25 december a.s. nu houdt verband met het thans snel dalende nog positieve saldo van de hierboven bedoelde rekening-cou rant. De rekening-courant zal n.l. naar alle waarschijnlijkheid per 25 december het nulpunt gepasseerd zijn, terwijl bij handhaving van het huidige prijspeil een verdere daling in snel tempo te ver wachten zou zijn." Volgens het dagblad „El Laborista" heeft de Argentijnse regering een sa menzwering tot het ontketenen van een PeroniStische revolutie ontdekt en 59 leiders laten arresteren. In Buenos Aires circuleerden gistermorgen wilde geruchten. Volgens een van deze onbe vestigde geruchten zouden mariniers de haven van Rosario hebben bezet, en zou éen plaatselijk infanterie-reglment en de politie sinds gisteravond gecon signeerd zijn. De wachten om het presi dentiële paleis Casa Rosada werden ver sterkt, doch president Pedro Arambu- ru bleef bij zijn plannen om een bezoek te brengen aan de stad Azul. Berichten uit Mendoza, Cordoba en Rosario we zen op volledige kalmte. Volgens het op de voorpagina ver schenen artikel in „El Laborista" heeft de regering op 15 december de 59 lei ders, onder wie generaal Eraclio Fer- razzano, de kolonels Hermengildo Bar- bosa, Norberto Ugolini en Federico Gen- tilhumo laten arresteren. Zij werden gearresteerd ten huize van Beatriz Gar cia de Lopapa, een lid van de Peronis- ta-vrouwenpartij. Een gedeelte van dit bericht van „El Laborista" is bevestigd doör een legercommuniqué De algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren Joegosla vië gekozen tot lid van de Veiligheids raad. Het was de 36ste maal dat de vergadering stemde voor de bezetting van de vriie zetel in de Veilig heidsraad. Het gelukte bij de 35 voor gaande stemmingen geen der kandida ten de vereiste tweederde meerderheid te behalen. Pas na de 36e stemming bleek Joegoslavië 43 stemmen vijf meer dan de tweederde meerderheid te hebben behaald. De Philippijnen kre gen elf stemmen, Finland en Zweden kregen iéder éen stem. Men denkt bij de oprichting van een trainingscentrum aan een terrein met gebouwen in of in de onmiddellijke na bijheid van een grote stad, liefst in het centrum van ons land. Men kan hier de blinde onderwijs geven, hem het nood zakelijke braille-schrift leren lezen, als mede het zich buitenshuis bewegen b.v. door het „stokwandelen", waarmee in het buitenland en de laatste tijd ook in ons land zoveel succes is behaald. De blinde wandelt dan zonder geleidehond langs de weg en kan met een lango wandelstok de obstakels aftasten. Bij het centrum dienen voorts te ko men een leskeuken voor blinde dames en een beperkt machinepark voor de observatie naar de geschiktheid en de mogelijke opleiding van blinden voor de industrie. Het centrum komt te staan onder leiding van de psycholoog der stichting, drs. R. Keizer. Men denkt het te kunnen inrichten voor 25 perso nen, met latere mogelijkheid tot uitbrei ding. Dinsdag heeft de Bossche rechtbank een insulinediefstal behandeld, waarbij ten nadele van een farmaceutische fabriek te Oss door een analist voor een waarde van ruim 71.000,- zou zijn ontvreemd. De analist was ten laste gelegd op verschillende tijdstippen tus sen januari 1953 en september 1955 tel kens kleine hoeveelheden insulinepoe- der tot een totale hoeveelheid van 1429 gram uit het bedrijf te hebben ont vreemd. Als zijn medeplichtige, ver dacht van heling, stond terecht zijn zwager uit Den Bosch, bij wie de recherche het insulinepoeder in een zestal flessen heeft aangetroffen. Als motief voor de diefstal gaf de analist op, dat hij met zijn chef niet goed overweg kon, doordat laatstge noemde, aldus de lezing, aan de capa citeiten van verdachte niet die waarde toekende, die verdachte zichzelf voor zijn kunnen en prestaties had toege dacht. De diefstal zou een soort wraak oefening zijn geweest ten nadele van de chef. De analist wilde met de diefstal bereiken, dat de insuline-produktie zou worden gedrukt. Er zou aanvankelijk geen sprake van zijn geweest het poeder in de smokkel handel te brengen. Op een verjaardags feestje echter te Oss, waar ook een ver koper aanwezig was, zou de affaire van het insulinepoeder ter sprake zijn ge bracht en de waarde van het gestolen poeder zijn genoemd. De verkoper zou toen hebben aangeboden het poeder in Duitsland en België te gaan verkopen. De man lichtte echter de directie over de zaak volledig in. De officier eiste tegen de analist een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van drie jaar. Tegên de zwager eiste hij wegens heling een voorwaardelijke gevangenis- ntraf van vijf maanden met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van 250,- subs, vijftig dagen. (Van onze parlementaire redacteur) De motie-Vondeling is dinsdag in de Tweede Kamer z.h.s. aangenomen. Daardoor heeft, zoals de heer Engel- bertink (KVP) het uitdrukte, de minis ter van Landbouw een steun in de rug gekregen om te zorgen, dat er geen on rust ontstaat in deze bedrijfstak over het beleid Inzake lonen en prijzen. De motie spreekt het verlangen van de Kamer uit, dat de landbouw kan blij ven rekenen op onverminderde hand haring van de toezeggingen inzake de prijsvorming van landbouwprodukten, mede ook om in de toekomst te kunnen blijven streven naar sociale gelijkstel ling van de landarbeiders met verge lijkbare arbeiders ten plattelande. Hoe wel de KVP de motie aanvankelijk over bodig vond, heeft zij toch vanwege het in zichzelf juiste doel toen het er op aankwam haar stem niet willen onthou den. De motie was mede ondertekend door de CH en de WD. Advertentie 'i werelds meest gebruikte vulpemnkt Een jongetje in Curagao noemde Jan Musch de Wonder man: hij kon loeien als een koe, fluiten als een stoomboot en vlinders maken met de handen. Daarmee hééft dan de jongste generatie een talent ontdekt, dat verscheiden ge slachten naar de schouwburg heeft gelokt. Donderdag im mers wordt Jan Musch tach tig, en hij was zo omtrent de vijftien, toen hij voor het eerst de planken op stapte. Wij voor ons hebben hem het laatst op het toneel gezien bij het Ju bileum van de Stadsschouw burg in Amsterdam, toen hij een fragment speelde uit Lau- dy's „Paradijsvloek". Het was een indrukwekkende belevenis voor wie Jan Musch in de grote jaren van zijn carrière niet had mogen horen; daar was weer al de kracht van zijn vurige expressiviteit, de fel naar buiten gespeelde, in het sterke gebaar en de muzikale klanktoon verhevigde bewo genheid; een man, klein van gestalte, maar in beweging en stemklank een brok samenge- balde energie en explosiviteit. Zoals hij daar stond en zijn tekst de zaal in stuwde, was hij volop de vertegenwoordiger van een periode, waarnaar men soms heimwee kan hebben, de periode van het ook uiterlijk mooie spel, het brede gebaar, de heftige bewogenheid. Het temperament van de huidige generatie spelers in schouwburgbezoekers schijnt er niet meer naar te wezen, maar de manier, waarop Jan Musch enkele jaren geleden in de hoorspel uitzending van Guillaume van der Grafts „Ladder naar de maan" de rol van de oude Isaac speelde, doet toch sterk vermoeden, dat zulk een temperament, als het maar echt is, diepe indruk maakt op de moderne hoorder. Het moderne religieuze gevoel, dat in dat spel aan het woord komt, bleek zich indrukwekkend te laten vertolken in de gedragen, inge houden vurige spreektoon van Jan Musch, die elk woord rustig uit laat klinken en het laadt met alle kracht van het gevoel, dat de dichter er achter heeft willen oproepen. Het feitelijke afscheid van Jan Musch van het toneel was toen al achter de rug. Dat had hij gevierd met die wonderlijke jeugdige Jero- limo, Breero's Spaanse Brabander, en officieus een jaar nadien nog eens met Harpagon, twee van zijn glansrollen uit zijn lange carrière. Men moet trouwens niet denken, dat hij nu voor goed in Laren blijft weg gedoken en daar de tijd vult met pianospelen, zingen, schilderen en boet seren in klei. Soms geeft hij hier of daar een voordrachtsavond, nu en dan ziet men hem ook bij een feestelijke gebeurtenis, zijn fiere kuif nog altijd even krachtig als hij zelf, voor ons herinneringen oproepend aan de panache van Cyrano de Bergerac, die hij ook ooit gespeeld heeft. Wat heeft hij trouwens al niet gespeeld Adam, Shylock, Ahasverus, Hein Duif, Lucifer, Puck, Moenen, dr. Knock, de Wijze Kater, een willekeurige greep slechts uit een gevarieerd kunstenaarsbestaan. Merkwaardig, dat hij indertijd geweigerd werd voor de toneelschool? „Ik zou dat rare schlemielige jongetje met z'n chinezenoogjes en z'n Amsterdams taaltje ook niet aangenomen hebben", zei hij later, toen hij zelf leraar aan de Toneelschool was. Feitelijk is h{j dan begonnen in de Salon des Variétés aan de Amstelstraat in Amsterdam, daar wel aangenomen, omdat hij ook nog bleek te kunnen zingen. Van daar uit dan de ambulante gezelschappen, Het Toneel", onder Verkadede Nieuwe Toneelvereniging met Herman Bouber, Het Schouw- tonèel, Het Masker, het Gezelschap Jan Musch, en na zijn officiële afscheid als gast van het A. T. G. nog weer even een eigen gezelschapje, echt een man, die het niet laten kon, maar ook de man, die het doen kon, de Wonderman, niet bepaald jong meer van jaren, maar in wie het vuur fel branden bleef. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5