Waardering voor ministers Beyen en Luns Vraai Regering-Harahap een dubieuze tegenpartij genoemd Antwoord mat' (se D Tweede Kamer in mineur t.a,v. vele internationale kwesties Stijgende belang stelling voor circuit Zandvoort r men.o'mcf zelt i ren en hun falen. liet de eskimo verhaten t hoe die .met mtkouise schotsen huizen bouwde als uit rotsen M J SCHEEPVAARTBERICBTKN DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 PAGINA 7 Wapen U tegen die hinderlijke maagznnr-brand. Met Rennies Nederlands matroos loopt schotwonde op Hagel van jachtgeweer Indonesië in de Tweede Kamer Adres Winterkou in den lande PUROL op lip en handen NEDERLANDERS TRAINEN TE HAMAR DUITSLAND— NEDERLAND IN DUSSELDORP HOOFDGROEP VAN HOOGOVENTOERNOOI Mislukte recordpoging op de mijl Wereldkampioenschap handbal dames BelgiëFrankrijk onder Nederlandse leiding Sneeuwpoppen in Cortinu YiHG Dien HaagAntwer pen 148 Sneeuw in de Dolomieten Noorse skiërs hebben pech Mi ARKTIB EiRI GH T EN verzen: JAN BOMANS tekeningen: CAREL VOGES Copyright: De Tijd (Van onze parlementaire redacteur) Hoezeer de Tweede Kamer woens dag ook ten aanzien van vele inter nationale kwesties ii. mineur gestemd was, voor de beide ministers Beyen en Luns getuigde het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken van waardering. Voor minister Beyen vooral voor het zeer positieve werk dat hij verricht heeft om de Europese integratie weer op gang te krijgen. De namen Messina en Brussel werden hierbij als bewijzen genoemd. Voor minister Luns gold de waardering de wijze waarop hij onze delegatie in de U.N.O. wederom heeft geleid. Mej. Klompé (KVP) heeft gewezen op het belangrijke feit dat de V. N.van de plicht tot rapporteren van Nederland over de West hebben afgezien en hier mede eindelijk de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk volledig hebben erkend. Van de «langrijke resultaten van het afgelopen jaar in de U.N.O. noemde zij ook het aanvaarden van de resolutie over het atoomagentschap waarbij van Nederlandse zijde alle invloed is aan gewend om te voorkomen dat de landen zonder grondstoffen op dit gebied ge heel buiten het beleid van het agent schap zouden blijven. Over het toelaten van een groot aantal nieuwe leden kon zij niet onverdeeld gunstig oordelen nu de communistische landen van vijf op negen zijn gestegen en het Aziatisch-Afrikaanse blok van 13 tot 20. Al zijn deze beide ideologisch niet met elkaar verwant, toch voeren zjj een neutralistische politiek; daar zü tezamen een derde van de stemmen vertegenwoordigen kunnen zij thans iedere belangrijke beslissing tegenhou den, aldus mej. Klompé. Als credit op de balans kon zij echter erkennen dat door de grote uitbreiding meer univer saliteit bereikt zal worden bij het op lossen van geschillen. Daar staat echter tegenover d~t er veel meer landen zijn, die om politieke redenen samenwerken op de grondslag van een charter dat niet geëerbiedigd wordt. Over de Europese integratie sprekend. Zei mej. Klompé, dat de kritiek van En gelse zijde op de gemeenschappelijke markt, die de laatste tijd nog al eens ver nomen wordt, haar een duidelijke aan wijzing is dat de Engelsen het werk Van de .zes landen ernstig gaan nemen. Overigens heeft zij hiervan met ver ontwaardigde verbazing kennis geno men. De Engelsen gronden hun bezwaar op de bewering, dat het werk van de OEES kapot zou worden gemaakt. De Advertentie Duizenden mèt U hebben last van over tollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smel ten. Onopvallend zonder water of Wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist De 22-jarige Nederlandse lichtma- £>os Berend Hofmeester, afkomstig uit 5'wolde, werd woensdagavond met een zware schotwonde in de borst in net btuivenberggasthuis te Antwerpen binnengebracht. Het bleek dat de wonde niet veroor zaakt was door een kogel maar door zware hagel afkomstig uit een jachtge weer dat op korte afstand was afge vuurd. Hofmeester, die matroos is op het Nederlandse stoomschip Condor Was door bloedverlies volledig uitgeput en kon nog niet worden ondervraagd. Hij zou bij ongeluk zijn geraakt. En kele matrozen waren in een der kajuiten Van het schip aan het spelen met een jachtgeweer van een der officieren toen onverhoeds het schot afging en Hof meester in de borst trof. Kolen- en Staalgemeenschap, aldus mej. Klompé, is er om te bewijzen dat van een samenwerking van de zes landen in de gemeenschappelijke markt geen enkel nadeel is te verwachten. De heer Korthals (VVD) sloot zich hierbij aan. De Engelsen zijn steeds realisten ge weest, die de steven wenden, als het getij keert. Laten wij volhouden, de KSG heeft bewezen dat het getij kan keren, aldus de liberale woordvoerder. De heer v. d. Goes van Naters (PvdA) bracht onze verhouding met Duitsland ter sprake. Hij noemde het komende bezoek van de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano het eerste sinds 1933 dat ons onverdeeld welkom is. Men zal in hem een vriend kunnen begroeten van onbezweken trouw, aldus de heer v. d. Goes, die dit voor de hechtheid van de Europese integratie van groot belang acht. Hp heeft de ministers gewaarschuwd dat hij in tweede instantie een motie zal indienen, wanneer zij geen bevre digend antwoord geven op zijn verzoek om de bezwaren tegen het individueel klachtrecht te laten varen. Deze enorme „grafheuvel" van oude gastoestellen is een gevolg van het feit, dat bij New York een gasfabriek er toe overging aardgas aan haar verbruikers te leveren. Op kosten van de fabriek kreeg ieder een nieuw gastoestel in ruil voor het oude. Een ontslagkwestie K. G. Wanneer men zijn betrek king onder inachtneming van een maand opzegtermijn heeft opgezegd en de patroon verneemt, dat men in dienst treedt bij een concurrent, heeft hij dan het recht om op staande voet ontslag te geven, met uitbetaling van de res terende termijn van deze maand? Antwoord: Zoals uw mededeling hier voor ons ligt, zouden wij daaruit kunnen opmaken, dat uw werkgever akkoord is gegaan met uw ontslagaanvrage, doch van zijn kant de opzegtermijn heeft be kort. Hét kan ook zijn, dat dit niet het geval is geweest; dit durven _wij zonder meer niet aan te nemen. Hier voor is nodig, dat beide partijen gehoord worden en dat kunnen wij niet doen. De werkgever kan weigeren u ontslag te geven, in welk geval u niet kunt gaan werken bij zijn concurrent, ondanks het feit of u de betrekking eventueel al hebt aangenomen. Wij adviseren u echter gezien dit voor ons dubieus geval u te wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau of tot uw evt. vakbond. Ten derde kunt u uw licht nog eens op steken bij de afdeling ontslag van de arbeidsinspectie te Haarlem. kunt dan de nodige toelichtingen geven, die no dig zijn voor de beoordeling van deze kwestie, waaraan een paar gevaarlijke punten zitten èn voor u èn voor uw werkgever. Ontslag geven op dringende gronden is iets, dat de kantonrechter moet beoordelen en om ontslag te ne men is de vergunning nodig van een werkgever. Gaat een van beide partij en niet akkoord met het ontslag, dan kan hij zich wenden tot de directeur maar dit moet onmiddellijk gebeuren en men mag niet eerst toegestemd heb ben in het ontslag om daar naderhand weer op terug te komen. Belasting betalen M. H. B. Gepensioneerden, wier zuiver inkomen over 1955 niet komt bo ven 6.000 worden niet aangeslagen in de inkomstenbelasting (dus alleen loon belasting), aldus ,,de Wachter". Vraag: mijn totaal inkomen (pensioen en an dere) ligt onder de 6.000. Tot heden moest ik altijd Inkomstenbelasting be talen, daar ik meer dan 200 aan an dere inkomsten had. Ben ik als gepen sioneerde nu geheel vrij van inkomsten belasting? Antwoord: Neen. Ook nu krijgt u een aanslag als u meer dan 200 neven inkomsten hebt. Alleen de grens van het loon is van 5.000 op 6.000 ge bracht. Vakdiploma opticien N. F. Vraagt inlichtingen betref fende de opleiding en het vakdiploma voor opticien. Antwoord: Toelatingseisen voor het vakdiploma zijn: diploma mulo of la- Sere technische school (ambachts school). U kunt dan een opleiding vol gen bij de Opticiendagschool te Leiden. Of via een leerlingenstelsel, waarbij u direct bij een opticien wordt geplaats (vervolg van pagina 1) ®e,J?e»r Bruins Slot (A.R.) merkte op, dat de Hteer welwillende toon van d© huidige Indonesische regering nog weinig zegt, zolang de aanspraken op Nieuw-Gumea worden gehandhaafd. Hij wees op de wankele positie van het hui dige kabinet in verband met de onlangs gehouden verkiezingen en de grote in vloed van de P.N.I. en het communis me. Jlen heeft geen enkele garantie, dat een volgend kabinet zich aan even tueel te sluiten overeenkomsten zal houden. Hij vroeg de uiterste waak zaamheid bij het doen van concessies. Bezorgd was de heer Bruins Slot vooral over pogingen van Indonesische Jijde om na de onwettelijke infiltraties thans een wettelijke penetratie in Nieuw-Guinea voor te bereiden door met voorstellen te komen om daar In donesische consuls en onderwijzers toe m laten en e: scheepvaartverbindingen mee te onderhouden. Hij vond de gehe le conferentie een „griezelig geval" Jhet al dat op en neer reizen tussen "en Haag en Genève. Voorkomen zal moeten worden, dat de huidige Indonesische bezetting van no ?uj^"Ntolukken voor het internatio- jorurn een schijn van wettigheid gaat krijgen. Goede wil moet blijken De heei Lemaire was van oordeel, allereerst de goede wil van Indo- "®sie moet blijken. De verhoudingen v, ten enenmale vertroebeld. De be- tam i-n® van de Nederlandse arres ten is een aanval op het Nederlandse volk in het algemeen geweest, de ont voering van de agent Van Krieken heeft onzé waardigheid als staat aangetast. Welke waarborgen hebben wij thans, dat dergelijke gebeurtenissen in de toe komst niet herhaald zullen worden? Ook hij achtte de positie van het Indo nesische kabinet uiterst zwak. Wij kun nen geen politiek van allure voeren om de bestaande kloven te overbruggen, meende de woordvoerder van de voor malige K.N.P. Ook hij maande tot voor zichtigheid en zei de mogelijkheid van een vredelievende penetratie te zien. De heer Ritmeester (WD) sprak van fantastische plannen van Indonesië ten opzichte van Nieuw Guinea, Men wil daar 200C lagere en 75 muloscholen bouwen. H\j vroeg de regering waarom zy zich heeft verenigd met de ver plaatsing van de conferentie naar Ge- ?TVeVxer van ieder ambtelijk apparaat. Men heeft daarmee de Indonesiërs een prestigewinst gegeven. Hun regering heeft succes nodig. Met vele ander,,., vroeg de heer Rit meester of deze besprekingen niet moe ten worden benut om tevens het vraag stuk van het zelfbeschikkingsrecht der zuid-Molukken aar dé orde te stellen. De regering wil er bij voorbaat niet over spreken, zoals zij bij de behandeT ling van de interpellatie Gerbrandy te kennen heeft gegeven. Zij meent dat er bij de Veiligheidsraad voor deze kwes tie geen belangstelling zou bestaan. Daartegenover stelde de liberale woord voerder dat het de i .icht is van ons land om het Ambonese vraagstuk bij de V.N. aan de orde te stellen. Boven dien meende hij dat een rustig Ceram of Ambon ook voor Indonesië van be lang is. als leerling-opticien met daarnaast nog apart theorie. Schrijft u eens om nadere inlichtingen naar de Stichting Ned. Vak opleiding voor opticiens, Honthorst- straat 12, Amsterdam. Erfkwesties Inboedel Op verzoek vermelden wij de vraag niet. Antwoord: Een tweede echtgenote kan door huwelijk en vererving nooit méér bekomen dan het minste, dat haar stiefkinderen krijgen bij de dood van hun vader. Zoals u weet, kunnen de rechthebbenden overeenkomen de boedel (voor maximaal 5 jaar, later eventueel te verlengen) onverdeeld te laten na uw dood. Wend u tot de notaris voor het doen opstellen van een acte van scheiding en deling tussen uw kin deren en uw echtgenote. Uw kinderen kunnen deze goedkeuren en waarbor gen. L. M. Een echtpaar, dat enige kinderen heeft, heeft ook een pléegkind, dat zij willen bevoordelen. Kan dat pleegkind eventueel alles worden na gelaten? Zij neemt op zich tot het óver lijden van haar pleegouders voor dezen te zorgen. Antwoord: Aan de kinderen kan het wettelijk erfdeel niet ontnomen worden. Over de rest mogen de èchtelieden dus vrij beschikken ten voordele van hun pleegkind. Overleg met de notaris is in deze noodzakelijk. „Dooie" vingers J. B. en P. B. Ik heb last van „dooie" vingers en een huisgenote van mij heeft winterhanden en wintervoe ten. Kunt u zeggen wet wij daaraan kunnen doen? Antwoord: Warm houden is voor bei de afwijkingen gewenst. Bij „die" vin gers evenwél heeft dit niet altijd vol doende succes. Misschien wil uw huis dokter u wel iets voorschrijven. Winter- plekken aan handen en voeten behan delt men verder met wisselbaden (af wisselend drie tellen in warm en één tel in koud water). Zijn er wonden ont staan, dan worden door de behandelen de arts wel zalven toegepast. Huuropzegging G. II. H. Stelt een drietal vragen over 3 verschillende onderwerpen. Be treft opzegging woning. Antwoord: Uit uw brief maken wij op, dat het een gewone woning betreft; om u de huur van deze woning op te zeggen, zal uw huiseigenaar de be slissing moeten inroepen van de kan tonrechter als-u niet genegen bent de woning te verlaten. 2. Een waterkraan is geen grote uit gave, hoewel versleten onderdelen voor rekening van de huiseigenaar komen. Verder moet rekening gehouden worden met plaatselijke gewoonten of gebrui ken. Raadpleeg Bouw- en Woningdienst. 3. Wij weten niet of er een vakman aan te pas moet komen, om het pad begaanbaar te maken. Rentezegels plakken en „trekken" J. R. Man en vrouw plakken beidèn vrijwillig rentezegels. Als de man straks 65 jaar is en de vrouw nog niet, is zij dan vrij van plakken en gaat zij ook „trekken" of moet zé doorplakken tot 65 jaar? Antwoord: Hoewel u vrij bent in het plakken van rentezegels, raden wij u aan door te blijven plakken tot uw 65ste ver jaardag. Het feit, dat uw man 65 jaar is geworden, betekent niet, dat u op grond daarvan ook bègint te „trekken". Als uw man 65 jaar is en hij voldoet aan de bepalingen van de noodwet ouderdoms voorziening, krijgt hij op grond van die wet uitkering voor u beiden, ook al bent u als echtgenote nog geen 65 jaar. Deze regeling geldt echter niet óp grond van de toe te kennen ouderdomsrente inge volge de invaliditeitswet. De noodwet heeft niets te maken met rentezegels plakken S. Zoudt u mij naam en adres kun nen geven van de Aalmoezenier in de legerplaats Harderwijk? Antwoord: Majoor pater A. J. Thelen, Stationslaan 69, Harderwijk. Pensionprijs G. M. K. Ik betaal f 80 pensionprijs van maandag tot en met vrijdag. Is dat niet te véél? Antwoord: Pensionprijzen zijn vrij. De prijs, die u betaalt, komt overeen met ongeveer f 105 per volledige maand en is niet (buitengewoon) hoog, vooral niet, omdat u de beschikking hebt over 2 kamers. Opzegging van uw pension moet een betalingstermijn vooruit geschieden, dus per 22-11-55 kunt u opzeggen tegen eind december 1955. De regeling zoals u dat wilt: „pension tot 22 december en dan nog wat kamerhuur" gaat niet, hoogstens kunt u over het tijdvak 22-12 tot en met 31-12-55 (dit is meer dan 5 dagen) een reductie krijgen op de pen sionprijs en wel tot een bedrag van 1/3 van de pensionprijs over dit tijdvak. Dus van 1-12-55 tot en met 22-12-55 volle prijs en van 23-12 tot en met 31-J2 2/3 van deze naar evenredigheid omgerekende prijs. "Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. RECTIFICATIE Daar onlangs in deze rubriek twee vragen niet juist resp. onvolledig wer den beantwoord, geven wü hieronder opnieuw de vragen weer, thans met gecorrigeerde en volledige antwoorden. Zwart loon B. H. Hoeveel procent mag een aan nemer betalen boven het normale loon van i.30 zonder dat er zwart loon wordt betaald? Antwoord: Wij moeten voorop stel len, dat er differentiatie mogelijk is tengevolge van het bestaan van ver schillende gemeente-klassen en van di verse groepen van bouwvakarbeiders. Maar inderdaad kan voor een bepaaltje groep 1.30 worden gezien als „ver trekpunt" voor de vaststelling van het definitieve loon. Men houde n.l. in het oog, dat de mogelijkheid bestaat van een franchise-toeslag tot 6 pet., waar naast nog toeslagen kunnen worden ge geven voor rijwielgebruik en voor het gebruik van gereedschappen. Daarnaast vergete men niet, dat in tarief kan worden gewerkt, het geen tot hoger loon aanleiding kan ge ven. Het is dus in ieder geval onjuist te Stellen, dat wat boven 1.30 zou worden betaald „zwart" zou zijn. invordering Ter aanvulling en deels ter correctie op een onlangs beantwoorde vraag over het innen van kleine vorderingen, ver melden wij nog, dat het verzoekschrift tot, uitvaardiging van een dwangbevel (in de boekhandel verkrijgbaar) in drie voud moet worden ingediend bijhet kantongerecht, waaronder de woonplaats van de schuldenaar ressorteert. Het griffierecht is alleen verschuldigd voor vorderingen boven f 25.-. Indien verweer wordt gevoerd en de zaak naar de zit ting wordt verwezen èn het betreft een vordering boven de f 25.-, dan dient f 2,50 aanvullend griffierecht te worden betaald. Het is niet noodzakelijk voor de behandeling op dé terechtzitting een deurwaarder in de arm te nemen. De vorderingen zijn meestal niet zo groot, zodat de verzoeker zelf zijn zaak wel kan behartigen. Advertentie Tot 1 december is het circuit te Zand. voort bezocht door 10.471 auto's (vo rig jaar 9211) en 4317 motoren (3192). In 1953 kende het circuit slechts 53 ex- ploitatiedagen. In 1954 steeg dit aantal tot 60 en in 1955 heeft de baan reeds 113 exploitatiedagen gehad. De grote stijging van dit aantal vindt voor een deel haar oorzaak in het feit dat de in dustrie het circuit meer dan 30 dagen heeft gebruikt voor banden-slijtage- proeven. Op 19 zondagen was de baan voor wedstrijden in gebruik. Een groot aantal evenementen en trainingen viel op andere dagen. Omtrent het programma van 1956 is nog weinig bekend. De volgende data van grote wedstrijden zijn vastgesteld: 10 mei: tulpenrally-races; 21 mei: sport wagenraces; 27 mei: int. motor- en zij- spanraces; 10 juni: motorcross Zand voort; 17 juni: grand prix; 19 aug.: sportwagenraces. De Nederlandse schaatsenrijders, die maandag j.l. te Hamar zijn aangeko men, hebben het tot nu toe niet met het weer getroffen. Elke dag staat de temperatuur tot ongeveer 20 gra den onder nul en daarbij is het som ber ietwat naargeestig weer. Het ijs op de baan van Hamar is keihard en daardoor stroef voor de Neder landers, die elke avond trainen. In de uren voor de middagmaaltijd staat een stevige conditietraining op het pro gramma. Alle leden van de kernploeg gevoelen zich volkomen fit en zien vol vertrouwen uit naar de eerste selectiewedstrijden, welke naar het zich laat aanzien, in de eerste dagen van januari zullen worden uitge schreven. Kees Broekman traint ijve rig met de andere leden van de ploeg mee. Het bestuur van de Duitse voetbal bond heeft besloten dat de voetbal wedstrijd tussen Duitsland en Neder land op 14 Maart 1956 in het Rhein- stadion te Dusseldorp zal worden ge speeld. Het Rheinstadion zal worden uitgebreid, zodat 60.000 toeschouwers de wedstrijd kunnen bijwonen. De definitieve samenstelling van de hoofdgroep voor het jaarlijkse Hoog oventoernooi ziet er als vólgt uit: G. Stahlberg (Zweden), mr. E. Spanjaard (Utrecht), A. Matanovic (Joegoslavië), F. Scafarelli (Italië), T. H. D. v. Schel- tinga (Amsterdam), F. Roessel (Am sterdam), H. Pilnik (Argentinië), H. Bouwmeester (Amsterdam), H. J. Kra mer (Leeuwarden) en R. Toran (Spanje). Het toernooi vangt 5 januari aan en duurt tot 15 januari. In totaal zijn reeds 30 buitenlandse schakers voor de diverse groepen in geschreven. Aan de voorwedstrijd om het kampioenschap van Nederland voor dames nemen deel mevr. M. C. VreekenBouwman, mevr. A. J. van Aalstvan Duyne Montyn, mej. J. Graveland, mej. mr. P. C. de Klerck, mevr. J. O. van de Klift en mevr. C. P. Klyn—de Bruyne. 1st van Rossavolgyi, de 25-jarige aan voerder van de Hongaarse atletiekploeg, die te Australië verblijft, heeft tever geefs een poging gedaan het wereldre cord op de mijl, dat sedert 21 juni 1954 met 3 min. 58 sec. op naam staat van de Australiër John Landy, te verbete ren. De Hongaar noteerde een tijd van 4 mm. 3 séc. Op de 3 mijl versloeg de Australiër v! Stephens, bijgenaamd de „vlie gende melkboer", de vijfvoudige we reldrecordhouder Sando Iharos (Hon garije). Het was zijn tweede overwin- nnig op Iharos binnen vijf dagen, die hij eerder op de 5 km te snel af was geweest. Voor de wereldkampioenschappen handbal voor dames, van 1 tot 8 ju] i 1956 in West-Duitsland, hebben tot dusverre ingeschreven: Frankrijk, Ne derland, Oostenrijk, Roemenië. Hon garije en Duitsland. Mogelijk is nog de inschrijving van Polen en Joego slavië. De derde toetswedstrijd cricket tus sen Indië en Nieuw-Zeeland is ge ëindigd in in een draw. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.40 amus.muz., 10.05 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 plano, 11.25 gram., 12.33 Instr. septet, 12.53 gram., 13.00 nws 13.15 thuisfront, 13.20 koorzang, 13.40 gram., 15.10 boek, 15.30 alt, hobo en or gel. 16.00 Kerstfeestviering van het Ko ninklijk Gezin met het personeel op het Paleis 't Loo, rep.; 16.30 Barok-ens., 17.00 middeleeuwse Kerstliederen, 17.20 koor zang, 17.40 koersen, 17.45 gram., 18.00 stemmen van overzee, 18.15 gram., 18.35 ■Cerstuitz., 19.00 nieuws, 19.10 regerings- uitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 ;ram.. 20.30 jeugd, 21.00 klein koor en ubenkwartet, 21.15 rep., 22.00 kamerork., :2.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 gram. HILVERSUM II, 293 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gym., 7.25 gram., 8.00 nws., 8.15 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram., 9.45 mannenkoor. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 gram., 10.50 orgel, 11.15 het hangt aan de muur en het tikt, 11.40 sopr. en piano. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.35 sport, 12.50 gram., 13.00 nws,, 13.15 gram., 13.25 lichte muz., 13.55 beursber-, 14.00 strijktrio, 14.25 Kerstprogr., 14.45 dubbelkwartet, 15.00 Kerstspel. 15.20 ka merork. VARA: 16.00 Kerstviering v. h. Koninklijk Gezin, 16.30 jeugd, 17.00 mu zikale caus., 17.40 gram., 18.00 nieuws. 18.15 act., 18.20 lichte muz., 18.45 caus., 19.00 kinderen, 19.10 kinderkoor. VPRO: 19.30 caus., 19.50 prot. pr., 19.55 ber., 20 00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 kamerork.. koor en sol. VARA: 21.00 gevar. muz,. 21.40 hoor en wederhoor, 22.10 buitenl. weekoverz., 22.25 lichte muz. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 oieuws, 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NTS: 21.15-21.45 Eurovisie: Relais V. d. BBC: Rep. uit de kathedraal van Can terbury. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 13.30 gevar. muz.. 14.40 ork.conc., 19.30 Kerstliederen, 23.05 recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 13.15 lichte muz., 13.45 ork.conc., 16.45 lichte muz., 18.00 ork.conc., 18-30 fabrieks- fanfare, 19.00 kinderliederen. 21.00 lichte muz., 22.00 gevar. muz., 23.20 gevar. muz., 0.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 lichte muz., 13.15 omr.ork. en sol.. 14.15 omr.ork. en solist. 15.05 Kerst- rauz., 16.00 klass. muz., 19.15 Königskin- der, opera, 22.45 ork.conc., 0.25 Negro spirituals, 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m 12.30 ork.conc., 19.18 klass. muz., 20.00 Hansel und Gretel, opera, 22.45 solisten- conc. BRUSSEL, 324 m: 13,15 kamermuz., 17.10 amus.muz., 18.00 cellorecital, 21.15 symf.ork. 484 m: 13.30 lichte muz., 15.00 ork.conc., 16.05 lichte muz., 17.30 instr. trio, 20.15 ork.conc. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland: 17.45-18.15 Nieuws, feiten v. d. dag en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd. 17.00-17.10 Opsp.dienst en progr.overz. 20.00 Journ. 20.20 Sind Sie im Bilde? 20.30-21.05 Voordr. 21.15- 21.45 Kerstliederen (relais v. d. BBC). 21.45-22.00 Progr. weekoverz. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 17.00 Kerstprogr. 17.35 V. d. vrouw. 19.00 Testbeeld, 19.15 Gram. 19.31 Nws. 20.00 T.V.-spel 21.15 Eurovisie: Relais v. d. BBC: Kerstliederen. 21.45 Nieuwe films. 22.15 Nws. De voetbalwedstrijd BelgiëFrankrijk (eerste Kerstdag te Brussel te spelen), zal worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter J. Bronkhorst (Velp), die wordt geassisteerd door P. P. Roo mer (Rotterdam) en A. Stouthandel (Schiedam) als grensrechters. De organisatoren van de Oympische Spélen hebben te Cortina drie beeld houwers geëngageerd, om op die plaat sen, waar de sneeuw hoog is opgewaaid of opgetast, poppen te vervaardigen, die de voornaamste takken van wintersport uitbeelden. □e ijshockey wedstrijd YHC Den HaagAntwerpen is in een overwin ning van 148 voor de Hagenaars ge ëindigd. De tussenstanden waren: 41, 4—2, 8—5. Op vele plaatsen in de Italiaanse Dolomieten is thans het wintersport seizoen goed begonnen, als gevolg van de sneeuwval gedurende de laat ste dagen. Enkele bergpassen zijn reeds voor het gemotoriseerde ver keer afgesloten. In Cortina d'Ampezzo, waar van 26 Januari tot 5 Februari de Olympische winterspelen zullen worden gehouden, hebben de verschil lende pistes voor het skiën nog niet helemaal hun definitief aanzien ge kregen. Maar men tw:jfelt er in Cor tina niet aan of er zal spoedig vol doende sneeuw zijn om dit mogelijk te maken. Men is op alles voorbereid en in wijde Omtrek rond het stadje zijn op de wegen om de vijf kilome ter sneeuwploegen klaargezet. Wederom is een van de Noorse kan didaten Voor de Olympische winterspe len ernstig geblesseerd. Na cross-kam pioen Hallgeir Brenden, de lange-af- standsskiër Erling Bjoern en de sprin ger Jack Alfredsen, is nu ook Sigurd Rokne, specialist in de afdaling tijdens de training gewond geraakt. Hij is met een gebroken enkel in het ziekenhuis te Drontheim opgenomen en komt niet meer voor uitzending in aanmerking De nieuwe beroeps-tennissèr Trabert heeft wederom een nederlaag geleden. In Oakland (Californië) verloor hij van Gonzales met 4-6, 6-3 en 6-2. De UCI heeft twee wereldrecords van de Duitse stayér Lohmann erkend. Het betreft de 1 uur (96.016 km) en de 100 km (1 uur 3 min. 43 sec.). VEILING POELDIJK 21 dec. Tomaten A atw. f 8.30—10.00, B f 10.10, C f 4.60—6.40, CC f 2.70—3.40, alles per bak van 12V2 kg. Druiven: Muscaat f 3.35, Golden Champion f 3.25, Alicante 2 f 1.24—1.45: Appelen Jo nathan 3243 ct. Andijvie 3545 ct., Prei 18—20 ct. Stoofsia 23—30 ct. Boerenkool 8— 11 ct. Rode kool 5 ct. Savoye kool 6V2 ct. Spruiten 32—38 ct. Pepers 45—55 ct. Spina zie 73 ct. alles per kg. Sla A f 2122, A 2 f 8.50—13.00 B f 11.—, B2 f 6.50—10.50, C 2 f 6.00, alles per 100 stuks. Knolselderij 8—19 ct. per stuk. Peterselie f 7.0012.Selderij f 5.50—8.50 per 100 bos. ft AVERDIJK 21 te Antwerpen. ARENDSKERK 21 te Suez. ANNENKERK 21 te Durban. AEGIS 21 te Aruba. AMSTELVLIET p. 21 Kp. Guardaf. n. Belaw ARIADNE p. 21 Finisterre n. Tanger. ARTEMIS 21 te Punta Cardon. ATLAS 21 te Bordeaux. ANDIJK p. 21 Key West n. Mobile. AKKRUMDIJK 21 te Rotterdam. ALNATI 21 te Rotterdam. ALTAIR 21 te Buenos Aires. AMSTELDIJK 21 te New York. AMBIORIX 21 te Odense. ABBEDIJK 21 te Rotterdam. AMSTELBRUG p. 12 Kp. Bon n. Pt Said. AGAMEMNON 21 dw. Madeira n. La Guaira APPINGEDIJK 22 te Rio de Janeiro verw. ALDERAMIN p. 12 Kuria Murii n. Karachi BACCHUS 21 v. La Guaira n. Pto. Cabeilo. CASTOR 21 op 620 mijl W Azoren n. Antw. CRADLE OF LIBERTY p. 21 Azorén n. Port Said. CELEBES p. 21 Perim n. Belawan. CHARIS 21 te Carupano. CERONIA 20 v. Bombay n. Abadan. CAMITIA 21 op 480 mijl no Dominica n. Curacao. CINULIA 21 op 300 mijl no Azoren n. Cur. CALLISTO 23 te Baltimore verw. CAMEROUNKUST 22 te Amsterd. verw. CRANIA p. 21 Fortaleza n. Curacao. CALTEX LEIDEN p. 21 Galeta n. Sidon DUIVENDRECHT 21 te Londen. DIDO p. 21 Kaap Bon n. Amsterdam. DUIVENDIJK 21 op 550 mijl zw Azoren n. Antwerpen. ESSO AMSTERDAM 21 te Antwerpen. ETREMA 20 v, Curacao n. Kingston (J) FELIPES 21 v. Singapore n. Port Dickson. FARMSUM 20 v. Jacksonv. n. Havre. GABONKUST 21 te Conakry. GORDIAS 21 te Alexandrië. COTTICA p. 20 Barbados n. Plymouth. RIJNDAM 21 v. Cobh n. Southampton. WATERMAN 21 v. Djakarta n. Aden. HERA 21 te Pampatar. HECTOR 21 te Kalyvia. HELENA 21 te Ciudad Boilivar. HILVERSUM p. 21 Ouessant n. Antwerpen. HOOGKERK 20 te Kobe. HERMES 20 v. Puntarenas n. La Union HATHOR 21 te Oran. HAULERWIJK 21 op 500 mijl W. Ouess. naar Hampton Roads. IVOORKUST 22 te Duala verw. INDRAPOERA 20 v. Djakarta n. Soerab ISIS 21 op 550 mijl ono Bermuda n. Londen. JASON 21 te Port au Prince. KARA 21 te Beaumont KRYPTOS 21 op 400 mijl no Ras el Hadd n. Geelong. KOTA BAROE 21 te Singapore. KORATIA p. 21 Trinidad n. Curacao. KEIZERSWAARD p. 21 Rio Grandè n. Cur. KARIMUN 21 v. Genua n. Marseille. KELLIA 20 v. Curacao n. Helsinki. KERTOSONO 21 v. Coosbay n. S. Francisco. KENIA p. 21 Malta n. Rotterdam. LEUVEKERK p. 21 Dungen. via Marseille n. Calcutta. LOMBOK 21 on 400 mijl w. Azoren n. N.Y. LUNA 20 v. Piraeus n. Volos. LEKKERKERK p. 21 Kaap Bon n. Havre. MAPIA 21 te Djakarta. MACOMA 21 dw. Zanzibar n. Abadan. MALEA p. 21 Bewan n. Singapore. MIRZA p. 21 Kp. Enggano n. Singapore. MARPESSA 25 te Dakar verw. MAAS 22 te Burriana verw. MAASLAND p. 21 St.-Vinc. n. Rio Janeiro. MELISKERK p. 21 Gibralt. n. Genua. MENTOR 21 te Amsterdam. MITRA 21 te Miri. MUIDERKERK 21 te Genua. NERO 21 té Antwerpen. NIOBE 21 te Amsterdam. ORION 21 te Bremen. OVULA 21 te Pladjoe. OOSTKERK 21 op 550 mijl zo Kp Guardeful n. Adelaide. OSIRIS 22 te Beaumont verw. crp.ron 21 te Pto. Ordaz. ORESTES p. 21 Scilly n. St.-Kitts. PENDRECHT 21 te Coryton. PHIDIAS 21 te Barcelona. PHILETAS 21 te Oran. PRINS FRED. WILLEM p. 21 Ouess. n. Valencia. PRINS MAURITS 21 te Bremen. PRINS WILLEM IV 20 te Rotterdam. PRINS FRED. HENDRIK 21 te Hamburg. PRINS PH. WILLEM 21 op 425 mijl zo Kp Race n. Hamburg. PYGMALION 21 te Demerara. PRINS WL. G. FREDERIK 20 te Burriana RONDO 21 van Suez n. Belawan. SIBIGO 21 te Bangkok. SUNETTA p. 21 Formosa n. Niigata. STAD AMSTERDAM p. 21 Gibraltar n. Melilla. STAD ROTTERDAM 20 on 425 mijl n.o. Ber muda n. Hamton Roads. STAD MAASSLUIS p. 21 Ouess. n. Casabl. STRABO 21 te Malaga. SHERATAN 20 op 175 mijl o Obbia n. Santos. STRAAT MAKASSAR 20 dwars Tristan da Cunha n. Kaapstad. SCHIE p. 21 Kaap Bon n. Rotterdam. SIRRAH p. 20 Timor ji. Port Kembla. STAD LEIDEN p. 21 Kp. de Gata n. Havre. STRAAT BANKA 21 te Colombo. TERNATE p. 21 Gibraltar n. Lissabon. TRAJANUS p. 21 Finisterre n. Funchal. TJIBODAS 21 te Kobe. TABIAN p. 21 Madeira n. Beyrouth. TAMO p. 21 Las Palmas n. Rio de Janeiro. TANKHAVEN III 20 van Pladj. n. Bangk. TJIWANGI 21 van Buleleng n. Soerabaia. STAD ARNHEM 21 e Hamburg. THALETAS 21 te Palermo. VAN LINSCHOTEN 21 te Loanda. VAN HEUTSZ 21 te Singapore. VAN CLOON 21 op 500 mijl no Mahe n. Singapore. WOENSDRECHT p. 21 Sabang n. Colombo. VAN NECK 21 op 300 mijl no Seychellen n. Mahe. WESTERTOREN p. 21 Kaap Frio n. Curac. WELTEVREDEN p. 21 Ras Madruka n. Umnjsaid. I.TSSEL 21 te Antwerpen. ZUIDERZEE 21 te St.-Vineent. AAGTEDIJK 22 te New Orleans. AAGTEKERK 21 v. Fremantle n. Aden. ALPHARD 24 te Rotterdam verw. ANDIJK 22 Mobile. ARGOS 21 p. Finist. n. Lissabon. CALTEX THE HAGUE p. 21 Bizerta n. Sidon. DELFLAND p. 22 Dungeness ii. Amsterd. GROOTEKERK 20 Kaapstad. GUINEEKUST 21. Antwerpen n. Dakar. KABYLIA p. 21 Malta n. Banias. KARIMATA 21 v. Belawan n. Suez. KATELYSIA p. 21 Kp. Leeuwin n. Geel. KORENIA 21 v. Las Palmas n. Pta. Card. KOROVINA 21 v. Gotenburg n. Rotterdam. LAERTES 21 te Aden. LIMBURGH 22 te Rangoon. MADOERA p. 21 Finist. n. Amsterdam. MEERKERK 22 n. Genua. ORANJEFONTEIN 21 te Las Palmas. PRINS ALEXANDER 21 v. Rotterdam B. Leixoes t RIDDERKERK 20 te Beira. SARANGAN 21 te Genua. SLIEDRECHT 21 te Pt. Said. STAD AMSTERDAM p. 21 Gibraltar n. Me lilla. TERO p. 21 Las Palmas n. Antwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7