Invloed van Istvan Kovacs stijgt in Hongarije 1 Zullen de Russen hem als de jÉH nieuwesterke man aanwijzen? Zilveren jubilarissen en geestelijk adviseur gehuldigd Vierde hoogoven in 1958 Kennemerland in besprek in de Tweede Kamer Rakosi niet meer de belangrijkste man? Uitbreiding staalfabriek en nieuwe vertinnerij bij Breedband BEGROTING UITGEEST DONDERDAG 22 DECEMBER 1955 PAGINA 9 HAARLEM VOLLEYBAL Prov. Ziekenhuis St.-Eloy-Beverwijk Nog zeven jubilarissen Kerststemming op bloemenveiling Cycle Cross Kennemerland Veiling in Kerstweek Veilingnoterinig Hollands Noorderkwartier Kamer van Koophandel wil bevordering] van industrialisatie PROVINCIALE RAAD VOOR WONINGBOUW? KUNSTHANDEL CASTRICUM L4uto tegen winkelpui Oamk a mpi oemsch aip Veilingnotering Biljarten FEESTELIJKE OPENING VELSER TUNNEL Maatregelen tegen kijkersgrijpers IB egr a afpl aafcspl an Geen spreekuur HEEMSTEDE JUBII ILEUM BIJ OPENBARE WERKEN schöer vertelde de heer Langendjjk, dat de 800 leden van ,,St.- Eloy" spontaan gelden geofferd hadden voor een ju bileumcadeau. Dit kon nu overhandigd worden in de vorm van een leren motorjas. Onder een luid applaus trok de kapelaan het jubileumgeschenk aan. Bescheiden vertelde kapelaan Kamp- schöer dat zijn koperen priesterfeest voor hem tot iets onvergetelijks is ge worden „eigenljjk ben ik beschaamd over zo veel belangstelling, dat heb ik ook niet verdiend, want het is God, die my de kracht gegeven heeft, dit priesterschap te vervullen." Spreker wekte de aanwezigen op met hem te bidden voor al degenen die Gods hulp zo nodig hebben, maar ook voor ons zelf. Laten we net als Paulus doen wenen met de wenenden en blij zijn met de bljjde mensen. Moge het contact tussen ons levendig blijven, en beste mensen, aldus de kapelaan, moge ik u allen hartelijk dank brengen voor uw offervaardigheid, waardoor aan mij een dergelijk praktisch cadeau werd ge geven. Zeven leden van „St.- Eloy" waren 25 jaar lid van de vereniging. Het waren H. G. Handgraaf, H. Bouwmans, J. Ooyevaar, J. J. Butter, Th. Leeuw, C. Demmers, en B. Leuring. Ook tot hen richtte de heer Langendijk zich in vele waarderende woorden, waarbij hij hen vooral tegenover de jongeren als een voorbeeld stelde om een kwart eeuw het organisatie werk te steunen. De districtsbestuurder de heer P. Zym heeft aan de jubilarissen het zilveren bondsspeldje overhandigd, terwijl zü allen nog voor de Kerstdagen een feest taart thuis gestuurd zullen krijgen. Dan was er deze avond nog de tra ditionele kerstverloting. Vele leden krijgen zaterdag voor Kerst een rolade, karbonade of een krentenbrood ge stuurd. 's Morgens was deze bijeenkomst ge houden in de KSA voor de arbeiders in de continudienst. Op de bloemenveiling was er giste ren een buitengewoon grote aanvoer, waarbij de verschillende Kerstartike len, zoals groen, hulst, dennenappels, verzilverde takjes en potplanten wel de boventoon voeren. Er was ook een behoorlijk aanbod van boltulpjes, ter wijl er maar één partij lange tulpen was. Dit waren Krelage Triumph die 2,50 per bos opbrachten. De Starren vielen enigszins in priis tegen te meer daar de aanvoer nu niet van die aard was, dat ze de veiling uitgedragen wer den. Voor de eerste kwaliteit werd er tot 14 cent per stuk betaald, maar er gingen er ook heel wat voor prijzen van 6 tot 10 cent per stuk. De narcis Gol den Harvest noteerde 90 cent per bos, witte hyacinten werden voor 35 cent per stuk verkocht. In de diverse Kerst- artikelen zag men een vlotte handel. Op tweede Kerstdag houdt de renners club Kennemerland haar clubkampioen schap cycle cross. In deze wedstrijd kan men zo goed als alle renners van Kennemerland zien meedoen, o.a. ko men aan de start H. Kuitwaard, C. Niesten van Duin en vele anderen, waaronder ook de kampioen van ver leden jaar Cor Stroomer, die ook nu weer eens een kans gaat wagen be slag te kunnen leggen op de titel. Met de Kerstweek komt er een groen teveiling te vervallen. Er wordt dan geveild op dinsdag en vrijdag op de gewone tijden als normaal. Beverwijk, 21 december Sla 712; andijvie 2853; waspeen 1019; prei 9—15; knollen 1023; bloemkool 21—35; tomaten 63—125; groene kool 7—10; boere kool 10—15. Bestuur en leden van de r.-k. me- taalbewerkersbond „St.-Eloy" hebben gisteravond hun geestelijk adviseur op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegen heid van zijn VZV% jarig priesterjubi leum. De zaal van het veilinggebouw Kennemerland was voor een groot deel gevuld met belangstellende leden, toen de voorzitter de heer G. W. A. Langen dijk naar voren bracht, waarom „St.- Eloy" nu de geestelijk adviseur ging huldigen, terwijl dit zondag reeds ge daan is in zijn parochie. Dit geschied de in overleg met de jubilaris. Deze gaf er de voorkeur aan om dit in eigen milieu te doen, waaruit de spon taniteit voor de jubilaris jegens „St.- Eloy blijkt. De voorzitter wees er op, dat het niet mee valt om de organi saties in stand te houden en men wijst er al op, dat de arbeiders in de indu strie vervlakken en ontkerstenen, maar hier vanavond is een pracht bewijs ge leverd, dat het tegendeel waar is, pries ter en kerk staan bij ons in hoog aan zien, wij beschikken in Nederland nog over een sterke Katholieke Arbeiders beweging, en temidden van deze ar beiders werken de priesters. Een van hen is onze priester Kampschöer, die voor onze organisatie zijn geestelijke arbeid verricht. Niets is hem te veel wanneer het „St.-Eloy" betreft. Momenteel wordt er om de gunst van de arbeiders gehengeld, want de arbeidersstand is groot en men weet, dat er in de industrie-centra veel ar beiders gehuisvest zijn, maar laten wjj onze eigen Roomse organisatie kiezen dan weten wjj ook dat boven de indu strie uit de rijkdom van de priester glanst. Sprekende tot kapelaan Kamp- IMRE NAGY, de onlangs afgezette minister-president van Hongarije. Volgens een rapport uitgebracht door de studiecommissie van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorder kwartier is het wenselijk in de sprei ding van de industrie in ons land ook het Noorderkwartier te betrekken en een industrialisatiecommissie in te stel len. In haar rapport wijst de commissie op het agrarisch karakter van het district, voorts op de gunstige ligging ten op zichte van verkeerswegen. Verwacht kan worden, dat de mannelijke be roepsbevolking tot 1970 zal stijgen met 24,4 procent, d.i. met 16.000 personen. De geraamde aanwas voor het gehele land is 18 procent. Ook op het gebied van technisch on derwijs zijn aldus het rapport de omstandigheden gunstig. Thans is de studiecommissie omgezet in een definitieve industrialisatiecom missie. Deze heeft tot taak op korte termijn met voorstellen te komen ter zake van de gewenste samenwerking tussen ge meenten en Kamer. Advertentie Bij het schriftelijk begrotingsonder- zoek van de provinciale staten van Noordholland hebben enige leden ge vraagd of men terzake van de wo ningverdeling niet meer moet toespit sen op de concrete situatie. Tot nu toe heeft hierbij een belangrijke rol ge speeld de prognose van het aantal hu welijken, hetgeen een te abstracte maatstaf wordt geacht. Andere leden vragen een ruimere toewijzing ten be hoeve van de industrie teneinde de behoefte aan arbeidskrachten in de grote centra niet extra moeilijk te maken. Hiertegenover vragen enkele andere leden een dergelijke extra wo ningtoewijzing niet te laten plaats hebben ten koste van de plattelands gemeenten, waar het vraagstuk van de voorziening in arbeidskrachten vrijwel even nijpend is. Ook wordt gevraagd, of Ged. staten niet van oordeel zijn, dat ter oplossing van het woningbouwvraagstuk in na volging van het rijk ook moet wor den overgegaan tot een provinciale raad voor de woningbouw. WAGENWEG 102 Het is nog maar enkele jaren geleden dat de bouw van de Breedbandfabrie- ken van de Hoogovens de plannen waar op de streekuitbreiding in de IJmond gebaseerd was, geheel wijzigde. Het bleek dat deze uitbreidingsplannen om gevormd moesten worden in verband met deze en de verder te verwachten ontwikkeling van de zware industrie, tót hetgeen thans is vastgelegd in het streekplan Kennemerland-Zuid. De gro te uitbreidingen, die Hoogovens thans heeft aangekondigd zullen op de ont wikkeling van de streek geen verdere invloed hebben tenzij dat z._ de opvoe ring van het tempo, waarin de plannen behoren te worden uitgevoerd, zullen bevorderen. De uitbreidingen, waarin voor ruim 100 miljoen geïnvesteerd wordt, zullen tevens in zoverre niet spectaculair zijn dat geen geheel nieuwe complexen zul len verrijzen naast de bestaande, maar over het gehele bedrijf verspreid zullen installaties worden bijgebouwd of be staande worden verruimd. Naast de drie bestaande hoogovens zal in het jaar 1958 een vierde verrij zen. De jaarproduktie van 1 miljoen ton zal dan worden bereikt. Deze jaarpro duktie is thans 600.000 ton. De staal fabriek krijgt een uitbreiding in de vorm van een zesde staaloven, die tegen het einde van 1956 gereed zal zijn en die het bedrijf in staat stelt het tot nu toe van elders aangekochte blokkenstaal zelf te produceren, om daardoor de meest spectaculaire uitbzreiding in dito complex van uitbreidingen mogelijk te maken: de bouw van een nieuwe ver tinnerij bij Breedband, de elektrolyti- sche vertinnerij. Deze nieuwe vertinne rij zal jaarlijks 75.000 ton elektrolytisch vertind blik aan het A nu toe volgens de dompel-methode geproduceerde blik kunnen toevoegen. De bouw van deze vertinnerij hangt dus samen met de beide vorige projecten en zal ook in 1958 de voltooiing bereiken. Eveneens zal het mogelijk zijn walse- rij-West een kleine uitbreiding te doen ondergaan. De projecteerde uitbreidin- Op de Tweede Kerstdag zullen 250 gen zullen het bedrijf onafhankelijk ma- jongens en meisjes van het jeugdkoor ken van de invoer van blokkenstaal, „Inter Nos" in het Haarlems concert waardoor de Nederlandse economie gebouw een concert geven. Een gedeel- wordt verstevigd. Er moet gerekend telijk nieuw programma brengt Holland- worden op een niet onbelangrijke uit- se, Duitse, Franse en Engelse kerst- breiding van het personeel, deelde men liederen. Medewerking wordt verleend ons desgevraagd mede. Maar dat ditdoor de harpiste Vera Badings, de tenor een zeer ingrijpende wijziging zal bren- zanger Han le Fèvre en de pianiste Em- gen in de personeelsbezetting ligt niet my van Eeden. De uitvoering staat on- in de verwachting. der leiding van Jan Booda. Van de vrachtwagen toebehorend aan de firma G. Borst, die woensdag middag om 12.30 uur de Dorpsstraat passeerde, brak de stuurstang, waar door de wagen tegen de winkelpui van de fa. Nederpelt terecht kwam. Gelukkig passeerde er op dat moment geen fietser of wandelaar, zodat de gevolgen alleen materiële schade aan de auto en pui waren. Omstreeks drie uur vond een tweede ongeval plaats, waarbij een bestelwa- geptje van een export-firma uit Hoorn op zijn kop in een sloot langs de Uit- geesterweg terecht kwam. Dit werd veroorzaakt doordat de bestuurder een tegenligger gelegenheid tot passeren wilde geven, waarbij zijn wagen in de berm wegzakte. Daar de sloot ter plaatse echter niet bijzonder diep is kon de chauffeur zich zelf uit de cabine bevrijden. Aan de wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap in het district Zaan streek zullen ook de volgende leden van de r.-k. Damclub St.-Thomas deel nemen. In de hoofdklasse A. J Geuke en A. de Zeeuw; hoofdklasse B C. v. d. Himst en B. Beentjes; 1ste klasse C. Ory, 2de en 3de klasse A. Collet. Ons Belang noteerde woensdag de volgende prijzen: Spruiten 45 - 76; spruiten onge- schoond 3042; spruiten kwaliteit B 15 - 25; andijvie 20 - 42; boerekool 4-7; groene kool 10 - 13; prei 10 - 16 Eén trawler, Elie Cheniviëre IJm 32, één logger en twee span sardijnkotters zorgden dinsdag voor een aanvoer van 1.220 kisten verse vis, 30 stijve kabel jauwen en 220 kisten sardijn aan de IJmuidense visafslag. Er waren 390 kis ten schelvis. 90 kisten gul en kabeljauw, 80 kisten koolvis, 330 kisten wijting, 60 kisten makreel en 50 kisten stokke- bit. Voor de woensdagmarkt waren twee trawlers thuisstomend. De Bergen Hm 16 met 765 kisten verse vis De opening van de Velser tunnel eind 1957 willen B. en W. graag aangrijpen om de gemeente Velsen op de een of andere manier aan den lande te pre senteren. Dit leek wethouder Aschoff nu juist een onderwerp om er met de IJmond-partners eens over te gaan pra ten om te zien of gezamenlijk iets ge organiseerd kan worden. Voor de be groting van 1956 heeft dit geen finan ciële consequenties. Opnieuw heeft de Velsense politie een aantal mensen in de kraag gevat, die de uitnodiging „Kijk-grijp" al te letterlijk had den opgevat. Meestal draait het er dan op uit, dat men verklaart vergeten te hebben het artikel op te geven en tot nu toe is dat dan ook nog afgedaan met betaling van schadeloosstelling. Aangezien daarmee het euvel niet te verhelpen blijkt, zal de po litie nu tot straffer maatregelen overgaan. Wie voor een dergelijk delict gegrepen wordt kan rekenen op een vervolging we gens diefstal. Ter gemeente-secretarie (4e afdeling) liggen van 23 december af gedurende 2 weken voor een ieder ter inzage, de plannen tot wijziging van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor het gedeel te der gemeente ten zuiden van het Noordzeekanaal (6e en 7e herziening), zoals deze zijn vastgesteld bij raads besluit van 19 deceember 1955. j.0 met (oo Kisten verse vis, waarvan 240 kisten schelvis, 200 kisten wijting 45 kisten gul en kabeljauw, 70 kisten makreel en 10 kisten haring en de Abraham VI. 77 met 750 kisten verse vis, waarvan 250 kisten schelvis, 150 kisten koolvis, 150 kisten makreel, 100 kisten haring en 100 kisten diversen. Men verwacht voorts een aanvoer vari 350 kisten verse vis van de logger HD. 79 dinsdag kwam de HD. 87 aan de markt en de komst van de logger IJm. 211 met een vermoedelijke vangst van 700 kisten verse vis. In het Kanaalgebied leefde de haring visserij iets op. De trawlers Gelria IJm. 21 en Dirkje Ro. 53 deden trekken van 100 tot 180 manden. Er waren echter ook trekken, die niets opleverden. Doch over het algemeen kon men spreken van een betere visserij in het Kanaal. De logger Oceaan 5 meldde een dag vangst van 70 kantjes, terwijl de logger Jannie het tot slechts 20 kantjes haring bracht. Het geluk spreekt aldus een woordje mee. De trawlvisserij om de Noord kon maandag en dinsdagmorgen onder veel betere weersomstandigheden worden voortgezet. Er werd flink gevangen: dagvangsten van 150 tot 300 manden hoops. De „Medan" IJm. 57 deed twee prachtige trekken van respectievelijk 100 en 150 manden koolvis. De trekken van de andere trawlers liepen van 30 tot 60 manden hoops. De kustvisserij is thans vanwege de flinke prijzen, die voor de tong wordt betaald, lonend. De vangsten van de schepen varieerden van 60 tot 90 kilo tong en 4 tot 5 manden andere vis in de nachtelijke uren. De zender van de trawler „Maria van Hattum" IJm. 20 is defect. Aan boord is echter alles wel. De prijzen waren dinsdag over het algemeen hoog. Grote schelvis was met 37,- tot 28,- duurder dan maandag, groot middel deed 35,- tot 27,-, klein middel 31,- tot 22,-, pennen 28,- tot 19,- en braad 26,- tot 19,- per kist van 50 kilo. Wijting met 16,- tot 13,- en dichte wijting met 14,- tot 10,- bleven op hetzelfde niveau. Goede prijzen werden genoteerd voor haai met 29,- tot 26,-, schar 28,- tot 22,-, haring 18,-, makreel 32,- tot 16,-, sardijn 20,- tot 15,-, toters 16,- tot 12,- per kist van 50 kilo. Grote kis ten kabeljauw deden 164,- tot 144,- en middelsoort 144,- tot 134,- per kist van 125 kilo. Grote regels kabel jauw deden 102,- en voor een kist hammen werd 110,- tot 84,- betaald. Grote witte koolvis deed 108,- tot 94,-, kleine witte koolvis 43,- tot 41,-, grote zwarte koolvis 66,- tot 61,-, kleine zwarte koolvis 69,- tot 62,-. Fijnvis werd niet aangevoerd. De wethouder voor openbare werken en volkshuisvesting, de heer R. Ver beek, heeft op donderdag 22 en 29 de cember 1955 geen Spreekuur. Advertentie TAXI 13.300 - GAR. TWIJNDERSLAAN 35 1. J. de Graas 1040 214 23 485 12 (Beverwijk) 2. Ch. Broertjes 1000 234 39 427 9 3. R. de Haas 980 182 39 538 8 4. J. Handgraaf 810 188 33 407 8 5. N. v. Kuppen- veld 907 196 41 457 7 6. R. van Bloe- mendaal 883 238 22 361 6 (Beverwijk) 7. N. Akkermans 820 237 25 350 6 8. J. Scholte 884 224 23 376 0 Het toemooigemiddelde bedroeg: 4.25. 2 Januari 1956 zal de heer L. D. Bru- neel, wonende aan de Binnenweg 33, veertig jaar in dienst zijn bij de dienst Openbare Werken in Heemstede. Dit ju bileum kan waarschijnlijk niet zoals ge bruikelijk worden gevierd, omdat de heer Bruneel reeds sinds februari van dit jaar niet in staat is te werken en naar wordt aangenomen tot zijn pensio nering in mei 1956 rust zal moeten hou den. 1 Januari 1916 kwam de aanstaan de jubilaris bij Openbje Werken als werkman. Negentien jaar later werd hij aangesteld tot baggerman en in 1947 tot handlanger. zwaarschrift van de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouw schap tegen het ontwerp Streekplan IJmond Noord om 110 ha vervangende grond in de duinen in de gemeenten Be verwijk en Heemskerk is verzocht. Het lijkt alleszins redelijk en noodzakelijk dat aan dit verlangen van de georgani seerde landbouw wordt voldaan. Ook heeft de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en de Cultuurtechni sche Dienst van Noord-Holland bij be voegde instanties op nader onderzoek terzake aangedrongen. Twee personen, de machinist en de sto ker, kwamen om het leven, toen in Tip- perary in Ierland een goederentrein door een brug zakte. Links, half in het wetar hangend, de locomotief; meer naar rechts de overblijfselen van de wagens en de lading.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9