D e nieuwe geboorte Drie doden en drie zwaar gewonden imwmm mmmm s I Si H. Vader vraagt de mensheid opnieuw vrede te brengen in de wereld Beroep op staatslieden A, PELGRIMS TREKKEN NAAR BETHLEHEM 13 doden bij overstroming in de V.S. Kinderen op de preekstoel 0, Koninklijk Gezin viert Kerstfeest met het personeel T 11 de K.R.O. Zeventiende Kerstboodschap Kinderen voeren kerstspel op Kerstgroeten voor imwm w zaterdag 24 december 1955 79sfe JAARGANG No. 26483 VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VER/ZOOGDE BUD RAGEN Slippende auto Muziekloze wan de'l tochten en Zondagswet Lls wij gelovendat God mens werd, dat een kind in een stal het heil van de wereld is, dan is ook het wonder in onze harten mogelijk. Het wonder is niet, dat wij rijker of gecompliceerder worden, - het wonder is, dat wij arm willen zijn en enkelvoudig worden, dat wij recht op V af~ gaan, dat wij eerlijk leven zoals hij leeft, die ge looft in de hemelse Vader en het goddelijk Kind. Weg alle zonden en weg alle zorgen! Wie voor de kribbe knielt, verlieze alle berekening en eigenbaat. O Liefde, maak ons eenvoudig in ons vertrouwen. Langs sporen van krij gsgeweld Anak Agung binnen kort naar Londen 25.000 evacué's Rivieren in drie staten buiten oevers getreden nze kinder-Kerstprijsvraag is een groot succes geworden. Met ontwapenende vrijmoedig heid hebben de kinderen neer geschreven wat zij zouden zeg gen, wanneer zij eens de veel begeerde kans kregen met Kerstmis een toespraak in de kerk te houden, zoals dat in Rome in sommige kerken ge bruikelijk is. Voor de uitslag van de prijs vraag en de weergave van de bekroonde inzendingen verwij zen wij naar pagina 13 van dit Kerstnummer In verband met het Hoogfeest van Kerstmis zal het eerstvolgende nummer van ons blad verschijnen op dinsdag 27 december. DE DIRECTIE Kardinaal Spellman maakt vlucht in straaljager Kerstfeest bij Amerikaanse militairen in Korea Uit zes landen Premier van Thailand zou willen aftreden A MERRY CHRISTMAS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE!ARIEP 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, (2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. "trrrie het dankgebed na de com- \V/ munie in de dageraadsmis I van Kerstmis probeert te ver- Talen, stoot op moeilijkheden, wel- samenhangen met de uiterst con dense vorm, waarin de rijke en diep- Z'nnige inhoud gegoten is. Er wordt Xuggegrepen op het kerstfeest als de viering van het meest radicale in treden Gods in de menselijke geschie denis: de vleeswording van het Woord. Gods Zoon trad binnen tot in bet biologisch substraat, dat de men- selijke natuur tot één mensenge slacht maakt. Het ingevreten aloude bederf wordt in dit goddelijk initia tief door een daad, die tot het ui terste gaat, vanaf de bodem aange grepen. Elke geboorte betekende tot dan uitbreiding van de oer-besmet- ting, die de mensheid had aangetast, tip Kerstmis echter wordt op de ou de, aangevreten stam het beginsel 'Pgeplant van nieuw leven. Aan de ^geknotte tronk van Jesse ge- Miiedt het wonder Gods: door het bllis van David treedt de Levenwek ker binnen in de stam van Juda, in bet volk van Abraham, in het ge slacht der mensen. Daarom viert de Kerk het gebeu- r®n te Bethlehem als een volstrekt ■.nieuwe geboorte", inauguratie van de blijde boodschap, aanvang van de Vreugde van de Messiaanse tijd. In de duisternis is het Licht gaan schijnen. Door de Geest wordt de geboorte des heils werkelijkheid niet uit bloed noch uit de wil van vlees of man, doch uit de vlekkeloze maagd, aan *de zich in de weg der loutere ont- vankelijkheid het geheim Gods vol trekt. „Qui natus est de Spiritu Sanc- 0 ex Maria Virgine". Elke Christen weet zich in deze ge boorte des Heren „meegeboren. Ie dere gelovige immers, die waar ter Gereld ook in Christus wordt herbo ren, verlaat het pad van de ouder dom, 's mensen erfdeel, en wordt door de wedergeboorte in een nieuw leven veranderd" (P. Leo de Grote). Hij aanvaardt in geloof het getuige- nis, dat tot hem komt doch dat tege lijk voor de rede een zo verbijsterende jnhoud biedt en zo vele mogelijkhe den om het historische gebeuren om fd buigen tot een louter binnen-men- i selijke werkelijkheid. Hij leert de ver borgenheid van deze epiphanie be grijpen vanuit de volstrekte wijze, Waarop Gods Zoon inderdaad in 's mensen geschiedenis intreedt zon der dat deze ophoudt werkelijk men selijke geschiedenis te blijven. In dit geloof treedt hij toe tot de Christus- j gemeenschap en krijgt in de sacra mentele mysteriën der Kerk aan deel aan de „nieuwe geboorte", wel ke in Bethlehem haar oorsprong vindt. Door de Doop wordt hij naar het oer-beeld van de mensgeworden Zoon Gods herschapen, zodat ook hij kind Gods mag genoemd wor den en zijn: zoon Gods in de Zoon. En elke viering van het eucharis tisch geheim is als een contactname biet het „Brood uit den hemel", dat onvergankelijk, overwinnend en eeuwig leven schenkt. Ons vermoeide en bedorven „vlees" wordt door de gelovige inlijving in het lichaam van de verheerlijkte Heer hersteld tot nieuwheid van leven", tot de jeug dige frisheid van de oorspronkelijke staat der gerechtigheid en gereed gemaakt voor de levensvolheid van de komende verrijzenismorgen. Dit alles wordt in de genoemde Postcommunio op onnavolgbaar kor te wijze uitgezegd. De beste weer gave, die ik las, vertaalt als volgt: „Mogen wij, Heer, steeds opnieuw hersteld worden door de op de ge boorte van Christus berustende nieuw heid van dit mysterium, van Hem, Xens wonderbaar vreemde geboorte het aloude bederf uit de mens ver dreef". „Mysterium" schouwt hierbij ,et heilsmysterie, dat wij gedenken .®b zijn actualisering door de eucharis tische communio ineen. J. A. M. WETERMAN Drie doden eiste vrijdagavond een ongeluk bü Vries in Drente. Een kleine auto met vier stucadoors, die onder- Weg was van Zeist, waar de inzitten den gewerkt hadden, naar hun woon plaats Groningen, werd in volle vaart teramd door een zware personenauto, ie op het gladde wegdek was gaan slippen. Drie inzittenden van de kleine auto, de heren U. Drenth, D. Baron on H. Wesselink werden uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De zoon Gerard van de heer Drenth bleef in de brandende wagen achter en kon nog juist uit de vlammen worden gered. Hjj werd zwaar gewond naar het zie kenhuis in Assen gebracht met twee van de drie inzittenden van de andere *uto, de heer J. Temme en mej. T. Voortman, die eveneens ernstig gewond berden. I tra In zijn zeventiende kerstboodschap heeft de Heilige Vader vandaag een nieuw beroep gedaan op de mensheid vrede te brengen op de wereld. Hij i riep de staatslieden op conflicten onder 1 volken, die tot oorlog zouden kunnen leiden, bijtijds te voorkomen of op te heffen. Hedenmorgen om kwart voor elf ont ving de H. Vader in de Consistorie zaal van het Vaticaan de kardinalen van de Pauselijke Curie, geestelijken en leken van de Pauselijke hofhouding, le den van de Romeinse clerus en digni tarissen, die behoren tot de z.g. „Pau selijke familie". De deken van het H. College van Kardinalen, Eugène Kardi naal Tisserant, richtte zich met de Kerst wensen van het H. College tot Z. H. Paus Pius XII. Vervolgens sprak de H. Vader zijn jaarlijkse Kerstboodschap uit. Radio Vaticana heeft van deze allocutie, die vijfduizend woorden telt, een rechtstreekse uitzending gegeven. Later zal een samenvatting van de Kerst boodschap in 28 talen worden uitgezon den naar alle delen van de wereld. Aan het slot van zijn Kerstboodschap ver leende de H. Vader de apostolische ze gen „Urbi et Orbi". Vannacht om twaalf uur, als de bronzen klokken van de Sint Pieter de Eerste Kerstdag inluiden, zal de Paus in zjjn particuliere kapel een H. Mis lezen in tegenwoordigheid van personen uit zijn naaste omgeving. Ook deze H. Mis wordt door Radio Vaticana gere- layeerd. Later op de dag draagt de H. Vader twee andere H.H. Missen op. Morgen verwacht men, dat de Paus aan het raam van zijn vertrek zal ver schijnen, dat uitziet op het Sint Pieters- In het Staatsblad is een besluit opge nomen, waarbij is bepaald, dat wandel tochten, die niet door muziek worden begeleid niet worden beschouwd als op tochten of bijeenkomsten in de open lucht in de zin van de Zondagswet. De tekening is van Cu no van der Steene De tekst is een aanhaling uit „Innerlijk leven" door prof. W. Grossouw Door dorpen, waar nog slechts enkele dagen geleden soldaten van het Ara bisch Legioen met machinegeweren en traangasbommen demonstraties tegen de aansluiting van Jordanië bij het pact van Bagdad onderdrukten, trekken van daag enkele honderden pelgrims van de Mandelbaum-poort in Jeruzalem naar Bethlehem. Jeeps van de bestands commissie van de Verenigde Naties ra zen langs de stoffige weg. Vlakbij zijn mijnenvelden en prikkeldraadversper ringen. in Bethlehem zelf begint van daag al de viering van hei Kerstfeest. De plechtigheden duren daar tot 19 ja nuari. De datum van het Kerstfeest is namelijk afwijkend voor enkele andere Christelijke riten, die hier vertegen woordigd zijn: de Grieks-orthodoxe, de Koptisch-orthodoxe, de Syrische en de Grieks-Armenische. Voor dit jaar hebben de Jordaanse autoriteiten een regeling voor het ge bruik van de heilige plaatsen door de verschillende riten vastgelegd in een brochure van 32 pagina's in het Engels. In de Grot van de Geboorte bran den voortdurend lampen van alle riten. Een zilveren ster geeft de plaats aan, waar het Christuskind na de geboorte gelegen zou hebben. Het verdwijnen van deze ster in 1848 was een der aan leidingen tot de „strijd om de heilige plaatsen", die weer tot de Krimoorlog leidde. In 1854 werd deze ster op kos ten van de Turkse regering vervangen. Voor de Rooms-katholieken zal het hoogtepunt van de kerstplechtigheden gevormd worden door de processie na de H. Mis in de Franciscaner Catheri- nakerk, op te dragen door de Latijnse patriarch mgr. Alberto Gori. waarbij de patriarch een beeld van het Kind Je zus naar de grot zal dragen. Hij legt dat beeld een ogenblik op de „ster van de geboorte" en dan in de holte, die tot kribbe gediend zou hebben. Daar blijft het beeld tot de morgen van 6 januari, de feestdag van „Driekonin gen". De Indonesische minister van Buiten landse zaken, Anak Agung gde Agung, zal op 9 januari van Geneva naar Lon den vliegen, waar hij op uitnodiging van de Britse regering een officieel bezoek van vier dagen zal brengen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse zaken medege deeld. Anak Agung gde Agung zal met de Britse ministers spreken over de in ternationale toestand, in het bijzonder wat betreft Zuid- en Zuid-Oost Azië en over economische en handelsvraagstuk- ken, aldus wordt in diplomatieke krin gen te Londen vernomen. In drie staten in het westen van de Verenigde Staten, Californië, Oregon en Nevada, zijn een aantal door zware re gens gezwollen rivieren buiten hun oevers getreden. Verscheidene steden en dorpen in dit gebied staan onder water. Tot dusverre zijn dertien perso nen om het leven gekomen en verschei dene huizen zijn weggespoeld. Amfibie eenheden van het Amerikaanse leger en hefschroefvliegtuigen zijn in het ramp gebied ingezet om in gevaar verkeren de bewoners te evacueren. President Eisenhower heeft de getroffen staten tot rampgebied van de eerste orde ver klaard. In de stad Klamath stond het water zes meter hoog. De regens houden nog steeds aan en worden de zwaarste ge noemd van de laatste 100 jaar. President Eisenhower heeft machti ging gegeven tot onbeperkte financiële steun aan het getroffen gebied. De mi nister van landbouw, Ezra Benson, heeft de Californische autoriteiten voedsel voorraden aangeboden. plein om de daar verzamelde menigte zijn zegen te geven. Bij de Kerstkribbe en de Kerstboom, die op de derde verdieping van het Va ticaanse paleis staan opgesteld, zal de Paus in de middaguren kerstgaven en wensen uitwisselen met zijn familiele den, het enige tijdstip in het jaar waar op zij elkaar ontmoeten. Op Tweede Kerstdag tenslotte zal de H. Vader de 46 leden van het bij de H. Stoel geaccrediteerde corps diplomati que in gehoor ontvangen. Hjj zal het woord richten tot al de vertegenwoordi gers afzonderlijk. (U.P.) Francis Kardinaal Spellman heeft gis teren in Japan een vlucht gemaakt in een twee persoons straalvliegtuig. Tevo ren had hij een H. Mis opgedragen op een van de grootste Amerikaanse lucht- bases in Japan. Op verzoek van de K.R.O. zullen in het echo-programma van zaterdag avond vooraanstaande personen uit zes landen, t.w. Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Staten, Italië, België en En geland, Kerstgroeten uitspreken. Hun namen zijn: Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, bondskanse lier dr. Adenauer van West-Duitsland, Robert F. Wagner, burgemeester van New York, pater Ricardo Lombardi S.J., dr. Louis Roppe, gouverneur van de Belgische provincie Limburg, en Rex Wingfield, leraar aan een middelbare school in Londen, die hier bekendheid geniet door een boek van zijn hand, dat gedeeltelijk in Zuid-Nederland speelt. „Wij komen uit de grote stad", zo klonk het vrijdagmiddag in de feestzaal van het paleis 't Loo waar de kaarsjes van een grote kerstboom een zacht schijnsel wierpen op een groepje van dertig kinderen. Dat stemmetje kwam uit Amsterdam, onmiskenbaar. „Ze hadden bij ons uit het dorp kunnen zijn, de herders waarvan zij vertelden", zo nam een zacht Veluws meisjesstemme tje het verhaal over. Twintig kinderen, uit Amsterdam, Uddel, Hoog-Soeren, Niersen-Gortel en het Loo stonden, elk met een brandend kaarsje in de band. op het toneel en tot de toeschouwers be hoorden de Koningin, Prins Bemhard en de vier Prinsessen, die hier met on geveer zeshonderd leden van het per soneel het kerstfeest vierden. Het meest ontroerend bij een der gelijke kerstviering zijn vaak de hle- dere, onbevangen kinderstemmetjes en zo was het ook vrijdag op Het Loo, toen de dertig kinderen het eenvou dige kerstspelletje „Wat de kaarsjes zeggen" opvoerden. Dertig ouderpa ren, en met hen de honderden ande ren, keken geroerd toe hoe de kin deren schuchter naar de boom gin gen en daar hun kaarsjes ontstaken. Zij spraken van „het Kindje in de kribbe" en vertelden op hun manier het gebeuren in de stal van Bethle hem. het verhaal dat culmineerde in de laatste regels van het kerstspel: „Hij is het Licht der Wereld, wat Hij van ons verwacht, is, dat wij zijn als kaarsjes, die branden in de nacht." De 'Koningin heeft op deze bijeen komst het aloude Kerstevangelie voor gelezen. Na het „Stille Nacht" van het koor trad Prins Bernhard naar voren om zijn toespraak te houden. In de lange gangen van het paleis vzaren inmiddels lange tafels opgesteld met daarop broodjes en warme choco la Koningin, Prins en Prinsessen wa ren de eersten die hun gasten de war me drank uitschonken. Voor ieder te rug ging mochten de dames van Prins en Prinsessen een Kerstbrood in ont vangst nemen en de mannen van de Koningin de Prinsessekalender. (Voor de toespraak van Prins Bem hard zie pagina 11). Veldmaarschalk Piboel Songgram van Thailand heeft aangekondigd, dat hij van plan is begin januari af te treden. Hij begint zich vermoeid te voelen, zoals hij op een persconferentie zei, ook wil hij plaats maken voor „meer democratie". In politieke kringen wordt evenwel gezegd, dat de premier wil aftreden om het kabinet te bevrijden van som mige ministers, die de laatste tijd sterk door pers en publiek zijn gekritiseerd. In die kringen gelooft men, dat Song gram toch weer aan het hoofd van een nieuwe regering zal komen. Volgens de grondwet van Thailand kan de premier geen ministers ontslaan. Aavertentt» BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL 717167 HET 7 Stations Stockholm Oslo Kopenh. Londen A'dam Brussel Parijs Nice Berlijn München Zürich Genève Wenen Innsbruck Rome WEER IN EUROPA uur voormiddag Weer Max. neersl. temp. afgel. gister 24 uur sneeuw - 0 1 sneeuw - 2 6 regen 2 2 half bew. 7 0.3 onbewolkt 5 0.4 regen 6 2 geh. bew. 7 0 half bew. 17 0 regen 3 1 half bew. 6 4 geh. bew. 7 12 nevel 5 12 regen. 1 1 mist - 2 0.2 regen 6 0.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1