TIJDBOM IN DE SACRÉ COEUR op tijd ontdekt en onschadelijk gemaakt Witte doek en bos viooltjes bedekten de helse machine 43 doden bij overstroming in de V.S. Avontuurlijke tocht van Indonesische jongelui Lopend en liftend van Surabaja naar Den Haag Moskou citeert de kerstboodschap van de H. Vader Rusland vermindert de defensie uitgaven Perónistische opstand onderdrukt Goedkope wekker liep achter Aanslag mislukt Nog drie bommen Auto te water in Hillegom Meisje gewurgd bij Enschede Om Kerstgroeten over te brengen.... Het weer In theorie DINSDAG 27 DECEMBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26484 19-jarig meisje verdronken Dader voortvluchtig Interessante reis Honger, dorst Arts verduistert 5.000 Kans op regen Scooter-Bromf ietskleding Plaatselijk regen Verwisselde babies Eisende partij niet ontvankelijk verklaard BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIlfclAKIbr io cents per milümeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. De Parjjse poli tie heeft gistermor. gen vroeg een man gearresteerd, die een poging heeft gedaan om de Sa- cré Coeur op te blazen en die met het plan rondliep om ook de Notre Dame te verwoes ten. De man, de 45- .iarige bakkers knecht Daniel Ha- vas. is als kind ernstig aan zijn hoofd gewond, toen door onvoor zichtigheid van zijn vader een re volver afging. Da- hiel Havas heeft aan de vooravond van Kerstmis in de crypte van de Sa- cré Coeur een tijd- bom van eigen maaksel gedepo neerd. Het was Ha vas' bedoeling, dat de helse machine te middernacht zou ontploffen. In een reeks anonieme brieven, die hjj on dertekende als „Da- hiel, graaf de St. Manr", zette hij de motieven voor zijn daad uiteen aan kardinaal Feltin, *an mgr. Touzet, een van de geeste lijken van de Sa- cré Coeur. aan de brandweercomman dant en aan de pre fect van politie. Havas deelde mee, dat hjj al jaren lang pogingen in het werk stelt om de Paus ertoe te brengen naar Pa. rijs te komen en in de Notre Dame de excommunicatie uit te spreken over al le geleerden, die zich bezig houden met de ontwikkeling van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden. Havas verklaarde, dat hij, aangezien dit plan nog steeds niet verwezenlijkt is, de ingeving had gekregen om zowel de Sacré Coeur als de Notre Dame op te blazen. Hij was met de Sacré Coeur begonnen. Een andere ingeving had hem ervan weerhouden om zijn pogin gen ook nu reeds uit te strekken tot de Notre Dame. De hele aanslag mislukte evenwel, omdat Havas in zijn helse machine een goedkope wekker had geconstru eerd, die zo ver achter liep, dat de politie op Eerste Kerstdag nog alle gelegenheid had om het apparaat on schadelijk te maken. In Parijs zijn de autoriteiten er aan gewend rond deze tijd van het jaar brieven van zonderlingen en geestelijk gestoorden te ontvangen. De comman dant van de brandweer had het niet eens nodig gevonden om in de Sacré Coeur te gaan kijken. Mgr Touzet was voorzichtiger. Hy begaf zich na ontvangst van de anonieme brief naar de Petruskapel in de crypte van de Sacré Coeur en daar vond hij een metalen doos, die was be dekt door een witte doek met een bosje viooltjes er op. Mgr. Touzet waarschuw, de yiings de politie en die arriveerde op tyd om de bom onschadelijk te ma ken. Op de foto ziet men de bom, zoals zij in de Sacré Coeur werd gevonden. De wekker was op twaalf uur gesteld. brieven is, Een van zijn patroons heeft er eens vijf op één dag ontvangen. Havas was zo onvoorzichtig geweest om m één daarvan zijn eigen naam en adres te vermelden. De politie vond in Havas' woning nog drie bommen. De kracht van de helse machines was niet bijzonder groot maar tijdens de Nachtmis, als het in de Sacré Coeur overvol is, zou een ont ploffing toch vele slachtoffers hebben gemaakt. Later bleek, dat aan de sacristie van de Sacré Coeur nog een brief is afge geven, bestemd voor Edouard Herriot, voormalig voorzitter van de Franse Na tionale vergadering en ondertekend „namens het Kerstmannetje, door zijn zoon Daniel". Ofschoon Havas een volledige beken tenis heeft afgelegd en de volle verant woordelijkheid voor zijn daden aan- ^frrït. acht de politie het mogelijk, dat mj een medeplichtige heeft gehad. Men meent namelijk te weten, dat een deel van de „anonieme" brieven is rond gebracht door een jongeman, die op tennisschoenen liep en gekleed was in een zwarte jas. (AFP-Reuter-UP) De verdenking viel dadelijk op Daniel Havas, omdat de bakkersknecht een vermaard schrijver van „anonieme" Vannacht omstreeks twaalf uur is In Hillegom een personenauto In het wa ter gereden, waarbij het 19-jarige meis je J. Jepkes om het leven kwam. De auto werd bestuurd door de 22- larige J. Maas uit Hillegom. Hij reed in de richting van de Meerstraat langs de Nieuwe Haven. Door nog onbekende oorzaak belandde hij echter met zijn auto in het water van de Nieuwe Ha ven. De bestuurder wist zich te red den, maar zijn tot vijf maal toe her haalde pogingen om ook het meisje te bevrijden uit de auto mislukten. Toen de rijkspolitie te hulp kwam was zij ai verdronken. In Noord-Californië hebben hevige overstromingen plaats gevonden. Regenval deed de rivieren zwellen en buiten hun oevers treden. Helikopters spelen een grote rol bij het reddingswerk. Op de linkerfoto ziet men een helikopter, die de bewoners van een huis in een bos van het dak afhaalt. Bij de bovenste pijl de mand, waarin mevr. Markarian en haar tweejarig dochtertje Ierry, zwevend tussen hemel en aarde. Haar man en hun zoon Dennis wachten nog op hun redding onderste pijl)- Op de foto rechts een overstroomde fabriek. Bij de overstromingen in de V.S. zqn tot dusverre 43 mensen om het leven gekomen, 37 in Californië en zes in de naburige staat Oregon, waar bovendien vijf mensen worden vermist. Men vreest echter, dat het aantal doden nog met enige tientallen zal stijgen. In de twee staten zijn 50.000 mensen dakloos. Velen hebben de Kerstdagen in trieste omstandigheden doorgebracht in tenten en andere haastig opgeslagen onder komens. Na een korte adempauze is het over stromingsgevaar in Californië weer ge stegen. Sedert gisteren regent het weer hevig in de stroomgebieden van de Sa cramento en de San Joaquin, waar men vanmiddag de crisis verwacht omdat dan een hoge vloedstand samenvalt met de aanvoer van geweldige hoeveelheden overstromingswater uit het noorden. Een groot deel van de delta van de Sacramento bestaat uit polders (traets), die onder de zeespiegel liggen en door hoge dijken zijn omringd. De delta door stond gistermiddag een soortgelijke crisis. Hier en daar spoelde veel water over de polderdijken, maar dijkwach- ters stonden gereed met zandzakken om zwakke plekken te versterken. Het ge vaar was het grootst in de eilandpolders Bradford en Jersey. Op een gegeven ogenblik werd de positie van een groep gevangenen, die op een van de polder eilanden de wacht bij de dijken hielden, hachelijk. Een helikopter bracht de mannen in veiligheid. (Reuter-U.P). (Van onze correspondent) Vanmorgen is op een eenzaam terrein aan de Herfstweg tussen Enschede en Glanerbrug het stoffelijk overschot ge vonden van het 17-jarige meisje H. B., wonende in de Jasmijnstraat te Ensche de. Vastgesteld werd dat het meisje door wurging om het leven werd ge bracht. Naar mag worden aangenomen is hier sprake van een zedenmisdrijf. De politie heeft medegedeeld dat het meisje werd vermoord door een 21- jarige fabrieksarbeider, die voortvluch tig is. De Sacré Coeur te Parijs. Twee Indonesische jongelui, Abdul lah Balbed, Balinees, leerling der S.M. A., 22 jaar en Lubrecht Adolf Lawalata, Ambongc.s, werkzaam bij het ministe rie van Landbouw te Makassar, 25 jaar, zijn daags vóór Kerstmis in Den Haag aangekomen na een tocht, die zij met een derde reisgenoot, Sujono, op 9 ok tober 1954 te Surabaja waren begonnen. Sujono uit Semarang, 25 jaar, student aan de journalistieke academie, is nog niet in Nederland, h(j vertoeft voorlopig in Spanje. „Het is niet alléén begonnen om wat van de wereld te zien. Wij beschouwen onze reis in de eerste plaats als een „goodwill-missie"; wij willen in Neder land Kerstgroeten en Nieuwjaarswensen komen brengen aan de Nederlandse jon geren in het bijzonder en aan het Neder landse volk in het algemeen. Wij zullen contact opnemen met de Nederlandse studenten en willen hun de groeten overbrengen van de studenten in Indo nesië". Bijzondere avonturen hebben ze wel iswaar niet beleefd, maar de reis was overigens interessant genoeg. Van Sura baja zijn ze over Semarang en Bandung te voet naar Djakarta gegaan, in twee weken. Als werkend passagier naar Singapore en over Kuala Lumpur naar Penang. In verband met de heersende guerilla in dit gebied waardoor ze strikt de aanwijzingen der autoriteiten moes ten opvolgen, reisden ze van de twaalf dagen tot aan de grens van Siam, er drie per auto en liepen ze er negen. Van de grens tot aan Bangkok is geen bruikbare weg, alleen rimboe en moe rassen; daarom namen ze de trein tot Bangkok, waar ze in januari 1955 aan kwamen en tien dagen logeerden in de Indonesische ambassade. Ruim een maand duurde het vandaar tot Rangoon, de hoofdstad van Burma, vanwaar ze na een verblijf van tien da gen, wederom bij de Indonesische am bassadeur, per boot overstaken naar Calcutta, de reis over land daarheen was hun sterk afgeraden, alweer wegens de heersende onlusten in Assam. Hoe ze in hun onderhoud voorza gen? Ze waren praktisch zonder geld van Surabaja vertrokken, maar had den onderweg steeds geluk; vele ma len zijn ze opgetreden voor de radio of de televisie met Balinese en Ja vaanse dansen, Indonesische guitaar- ïiederen e.d. Verder werden ze voort geholpen door de studenten in de plaat sen die ze bezochten. Ook bestond er voor hun tocht veel belangstelling bij de pers. Later, in Duitsland, werd van de televisie-opname tevens een „newsreel" voor de bioscoop opgeno men; in Brussel zijn ze eveneens voor de televisie opgetreden. In twee maanden zijn de jongelui dwars door Indië gelopen naar Karachi in Pakistan. Dat deel was niet zó zwaar als dat van Karachi door Afghanistan naar Perzië, waar ze alle moeilijkheden van het doortrekken van uitgestrekte woestijnen hebben ondervonden: honger, dorst, tyfoons, zandstormen en zelfs een echte fata morgana. Tot Teheran heb ben ze zeven dagen gelopen en drie da gen gelift. Daar zijn de reizigers op de Indonesische ambassade onder een strenge medische controle gesteld. Van Teheran weer deels liften en lopen naar Bagdad in Irak, waar ze in juli 1955 aankwamen. Vervolgens weer grote uitgestrekthe den woestijn naar Amman in Jordanië, deels per auto. Van Amman ging de tocht naar Saoedi-Arabië. Lawalata, een christen, mocht daar niet binnen. Hij is rechtstreeks naar Cairo gegaan, waar hij na drie maanden beide anderen weer ontmoette, die door Syrië en de Libanon via Egypte naar Soedan waren getrok ken en vandaar langs de Nijl naar Cairo, waar Egyptische studenten hun gast vrijheid hebben verleend. Van Cairo ging het verder per boot naar Athene en vandaar naar Saloniki en Belgrado, waar de drie reizigers op 26 oktober aankwamen. Verder via i Bern naar Rome. Van Rome naar Mün- rben en via Bonn en Brussel naar Pa- rijs. Een lid van de Indonesische am bassade, dat naar Den Kaag moest, heeft hen per auto daarheen gebracht, waar ze nu tot na Nieuwjaar logeren. Het Russische persbureau Tass, het Russische regeringsorgaan Izwestia, het blad van het vakverbond Troed en radio Moskou hebben melding gemaakt van de Kerstboodschap van Paus Pius XII. Tass merkt „met voldoening" op, dat het hoofd van de Katholieke Kerk zich niet alleen heeft uitgesproken voor het staken van alle proefnemingen met atoomwapens, het verbieden van het ge bruik van atoomwapens en het onder controle stellen van de bewapening, maar ook nog „waarschuwde voor de poging om het eerste voorstel van de andere te scheiden". Ook haalde het Russische persbureau de zinsnede aan: „Zonder aarzeling verklaren Wij, dat de verwezenlijking van deze maatregel als geheel een gewetensplicht is voor de volkeren en hun leiders." Het is de eerste maal, dat een ini tiatief van de Paus met zo veel wel willendheid van Russische zijde is ont vangen. Over het algemeen staat het optreden van het Vaticaan in Rusland bloot aan felle kritiek van de Sovjet pers. In de grote Sovjet-encyclopedie wordt bijvoorbeeld beweerd, dat sinds de laatste oorlog „de Pauselijke rege ring geheel in dienst is gekomen van de Amerikaanse aanvalsmachten om daarmee samen te werken bij de poli tiek, die gericht is op het overheer sen van de wereld en het bestrijden van het vredeskamp, de democratie en het socialisme". In een voor Italië bestemde uitzen ding heeft radio Moskou betoogd, dat de houding van het Vaticaan ten op zichte van een verbod van atoomwapens niet altijd onveranderlijk geweest is. In 1949, aldus de commentator, heeft de Osservatore Romano verklaard, dat de eis tot afschaffing van „de toepassing van de atoombom" en tot vermindering der bewapeningen „zonder zin" was. Radio Moskou meent, dat het „niet moeilijk is", de redenen van de nieuwe ontwikkeling te zien. „In deze dagen in het krijt te treden voor het gebruik van atoomwapenen en tegen toezicht op de bewapeningsbeperking betekent te handelen tegen de uitdrukkelijke wil der volkeren. Daarom juichen de katholie ke werknemers de oproep toe," aldus radio-Moskou. (AFP-UP) Een 42-jarige arts uit Zwollerkerspel, leider van het in Zwollerkerspel gele gen sanatorium van de gemeente Zwol le, heeft tijdens een verhoor door de politie van Zwolle bekend ruim 5.000 uit een door hem beheerd fonds voor de patiënten voor zijn privé-uitgaven te hebben aangewend. De arts is enkele dagen voor verhoor in verzekerde bewa ring geweest en inmiddels op vrije voe ten gesteld. „Je moet een gegeven paard niet in de bek kijken" Alleen het is hier geen paard, doch het fossiele skelet van een voorhistorische gorgosaurus. Het moge dus lang niet nieuw zijn, het mu seum in Chicago, dat met dit presentje verrast werd, was er maar wat blij mee. Tijdens de Kerstdagen werd het weer in ons land bepaald door een stroming van zachte oceaanlucht, die in stand gehouden werd tussen een diepe de pressie bij IJsland en een hogedrukge- bied boven Spanje. In de zuidwestelijke stroming boven de oceaan was de de- pressie-activiteit zeer levendig, waar door het weer bij ons bovendien onbe stendig was. Tweede Kerstdag viel uit een grijs wolkendek op vele plaatsen regen of motregen. Pas in de avond, toen een koufront passeerde, hield de regen op. Boven de oceaan is een nieu we depressie in aantocht, die een nieu we hoeveelheid zachte en vochtige oceaanlucht naar West-Europa stuwt. De voorste begrenzing van de lucht zal bij ons enige regen veroorzaken, Advertentie Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust tijdelijk harde zuid- westeiyke wind. Aanhoudend zacht weer. Zon: 8.50-16.36. Maan: 16.06-7.59. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii iiiiiiiiiiiiiii De Sovjet-Unie zal haar defensie uitgaven in 1956 met ongeveer tien pro cent verminderen, om een grotere ont wikkeling op het gebied van economie en cultuur mogelijk te maken, zo heeft de Russische minister van Financiën, Arseni E. Zwerev, gisteren verklaard tijdens de eerste dag van de driedaagse bijeenkomst van de beide kamers van de Opperste Sovjet, de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten. Ook voor de zware industrie en de land bouw zai iets minder worden uitgege ven. Voor woningbouw en voor een produktieverhoging van enkele ver- bruiksgoederen zal daarentegen meer worden besteed. Volgens Reuter maken westelijke po litieke waarnemers uit het ontbreken van „sabelgekletter" bij de rede van Zwerev op, dat de Sovjet-Unie haar po litiek van vreedzaam naast elkaar be staan en de onderhandelingen met het westen zal voortzetten. United Press wijst er echter ook op, dat de vermin dering van de defensie-uitgaven in feite de verhoging van de militaire uitgaven in het huidige belastingjaar weer teniet doet en het militaire budget ongeveer weer brengt op het peil van 1954. Vorig jaar werden de militaire uitgaven na melijk voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoorlog met onge veer tien procent verhoogd. Westelijke waarnemers komen voorts tot de slotconclusie, dat de ver. mindering van defensieuitgaven waar schijnlijk niet zo groot is als zij lijkt, gezien de algemene verlaging van de groothandelsprijzen, die de minis ter eveneens aankondigde. Zo zei de minister ook, dat de zware industrie zal worden uitgebreid ondanks do iets lagere post op de begroting. De investering in de woningbouw zal met 14 pet. worden verhoogd. Dit zal leiden tot een uitbreiding van de woon ruimte met 18 pet. In 1956 zullen meer stoffen, schoenen, huishoudelijke arti kelen, meubelen. televisietoestellen, horloges en naaimachines worden ga- maakt. Zwerev deelde verder in zijn rede mede, dat in de Sovjet-Unie atoom centrales met een vermogen van 50.000 tot 100.000 kilowatt in aanbouw zijn Tegenover de geschatte inkomsten, 591,9 miljard roebel, staan geschatte uitgaven van 568,8 miljard roebel, zo dat een voordelig saldo van 23,1 mil jard roebel is te verwachten. Het bestuur van de Argentijnse provincie San Luis heeft bekend gemaakt dat in de nacht van 23 op 24 december een Perónis tische opstand is onderdrukt. De samen zwering is ontdekt in de stad Villa Mer cedes. Een officier merkte op dat dienst plichtige militairen van de luchtafweer on gewoon vroeg opstonden. Zij hadden van onderofficieren opdracht gekregen op het appèl te komen voor schietoefeningen. Daar zulke oefeningen niet op het rooster stonden zond de officier een alarm naar het hoofdkwartier van het tweede leger. Bij een onderzoek bleek dat naast onder officieren ook leden van de politie en bur gers aan de samenzwering deelnamen. Zij zijn allen gearresteerd. Tijdens een huiszoeking werd een mili tair gedood en zijn twee Persónisten gewond. Men acht het niet onmogelijk dat de sa menzweerders in opdracht van ex-presi- dent Perón handelden. Alle gevangenen, onder wie een vroeger Perónistisch parlementslid, zijn per vlieg tuig naar Buenos Aires overgebracht. De Haagse rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak van de verwisselde babies. De rechtbank heeft de eisende partij niet ontvankelijk verklaard in haar eis. Zoals bekend wilden de families Van Duin uit Leiden en Van Vegten uit de Haarlemmermeer door middel van een gerechtelijk onderzoek zekerheid krij gen omtrent de vraag of hun dochters, kort na haar geboorte, 23 jaar geleden in het Academisch Ziekenhuis zouden zijn verwisseld ten gevolge van een ver gissing. De eisende part was de dochter van de familie Van Duin, mevrouw Van Vegten-Van Duin. Haar ouders, die op de dagvaarding als gedaagde partij stonden, waren niet verschenen, toen 29 november de zaak begon. Tegen hen was destijds verstek verleend. De eisende partij zal voorts de kos ten van het geding moeten betalen, zo bepaalde het vonnis. Verenigde Staten De Boeing-vlieg- tuigfabriek heeft bekend gemaakt, dat er gewerkt wordt aan het grootste straal vliegtuig voor passagiers ter wereld, dat 145 toeristen met een snelheid van 925 km per uur zonder tussenlanding over de At lantische Oceaan kan vervoeren. (Ktr.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1