Heilige Vader ondersteunt plan voor internationaal bewapeningsakkoord Verbod van proeven met en gebruik van atoombommengepaard met Eindhovense jongens in arrest Helper bij inbraak aangegeven bij de recherche Nationale veteranen te Amsterdam De dag erna Vleugeltiptanks voor de KLM INDRUKWEKKENDE KERSTBOODSCHAP „Gewetensplicht van alle volken hun regeringen" en Pegasus op Schiphol gearriveerd Voetganger tegen auto gelopen en overleden Motorrijder door een vrachtauto gegrepen DINSDAG 27 DECEMBER 1955 PAGINA (Van onze Romeinse correspondent) „Hoezeer zouden wij wensen, dat alle mensen, verspreid over de ganse oppervlakte der aarde, we derom de stem van de Engel zou den horen, die - als sprak hij tot ieder afzonderlijk - het geheim van de goddelijke grootheid en on eindige liefde aankondigt: „Vreest niet, want ziet, ik verkondig U een grote vreugde, die voor het gehele volk bestemd is". Men kan zich echter met angstige bezorgd heid afvragen, of de moderne mens nog zo gestemd is, dat hij zich laat grijpen door zoveel bovennatuur lijke grootheid en haar innerlijke blijheid tot zich laat doordringen." Aldus begon zaterdag de Heilige Vader, na een korte inleiding, zijn Kerstboodschap aan de wereld. Een indrukwekkende rede, die hij in drie delen had opgebouwd: de hou ding van de moderne mens tegen over het Kerstfeest, Christus in het historisch en maatschappelijk leven der mensheid en de nood zakelijke vervolmaking in Christus van het leven van de mens. In dit laatste deel behandelde hij opnieuw het vraagstuk van de vrede, „de altijd brandende kwes tie, die Ons met voortdurende en intense bezorgdheid vervult". Een onderdeel van dit vraagstuk, zo verklaarde de Heilige Vader, dient met bijzondere aandacht beschouwd te worden: de atoom wapens en de bewapeningscon trole. En daarbij noemde hij een internationale overeenkomst, waarbij: a. proefnemingen met atoomwapens worden stopgezet; b. van het gebruik van atoom wapens wordt afgezien en c. een algemene controle op de bewape ning wordt ingesteld, „een gewe tensplicht van de volken en hun regeringen". Hierbij beklemtoon de de Paus evenwel, dat een der gelijke overeenkomst in alle drie genoemde punten zou moeten voorzien en bijvoorbeeld niet alleen in het eerste. Gevaren der huidige industriële macht New YorkAmsterdam zonder tussenlanding Wegens gangstermethoden Radioreporter deelt bankbiljetten uit Belandt daardoor, tijdelijk, op het politiebureau Geheimen rond kraak in boerenleenbank Houtrakpolder thans onthuld „Gemaakte fouten kunnen nog goed gemaakt worden" Slachtoffer later overleden Ook dit jaar heeft Z. H. de Paus zijn jaarlijkse Kerstboodschap tot de wereld gericht. Links ziet men de H. Vader voor de microfoons tijdens de toespraak. Rechts de begroeting door het College van Kardinalen. De bewonderaars van de uiterlijke menselijke macht," aldus de Heilige Vader, „dromen een vage droom van de „vergoddelijking van de mens", zoals de bouwers van de toren van Babel. Zij geloven, dat de ver worvenheden van wetenschap en tech niek deugdelijk en toereikend zijn voor iedere eis van het lichamelijk en geestelijk leven. Anderen Zijn geslagen door de ondervinding der laatste twin tig jaren, die, zoals zij zeggen, de in menselijk gewaad geklede brutaliteit der tegenwoordige maatschappij heb ben duidelijk gemaakt. Zij trekken zich terug en geloven, dat de mens moet verzaken aan het dynamisme en in zich zelf gekeerd de rijkdom moet vinden van een geheel eigen, uitsluitend men selijk leven. Te vaak echter is deze ingekeerdheid een hooghartige, bijna wanhopige afzondering, ingegeven door de vrees en door het onvermogen om zich een uiterlijke orde te scheppen en deze heeft niets gemeen met de echte, volledige, dynamische en vruchtbare in gekeerdheid. Tussen deze twee groepen staan z(j, die zeggen ermee tevreden te zijn om van ogenblik tot ogenblik te leven en die niets anders verlangen dan er zeker van te zijn, dat de vergankelijke goederen hun in de ruimste mate ten dienste staan. Maar de mens kan niet straffeloos de komst en het verblijf van God op aarde afwijzen en vergeten, omdat dit in het heilsplan der Voorzienigheid van we zenlijk belang is voor de vestiging van de orde en voor de juiste verhouding tussen de mens en het zijne enerzijds, en de dingen van God anderzijds. De apostel Paulus heeft de volledige om vang van deze orde op wonderbare wijze samengevat, toen hij schreef: „Alles is het Uwe, maar gij zijt van Christus en Christus is van God." (I Cor. 3, 23). Wie van deze onver woestbare ordening God en Christus zou willen laten vallen en alleen maar het recht van de mens op de dingen dezer wereld zou willen behouden, zou een wezenlijke breuk veroorzaken in het plan van de Schepper. gewende macht, waarop de moderne mens zich beroemt. Zeker, de hedendaagse veroveringen van de wetenschappelijke en technische vooruitgang zijn verbazingwekkend. Zij spreiding over de nationale bodem en de opeenhoping van werkende mensen in industriecentra, het uiteenvallen van de maatschappij (en speciaal van het gezin) in aparte en individuele subjecten van arbeid en consumptie, het feit, dat de bestaanszekerheid meer en meer in gevaar gebracht wordt, omdat deze steunt op de opbrengst van het bezit (in welke vorm ook), terwijl dit bezit te zeer is blootgesteld aan de devalua tie van het geld, het risico tenslotte dat erin gelegen is, deze zekerheid te ver leggen naar het lopende arbeidsinko men alléén, dat alles zijn tekenen aan de wand, dat de maatstaven welke men aanlegt onjuist zijn en getuigen van een eenzijdige visie op het beperkte heden, zonder breder te zien en vooruit te kijken. Hel communisme Met recht kan gezegd worden, dat het communisme de volkeren, waar over het heerst, van hun vrijheid heeft beroofd. Maar daarnaast moet erop ge wezen worden, dat in de rest van de wereld die vrijheid een zeer twijfelach tig bezit zal zijn, indien de veiligheid van de mens niet meer geworteld is in een structuur, die overeenkomt met zijn ware natuur. Over het communis me verklaarde de H. Vader verder: Wij wijzen het communisme ais maatschap pelijk systeem af krachtens de christe lijke leer en wij leggen daarbij op bij zondere wijze de nadruk op de grond slagen van het natuurrecht. Om die zelfde reden verwerpen Wij de mening, dat de christen het communisme thans zou moeten zien als een noodzakelijk verschijnsel of een noodzakelijk ont wikkelingsmoment in de historie, te aanvaarden als vastgesteld door de Goddelijke Voorzienigheid. De christenen in dit industriële tijd perk kunnen noch mogen zich tevreden stellen met een verzet tegen het com munisme, dat slechts steunt op een leuze en op de verdediging van een vrijheid zonder inhoud. Zij dienen te ijveren voor een samenleving, die in zullen de mens stellig een uitgebreide haar opbouw terugkeert naar de door De hedendaagse ondervinding leert, dat het vergeten of het voorbijzien van Christus in de wereld het gevoel van verwarring heeft opgewekt en het ge brek aan veiligheid heeft veroorzaakt. Het vergeten van Christus heeft er toe geleid, dat men minachting is gaan voelen voor de werkelijke aard van de menselijke natuur, die door God is geplaatst als grondslag van de samen leving in ruimte en tijd. Christus in het menselijk leven Er bestaat, zo begint het tweede deel van de Kerstboodschap, een natuurlijke orde, ook al verande ren haar verschijningsvormen met de historische en maatschappelijke ont wikkeling. De wezenstrekken waren en zijn evenwel nog steeds dezelfde: het gezin en de eigendom, als grondslag voor de persoonlijke voorziening; ver volgens als aanvullende krachten der veiligheid: de plaatselijke organisaties en tenslotte de staat. Maar de mense lijke krachten zijn in zich beperkt en ontoereikend en het gebed moet ver krijgen, dat een veel hogere macht hun ontoereikendheid aanvult. Dat in het zogenaamde industriële tijdperk het ge bed in onbruik is geraakt, is wel het meest opvallend kenteken van de voor zeggingschap kunnen geven over de krachten der natuur, over ziekten, en zelfs over het begin en het einde van het leven. Maar even zeker is het, dat zulk een beheersing van de dingen alléén de aarde niet zal omvormen in een paradijs van veiligheid en genot. Reeds deden zich nieuwe verkeerde ontwikkelingen voor en nieuwe ziekten, die het eenzijdig karakter aantonen van een denkwijze, die het leven uitsluitend wil beheersen op grondslag van wat de Paus noemt „de kwantitatieve ana lyse en synthese". Haar toepassing op het maatschappelijk leven is niet alleen vals, maar ook een in de praktijk ge vaarlijke vereenvoudiging van zeer in gewikkelde processen. Men moet niet afzien van onder zoek, toepassing en nieuwe vormen om 's mensen bestaanszekerheid te •imiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiHi'iuiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii vergroten, maar tevens dient men op zijn hoede te zün voor de bekoring om orde en veiligheid te laten steu nen op een complex opvattingen, die hoegenaamd geen rekening houden met de orde der natuur. Dan geeft de H. Vader enkele voor beelden: Het is bijzonder gevaarlijk het ganse lot van de mens toe te ver trouwen aan de geweldige industriële macht van de tegenwoordige tijd. Er zijn theoretici, die stellen, dat een steeds toenemende produktiviteit, een steeds volmaaktere automatisering der voortbrenging tezamen met de beste methoden van organisatie en bereke ning, zoveel economische vrucht zal af werpen, dat hierdoor op de duur de bestaanszekerheid van allen, die wer ken en van hen die daartoe met in staat zijn (kinderen, zieken en ouden van dagen), gewaarborgd zal zijn. Het zal daarom niet meer nodig zijn een beroep te doen op de eigendom, per soonlijk of collectief, in natura of in geld. Maar dit systeem van veiligheid wordt op gevaarlijke wijze gescheiden van die grondeigenschappen en krach ten voor de ordening der maatschappij, welke juist tot het wezen van de men selijke natuur behoren en die alleen een solidaire binding onder de mensen mogelijk maken. Aangepast aan de tijdsomstandigheden zullen, hoe dan ook, gezin en eigendom blijven beho ren tot het fundament van de vrije, persoonlijke regeling van het leven. De kleinere gemeenschappen en de staat zullen tussenbeide komen, naar plaats en omstandigheden, als aanvullende krachten der veiligheid. De onophoudelijk stijgende levens standaard en de voortdurend toenemen de produktiviteit op zichzelf genomen zün geen bewijs voor de werkelijke de mensgeworden Zoon van God ge heiligde bronnen. Zouden de christenen deze taak verwaarlozen en, voor zover het van hen afhangt, de ordenende kracht van het geloof werkeloos laten in het openbare leven, dan plegen zij verraad aan de Godmens. Dit, zeide de H. Vader, moge volstaan om ge tuigenis af te leggen van de ernst en de diepe beweegreden van het chris telijk werken in de wereld en tevens om iedere verdenking, als was het de Kerk te doen om een medestreven naar aardse macht, te doen verdwijnen. Indien zich de christenen verenigen in verschillende instellingen en organi saties, stellen zij zich geen ander doel voor ogen, dan de dienst ten bate van de wereld. Maar zij, en zij vooral, die nen open te blijven staan voor elke gezonde onderneming en voor elke ware vooruitgang; zij leven niet in een ghetto om zich tegen de wereld te beschermen. En, zo voegde de Paus er aan toe: Vervolmaking in Christus Jezus Christus is de hechte steun van het gehele mensdom, zo begint het derde deel van 's Pausen Kerst- boodschap. Hij is het enige ware fun- i dament, want „alles is door Hem ont staan en niets is ontstaan zonder Hem." Niets kan Christus vervangen, ook niet de scheppende arbeid van de mens. De mens is gebonden aan de gren- i zen, welke God hem in de natuurlijke en in de boven t ituurlyke orde heeft gesteld. Daarom kan het christelijk vredesprogram niet zonder onderscheid een coëxistentie zijn met allen ten koste van alles, allerminst ten koste van de waarheid en de rechtvaardig heid. Waar deze grenzen in acht ge nomen worden is ook heden in het vraagstuk van de vrede de godsdienst veilig beschermd tegen misbruiken van de kant der politiek. Deze gedachte brengt ons vanzelf tot de altijd brandende kwestie van de vrede, waarover wij ons voort durend en intens bezorgd maken, en waarvan een onderdeel op het ogen blik een bijzondere beschouwing ver eist. Wij doelen op een onlangs ge opperd voorstel, dat beoogt door mid del van een internationale overeen komst de proefnemingen met atoom wapens te staken. Men heeft er bo vendien over gesproken, dat men ver dere stappen zou willen doen, om tot een overeenkomst te komen, krach tens welke men van het gebruik van deze wapens zou afzien en alle staten zich aan een doeltreffende bewape ningscontrole ouden onderwerpen. Het gaat hier dus om drie maatrege len: afzien van proefnemingen met atoomwapens, afzien van het aan wenden van deze wapens en algemene controle op de bewapening. Wat de proefnemingen met atoom explosies betreft, schijnt de geloof waardigheid steeds groter te worden dat een toenemend aantal experimen ten uitwerkingen te weeg zal brengen, die gevaarlijk zijn voor het leven van vele wezens. Het gebruik der atoomwapens zal zulke verschrikkelijke gevolgen heb ben, dat er op aarde „geen over- winningskreet zal worden gehoord, maar alleen het ontroostbaar weekla gen van de mensheid, die in diepe ver slagenheid de catastrofe zal aan schouwen, die aan haar eigen dwaas heid is te wijten." Wat de bewapeningscontrole betreft: „Iemand heeft het voorstel gedaan van inspectievluchten met speciaal tot dat doel uitgeruste vliegtuigen, die over uit gestrekte gebieden de atoomontploffin gen zouden kunnen waarnemen. Ande ren zouden misschien kunnen denken aan de mogelijkheid van een net van waarnemingsposten over de gehele we reld, elk bediend door geleerden van verschillende landen en allen onder de waarborg van plechtige internationale beloften. Dergelijke posten zouden moe ten worden uitgerust met gevoelige precisie-instrumenten voor meteorolo gische en seismografische waarnemin gen, voor chemische analysen, voor massaspectografie en dergelijke, en de ze posten zouden de doeltreffende con trole van vele, helaas niet alle activi teiten mogelijk maken, die op het ge bied van proefnemingen door middel van atoomexplosies tevoren verboden zouden moet worden. Wü aarzelen niet, Onze mening uit te spreken, ook in de zin van Onze vroe gere toespraken, dat het geheel van deze maatregelen als onderwerp van een internationale overeenkomst, een gewetensplicht is van de volken en hun regeringen. Wü zeiden: het gehéél van deze voorzorgsmaatregelen, want de reden van hun zedelijke verplichting is ook: de vestiging van een gelijke vei ligheid voor alle volken Indien daar entegen alleen het eerste punt zou worden uitgevoerd, dan zou een toe stand ontstaan, die de genoemde voor waarde niet zou verwezenlijken, te meer, omdat men dan met recht er aan zou kunnen twijfelen, of men wer kelijk tot het aangaan van de twee andere overeenkomsten zou willen ko men. De vredespogingen mogen overigens niet alleen bestaan in voorzorgsmaat regelen, die de mogelijkheid van een oorlogvoering beperken, maar ook en nog meer moet er naar gestreefd wor den om de tegenstellingen tussen de volkeren tijdig te voorkomen of te ver minderen. Uit de vele wijzen waarop dit ge schiedt en kan gebeuren, neemt de H. Vader één onderwerp, dat van de ver houding tussen de Europese volkeren en die buiten Europa, welke streven naar hun volledige politieke onafhan kelijkheid. Zij het binnen de grenzen van een gezonde werkelijkheidszin moe ten de staatslieden hier bijzonder waak zaam zijn en zich laten leiden door een geest van onpartijdige rechtvaardigheid en van grootmoedigheid. De Europese volkeren mogen niet passief blijven in een nutteloos treuren over het verleden of in wederzijds verwijt van kolonialis me. Zij dienen zich opbouwend aan het werk te zetten om de gerechtvaardigde vrijheid der jonge volkeren te hulp te komen en zo hen behoeden voor de verleiding van een vals nationalisme. Dit is hun ware vijand, die hen eens tegen elkander zou kunnen opzetten tot voordeel van derden. De mensheid van heden, ontwikkeld, machtig, dy .amisch, zo besluit de H. Vader, maakt misschien een grotere aanspraak op aards geluk >n veiligheid en vrede. Maar zij zal deze niet kunnen verwerkelijken als zü in haar bereke ningen, plannen en overleg de voor naamste en beslissende factor weglaat: God en Christus. Moge de God-Mens terugkeren onder de volkeren ais Ko ning, die erkenning en gehoorzaamheid vindt, zoals Hij geestelijk bü elk Kerst feest terugkeert om zich neer te leggen in de kribbe tot offer voor allen. Dat is de Kerstwens, die Wy heden de grote familie der mensheid aanbieden in de overtuiging haar de weg van haar heil en haar geluk te wyzen. De K. L. M. heeft vleugeltip-tanks in gebruik genomen. Het eerste toestel, dat met deze nieuwigheid is uitgerust, is de Lockheed Constellation „Pegasus". (Van een verslaggever) Vroeg in de morgen van de Eerste Kerstdag is de eerste van de vier nieuwe super Constellations van de K.L.M., de Pegasus, op Schiphol ge arriveerd. Het is een nieuwe versie van de normale super Connie, waarvan de K.L.M. er twaalf in -*ebruik heeft. Er zijn meer dan honderd verbeteringen in aangebracht, waarvan er slechts één onmiddellijk in het oog valt. De super Constellation L1049g is namelijk met extra-brandstoftanks uitgerust, die aan het uiteinde van de vleugels zijn beves tigd. Deze tanks stellen het vliegtuig in staat ruim dertien honderd kilome ter verder te vliegen dan zijn voorgan ger. Hierdoor kan de super-G de af stand New YorkAmsterdam zonder tussenlanding afleggen. Van de overige verbeteringen is de voornaamste een radar-installatie, waar mee de bemanning reeds op grote afstand voor slecht weer wor gewaar schuwd. Om deze èn de andere nieu wigheden te kunnen omvatten is het vliegtuig in geringe mate in omvang toegenomen. Voor. g zal slechts in een van de vier nieuwe K.L.M.-vlieg tuigen een slecht-zicht radar-installa tie worden aangebracht, bij wijze van proef. De K.L.M. is niet de eerste lucht vaartmaatschappij die de super-G in gebruik neemt; de vloot van de Air France is ook reeds sinds enige tijd met dit type uitgeriist. L -. De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op vier jongelui, die er gangster methoden op na hielden. Hun jongste slachtoffer was een automobilist, die, toen hij dezer dagen tegen het midder nachtelijk uur zijn auto op de Emmasin- gel parkeerde, een revolver onder zijn neus kreeg geduwd. Later bleek, dat het een imitatie-revolver was. Hem werd daarop een portefeuille met een bedrag van 1400,- uit de zak genomen. De da ders twee jongelui werden de vol gende dag door de politie gearresteerd. Het voortgezette onderzoek leidde tot de aanhouding van nog twee jon gens. Het viertal is in verzekerde bewa ring gesteld. Het heeft zich de laatste maanden aan verscheidene berovingen schuldig gemaakt. De leeftijden varië ren van 16 tot 20 jaar. Op de avond van Tweede Kerstdag is de 82-jarige voetganger N. L. uit 's- Gravenhage, toen hij tien meter voor een door de 34-jarige C. A. N. G. uit Monster bestuurde auto, de Loosduinse kade nabij de overweg van een tram lijn wilde oversteken, tegen de auto ge lopen. Hij kreeg verwondingen aan he* hoofd en is ter plaatse overleden Tweede Kerstdagavond heeft een ra dioverslaggever, toen hij op het Leidse- plein te Amsterdam aan voorbügangers bankbiljetten van 10.- aan het aanpra ten was, nogal wat deining veroorzaakt. Via een verborgen microfoon en een klei ne zender gingen zijn belevenissen de aether in. Op de courses te Hilversum was vrouwe Fortuna hem gunstig ge weest; nu wilde hij ook anderen in de winst doen delen. Een Engels echtpaar had onmiddellijk deze stunt door. Maar een politie-agent, die via een telefoontje van een taxi chauffeur naar het hoofdbureau van po litie, door de wachtcommandant van het bureau Leidseplein er op uit was gestuurd, om eens poolshoogte te nemen, trad op vriendelijke doch beslissende wijze als „spelbreker" op. De reporter werd uitgenodigd mee naar het bureau te gaan. Later op de avond konden de luiste raars deze gang naar en het bezoek aan het bureau horen. Met opzet waren bankbiljetten gekozen die de datum 4 maart 1949 droegen, waarvan, zoals be kend, ook valse exemplaren in omloop zijn. Voor alle zekerheid werd het laat ste exemplaar dat de verslaggever nog bij zich had door de politie op zijn echtheid, gecontroleerd. De 76-jarige Amsterdammer G. J., by- genaamd „Thijs Wys, de schoorsteen veger", die reeds meer dam 25 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, en de 61-jarige A. J. C. v. B. uit Amster dam, eveneens een recidivist, hebben dezer dagen de geheimen onthuld, die nog steeds zweefden rondom de gerucht makende inbraak, welke Eerste Kerst dag 1951 werd gepleegd in de Boeren- ieenbank Houtrakpolder te Halfweg. buit bedroeg meer dan 50.000. De twee vakbekwame »nbrekers deelden thans aan de P°' k betrok. er een derde de 40 iari T M C B uit de hoofd- stad, die gc^ijk h de halve ton. 3 december sloten de gevangenisdeu ren zich achter v. B.. nadat hij zijn straf had uitgezeten voor de inbraak te Halfweg- Paar maanden eerder was „De schoorsteenveger" vrijgeko men. Van de 16.500, die zij ieder rij ker zouden zijn geworden van de kerstactie van vier jaar geleden, was niet veel over. Daarom besloten zij een beroep te doen op de man die ook had meegeprofiteerd van de buit, maar niet had behoeven te zitten door de hard nekkige zwijgzaamheid van de beide doorgewinterde beroepsinbrekers. De derde man gaf echter niet thuis en daarom togen zijn beide „vrienden" naar de recherche, die een reeks nog duistere punten omtrent deze affaire in haar dossier had zitten. Van B. en J. wezen de Amsterdamse autohandelaar als de mededader aan, die tijdens die bewuste kerstnacht de auto had be stuurd en de wacht had gehouden. Zij waren om vier uur 's morgens naar de Boerenleenbank in de Houtrakpolder getogen, omdat zij wisten, dat de kas- Maandagmiddag heeft het „Vetera nen Legioen Nederland" met twee bü- eenkomsten in de oude Lutherse kerk aan het Spui en ir de Nieuwe Kerk te Amsterdam de nagedachtenis geëerd van de na 1945 in Indonesië, Korea, en Suriname, gesneuvelde militairen van zee- land- en luchtmacht. In dc by'een- komst in de Oude Lutherse kerk spra ken pater R. D. Lamers, oud-leger aal- moezeniei. in Korea, en ds. 3. H. Ko- vèrbetering van het economisch leven nlngsberger, oud-hoofdlegerpredikant in van een volk. Een onbezonnen verbruik Indonesië. van de schatten en reserves der natuur en helaas ook van voorhanden zünde menselijke arbeidskracht, de groeiende wanverhouding tussen de bevolkings in de Nieuwe Kerk legde de heer B. H. J. Doppen, algemeen voorzitter van het „Veteranen Legioen Nederland" namens het V.L.N. een krans by de Indonesische urn van het nationaal monument. In zijn toespraak, na de kranslegging, zei de heer Doppen o.m.: ,,Zü die hier om ons staan zijn allen één in waarde ring voor wat de gevallenen voor ons hebben gedaan. Maar zy zijn ook één in hun teleurstelling over de wijze waarop deze doden van na 1945 offi cieel worden vergeten. Men kan van mening verschillen over de wjjze waar op een machtsapparaat wat een leger is wordt gebruikt. Maar het ge tuigt van weinig eerbied, wanneer de gesneuvelden in de discussies over dit punt worden betrokken, aldus spreker, die vervolgde: „Degenen die na de oor log zich vrywillig hebben gemeld voor de bevrijding van Indonesië hebben de illegaliteit voortgezet. Het is grond wettelijk en feitelijk onjuist scheidingen aan te brengen". De heer Doppen zei voorts, dat de gemaakte fouten ten aanzien van de na- Ter nagedachtenis aan de na 1945 in Indonesië, Korea, Suriname en waar elders ter wereld gesneuvelde militairen van zee-, land- en luchtmacht werd op Tweede Kerstdag een nationale vetera nen-herdenking gehouden by de urnen van het Nationaal Monument in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Na de kranslegging door autoriteiten en depu taties werd een défilé gehouden langs de urnen. gedachtenis van de na de tweede we reldoorlog gesneuvelde Nederlanders nog kunnen worden goed gemaakt. „Er zyn veeitien nissen geprojecteerd in het nationale monument. Twaalf ur nen zullen er worden geplaatst. Het V.L.N. heeft twee urnen doen vervaar digen om de lege plaatsen op te vul len. Eén ervan is gevuld met aarde van het ereveld te Poessan, en de andere met aarde van het graf van wijlen generaal Spoor. Wanneer het Neder landse volk deze twee urnen uit handen van het V.L.N. en uit naam van de nabestaanden wil ontvangen, zal de na gedachtenis van onze doden op passende wijze zijn geëerd." Verschillende leden van het voorma lig K.N.I.L. bevonden zich onder de ca. 2000 personen, die de plechtigheden in de hoofdstad bijwoonden. lil de nacht van zaterdag op zondag is de 26-jarige A.C.H. uit Apeldoorn op de hoek Nieuwstraat-Asselsestraat met een militaire vrachtauto, bestuurd door F.P.M.H. uit de legerplaats de Witten berg, in botsing gekomen doordat de laatste geen voorrang verleende. H. schoot met zün motor onder de auto en raakte hierbij bekneld. De motor vatte 1 onmiddellijk vlam. Slechts met zeer veel moeite kon H. door ijlings toege schoten voorbijgangers uit zijn benarde positie worden bevrijd. Overdekt met brandwonden werd hy naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht, waar hy later is overleden. De echtgenote van H., die op de duo zat, werd licht gewond. sier van de bank om. ""^^eerst" tegen naar de Nachtmis gmg en eerst legen 7pvpnpn thuis zou komen. Dit had de bejaarde J. al geconsta teerd in de kerstnacht van 1950, toen hij eveneens met kwade bedoelingen naar de Halfwegse bank was gegaan, maar onvernchterzake moest terugke ren wegens verstek van zijn assistent, die de inbrekerswerktuigen zou mee brengen^ Maar wat in het vat zit, ver zuurt niet, dacht de Amsterdammer toen waarschijnlijk. Tijdens de rechts zitting vier jaar geleden ontkenden de Amsterdammers met de grootste stellig heid hetgeen hun ten laste was gelegd. Thans echter, na een langdurig ver blijf in de Leeuwarder gevangenis, ver telden zij hoe zij binnen de twintig mi nuten de brandkast hadden weten te forceren, die toevallig niet het norma le bedrag van 5000, maar het tien dubbele bevatte. Zaterdagmorgen is de 40-jarige au tohandelaar, die de auto zou hebben bestuurd, waarmee het trio op pad was gegaan, voor de officier van justitie te Haarlem, mr. dr. R. W. H. Pitlo, geleid. De man ontkende hetgeen zijn twee aanklagers hadden verteld. Hij is inge sloten. Eerste Kerstdag is in Breda de 57- jarige kleermaker P. Heberlé door kolen dampvergiftiging om het leven gekomen. Zijn vrouw werd bewusteloos in het St. Ignatiusziekenhuis opgenomen. Zij is buiten levensgevaar. Als ik me niet vergis zijn wij, Nederlanders, alleen een inzoverre wij op vrij wel eensluidende wijze de kerstdagen beleven. Wij zijn dan allen beneveld door de sfeer en door de vermoeienis veroorzaakt door het treffen van de voorbereidingen, die voor het bereiken van die sfeer noodzake lijk waren. Wij werpen ons met ver moeide geestdrift op ons kerstkonijn en wij steken met landerig enthousias me het suikeren kerstkransje in onze mond. De feestdagen zullen voor de drommel feestdagen zijn, al kost het ons ons laatste restantje energie. Wij zingen kerstliedjes en wij stellen met aan voldoening grenzend afgrijzen vast dat het nog steeds geen echte vrede op aarde is. En vandaag hebben wij elkander weergevonden, want wij hebben allen een mooie kerst gehad. Wij hebben met blijde spijtigheid geconstateerd, dat het helaas allemaal weer voorbij is en dat het toch wel een beetje ver moeiend is geweest. Volgend jaar zul len wij het anders inpikken. Dan zul len wij niet op het allerlaatste mo- nent onze kerstinkopen doen. Integen deel, dan beginnen wij een weekje eer der en wij zetten het allemaal niet zo groots meer op. Nietwaar, dan heb je toèh wat meer aan je kerstdagen zelf. Dan geniet je er meer van. Niet, dat het nu niet prachtig gegaan is, maar Maar het volgend jaar doen wij pre cies zo als wij het dit jaar hebben ge daan, en vorig jaar, en tien jaar ge leden. Natuurlijk moet het ook dan weer allemaal op het laatste nippertje gebeuren en natuurlijk zijn wij ook dan weer met de kerstdagen in alle feestelijkheid „kapot". Dat weten wij' allen heel goed. Dat is even onver mijdelijk als een kerstkransje rond is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2