Aantal woningen, dat thans in Haarlem in aanbouw is, bedraagt 843 Belangrijkste verkeersfout: geen verlenen van voorrang Stille Armen Overtredingen Warenwet namen weer toe Jeugdkoor „INTER NOS" met Kerst-matinée in Concertgebouw Sportieve Tweede Kerstdas van „Holland" Andrews Snel verbruik van bouwvolume bedreigt continuïteit in de Haarlemse woningbouw «a*»*-" *K5MSrS t? JSSS*'WOTSSS?vSL= Stijging van het aantal huwelijken in Haarlem AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Mevr. J. M. Stadhouder-Hoffmann 102 jaar Oorzaken: gebrek aan geschoold personeel en grotere nonchalance TROUWAUTO'S C. J. OERLEMANS Televisiestoring KEURINGSDIENST VAN WAREN IN 1954 DINSDAG 27 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Continuïteit in gevaar „TRESLONG" - TULLEGOM „Dancing by Candlelight" SIHOW VAN NIEUWSTE FORDS KWARTAAIJBERiIOHT HAARLEM In 1956 nog 150 woning wetwoningen Uw haar is uw kroon Twee lichte aanrijci'ngen Woningbouw te Velsen BILJARTEN Krotopruiming Inbouw- en Service Station Eet gerust eens anders dan „gewoon" Zandivoortse muziek kapel met gewijde liederen Aantal inwoners Amor wint veld AANRIJDING IN GROTiE HOUTSTRAAT Kinderen klimmen op de preekstoel Het Witte Paard Order portefeuille groter dan ooit Figee werkte bevredigend Poging tot verduistering Spannende schaakstrijd tussen H.S.G. en scholieren Basketball Badminton Haarlemse biljarters in nationaal kampioenschap BLOEMENDAAL Inzamelingsactie 1940-1945 bracht dubbel zoveel op als verwacht werd HEEMSTEDE Kerstactie Heemsteedse trekkers Waterstanden In verband met de beslissing, die B. en W. van Haarlem hebben genomen ten aanzien van de voorrang, welke de woningbouw in Haarlem voortaan zal genieten boven alle andere zaken, zullen de raadsleden regelmatig en systema tisch op de hoogte worden gehouden van de gang van zaken in de woning bouw. Dezer dagen is het eerste perio diek verschenen. In het tydvak van 1 juli tot I decem ber 1955 kwamen in Haarlem 221 wo ningen klaar, waarvan 82 woningwet woningen, 130 premie woningen en 9 wo ningen, die voltooid werden in de sector nauwelijks worden overschat. Voorko men moet immers worden, dat de be schikbare bouwvakarbeiders door ge brek aan werk afvloeien naar andere sectoren van de bouwnijverheid of naar andere gemeenten, omdat dit voor een stad als Haarlem, die tot de gemeenten behoort met de grootste woningnood, onverantwoord zou zijn. Advertentiie WOENSDAGS met medew. v. Internationale artisten In de showroom aan het Houtplein 24 worden van heden af tot en met 3 januari vijf Amerikaanse Fords ten toongesteld, zoals die voor het komen de jaar zijn gefabriceerd, zes en vijf tigers dus. De fraai uitgevoerde wagens hebben vooral gewonnen aan veiligheid. Op de eerste plaats is er de veilig heidsgordel, die de inzittenden na een aanrijding secuur vasthouden en aldus belemmeren dat zij gelijk dikwijls ge beurt, naar achteren worden geworpen. Een andere maatregel ter bescherming van de levens der autorijders is de bijzondere constructie van de stuurko- lom, waardoor de chauffeur niet meer zo gemakkelijk met zijn lichaam tegen het harde stuurwiel terecht komt. Zeer efficiënt is, aldus deskundigen, de nieuwe sluiting der portieren. Het Het in totaal voor het tijdvak 1954- gevaar van naar buiten te worden ge- 1956 toegestane bouwvolume bedraagt slingerd na een botsing, is door deze 2073 woningen. Hiervan werden reeds herbouwingsfinanciering. Het aantal wo- reeds 1802 woningen „verbruikt". Voor ningen, dat op 1 december in aanbouw was, bedraagt 843. Binnenkort zal met de bouw worden begonnen van 88 woningen en een flat gebouw voor 23 alleenstaanden in Delft- wijk. De aanbesteding van 225 wonin gen in Delftwijk, die in opdracht van de woningbouwvereniging „Eigen Haard", worden gebouwd, vond plaats op 18 oktober. Het overleg met de pro vinciale directie en de laagste inschrij- 271 woningen kunnen dus nog plan nen worden ingediend. Het gebruik van het bouwvolume heeft sneller plaats ge vonden dan met het verstrijken van de tijd overeenkomt. Van de bouwvolume periode 1954-1956 is thans 64 percent verstreken, terwijl reeds voor 87 percent van het bouwvolume plannen zijn inge diend. Hieruit bljjkt welk gevaar de conti nuïteit In de Haarlemse woningbouw be ver heeft tot resultaat gehad, dat mach- dreigt. De plannen voor de „Gem- tiging tot gunning zal verkregen worden, zodat met de realisering van de bouw- ?n ,n '1 zullen plannen zo spoedig mogelijk zal worden tenzij de minister Haarlem dezelfde begonnen. De stukken, die betrekking reductie toekent als aan de drie groot hebben op de aanbesteding van de 120 woningen van de woningbouwvereni ging „Sint Jozef", die evenens in Delft- wijk zullen verrijzen, worden op het ogenblik nog bestudeerd. Wat de bouw van de ongeveer 350 Nemavowoningen betreft schrijven B. en W., dat op korte termijn een oplos sing zal worden gezocht om de gerezen moeilijkheden tussen het gemeentebe stuur en de Nemavo uit de weg te ruimen. ste gemeenten reeds 320 woningen vragen. Daarnaast bestaat de noodzaak tot de bouw van nog 150 woningen in de woningsector om te voorkomen, dat de productie van deze woningen wederom een inzinking vertonen zal en tenslotte moet vermeden worden, dat de bouwers van premiewoningen gedwongen zullen worden hun activiteit aanmerkelijk te beperken. Daarom zal alles moeten Voor verschillende bouwplannen voor premiewoningen is in beginsel bouwvo- worden gedaan om meer bouwvolume Iume toegezegd, zodat deze plannen voor te krijgen. ongeveer 420 woningen in 1956 in uit- I voldoende extra bouwvolume ter be- vo]ffpV)oUWH r>ii houdt in dat do schikking komt en het departement van in parlkwyk in 1957 zal vondst teruggebracht tot 10 pet. Ten slotte dient genoemd te worden de plas- In het derde kwartaalbericht van de gcmecni-e Haarlem is een overzicht op genomen van de verkeersongevallen m ae laatste vier jaar. In het verslag vorut allereerst gememoreerd, dal hei totaal aantal ongevallen in 1962 en 1953 is genaaid iresp. 1.343 en 1.311). in 1954 ueed zich echter een stüging voor (1.547). Niettemin won Haarlem ook in 1964 de wisselbeker voor de relatieve verbete ring van de verkeersveiligheid, hetgeen er dus op wijst aldus de samenstel lers van het Kwartaalbericht dat het aantal ongevallen elders in nog hoger tempo steeg. Met nadruk wordt er in hel bericht op gewezen, dat het aantal ongevallen niet zonder meer rechtstreeks t; e P. gekorreleerd is met de verkeersveilig- dashborden, die eveneens gericht ,,eid. Ook de struktuur van de stad, ae wederopbouw de premie toekent. De plannen voor de bouw van 320 systeem woningen in Delftwijk door „Gembouw" zijn bestudeerd door Bouw- en Woning- j toezicht en aan de architect ter afwer- king teruggezonden. Verwacht wordt, dat eind februari de maatschappij yan woningen jn Schalkwijk. Het uit- breidingsplan voor dit gebied zal dus moeten worden voortgezet. Het uitbrei dingsplan Parkwijk in 1957 zal moeten worden voortgezet. Het uitbreidings plan Parkwijk wordt daarom in een snel tempo klaar gemaakt. In de loop van 1958 kan begonnen worden met de bouw „Gembouw" met de bouw zal kunnen beginnen. Het is noodzakelijk gebleken - aldus B. en W. - dat in 1956 bovendien met de bouw van nog 150 woningwetwoningen wordt begonnen. Het ligt voor de hand deze woningen in Delftwijk te bouwen, omdat voor dit gebied het uitbreidings plan is vastgesteld, terwijl ook de grond bouwrüp is gemaakt. Op het ogenblik wordt gezocht naar een archi tect, die in staat is de bouwplannen snel gereed te hebben. Een moeilijkheid, die nog steeds niet overwonnen is, is de omstandigheid, dat de uiteindelijke vorm van het Delftplein nog niet is vastgesteld, zodat nog niet kan worden bepaald, welke veranderingen in het Uitbreidingsplan voor het noordelijk deel van Delftwijk eventueel moeten worden aangebracht. Rijkswaterstaat zal alles in het werk stellen om een snelle beslissing mogelijk te maken. Alle maatregelen worden dus geno men om de continuïteit van de wo ningbouw ook het volgend jaar te ver zekeren. De betekenis hiervan kan het eerste halfjaar van 1957 zover moe ten zijn voltooid, dat aan de architec ten opdrachten kunnen worden uitge geven. Advertentie Door aankoop van de nieuwste stoomkap geen warmte en zwaarte meer met Per manent-wave. Stoomtijd slechts 5 minuten. Haarverven, blonderen, kleurspoeling, crème en oliebaden in 5 minuten niet verbluffend resultaat. Bedorven haar, roos en uitval in korte tijd hersteld. MED. GEDIPL. HAARKUNDIGE GIERSTRAAT 69, Haarlem, Tel. 21736 zijn op meer veiligheid in de auto De showroom van Ford aan het Hout plein huisvest de komende dagen overi gens niet alleen automobielen. Er is een kerstversiering aangebracht en een winters landschap. Het laatste is tot stand gekomen in samenwerking met het sporthuis Gretha de Bruyn. Op Tweede Kerstdag 's avonds om kwart over zes vond op de Herenweg in Heemstede een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, waarvan de ene, komende uit de Adriaan Pauw laan, geen voorrang verleende aan de in de richting Haarlem gaande andere weggebruiker. Ondanks krachtig rem men werd de auto op de Herenweg aangereden, waardoor hij omkantelde. De inzittenden kwarnen met de schrik vrij. Beide wagens liepen flinke schade op. Twee uur vóór dit ongeval werd de politie gealarmeerd voor een andere botsing tussen automobielen. Op de Zandvoortselaan, vlak bij de Herenweg, belandde een personenauto tegen de achterkant van een voor hem rijdende auto, die plotseling moest stoppen. Het gladde wegdek was hier in belangrijke mate debet aan. Ook nu was er alleen schade aan de auto's. Aan de firma Van der Putten te Haar lem en Velsen is het bouwen van 2 flats van elk 6 etages en 10 garages aan de Maas- en Waalstraat te IJmuiden op gedragen. De ontwerper der woningen is architect Arthur Staal te Amsterdam. De uitslagen van de vorige week in Haarlem en omgeving gespeelde biljart wedstrijden luiden: A. klas: Haarl. West-KR I 6-2; KR II- Centrum I 6-2; Cenrtum II-Telescoop 4-4. B-klas: Poedeltje I-Kampervest II j 6-2; Telescoop-Poedeltje II 4-4; Rozen- prieel-Centrum 6-2; Kampervest-KR 4-4. D I klas: BW-Telescoop 4-4; Kamper- vest-Oosten 4-4; Haarl. West-Rozen- prieel 6-2; S en G-DWO 6-2. D II-klas: Centrum-Oosten 5-3; Poe. deltje-Haarl West 2-6. ae vei'Keersomvang en de samenstelling van het verkeer spelen een rol. Een opmerkelijk feit is, dat het aantal ongevallen, te wijten aan fouten van biomfietsers, in 1954 dubbel zo groot is als in 1951. Het totale aantal hiervan is echter toch geringer dan wellicht ver ondersteld wordt; het bedraagt voor 1954 namelijk 93 of 6% van alle onge vallen. De belangrijkste fout, die door bestuurders van voertuigen gemaakt wordt is het niet verlenen van voor rang. Ongeveer de helft van alle ver keersongevallen. die te wijten zijn aan fouten van bestuurders, wordt hierdoor veroorzaakt. Maakt men een verdeling naar de leeftijd van de verkeersslachtof fers, dan kan worden geconcludeerd, dat wat de laatste vier jaar betreft de gemiddelde leeftijd der overledenen 39 jaar, de ernstig gewonden 35,5 jaar en der lichtgewonden 35 jaar bedraagt. In het kwartaalbericht wordt vastge steld, dat in Haarlem de activiteit op het gebied van de krotopruiming en de onbewoorbaarverklaring is toegenomen. Uit het grote aantal nog bewoonde on bewoonbaar verklaarde woningen blijkt echter duidelijk, dat het vinden van woonruifte voor de bewoners der krot ten slechts traag verloopt. In de eerste jaren na de oorlog von den praktisch geen onbewoonbaarver- kiaringen plaats. In Haarlem geschiedde dit voor het eerst in 1951 en wel ten aanzien van twee woningen. In de drie Ter redactie kwamen alsnog de vol gende giften voor de actie Stille Ar men binnen: K. A. 1,-, van een sport liefhebber 25,-, Per giro werd over gemaakt: M. 10,-. Bij het Comité is binnengekomen: Nachtclub ,,'t K." 5,-, V.S.B. en de V. 2,50, Park zicht 21,50. Van een dergenen, die door de actie „Stille Armen" zijn bedacht, ontvingen wij een schrijven, dat wij ter illustra tie van de zin en betekenis dezer (heel geslaagde) actie, hieronder afdrukken: Bij deze wilde ik u mijn zeer harte lijke dank betuigen voor de kerstgave, in de vorm van geld van u ontvangen. Het was een prachtige kerstmis, waar bij ik in de gelegenheid was ook eens een extraatje te kunnen nemen. Nog maals mijn zeer hartelijke dank daar voor. Ik zal het Goddelijk Kind van Betlehem vragen u allen te zegenen evenals uw gezinnen, en u voor rampen te bewaren. Moge het voor u ook een zalig en gelukkig kerstfeest geweest Zijn. Mej. P. FILMS: CINEMA PALACE: „Jalouzie", 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Om 10 en 11.30: „De koninklijke reis". FRANS HALS: tot en met ma.: „De zwar te ridder", 14 jaar. Di. tot en met do.: „Tot het bittere ein de" volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om acht u. UDO: „De duvelstoejager" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „De prairie verdwijnt", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15. MINERVA: Wo. 8.15 en do. 2.30 en 8,15: ..Knock on wood" a. 1. REMBRANDT: „Oh Rosalinda". 18 jaar. Tij den: 2. 4.15, 7 en 9.15. ROXY: In de matin.: „Kleine kameraden", a. 1. Avondvoorst.: „Het dal der konin gen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Dinsdag 27 december Stadsschouwburg: Het Rotterdams Toneel met „De Indringer" (8 u.) Ab. F. Minerva: Toneelgezelschap Johan Kaart: „Fotasch en Perlemoer met vakantie", 8.15. Gebouw St. Bavo: Kindercircus „Lamber- ta", 2 uur. Woensdag 28 december Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met »,'t Is nooit te laat" 8 uur (Ab. D.). Concertgebouw: Kerstfeest Haarl. Katho lieke Vereniging voor 't gezin, 2 uur. Minerva: Circus Harlekijn, 2 uur. Concertgebouw: Voor ver. „Geloof en We tenschap". Het Residentie Vrouwenkoor en het Kunstmaand Orkest geven concert met medew. van Irma Kolassi en Rosa Spier, 20.15 u. Parochiehuis Teyierplein: Kerstprogramma uitgevoerd o. 1. v. mej. C. Stavenuiter, voor kinderen van 614 jaar, 4 u. Advertentie Jifassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Eerste Kerstdag vierde mevrouw J. M. Stadhouder Hoffman in huize Sint Liduina te War mond haar 102e verjaardag. De sta tige mevrouw Stad houder heeft op haar verjaardag vele gelukwensen ontvangen in haar met bloemen opge sierde kamer. Onder de velen, die hun gelukwen sen kwamen aan bieden, bevonden zich de burge meester van War mond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne en zijn echtgenote, aan wie de jarige toevertrouwde, dat zij veertien kinde ren had grootge bracht. „Ik heb nu 55 kleinkinderen, die bijna allemaal naar Warmond ko men, om me een hand te geven", zei mevrouw Stadhou der. Ook de regen ten van huize Sint Liduina, moeder overste en de zus ters lieten zich niet onbetuigd. Aan niets was te zien, dat de receptie vermoeiend voor mevrouw Stadhou der was, want, ge vat als zij is, wist zij op elke felicita tie een passend we derwoord te vinden. Een invitatie, om volgend jaar weer ter receptie te komen, hebben vele bezoekers gaarne aanvaard. Advertentie zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gezond- heidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smddkt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en zuivert de ingewanden van onverteerde voedselresten. Zo'n sprankelend glas Andrews spoelt uw ochtendhumeur weg. Het geeft u dat opgeluchte, frisse en vrije gevoel dat van binnen alles weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele maat f. 2.70. GtlONOHEIOSZOUl Zaterdagavond gaf de Zandvoortse muziekkapel een concert van gewijde muziek op het Raadhuisplein. Voor de eerste maal werden de nieuwe muziek instrumenten gebruikt en geconstateerd mag worden dat daardoor de presta ties van de kapel aanmerkelijk zijn vooruit gegaan. Waar men voorts onder leiding van de dirigent, de heer Wild schut, kennelijk met ernst en toewijding zich op dit concert had voorbereid, kon men spreken van een zeer goed ge slaagd concert, waarnaar het talrijke publiek geboeid luisterde. De dirigent had het zijn mannen niet gemakkelijk gemaakt, doch alle nummers, o.a. het Largo van Handel, een parafrase over „Boven de sterren" en het Andante Religioso van Hiller werden beheerst en in goede harmonie uitgevoerd. Het concert werd besloten met een aantal kerstliederen met als laatste „Stille Nacht". Het was jammer, dat het verkeer soms storend werkte. volgende jaren werden respectievelijk 40, 41 en 40 woningen onbewoonbaar verklaard. In de loop van 1955 vond on bewoonbaarverklaring op veel ruimer schaal plaats. Tot en met september van dit jaar werden namelijk 90 wonin gen onbewoonbaar verklaard, waarvan er op dat ogenblik nog 71 bewoond waren. Belangrijk is natuurlijk de vraag in welk tempo de ontruiming van deze wo ningen verloopt. Uit de ter beschikking staande gegevens kan worden afgeleid, dat aan het einde van 1953 van de 83 onbewoonbaarverklaarde woningen er toen reeds 42 waren ontruimd. In 1954 vonden 40 nieuwe onbewoonbaarver klaringen plaats. In totaal werden in dat jaar 24 woningen ontruimd, zodat het aantal nog bewoonde onbewoonbaarver klaarde woningen steeg van 41 tot 57. Gedurende 1955 is dit aantal aanzien lijk gestegen. Het aantal nieuwe onbe woonbaarverklaringen bedroeg tot en met september 80, waarvan 71 nog be woond. Aangezien het aantal ontrui mingen 22 bedroeg, steeg het aantal be woonde onbewoonbaar verklaarde wo ningen eind september tot 1906. In het derde kwartaal van 1955 groeide de de bevolking van Haarlem met 257 personen. Op 1 oktober bedroeg zij 166.984; thans zal zij de 167.000 gepas seerd zijn. Zeer groot was de bevol kingsaanwas niet, relatief is hij nog steeds geringer dan die van Nederland als geheel. Oorzaak hiervan zijn zo als bekend voornamelijk de vertrek- overschotten. In het derde kwartaal vertrokken uit Haarlem 151 personen meer dan zich er vestigden. Belang rijk was in dit verband weer het ver- trekoverschot naar de gemeente Vel sen (67). Een cijfer, dat aandacht verdient, is dat der te Haarlem gesloten huwelijken. Alom heeft in de na-oorlogse jaren de hoge huwelijks-frequentie de aan dacht getrokken. Aanvankelijk werd verondersteld, dat zich hier de invloed deed gelden van het sluiten van huwe lijken, die in en door de oorlog waren uitgesteld. De laatste jaren is echter gebleken, deze veronderstelling welis waar juist, doch onvolledig was. Thans meent men een structurele wijziging aan te moeten nemen welke verband houdt met de de sociaal-economische veranderingen, die zich na de oorlog hier te lande hebben voorgedaan; met name de sterk toegenomen sociale ze kerheid en sterk afgenomen werkloos heid. In Haarlem doet zich thans de merk waardigheid voor, dat de huwelijksfre quentie in de laatste twee jaren op nieuw vrij aanzienlijk is gestegen. Bij het bezien van de absolute aantallen valt dit niet onmiddellijk in het oog. Voor de eerste drie kwartalen van de laatste vier jaar luiden deze: Aantal huwelijken: eerste drie kwartalen van 1952: 990 1953: 1.050 1954: 1.073 1955: 1.094 De op het eerste gezicht niet zo opval lende stijging in deze cijferreeks zou men kunnen toeschrijven aan een over eenkomstige groei van de bevolking. Bij nader inzien blijkt dit echter niet juist. Berekent men n.l. het aantal hu welijken per 10.000 inwoners aan het be. gin van elk jaar, dan blijkt wel dege lijk, dat een belangrijke stijging op treedt: eerste drie kwartalen 1952: 59,9 1953: 60,2 1954: 65.0 1955: 65,8 Deze stijging ft des te opvallender, omdat het aantal vrouwelijke inwo ners in de leeftijd met de meeste hu welijkskansen de laatste jaren voort- durend is afgenomen. Een 12-jarige jongen uit Zandvoort is zaterdagmiddag omstreeks vier uur in de Gr. Houtstraat te Haarlem gewond geraakt, doordat een hem achterop ko mende vrachtauto bij het passeren zijn fiets raakte. De jongen reed naast een wielrijdster in zuidelijke richting en werd tegen het wegdek geslingerd. Met een ernstige hoofdwonde moest hij naar het Grote Gasthuis worden over gebracht. De wielrijdster, die eveneens op het asfalt terecht kwam, bleef onge deerd. In onze courant van zaterdag j.l. stond onder de eervolle vermeldingen in de reportage „Kinderen klimmen op de preekstoel" abusievelijk de naam Leo Dolk vermeld. Leo Dobbe is de naam van deze jongen, dié in de Oude Raadhuisstraat 49 te Heemstede woont. Donderdagavond hield de r.-k. Haar lemse schaakvereniging „Het Witte Paard" haar traditionele Kerstgongwed- strijden in ,,'t Stoofke". Geducht is er weer gekampt om de vele fraaie en nut tige prijzen en menige „sterke" scha ker moest deze avond zijn meerdere erkennen in een veel „zwakkere broe der". Het slot bracht een levendige prijsuitreiking, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in gezonden brieven worden terzijde gelegd Geachte Redactie, In de N.H.C. van vrijdagavond zag ik op de voorpagina staan „Televisiestoring (door) zoutafzetting op antennedraden" en men weet niet, hoe dit verholpen of voorkomen kan worden. In de kuststreken (van Middelburg, Vlissingen, Den Haag, Alkmaar en Den Helder weet ik het zeker) wordt daarte gen met succes gebruik gemaakt van de z.g. buiskabel in plaats van de platte kabel. Het is wel wat duurder, doch heeft het grote voordeel, dat het veel min der gevoelig is voor o.a. zoutaanslag, sneeuw, mist. rijp, ijzel enz. omdat dit n.l. door de buisvorm buiten het zoge naamde veld van de kabel blijft. Ook afgeschermde kabel is te gebrui ken doch dit is veel duurder en geeft bovendien enige signaaldemping. Als men echter veel last van storingen uit de omgeving heeft, dan is afgeschermd kabel ideaal. C. A. G. HOPPEZAK. Heemstede. (Iets ingekort van redactiewege) Het aantal processen-verbaal, dat op aanwijzing van de Keuringsdienst van Waren in het gebied Haarlem in 1954 werd opgemaakt, bedraagt 301, aanzien lijk meer dan in 1953, toen 210 straf vervolgingen werden uitgelokt. Dat de resultaten ongunstiger zijn, wordt in het zojuist verschenen verslag van deze dienst over het jaar 1954 ten dele toege schreven aan gebrek aan voldoende ge schooid personeel en aan grotere non chalance. Door de keurmeesters van de Keu ringsdienst van Waren werden in het verslagjaar 27.435 inspecties van win kels, bedrijven, opslagplaatsen en vaar- en voertuigen verricht, ongeveer even veel als in het voorgaande jaar. Bij de inspecties van winkels konden herhaal delijk verbeteringen worden geconsta teerd, terwijl door de gunstige econo mische toestand ook bedrijven in de ge legenheid werden gesteld gewenste ver nieuwingen tot stand te brengen. Door gebrek aan arbeidskrachten en bouw volume moesten verbeteringen echter vaak langer worden uitgesteld dan ver antwoord was. Hoewel bij inspecties op markten en kermiskramen geleidelijk verbeteringen op hygiënisch gebied bleken, blijft re gelmatig nauwlettend toezicht noodza kelijk. Bij het toezicht op de verkoop van levensmiddelen op kermissen en andere festiviteiten valt nog op te mer ken, dat het moeilijk is om zonder me dewerking van de plaatselijke autori teiten steeds voldoende op de hoogte te blijven van de data dezer gebeurte nissen. Hierdoor is het mogelijk ge weest, dat in Katwijk enkele jaren ge leden paling werd verkocht zonder dat op de kwaliteit van deze paling con trole was uitgeoefend. Toen daardoor een paratyphus-epidemie uitbrak, bleek uit verhoren van kopers wel duidelijk dat deze paling ongetwijfeld zou zijn afgekeurd en aan de handel ontrok ken, zij het niet wegens aantreffen van paratyphusbacterieën, die niet zo snel kunnen worden geconstateerd. De Kat- wijkse epidemie heeft er toe geleid de gemeentebesturen in het rayon Haar- Advertentie 8-pers. GAR. DE HAAN, Twijnderslaan 35, Tel. 13.300 Over de gang van zaken bij de aarlem- sche Machinefabriek voorh. Gebr. Figee ge durende het jaar 1955 is de directie in me nig opzicht tevreden. In de loop van het jaar zijn een zodanig aantal nieuwe opdrachten geboekt, dat de portefeuille van onuitgevoerde orders per ultimo 1955 groter is dan ooit te voren. Hierdoor is een volledige bezetting van de werkplaatsen gedurende geruime tijd verze kerd. De mij. heeft echter te kampen met een te gering aanbod van geschoolde arbeids krachten, waardoor men niet in staat is de huidige vraag naar de produkten geheel te bevredigen. De resultaten van het lopende boekjaar, voor zover thans hekend, zijn niet achterge bleven bij de voorafgaande jaren, aldus de directie. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een 28-jarige spoorwegarbeider uit Utrecht, die er van verdacht wordt een rijwiel in huurkoop te hebben willen verkopen, dat nog niet geheel was af betaald. De handelaar, aan wie de man de fiets trachtte kwijt te raken, kreeg argwaan en waarschuwde de politie. Tweede Kerstdag gaf het jeugdkoor „Inter Nos" jn het Haarlems Con certgebouw voor een bijna uitver kochte zaal een concert, waarin het grote kerstgebeuren werd bezongen. Het enorme ensemble van grotere en kleine jongens en meisjes (tweehon derd en vijftig) heeft onder leiding van Jan Booda zeer frappante staaltjes van beschaafde en geacheveerde koorcul tuur gegeven waarbij het kinderlijke niet in het gedrang kwam. Booda laat voortreffelijk kopstem zingen, wat een eerste vereiste is bij kinderzang, doch waar dikwijls bij vele koren weinig van terecht komt. Opvallend was de rusti ge discipline, de sobere doch bezielen de directie en de zeer muzikale opvat ting en weergave. Ook de jeugdige so- listjes hebben getoond wat er bij goed gebruik van een mooie stem te berei ken valt. Is dit concert nu ook als kerstuitvoe ring volkomen geslaagd? Ten dele. Er zijn prachtige oude liederen gezongen, van de moderne noemen wij het sublie me „A Ceremony of Carols" van Ben jamin Britten, dat werkelijk hartver heffende momenten gaf, o.a. bij het ..Hodie Christus natus est". We zijn er Booda dankbaar voor dat hij dit werk heeft aangedurfd en aangekund. De harpbegeleiding gaf, ondanks het koele spel van Vera Badings, een apart cachet aan het geheel. Naast de vele mooie werken en werkjes bood het programma (dat veel te lang was) echter ook bedenkelijke sentimentaliteiten van Hendrik van Oort en Cath. van Rennes. Van de laatstgenoemde werd een cantate ge zongen van bloempjesachtige muziek met dramatische allures, die iemand onpasselijk kunnen maken. De drie negro-spirituals vielen, hoe mooi ze ook uitgevoerd werden (Deep River!) uit de toon. De solisten zjjn het spijt ons dit te moeten zeggen tegengevallen. Han ie Fêvre zong de liederen van Cornelius en De Vocht week en geaf fecteerd, de harpiste Vera Badings be speelde haar koninklijk speeltuig koei en vlak, wat niet wegneemt dat zij meer aandacht had verdiend. Misschien werd haar spel nadelig beïnvloed door het hinderlijke hoesten van vele aan wezigen. Voor een groot deel kan „Inter Nos" op een geslaagde uitvoering terug zien. De pianobegeleiding was bij Emmy van Eden, zoals altijd, in uitstekende han den. Ook Jan Booda heeft in de negro spirituals voortreffelijk (orkestraal) ge accompagneerd. TOM DE VRIES Met een opgewektheid, die geani meerd ciubleven verraadde, heeft de R.-K. Atletiekvereniging „Holland" de traditie met onderlinge veldlopen op 2e Kerstdag hersteld. Door alle at leten (s) werden de lange-afstand-proe- ven met succes afgelegd en de algeme ne conditie bleek ruimschoots voldoende de Toen bij de dames de jagermeester het tempo tussen de Cios-sparren vrijgaf, mengde Loek Hoogland zich onmiddel lijk in de strijd om de familie-suppre- matie tussen de gezusters Ria en Nel Piek. Loek toonde zowaar op de laatste 50 m nog zoveel reserve, dat het zus- terduo moedeloos uitliep en zelfs nog door Rie van Huizen en Nel Lindström gepasseerd werd. Bij de heren ging het ook nu weet voornamelijk tussen André van Zon en Arie Kortekaas die al zovele lange af standen en clubrecords onderling be twistten. Zij kregen onmiddellijk „ruim te" van de middenafstandlopers, voor wie de derde plaats het hoogst bereikbare scheen. Tn de derde ronde beklommen André en Arie nog gezamenlijk de hoog te. maar in de laatste ronde nam Van Zon beslissend voordeel. Joop v. d. Griendt rukte in de laatste ronde even eens op de zo begeerde derde plaats en liet de gegadigden Jan de Zwager. Cees Visser, Henk Piek en Martin Ruig in die volgorde achter zich. Bij de groep sprinters, werpers en springers wonnen de „zwaargewich ten" Wim Lemmens en Leo Dinkelberg zowaar van de „lichteren" Co Bonge- naars, Cor Hoogewerf, Nico de Zwa ger, Jan v. d. Velden, Joosten en Piet Lindström. Meisjes B en C: 1. Lindström, 2. Smit, 3. Cliteur, 4. Dijkstra. Jongens 12-13 jaar: 1. Fr. Hagen, 2, De Zwager 3. Het Haarlems Schaakgezelschap heeft weer gespeeld tegen een aantal middel bare scholieren uit Haarlem e.o. De strijd was deze keer bijzonder spannend. Vier scholen eindigden gelijk met ander half punt, waarmee zij eerste waren. Vorig jaar legde het Coornhertlyceum beslag op de wisselbeker door H.S.G. van alle scholen de meeste punten af te nemen. Thans moet een nieuwe wed strijd de beslissing brengen. De vier finalisten, Mendelcollege, Chr. Lyceum, Coornhertlyceum en Marnixlyceum, zul len op vrijdag 13 januari in een snel schaak-competitie uitmaken welk team het sterkst is. Medemblik. 4. B. Hagen, 5. De Bruin, 6. Sallé. Jongens 14-15 jaar: 1. Hoor- man, 2. Meijer, 3. Van Leuven, 4. Ade laar, 5. Dons. 6. Lindström 7. Jansen. Jongens 16: 17, 18, 19 jaar: 1. Poppe- laars, 2. v. d. Meij, 3. Rooyakkers, 4. Warmerdam, 5. v. d. Zwet 6. Van Leu ven. In Café-Restaurant „Kraantjelek", waarvan de fam. Weegenhuize, sportief als in het verre verleden, verkleedmoei- li.ikheden had opgelost, werd in gezel lige sfeer nog even nagepraat. Het schoolbasketball-tdemooi voor leerlingen uit Haarlem en naaste omge ving zal op woensdag, donderdag en vrijdag a.s. in het Krelagehuis worden gehouden. De belangstelling voor dit jaarlijkse evenement wordt elk jaar groter en het was thans zelfs noodzakelijk om de meisjeswedstrijden op woensdag gedu rende de gehele dag in de gymnastiek zaal van de H.B.S. B. aan de Volders gracht vast te stellen. De finales zullen vrijdagavond om zes uur beginnen om op een redelijke tijd klaar te zijn. De wedstrijden beginnen dagelijks om half negen en er zal wor den deelgenomen door vijfhonderd Haarlemse scholieren. Het einde van de badmintoncompeti- tie is reeds in zicht en zoals verwacht heeft Breda zich in de promotie-degra datiewedstrijd tegen het Rotterdamse Sios wederom in de hoogste klasse kun nen handhaven (7-1). Het Haarlemse Duinwijck 3 was ech ter niet zo gelukkig, want door de 4-3- nederlaag tegen VEDO (Den Haag) zal de plaats in de Overgangsklasse het vol gende seizoen worden ingenomen door de Hagenaars. Velsen verrichtte een fraaie prestatie door de promotiewedstrijd téken het Haagse Vredenburgh tot een goed ein de te brengen (4-3), waarmede het team een plaats in de tweede klasse B krijgt. De Haarlemmer J. Nobels („Hof van Holland") en J. Willemse (S.V.V.) zul len deelnemen aan het nationaal biljart kampioenschap 38/2, derde klasse, dat van 19 t/m 22 januari in Oss (Noord brabant) wordt gehouden. Er zijn acht spelers uitgenodigd. lem te verzoeken de keuringsdienst tij dig op de hoogte te brengen van festi viteiten, waarbij eet- en drinkwaren worden verkocht. Van de 16.263 onderzochte monsters voldeden er 2.256 of iets minder dan 14 pet niet aan de eisen, die in de ko ninklijke besluiten gesteld zijn. Dit per centage is ongeveer gelijk aan dat van het voorgaande jaar. Bij 2018 inspecties van bakkerijen werden 36.979 broden gewogen. Dit leidde ertoe, dat 826 broden werden mee. genomen voor een nader onderzoek in het laboratorium. Op grond van de daar verkregen resultaten werden 67 pro cessen-verbaal opgemaakt. Dat de re sultaten zoveel ongunstiger zijn dan in het voorafgaand jaar (44 processen- verbaal) wordt in het verslag óók gewe ten aan het tekort aan behoorlijk ge schoold personeel. Dat een deugelijke controle op vlees en vleeswaren niet overbodig is, blijkt wel uit het feit, dat van de 1370 onder zochte monsters er 160 als ondeugdelijk moesten worden aangemerkt. In het verslag van de keuringsdienst wordt opgemerkt, dat het pompwater op het Katwijkse strand bacteriologisch niet als geheel betrouwbaar kan worden ge kwalificeerd. Een en ander leidde er toe het gebruik van deze pompen voor het volgende seizoen te verbieden. In belangrijke gebieden van het lan delijk gedeelte van de provincie Zuid- Holland is een aansluiting op het lei dingnet nog niet verwezenlijkt. Het ware te wensen, aldus het verslag, dat in het belang van de volksgezondheid hierin spoedig verandering wordt ge bracht, ook al vergt dit van de ge meenschap niet onbelangrijke finan ciële offers. De opbrengst van de laatste inzame lingsactie 1955 van de Stichting 1940 1945. in mei van dit jaar gehouden, heeft in de wijken Santpoort, Bloemen- daal, Overveen, Aerdenhout en Voge lenzang van de gemeente Bloemendaal totaal opgebracht f 18.948.09. Van Bloe mendaal, gerekend naar het aantal in woners, was een opbrengst verwacht van tienduizend gulden, welk bedrag dus bijna tweemaal is overschreden. Dit werd door de heer C. de Jong meegedeeld op een door de afdeling Bloemendaal van de Stichting 1940 1945 vrijdag in het raadhuis gehouden bijeenkomst voor de medewerksters en medewerkers aan deze collecte. De bijeenkomst kon in de raadzaal wor den gehouden met medewerking van de eveneens aanwezige echtgenote van Bloemendaals burgemeester, mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee. Van de honderd collectanten, die aan de laatste inzamelingsactie hadden mee gewerkt, waren er ruim twintig op de bijeenkomst aanwezig. De directeur van het Provinciaal bureau Noord-Hol land van de Stichting, de heer J. G. Renes, hield een inleiding over de taak, die de stichting in de eerstko mende jaren nog heeft. Hij wees daaT- bij vooral op de morele steun, die men de nabestaanden en invaliden kan ge ven, een taak, die in de afgelopen tien jaar naar de meni g van de heer Renes enigszins was verwaarloosd,, omdat men zich bij de stichting voor het belang rijkste deel had gewijd aan de finan ciële verzorging van de invalide ver zetsstrijders en hun nabestaanden. Er komen thans nog ziektegevallen voor, die blijken te zijn voortgekomen uit spanningen in de bezettingstijd. Deze gevallen door te geven noemde de voorzitter van de plaatselijke afdeling, drs. A. P. W. van der Ham, in zijn sluitingswoord een taak, waaraan ook de medewerkers nog kunnen helpen, ook nu het financiële werk voor hen is afgelopen. De Mandenactie van de padvinders- i groep De Heemsteedse Trekkers, waar- i over wij vorige week schreven, heeft I 119 pakketten in de manden bij de win- keiiers gebracht. Al deze goede gaven zijn inmiddels aan de stille armen uit gereikt en menigeen is hiermee in staat gesteld om ook van Kerstmis een feest te maken. De waarde van de pakjes is naar schatting 1300 tot 1500 gulden. IJMUIDEN Hoog water: 1.34 u. en 13.58 u. Laag water: 9.35 u. en 21.56 u. Woensdag 28 december Hoog water: 2.32 u. en 14.52 u. Laag water: 10.38 u. en 22.57 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3