H. M. de Koningin in kersttoespraak Christus de bron. wij alle ellende werpen waarin leed en kunnen l A De Paus sprak met duidelijke stem en levendige gebaren Amerika verhoogt hulp op initiatief van ir. Staf sugwesjs aj&st&s ai wwi®» Kruiswoordraadsel Ontroerende Kerstviering in Ze> ERIC Dl NOORMAM Iedereen trekt zich nu graag terug om na te gaanwat er aan warmte en licht is in de samenleving Grote invloed bij het opstellen van defensie-program der N.A.T.O. vluchtelingenkampen m mijn zoon DINSDAG 27 DECEMBER 1955 PAGINA 4 De rekenimg thuis Gemeenschappelijke schuld' Allerschoonste taak Brief van mevr. Schermuly aan Marga Klompé Kerstboom in brand woning verloren gegaan Koninklijke familie naar Sankt Anton BEDEVAARTEN IN 1956 O Rede van drie kwartier EEN MILJARD DOLLAR De heer C. E. Kauffmann verlaat de K.L.M. Kritieke tijd NIEUWE NOTARISSEN Vitale indruk Gesmokkelde sigaretten achterhaald Vier arrestaties in Rotterdam Brand op Fins schip te Rotterdam Ur'bi et Orbi 8 9 10 11 Plechtige Nachtmissen in America en Griendtsveen rnpoaya rseVD%f- Supers enSpanter f,' Sloveense of Hongaar- door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) Derde slachtoffer van explosie overleden Overval op grossier te Rotterdam KoreaansChinees zee-incident Plan voor Brits passagiers schip met atoommotoren „Het is mij altijd een bijzonder voor recht, met Kerstmis een heilwens tot u allen te kunnen richten en me als het ware met u te bezinnen op dit feest. Bijna iedereen trekt zich nu graag te rug uit de afleiding van het dagelijks leven, om na te gaan, wat er aan warm te en licht is in de menselijke samen leving de grote optelsom van wat er in ieders leven gebeurt, die beduidt wat er in aller leven aan de orde is. Daarbij blijkt er dan in de menselijke samenleving niets om trots op te zijn. Geschiedde hier of daar een nodige verbetering of vooruitgang, dan was dat een eenvoudig staaltje van plicht, en het werd hoog tijd, dat het daar van kwam." aldus begon H.M. Koningin Juliana op Eerste Kerstdag haar radio rede tot het Nederlandse volk. Klinkt t te somber? Toch zeker niet in de oren van de velen, die bij het opentrekken van de gordijnen op Nieuw jaarsochtend, en zelfs in de lichtschijn van Kerstmis, dat vreselijke gevoel heb ben van het nutteloze van alle streven, van een algemeen schaakmat, zo ver volgde H.M. De enkeling is dikwijls wijs, maar de mens in groepsverband is vaak van een beangstigende kortzichtigheid. Hij sluit de ogen voor wantoestanden el ders, hij wil niet beseffen, dat die al leen nog erger dreigen te worden en zet daarom nog liever zijn denken stop, en vergeet dan maar dat de rekening, H. M. Koningin Juliana voor wat elders verkeerd gaat, hem nog wel eens thuis gepresenteerd zou kun nen worden. Dt mens in onze tijd ver eenzaamt in eigen kring. Hoe groter en dichter de menigte om hem heen wordt, hoe verlorener voelt hij zich. Een en keling, alleen in de woestijn, is even eenzaam als een naamloos nummer in de massa. Bovendien heeft hij twee we reldoorlogen meegemaakt, en leeft sindsdien voortdurend met op de ach tergrond angst. Het enige verlossende gevoel, dat hij in zijn leven soms ervaart, is het sa men met anderen werken voor een doel, dat niet zijn eigen, maar een groter en hoger belang dient. Vreemd genoeg voelt hij zich dan door de voldoening, die het geeft, weer tot zijn recht ko men, zijn eenzaamheid en angst ver zwakken; hij heeft het gevoel, dat zijn wezen verruimd is geworden. Over het algemeen lijkt het dan toch echter alsof we allen samen zijn gekomen, niet een keer bij de kerstboom, zoals vandaag, maar alle dag in een groot moeras, door de onnadenkendheid van elk van ons. In hoeverre een ieder voor zich zich betrokken voelt in deze gemeenschap pelijke schuld, is zijn eigen strikt per soonlijke zaak. Hij zal dit zelf tegen over God en zijn medemens moe ten verantwoorden. Waarom eigenlijk blijft de mens zo volslagen berustend neerzitten bij de pakken van deze gemeenschappelijke schuld, waar de onderlinge verhoudin gen immers uit ontstaan zijn? Er is toch geen enkele reden waarom we deze onhoudbare toestand in ons aller levens zouden behoeven te dulden? Is er een gemeenschappelijke uitweg? Ons gemeenschappelijk geweten kan die wijzen, want het is het geweten, dat de beste krachten in ons wezen actief maakt. niet morgen of overmorgen gedoofd, maar wordt het steeds sterker, totdat het de krachtbron is, waaruit de mens heid leeft. Christus is de bron, waarin wij alle leed, ellende en mislukking kun nen werpen, omdat Hij zelf de liefde is, die zuivert tot nieuw leven en het mensenleven van zijn begin tot zijn ein de verlost, evenals het gehele wereld- bestaan. Wat is het, dat verruimt? Dat ons uit onszelf haalt? Is het niet al wat wij voor een ander over hebben? Heb ben wij veel over, overvloed misschien van welwillendheid, voor al wie in we zen onze broeder of zuster is? En daarbij gaat het niet alleen om het willen, maar vooral ook om het doen. Het 'wonder van het leven is, dat het alles kan doen verkeren, zelfs het meest volstrekte kwaad in het meest volstrekte goed. Het is ieder mens ge geven hierin de hand te hebben. Een toestand kan als bij toverslag veran deren, zeggen we, en wij allen be zitten zelf de toverstaf, dat is de ga ve, die God ons bij de geboorte heeft meegegeven om alles op te kunnen wekken en in stand te houden, wat maar menselijk denkbaar is om het leven op een hoger plan te brengen. Daardoor zal pas blijken welke mo gelijkheden er in het leven verborgen liggen, hoe het ons tegemoet kan ko men en ons helpen en hoe ons zo open baar kan worden, wat het leven in een mens vermag. In tegenstelling hiermee, dus wanneer wij ons deze mogelijkheden niet ten nut te maken, worden wo tot degeneratie gebracht en tot een ondergang gevoerd, die tenslotte door niets kan worden weerstaan. God houdt rekening met on ze hoogste verlangens, als wij onze ge concentreerde kracht opbrengen, en strijdvaardig zijn. De allerschoonste taak ligt nu klaar, juist nu, waar de wereld is geworden tot een volstrekt onhoudbare woon plaats voor mensen, die van goeden wil le zijn en die vaak menen, dat zij tegen de muren te pletter zullen lopen de allerschoonste taak om met ons allen deze wereld uit liefde voor God, die ons haar geschonken heeft als tijdelijke woonplaats, weer te maken tot een gastvrij oord, zoals God het bestemd heeft en daardoor op aarde te besten digen die vrede, waarin Hij welbeha gen heeft. De echtgenote van de vroegere Duitse majoor Schermuly, die als oorlogsmis dadiger te Breda gevangen zit, heeft in een brief aan het Nederlandse Tweede Kamerlid Marga Klompé verklaard, dat volgens haar haar man niet schuldig is aan de oorlogsmisdaden, die hem ten laste werden gelegd. In het schrijven betoogt mevr. Schermuly dat haar man, toen hij Nederlandse verzetsstrijders liet neerschieten, alléén maar de beve len van zijn superieuren opvolgde. Schermuly werd indertijd veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, omdat hij, zonder vorm van proces, zeven Ne- In Joure is Tweede Kerstdag een woning, bewoond door de weduwe Zel- denthuis met haar vijf dochtertjes, in vlammen opgegaan. Deze brand is hoogstwaarschijnlijk begonnen bij de kerstboom nadat een achtjarig doch tertje van mevr. Zeldenthuis gistermor gen vroeg een aantal kaarsjes had aangestoken bij een kerststalletje on der de kerstboom. Toen mevr. Zelden thuis ijlings naar beneden ging nadat zij geknetter had gehoord in de kamer, trof zij al een vuurzee aan. De brand greep zo snel om zich heen dat van de inboedel vrijwel niets kon worden gered. Vanmorgen tien minuten voor half twaalf is Koningin Juliana met haar dochters Beatrix, Irene en Margriet per koninklijke trein uit Baarn vertrokken naar Sankt Anton in Oostenrijk. Prins Bernhard nam in de trein af scheid van zijn echtgenote en kinderen. Alvorens de trein zich in beweging zette onderhield de Prins zich op het perron voor een der ramen nog enige tijd met zijn gezin. De Koningin nam afscheid van de heer Nap, stationschef van Baarn, die voor de laatste maal de koninklijke trein „affloot" wegens zijn benoeming tot hoofdcontroleur in Groningen. Prins Bernhard zal over enkele dagen vertrekken en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal evenals verleden jaar haar Kerst- vacantie doorbrengen in het kinderhuis „Le Genise" te Arveyes-Villars in Zwitserland. De vereniging tot samenstelling van Nederlandse bedevaarten zal in 1956 de volgende nationale bedevaarten organi seren: 60e bedevaart naar Lourdes (met zieken); 26 april tot en met 3 mei; bede vaart naar Rome; 27 mei tot en met 7 juni; 5e bedevaart naar Echternach: 30 juni tot en met 2 juli; 61e bedevaart naar Lourdes (met zieken): 1 augustus tot en met 9 augustus; 5e bedevaart naar Fatima (via Lourdes): 6 oktober tot en met 18 oktober; vliegtochtbede vaarten naar Lourdes: zo mogelijk iede re maand, vanaf mei tot en met okto ber. De 60e bedevaart naar Lourdes (jubi leum-bedevaart), alsmed de 5e bede vaart naar Echternach zullen staan on der de hoge geestelijke leiding van Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht; Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal de 61e bedevaart naar Lourdes leiden. 31. Terwijl Cendrach langzaam, volgt, snelt Eric naar beneden. Op zijn dringend verzoek trekken Winonah en Astara zich met Hrulf, Wolf en Pum Pum achter de rotsen terug, waar Cendrach zich bij hen voegt. De piraten schepen blijven een eindweegs uit de kust en slechts vergezeld door een paar krijgers komt Hake aan land. Met Halfra treedt Eric hun tegemoet en afgemeten deelt hij de piraat mede, dat zij besloten hebben zich niet aan te sluiten. Op hetzelfde moment echter komen enkelen van Eric's mannen haastig naar voren. „Uw besluit is niet het onze, Heer", zegt de krijger, die al eerder zijn mening ten beste heeft gegeven. „Wij zijn vrije mannen, het gaat om ons allen. Laat de meerderheid beslissen". „Muiterij!" krijst Halfra, „oproer, verraad!" „We muiten niet", snauwt de krijger, „we zijn altijd trouw gebleven, al hebben we al ik weet niet hoe lang geen soldij meer gehad. Maar er zijn grenzen". „Zo is het, vader", valt Erwin opgewonden in. „De m.annen hebben ons trouw gediend; we mogen hen nu niet in de steek laten". De jonge prins buigt zich naar zijn vader toe. „Het is uw plicht als koning tegenover deze mannen, tegenover Noorwegen". Erwins fluisterende woor den zijn Hake echter niet ontgaan en een ongelovige spotterige grimas vliegt over het gelaat van de zwarte Vikinger. „Wel,^vader", dringt Erwin onge duldig aan, als Eric nog steeds blijft zwijgen, „waarom wilt ge nu niet toe geven, waarom niet inzien, dat wij gelijk hebben? Ze willen het nu niet langer zo. Zij nieten ik niet". Een dodelijke bleekheid trekt over Erics gelaat. „Als ge meent gelijk te hebben, als ge meent goed te doen, je bij een bende nekkensnijders aan te sluiten, als je meent, dat dit de enige wijze is, om in Noorwegen terug te komen danga! En mogen de Goden je dan bij staan", fluistert Eric hees, „jouw en allen, die dit vervloekte pad kiezen". Als door een adder gebeten, richt Erwin zich op. Trots, koppig, beledigd klinkt zijn stem: „Dan gaan wij!" (Van onze Romeinse correspondent) .onder een hel blauwe lucht te pralen ,IO lag in het mooiste licht dat Rome kent. Op het vigilie van Kerstmis heeft het licht van de „winterzon". Toen de Paus Pius XII het H. College, klokken van de Vaticaanse basiliek het de Romeinse curie, ae prelatuur middaguur geslagen hadden werd het en de leden van zqn hof ont-1 bekende venster geopend op de boven- vangen voor het wisselen van de geluk- ste verdieping van het Apostolisch Pa- wensen voor het Kerstfeest en voor het ieis nabij de naar de stad toegekeerde nieuwe jaar. Toen de Paus om kwart i hoek. Hartelijke ovaties stegen op, toen voor tien de Aula van het Consistorie, i de nog immer niet gebogen gestalte QOn Jon cf-n fï Anrri 1 Hu hol t X 1i i T J 1., 4 Verenigde Staten Tengevolge van kortsluiting is te North Guildford in de Amerikaanse staat Connecticut een kloos ter afgebrand. Van de vijftig kloosterzus ters kwamen er drie om het leven en een liep verwondingen op. (Rtr) Maar de grote moeilijkheid in het al gemeen gezien is, dat we altijd weer onze beperkingen hebben liefgekregen. We zitten in een kooi, we zien door de tralies heen het zonlicht. We zouden wel graag onze vleugels uitslaan en ons in orde van Oranje Nassau, het volle licht begeven. Maar uit de] Het is op aandringen geweest van de Nederlandse minister van Oorlog, ir. C. Staf, dat het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft besloten de rege ring te vragen grotere bedragen be schikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland, aldus verneemt TJ.P. uit Washington. Tijdens zijn recente bezoek aan de V.S. heeft ir. Staf functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defen sie er op gewezen, dat de NATO-lan- De heer C. E. Kauffmann, hoofdver tegenwoordiger van de K.L.M. voor Zwitserland, zal na een ruim 35-jarig dienstverband op 1 januari de dienst van de K.L.M. met pensioen verlaten. De heer Kauffmann, die de gehele ontwikkeling van de burgerluchtvaart heeft meegemaakt van de open twee- zits de Havilland tot de bestelling door de K.L.M. van viermotorige straal vliegtuigen, werd In 1921 op dertigjarige leeftijd door dr. Plesman belast met de leiding van 's werelds eerste^ luchtpas- sagekantoor op het Leidseplein te Am sterdam. Eind 1925 werd Dij benoemd tot commercieel vertegenwoordiger te Londen, waar hij een groot aandeel kreeg in de uitbouw van de K.L.M.-or- anisatie in Groot Brittannië. In okto- er 1945 werd de heer Kauffmann be noemd tot hoofdvertegenwoordiger voor Zwitserland met standplaats Zürich. De heer Kauffmann is ridder in de kooi komen kost moeite, ja misschien pijn. Dat is schijnbaar onaanvaardbaar. Och, laten wjj erin blijven. De kooi is toch ook zo knus, en sluit zoveel bui ten wat wij niet aandurven ja, maar niet de ondergang, en dat beseffen we n?* *''eP heimwee naar de vrij heid. W ant velen weten uit eigen erva- rmg hoe sterk de geestkracht is, waar door een mens kan stijgen tot op grote hoogte en hoe hii gedragen kan wor den tot in een zeer hoge vlucht, van waar zijn uitzicht veel wijder en ruimer wordt. Door de ons gegeven mogelijkueden ongebruikt te iaten, laadt men voort durend schuld op zich. In het bijzonder spreekt dat in onze kritieke tijd. Wij moeten niet alleen samen in een kring blijver: ronddraaien en op dezelfde la ge hoogte, die daarbij steeds lager wil worden. Wij moeten voo- ons behoud gemeenschappelijk naar hoger peil. Al leen z kunnen wij de nood van al onze broeders overzien en die ter harte en ter hand nemen. Alleen z 6 is het licht van vandaag het Kerstlicht Bij K. B. zijn benoemd tot notaris te Leiden J. A. Post, kand.-not., won. te Velsen-N., in de plaats van B. H. Stumpel; te Enschede H. J. Bessem, kand.-nota- ris, won. te Deventer, in de plaats van G. Lammeree; te Almelo H. M. Oos terhout, kand.-not., won. te Almelo, in de plaats van K. de Jong; te Winkel J. C. Kort, kand.-not., wonende te Nieu- wer-Amstel, in de plaats van G. J. van Leersum; te Steenwijk B. G. ten Kate, kand-not., won. te Velp (Gld.), in de plaats van L. Volkes; te Giessendam C. J. W. Hoogendoorn, kand.-not., won. te Deil (Gld.), in de plaats van H. A. Dek ker; te Epe (Gld.) mr. A. van Door- ninck, kand.-not., won. te Deventer, in de plaats van J. H. Verheus; te Sint- Odilienberg P. A. E. Tijssen, kand.-not., won. te Roermond, in de plaats van P. Tijssen; te Budel J. A. M. Smits, kand.- not. te Tilburg, in de plaats van J. Th. A. Hermans; te Waalwijk H. J. G. M. Peters, kand-not., won. te Tilburg, in de plaats van A. Schaap; te Gorssel mr. J. B. de Neeling, kand.-not., won. te Eefde »FerH' Gorssel), in de plaats van A. de Neeling. den vóór hun vergadering in Parijs dienden te weten, of de Amerikaanse hulp in de toekomst zou worden voort gezet. Hij zou voorts het grote belang hebben onderstreept om het NATO-pro- gramma onverminderd af te werken. Zijn argumenten zouden de Ameri kaanse functionarissen er toe hebben gebracht de regering te vragen de mi litaire toewijzingen met een miljard dol lar (1.000.000.000) te vermeerderen, zo dat de militaire hulp aan het buiten land voor het komende Amerikaanse be lastingjaar in totaal vier miljard negen honderd miljoen dollar (4.900.000.000) zou kunnen bedragen. In betrouwbare kringen in Washington verwacht men dat minister Staf tevens een grote invloed zal blijken te hebben bij de opstelling van het defensiepro gram van de NATO in de toekomst. Het feit, dat hij een klein NATO-land verte genwoordigt en daarbij een vurig voor stander is van handhaving van de defen sieve kracht van de NATO, wordt in Washington als bemoedigend beschouwd voor de solidariteit onder de NATO-lan- "en- (United Press) een der statiezalen in het Apostolisch Paleis had betreden, bood de deken van de Senaat der Kerk, kardinaal Tisse- rant uit aller naam de Heilige Vader de felicitaties aan in een korte rede, waar in hij ook 's Pausen ziekte en het alge heel herstel memoreerde. De Paus was gezeten op een troon. Naast hem stonden de Opperkamerheer mgr. Callori di Vignale, de Sacrista mgr. Van Lierde en de dienstdoende Geheim kamerheren mgr. Toraldo en mgr. Nasalli Rocca di Corneliano. Vóór het uitspreken van zijn grote kerstrede dankte de H. Vader de aanwezigen voor hun wensen en in het bijzonder richtte hij zich tot kardinaal Tisserant, wiens geleerdheid hij prees, zijn leiding van de congregatie der Oosterse Kerk en zijn zorg voor zijn suburbicaire bisdom men. Even was er een kleine pauze, waarin de microfoons gesteld werden en toen de radioklok elf had geslagen be gon de Paus zijn kerstboodschap voor te lezen, die door de Vaticaanse radio uit gezonden werd. Vele Europese en bui ten Europese stations waren voor de uitzending met radio Vaticana verbon den. Gedurende de rest van de dag en eveneens op Eerste Kerstdag heeft Ra dio Vaticana de uitzending in een veer tigtal talen voortgezet. Met duidelijke stem en levendige gebaren sprak de Paus gedurende 45 minuten. Daarna onderhield hü zich met de aanwezige kardinalen en bleef vrjj lang in gesprek gewikkeld met de Argentijnse kardinaal Copello. Van prelaten, die de bijeenkomst in de Aula van het Consistorie medemaak- ten, vernamen wij, dat Pius XII er bijzonder goed uitzag en de indruk maakte als het ware jonger te zijn, dan vóór zijn ziekte van een jaar ge leden. De Paus heeft 's middags zijn gewone wandeling door de Vaticaanse tuinen gemaakt. Te middernacht las hij in zijn privé kapel de H. Mis, daarbij ge assisteerd door mgr. dell'Acqua. In de kapel, die slechts klein is, waren enkele van 's Pausen naaste familieleden te genwoordig. Het altaar, dat nog stamt uit de tijd, dat mgr. Pacelli nuntius was te München en te Berlijn, was met witte bloemen versierd. Tijdens de H. Mis werd gewijde muziek gespeeld dip de Paus zelf had uitgezocht. Bij de derde loggia, die in het verleng de ligt van de particuliere vertrekken van de Paus stond een Kerststal opge steld, waarbij de cadeautjes lagen, wel ke de H. Vader Eerste Kerstdag 's mid- gens de dageraads en de dagmis gele zen. verscheen van de Paus, wiens tachtig ste verjaardag nadert. De H. Vader dankte en wuifde en sprak daarna de drievoudige zegen uit over de menigte. Dit jaar heeft de Paus weder de oude gewoonte hersteld, dat hij alle leden van het bij de H. Stoel geaccrediteerde Corps diplomatique afzonderlijk in pri- valissimum audiëntie zal ontvangen. De hoofden van missie bieden dan na mens hun land de Paus hun nieuw jaarswensen aan. De audiënties hebben deze week plaats. Het vorig jaar was de Paus niet in staat het Corps diplo matique te ontvangen, in vroeger jaren, wanneer de afzonderlijke bezoeken de H. Vader wel eens te veel vermoeiden, heeft hij ook wel het gehele Corps tege lijk audiëntie verleend, maar thans zal hij zich weer met elke ambassadeur en gezant onderhouden. Deze stellen na afloop van de audiëntie, die in 's Pau sen bibliotheek plaats vindt, de leden van hun missie aan Pius XII voor. Een zestienjarige knaap die in de nacht van Eerste en Tweede Kerstdag in de buurt van een Chinees pension op Katendrecht een vreemde belang stelling toonde voer voorbijgangers (en die, naar later bleek, daar op de uitkijk had gestaan), trok de aandacht van enige rechercheurs. Zij verscholen zich in de buurt en zagen even later dat een andere knaap, met een groot pak, uit het huis der Chinezen kwam en zich bij de eerste voegde. De rechercheurs grepen in; het bleek dat zich in het grote pak voor een waarde van 4.000.aan importsiga retten bevond, die gesmokkeld moesten zijn. De politie stelde vervolgens in het kosthuis een onderzoek in en troffen daar nog een grote partij van dezelfde sigaretten. De beide jongens en twee Chinezen zijn in arrest gesteld, de sigaretten zijn in beslag genomen. Op het 2484 ton metende Finse s.s. Adeny uit Mariehaven uit Finland (re- Tegen twaalf uur had zich een grote menigte Romeinen en vreemdelingen verzameld op het St. Pietersplein, dat pierhout b^j Wilton-Feyenoord te Rotter dam ligt, is brand uitgebroken. Ver moedelijk is b;j het aansteken van ae ketels olie, die op het water dreef, in brand geraakt. De brandweer bestreed het vuur met tien stralen. Het schip kwam daardoor vol water, zodat veel schade werd toegebracht aan lading en verblijven. Horizontaal: 1. Franse liedjes 2. klein scheeps- verblijf geringe hoe veelheid 3. regering van enkele adellij ken 4. pater van or- co de, bekend om haar bier 5. klimtol London Mid land and Scot tish Railway 10 6. avond (Eng.) 7. bijzonderheid 8. japon van de 18e eeuw 1000 X 1000 9. reclameleus onderstelling 10. pasgewijd priester 11. wegglooiing rund o* Verticaal; 1. voetzoeker o met voorbe- -1 houd der titels (Lat. afk.) 2. smalle bergpas langwerpig rond 3. kwartje (Bargoens) bepaalde plant 4. steile diepte 5 American Air lines- NO 00 een of andere persoon rolletje feest- papier Code pénal (afk.) vocht van de lever in orde (Ame rikaans) 8. niets Intern. Jeugd- verkeer (afk.) onderwijs- richting aardbevings- leer klef vordering 11. spil zuiverste 9. 10. Ofschoon ver verwijderd van zijn va derland en niet eens in een ideale woon plaats heeft Csaba Czerep, een veer tienjarige Hongaarse vluchteling, dit jaar toch de mooiste Kerstmis van zijn leven meegemaakt. Samen met tiental len andere vluchtelingen vierde de jon ge Hongaar dit feest in zijn nieuwe vaderland Nederland, waar hij tijdelijk in woonoord America, (gemeente Horst) verblijft. Van zaterdag middernacht tot maan dagavond Is de kantine van dit woon oord praktisch onafgebroken gevuld ge weest met de meest gelukkige kerst- vierders van ons land. Deze sober in gerichte zaal bleek de meest ideale plaats om het kerstgebeuren te bele ven. Rond een eenvoudig altaar en,®rU voorstelling van de kerstkribbe - d° kampbewoner Iwan Jausovec op pap geschilderd - waren, zoals aalmoeze nier F. Sampers tijdens zijn PeP merkte, herders van _tal^ va^nahonaln teiten, Slovenen, Kroaten, Hongaren samengeto en bjHem troost te vinden, Die Zelf de grootste nood heeft gekend. Maar ook waren zij allen bijeen om God te danken voor hun herwonnen vrij heid en hun nieuwe toekomst in Neder land. Zij deden dit door tijdens de plechtige Nachtmis opgedragen door aalmoeze nier Linders M.S.F. met assistentie ®,eB„ lederen te zingen. De gezangen van Hp Js, zongen zij met de leden s™°la van het college voor late eprngen van de missionarissen van de uit Horst. De studenten van dit college offerden spontaan één iniiiiiiinniniiuiiliiiiiiiiiiiin,,,,HiHiinnim innimmu 4 F'v f-Z «,wa.rn ik er <"lus toe om New York voor nfK i.I m s te verwisselen een deel van het uuu'4 gezien had. Ik wist dat het rijk ao? v, n. van voorhistorische volkeren fr0?1 in de belangstelling van de mcl' Maar verder kon ik me er hoegenaamd geen idee over vormen. En een ranch was in mijn verbeelding een reusachtige, malse wei de, waar een fl'nke kudde koeien graasde. Ik be ll ff'6LJienS nn tiïj t zwaar werk moest zijn om al die koeien -op tijd te melken en ik vroeg me af wat er met al die melk gedaan werd. Miin vooreel voel zei me dat ik daar in het Westen als een groentje beschouwd zou worden, maar daar zag ik niet tegenop. Het leiden van een ranchbedrijf leek me trouwens met zo bqzonder moeilijk. Wanneer de koeien maar flink gras aten en niet van de kudde afdwaalden, dan behoefde je de dieren alleen maar op tijd naar de markt te brengen om te verkopen Nee ik stelde me voor dat ik daar op dé ranch heel veel tjjd zou hebben om me aan mijn eigen belangstelling te wijden. Ongetwijfeld zou ik er zo nu en dan wel tussenuit kunnen breken om naar de universiteitsbibliotheken in de omgeving te gaan. Ik had het plan om in mijn eerste boek een diepgaande studie te publiceren over de tijds periode van 1300 tot 1500, welke voor Italië zo bijzon der invloedrijk is geweest. Op de twaalfde september stapte ik in de Cen tury, die mij naar Chicago zou brengen. Hier moest ik overstappen op de Chief, die verder naar Arizona gmg. Ik genoot al bij het vooruitzicht van een Jaar rust en studie. HOOFDSTUK II Ik volgde de witkiel naar mijn compartiment. Hy schoof de deur open en mompelde: „Er zit al iemand." „Dat is in orde, witkiel," zei een stem. De witkiel haalde zijn schouders op, zette mijn ba gage neer en nam mijn dollar aan. Vervolgens maak te hij plaats voor me. In de hoek van mijn coupé zat een meisje, dat me glimlachend aankeek. Ze was tenger, had hoge juk beenderen en gave, witte tanden. Haar mond leek me tamelijk groot, maar bijzonder aantrekkelijk. Zij had bruine ogen met lange wimpers en haar baar was mahoniekleurig. De blik, die ze me toewierp, was ernstig: Ik zag dat het licht in de coupé aan was en het gordijn voor het raam neergelaten. „U hebt toch geen bezwaren?" vroeg zij. „Nee natuurlijk niet," antwoordde ik. Ik vond de situatie tamelijk vreemd. „Die hebben mannen over het algemeen ook niet," zei zij. „Wat?" „Bezwaren!" verklaarde ze. „Wilt u de deur even sluiten, alstublieft." „Wat is er aan de hand?" vroeg ik. „Ik wil hier alleen maar even blijven zitten, tot de trein in beweging is," zei ze. „Met het gordijn naar beneden!" merkte ik op. „Ik zal u geen kwaad doen, Mr. Strawn," stelde ze mij met een brede glimlach gerust. „Als ik een vijandige beweging maak kunt u altijd om de trein- bediende schreeuwen." „U kent mijn naam!" zei ik. Ik meende hieruit op te moeten maken dat haar aanwezigheid in mijn compartiment geen toeval was. Ik heb geen argwanend karakter, maar deze geschiedenis leek me nogal eigenaardig. „Ik heb u wel eens gezien," antwoordde ze. „In een fatsoenlijke omgeving natuurlijk." ,,U hebt dit compartiment niet toevallig uitgeko zen," beschuldigde ik haar. „Dat kunt u ais een compliment beschouwen," antwoordde zij. „U hebt een zeer goede reputatie." Dit klonk ontwapenend, maar toch vertrouwde ik het zaakje niet. Ik houd niet van raadselachtige din- feel er rï® voorkeur aan de dingen, die ge beuren, te begrijpen. zei ik 00^ deur maar open zal laten," '-^jstublieftzei ze. Haar stem klonk niet be paald smekend en evenmin helemaal bevelend. Ze lachte even en voegde er aan toe, ,,Ik heb werkelijk hi et de bedoeling om u te compromitteren. Ik heb het niet op uw portefeuille en evenmin op uw deugd voorzien. Ik wil alleen vermijden dat be paalde mensen afscheid van me komen nemen." „Ik behoor niet tot het type van de avonturier," antwoordde ik. „Dat is mij bekend," zei het meisje, en haar opmerking beviel mij helemaal niet. Elke man vindt het prettig om door een charmant meisje een beetje voor een avonturier aangezien te worden. „Ik ben zelf ook tamelijk conventioneel," verklaar de ze. „Dat moet dan ook wel ergens bekend zijn," merk te ik ironisch op. „Zou ik mij uw naam ook mis schien kunnen herinneren?" „Nee, want u hebt mij nooit ontmoet," antwoordde zij prompt. „Maar ik beet Maggie Jones." „Ik kan u nog onmogelijk zeggen, of het me aangenaam is om kennis met u te maken," zei ik kortaf. „Wees toch niet zo ouwerwets!" vermaande ze me. „Kunt u niet eens een keertje uit de plooi komen? Het is prettig om je eens door de om standigheden te laten meeslepen. Hebt u nooit eens naar de een of andere fantastische gebeurtenis ver langd, alleen om de eentonigheid te doorbreken?" ,,1-Iet fantastische heeft geen attractie voor me," antwoordde ik met klem. „Je moet het avontuur een eerlijke kans geven," zei het meisje. Nu had mijn vader hetzelfde tegen me gezegd niet over het avontuur, maar over het zakendoen. En hem had ik beloofd, het zakenleven een eerlijke kans te geven. w,ec\ u' het niet geweldig zou kunnen zijn. onaerbrak het meisje mijn gedachten. „Hebt u ooit wel eens werkelijk plezier gehad?" (Wordt vervolgd) dag vakantie op, om de nachtmissen in het kamp America (om twaalf uur) en in kamp Griendtsveen (om vier uur) op te luisteren. Op Tweede Kerstdag was de kantine herschapen in een stijlvol versierde feestzaal, waar de bewoners van de beide woonoorden een goed verzorgde kerstavond gaven. In het algemeen zi^e"^uendeetolstand na vele weken z°^wdee,d<achttienjarige te hebben verkeerd. rfie op 23 novem- mej. S. L. °verle.e het iaborat0rium ber bij een exp iekenhUjs zwaar werd van het Veip^f ^Twee laboranten liepen zulke ernstige brandwonden op, dat zij enkele uren na het ongeluk overleden. In de gang -an zijn woning te Rot terdam is de 51-jarige groentegrossier L.G. aangevallen door twee mannen met een zwart masker voor hun gezicht. De grossier verweerde zich hevig, maar kon niet voorkomen, da hij enige slagen met een hard voorwerp op zijn hoofd kreeg. Hij moest latei in het Bergweg ziekenhuis worden behandeld. Zijn echtgenote, die op het lawaai uit de huiskamer toe kwam lopen, kreeg ook enige slagen op het hoofd. De da ders zagen zich genoodzaakt, zonder buit te verdwijnen. Op Kerstochtend heeft zich tussen Z'ud-Koreanen en Chinese communisten een incident voorgedaan, dat een Zuid- Koreaanse regeringswoordvoerder, een „oorlogsdaad" van communistisch China heeft genoemd. Op Kerstochtend hadden zes Chi nese schepen voor de westkust van Korea op een Koreaanse patrouilleboot geschoten, die een Chinese vissersboot had aangehouden. Ten minste zestien Chinese vissersboten visten binnen honderd km afstand van de Koreaanse kust, hetgeen volgens de Zuid-Koreanen binnen de territoriale wateren is. De bewapende Chinese schepen kwamen de vissersboten te hulp Vier Koreanen, die aan boord van de aangehouden vis sersboot waren gegaan, zijn met de Chinezen meegevoerd. Zuid-Korea heeft de geallieerden om steun verzocht. De woordvoerder voeg de daaraan toe: „Indien de communis ten de vier mannen niet uitleveren, zullen wij van onze kant tot de krach tigst mogelijke actie moeten overgaan". Hij beschuldigde communistisch China, Noora-Korea en Japan er van zich in een agressief pact aaneen te sluiten om Zuid-Korea te omsingelen. In het ver leden zijn meermalen Japanse vissers binnen de genoemde grens gearresteerd. Het Zuid-Koreaanse kabinet is vandaag bijeengekomen om het incident te be spreken. (Rtr-AFP-UP). Technici van de Cunard Line, de Britse scheepvaartmaatschappij die de twee gi-ootste passagiersschepen van de we reld de Queen Elizabeth en de Queen Mary bezit, hebben met Sir John Cock, roft, de directeur van het Britse cen trum voor atoomonderzoek, plannen op gesteld voor een door atoommotoren aan te drijven passagiersschip van 50.000 tot 60000 ton, dat de blauwe wimpel zal moeten heroveren op het Amerikaanse passagiersschip United States, aldus ver neemt U.P. in welingelichte kringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4