De député trekt er op Soms moet hij meer dan 500gemeenten bezoeken uit m ERIC DE NOORMAN Reclasseringswerk kan pastoraal- psychologische medewerker niet ontberen Vreugde om honderdduizendste in de Baroniestad Deel van Flevoland bestemd voor militaire oefeningen Israël stelt generaal BURNS conferentie met Egypte voor Verkiezingscampagne in Frankrijk Twee prinsen Brand in hotel te Rotterdam Literaire prijzen van Amsterdam KRUISWOORDRAADSEL Gedril op de binnenplaats van de kazernes uit de tijd w WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 PAGINA De oase van Buraimi Saoedie-Arabië zoekt steun bij de V.S. (Handboek over Ameri kaanse communistische partij Onder Duitse diplomaten Weinig interesse voor post in Moskou Twee gasten bedwelmd Te lev isieprog r a m m as Pater I. Rosier aan de betere hand SCHRIJVERS SPELEN TONEEL Opening van de boekenweek Verhoogde kosten bouw protonsynchroton r Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag If Nassers verklaring tegengesproken Geen aanbod aan Jordanië om Britse hulp te vervangen (Van onze Parijse correspondent) De meest schilderachtige indruk van de Franse politiek krijgt men als men de Kamerkandidaten op hun zwerftochten door het land volgt, waar zij de politieke wijsheid aan de man gaan brengen. Menig député zal als hij weer achter zijn stuur zit, tussen twee vergaderingen in, ver zuchten: hadden we toch maar een arrondissementsstelsel, dan was ik niet verplicht een heel departement af te reizen met mijn politieke koopwaar. In de luttele dagen van voorbereidingen overkomt het sommige afgevaardig den, dat zij meer dan 500 gemeenten moeten afreizen om er het volk toe te spreken en zich met de notabelen minzaam te onderhouden. Wee degene, die tijdens zijn Parijse politieke activiteit de belangen van zijn streek ver geten heeft!* De drie député's van de M.R.P. uit Hoog-Savoye, waaronder de heer Menthon, die geruime tijd in Straatsburg doorbracht als voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, kunnen daar van meepraten. Wat baat het te spreken over versterking van het Staats gezag en over Europese politieke plannen, als de bewoners van deze prach tige streek hun député nooit iets hebben zien ondernemen om het toerisme in Savoye te bevorderen? Wat interesseert de hotelhouders de Franse Unie als hun député niets gedaan heeft om de ramp te voorkomen van verkiezin gen op 2 januari? Dat betekent immers, dat de wintersportgasten op 1 januari vertrekken inplaats van op 4 of 5 januari? De nieuwe geestdriftige bezieler van het Republikeinse Front praat niet over Mendès-France, want dat is gevaarlijk voor de Schoolkwestie, maar hij pleit voor de verbetering van wegen en waterleidingen in Savoye. Zijn stokpaardje is toerisme! van die arme zielen van bouilleurtjes in het Saónegebied. Roerende foto's ziet men van Edgar Faure op een boerderij in de Jura, koutend met madame de boerin. Even vertederend zijn de plaatjes van Men dès-France in Calvados in een inne mend gesprek gewikkeld met een stok oude, taaie „Bouilleur de cru", een zelfdistilleerder. Het glas melk ont breekt hier natuurlijk! Welke oude boer uit het gebied van Eure en Calvados, het departement van Mendès-France, kan enig respect hebben voor een staatsman, die in het openbaar melk drinkt? De tegenkandidaat van Mendès is hier de jonge prins de Broe- lie, telg van een oud geslacht, dat maarschalken en ministers voort bracht onder de grote koningen. Er zijn dus in dat departement twee prinsen. Noemen de vrouwen Mendès niet de „prince charmant"? De echte prins weet iets af van financiën, maar op een te hoog niveau en daarom wordt hij bijgestaan door een stevige boe die c: Regering verwijt, dat ze er niet voor gezorgd heeft, dat Nor- mandië al zijn wild en gevogelte aan Engeland kon leveren. De prijs van de maïs In Normandië heeft men zorgen over de afzet van wild en gevogelte geen député die dit kapitale feil mag bagatelliseren maar in de Pyreneeën gaan de zorgen naar de prijs van de maïs en die van het kalfsvlees. Als een redder in de nood verschijnt daar Tixier-Vignancour, oud-Kamerlid, lichtelijk gecompro mitteerd door Vichy, met zijn mach tig politiek slogan: „Sortez les sor- tants" Weg met de aftredende Ka merleden! Als men over het verleden praat, maakt hij een breed gebaar en ze°t met sonore stem: Dat was allemaal afbraak, nu moeten we emdeliik weer eens gaan opbouwen' Want wat er in de afgelopen jaren gebeurd is, wekt de toorn van Tixier- Vignancour. Alles is verloren: In- do-China, Feszan, de Comptoirs in Indië, Tunis, Marokko. Een emotio nele snik doet zijn stem stokken als hij er aan denkt dat dit keer voor het eerst sinds zoveel jaren alleen in het Franse moederland gestemd wordt. Niet in Oran, niet in Algiers, niet in Constantine In het gebied van de bovenloop van de Saóne speelt zich een bijzonder tragisch „bouilleur de cru"-drama af. De grote paladijn in de overleden Kamer van de privileges van het retort, de heer Liantey, die elke keer moedig in de bres sprong als de arme zelf- distilleerders bedreigd werden in hun dagelijkse snoeperij, loopt grote kans niet opnieuw gekozen te worden. Niet omdat zijn volkje tegen dit oude volks gebruik grieven heeft, verre vandaar, maar de heer Liantey is in een finan cieel schandaaltje verzeild geraakt, dat zijn goede naam aantast. Het volk van de Saöne blijft echter niet zonder grote beschermer. De radicaal socialist Maroselli, warm vriend en medestander van de anti-alcoholist. Men dès-France, neemt het voor hen op. Hij is tegen het alcoholmisbruik, zoals dat op grote schaal voorkomt in Nor mandië, maar verdedigt de belangen Poujades argumenten Poujade spant de kroon met zijn vrienden. Als voornaamste argumenten in de verkiezingsstrijd brengen zij kisten vol rotte appelen en peren mee. Oud-minister Mitterand kreeg er een op de neus, die de vrucht name lijk blijkbaar niet zo rot was, want de oud-minister moest bloedend het podium verlaten. Waarom zijn de Pou- jadisten zo boos op de heer Mitterand? Omdat zij het voorrecht hebben de oud commissaris van politie, de heer Dides, indertijd door Mitterand ontslagen, om dat hij tegen de communisten spioneer de, in hun midden te hebben. Dides zwoer wraak, stelde zich kandidaat in de Poujadeclub en zendt thans zijn com mando's achter Mitterand aan! De staatsman Poujade praat zijn kiezers niet naar de mond. Onze dépu té s, zegt uijhebben tot taak het Par lement systematisch te boycotten en in zijn actie te verlammen tot de Staten- Generaal bijeen geroepen zijn. Wie zich niet aan deze hoge taak houdt zal wor den opgehangen! Saoedi-Arabië heeft gisteren een be roep op de Verenigde Staten gedaan om hulp tegen Engeland in het conflict om het bezit van de strategisch belangrijke oase van Buraimi. De ambassadeur van Saoedi Arabië in Washington, Sjeikh Abdullah al-Khayyal, had gisteren een gesprek van een half uur met George Allan, onderminister van Buitenlandse Zaken in Washington. Na het onderhoud deelde Sjeikh Ab dullah slechts mee: „Wij hopen de steun van de Verenigde Staten te krijgen in het geschil, maar wij kunnen niet zeg gen wat voor soort steun wij zullen krij gen". Dit werd van Saoedi-Arabische zijde vernomen. Van Amerikaanse offi ciële zijde werd verklaard, dat de Ame rikaanse regering geneigd is, zich bui ten het conflict te houden, doch men bestudeert het Arabische verzoek nog. (UP). De subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft een honderd pagina's tellend handboek doen verschijnen, waarin een gedetailleerde beschrijving wordt ge geven van de doelstellingen, samenstel ling en activiteiten van de communis tische partij in de Verenigde Staten. In dit boekje wordt de fiadruk gelegd op de in 1953 door de controleraad voor subversieve activiteiten getrokken conclusies, dat de communistische par tij in de V.S. wordt gecontroleerd door Rusland, dat naar de verovering van de wereld en vernietiging van de Ameri kaanse regering streeft. De communistische partij, aldus het boekje, is geen politieke partij omdat zij een strenge discipline eist, het lid maatschap beperkt en erop uit is an dere organisaties te controleren of te vernietigen. „Zij is in feite een door de Russen geïnspireerde, door Moskou be heerste, anti-Amerikaanse, quasi-mili- taire samenzwering tegen onze regering, onze idealen en onze vrijheden", aldus het handboek, dat op aanvraag voor iedereen verkrijgbaar is. (UP) 32. Het bloed trekt weg uit Erics gelaat; onbewust ballen zijn handen zich krampachtig tot vuisten. „Is dit mijn zoon? Zegt Erwin dit?" Er breekt iets in hem. In deze stilte, waarin het is of ieder één moment de adem inhoudt, dringt langzaam het geluid van vele schuifelende voeten door tot zijn bewustzijn. Bijna de helft van zijn mannen schaart zich achter Erwin. Hake acht zacht en spottend; hij draait zich op zijn hielen om en in een plotse linge opwelling van razernij spannen zich Erics spieren. „Eric!" Winonah's riem klinkt schril van angst, maar het mist zijn uitwerking niet, want met een uiterste krachtsinspanning herwint de Noorman zijn zelfbeheersing. Hij beheerst zich óók, als Hake hem na een korte samenspraak met Erwin bijna triomfantelijk overtocht naar het vasteland aanbiedt. Het is slechts de geaachte aan de vrouwen en het kind, die Erie ook deze vernedering doet slikken. „Oordeel niet te hard", probeert Winonah Eric op te beuren, wan neer zij zich even later aan boord van Hake's schip bevinden. Erie zegt niets. Somber staart hij over de railing naar het schip, waarop zich zijn zoon bevindt. Naast hem jankt Wolf zachtjes. Eén der piraten, een tanige kerel met sprieterige vlechtjes, staart inmiddels verstolen hun kant uit, Aanvankelijk let de Noorman niet hierop, tot het hem eensklaps opvalt, dat de kerel vreemd doet en blijkbaar zijn aandacht tracht te trekken. Hij aarzelt even, gaat dan naar de man toe; maar bijna op hetzelfde ogenblik dringt zich een schaduw tussen hem en de piraat, die zich meteen onver schillig afwendt. „Toch geen wrok, hè, Noorman?" vraagt Hake zoetsappig. De blik, welke deze woorden vergezelt, spreekt echter een andere 'aal. Zwijgend keert Eric de zwarte Viking de rug toe. Het is duidelijk, dat Hake geen contact wenst tussen het troepje van de Noorman en de zeerovers. Maar waarom niet? Wat zou die krijger hem kunnen vertellen, wat hij niet weten mag? Onder de delinquenten, die de katho lieke reclassering via de rechterlijke in stanties of het ministerie van Justitie onder haar hoede krijgt, bevindt zich een vrij groot aantal personen, die min of meer geestelijk gestoord zijn. Het is wel duidelijk, dat de reclassering van deze geestelijk gestoorden bijzondere zorg behoeft. Het hoofdbestuur van de Katholieke Reclasseringsvereniging heeft de laatste jaren zich bij voortduring er mede be zig gehouden het totale werk van de reclassering te verbreden en te ver diepen, daarbij gebruik makend van de resultaten van de moderne wetenschap. Zeer in het bijzonder heeft dit hoofd bestuur ehter aandacht geschonken aan de sociaal-psychiatrische sector en deze geleidelijk-aan een uitgebreidere en meer moderne apparatuur gegeven. Na dat in 1952 mr. P. H. G. M. Brugman De verkiezingscampagne is in Frankrijk in volle gang. In Bouviers krijgt Mendès-France van een meisje in Norman- dische klederdracht een glas melk aangeboden. Maar toen Mendès-France zich in Calvados met een stokoude „bouil leur de cru" liet fotograferen, zorgde hij er wel voor geen glas melk in de hand te hebben. De Westduitse regering heeft de Sov jet-Unie verzocht agrement te verlenen aan de benoeming van dr. Wilhelm Haas als eerste Westduitse ambassa deur in Moskou. Dr. Haas is thans am bassadeur in Turkije. Dit besluit komt enigszins als een - -sing, omdat de naam van Haas nooit genoemd was als mogelijke diplomatieke vertegenwoordi. ger in Moskou. Tot dinsdag deden stel lige berichten de ronde, dat Baron von Welck voor Moskou gekozen was. Naar verluidt hebben de eerder genoemde kandidaten Von Welck en Westrick te kennen gegeven, dat zjj liever in hun functies in Bonn blijven. (U.P.-D.P.A.) In de nacht van Tweede Kerstdag Is brand uitgebroken in hotel Statendam aan de Diergaardesingel te Rotterdam Een surveillerende agent zag tegen vier uur rook uit een der ramen kringelen Hij waarschuwde meteen de brandweer en sloeg ondertussen zelf een ruit in. Maar hij deinsde terug voor de felle rookontwikkeling. Toen de brandweer arriveerde moest men het vuur zowel boven op de slaapkamers, als beneden in het restaurant bestrijden. Enkele brandweermannen gingen met rookmas- kers er op uit om te kijken of zich nog gasten boven bevonden. Zes mensen haalden ze naar beneden, van wie er twee reeds bedwelmd waren. Het waren de 65-jarigé bouwkundige P. C. Melis en de 52-jarige monteur H. Veldhof uit Vlis- singen. Zij werden naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, maar konden toen ze weer bij kennis waren, naar huis gaan De restauratiezaal van het hotel brand de geheel uit. Over het ontstaan van de brand tast men nog geheel in het duis ter. In de vergadering van het college van burgemeester en wethouders van Am sterdam van 23 december j.l. is beslo ten drie prijzen, elk groot 1.000, toe te kennen voor een in de jaren 1953 of 1954 in boekvorm verschenen novelle, respectievelijk aan R. Blijstra (Een schot in de bergen), Inez van Dullemen (Het verzuim) en Marie-Sophie Nathusius (De Partner), zulks op advies van de jury voor de novellenprijzen-1955, be staande uit Clare Lennart, mr. W. H. Nagel en mr. E. Straat. Voorts hebben burgemeester en wet houders besloten drie poëzieprijzen toe te kennen, twee van elk 1.000, voor een bundel gedichten, in 1954 in boekvorm verschenen, en een van 200 voor een gedicht, dat in 1954 in bundel of tijd schrift was gepubliceerd. M. Vasalis en Hans Andreus ontvin gen ieder de prijs van 1.000, onder scheidenlijk voor de bundels „Ver gezichten en Gezichten" en „Schil derkunst", zulks op advies van de jury voor de poëzieprijzen-1955, bestaande uit D. A. M. Binnendijk, Jan G. El- burg en dr. Victor van Friesland. De kleine poëzieprijs van ƒ200 werd toegekend aan Remco Campert voor zijn gedicht „Gedicht met een moraal", zulks op advies van de jury voor deze prijs, bestaande uit Ad den Besten, Ge rard Diels en Gabriël Smit. De prijs voor een in 1954 verschenen bundel essays of een in 1954 in boek vorm verschenen afzonderlijk essay, groot 1.000, werd toegekend aan dr. R. Jacobsen voor zijn boek „Kaleido- scoop", zulks op advies van de jury voor de essayprijs-1955, bestaande uit G. Borgers, dr. Annie Romein-Verschoor en B. Stroman. De Nederlandse Televisiestichting deelt mede, dat de binnenlandse uitzen dingen op dinsdag, donderdag en zater dag van 5 januari af niet meer om 20.15 uur, doch om 20.00 uur zullen beginnen. Elke uitzending op die dagen opent met het N.T.S.-journaal, dat voortaan door de journaalafdeling van de N.T.S. zal worden verzorgd. Het programma der omroepverenigingen begint om 20.15 uur. Dit omroepprogramma zal in de regel om 22.00 uur eindigen. De gemeente Breda heeft haar hon derdduizendste burger met veel vreug de begroet. Dinsdagmiddag heeft bur gemeester mr. dr. C. Kortmaan persoon lijk de nieuwe inwoonster ingeschreven en in een kort toespraakje vader Petrus Wilhelmus van Gils gelukgewenst met de geboorte van zijn dochter, Wilhelmi- na Joanna Maria, wier komst de hele stad met trots en blijdschap vervult. De burgemeester herinnerde er aan, dat dit kind de naam draagt van prin ses Wilhelniina, baronesse van Breda. Hij drukte de hoop uit, dat /ij zich haar naamgenote waardig zou betonen. Namens het gemeentebestuur ontving Wilhelmina een spaarbankboekje met 500,-, alsmede een oorkonde, waarin een gedicht van Bert Voeten, „Kind van Breda" de vreugde om deze honderd duizendste uitdrukte. Voor de vijf kinderen, die in het be volkingsregister vóór en voor de vijf. die na Willy van Gils werden ingeschre ven. had_ de gemeente elk een spaar bankboekje met honderd gulden be schikbaar gesteld, 's Middags brachten burgemeester en mevrouw Kortmann een bezoek aan de Zuilenstraat, waar mevr. Van Gils-Van der Velden haar dochtertje, stralend gelukkig, toonde De wethouders zorgden inmiddels voor een bezoek met spaarbankboekje aan de tien, die net niet de honderdduizend ste waren geweest. Wilhelmina van Gils is het zesde kind en het derde dochtertje in het gezin van de 41-jarige magazijnbediende Van Gils, geboren en getogen in Breda (Princen hage). Voor Breda betekent de overschrij ding van deze grens een nieuwe mo gelijkheid om zijn verlangens tei. aanzien van een verbetering van zijr financiële positie kracht bij te zetten. Door verschillende omstandigheden is Breda achtergebleven in de finan ciële verhouding van rijk en gemeen te. In de ril van de gemeenten met meer dan veertigduizend inwoners neemt Breda in financieel opzicht een plaats in onder aan de rij. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de genoemde grensoverschrijding een belangrijke steun zal betekenen bij een indeling in een hogere rubriek. Verbetering van de financiële positie is trouwens bepaald nodig, want er wachten de Baroniestad nog vele grote investerin gen. De openbare gebouwen zijn im mers alle gebouwd en berekend op een gemeente van ongeveer veertig duizend inwoners. Voor een gemeente van honderdduizend zijn ze ten enen male ontoereikend. In de bijzondere raadsvergadering, die dinsdagavond ter gelegenheid van de geboorte van de honderdduizendste werd belegd, heeft de gemeenteraad besloten tot instelling van een gemeen telijk studiefonds, dat een belangrijke aanvulling kan gaan betekenen op het geen het rijk en het Brabants studie fonds in dit opzicht reeds doen. Een ge meentelijk studiefonds het Bredase is het zesde in Brabant kan meer reke ning houden met sociale indicaties en biedt bovendien de mogelijkheid soor ten van onderwijs te subsidiëren, die de rijksoverheid niet subsidieert. Wèl hoopt de gemeente Breda, dat naast de ge meentelijke overheid ook van particu liere zijde bijdragen voor dit gemeente lijke studiefonds geschonken zullen wor den. Als voorlopig uitkeringsbedrag voor het fonds rekent men op f 5000,- per jaar. voor de algemene leiding als directeur bij de vereniging was benoemd, volgde enige tijd later de aanstelling van een deskundig ambtenaar in de sociaal-psy chiatrische afdeling om de hoofdambte naar, de heer A. Hopstaken,'die tot dan toedaarin alleen werkzaam was, terzijde te staan. Een belangrijke beslissing was de aanstelling van een psychiater, n.l. dr. G A. H. M. Wessels, onder wiens directe verantwoordelijkheid de plan ning ten aanzien van de geestelijk ge stoorde delinquenten geschiedt. In deze moderne opzet werd echter node ge mist, zowel wat betreft de diagnose als de prognose, het advies van een pasto- raal-psycholoog. Bij de behandeling van de gevallen in het team blijkt vaak, dat een gees telijke stoornis en de daaruit voort vloeiende criminaliteit zijn oorzaak of voeding vindt in de schev opvattingen die bij een patiënt-delinquent bestaan over bepaalde godsdienstige of ethische problemen. De verkeerde instelling tegenover zo danige problemen, die mede de oorzaak is van de geestelijke stoornis, kan be- zwaarlijk door de psychiater therapeu tisch worden aangepakt, wanneer de pastoraal-psychologische medewerker de diepte en omvang van de problematiek niet heeft gepeild. Zonder zijn mede werking zal het probleem dikwijls niet eens naar boven komen. De medewer king, die de pastoraal-psycholoog moet geven is dus niet die van de zielzorger, maar van de deskundige adviseur in het team. Het hoofdbestuur, dat deze aangele genheid heeft aanhangig gemaakt bij de aartsbisschop, mocht kort geleden het bericht ontvangen, dat Z.H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink namens het hoogwaar dig Episcopaat, rector dr. H. J. M. N. Janssen als pastoraal-psychologische me dewerker bij de Katholieke Reclasse ringsvereniging heeft benoemd. Deze is zijn werkzaamheden daar inmiddels be gonnen. Rector dr. Janssen, die reeds vier jaar praktijk heeft in de Psychiatrische In richting „Voorburg" te Vught. heeft zoals reeds gemeld, aan de Katho lieke universiteit te Nijmegen zijn doc torstitel gehaald op een proefschrift „De diagnostische waarde van de Szondi- test". De laatste ontbrekende schakel in het deskundig apparaat hoopt het hoofdbe stuur spoedig te vinden door de aan stelling van een tweetal op psychiatrisch terrein geschoolde zusters. Pater I. Rosier O.Carm., die sedert mei wordt verpleegd in het sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek bij Nijme gen, is aan de beterende hand. Pater Rosier hoopt in juni van het volgend jaar weer terug te keren naar Rome, waar hij doceert aan een internatio naal grootseminarie en tevens mede werker is van het Katholiek Sociaal- Kerkelijk Instituut, dat zijn hoofdzetel in Den Haag heeft. De ziekte van pater Rosier was het gevolg van vier jaren boven- en onder- grondswerk als priester-arbeider in de staalovens van Oostenrijk, in de mijnen van Frankrijk en in de fabrieken van Italië. De een en twintigste Nederlandse Boekenweek, die zal worden gehouden van 25 februari tot en met 3 maart, zal op vrijdag 24 februari in de Stads schouwburg te Amsterdam worden ge opend met de traditionele litteraire Ga la-avond. Het programma heeft een ge heel ander karakter dan andere jaren. Ditmaal zullen, in de meest letterlijke zin van het woord, Nederlandse schrij vers en schrijfsters aan het woord ko- men. Onder regie van A. Koolhaas zal n.l. een twintigtal auteurs „Het Geheim van den Idioot", een parodie van Corne lls Veth op het melodrama opvoeren. Hans van Norden verzorgt de decors en kostuums. Lex van Delden schreef hierbij muziek, die ook onder zijn lei ding zal worden ten gehore gebracht. Na afloop vindt wederom het ge bruikelijke schrijversbal plaats, in de ditmaal door Nico Wijnberg versierde ruimten van de Stadsschouwburg. De Nederlander professor Bakker, di recteur-generaal van het Europese cen trum voor kernonderzoek, heeft op een persconferentie te Genève medegedeeld, dat het begrote bedrag voor de bouw van de grootste protonsychrotron ter wereld voor het verrichten van speur werk is verhoogd van 60 tot ongeveer 80 miljoen Zwitserse franc. Het toestel, waarmee de snelheid van atoomdeeltjes wordt opgevoerd, zal door het centrum, waarbij 12 landen zijn aangesloten, te Meyrin, bij Genève, gebouwd en in 1960 in gebruik genomen worden. Volgens professor Bakker moeten de extrakosten toegeschreven worden aan onvoorziene problemen in verband met de bouw van een onderkomen voor het toestel. Men had bevonden, dat de fun damenten van het gebouw rusten op een morene van een prehistorische gletsch- jërverschüiving van de morene. A J V 9 H to i 'i d '9 ti '9 to tJ u Jy li r* lo Horizontaal: 1. bittervocht; 3. herkau wer; 4. vruchtennat; 6. vr. munt; 8. eten- bereider; 10. woonschip; 13. meisjesnaam: 15 zijrivier v. d. Donau; 16. vallei; 17. bedorven; 19. zwart (Fr.); 21. reke ning; 24. godin; 25. zoogdier; 27. uitroep; 28. gebogen been; 29. Europeaan; 30 speelgoed. Verticaal; 1. dwaas; 2. luchtmacht (afk.); 3. herkauwer; 5. geestelijke, 6. geogr. aanduiding (afk.); 7. zangnoot; 9 herkauwer; 11. rondhout; 12. vr. munt; 14. bloeiwijze; 15. electr. geladen deel tje; 18. voorzetsel; 19. deel v. d. bijbel (afk.), 20 bergruimte; 22. voorzetsel; 23. klaar; 25. kloostervoogd; 26. genees middel. Horizontaal: 1. chansons; 2. roef; iets; 3. oligarchie; 4. Trappist; 5. jojo; L.M.S.R.; 6. evening; 7. detail; 8. sak: miljoen; 9. slogan; gis; 10. neomist' 11. talud; koe. Verticaal; 1. rotje; s.s.t.t.; 2. col; ovaal; 3. heitje; kool; 4. afgrond; 5 A.A.; iemand; 6. serpentine; 7. C.P.; gal; O.K.; 8. nihil; I.J.; m.o.I 9. seismologie: 10. tets; eis; 11. as; reinste. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft vanmiddag voor de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie in een rede te Zwolle over de militaire oefenterreinen me degedeeld dat luchtmacht en land macht samen ongeveer 42.000 ha grond in gebruik hebben, 11.000 ha voor wo nen en werken en 31.000 ha v° „spelen", d.i. voor oefening. cn helft van de de laatste tijd jer]e werkruimte wordt gevorma vliegbases. De Landmach^heen^a^^ kampementen van drie- bouwd, de ses. t „.to-verband wordt in belang rijke maie in het buitenland geoefend. Doch daar Duitsland een deel van zijn terreinen zelf zal nodig hebben en de Engelsen. Amerikanen Fransen en Bel gen ook hier divisies nodig hebben, zul len wij ons m ons land zoveel mogelijk moeten behelpen De minister van Oorlog heeft daarom Israël heeft een conferentie met Egyp te voorgesteld op grond van artikel 12 van de Egyptisch-Israëlische algeme ne wapenstilstandsovereenkomst van 1949, „om bij te dragen tot het herstel van de vrede tussen de twee landen. Generaal-majoor Burns, het hoofd van de bestandscommissie der V.N. in Pa lestina, is van het Israëlische voorne men op de hoogte gesteld. Volgens een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van buitenlandse za ken, die een en ander heeft medege deeld, zal Israël gebruik maken van zijn recht om een dergelijke conferentie te beleggen „na de totstandkoming van een doeltreffend bestand en de nauw gezette naleving van een bestandsover eenkomst door Egypte". Volgens artikel 12 van de Egyptisch- Israëlische wapenstilstandsovereenkomst kunnen de betrokken landen, met wederzijds goedvinden, verzoeken om bijeenkomsten ter bespreking of herzie ning van de overeenkomst. In geval van gebrek aan overeenstemming kan elk van de landen de secretaris-generaal van de V.N. verzoeken een dergelijke vergadering bijeen te roepen en deelne ming er aan verplicht stellen. Israël heeft voorts „in principe" de voorstellen aanvaard. die Hammar- skjöld, secrétaris-generaal der V.N., heeft gedaan tot regeling van de situ atie in de gedemilitariseerde zone van Nitzana. Intussen wordt opnieuw melding ge maakt van grensincidenten. Tussen Egyptische stellingen en een Israëli sche patrouille in het gebied van Ga za is het tot een vuurgevecht geko men. Dit was het tweede incident in 24 uur in dit gebied. Voorts hebben drie Egyptische vliegtuigen het Israëlische luchtruim geschonden. De eerste Kerstdag is geboren Wilhelmina Johanna van Gils, de honderddui zendste inwoonster van Breda. Broer Peter (2>4) staat nog een ietwat verwon derd tegenover het nieuwe zusje. Phillips Chemical, een dochtermaat schappij van Phillips Petroleum Com pany, zal de produktie van synthetische rubber uitbreiden met 30.000 long tons per jaar, terwijl de jaarlijkse produktie van Butadine met 24.000 shorts tons zal worden opgevoerd. Verkeer en Waterstaat zijn collega van Ve F,ev0,and verzocht *"®rische doelen ongeschikt fs de bestemming van oefenterrein te geven. Op onze oefenterreinen moeten wij oefenen met voertuigen op rupsbanden, waardoor schade aan heidebeplantingen wordt aangericht en waardoor verstui vingen optreden. Men tracht de schade zoveel mogelijk te beperken door het wisselend gebruik van die grond en middelen tot versteviging van het weg dek. Het kan er van komen, dat we de hei moeten redden door er tankwegen doorheen te leggen. Eén ding zal het Nederlandse volk moeten aanvaarden, zo zei mr. Kranen burg. Buiten de weekeinden loopt men op de oefenterreinen de kans militaire landgenoten in actie te zien. Wij heb ben geen leger meer, dat op de binnen plaats van de kazernes tot bruikbaar soldaat kan worden gedrild. Wij bren gen zo'n veertigduizend jonge mannen per jaar de natuur in en laten hen daar mede zo goed mogelijk vereenzelvigen. De instructeurs weten tè goed wat de ze terreinen voor henzelf en voor ons gehele volk waard zijn. dan dat zij niet de volle aandacht vragen voor het be houd van de schoonheid. Onze overige landgenoten zullen dat moeten aanzien en aanvaarden. Apartheid van onze strijdkrachten is niet mogelijk en is te genover onze militaire landgenoten een verwerpelijke houding De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, Samir Rifai, heef de be richten dat Jordanië aanbiedingen van de Arabische landen voor financiële hulp heeft ontvangen en dat koning Hoessein uitgenodigd is tot het bijwonen van een Arabische conferentie ter be spreking van de hulp, tegengesproken. Rifai, die ook waarnemend premier is, zei dat lordanië dergelijke aanbiedingen in het geheel niet ontvangen heeft. Koning Hoessein is ook niet uitgenodigd tot een bijeenkomst met vertegenwoor digers van Egpte, Syrië Saoedie-Ara bië en Libanon voor een bespreking ter vervangen van de Britse hulp door Arabische fondsen, zo verklaarde hij. De premier van Egypte, Abdel Ga- mal Nasser, had eerder verklaard dat Syrië, Saoedie-Arabië en Egypte het er over eens waren geworden de Britse hulp aan Jordanië te vervangen door die van de Arabische landen en dat een dergelijk aanbod aan Jordanië was voorgelegd. Later maakte radio-Damas cus bekend dat koning Hoessein een uit nodiging had ontvangen voor een confe rentie der vijf landen. Al deze geruchten zijn dus tegenge sproken. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2