Linnaeushof in Bennebroek 29 maart open c/we&eeuwm COGNAC- V.S.O.P. i REMY MARTIN Het Rotterdams Toneel met DE INDRINGERS Schoolschakers leveren strijd in 20e Kersttoernooi De maandagse beurs in het Krelagehuis H Volksuniversiteit HAARLEM opent programma 11 januari met een Mozart-herdenking m COGNAC Beslissing omtrent bouw van restaurant wordt begin januari verwacht Ook oud-leerlingen aan de borden Comet III terug in Londen TAXI 18000 <3ktwtsmn ficynao WYNAND FOCKINK „Half en. Half" Gespannenkeihard en menselijk Drie dagen peinzen in Brinkmaan Extra concert op 30 dec. door Noordh. Philhar- monisch Orkest Soliste: Gré Brouwenstijn WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Aanrijding KIND Të WATER FINE CHAMPAGNE Het spelen met vuur werk is gevaarlijk MEISJE BREEKT BEEN BIJ ROLSCHAATSEN (een héél genoegen!) onweerstaanbare likeur in een schilderachtige „Frans Hals-fles" f7.60 per fles 7 Burgerlijke Stand Haarlem VOGELHUISJES Feest in het Concertgebouw Duizenden kinderen ge nieten van de avon turen vani Jan Klaassen iR'Outewijzigingi in dei busdiensten N.Z.H.VJM. op de lijnen 3 en 8 Waterstanden HEEMSTEDE Verbouwingen aan St.-Bavo- kerk te Heemstede Kerstboomverbranding in Heemstede Het ongeluk in Hillegom Beurs van Amsterdam ZAND VOORT Zandvoortselaan bij Bentveld slecht verlicht Bewoners richten zich tot gemeentebestuur Heemstede en Haarlem Beurs van New York In het kort De plannen voor de Linnaeushof te Bennebroek beginnen steeds vastere vormen aan te nemen. Verwacht wordt, dat op 29 maart van het volgende jaar de hof geopend wordt. Omtrent de bouwaanvraag voor het restaurant ver wacht de directie van de Linnaeushof begin januari een definitieve beslissing. Het heeft er alle schijn van, dat deze beslissing voor de 'nnaeushof bijzonder gunstig zal zijn, omdat voor de bouw van het restaurant, dat plaats zal bie den aan ongeveer 750 mensen, materia len zullen worden gebruikt, die niet voor de woningbouw bestemd zijn, ter wijl het werk zal worden uitgevoerd door een kern van bouwvakarbeiders, welke aangevuld wordt met ongeschool de krachten. Bovendien zal door toepas sing van een bepaald systeem ook onder ongunstige weersomstandigheden kun nen worden doorgewerkt. Omdat alle voorbereidingen reeds zijn getroffen kan de bouw van het restaurant na het af komen van de vergunning direct wor den aangepakt. Overigens heeft de landschapsarchi tect, de heer H. Warnau uit Amster dam, in het oorspronkelijke plan ver schillende wijzigingen aahgebracht. Zo zal de rotstuin een speciale beplanting krijgen, die voor die plaats bijzonder geëigend is. Verder zijn in het bos op bepaalde plaatsen bolbloemen gestrooid, die zich goed met de bosaanleg verdra gen. De kastanjelaan, die in het oor spronkelijke plan bijna geen functie had, leidt in het plan van de heer Warnau naar het restaurant. Zoals reeds eerder werd bericht zal de Linnaeushof gedurende het gehele jaar geopend zijn. De reclame is op grootse wijze aangepakt. Ongeveer twee maanden geleden heeft de directie van de Linnaeushof negenduizend adressen Gistermorgen om kwart voor acht raakte een vrachtauto in de Jansen Draaystraat te Haarlem in botsing met een andere wagen, die gekoppeld was aan een vrachtauto. De gesleepte auto was onverlicht, zodat de bestuurder van de achter opkomende vrachtwagen het voertuig te laat opmerkte. De voorzijde van de ene auto werd over de gehele lengte ingedeukt, terwijl de radiateur vernield werd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Een driejarig jongetje viel gistermid dag om kwart over vier spelenderwijs in de Zomervaart te Haarlem. Een juist passerende wielrijder, de heer J. de Braai, sprong gekleed te water en slaag de er in de drenkeling op het droge te brengen. Ter observatie is het kind opgenomen in het Diaconessenhuis. Advertentie REMY MARTIN Zeven generaties lang tonen vrienden hun vriendschap,zaken lieden hun waardering, familie leden hun genegenheid door het aanbieden van COGNAC VOWLOtaAltOElfcJACOBUS 80ELEK- AMSTE8DAM in het buitenland op de hoogte gesteld van het bestaan van de hof. Nog maar enkele dagen geleden zijn 300.000 fol ders in het Frans, Duits, Engels, Ne derlands en Zweeds gereed gekomen, die naar alle delen van de wereld zul len worden gestuurd. Nu reeds hebben verschillende buitenlandse reisbureau's de Linnaeushof laten weten, dat zij een bezoek aan „Europa's mooiste tuin" in hun reisprogramma hebben opgenomen. Vervolgens zijn plannen in voorberei ding om nabij de Linnaeushof een par keerplaats aan te leggen, waarop onge veer tweeduizend personenauto's kun nen worden gestald. Dat men met vuurwerk altijd grote voorzichtigheid moet betrachten is gis teren weer gebleken. Een negen-jarig meisje speelde 's morgens om 9 uur met z.g.n. sterretjes in een woning aan de Dr. Leydsstraat in Haarlem, Een van de sterertjes kwam bij dit spel tegen de linkerschouder van het kind, waardoor haar pyama en onderkleding op die plek vlam vatten. Zij liep een brand wonde op, die door de ongevallendienst moest worden behandeld. Daarna is het meisje naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht ter verdere ge neeskundige verzorging. Een 11-jarig meisje is gisteren bij het rolschaatsen in de Trompstraat te Haarlem gevallen en gewond geraakt. Haar rechter onderbeen kwam ongeluk kig terecht en brak. Het kind werd, na behandeld te zijn door de ongevallen- dienst, in de Mariastichting opgenomen. Advertentie De misdaad is niet lonend (be taalt ntet" volgens een van de Ame rikaanse uitdrukkingen, waarvan wij er enkele gehoord hebben in de overigens goede vertaling van Alfred Pleiter), maar deze moraal wordt in „De in dringers" warempel niet braaf naar voren gesleept in een zoetsappig ver haaltje. De intense spanning van zijn roman heeft Jos. Hayes weten te be waren in het toneelstuk dat hij zelf er van gemaakt heeft, een keihard, ge spannen stuk waarin de verdeling van brute hardheid en zachtere elementen zeer goed is volgehouden. De vertelkunst van Hayes is zijn ge geven waard en de strak-gespannen voor stelling door het Rotterdams Toneel is 't stuk waard: drie ontvluchte gevange nen nestelen zich in het huis van een respectabele, gelukkige familie, bij wie zij veiligheid tegen de politie zoeken, als het moet met de gemeenste midde len. Het wordt een wanhopige strijd van de gezinsleden, een verbeten strijd van de politie, een gewetenloze strijd van de gangsters; de spanning van het in z'n genre zeer goede toneelstuk wordt bovendien niet het slechtst gediend door de menselijke uitingen en overwe gingen, welke deze harde, wel echt Amerikaanse geschiedenis aannemelijk maken. Die menselijke overwegingen leiden de taktiek van sheriff Bard bij de hardnekkige jacht op de bende; ze FILMS CINEMA PALACE: „Jaloezie", 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Om 10 en 11.30: „De koninklijke reis". FRANS HALS: „Tot het bittere einde", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „De duvelstoejager" a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „De prairie verdwijnt", a. 1. Tij den: 2, 7 en 9.15. MINERVA: Wo. 8.15 en do. 2.30 en 8.15: „Knock on wood" a. 1. REMBRANDT: „Oh Rosalinda". 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: In de matin.: „Kleine kameraden", a. I. Avondvoorst.: „Het dal der konin gen". Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Woensdag 28 december Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met •»'t Is nooit te laat" 8 uur (Ab. D.). Minerva: Circus Harlekijn, 2 uur. Concertgebouw, 2 uur: Kindervoorstel ling Haarl. Kath. Ver. voor 't Gezin; 8.15 uur: Concert o. a. v. Ver. „Geloof en We tenschap" mmv. Residentie Vrouwen koor en Haags vocaal ensemble. Sol. Irma Kolassi, mezzo-sopraan en Rosa Spier, harp. Geboren: J. de Lepper-Zwaanswijk, z; C. H. Kompier-Jongbloed, z; J B. de Groot-Geertsema, z; m. W. van Straaten-Smit, z; A. M. de Groót-Sen- gers, z; W. Chr. van de Veenbrink- Wildschut, d. Geboren: C. M. van der Heijden- Maenz, z.; G. Flipsen-Alberda, z.; C. M. Balm-Alberti, z.; J- H. Steensma- van Ham, z.; L. J. Vermeulen-Rooze- mond, z.; H. E. Bonsel-van Diepen, z. M. M. Derkx-Giling, z.; J. Zijl-Meyer, z.; E. L. W. Buis-van der Linden, z.; K. P. A. Aarts-Honijk, z.; J. M. van der Weert Verbaten, d.; W. S. Klaren- berg-Louwerse, d.; M Cornelisse-van Hooff, 2 dochters; E. M. Termets-Moes- kops, d.; P. A. Zwaanenburg-Boerrig- ter, d.; M. H. Los-Buchler, d.; H. M. de Waard-van der Gaag, d.; E. L. W. Buis-van der Linden, d.; A. G. Hof- land-Willems, d.; Ondertrouwd: R. W. Sturm en J. M. Moeke; P. A. Th. Kremers en C. E. Daas; H. J. Oudhoff en H. M. Rij broek. Getrouwd: G. J. G. H. Hasselbach en T. Brink; B. M. Bloch en J. C. G. van Leesten; G. F. van Kooten en A. Bonset. Getrouwd: R. C. Snoek en M. J. Kop pen; J. E. de Roojj en A. I. Hoogeboom; 'Overleden: J. de Vries, 80 jr., Wester- houtpark; J. H. Chr. Sieverts, 54 jr., Slachthuisstraat; P. P. Uijl-Müste, 68 jr., Schoterweg; A. Met, 81 jr., Haze- paterslaan; J. Kool, 75 jr., Gasthuis- vest; C. Raateland, 62 jr., Kamperlaan. Overleden: M. M. A. Bodel Bienfait, 91 jr.. Florastraat; E. A. Daudeij- Kuijt, 74 jr., Krocht; N. Knipper, 82 jr., Schoterbosstraat; J. E, Bramer, 72 jr., Dickmansstraat; W. van Dijk, 77 jr., Westerhoutpark; L. C. Hutte- man, 65 jr., Zaanenstraat; P. G. van Batenburg, 66 jr., Schouwtjeslaan; K. de Bruin, 73 j., Orionweg; J. Klumper- Zomerdijk, 68 jr., Leidsestraat; J. .J B. Kan, 77 jr., Oost-Indiëstraat; P. Hof man-Scheepmaker, 46 jr., Hazepaters- laan; B. Pi eters-van der Sluis, 88 jr., Hazepaterslaan; M. C. Huidekoper, 45 jr., Hazepaterslaan; J. M. H. Dreijer- Hos, 83 jr., Jansstraat; P. Bouwens- Cornelisse, 80 jr., Dr. Leijdsstraat; A. Engels, 76 jr., Stuyvesantstraat; P. H. Bos, 80 jr., Schotersingel. beheersen de bezeten woede van de vader, wanneer hij de bendeleider ein delijk in zijn macht heeft, en zelfs deze verharde schoft maakt het min of meer begrijpelijk, hoe hij tot de mis daad is gekomen en zijn jongere broer heeft meegesleept. De spanning is op handige en gelukkige wijze verdeeld en opgevoerd, de nederlaag van de boe ven volgt volkomen begrijpelijk uit hun karakter en gedragingen. Het stuk is tenslotte niet het minst zo geslaagd door de verscheidenheid in de reacties der gezinsleden op de vreselijke bedreiging: de bezeten, gif tige woede van de vader, die zich toch wil beheersen om zijn hersens tegen de gangster te kunnen gebrui ken (Bob de Lange); de gespannen, soms verstijfde angst van de moe der, die tot elke prys haar gezin wil redden (Lia Dorana); de vinnige trots van de dochter, die haar mond je niet wenst te houden tegen het tuig en bij haar moeder informeert of er geen rattenkruit in huis is (Thera Verheugen); de domme slim migheid van het zoontje, dat even in zijn vader is teleurgesteld, een sober en natuurlijk gespeeld, aardig joch van Teade Riemersma). De regie van Jan Teulings, kundig als steeds, had een scherp oog voor de verscheiden elementen van het stuk, knap uitgewerkt door onopzettelijke tegenstellingen en hield de onmisbare vaart in de voorstelling, waarin het gevaar van onrustige rommeligheid, ge legen in de voortdurende decorwisseling zo goed als geheel was bezworen. Steye van Brandenburg was de on verzettelijke politieman, die de jacht op de boeven leidde, geassisteerd door een bedaarde Winston van Willy Ruys en 'n weldadige-rustige Carson van Wim v.d Brink. Het trio gangsters werd ge vormd door Leo de Hartogh, overtui gend stom als de onbehouwen kracht patser Robish; door Ab Abspoel die op sympathieke en verantwoorde wijze fi guur gaf aan de door zijn broer mee gesleepte misdadiger zonder misdadige aanleg; door Ton van Duinhoven, van wie wij slechts behoeven te zeggen, dat h\j leven heeft gegeven aan de gevoel loze, sluwe, intelligente en ijdele gang ster, zoals de lezer van de roman in zijn fantasie zich hem heeft voorge steld. Van Duinhoven blijkt ongemeen gemeen te kunnen kijken. In het ruimtelijk goed opgeloste de cor van Wim Vesseur was het gezel lige, vlotte openingstafereel in het huis van de familie Hilliard in sterk sprekende tegenstelling tot de vrese lijke spanning, welke de familie even later zou moeten doormaken. Na de voorstelling van dinsdagavond werden namens de hockeyclub van adelborsten, die op de hoogste rang van de spanning op het toneel hadden genoten, aan Lia Dorana en Thera Verheugen met een paar aardige woorden bloemen aangeboden. Hk. A. Sinds gistermorgen strijden in café- estaurant Brinkmann aan de Grote Markt 44 jongelieden om het school- schaakkampioenschap van Haarlem. Dit interessante toernooi, dat thans voor de twintigste keer wordt gehouden en ge splitst is in een hoofd- en bijronde, staat onder auspiciën van de H.S.S.B., (Haarlemse School Schaak Bond) met als energiek wedstrijdleider de heer H. Berendt. Aangezien deze v>edstrijden in vroegere jaren van de zijde der deel nemers eveneens grote belangstelling ondervonden, heeft men bij gelegenheid van het vierde lustrum een avond- toernooi georganiseerd voor oud-scho lieren, die in hun jeugd de schaaksport aanhingen. Morgenmiddag en -avond zijn de laatste wedstrijden en de prijs uitreikingen. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremérs opende, zoals gebruikelijk, het toer nooi met een korte toespraak. Hij zei het verheugend te vinden, dat de animo om te schaken bij de Haarlemse mid delbare scholieren groot blijft, ofschoon het aantal deelnemers deze keer 22 min der is dan het vorig jaar. Een belangrijke oorzaak hiervan is waarschijnlijk het school-basketbaltoernooi, dat vandaag is begonnen en waaraan ongeveer 500 jongens meedoen. Bovendien is- er in deze dagen concurrentie van de tafel tennissers. De burgemeester sprak de hoop uit dat de onderlinge vriendschap in spor tieve en spannende schaakpartijen tot uiting zal komen. Van de katholieke scholen is alleen het Mendel-College met enige spelers vertegenwoordigd. C. Mostertman is een der kanshebbers voor de ereprijs, maar overigens heeft de school aan de Orion weg geen serieuze kandidaten meer. De naam van het Triniteitscollege wordt, in tegenstelling tot andere jaren, door geen enkele schaker hooggehou den; van de oud-leerlingen kan echter de extrinitariër Rob Faase zeer zeker als een sterke troef worden gezien. De uitslagen van gisteren waren: Hoofdtoernooi, le ronde: D. Duisen- berg—P. v. d. Zwan 10; D. VonkP. Wiesenhaan 10; D. de Jongh—W. F. Petersma 10; R. v. NouhuijsP. Koeze 10; C. MostertmanA. Beets 10; B. WeylandP. de Ruiter 1—0; R. Barthel E. J. Petersma 0—1; W. Mazee—K. Verkuyl 10; D. G. VonkM. P. v. Overbeeke 10; F. JaegerP. Rabé 01; G. v. LangelaarH. Bosscher 10; H BehrendtJ. c. Mook Jr. 1—o. 2e ronde: H. DuisenbergD. Vonk 10; D. de JonghR. v. Nouhuys 10; C. MostertmanB. Weyland 10; E. J. Pe tersma—W. Mazee 0—1; D. G. Vonk— P. Rabé 1—0. le Verliezersronde A: P- v. d. Zwan P. de Ruiter 1—0; P- Wiesenhaan—A. Beets 01; W. F. Petersma—P. Koeze f2Va', le Verliezersronde B. K. Verkuyl H. Bosscher 0—1; M. P. Overbeeke— F. Jaeger ft—1. Bijtoernooi, Poule I: W. Mijnssen—P. v. Ark 10; R. de JongW. de Ruiter Advertentie VETBOLLEN, alles voor de buitenvogels. Zaadhandel JAN ROOZEN SPEKSTRAAT 5 - TELEFOON 16061 De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin heeft de loffelijke ge woonte om ieder jaar tijdens de Kerst- vacantie een aantal feestmiddagen voor de kinderen van haar leden te organi seren. Gistermiddag was het de eerste middag van een reeks van vier. De Ge meentelijke Concertzaal was met onge veer duizend kinderen gevuld, die in de grootste spanning de avonturen ge volgd hebben van Jan Klaassen en Ka trijn. Het jonge volkje, maar moeizaam in toom gehouden door een aantal hel pers en helpsters, heeft zich uitstekend vermaakt met Jan Klaassen, die ditmaal op de kermis in allerlei vreemde ge schiedenissen verwikkeld raakt. Maar de jeugdige Haarlemmers hebben hem goed geholpen: overal waar de boosheid Jan Klaassen belaagde, ondervond de grote kindervriend enthousiaste steun van de honderden kinderen. De middag werd geopend met het zin gen van een aantal Kerstliederen. Tij dens de pauze werden de kinderen op een zak lekkers getracteerd, terwijl de mondaccordeonclub ELBA voor de mu zikale noten tijdens de voorstelling zorgde. Vanmiddag, donderdag- en zater dagmiddag zullen opnieuw duizenden kinderen van de vereniging op enkele feestelijke uren getracteerd worden. Hoewel de toevoer ook deze week nog niet overstelpend was, waren er toch mooie en gevarieerde inzendingen, waaronder ook een van tulpen. De narcissen voeren echter nog steeds de boventoon, èn in aan tal èn in kwaliteit, een kwaliteit die waarlijk onverbeterlijk mag worden ge noemd. Zo b.v. een drietal pannen met dubbele Texas, dat door drie verschil lende inzenders was opgesteld n.l. C. v. d.Burg en J. v.d. Slot uit Noordwij- kerhout en Nic. Reeuwjjk, Abbenes. Bloemen en een stand om van te smullen J. Schoorl, Lisse, was er met de mooie kortkroon Prinses Beatrix die ook vorig jaar zo opviel door de heldere kleuren, wit met fel oranje kroontje. De bovenste beste Jules Verne, een wit met gele groot kronige, was ingezonden door S. de Goede, Eist bij Arnhem, in prima conditie. Ook op de Bloemlust- tentoonstelling is deze narcis al opge vallen. Golden Harvest stond er van P. v.d. Geer, Voorhout, hoewel nog niet op volle sterkte. Minder kon ons Eire Gem van A. v.d. Vlugt Zn., Lisse, bekoren; beter vonden wij de grootkro- nige Mercato van Nic. Berbee, Lisse. Het dekblad is roomwit, het kroontje geel met oranje rand. Gebr. Doorn bosch, Sassenheim, toonden de diepgele trompet Golden Advance, die het broei- getuigschrift A. verwierf. De gele trom pet Artois van J. Gerritsen Zn., Voorschoten, was wel aardig doch niet opvallend. De hyacinthen waren over het alge meen best. De pan met Er. Eros 16 cm. geprepareerd, van G. R. Tromp, Lisse, met beste bloemen en stand, was prach tig op kleur zoals ze daar stonden. Jam mer dat dit soort bij het verder bloeien zijn fraaie kleur verliest en wat valig wordt. Zeer fijn is Eb. Perfection, even als vorige week geëxposeerd door de N.V. M. Veldhuizen van Zanten Zonen, Lisse. Mooie tros en goed van lengte, seum van G. v.d. Veld, Lisse, een zaai ling van Eb. Fst. Bismarck, de minste van de drie. De tros was van deze zware bollen gedeeltelijk maar matig. Ook de tulpenstroom is begonnen Er stond een best werkpaard van Anton Nijssen Zn., Santpoort, de rode Evt. Ranchi. Ze waren in prima snijkwaliteit op kisten, in een vaas en als afgesneden bos. Christmas Bell, mahonierood, van de fa. Hoek Vos, 's Gravenzande, mocht er ook zijn en is goed lang. Wij vrezen echter dat zij spoedig neiging heeft tot zwart worden. C. v.d. Vluht- kimmenaede, Santpoort, had Mt. Apri cot Beauty opgesteld, de bloemen goed, doch wat los van vorm en de uitlopen de tint is heel licht, abrikooskleurig. Ook in de opstelling van v.d. Hoek's Broeiproevenbedrijf was deze variëteit opgenomen. C. P. Aljemade, Cz., Noord- wijk, was present met de rode dwt. Royal Present, met goed gevormde bloemen, en de oranjerode Dvt. Royal Beauty. Evt. Ralph van Eug. v.d. Schoot, Hillegom, is wel een goede goud gele; TT. Emmy Peek, fraai violetrose, ingezonden door Ruigrok's Broeiproe venbedrijf te Hillegom, heeft een fraaie stand, De bloemen waren wat ongelijk en gedeeltelijk niet groot. TT. Levant van Jan Klopper, Enkhuizen, was nu beter dan .vorige week, toch blijven we de bloemen wat smalletjes vinden. Een mooie inzending tulpen was die van v.d. Hoeks Bro.eiproevenbedrijf uit 't Veld- Oude Niedorp. Behalve de reeds genoemde Levant en Aprocot Beauty stonden er opgesteld TT. Blenda, don- kerrose met witte basis; TT. Christmas Gold, mooi geel en puntige bloem; TT. Fondant, suikergoedrose, goed lang, die het broeigetuigschrift A. verkreeg; Mt. Serenade, rood; de donkerrode Dwt. Most Miles; de beste Mt. Olga, rood en wit; TT. Preludium, rose, witte basis; de gele, donkerder gerande TT. Koran- go en ten slotte de mooie rode, witge- bovendien een lieve kleur. Hoewel niet rande Roland, waarvan de goede, ei- onverdienstelijk vonden wij Ew. Colos- I vormig gesloten bloem opviel. 10; W. MijnssenR. de Jong 10; P. v. Arkde Ruiter 01; W. de Ruiter—W. Mijnssen 01; R. de Jong P. v. Ark 10. Poule II; A. RietdijkD. v. Praag 'i; P. PrillwitzD. v. Praag 01; A RietdijkP. Prillwitz 10; A. Riet dijk—D. v. Praag 1—0. Poule III: R. v. d. KasteeleR. Gisolf 01; A. PostumaR. Koster 01; R. v. d. KasteeleA. Postuma 10; R. GisolfR. Koster 0lR. KosterR. v. d. Kasteele 1—0; R. Gisolf—A. Pos tuma 10. Poule IV: L. Lindenbergmej. G. Kes- lir.g '2'2; H. MostertmanP. J. Rus 01; L. LindenbergH. Mostertman 1—0; mej. G. Kesling—P. J. Rus 0—1. Poule V; J. W. KlimbieP. de Weerd 0—1; R. Mostertman—A. de Bruin 1—0; J. W. KlimbieR. Mostertman 10; P. de WeerdA. de Bruin 10. Toernooi voor oud-scholieren; G. Kra nendonk—Tj. v. Namen 1—0; R. Faase— P. H. Kastelein 10; W. BuisH. Douwes 0; mej. M. RomijnJ. W. de Munck 01; H. Rodrigues PereiraA. S. Groen (n.o.) 10; D. N. de LangeG. H. Kroes 1—0. Ingaande zaterdag 31 december wor den de navolgende routewijzigingen in gevoerd: Lijn 3 (tussen Kleverlaan en Bloe- mendaalseweg) NAAR BLOEMENDAAL: Iepenlaan- Dr. Bakkerlaan. Halteplaatsen: Iepen- laan-Dr. Bakkerlaan nabij Iepenlaan. Idem nabij Ir. Bispincklaan. NAAR HAARLEM: Dr. Bakkerlaan- Ir. Bispincklaan-Platanenlaan-Iepenlaan. Halteplaatsen: Ir. Bispincklaan t/o perc. 48/50. Platanenlaan t/o perc. 57/59. Lijn 8 (tussen Kleverlaan en Kenne- merweg). Iepenlaan-Station N.S. Bloemendaal- Noorderstat.weg-Kennemerweg v.v. Hal teplaatsen: Naar Bloemendaal-Santpoort. Iepenlaan bij Kleverlaan. Idem t/o perc. 60/62. Station N.S. Bloemendaal. Ken- nemerweg nabij N.H. Kerk (tariefgrens Bloemendaal). Naar Haarlem: Kennemerweg nabij N.H. Kerk (tariefgrens Bloemendaal). Station N.S. Bloemendaal. Iepenlaan t/o perc. 37/39. Idem nabij Kleverlaan. Woensdag 28 december Hoog water: 2.32 u. en 14.52 u. Laag water: 10.38 u. en 22.57 u. Donderdag 29 december Hoog water: 3.25 u. en 15.43 u. Laag water: 11.26 u. en 23.53 u. Maanstand: volle maan 4.44 u. GRÉ BROUWENSTIJN et traditioneel geworden extra concert dat ieder jaar door het Noordhollands Philharmonisch Orkest tegen het jaareinde te Haarlem wordt gegeven, zal dit keer plaats vin den op vrijdagavond 30 december in de gemeentelijke concertzaal. Door bijzon dere omstandigheden zal de dirigent van het Residentie Orkest, Willem van Otterloo, dit concert dirigeren. De kwa liteiten van deze in binnen- en buiten land bekende dirigent in aanmerking genomen, staat Haarlem vrijdag een prachtig concert te wachten. Als soliste werkt verder mee de so praan van de Nederlandse Opera te Amsterdam Gré Brouwenstyn. Deze in 1915 te den Helder geboren operazange res studeerde aan het muzieklyceum te Amsterdam eerst bij Boris Pelsky en later bij Jaap Stroomenberg. Aanvan kelijk zong zij veel voor de radio. Na het volgen van de operaklasse te Am sterdam, werd zij na de tweede wereld oorlog bij de Nederlandse opera geën- gageerd, alwaar zij in Tosca debuteer de. Spoedig maakte zij door vertolkin gen in Verdi's „Don Carlos", en „Trou badour", „Cavalleria Rustieana" van Mascagni en andere grote rollen dusda nig naam, dat uitnodigingen voor Enge land en Italië volgden. Thans mogen wij zeggen dat Gré Brouwenstijn in de operawereld internationale faam bezit. Het programma van dit concert ver meldt de ouverture „Egmont" van Beethoven en de scène en aria „Ah Perfido" van dezelfde componist. Hier na volgt de suite Elektra van de Neder landse componist Alphons Diepenbrock, waarna het concert wordt besloten met de overbekende vijfde symfonie van Tschaikowsky. Medio januari zal door het aanne mersbedrijf H. J. Sambeek te Heem stede begonnen worden met het verwij deren van de vier pinakels of siertoren- tjes op het dak van de St.-Bavokerk aan de Herenweg te Heemstede. De toe stand van deze torentjes is zodanig, dat men het niet langer verantwoord acht om ze te laten staan. Het werk zal naar schatting ongeveer twee weken in be slag nemen, waarbij het grootste ge deelte van de tijd heen zal gaan met het opbouwen van de stijgers. Het ligt wel in de bedoeling om deze siertoren- tjes te herbouwen maar voorlopig ont breken hiervoor nog de definitieve plannen ende contanten. Ook de bliksembeveiliging zal verbeterd moeten worden. Te zamen zullen de kosten van deze werkzaamheden ongeveer 5000 gul den belopen. Evenals het vorig jaar zal ook dit jaar worden overgegaan tot een geor ganiseerde Kerstboomverbranding in Heemstede, onder leiding van de ge meentepolitie en de brandweer. Dit feest speciaal voor de jeugd zal plaats vinden vrijdag 6 januari. De bomen kunnen op deze dag van 15— 17.15 uur worden ingeleverd op de vijf plaatsen die voor het evenement zijn aangewezen. Precies om kwart voor zes zal de brandweer dan voor één keer in het jaar zelf de rode haan eens laten kraaien. De aangewezen terreinen zijn: Glipperweg nabij perceel 69; Sportpark laan bij het gemeentelijk parkeerterrein: Jac. v. Ruijsdaellaan op het open stuk land; Wagnerkade nabij de Palestrina- laan: Const. Huygenslaan nabij de Bre- derolaan. Van de zijde der politie wordt er nog maals op gewezen dat streng zal worden opgetreden tegen het op eigen houtje verbranden van Kerstbomen en wat dies meer zij. In ons bericht van gisteren over het dodelijk ongeval in Hillegom werd abusievelijk vermeld, dat de betrokken auto bestuurd werd door de 22-jarige J. Maas uit Hillegom. Men deelde ons vanmorgen mede, dat het 19-jarig meis je, dat bij het ongeval om het leven kwam, de wagen gereden heeft. Het programma voor de maanden januari tot en met april 1956 van de thans 1800 leden en 5000 cursisen tellende Volksuniversiteit voor Haarlem en om streken zal woensdag 11 januari worden geopend met een Mozartherdenking in het Frans Halsmuseum. In de renaissaneezaal zullen Ans Bou- ter en Miep van Luin een quatre-mains recital verzorgen van sonates en fuga's van Mozart. Het concert begint om 8 uur. Overigens biedt het programma voor het tijdvak januari-mei weer een rijke verscheidenheid van lezingen, ex cursies en cursussen, waaruit wij een willekeurige greep zullen doen. Paul Chr. van Westering zal op de vrijdagen 6 januari en 10 februari en dinsdag 24 januari zijn in september begonnen cursus in de muziek voortzet ten. Donderdag 12 januari zal dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertly- ceum een toelichting geven op de nieuwe spelling. Over moderne prozaïsten zal profes sor dr. G. Stuiveling spreken op de maandagen 16, 23 en 30 januari. „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlan den" is de titel van de voordrachten, die de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, zal houden op de woensdagen 18 en 25 januari en 8 februa ri. Het tweede viertal cursusavonden zal zijn gewijd aan de 17-eeuwse por trettisten, de landschapsschilders, de genreschilders en de schilders van het stilleven. De heer drs. H. L. Prenen zal een bijzonder facet van de beelden de kunst belichten, namelijk de humor. Hij zal trachten aan te tonen, wat onder caricatuur, waar de humor vooral ge zocht moet worden, eigenlijk verstaan moet worden. De heer Prenen houdt zijn lezing op maandag 20 februari. De voordracht, die dr. J. D. de Jong dinsdag 21 februari zal geven, is wel bijzonder op de actualiteit afgestemd. Zó is getiteld: „tienduizend jaar ge schiedenis van Nederland in de tunnel- put te Velsen". Op 12 mei zal een ex cursie naar de Velser tunnel worden ge houden. Twee sprekers hebben de televisie als onderwerp van een voordracht gekozen. Professor dr. T. T. ten Have, hoogle raar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, zal de televisie vanuit sociaal oogpunt bezien (op maandag 5 maart) en ds. J. A. van Nieuwenhuijzen zal de culturele kant belichten) op dins, dag 19 maart). Dat het programma veelzijdig is wordt wel bewezen door het onderwerp, dat mr. Romke de Waard, welbekend in Haarlem door zijn beiaardconcerten en de leiding van het draaiorgelfeest op de Grote Markt de afgelopen zomer, woens dag 21 maart zal bespreken: „het Am sterdamse pierement". Het mooiste Haarlemse orgel, genaamd „Zaza", zal die avond ter opluistering aanwezig zijn. Een interessant evenement vindt plaats op dinsdag 27 maart. Dan zal een forum avond worden gehouden over het onder- De Comet-lII, het nieuwste Britse pro totype passagiersvliegtuig met straal aandrijving, is vanochtend te Londen aangekomen. Het toestel, dat het traject Montreal-Londen zonder tussenlandingen aflegde, brak alle bestaande records voor het oversteken van de Atlantische Oceaan met passagiersvliegtuigen. De afstand van 5.220 km werd afge legd in ongeveer zes uur en achttien mi nuten. Bij de thans beëindigde proef vlucht om de wereld werd in totaal een afstand van 50.000 km afgelegd. Tot dus ver stond het record voor de snelste overtocht van de Atlantische Oceaan voor een transportvliegtuig op naam van een Comet-Ia van de Canadese luchtmacht, die in oktober van het vo rige jaar in vijf uur en 26 minuten van Goose Bay, Labrador, naar London Air- port vloog. (Reuter) (Niet officiële koersen) Vorig Opening 33/4 Ned. 1953 3Va Ned. 1953 3V4 Ned. 1948 3% pCt. Ned. 3% Ned. 1954 3% Ned. 1955 1950 Een aantal bewoners van de Zand voortselaan onder Bentveld heeft aan burgemeester en wethouders een adres gericht inzake de straatverlichting. Deze is op de hoofdtoegangsweg naar de bad plaats zeer onvoldoende, een bezwaai dat voor het Bentveldse deel van die weg te meer klemt, omdat daar ee' aaneengesloten bebouwing is. Op dor-' kere avonden kost het de bewoners som:; moeite om hun huis te vinden. Adres-| santen wijzen er op, dat reeds gedu rende 35 jaren beloften zijn gedaan tot verbetering, maar dat deze nog altijd op zich laat wachten. werp: „Wat doet U met uw vrije tijd?" I 3 Ned Vragen en ideeën kunnen vóór 15 maart 3 N|d 62J64 bel fac bij het secretariaat van de Volksuniver- - - siteit worden ingezonden. Op de donder dagmiddagen 8, 15, 22 en 29 maart om twee uur zal de heer Baard zijn jaar lijkse cursus houden over kunstschatten in het Frans Halsmuseum. Ten gerieve van belangstellenden in Heemstede zal de Volksuniversiteit ook in het Minervatheater voor een drietal cursussen onderdak worden gegeven. Aar van de Werfhorst zal spreken over eigen werk op vrijdag 9 maart, terwij] voorts nog twee filmavonden op het pro-, gramma staan. Ook Haarlem-Noord wordt door de Volksuniversiteit niet ver geten. Van de drie in „zaal Noord" bij café „Kennemerland" te houden lezin gen neemt dr. C. Spoelder „een actueel probleem" bij de kop: „lichaam en geest" (woensdag 25 januari). Tenslotte staan taalcursussen en een' cursus spreken in het openbaar op het programma. Advert en tt« Inschr. Grtbk. 1946 3 pC Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Nieuwe Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mi. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. slot 101H 100^ 98/, 98% 98 98 99& 996H 97& 2591a 344% 185 324 266% 390 382% 305% 357 Va 346% 653% 136% 212% 210% 199% 149 150 25/1 98 98 99V4 341% 381 358% 346 653% 135% 214 213 199% 148 V4 148% 23/12 27/12 Anaconda Copper 70', 4 70»; Bethlehem Steel 163 162»; Chrysler Corp. 893; 87% Genera] Electric 5514 5534 General Motors 4734 46 Kennecott Copper 116% 116% Montgomery Ward 94% Radio Corp. 461 46% Republic Steel 49% 48% Royal Dutch 85% 85% Shell Onion Oil 64% 6534 Southern Pacific 56% 56>4 Southern Railway 110 109 Tidewater 33% 33% U.S. Steel 57«4 57% Stemmingonregelmatig Het bureau van de stichting „Tou ring Zandvoort" is tot 2 januari 1956 gesloten. Er worden thans in de openbare leeszaal te Amsterdam uitgebreide proeven genomen met het z.g. „gesproken boek". De inhoud van het boek wordt voor gelezen en op een band vastgelegd, waarna een blinde middels een „hoorma- chine" van de inhoud kennis kan nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3