EUROPA is ver achter op het gebied der kernenergie Werkgroep der O.E.E.S. dringt aan op samenwerking met de V.S. en Canada Uniforme premie voor vrijwillige ziekenfondsverzekering Leider en organisator Tussen neus en lippen GROTE FABRIEKSBRAND TE DEVENTER Chefarine 4 Drankvergunning geweigerd Vijf gewonden bij auto-ongeluk Gemeenschappelijke uitvoering van grote projecten nodig Schade meer dan één ton PAGINA WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 veiliglheidl Voorstel raad van Vuren afgewezen Torenbrand in Servaaskerk Per 1 januari in Midden-Nederland Verdachte vrijgesproken Medegevangene miste 100 gld. Gas oorzaak van de ontploffing te Breda Juiste toedracht onbekend Voorwaardelijke straf voor dronken automobilist Indirect'verplichte zieken fondsver zekering Leeftijdsgrens gebrek kige kinderen verhoogd Ziekenfondspremie Nieuwe procedure voor goedkeuring voor een wijziging Brand in Noordwijk Pater R. van Essen directeur nieuw retraitehuis Verhoging beurtvaarttarief BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Advertentie MW? -f Vier werkelijk betrouwbare middel*H helpen elkaar endoen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in gén tablei verenigd, ondersteunen zij bovendien el* kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt baat waar andere middelen falen! m Blijkens een in de Staatscourant van dinsdag verschenen K.B. is een voor stel van de gemeenteraad van Vuren om het maximum aantal drankver gunningen voor die gemeente met één te verhogen afgewezen op gronden van verkeersveiligheid. De vergunning was namelijk aan gevraagd voor een in de nabijheid van de buurtschap Leuven, ongeveer op het punt, waar Rijksweg 15, en de Pro vinciale weg 42 elkaar zullen kruisen, te vestigen café-restaurant, waarbij tevens een benzinestation en een show room voor automobielen zouden wor den gevestigd. Gelet op de veiligheid van het ver keer dient volgens dit K.B. het gebruik van alcoholhoudende dranken door personen, die een motorvoertuig moe ten besturen, onder alle omstandigheden als misbruik te worden aangemerkt. Het is de eerste maal, dat deze mo tivering in een dergelijk geval is ge bruikt. mmaeien taieni Over het geheel genomen is Europa •p het gebied der atoomenergie zeer on voldoende uitgerust. Dit blijkt wel zeer duideljjk, indien men de Europese si tuatie vergelijkt met die der Verenigde Staten, waar ongeveer 20 prototypen van reactoren in aabouw of in werking zijn. terwijl er in Europa vermoedelijk 5 of 6 prototypen voor de elektriciteitspro- duktie worden gebouwd, n.l. 3 of 4 in Engeland en 2 in Frankrijk. De natio nale en gemeenschappelijke belangen der landen behorende tot de Organisatie voor Europese Economische Samen werking kunnen het best gediend wor den door de instelling van een commis sie, die leiding geeft op het gebied der atoomenergie, en van een controlebu reau, dat verantwoordelijk is voor het veiligheidstoezicht op de grondstoffen voor de atoomsplitsing. Aldus een rapport van een werkgroep der O.E.E.S. over „De mogelijkheden van actie op het gebied der atoom energie". er in Europa een grote atoomenergie-in dustrie worden opgebouwd. De enige kans op welslagen is vol gens de werkgroep gelegen in zo snel en doelmatig handelen als mogelijk is, het geen tevens een zekere mate van coör dinatie van de inspanningen der O.E.E.S.- landen vereist. Er zouden maatschappijen moeten ko men voor de gemeenschappelijke uitvoe ring van projecten op het gebied der produktie en van het toegepaste weten schappelijke onderzoek. Deze maat schappijen zouden een onafhankelijk be stuur moeten hebben en op geen en kele wijze ondergeschikt moeten zijn aan de leidinggevende commissie. Zij zouden echter wel betrekkingen met deze commissie moeten aanknopen voor de onderlinge uitwisseling van gegevens. De werkgroep stelt voor, dat de Raad der O.E.E.S. zal besluiten tot de benoe ming van een speciaal comité, dat voor stellen zal doen voor actie op basis van dit rapport. Verder stelt de werkgroep voor, de regering der Verenigde Staten en die van Canada te betrekken bij het werk van het speciale comité. De werkgroep acht het onwaarschijn lijk, dat de toepassing van atoomener gie voor voortstuwing van schepen in de nabije toekomst economisch uitvoer baar zal zijn. De mogelijkheid, dat een atoomschip goedkoper in het gebruik zal zijn dan stoom- of motorschepen, is zeer gering. Indien in de huidige om standigheden een atoomschip zou zinken in een grote en drukke haven, zou de schade niet te overzien zijn. De menin gen der Amerikaanse deskundigen over het tijdstip, waarop koopvaardijsche pen met atoomaandrijving lonend kun nen worden geëxploiteerd, lopen uiteen. Volgens sommigen zal dit over vijf jaar het geval zijn, anderen beweren, dat er nog 10 a 20 jaar zullen moeten verlopen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 35 «t Op een speciaal gebouwde wagon is de pas gebouwde grootste transformator van Europa onderweg van Aix les Bains naar Geertruidenberg in Nederland, waar hij een plaat, zal vinden in de Amer-Central 2. De reusachtige transformator is in staat een stad van 200.000 inwoners van stroom te voorzien. Het gevaarte weegt 45 ton. Op de Rijksstraatweg te'Hoog-Keppel is gisterennacht een auto met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Alle vijf inzittenden, van wie er vier uit de wagen werden geslingerd, zijn in het Wilhelminazie- kenhuis in Doetmchem opgenomen. De toestand van de 86-jarige mevrouw Van der L. uit Oosterbeek is levensgevaar lijk. Zjj heeft een schedelbasisfractuur opgelopen en een arm en een been ge broken. De 56-jarige zoon van mevrouw Van der L., en de echtgenote van haar klein zoon, die ongeveer 30 jaar oud is, zijn eveneens zeer ernstig gewond. Licht gewond werden de schoondochter en ie kleinzoon. Het gezelschap kwam uit een hotel in Hummelo en was op weg naar huis. Aan gevolgen van aanrijding De Maastrichtse rechtbank heeft za terdag bij vervroegde uitspraak een 61-jarige kunst-koperdrijver uit Maas tricht vrijgespoken van de hem ten laste gelegde schuld aan de brand in de middentoren van de westbouw van de St.-Servaaskerk te Maastricht op 7 sep tember. De officier van justitie had twee weken gevangenisstraf geëist. De verdediger, mr. Huurman, had op ver schillende gronden vrijspraak geëist. De officier van justitie is in hoger be roep gegaan. Ook het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep een 24-jarige pluimveehandelaar uit Barneveld vrij gesproken van de hem ten laste ge legde verduistering van een bankbiljet van 100 gld ten nadele van een mede gevangene uit het Huis van Bewaring te Utrecht. Toen hij op 8 juli j.l. uit het Huis van Bewaring werd ontslagen had hij des morgens van zijn medege vangene twee biljetten van 100 gld ont vangen om aan diens moeder in Barne veld te geven. J? moeder kreeg echter maar een biljet. Verdachte verklaarde dat de twee biljetten een te grote prop in zijn schoen waren en daarom had hij er een uitgehaald, in een lucifersdoosje gestopt en aan een andere gevangene gegeven om dit aan de eigenaar ter hand te stellen. Toen de eigenaar vrij kwam was hij met de verdachte in Utrecht op zoek gegaan naar de man, die het lucifers doosje zou hebben ontvangen, maar deze derde man bleek onvindbaar. De procureur-generaal had zes maanden met verzoek tot onmiddellijke gevan genneming geëist. Dit verzoek wees het hof af. Het rapport legt sterke nadruk op de noodzaak van samenwerking van de O.E.E.S. met de Ver. Staten en Canada. In een niet ver verwijderde toekomst zal de atoomenergie in vele landen on misbaar zijn. Zelfs de landen, die nog grote ongebruikte mogelijkheden op het gebied van de opwekking van elektri citeit uit waterkracht hebben, zullen zonder uitzondering ernstig moeten overwegen, hoe zij hun produktie van elektrische stroom kunnen blijven uit breiden, nadat alle economisch gerecht vaardigde waterkrachtinstallaties in ge bruik zullen zijn genomen. Dit punt zal binnen ongeveer 10 jaar zijn bereikt in Frankrijk, Italië, Zwitserland en Portu gal, over ongeveer 20 jaar in Zweden en iets later in Noorwegen en Oosten rijk Nog urgenter is het probleem der energieproduktie in de landen, die elektriciteit hoofdzakelijk uit kolen op wekken, zoals België, Frankrijk en En geland. Zelfs Duitsland, dat van ouds her een kolenexporteur is, heeft het voornemen in een betrekkelijk nabije toekomst atoomenergie toe te passen voor het opwekken van elektrische stroom. Ook het toenemende verbruik van vloeibare brandstoffen doet geen afbreuk aan het vooruitzicht voor de toepassing van atoomenergie. Het is waarschijnlijk nog te vroeg om met enige juistheid de produktiekosten van atoomenergie te berekenen. Men neemt echter aan, dat deze kosten onge veer gelijk zijn aan die van de conven tionele energiebronnen. Men gelooft al gemeen, dat de produktiekosten van atoomenergie in de komende jaren zul len dalen en dat hierdoor deze energie bron aan betekenis zal winnen in ver gelijking met de conventionele bronnen. Het zou echter onjuist zijn te verwach ten, dat atoomenergie zo goedkoop zal worden, dat zij de overhand zou krij gen over andere energiebronnen. De ontwikkeling van een Europese atoomenergie-industrie vereist grote in spanningen voor wat betreft uitrusting, technici en bestedingen. De Amerikaan se reactoren voor de elektriciteitspro- duktie vertonen veel meer verscheiden heid in type dan de Europese. In Europa zijn thans acht in Europa gebouwde research-reactoren in gebruik, t.w. vier in Engeland, twee in Frankrijk, een in Noorwegen en een in Zweden. Voorts is er in Europa een in Amerika ge bouwde research-reactor, nl. in Zwit serland. In de Ver. Staten zijn onge veer dertig research-reactoren. Ook een vergelijking van de beschik baarheid van technici valt ongunstig uit voor Europa. In 1952 bijv. waren aan de Amerikaanse universiteiten en hoge scholen meer dan 500.000 studenten in geschreven, vergeleken met ongeveer 180.000 in Europa. In 1955 waren in de Ver. Staten ongeveer 15.000 technici werkzaam op het gebied der atoom energie, vergeleken met ongeveer 5000 in Engeland, 1800 in Frankrijk en nau welijks 1000 in de rest van Europa. De Europese uitgaven op het gebied der atoomenergie zullen in het lopende jaar in totaal het equivalent van onge veer 300 miljoen bedragen, vergele ken met 2 miljard in de Verenigde Staten in 1954. In het Amerikaanse cijfer zijn de uitgaven voor militaire doeleinden begrepen, maar niet de be stedingen van het particuliere bedrijfs leven. De werkgroep der O.E.E.S. gelooft niet, dat er uit deze vergelijkingen zeer pessimistische conclusies moeten worden getrokken. Er zijn in sommige landen reeds opmerkelijke resultaten bereikt en er zijn belangrijke ontwikkelingen te verwachten. Het is belangwekkend op te merken, dat de Verenigde Staten in 1955 ongeveer een half procent van het nationale inkomen aan atoomenergie voor militaire en vreedzame doeleinden besteden, maar dat dit percentage in Engeland vermoedelijk veel hoger is, terwijl Frankrijk alleen reeds voor vreedzame doeleinden ongeveer een half procent van zijn nationale inkomen besteedt. Dit zijn echter uitzonderingen. In de andere Europese landen zijn de percen tages veel lager en men mag hopen, dat deze landen spoedig zullen besluiten hun inspanningen te vergroten. De voornaamste reden voor optimis me is, dat over het geheel genomen de huidige Europese inspanningen op het gebied der atoomenergie bij lange na niet in overeenstemming zijn met de industriële mogelijkheden van dit we relddeel. Indien Europa bereid is zich de vereiste inspanningen te getroosten en indien de benodigde grondstoffen in voldoende mate beschikbaar zijn, kan de achterstand worden ingehaald en kan medewerkers bestuurde ziekenfondsen. Nadat de gedachte door de organisa ties regionaal bij de aangesloten zie kenfondsen was toegelicht en aanbevo len, hebben bovenstaande ziekenfond sen besloten deze gedachte te verwe zenlijken, waarmede ten aanzien van de vrijwillige verzekering een geheel nieuwe weg in het ziekenfondswezen is ingeslagen. Het principe „draagt elkanders las ten", dat reeds tot uitdrukking komt in de verplichte verzekering, wordt nu óók toegepast voor de vrijwillige ver zekering. De premie van f 1.80 zal, in dividueel bezien, voor het ene fonds te weinig zijn, maar voor het andere fonds iets te veel. Door het vereve ningssysteem heft een en ander elkaar evenwel op. In de premie is verdiscon teerd een normale reserve. Blijken er aan het einde van het jaar desondanks overschotten te zijn, dan worden die verwerkt in de premie voor 1957. Zijn er tekorten, dan zullen deze ook in de premie voor 1957 moeten worden ver disconteerd. Hiermee is bereikt, dat de toestand waarbij het ene fonds soms met belangrijke overschotten zat en een ander met grote tekorten, voorbij is. De verevening van de premie voor vrijwillige ziekenfondsverzekering in Midden-Nederland is een feit gewor den. Dinsdagavond hebben de volgende ziekenfondsen een begroting 1956, ge baseerd op verevening, bij de Zieken fondsraad ingeleverd: Amersfoort en omstreken, Apeldoorn en omstreken, Arnhem en omstreken, het Algemeen Ziekenfonds voor Bussum, Gooi en Eemland, Huizen en omgeving, het Al gemeen Ziekenfonds Kampen, het Al gemeen Tiels Ziekenfonds, Voorzorgen Hulp bij Zieken (Utrecht), Sint Li- duhia (Utrecht), het ziekenfonds A. N. O. Z. (rayons: Apeldoorn, Arnhem, Kampen, Laren, de Linge-streek, Nij- kerk, en Zutphen), Vught en omstre ken, Neder-Veluwe, Woerden en om streken, het Algemeen Zeister Zieken fonds, Zwolle en omstreken. Alle verzekerden in het werkgebied van ziekenfondsen die aan de vereve ning medewerken, betalen eenzelfde premie, namelijk f 1.80 per week. De verzekering in Midden-Nederland om vat ongeveer een kwart miljoen, of wel een achtste deel van het lande lijk totaal aantal vrijwillig verzeker den. De vereveningsgedachte kwam en kele maanden geleden tot stand bij de grootste twee ziekenfo.idsorganisaties in ons land: de Centrale Bond voor Onderling Beheerde Ziekenfondsen en de Federatie van door verzekerden en overleden In het ziekenhuis te Doetinchem overleden de negenjarige D. J. G. uit Drempt, die zondagmiddag per rijwiel de Rijksweg te Hoog Keppel overstak en door een hem tegemoetkomende auto werd gegrepen en zwaar gewond. Hoewel het onderzoek naar de ont ploffingsramp op 2 december j.l. te Breda, die aan vier personen het leven heeft gekost nog niet geheel is afgeslo ten, staat thans wel vast, dat er in geen enkel opzicht sprake kan zijn van achte loosheid of nalatigheid. Vrij zeker wordt het geacht, fat gas de oorzaak van de ontploffing geweest is, maar men is er niet in geslaagd vast te stellen, hoe het ongeval zich precies heeft toegedragen. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk, dat men daaromtrent zekerheid zal krijgen, al zal men het onderzoek uiteraard voortzetten tot ook de laatste kelderres- ten zijn onderzocht. De rechtbank te Alkmaar heeft een Haagse vertegenwoordiger, die in maart van sterke drank verkeerde, met zijn van sterke darnk verkeerde, met zijn auto een dolle rit door Alkmaars bin nenstad had gemaakt, veroordeeld tot één maand voorwaardelijk met een proef, tijd van drie jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Tevens moet hij zich onder toezicht stellen van de reclassering en van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme in Den Haag. De officier had twee maanden gevan genisstraf en vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De spoedige totstandkoming kan worden verwacht van een wet, waarbij, met ingang van 1 januari 1956, de leef tijdsgrens, beneden welke gebrekkige kinderen onder de indirect-verplichte ziekenfondsverzekering kunnen vallen, van 21 tot 27 jaar zal worden verhoogd, deelt öe ..ekenfondsraad mee. Met toestemming van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de voorzitter van de Ziekenfonds raad aan de algemene ziekenfondsen verzocht, hiermede reeds thans reke ning te houden. De kinderen, die op grond van bo venbedoelde wet in de indirect-ver plichte verzekering zullen worden opge nomen, dienen zo spoedig mogelijk bij het desbetreffende algemeen zieken fonds te worden aangemeld. Naar wij vernemen heeft de Zieken fondsraad ter verkrijging van de goed keuring van besluiten tot wijziging van de premie door het Algemeen Zieken fonds per 1 maart of op een later tijd stip, vastgesteld, dat dit besluit tenmin ste zes weken vóór het tijdstip waarop het ziekenfonds die premie wenst te heffen aan de Ziekenfondsraad dient te worden voorgelegd, vergezeld van een kostencalculatie. Aan de hand van deze begroting kan de Ziekenfondsraad dan de gecalculeerde premie beoordelen en binnen vier weken zijn beslissing ne men. Zonder goedkeuring van de Zie kenfondsraad kan geen gewijzigde pre mie worden geheven. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, ontving dinsdagmorgen in het stadhuis de kapitein en beman ning van het Zweedse schip „La Plata", dat als 20.000ste schip de haven van Rot terdam binnenliep. Burgemeester Van Walsum bood de kapitein van de „La Plata", Harry Holme, een Delfts blauw bord aan. De bemanning kreeg een her inneringsmedaille. Poppen-admiraal U kunt het geloven of metmaar Engeland bezit een stoere admiraaldie met poppen speelt. Het is admiraal sir Michael Den ny, bevelhebber van de Britse thuisvloot, die een verzameling poppen be zit, waar elk klein meisje razend jaloers op zou wor den. Zijn collectie telt niet minder dan 50 poppen, die alle gekleed zijn in de na tionale costuums van de landen, waar ze zijn ge maakt. De poppen hadden altoos een ereplaats in de hut van de admiraal op zijn vlaggeschip ,rApollo De poppen, die de trots en de vreugde zijn van de ad miraal, hebben de stoere zeerob steeds weer op zijn verre reizen vergezeld. Nu hij een job-aan-de-wal heeft gekregen, gaan zijn poppen weer netjes mee. „Een borreltje kan ik wel missen", pleegt de admi raal te zeggen, „maar mijn poppen niet". Forse buit Prins Ali Khan houdt hij tijd en wijle van uit bundige festiviteiten. Toen hij op een avond in zijn witglanzende villa, nabij Tropez, aan de Franse Ri- vièra, zijn gasten ontving voor een uitgebreide cock tailparty, kroop een „gast" die beslist geen uitnodi ging voor het festijn ge kregen had, het raam bin nen van de kamer van een zekere mevrouw Su zanne Bonafee, echtgenote van de inspecteur-gene raal van de Franse lucht macht, die in Ali's villa logeerde. Het geblaf van een van de honden van de prins ging verloren in het rumoer in de feestza len, weshalve de inbreker kans zag zonder te worden opgemerkt, er met de tas- met-inhoud van mevrouw Bonafee vandoor te gaan. Buit: 400.000 francs aan geld en juwelen. Best-geklede man De vice-president van Verscheidene automobilisten hebben ons vanmorgen opgebeld en medege deeld, dat er in de omgeving van Noord- wijk sommigen van hen meenden Noordwijkerhout een flinke brand woedde. De donkere hemel was fel rood gekleurd en enigen beweerden zelfs flinke vlammen te hebben gezien Er wès brand in Noordwijk, maar geen alarmerende brand. Reeds enkele maanden geschieden op een weiland ter hoogte van de verbindingsweg Noord wijk en Voorhout proefboringen in ver band met een mogelijke aanwezigheid van aardolie. Het aardgas, dat bij deze werkzaamheden vrij komt, perst zich met een geweldige druk door de leidin gen naar buiten en wordt vervolgens in brand gestoken. Vanmorgen was de vlam groter dan normaal, zodat de aan dacht van verschillende automobilisten op dit overigens voor Noordwijk en omgeving reeds „gewone" verschijnsel werd gevestigd. Hiermede is dus de brand opgehelderd. (Van onze Haagse redactie) Tot directeur van het vierde Neder landse retraitehuis van de paters Je zuïeten, dat op 5 januari in Heeze (N.Br.) zijn poorten opent voor de eer ste retraitanten, is benoemd pater Rei- nier van Essen S.J. Pater van Essen heeft vele jaren in de grootste parochie van Den Haag, van de paters Jezuïeten in de Elandstraat, zeer verdienstelijk werk gedaan als leider van het vrouwe lijk jeugdwerk. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is de toeslag van 20 pet., genoemd in artikel 13 van de tariefbeschikking beurtvaart, gewijzigd in 35 pet. Deze wijziging gaat 1 januari 1956 in. Dit betekent een verhoging van 12 K pet. op het thans geldende maxi mumtarief. in een kantoortje nabij de pakkamer. Toen de brandweer met veel materieel aankwam, brak zij ijzeren deuren los, om in de magazijnen te komen. Enkele dier deuren waren toen al zeer heet. De inhoud van het gebouw, waarbij o.a. veel bakeliet artikelen, brandde op ver schillende plaatsen hevig. Men be streed het vuur o.a. met nevelblussers. Na een uur was men de brand groten deels meester en kon men met de na blussing beginnen. Het feit, dat de gebouwen van Stokvis op een vrij en open terrein liggen in de onmiddellijke nabijheid van een der beide havenarmen, vergemakkelijkte de blussing zeer. Het bleek, dat het gebouw, 1200 m2 groot, waarin de brand had gewoed, zéér zwaar was bescha digd. De schade wordt op meer dan één tón geschat, alles was verzekerd. Dinsdagmiddag is te Deventer het hoofdgebouw van de N.V. R.S. Stokvis en Zn, waarin o.a. de magazijnen zijn gevestigd, door een felle brand zwaar beschadigd. De zeer kostbare inhoud, die o.m. bestond uit radio- en televisie apparaten, badkamer-toestellen, rijwie len en vele andere artikelen, ging deels vreloren of werden deels zwaar beschadigd. In het middaguur, te ongeveer één uur, had het gehele personeel het ge bouw, gelegen op het industrieterrein van Deventer, vei'laten. Men vermoedt, dat het vuur na n uur is ontstaan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5