Algiers roepen op tot actie De V redesonderhandelingen op Malakka mislukt Woningbouw onder een verplaatsbare kap Communisten in Khroesjtsjev en Boelganin doen verslag aan Opperste Sovjet gevaren van de moderne tijd H.Vader geen bemiddelaar tussen Oost en West Air France en Sabena bestellen straalvliegtuigen Boeing Regen van bevorderingen Habsburg-telg gedoopt Een „optrekje" werd ontruimd Op 2 januari algemene staking en aanvallen van verzetsgroepen? Wordt amnestie-aanbod ingetrokken? Ouderwets staaltje van banditisme Hela, taxi... Drie maanden eerder in de iucht dan de Douglas-toestellen van de K.L.M. Prijs van H. Vader voor S.U.S. 2 Slecht wcer -procf in Den Haag .kt HUKKIO vcfrnyea mij! Het weer DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26486 Verbazing in Vatic aan over persbericht Medaille met beeldenaar van Pius X INGESLAPEN CONFERENTIE Aanhoudend windkans op regen Veulen lederen Jassen 175.- Onbestendig Huidige rust stilte voor de storm? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERltNiltiAkibt- 4B cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. S/AM KOEAIA coempoeb MALAKKA "SINGAPORE V VIETNA i VIETNAM'. MALAKKA BORNEO SUMATRA JAVA. PELT |s 5 4 6 De verboden communistische partij In Algiers heeft op alle Algerijnen een beroep gedaan op twee januari het Werk neer te leggen en „de gehate kolonialistische vijand op kwetsbare plaatsen te treffen". De goed bewapen de groepen, die in de bergen opereren, tverden opgeroepen „nog eens in de Voorhoede op te treden". In Algiers, dat een deel van Frankrijk is, zouden op 2 januari evenals in Frankrijk verkiezingen moeten worden gehouden, doch zij zijn kort geleden uitgesteld met het oog op de ernstige toestand als gevolg van de vele ver zetsdaden. In de oproep in het illegale orgaan der communisten wordt o.a. gezegd: Guerillastrijders: ga opnieuw in het offensief. Arbeiders: leg het werk heer. Boeren: verlaat jullie velden. Winkeliers: sluit de winkels. Patriot ten en Algerijnse democraten: beweeg de gekozen vertegenwoordigers in jullie streek af te treden. Protesteer tegen koloniale onderdrukking. Intussen is de terreur in Algiers deze Week plotseling sterk geluwd. Voor het eerst sedert weken zijn geen 'doden als gevolg van terroristische activiteit ge meld. Vorige week vielen er nog 162 doden, hetgeen vier maal zo veel is als het gemiddelde dodencijfer van veer tien maanden geleden, toen het „leger van Allah" nog niet in actie was geko men. De kalmte van het ogenblik kan e - stilte voor de storm zijn, zo menen waarnemers ir Algiers. De Tunesische regering heeft inmid dels besloten begin volgend jaar al gemene verkiezingen voor een con stituerende vergadering uit te schrij ven. Na 70 jaar een Frans protecto raat geweest te zijn heeft Tunis de afgelopen zomer zelfbestuur gekregen. Sidi Mohammed Al Amin Pasja Bey, die alle legislatieve volmachten in han den heeft, heeft premier Tahar Ben Ammar gisteren meegedeeld, dat hij het regeringsdecreet dat de Constituante in stelt, vandaag zou ondertekenen. De datum van de verkiezingen zal later wor den vastgesteld. De Constituante zal misschien begin mei samenkomen. (Rtr.-UP) De gescheiden Siamese tweeling uit Chicago, Deborah Marie (rechts) en Christine Marie Andrews (1 jaar) speelt op deze foto onder de kerstboom. Dit is een van de eerste foto's, die sinds de geslaagde operatie mag worden ge publiceerd. Opnieuw is de mensheid verblijd met een van die aangrijpende Kersttoespraken van Paus Pius XII, die al sinds 1939 onze Opperherder is. Voor de zeventien de maal heeft deze Paus ons nu al ter gelegenheid van het Geboorte feest van Christus een les voorge houden, en opnieuw waren dit jaar aan de vooravond van Kerstmis de verwachtingen hoog gespannen, ^'ant de Pauselijke rede van het vo rig jaar heeft alom diepe indruk ge maakt. Wij mogen ons gelukkig prij zen dat wij Pius XII nog altijd in ons midden hebben, nadat wij in 1954 alle reden hadden zijn heengaan te vrezen. God heeft Zijn Heilige dienaar echter nog niet tot Zich wil len rcepen. De taak van deze Plaats bekleder van Christus op aarde was hog niet voleind. In het huidige sta dium -"an de wereldgeschiedenis tvelk stadium men wel het atoom tijdperk genoemd heeft is het Verheugend dat de Kerk geleid wordt door een Herder die met- visionaire blik de ongekende gevaren schouwt die zijn kudde bedreigen. Paus Pius XII is een man van wie men kan aannemen dat hij een hoge graad van heiligheid bereikt heeft. Zijn gerichtheid op de Bovenna tuur heeft intussen de Heilige Vader niet belet het wereldgebeuren met grote intensiteit te volgen. Steeds weer verklaren zelfs niet katholieke bezoekers diep cnder de indruk ge nomen te zijn van de kennis van zaken die de Paus ten aanzien van talloze wereldse problemen ten toon spreidt. Van de belangrijkste inter nationale kwesties laat hij zich van dag tot dag nauwkeurig op de hoogte houden en talloze leidende staatslie den van de wereld waaronder ver scheidene die zijn gezag als Hoofd van Christus' Kerk niet erkennen nebben dan ook in de loop der ja ren geleerd, aan de waarschuwingen en raadgevingen van Paus Pius XII grote waarde te hechten. Zo mag men hopen en verwachten dat ook Weer deze Kersttoespraak door ka tholieken èn andersdenkenden met vrucht overwogen zal worden, want de wijsheid van deze Pauselijke woor den zal ongetwijfeld ingang vinden mj alle mensen die waarlijk van goe den wil zijn, ook al hebben zij de volle Waarheid, die in de Kerk van Wiristus is, nog niet gevonden, (vervolg op pagina 1) Miljoenen guldens bedroeg de schade, welke ontstond door het uitbranden van een goederenstation bij Chicago in de Verenigde Staten. De oorzaak van de brand, welke op Tweede Kerstdag uit brak, was bij het nemen van de foto nog niet bekend. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De premiers van Malakka en Singa pore en de vertegenwoordigers der com munisten op Malakka zijn er tijdens hun besprekingen in Baling nabij de grens met Thailand niet in geslaagd een vre desregeling tot stand te brengen, aldus wordt in kringen van de regering van Malakka vernomen. De onderhandelin gen hebben twee dagen geduurd. Zij eindigden vanmorgen vroeg. De secretaris-generaal der communis tische partij van Malakka, Tsjin Peng, verklaarde nadrukkelijk, dat de commu nisten zich nooit zouden overgeven. Hij zei, dat onderzoek naar de trouw van de communisten jegens het bestuur van Malakka zoals door de premiers ge- eist voor de communisten overgave betekende. „Wij zullen ons nooit overge ven en wij zullen onze strijd tot het einde voortzetten", aldus Tsjin Peng. Op Sicilië is gisteren een ouderwets' staaltje van banditisme geleverd. Bij het aanbreken van de dag werd een1 bus op de route Agrigento-Palermo aan gehouden op een kruispunt nabij Agri- gento. Gemaskerde mannen dwongen al le inzittenden de bus te verlaten en hun portefeuilles en andere waardevol- le bezittingen af te geven. De bandieten verdwenen om te begin nen al met 200.000 lire die de chauf feur aan reisgeld geïnd had. Hoeveel van de passagiers is afgenomen is niet bekend. De meeste passagiers waren zakenmensen die op weg naar Palermo waren, aldus de politie. Een Noorse matroos, die in Ham burg van boord ging, maar besi; t met Kerstmis thuis in Mandal wild 3 j zijn, vond zijn eigen oplossing voer j het probleem. Hij nam een taxi. Hij nam een taxi in Hamburg, en vervolgens vele taxi's in Denemarker, Zweden en Noorwegen. Hij maakfe namelijk de hele reis per taxi. Het was niet goedkoop 2.000 kro nen betaalde hij alles bijeen maa hij kwajn op tijd voor het kerstfeest In Vaticaanse kringen toont men zich ten zeerste verbaasd over een door een persbureau verspreid bericht, ais zou de Heilige Vader bereid zich als be middelaar op te treden tussen Oost en West, voor het tot stand brengen van een overeenkomst tot beperking van de atoomwapenen. Men wijst er op, dat hiervoor geen enkele premisse aanwe zig is. Het is volstrekt uitgesloten te achten, dat de Paus zichzelf als bemiddelaar zou aanbieden, en wel allerminst op een tijdstip als het huidige, waarop niet de minste aanwijzing van het verlangen naar zulk een bemiddeling van de zijde van ook maar een ,an de betrokken partijen te bespeuren valt. Alvorens de Heilige Vader in overweging zou kun nen nemen als bemiddelaar op te tre den, zou het op zijn minst duidelijk moe ten zijn, dat beide partijen een pauselijke bemiddeling wensen. Doch zelfs dan zou de PaSs in geen geval de eerste stap doen Hij zou door de betrokkenen uit drukkelijk moeten worden verzocht, zijn goede diensten te verlenen. Het behoeft geen betoog, dat van dit alles voorals nog geen sprake is. Vermoedelijk vindt net bedoelde pers bericht zijn oorsprong in een passage van het commentaar, dat de Osserva- tore Romano op de Pauselijke Kerst boodschap heeft gegeven. Daarin wordt deze vergeleken met de nota, welke op 1 augustus 1917 paus Benedictus XV aan de staatshoofden van de oorlog voerende landen heeft gezonden. De ver melding van deze nota door het Vati caanse orgaan is blijkbaar uitgelegd als een aanwijzing, dat de Paus bereid zou zijn, als bemiddelaar op te treden. De premier van Malakka, Tengkoe Abdoel Rahman, verklaarde, dat de communisten zich moesten overgeven en hij waarschuwde, dat hij zou overwe gen het amnestieverbod in te trekken. De premiers hadden de communisten voor de keuze gesteld zich over te geven en gebruik te maken van de in sep tember j.l. aangeboden amnestie of repatriëring naar communistisch China te aanvaarden. Na overgave zouden zij zich echter aan een onderzoek naar hun trouw jegens het bestuur van Malakka moeten onderwerpen. Tsjin Peng bood echter aan, dat de communisten de strijd zouden beëindi gen, wanneer de federale regering van Malakka de volledige controle over de binnenlandse veiligheid en de strijd krachten zou hebben overgenomen van Engeland. Hij legde er echter de nadruk op, dat dit geen overgave op grond van de amnestie inhield. Een politiefunctionaris verklaarde, dat de operaties tegen de communisten on middellijk na intrekking van de am nestie weer op grote schaal zullen be ginnen. j' <"r (AFP-Reuter) SUMATRA Dit kaartje geeft de 'plaats aan, waar het gesprek tussen de premiers van Ma lakka en Singapore enerzijds en de communisten anderzijds, zo-nder succes is gevoerd. De Sovjet-premier, maarschalk Niko lai Boelganin, en de secretaris van de Russische communistische partij, Khroesjtsjev, hebben vandaag de Op perste Sovjet verslag uitgebracht over hun bezoek aan Indië, Birma en Afgha nistan. Boelganin begon zijn verklaring met te zeggen, dat 1955 een jaar van grote gebeurtenissen is geweest, „een definitief keerpunt wat betreft de ver mindering van de wereldspanning". Veel van deze vermindering was-te dan- ke aan het streven van de Sovjet-Unie. In dit verband was de ontwikkeling van vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie. Indië, Birma en Afgha nistan „ongetwijfeld een grote bijdrage tot de wereldvrede". Khroesjtsjev deed een felle aanval op het Britse „kolonia lisme", terwijl hij eveneens scherpe kritiek leverde op de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, die. naar het oordeel van Khroesjtsjev, het kolonialisme in Azië beeft gesteund. Volgens radio-Moskou heeft de Op perste Sovjet ingestemd met de bevor dering van Anastas Mikoyan, Maxim Saburov en M. G. Pervukhin tot eerste vice-premiers. Mikoyan is minister van handel. Sa burov is voorzitter van het staatsplan bureau. Zij en Pervukhin waren tot dus verre vice-premiers. Ex-premier Georgi Malenkov is in weerwil van een bericht van radio Moskou van 5 december nog steeds vice-premier. In dat bericht werd hij aangeduid als eerste vice-premier. Bij navraag bleek op het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou nieis bekend te zijn van een bevordering van Malenkov tot eerste vice-premier. De 1.347 afgevaardigden van de twee kamers van de Opperste Sovjet brach ten Boelganin staande een ovatie, toen hij het spreekgestoelte besteeg. Van het corps diplomatique waren o.a. de Amerikaanse ambassadeur, Bohlen en de Franse zaakgelastigde aanwezig. De Britse ambassadeur is gisteren voor een bezoek aan Teheran vertrokken. Maarschalk Boelganin had, voordat Khroesjtsjev zijn rede uitsprak, reeds een aanval gedaan op de „kolo nialisten", omdat zij de achter lijkheid van de Aziatische landen zouden hebben veroorzaakt. „Als deze landen achterlijk zijn, dan ligt de schuld niet bij de volkeren van Azië, doch bij de koloniserende landen, die hen gena deloos hebben geëxploiteerd en hun slechts armoede en lijden hebben ge bracht", aldus Boelganin. „Deze ex ploitatie heeft een lange tijd geduurd, doch zij kan niet altijd zo blijven. De volkeren van Azië zijn begonnen te ont waken. Zij zijn sterk gestimuleerd door de grote oktober-revolutie" (de Russi sche revolutie van 1917). Evenals bij enige andere acties heeft de H. Vader ook voor de SUS 2-liefda- digheidsloterij wederom een prijs be schikbaar gesteld. Ditmaal een zilveren medaille met aan de ene zijde de beel denaar van de Heilige Paus Pius X en aan de andere zijde de wapens van Pius X en Pius XII, die een tekst flankeren, waarvan de vertaling als volgt luidt: 4 juni 1954 heeft Paus Pius XII Pius X, wiens geroemde deugd der Kerk ver blijdt, ingeschreven in de lijst der hei ligen. De medaille ligt ingebed in een rood etui met daarop het wapen van Paus Pius XII. Mgr Angelo dell'Acqua heeft van deze geste mededeling gedaan in een schrijven aan mgr Jos Damen, rector van het Nederlands college te Rome, die op zijn beurt hiervan de leider van SUS 2, de heer A. M. Bergers, in ken nis heeft gesteld. In een klem kerkje in Vaucresson, een voorstadje van Parijs, heeft de Pause lijk Nuntius in Frankrijk, Kardinaal Marella, het H. Doopsel toegediend aan het zoontje Lorenz van Prins Robert van Habsburg en Prinses Margarita van Savoya- Aosta. Peetouders waren Prinses Maria Christina van Savoya-Aosta (links), een zuster van de moeder, en Prins Otto van Habsburg. De N.V. Haagsche Bouwmaatschappij Habo heeft een nieuw systeem ontwik keld om bij het bouwen de stagnatie tengevolge van slechte weersomstandig heden te beperken. Boven het bouw werk wil men een complete uitneem- bare overkapping aanbrengen van lichte geconstrueerde stalen spanten, afgedekt met aluminium en plastic golfplaten. Het aluminium is gekozen vanwege het geringe gewicht, de grote corrosiebe- stendigheid en het vermogen om in de winter de koude terug te stralen, terwijl voor de dagverlichting een rü door schijnende plasticplaten noodzakelijk is. Deze kap wordt in de bouw veran- j kerd en naarmate het bouwen vordert, l verdieping voor verdieping omhoog ge- j bracht. Daar deze kap bestand moet zijn tegen storm en het in verband met, de fichte constructie en de hanteerbaar heid niet mogelijk is de gehele kap zelfdragend te maken, worden de alu minium golfplaten tot luiken verenigd, die scharnierend aan de kap worden bevestigd. Hierdoor wordt bereikt, dat bij zware windvlagen de platen om hoog kunnen klappen zonder nadelige gevolgen voor de gehele constructie. Aan de windzijde zullen langs de stei ger, ter voorkoming van inregelten, piastic schotten worden aangebracht. Bij deze constructie is het lichtverlet een voudig te verhelpen door het aanbren gen van lampen in de kap, terwijl het vorstverlet kan worden bestreden door het aanbrengen van straalkachels. Dit laatste wordt ook bij andere pro jecten, waar eveneens met het door bouwen bij slecht weer proeven worden genomen, toegepast. De gedachte aan een overkapping van de gehele bouw is echter nieuw. Zodra de ruwbouw van een bepaald huizenblok voltooid is en dit blok wind- en waterdicht is gemaakt, kan de kap verplaatst worden naar een ander blok en kan de aftouw van het eerste blok ongestoord voortgang vin den door het aanbrengen van verlich ting en verwarming in de woningen. De Habo wil haar systeem bij wijze van proef toepassen bij de bouw van vijf blokken flatwoningen aan de Sport- laan te Den Haag. B. en W. van Den Haag hebben de raad van deze gemeente voorgesteld deze proefneming te steunen met een bedrag van f 75.000. Volgens een toezegging van het ministerie van Wederopbouw «n Volkshuisvesting zal het Rijk een bedrag van ƒ50.000 voor zijn rekening nemen. (Van onze luchtvaartredacteur) De luchtvaartmaatschappijen van Frankrijk en België, de Air France en de Sabena, hebben beide straalverkeers- vliegtuigen bij de Amerikaanse Boeing- fabrieken besteld. De Air France heeft een order geplaatst voor tien vliegtuigen van het type 707, waarvan het eerste in november 1959 zal worden afgele- i verd en het laatste precies een ,jaar later. De Sabena heeft van dit type drie ma chines besteld, die achtereenvolgens in december 1959, januari en februari 1960 in Brussel zullen arriveren en onmiddel lijk in bedrijf zullen worden genomen. Onze zuiderburen zullen daardoor drie maanden eerder met straalverkeers- vliegtuigen in de lucht zijn dan de K.L.M.die zoals bekend niet bij Boeing maar bij Douglas straalvliegtuigen heeft besteld, waarvan het eerste in maart 1960 op Schiphol wordt verwacht. Dit ondanks het feit dat de K.L.M. de eerste niet-Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij was, die in de V.S. straalvliegtuigen bestelde. De kruissnelheid van de Boeing 707 ligt iets beneden die van de DC-8, die de K.LM. besteld heeft. Naasl de Boeing 707 heeft de Air France nog 24 straalverkeersvliegtuigen besteld van het Franse type Caraveile. Dit vliegtuig, dat aanmerkelijk kleiner is dan de Boeing en de DC-8, zal op de Europese lijnen en de diensten in het Middellandse-zeegebied worden ingezet. /n een van de deftigste wijken van Buenos-Aires is gisteren een „incog- nito"-woning van de gewezen Ar gentijnse president Perón ontruimd. In een 8 verdiepingen hoog appartemen tenhuis besloeg het „optrekje" twee gehele verdiepingen met 15 kamers. De ene verdieping bevatte een eet kamer, een muzieksalon, een bibliotheek er. een hal, alles zeer weelderig inge richt. Voorts twee slaapkamers en twee badkamers, waarvan er een met gymnastiektoestellen was uitgerust. De daarboven gelegen verdieping bevatte een grote bar met geweldige lederen fauteuils, voorts vier logeerkamers en een bibliotheek, een zwembassin met kleedkamers en baden en een tuinaan leg eromheen. De prachtige inrichting van het appartement is vervoerd naar de stedelijke bank van 'ening, waar zij zal worden opgeslagen tot er een be slissing over genomen is. Kostelijke schilderijen een ervan is vermoedelijk een Goya) en kunstvoorwerpen, o.a. een Perzisch tapijt van onschatbare waarde, luchters, kristal en zijden gor dijnen werden in vrachtauto's wegge voerd. De verhuizing nam een gehele dag in beslag. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De wind nam vannacht plaatselijk tot stormachtig toe en in het Wadden gebied zelfs tot westerstorm. Onder in vloed van een nieuwe oceaanstoring worden de luchtdrukverschillen gelei delijk kleiner, waardoor de wind lang zaam afneemt. De storing beweegt zeer snel naar de Britse eilanden en zal mor- gen het weer in ons land beïnvloeden. Dit heeft tot gevolg dat de wind later weer de neiging vertoont uit westelijke richtingen aan te wakkeren. De regen, kansen nemen toe, maar in de tempera- tuurverdeling komt weinig verande ring. Argentinië De voormalige minister voor het leger in Argentinië, generaal Franklin Lucero, is door een krijgs raad veroordeeld tot verlies van zijn rang en uitsluiting uit de militaire dienst. Advertentie BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te H.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat, selijk buien. Krachtige en tijdelijk tot matig afnemende wind tussen zuidwest en west. Langs de kust aanvankelijk nog harde westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.50-16.38. Maan: 18.51-9.3Z.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1