Aan de Franse kiezers zijn ;onden bergen beloofd Prefecten voorspellen zetelwinst voor de comm Vierde eeuwfeest H. Ignatius Loyola van Rapport brugcommissie: hangbrug geen oplossing Kruiswoordraadsel Voorbereiding van de jeugd op het milieu van de arbeid ERIS Dl NOORMAN Grote opkomst verwacht Politieke werkgroep heden bij in Geneve "en Contact tussen Urk en N.O.-polder K ustmijnenveger in dienst gesteld Israël èn Egypte schenden bestand DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 Op 2 januari naar de stembus Het Nederlands Indonesisch overleg Commissie van vijf leden benoemd Viering overwegend kerkelijk karakter Plechtigheid op Amsterdamse werf V er klaring van Burns RUSLAND VERSTERKT PACIFIC-VLOOT Aanklacht tegen advocaat van erven Van Beuningen De oeververbindingen te Rotterdam Gemeente werkt plan nen voor tunnel uit Ter verrijking van geest en hart V Vliegen, varen en vechten 1 2 3 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Re ken dm akiné van „geheime" cijfers? Ben W. van Den Haag vragen justitieel oordeel Kasvoorsohot voor Holland-Festival NIEUWE NOTARISSEN J. Hekel overleden (Van onze Parijse correspondent) In «Je verkiezingscampagne zijn geen grote gebeurtenissen opgetreden, die iets meer licht verrehaffen over de eventuele uitslag. De lijstverbindingen zijn doorgaans gehandhaafd gebleven. Slechts enkeie zjjn op de daartoe voor geschreven datum verbroken. Een van de meest tekenende is die van Dor- dogne. Daar zouden de socialisten, de Mendès-radicJIen en André Denis, een voormalige katholieke volksrepublikein, gezamenlijk een lijst vormen. De radica le en socialistische vTienden van de ka tholieke Denis zijn er evenwel achter gekomen, dat André Denis een brief ge- de socialisten en linksradicalen van Dor- j Voor de nieuwe partijen hebben de dogne trouw aan hun oude anti-clericale prefecten weinig belangstelling. Poujade opvattingen. - de politieke organisator van de onte- Voor het overige gaan de Kamercan- Y,?e!lenh®icl van de middenklassen -, didaten in de verkiezingscampagne ijve- J- ïxierVignancour, die het recht opeist rig voort de poorten van het paradijs rechts te zijn en Dorgères, die de op- voor de Franse kiezers te ontsluiten. Als er ook maar een klein deel van de be loften, die thans gedaan worden, inge lost wordt, zal Frankrijk binnenkort het heerlijkste land ter wereld zjjn. De boeren zullen meer krijgen voor hun produkten, de arbeiders een groter aan deel in de winst, de middenklasse zal ontzien worden door de belasting, het stand der boeren predikt, zouden teza^ men slechts 5 afgevaardigden gekozen krijgen. Poujade zelf heeft al medege deeld op een 30 tot 50 gekozenen te re kenen, terwijl de gangbare mening van de ingewijden hem een tiental verleent. Tengevolge van de onbekende elemen ten, die ditmaal optreden, is elke voor spelling gewaagd. Men weet niet wat de ruim 2 miljoen nieuw-ingeschrevenen zullen doen. Waarschijnlijk zullen zij onderwijs zal grondig veranderd wor schreven heeft aan de geestelijkheid den, zó, dat studenten een salaris krq- van zijn kieskring, waarin hij teneinde gen om een wettige of onwettige familie Mcmdès öf Fou.jadë kfèzën, twee figuren, zijn katholieke clientèle niet te verlie- er op na te houden; de salarissen van ,jje <je verbeelding spreken. Mendès zen, zwart op wit gezet heeft, dat hij de ambtenaren zelfs die van de lucht- naakt furore bij de vrouwen, zullen deze vaartmaatschappijen, die al ruim 6 we- daardoor hun mannen electoraal on- ken vruchteloos staken zullen worden trouw worden? Poujade maakt indruk op verbeterd; kortom in het Frankrijk van de jongelingenschap van het platteland, 10110 11 dat eindelijk de kans krijgt de spitsvon- het actieprogramma van het secularisa tie-kartel uitgetekend had. Dit kartel voert een verwoede strijd tegen de bij zondere school. De ingewikkelde rede neringen van Mauriac ten spijt blijven na 2 januari 1956 zullen geen ontevre denen meer zijn. Een bijzondere sport in de gesprek ken van politiek geïnteresseerden ondanks Mendès en Poujade nog al tijd een zeer beperkte kring is het zich nijver bezighouden met voor spellingen. Een flinke lading voedsel is aan deze voorspelling gegeven door het per ongeluk bekend worden er scheen weer ergens 'n lek te zijn van de resultaten van de rapporten, die de prefecten 'n soort onderkoningen m de republiek ten behoeve van de minister van Binnenlandse Zaken hebben opgemaakt inzake de elec torale situatie in hun departement. De hoofdelementen van deze rappor ten zijn bekend geworden met opzet of per ongeluk? Edgar Faure weet dat en die bevestigen zoal geen stemmen winst voor de communisten dan toch een flinke zetelwinst. Van de 544 depu. tés, die in het Franse Moederland ge kozen worden uit de buitengewesten komen er nog ruim 80, die straks bij de kunstmatige meerderheidsvorming een belangrijke rol gaan spelen zullen er ongeveer 125 communist zijn. Voor uitgang van 25%, die geen winst is, doch slechts gevolg van een kiesstelsel, dat in 1951 tegen hen gericht was. Het omgekeerde zou zich bij de socialisten voor moeten doen. Daar zou een stem menwinst behaald worden, doch een twintigtal zetels zou voor de partij ver loren gaan. Verlies derhalve van on geveer 25%. Dit lijkt iedereen nogal overdreven, maar de prefecten zeggen het. Voor de Faure-radicalen zijn de prefecten weinig teder. Slechts 15 ze tels schieten er voor hen over en slechts 7 a 8 voor de U.D.S.R. De Mendès- radicalen wordt ongeveer een 58 ze tels toebedacht. Uit deze schatting mag men alvast aflezen, dat de invloed van Mendès in de provincie groter is dan men aanvakelijk verwachtte. De enige party, die zich zou handha ven is die van de Katholieke Volksrepu blikeinen. De verkiezingen van 2 janu ari beloven een slachting te worden voor de Gaullisten. Deze party zal volgens de prefecten gehalveerd worden, van 64 op 32. De grote winnaar zal de partij van Pinay zijn of liever de onder het vaan del van Pinay optrekkende boeren en on afhankelijke partijen. Zij zouden van 130 naar 150 gaan. De grootste aanhang van het voormalige Gaullisme zoekt dus bij digheid van het Parijse intellect met stevige knuisten te beantwoorden. Veranderingen zullen daardoor on getwijfeld optreden. Of het grote ver schuivingen zullen zijn, moet afgewacht worden. In wezen is het Franse volk In zijn politieke geloofsbelijdenis tamelijk conservatief. Ieder blijft doorgaans g: zg bjj zijn vertrouwde traditionele politieke standje. Men verwacht algemeen een massale deelname en weinig thuisblijvers op 2 januari a.s Het kan zijn, maar opval lend is, hoe weinig, zowel in Parijs als in de provincie, over politiek en ver kiezingen gesproken wordt. En als het gebeurt is het doorgaans onder het motto: er verandert toch niets! Plus ?a change, plus ga reste la même chose. Maar dit is de vox populi! De grote goden het daar niet mee eens.' 33. „Wat wilde de krijger van Hake mij zeggen?" Ondanks de zorgen en het verdriet om Erwin houdt die vraag de Noorman bezig tijdens de over tocht naar het vasteland. „Het doet er ook eigenlijk niet toe", mompelt hij, zich losmakend van de railing. De barre, rotsige kust van Schotland is reeds in zicht; dadelijk gaan zij aan land, het is niet waarschijnlijk, dat hij de man ooit nog zal ontmoeten. „Zet een boot uit voor de vrouwen", beveelt Hake „Jullie moeten zelf maar zien, dat je aan land komt", zegt hij honend tol kne en de andere mannen, „schiet op.' Van mijn schip af!" Terwijl Winonai en Astara met de kleine Hrulf en Wolf in het bootje worden overgeroeid laten Eric en zijn mannen zich over boord zakken en waden naar de kant. Het valt de Noorman mee, dat men hun de wapens niet afgenomen heeft. Hij trekt er de wat pijnlijke conclusie uit, dat Hake hen blijkbaar niet meet gevaarlijk acht. Wat verloren staan zij aan het strand. Winonah. houdt zich 'achteraf en de Noorman begrijpt maar al te goed, waarom zij dat doet. Bij een riviertje, dat niet ver vandaar in zee uitmondt, zijn een paar piraten bezig waterzakken te vullen; Erwin is er ook bij. Zonder te letten op de schimpscheuten van zijn nieuwe „kameraden", neemt Erics zoon afscheid van zijn hond. Hij slaat zijn arm om de nek van het dier en drukt zijn hoofd in de vacht; toen hij nog een kleine jongen was, deed hij dat ook vaak Nu is hij man geworden. Koppigheid en valse schaamte houden hem er van terug, naar zijn vader en moeder te gaan. Maar Wolf is «oor hem het sym bool van al dat goede en vertrouwde, waar hij tot voor kort bij hoorde. De gevulde waterzakken zijn inmiddels aan boord gehesen, men roept de achterblijvers. Erwin richt zich op. Zijn ogen dwalen langs het groepje man- ren daarginds en blijven een ogenblik rusten op het bleke, als uit steen gehouwen gelaat van zijn vader. Dan draait hij zich bruusk om en klimt aan boord. Wolf begrijpt er niets van; gaat de jonge meester nu weg zonder hem mee te nemen? Met grote sprongen holt hij naar de waterkant, waar hij hem kwispelstaartend, met zachte jankgeluidjes tracht terug te roepen. Waarom komt hij niet? Instinctief voelt het dier, dat dit weggaan „anders" is dan vroeger. Het kwispelstaarten gaat steeds langzamer, tot de staart van de hond geheel stil hangt. Dan heft hij de kop omhoog en stoot een luid, klagend gehuil uit als het figuurtje op het achterdek van Hake's Drakar steeds kleiner wordt en ten slotte geheel uit het gezicht verdwijnt. 31 juli 1956 zal het vierhonderd jaar geleden zijn, dat te Rome op 65-jarige leeftijd de stichter van de Jezuïeten orde, de H. Ignatius van Loyola, is overleden. - ijn orde is ontstaan uit een kleine groep priesterstudenten aan de universiteit van Parijs, die zich in 1534 aaneensloten om hun leven in te zet ten voor de kerstening van Palestina. Toen de Turkenoorlogen hun het ver trek naar het H. Land onmogelijk maakte, stelden zij zich ter beschikking van Z.II. de Paus voor elke vorm van apostolaat op welke plaatsen ter wereld ook. Deze keurde in 1540 hun levens wijze goed, hetgeen een revolutie in het kloosterleven betekende, daar de nieuwe orde, daarin door de meeste later nagevolgd, met het oog op grotere bewegelijkheid en intensere zielzorg, van het koorgebed had afgezien. Vandaag wordt in Genève een verga dering gehouden van de politieke werk groep va.n de Nede-ia" -"•>-? - - conferentie. Hiertoe zijn gisteravond de regeringscommissaris vcar In'nne sische aangelegenbeden, mr. N. S Blom, en drie r -iseurs van Ce Neder landse delegat'e, de heren mr. P. Eijs- sen, j'jr. mr. H. F. van Panhuijs en D. J. van Wijnen, per vliegtuig naar Ge nève vertrokken. De Nederlandse ge delegeerden worden hedenavond in Den Haag terugverwae" (A.N.P.) De Indonesische zaakgelastigde in Den Meeuwen, laag scherend over het met Haag, de heer Kwee Djie Hoo is gister. witte schuimkoppen bedekte IJ en avond per vliegtuig naar Genève ver- voortjagende wolken vormden het dé- Zowel in Europa als ook in de mis siegebieder. ontwikkelde de jonge en De gemeenteraad van Urk heeft na snel groeiende orde een ongekende ac- overleg met het bestuur van de Noord- tiviteit. De tijdsomstandigheden waren Oostpolder besloten, een commissie te oorzaak, dat de Jezuïeten zich al spoe- vuuiiua.isc u„umalJ„ benoemen voor contact met de N.O.- dig heel bijzonder op onderwijs en op- hen onderdak hetgeen een conservatieve Po|der. Jarenlang is deze zaak voorbe- voeding van de middelbare schooljeugd versterking betekent. reid, maar de controverse Urk, oud hebben toegelegd, maar daarbij de I land, en N.O.P., nieuw land, scheen on- hogere kerkelijke wetenschappen niet overbrugbaar. De nieuwe landdrost van hebben verwaarloosd. de N.O.P., de heer Minderhorst, was ervan overtuigd, dat, waar in de toe komst Urk en de N.O.P. tot éénzelfde provincie zullen gaan behoren, het dien stig zou zijn reeds mi te trachten sa menwerking tot stand te brengen. trokken om een aantal routinekwesties ts bespreken met de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Anak Agung gde Agung. Met hetzelfde vlieg- tuik vertrok de heer P. de Queljoe naar Genève. Dinsdagavond' is hij uit Indonesië in ons land aangekomen voor het bespreken van administratieve aan gelegenheden met betrekkig tot de re patriëring van Ambonezen. Voordat de heer De Queljoe in ons land met de be sprekingen zal beginnen zal ook hij in Genève overleg plegen met minister Anak Agung. De Indonesische ambassadeur in Wash. Ington, de heer Moakarto. en de Indo- j nesische ambassadeur in Londen, prof. Soepomo, die in Genève hebben ver toefd voor het bijwonen van de Ne derlands-Indonesische conferentie, zijn gisteren naar hun posten teruggekeerd. Volgens Indonesische delegatiekrin gen in Genève wordt de Indonesische minister van Financiën, prof. Sumitro, thans 2 januari in Zwitserland ver wacht om deel te nemen aan de Neder lands-Indonesische besprekingen. Zowel Israël als Egypte schenden nog steeds de bestandsovereenkomsten door troepen legeren in gedemilitariseer de gebieden. Dit heeft generaal Burns, het hoofd van de V.N.-commissie voor toezicht op het bestand, verklaard in een communiqué, dat in Jeruzalem werd uitgegeven, nadat hij was terug gekeerd van besprekingen met Egyp- tenaren te Gaza. Egypte heeft nog niet zqn uiteinde lijke positie bepaald ten aanzien van de voorstellen van de secretaris-gene raal der Ver.-Naties, Dag Hammars- kjöld. voor de "edemilitariseerde zone van El Audja. Volgens Egypte zijn de onderhandelingen nog niet geëindigd, «ldus het communiqué van Burns. Israël heeft deze voorstellen onvoor waardelijk aangenomen. Tegenvoorstel len die Egypte gedaan heeft, komen volgens Israël neer op verwerping van de voorstellen van Hammarskjöld, doch het communiqué van generaal Burns verwerpt deze Israëlische interpretatie. Eurns verklaarde, dat door de recente Israëlische vergeldingsaanval op Sy rische stellingen aan het meer van Gali- lea de openbare mening in de Arabi sche landen zo in beroering gekomen is, dat „tot op heden verdere vorde ringen bij onderhandelingen met Egypte onmogelijk waren". De Sovjet Unie versterkt en hergroe peert haar vloot in de Stille Oceaan. Sinds september zqn ruim dertig Rus sische oorlogsschepen, waaronder twee kruisers, van de Atlantische naar de Stille Oceaan gedirigeerd, aldus wordt uit kringen van de Japanse defensie raad en van nationalistisch-Chinese zij tje vernomen. Vyf Russische oorlogs schepen, waaronder twee torpedoboot- jao-ers, zijn naar het zuiden gedirigeerd, naar de Hainan-eilanden. tegenover het Aziatische vaste land tussen Indo China en de Philippynen. cor voor de overdracht van de nieuwe kustmijne- ger ..Wildervank" op de N.V. Amsterdamse scheepswerf G. .ie Vries Lentsch Jr in Amsterdam-N. Het is het vierde schip van een serie van 32 stuks. De directeur der werf droeg het schip over aan de vlagofficier mate rieel van de Kon. Marine, schout bij nacht H. H. L. Pröpper, die er in zijn' toespraak aan herinnerde dat dit schip het eerste is, waarvan de bouw uit de tegenwaardefondsen is gefinancierd. De commandant van het schip, luite- nant-ter-zee 2e klasse, C. J. Maats uit Den Helder, kreeg daarna van de ver tegenwoordiger van de commandant Zeemacht Nederland opdracht zijn schip officieel in dienst te stellen, hetgeen met het gebruikelijk ceremonieel van het -hijsen van vlag. geus, wimpel en een driewerf hoezee op de Koningin ge schiedde. Wildervanks burgemeester, de heer B. P. Liese, bood de commandant een met het stadswapen versierde scheepsbel aan en zegde de bemanning een jaar lijkse kleine attentie toe om de banden tussen de gemeente en de „Wildervank" te bestendigen. Verscheidene marine- offic-eren, de burgemeester van Am sterdam en drie officieren van de Ame rikaanse marine woonden de plechtig heid bij. De kunsthandelaren de gebroeders K., hebben bij de officier van justitie te Rotterdam een aanklacht ingediend tegen de "advocaat van de erven Van Beuningen, mr. J. J. F. te Rotterdam. Voorts hebben zij de officier van justitie te Amsterdam verzocht een ge rechtelijk onderzoek te openen naar aanleiding van een publicatie in een weekblad, waarin op 19 november een artikel werd gepubliceerd van de hand van mr. G. B. J. H. Volgens dit arti kel zou de heer D. G. van Beuningen zi«n standpunt met betrekking tot het sehildery „Het Laatste Avondmaal" voor een deel gebaseerd hebben op mate riaal dat oplichters hem voor veel geld in handen hadden gespeeld en dat ver valst bleek te zijn. Wanneer mocht blijken, aldus het schrijven aan de pfficier van justitie te Amsterdam, dat met deze oplichters de gebr. K. worden bedoeld, dan dient het verzoek tot gerechtelijk onderzoek ook gezien te worden als een aanklacht te gen het betrokken weekblad. In de aanklacht met betrekking tot de advocaat van de Erven Van Beunin gen, mr. J. J. F„ wordt deze beticht van chantage. Bij de dooi. van haar stichter telde de orde ruim duizend leden; volgens de jongste statistieken waren er op 1 januari 1955 32899 Jezuïeten, van wie 16521 priesters, 10741 scholastie ken en 5637 leliebroeders; in het ge heel waren toen 5600 Jezuïeten in de missie werkzaam. De Nederlandse provincie telt ruim 900 leden, waar van 255 missionarissen. De raad heeft nu een commissie van vijf leden benoemd om in overleg met j een door de landdrost te benoemen pol dercommissie alle vraagstukken te be- j handelen, die beide gebieden raken. Mogelijk zal deze commissie er in sla- Het eeuwfeest zal volgens de richt-, gen, de verschillen tussen het oude en I lijnen van Z.H. Paus Pius XII in zijn het nieuwe land tot een minimum terug schrijven aan de hoogeerw. pater ge- te brengen. neraal J. B. Janssens, vooral in het Temidden van hun kinderen en klein kinderen hebben president Eisenhower en zijn echtgenote dit jaar voor het eerst Kerstmis gevierd in het Witte Huis te Washington. De foto geeft een beeld van dit kennelijk vrolijke familiefeest, dat zich in de oostelijke balzaal afspeel-1 de. V.l.n.r.; majoor John Eisenhower, de zevenjarige David Eisenhower, me vrouw Mamie Eisenhower, president Eisenhower, die de driejarige Susan vasthoudt, mevr. Barbara Eisenhower en haar zesjarige dochtertje Barbara Ann. B. en W. van Rotterdam waren reeds lang tot de conclusie gekomen, dat de bestaande oeververbindingen, n.l. de Willemsbrug en de Maastunnel, binnen betrekkelijk korte tyd het verkeer niet meer afdoende zouden kunnen verwer ken. In liet basisplan voor de herbouw van de binnenstad was reeds lang ge dacht aan een nieuwe oeververbinding in de vorm van een brug. Mede in ver band daarmee werd het vorig jaar on der voorzitterschap van de wethouder van Openbare Werken, J. Meertens, een t->„ v tr i-u commissie ingesteld om van advies te D|J^r. K^hebben voiir de rechtbank i tlienen over <le bolIW van ee„ nieuwe Maasbrug. to Zwolle een procedure aanhangig gemaakt tegen de erven Van Beunin gen, waarin zij een bedrag van f 309.000 eisen als compensatie voor het niet door gaan van een expositie in de Verenigde Staten van de in opspraak gekomen schilderijen van de heer Van Beuningen De advocaat, mr. F„ heeft, aldus de aanklacht, enige tyd geleden een schik kingsvoorstel gedaan, behelzende een bedrag van f 175.000. Toen de gebr. K telefonisch mededeelden hiermede niet akkoord te gaan, zou mr. F. gedreigd hebben met een aanklacht tegen een der gebr. K. Daarbij moest de commissie, in de wandeling „de brugcommissie" ge noemd, in aanmerking nemen, dat het verkeer via Willemsbrug en Maastun nel voor het overgrote deel bestaat uit lokaal verkeer, zodat nieuwe verbindin gen over de rivier ten oosten of ten westen van de stad voor de bestaande oeververbindingen slechts weinig ver lichting z- uden brengen. Thans is het rapport van de brug commissie verschenen. De daarin ver vatte cor.clusie is al zeer eenvoudig: ofschoon het denkbeeld van een be paald brugtype, n.l. een in zichzelf verankerde hangbrug met onderbro ken kabel en een middenoverspan ning van 250>meter, voor verdere uit werking en uitvoering zou kunnen worden aanbevolen en de brugcom missie bij een letterlijke vervuiling van haar opdracht met deze conclu sie zou hebben kunnen volstaan, meent zij toch verder te moeten gaan. Zy is van oordeel, dat de bouw van zo'n brug toch geen afdoende oplos sing voor n i oeververbindingsvraag- stuk zou vormen en geeft het college ii ernstige overweging een nadere studie uit te lokken over de vraag, of er geen andere keuze zal moeten worden gedaan. Zij denkt daarbij aan een ondertunneling van de rivier. Intussen is ons bekend, dat de ge meentediensten reeds voorlopige plan nen uitwerken voor de bouw van een derde tunnel De tweede is, zoals men weet, de tunnel, die men op het programma wil zetten uitsluitend voor het tramverkeer, waardoor de Willems- bru e de Koninginnebrug voor ander verkeer geheel vrij zouden komen. Ook laat men reeds zijn gedachten gaan over een tunnel, een vierde dus, die tussen Pernis en Vlaardingen een oeververbinding tot stand zou kunnen brengen. teken der bezinning staan op de gees telijke oefeningen. De K.R.O. zal in een origineel Nederlands radiohoorspel de persoon en het' werk van de H. Ig natius in het licht stellen. Een nieuwe levensbeschrijving van de hand van de vermaarde hagiograaf James Brodrick zal nog dit jaar tegelijk in het Engels en in het Nederlands verschijnen; voorts komt een nieuwe geschiedenis van de orde uit. Een groep oud-leerlingen van de Je zuïetencolleges zal de viering te Loyola op 31 juli meemaken, in aansluiting op een pedagogisch congres in de univer siteit van Bilbao. In de parochies en colleges zal de viering overwegend een kerkelijke karakter dragen. „Tussen hemel en aarde" door Willem van Veenendaal; „Schip in nood" door Edouard Peisson; „Ver overing van Mexico" door Maurice Collis. Uitg. Het Spectrum Utrecht. (Prismaboekjes) In zijn jongste bopk „Tussen hemel en aarde" heeft Willem van Veenen- daa, zün reputatie als verteller nog eens bevestigd. Deze oud-KLM-er die de luchtvaart in haar ontwikkeling op de voet heeft gevolgd zegde enige tijd ge léden de actieve vliegdienst vaarwel en werd benoemd tot chef van de voor lichtingsdienst bij de Koninklijke Luchtmacht. In het boekje vertelt Willem van Veenendaal over dertig jaar vliegen. Hij begint op de vlieghei van Soester- berg, waar instructeur Versteegh zijn pupillen de eerste beginselen van de vliegkunst bijbrengt. Deze beginselen waren vrij eenvoudig, omdat radio, ra dar en andere' technische snufjes in de vliegerij van die dagen nog geen toepassing hadden gevonden. Men leer de vliegen op hét gevoel en het was misschien méér een kwestie van dur ven. De oudere lezers vinden in het boekje tal van gebeurtenissen, die des tijds vliegminnend Nederland uitermate hebben beziggehouden: de Uivervlucht, de luchtpilotenstaking in 1930, om er maar enkele te noemen. Op een der laatste bladzijden heeft Willem van Veenendaal een pieus woord gewijd aan de onlangs overleden chef-in- vlieger van Fokker, Gerben Sonder- man. Ook elders in het boek voert hij tal van bekende Nederlandse vliegers terug in de herinnering van de lezer. Willem van Veenendaal weet van zijn bevindingen bijzonder boeiend te vertel len. Hij doet dat soms kort, dan weer uitgebreid, maar altijd fris, saillant en waar nodig met een kwinkslag. Tus sen de regels laat hij voldoende (lucht)- ruimte voor de fantasie van de lezer. De vele foto's maken het boekje des te aantrekkelijker. In dezelfde reeks verscheen onlangs „Schip in nood", een flink zeemansver haal van Edouard Peisson. Een boeien de reportage van een der grootste scheepsrampen op de Atlantische Oce aan. Maurice Collis wijdt 245 pagina's aan de „Verovering van Mexico"; ?en episch relaas over de omverwerping van het machtige Aztekenrijk door Her- nan Cortes. „Onder Omoo's zeilen" door Annie van de Wiele. Uitg. De Fontein, Utrecht. De ietwat vreemde naam Ómoo is de titel van een zeilboot, die een reis om de wereld heeft gemaakt. En die boot had gelukkig Annie van de Wiele aan boord. Zij zorgde voor een getrouw verslag van alle gebeurtenissen, die Omoo en haar opvarenden op de we reldreis zijn overkomen Voor zeillief- hebbers en voor allen, die belang stel len in het doen en laten van andere volkeren op onze wereldbol is „Onder Omoo's zeilen' een interessant, vlot en raak geschreven boek, rijkelijk verlucht met fraaie foto s. Bommen op de Roerdam (The Dam- busters) Prismareeks Het Spec- tru. i Utrecht. In de voortreffelijke Prisma-reeks van de uitgeverij „Het Spectrum" is een oorlogsdocumentaire verschenen van de hand van de Australische jour nalist Paul Brickhili. Het boekje is ge titeld „Bommen op de Roerdam" en geeft de geschiedenis weer van het be- 'ïfair geworden 617de eskader van de RAF, een groep precisiebombardeurs, die met enorm zware bommen o.m. in JT??1 .19^3 de dammen in de Ruhr te iqf gingen. Het 617de-eskader heeft ook uiteindelijk het slagschip „Tirpitz" tot z-nken gebracht in een Noorse fjord, tal van vitale spoorwegknooppunten, V. 1- en V. 2-startolaatsen, duikboot bases etc. onherstelbaar beschadigd. De auteur beschrijft de huzarenstuk jes huiseiyk en boeiend. Belangwekken der zou het boek zyn geworden, wan neer Brickhili ook de innerlijke reac ties van de mannen van het 617de had beschreven. Misschien was hq dan meer losgekomen van het zwart-wit- schema, dat deze Historie juist niet historisch maakt. Nu is het boek een avonturenroman geworden, berustend op historische feiten. Boeiend om te lezen, maar tal van vragen oproepend bij de genen die zich afvragen hoe het oorlogsbedrqf mentaal inwerkt op de Horizontaal: 1. fonkelen 2. opstandeling - deel van et maal 3. sierplant - Lenstra 4. paardekracht - heilige - ik (Lat.) 5. Zuidamerik. munt - ronddolen 6. hoogschatten - teer - windrichting 7. Chin, zilver munt - pers. vnw 8. metaal - vakantie Tweede Kamer 9. zacht stromen - maanstand 10. niet vol - gevangenis (soldatentaal) 11. jaarboeken - te elfder Verticaal: 1. wildjager - slappe pudding 2. uurwerk met bel - wartaal spreken 3. cabaretier Wim - jaargetij 4. bekend Engels vlootvoogd, 18e eeuw - echtgenoot 5. grondsoort - Tentera Repu- blik Indonesia 6. voormalig «N Cl sO oo Brits-Indië - plaatsje op de Veluwe 7. noot - twijnen 8. bijbels persoon - elke 9. edelmoedig - grote attractie 10. vroege aard appel 11. Corps Diplo matique - onverstandig - voorzetsel Horizontaal: 1. gal; 3. ree; 4. sap; 6. ore; 8. kok; 10. ark; 13. Lena: 15. Isar; 16. dal; 17. rot; 18. noir; 21. nota; 24. ate; 25. aap; 27. oef; 28. rib; 29. Ier; 30. tol. Verticaal; 1. gek; 2. L.S.K.; 3. rendier; 5. pas toor; 6. O.I.; 7. re; S. os; 11. ra; 12- kr.; 14. aar 15. ion; 18. na; 19. o.tJ 20. ia; 22 te' 3 af; 25. abt;' ,2b.' P"- (Van onze correspondent) De leerkrachten van het katholiek buitengewoon onderwijs hebben woens dag in het Casino te Den Bosch hun algemene ledenvergadering gehouden en daar geluisterd naar pater dr. N. Per- quin, die hen sprak over de situatie van de jonge ongeschoolde arbeider en de middelen om hem te helpen op zqn weg naar volwassenheid. Pater Perquin schreef de geestelij ke noodtoestand onder de onge schoolde arbeiders en fabrieksmeis jes vooral toe aan de monotone en B en w. van 's-Gravenhage hebben de aandacht vajV,5cH®H Cr Van Justitie in Amsterdam gevestigd op een publikatie van een Amsterdamse n.v. van commissionairs i» effecten inzake aandelen van de N.V Haag- se Buurtspoorwegen omdat zij niet kun nen beoordelen of door dan wel in verband mte deze publikatie in strijd met enige bepaling van het wetboek van strafrecht is gehandeld. Dit delen B. en W. van 's-Gravenhage o. m, mede in antwoord op vragen, die het naagse christelijk historisch gemeente raadslid, mr. G. J. de Lint aan B. en W. heeft gesteld. De vragensteller had o. m. gevraagd of en W. niet van oordeel zijn, dat tegen d'eze publikatie ernstige bezwaren rijzen en wel vanwege het alternatief, dat zij of wel ten minste één leugenachtig bericht bevat, bestemd om daarmede de prijs van de aandelen van de Haagse Buurtspoorwegen te doen stijgen of wel tereent vermeldt, dat de publicerende onderneming de beschik king heeft kunnen krijgen over de gehei me cijfers en dito rapporten, waarmede be doeld moeten zijn de cijfers en rapporten ten aanzien waarvan door de raad geheim houding is opgelegd en die dan in strijd met dat besluit moeteh zijn bekend ge maakt. In dit laatste geval zal ook het be roep op die cijfers volgens de vragenstel ler in de publikatie nog bovendien leugen achtig en onverantwoord kunnen zijn. In de publikatie was namelijk vermeld: „wij kennen de „geheime" cijfers en dito rapporten en daarom blijven wij optimis tisch". Voorts antwoorden B. en W. dat zij de desbetreffende publikatie betreuren. Aan de Amsterdamse Raad wordt voorgesteld een kasvoorschot van ten hoogste f 30.000 voor 1956 aan de Stich ting „Holland-Festival" te verstrekken. actieve oorlogsbedrqver. Het is een beetje goedkoop om de mannnen van het 617de eskader zo voortreffelqk af te schilderen. Voor het oorlogsbedrijf waren zij wellicht voortreUeiy'k, maar als leden van een menselijke samen leving komen zy niet uit de verf. Het boek is vertaald door P. J. M. Boezeman-Droog. Het is nogal vluchtig en daardoor slordig gebeurd: Roerdam is iets anders dan Ruhrdam en dit laat. ste is bedoeld. In het begin wordt ge sproken over het 617de eskader; tegen het einde over het 617de squadron. Ook in dit opzicht heeft de Prisma-reeks een naam op te houden! onbevredigende arbeid in het groot bedrijf, waar hij of zij zelf het eind- produkt van de arbeid niet kent. a j de meisjes spreekt dit n°g s Meezonde bii.de jongens die een gezonde wijze in de sp beiden een onbe heerste vrijheidsdrang en een ego- „„„trische levenshouding, die tot een kneHen<1 probleem van onze tijd is geworden. Als middelen om de jeugd bij haar intrede in het werkmilieu te helpen zag spr. een intensieve vorm van groeps werk op school; het aankweken van een, zeker verantwoordelijkheidsgevoel en het aankweken van handvaardighd" en expressie. Een rechtstreekse voort?' reidmg op het milieu van de arbeid achtte hij niet goed uitvoerbaar omdat dit steeds bij theorie zal blijven. Wel wilde hij pleiten voor het terugbrengen van de arbeidersjeugd op één dag in de week in een zuiver pedagogisch mi lieu. Daar kunnen ze dan een inleiding krijgen die aan hun eigen concrete be hoeften is aangepast. Uit de vergadering kwam de wens naar voren om inplaats van de arbei der naar school, de jeugd naar het be drijfsleven te brengen door de school jeugd als het ware stage te laten lopen in een bedrijf. Op een B.L.O.-school in Amsterdam, de Rozenkransschool, zijn daarmee reeds gunstige resultaten ge boekt. Bij K. B. zijn benoemd, met ingang van 1 januari 1956, tot notaris te Amsterdam: W. A. C. A. van Dijk, kand.-not. in de plaat» van F. M. Weve, eervol ontslagen; G. O. Altorffer, kand.-not., in de plaats van J. C. J. van Brummelen, overleden; mr. M. J. Meijer, kand.-not., in de plaats van mr. A. G. Lubbers, eervol ontslagen; F. van der Veen, kand.-not., in de plaats van 3. P. van Doorn, eervol ontslagen; A. Visser, kand.- not., in de plaats van J. Zwart, eervol ont slagen. Voorts zijn benoemd: tot notaris t« Leeuwarden: W. Goinga, kand.-not. aldaar, in de plaats van A. M. Harterink, eervol ontslagen; te Sexbierum (gem. Barradeel): R. de Groot, kand.-not., won. te Oosterwolde, in de plaats van R. Jollema, overleden; te St. Anna-Parochie (gem. Het Bildt)G. El- zer, kand.-not., won. te Oosterwolde, in de plaats van R. Tj. Timmer, eervol ontslagen; te Berlikum (gem. Menaldumadeel)H. A. Nammensma, kand.-not., won. te Heerenveen, in de plaats van J. de Boer, eervol ont slagen; te Buitenpost (gem. Achtkarspelen) A. Sijbenga, kand.-not., won. te Dokkum, in de plaats van J. Peereboom, overleden; t» Stiens (gem. Leeuwarderadeel)W. A. van Sioterdijck, kand.-not., won. te Leeuwar den, in de plaats van J. L. Sioterdijck, eer vol ontslagen; te Ouderkerk aan den IJs- sel: A. J. Goldhoorn, kand.-not., won. te Vianen, in de plaats van A. T. van der Leeden, eervol ontslagen; te Maassluis; W. P. Toose, kand.-not. won. te Werkendam, ln de plaats van A. I. Geelhoed, overleden: te Breda: J. H. Lever, kand.-not., won. te Vught, in de plaats van G. H. Beker, eer vol ontslagen; te Fijnaart: J. F. de Lange, kand.-not., won. te Barendrecht, in de plaat» van A. Blomhert, eervol ontslagen: te Zwol le: mr. L. J. de Vries kand.-not., won. te Amersfoort, in de plaats van J. Windmuller, eervol ontslagen; te Borculo: G. E. H. ter Braak, kand.-not., won. te Doesburg, in de plaats van G. D. Verweij, eervol ontslagen. Op 62-jarige leeftijd is te Amster dam overleden de heer J. Hekel, di recteur van de Stadsdrukkerij te Am sterdam, waaraan hij sedert 1923 was verbonden. Hij wordt zaterdagmiddag op Zorgvlied te Amsterdam begraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2