DE AANPASSING der ouderdoms pensioenen Verfijning van het befaamde artikel 60 te verwachten 50 pantserwagens via Rotterdam Israël naar De mentaliteits- verschuivingen in r.-k. Nederland De gevaren van de moderne tijd I Wié da hooösté spori bereikt altijd naar beneden kijkt: ai de anderen zien omhoog ééntje zit het hoogst en droog Daa r de troon vm koning Dm héét, héél hoog de lucht inging en de meeste meteoren, zoals vele professoren ons ook nu weer leren. razen, raakte in zün snelle vaart koning Dim juist met zun staart: Dim die werd de oude weer leve iang de stratosfeer!!! rM rmm ^:#1§ Te Elfder Ure over: Z© is in ij ii zoon Minister Beel trekt ontwerp in Klok voor de Wildervankr' SU DONDERDAG 29 DECEMBER 1955 PAGINA 7 De moord te Enschede Dader waarschuwde zelf politie Vrees voor wrijving (K.V.P.)-voorstel „Onmogelijk ding" emeen verzet Alg De ambtenaren- pensioenen Damhert doodgereden JOURNALIST VRIJGESPROKEN „Welhaast hysterisch betoog is geen belediging Extra-treinen rond Nieuwjaar Bij iedare maaltijd eau kwelling op komst? Angst voor brandend maagzuur? Neem Bennies. lV\N\ a\\V! verzen: JAN BOM ANS tekeningen: CAREL VOGES Copyright: De Tijd m WÊSm Antwerpse havenfunctionaris bevestigt: Nationale Reserve Vurige vrijwilligers kunnen blijven Examens door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries Familie Haster toch naar Canada Meerderjarigheid van de Koning Bij het verhoor door de Enschedese recherche van de 21-jarige fabrieks arbeider, die heeft bekend op de avond van Tweede Kerstdag het 17-jarige meisje H. B. te hebben vermoord, zijn nog de volgende bijzonderheden be kend geworden. De moord moet omstreeks negen uur zijn gebeurd. Kort tevoren had de ar beider ingebroken bij een familie, waar hij enig geld had weggenomen, alsme de een mes, waarmee hij zich even tueel wilde verdedigen, indien hij zou worden gestoord. Na de moord is hij naar zijn ouderlijke woning gegaan om andere kleren aan te trekken. Vervol gens heeft hij onder een valse naam de politie opgebeld met de mededeling dat hij, toen hij langs de Sleutelweg fietste, een vrouw zou hebben horen schreeuwen. De agenten zijn naar de aangegeven plaats gegaan, doch troffen niets aan. De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag algemeen kritiek ge uit op het „aanpassingsartikel" van het wetsontwerp Ouderdomsverzekering. De kritiek was weliswaar niet voor alle partijen van gelijke strekking, maar er begint nu toch wel wat meer tekening te komen in de opvattingen. Zoals bekend, wil minister Suurhoff met het omstreden artikel 60 de mogelijkheid openen om iemands particuliere pensioenuitkering te verlagen, om te voor komen, dat dit pensioen samen met het komende bodempensioen een in komen oplevert, dat te hoog gevonden wordt. Daarmee wil hij dan tevens de werkgever, die zelf al voor een goede oudedagsvoorziening voor zijn per soneel gezorgd had, behoeden voor een te hoge premiebijdrage in de toe komst. Deze werkgever heeft immers een offer gebracht, dat niet meer nodig is wanneet de wettelijke ouderdomsvoorziening er eenmaal is. Er zijn dus j ling de schuld op een ander te wer- twee argumenten waar het bij de aanpassing van de pensioenen om draait. pen. De volgende morgen is hij met de Men zou ze gemakshalve het werknemersargument en het werkgeversargu- trein naar Heerlen gegaan, om daar ment kunnen noemen. De man heeft vervolgens de fiets van het meisje gehaald en is daarmee over de grens gereden met de bedoe- Uit de eerste reactie van de kamer is wel duidelijk geworden, dat degenen, die momenteel reeds pensioen trekken de toekomst wel wat minder somber te gemoet mogen zien. De kamer schijnt namelijk wel aan te nemen, dat de hui dige uitkeringen over het algemeen zo laag zijn, dat ze samen met het bodem pensioen nog niet tot een inkomen zul len leiden waarvan men bolckesprongen zou kunnen maken. Dat is een verheu gend inzicht, want men heeft hier im mers te doen met inkomens, die zwaar te lijden gehad hebben van de stijgende prijzen. Minder eenstemmigheid bestaat er over de verworven rechten op pensioen van de nu nog werkenden. De verla ging van hun toekomstige uitkering be tekent de aantasting van een recht op geld, dat men over het algemeen af keurenswaardig vindt. Toch zijn er veel kamerleden, uit recente publica ties mag men afleiden, dat dit de so cialisten zijn, die een dergelijke aan tasting van verkregen rechten voor lief zouden nemen, omdat er anders een toestand zou ontstaan waarop ze nog veel minder gesteld zijn. Hun vrees is namelijk, dat er tussen de werkenden en de gepensioneerden wrij ving zal ontstaan omdat het inkomen van de plaatsten in sommige gevallen naar verhouding wel eens wat hoog uit zou kunnen vallen. Zij zouden daarom graag een aanpassing zien die het in komen van de gepensioneerde terug brengt tot ongeveer 70 tot 80 pet. van het loon, dat hij verdiende toen hij nog werkte. Die redenering is er natuurlijk niet volkomen naast, maar overtuigend is ze toch evenmin. Er zullen immers ook mensen zijn, die, zonder dat ze daar ooit premie voor betaalden, het bodempensioen ontvangen, terwijl ze uit andere bronnen zoveel inkomsten heb ben, dat ze het helemaal niet nodig hebben. De wet kan voor niemand een uitzondering maken, omdat ze anders veel te ingewikkeld zou worden. Omwil le van de„eenvoud krijgen deze geluk kigen straks het bodempensioen thuis gestuurd, zelfs al zouden ze er geen prijs Op stellen. De reden waarom de mi nister met hun andere inkomsten geen rekening houdt en met de pensioen inkomsten wel, zal wel liggen in wat hierboven het „werkgeversargument" noemden. Dat de socialisten nu behoeften voelen om bij het be staan van zulke opvallende „slordighe den te gaan millimeteren over het in komen van werkenden en gepensioneer den, doet wel wat vreemd aan. Hun lust tot nivelleren is echter een feitelijkheid, die men niet mag verwaarlozen De rest van de kamerleden schijnt het bezwaar tegen een aantasting van rechten veel zwaarder te willen tellen. Een grote groep, waarachter men de KVP mag vermoeden, komt met het verrassende voorstel om bij een onge wenst hoog inkomen maar wat minder bodempensioen uit te keren. Wanneer een aanpassing nodig is kan men, zo zeggen zij, beter een recht aantasten dat nog gegeven moet worden, dan be staande, verworven rechten. Deze juis te gedachte klinkt als een dreigement, want met een aftrek op het bodempen- sioen zelf zouden we weer aangeland zijn bij de weiuig bewonderde methode van de Noodwet Drees. Do indruk, dat men hier met een stok achter de deur te maken heeft wordt versterkt, wan neer uit het verdere verslag blijkt, dat men de noodzaak van een aanpassings regeling voor deze groep eigenlijk niet inziet. Ten eerste omdat men schijnt te verwachten, dat het aantal gevallen van hoge inkomens uit pensioen niet groot zal zjjn, waardoor het sop de kool niet waard is en ten tweede omdat men er niet van overtuigd schynt te zün dat het nodig is om wel de pensioenen aan te passen en alle verder nog mo gelijke neven-inkomens niet. Andere kamerleden kanten zich tegen artikel 60 omdat men er in de praktijk geen heil van verwacht. Ons land kent 12.000 pensioenregelingen van de meest uiteenlopende structuur. Wanneer men nu artikel 60, dat er in ongewijzigde vorm nooit doorkomt, zo wil verande ren, dat het op al deze gevallen past, dan wordt het helemaal een onmogelijk Giiig. Laat u6 aanpassing, zo zegden ZIJ, dan maar liever helemaal aan het bedrijfsleven zelf over, dan loopt het wel los. Deze oplossing spreekt vooral aan wanneer men bedenkt, dat de toege kende pensioenrechten uit de afgelopen jaren behalve uit sociale overwegingen ook wel als een vorm van loonsverho ging toegekend zijn. In het laatste ge- Val betekent de aanpassing dus eigen lijk een loonsverlaging langs een om- Jveg Hoe zou de wetgever hier nog tot Ieders tevredenheid gedetailleerde voor schriften op kunnen stellen? Geheel anders ligt artikel 60 weer Voor de dienstjaren, die nog moeten komen. Van aantasting is hier nog geen sprake, omdat er nog geen rechten op Pensioen bestaan, want deze moeten nog verdiend worden. Het ligt voor de hand, dat een werkgever die reeds een gunstig Pensioenvoorziening getroffen heeft niet verplicht kan worden om deze nu ver der ongewijzigd te laten. In de toekomst wachten hem immers de lasten van de- ouderdomspremie, die door de looncom- ivrSatie geheel voor zijn rekening komt. Men zou uit het voorlopig verslag e,nige voorzichtige conclusies kun nen trekken. Er is vrij algemeen verzet gerezen te gen de aantasting van de reeds bestaan de pensioenuitkeringen. Wel bestaat er nog twijfel over de gevallen waarin de roegere werkgever, vooruitlopend op bodem-pensioen duurtetoeslagen toegekend. In de meeste gevallen a' ng echter zo verstandig geweest zijn om zelf reeds een aanpassingsclausule in de regeling op te nemen, waardoor de hulp van artikel 60 dus niet meer nodig is. Gecompliceerder is het geval voor de reeds verdiende rechten van de nog wer kenden. Door de aanpassing in deze ge vallen geheel aan het bedrijfsleven zelf over te laten zou men misschien van veel narigheid verlost zijn. Deze uitweg heeft echter zo weinig van een compro mis, dat ze in ons parlement wel geen kans van slagen zal hebben. Vermoe delijk blijft het artikel dan ook wel be staan, maar dan omgeven door beper kende bepalingen. Er zou bijvoorbeeld een conege kunnen komen, dat in moei lijke gevallen als arbiter optreedt; men zou de aanpassing kunnen beperken tot 70-80 pet van het laatstverdiende loon; men zou zich verder, zoals de KVP voorstelt, kunnen beperken tot in komens, die hoger zijn dan 3.000. Op dit terrein kan dus nog veel gebeuren, maar men kan toch met voldoende ze kerheid verwachten, dat het aanpas singsartikel verzacht wordt. Voor de derde groep, de nog te ver dienen rechten, zal artikel 60 in de ka mer wel geen verzet ontmoeten. En wat gaat er nu gebeuren met de ambtenarenpensioenen? Deze vraag wordt belangrijker naarmate de aan- passingslust voor de particuliere pen sioenen tanende is. Zij zijn dan immers nog de enige groep voor wie het bo dempensioen een belangrijke aantasting van rechten gaat meebrengen. De kamer heeft er zich niet in directe zin over uitgelaten, omdat deze aanpas sing geregeld gaat worden in een apar te wet, die nog in de maak is. Toch zijn verschillende opmerkingen de ambtenaren op het lijf geschreven, zo als bijvoorbeeld het dreigement van de K.V.P. om de aanpassing te doen ver lopen via een aftrek op het bodempen sioen zelf. Dit betekent immers, dat men bereid zou zijn om de wet ter- wille van de aanpassingskwestie zo on geveer op de kop te zetten. Tot nu toe ging men er steeds van uit, dat ieder een het volle bodempensioen zou ontvan gen en een aftrek wegens andere in komsten is ook in KVP-kringen afge keurd. Uit het feit, dat men daar nu op terug wil komen blijkt wel, dat men met de verdediging van de ambtenaren- belangen ernst wil maken. De socialis ten, die de aantasting van verkregen rechten minder zwaar blijken te tellen, zullen op dit punt hun pad wel krui sen. Het standpunt van de andere par tijen zal in deze kwestie dus doorslag gevend kunnen zijn, maar aangezien dat het standpunt minder duidelijk tot uiting gekomen is, tast men ook na dit voor lopig verslag, wat de ambtenarenpen sioenen betreft in het duister. Een ongeveer zeven jaar oud dam hert, dat plotseling de rijbaan over stak, is op de Amersfoortseweg, nabij de Echoput door een bestelauto dood gereden. De bestuurder van de wagen A. R. uit Broek en Waterland, kon een aanrijding niet meer voorkomen. Zijn auto werd ernstig beschadigd. naar hij aan kennissen had geschre ven, oud en nieuw te vieren. Ook bracht hij een bezoek aan de woning van een meisje, dat hij in de afgelopen zomer had leren kennen. Het meisje was echter ziek en hem werd geen toegang tot de woning verleend. Vervolgens heeft de man urenlang door Heerlen rondgelopen tot hij dinsdag avond werd gearresteerd door enkele rechercheurs van de Heerlense politie. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een 42-jarige journalist uit Driebergen in hoger beroep vrijgesproken van bele diging van mr. dr. W. Hugenholtz te Leiden. „Ik acht de inhoud van het artikel van ar. Hugenholtz een welhaast hyste risch betoog" had hij geschreven in het vakblad „Vee- en Vleeshandel", waar van hij hoofdredacteur is. Dit betoog van dr. Hugenholtz was eerder afge drukt in een orgaan van de dierenbe scherming en gericht tegen de wijze, waarop in Nederland zg. kistkalveren worden behandeld ter verkrijging van blank vlees voor menselijke consumptie. Dr. Hugenholtz achtte zich beledigd door de repliek in het vakblad „Vee- en Vleeshandel" en diende een aanklacht in. De Utrechtse politierechter had de journalist tot 50 boete veroordeeld maar het hof heeft hem thans vrijge sproken. De Nederlandse Spoorwegen delen mede, dat het aanbeveling verdient er rekening mee te houden, dat maandag 2 januari in de eerste morgenuren niet voldoende plaats aanwezig zal zijn in alle treinen. Dit als gevolg van het ver voer van militairen, die na het Nieuw jaarsverlof naar de garnizoensplaatsen terugkeren. Evenals dat rond de kerstdagen het geval was, zullen op de Oude- en Nieuw jaarsdag en 2 januari talrijke extra treinen rijden, waarvan de dienstrege ling ten dele in de reisgids tussen de vette lijnen is opgenomen. De overige rijden als voor- en volg- treinen kort voor of na de treinen van de gewone dienstregeling. Advertentie Alleen al bij de gedachte aan die pijnlijke, snerpende zuurbrand hebt U al gegeten en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende? Er zijn toch Rennies! Met Rennies hebt U van brandend maagzuur niets te vrezen. U eet gewoon waar U trek in hebt. Mocht de nood aan de man (óf aan de vrouw!) komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smelten. Ongemerkt het vervelende „glaasje water" komt er niet aan te pas! Zuur brand en pijn zijn bij voorbaat kans loos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. DIM DOM Een Antwerpse havenfunctionaris heeft bevestigd, dat sedert september j.l. een aantal ,,Centurion"-tanks en ruim 100 pantserwagens op rupsbanden, jeeps en reserveonderdelen via Antwerpen zijn verscheept, met bestemming het Mid den Oosten. Minstens vijftig van deze pantserwagens (brengun carriers) zijn via Rotterdam naar Israël vervoerd, aldus deze havenautoriteit. Een woordvoerder van een Belgisch bedrijf te Antwerpen heeft medegedeeld, dat zijn bedrijf in vijf maanden in totaal 151 tanks naar Egypte heeft verscheept. Hij zeide. dat de transactie „volkomen rechtmatig" is, „Ons contract met Egypte is thans afgelopen - of bijna af gelopen", zo voegde de woordvoerder eraan toe. Aangenomen wordt, dat uit andere Belgische surplusopslagplaatsen ruim 20 „Valentines"-tanks naar Egypte zijn uitgevoerd. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels toegegeven, dat Engeland „redenen heeft om te geloven", dat 180 tot 190 Britse surplustanks, welke uit Groot-Brittannië naar België zijn uitge- Drie Franse militairen, die in 1951 in Noord-Vietnam door een Chinees-com munistische „raiders"-patrouille werden gevangengenomen, zijn door de Chinese autoriteiten in vrijheid gesteld. Op deze foto, welke hij hun aankomst in Hong kong werd genomen, zien we v.l.n.r. sergeant Bernard Leviere, luitenant Ge orge Eychenie en sergeant Georges Bou cher. Zij verklaarden behoorlijk behan deld te zijn, doch noemden het gevan geniseten „slecht". voerd, doorgezonden zijn naar Egypte. De tanks, 16-ton tanks van het type „Valentine", waren in de afgelopen zes maanden door Antwerpen verzonden. Zij waren als schroot verkocht en in België weer in orde gemaakt, aldus de woord voerder. De vorige week deelde het ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat En geland nieuwe bepalingen voor de uit voer van militaire surplusgoederen toe past. Een lading van deze goederen uit Engeland is reeds opgehouden. Volgens de nieuwe bepalingen moeten de Britse autoriteiten ingelicht worden over de uit eindelijke bestemming der goederen. De Britse woordvoerder zeide nog, dat de „Valentines" reeds in 1939 ver ouderd waren. Enkele van deze tanks werden in de tweede wereldoorlog tegen de Asmogendheden in 'de woestijn ge bruikt, doch zij voldeden niet en waren niet opgewassen tegen de Duitse tanks. Over de doorvoer van de meer moderne Centurions heeft de Britse woordvoerder niet gerept. (Rtr.) De inspecteur van de Nationale Re serve, de kolonel der fuseliers D. Blan ken, heeft in een Nieuwjaarsboodschap aan de ouder zyn bevel staande mili tairen van de reserve-diensten herinnerd De mentaliteitsverschuivingen in katholiek Nederland, aldus is de ti tel van een dubbelnummer van Te Elfder Ure. Men kan het niet zonder respect lezen. Het staat van begin tot eind op hoog peil, er is niet alleen goed en helder, maar met vuur en over tuiging geschreven. Wat de schrij vers misschien verbazen zal, is onze verwachting, dat vele katholieken buiten hun kring dit nummer zelfs met instemming zouden kunnen le zen, indien zij de uren van stilte, die deze lectuur vereist, er voor zouden willen vrijmaken. Het hoofd thema van alle artikelen is wel, dat er veel bijzakelijke, historisch be paalde uiterlijkheden vastkleven aan de authentiek-christelijke kern van ons katholicisme en dat wij veel van deze korst tijdig moeten kwijt raken om niet te verstikken. Zo lang niet gespecificeerd wordt, wat er thans aan de beurt is voor af schaffing en wat er bestemd is voor hetafgeschafte in de plaats te ko men, zal een grote groep van me dekatholieken dit hoofdthema on derschrijven. Een grotere groep dan sommige schrijversdie zich zelf erg gedurfd vinden, schijnen te veron derstellen. Wij willen niet beweren, dat zij een open deur intrappen. Er zijn utucii v»u ue reservc-uiciisien ncrinnera i Aio on oor* niirt- aan de door minister Stal bij de be- ™e} degelijk heden, die op een pijn- handeling van de begroting van oorlog ^7^6 wijze het verschil tussen cle in de Tweede Kamer gesproken woor- authentiek-christelijke kern en de den betreffende het absenteïsme van bijzakelijke tijdsverschijnselen mis- vele vrijwilligers van de Nationale Re serve op de voor hen vastgestelde oe fenavonden. Hij verzoekt thans allen, die de nodige trouw bij het bezoeken van de oefeningen niet kunnen opbren gen, de gelederen van de Nationale Re serve te verlaten. Met ingang van 1 januari a.s. wordt het opleidingscentrum van de Nationale Reserve, gevestigd in het kamp Golf- Links bij Arnhem, opgeheven en ver plaatst naar de legerplaats bg Hars kamp. Het in de bezettingstijd door de Duit sers gebouwde kamp Golf-Links is n.l. voor legeringsdoeleinden afgekeurd, doch zal als hoofdkwartier van de mo biele colonnes bij de B.B.gehandhaatd blijven. .„MSTERDAM, 28 dec. Handelsweten schappen M. O. A en Q: J. v. d. Eoscn, Voorburg; M. Bosscha, Assen; H C. Brugman, Rotterdam; A. v. Bree. Vlaardingen; A. C. v. d. Enden, Dordrecht; H. v. Duin, Den Haag: W. J. Goor, Oost en West Souburg; K. J. D. J. Foikerts, Amsterdam. M. O. K 12 en Q: S L. Achilles, 's-Gravenhage; B Boer, 's-Gravenhage. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiMi iniiDi N ii iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin ui illiiiininiiMiii mul 6 „Man of muis?" fluisterde het meisje weer. Besluiteloos këek ik beurtelings naar de gezichten van de beide mannen. „Nu?" vroeg de conducteur ongeduldig. Ik wilde niet beschaamd zijn, wanneer ik later op deze dag terugkeek. Mijn vader zou dit avontuur ook niet uit de weg gegaan zijn. En hij zou mij verachten, wanneer hij hoorde dat ik er bang voor geweest was. Het was dus eigenlijk uit angst dat ik zei: „Ik wil geen muis zijn. Hoeveel ben ik u schuldig, conducteur?" De bediende van het Pullmanrijtuig straalde. „Dat is de juiste houding," zei hij, „Veel geluk en goede reis!" Ik betaalde het verschuldigde bedrag, dat niet mis was en de twee mannen keken als samenzweerders naar Maggie Jones. Vervolgens verlieten ze de coupé en sloten de deur zorgvuldig achter zich. „Dit doet inderdaad de deur toe!" zei ik tegen het meisje. „Mijn felicitatie, Mr. Strawn," antwoordde zij rustig. Zij greep haar handtas en haalde er een beurs uit. Even later betaalde zij mij het bedrag van de treinreis terug. „Dit doe ik om te bewijzen dat ik financiëel onaf hankelijk wil blijven," verklaarde ze. „Zou ik ook mogen weten, hoe de vork in de steel zit?" vroeg ik zachtzinnig. „Absoluut niet!" antwoordde zij prompt. „Zullen we hier in de coupé eten? Dan moet je nu wel be stellen." Zonder mijn instemming af te wachten, drukte zij op de bel om de kellner te waarschuwen. „U schijnt de leiding van deze reis op u genomen te hebben," merkte ik sarcastisch op. ,,U bent veel te verbijsterd om zelf aan al die kleinigheden te denken," kaatste zij terug. Op dit moment kwam de kellner binnen en Miss Jones stelde met behulp van de spijskaart het menu samen. „Zullen we rummy spelen, terwijl we op het eten wachten?" vroeg zij, nadat de kellner weer ver trokken was. Ik schudde mijn hoofd. „Waarom niet?" wilde zij weten. „Dat is toch een gezellig tijdverdrijf." Ik haalde mijn schouders op en bestudeerde haar vanuit mijn hoek van de coupé. Het hele uiterlijk van het meisje getuigde van een bijzonder verfijnde smaak. Na alles, wat mij met dit meisje overkomen was, verbaasde mij deze distinctie. Wanneer ik haar zo bekeek, had zij totaal niets van een intrigante. Integendeel, zij bezat alles, wat een jonge vrouw tot een dame maakt. „Hebt u de inventaris opgemaakt?" vroeg het meisje eensklaps. „Ik kan er maar niet in slagen om uw uiterlijk met uw gedrag in overeenstemming te brengen," antwoordde ik. „Ik maak een tamelijk goede indruk, nietwaar?" „U maakt de indruk van een dame," zei ik na denkend. Zij klemde haar lippen op elkaar en tuurde me een ogenblik aan. „Dat is van u een heel aardig compliment," merk te ze dan op. „Waarom van mij?" vroeg ik. „Omdat u historicus bent," antwoordde zij. „Dat is onzin." „Toch niet! U herinnert zich uit de historie dat er nog zoiets als een dame bestaan heeft." De kellner stoorde ons even om de tafel te dek ken. Ik constateerde dat ik weinig eetlust had, om dat mijn hoofd op het ogenblik naar heel andere dingen dan naar voedsel stond. Nadat de man de coupé weer verlaten had, zei ik tegen Maggie Jones: „Ik begrijp nog steeds niet, wat u met me voor hebt. Mijn vader is vermogend en hij zou natuurlijk wel bereid zijn om te betalen, wanneer ik in moei lijkheden zou raken. Maar ik heb zo'n idee dat het om andere dingen gaat. Ben ik inderdaad een hoofd persoon in dif mysterie, of alleen maar een figurant, die ontslagen wordt, zodra'u mij niet meer nodig hebt?" „Dat is een belangwekkende vraag." ,,U kende mijn naam en u wist, welke coupé voor mij gereserveerd was. Het was dus geen toeval dat ik u hier aantrof." Het meisje keek me nadenkend aan, maar zei niets. „Het zou kunnen dat u voor iets of iemand vlucht en deze methode gebruikt hebt om spoorloos uit New York te vertrekken," opperde ik. „U hebt geen kaartje gekocht en u zult dus door de treinreizigers als mijn vrouw beschouwd worden. En u hebt het gordijntje van het coupéraam neergelaten om door de mensen op het perron niet gezien te worden. Bo vendien schijnt u er afkerig van te zijn om de maal tijd in het restauratierijtuig te gebruiken." "Tje,j aardige redenering," merkte het meisje op. dus een vluchtelinge!" concludeerde ik. „Wie is dat niet?" vroeg het meisje. „Iedereen pro beert wel eens aan iets te ontvluchten. Al was het alleen maar aan de verveling." De kellner kwam weer binnen met'een volbeladen plateau en begon de verschillende schotels op tafel uit te stallen. Zwijgend gebruikten we onze maaltijd en onder tussen overdacht ik de kleinere consequenties van ons samenzijn. „Het zal niet meevallen om de hele nacht op te zitten," merkte ik eindelijk op. „Blijft u dan op?" vroeg ze met opgetrokken wenk brauwen. „Ik denk er niet aan!" „Maarre wat doet u dan?" „Ik ga natuurlijk als een gehoorzaam meisje naar bed. Dat moet toch wel!" „Waarom moet dat wel?" „Denk toch aan de bediende van de Pullman!" zei zij. „Wij zijn een gelukkig herenigd echtpaar. Als we die man vragen om onze bedden op te maken, krijgt hij argwaan. En dan gaat hij er natuurlijk met het andere treinpersoneel over praten. En boven dien voegde zij er aan toe: „Ik zou er niet tegen kunnen om de hele nacht op te blijven. Stel je eens voor, hoe ik er morgenochtend uit zou zien! U be- spronkelijk was van Canadese zijde daar kennen en wier sentiment van trouw aan de kerk op gevaarlijke wijze juist op bijkomstigheden steunt. Zijn deze lieden echter wel zo karakte ristiek voor de periode, die vlak achter ons ligt, als de schrijvers wanen? Wij ontkwamen bij lezing van „Mentaliteitsverschuivingen" niet aan de indruk, dat een vrijwel per manent gamma van mentaliteitsver- schillen, die wel altijd gelijktijdig zullen voorkomen, geforceerd in een chronologisch perspectief zijn ge trokken: de formalisten zijn van vroeger, de kernzoekers zijn van de toekomst. Een voor de hand liggend misverstand, want de formalisten zijn behoudend d outrance en de kern^oekers worden door overgele verde vormen slechts gehinderd. Men miskent echter zowel het voor geslacht, als men het in zijn geheel formalistisch noemtals de behou- denden van vandaag, als men stelt, dat zij de kern niet zouden zoeken. Niet allen doen het, maar geen van allen? Natuurlijk zijn het er velen. Daarom geloven wij, dat deze velen het nummer „Mentaliteitsverschui vingen" met instemming en begrip zullen kunnen lezen. Want het is hun volkomen duidelijk wat de schrijvers beweegt. Als 'het bijzake lijke geen bescherming meer biedt aan de kern, en dat zal altijd moeten worden onderzocht dan heeft het uur voor verandering ge slagen. Misschien loppt het oordeel uiteen over het tijdstip-waarop en over de volgorde-waarin, maar over de hoofdstelling zal, menen wij, in vrij grote mate overeenstemming heersen. Indien dit nummer van Te Elfder Ure zou kunnen bereiken, dat velen zich deze fundamentele overeenstemming bewust worden, zou aan twee zijden voordeel zijn behaald: bij de ene groep wordt de verdenking opgeheven, dat ieder die oude vermen verwerpt, dit doei uit negativismel bij de andere groep de verdenking, dat ieder, die oude vormen handhaaft, ipso facto het begrip voor het wezenlijke mist. Een basis voor overeenstemming, en een brede, ligt niet in het nude of het nieuwe, maar in het blijvende, dat door bevoegde zijde is vergele ken met iets zo weinig vlottends als een steenrots. De heer J. Haster te Amsterdam heeft thans bericht gekregen van de Canade- ambassade te Den Haag dat hij en zijn van afkomst Indonesische vrouw naar Canada mogen emigreren. Oor- hoeft zich helemaal geen zorgen te maken, Strawn, Mr. (Wordt vervolgd) tegen bezwaar gemaakt omdat personen van Aziatische oorsprong niet zonder meer in Canada mogen immigreren. (Van onze parlementaire redacteur) Een in 1953 ingediend wetsontwerp tot herziening van de grondwet met de bedoeling het meerderjarig worden van de Koning van achttien op een en twin tig jaar te stellen, is door minister Beel ingetrokken. Het wetsontwerp had in de Tweede Kamer aanleiding gegeven tot ernstig meningsverschil. De regering had de noodzakelijkheid er van gegrond op de veel hogere eisen, die tegenwoordig aan het inzicht èn de kennis van de vorst worden gesteld. Daartegenover was aan gevoerd. dat de huidige regeling de kans op de duur van een regentschap zo veel mogelijk beperkt en dat in ons stelsel van erfelijk koningschap ge noemde motieven ook eigenlijk niet rele vant zijn. Woensdagmorgen werd op de Amster damse scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. de mijnenveger Hr. Ms. „Wilder vank" officieel overgedragen en in dienst gesteld. Na deze plechtigheid heeft de burgemeester van Wildervank. de heer B. P. Liese, namens zijn ge meente een scheepsklok aangeboden, die de commandant van de bodem, luitenant ter zee tweede klasse C. J. Maats, in ontvangst nam. (Vervolg van pag. 1) Paus Pius XII heeft bij herhaling getoond een dieper inzicht te hebben dan wie ook in de problemen waar mee de christen in deze tijd wor stelt. Hij ziet hoe de geweldige vlucht die de ontwikkeling van de techniek omstreeks het midden van de twin tigste eeuw genomen heeft, de mens aan grote geestelijke gevaren bloot stelt. In zijn Kersttoespraak zegt de Paus dan ook, dat deze mens, al naar zijn aard, door zijn toenemend mees terschap over de krac' ten van de natuur tot hoogmoed, wanhoop of onverschilligheid gedreven kan wor den, terwijl deze mens de verwor venheden van de moderne tijd aan schouwend steeds de 'oomitgang zou moeten toetsen aan de Godde lijke wetten van de wereldordening. En de Paus herinnert zijn toehoor ders dan aan de maar al te vaak vergeten waarheid, dat de wezens trekken van de natuurlijke orde nooit veranderen, ook al veranderen de verschijningsvormen met de his torische en maatschappelijke ont wikkeling. Bijzonder getroffen wordt men in deze Kersttoespraak door de woorden die de Paus aan het materialisme wijdt. Bij herhaling vermaant hij ons. de betekenis die de louter stoffelijke welvaart voor ons geluk kan hebben niet te over schatten. De onophoudelijk stijgende levensstandaard, de voortdurend toe nemende technische produktiviteit zijn, zo zegt de Heilige Vader, geen normen die op zichzelf de bewering wettigen, dat wij met de werkelijke verbetering van het economische le ven van een volk te doen hebben, en elders noemt hij de valse opvat ting welke het heil verlegt naar het steeds toenemend proces van de so ciale produktie „een soort bijgeloof, misschien het enige in onze ratio nalistische industrie-periode". En waar de Paus dan verklaart dat dit bijgeloof #niet eens bruikbaar is als bolwerk 'tegen het communisme - - omdat in deze valse opvatting com munisten en niet-communisten el kaar ontmoeten spreek* hij een woord dat vele leidende figuren van het Westen zich terdege ter harte zouden moeten nemen. Zo bevat deze boodschap van on ze Opperherder tal van praktische aanwijzingen voor de christen in het industriële tijdperk, die deze chris ten kunnen helpen een maatschappij op te bouwen waarin de veiligheid van de mens steunt op de zedelijke orde. Eerst in het derde deel van deze Kersttoespraak behandelt de Paus ,,de altijd brandende kwestie van de vrede, die de voortdurende bezorgd heid van ons hart is, en waarvan een onderzoek op het ogenblik een bijzondere beschouwing vordert." De Heilige Vader heeft in zijn rede het probleem van de vrede dus in een veel wijder perspectief willen zien. Hij is zijn toespraak welbewust niet met dit onderwerp, dat uiteraard zijn auditorium het gemakkelijkst moest aanspreken, begonnen. Maar uiter aard hebben de betreffende passa ges van 's Pausen boodschap in de wereldpers speciale aandacht gekre gen. De Heilige Vader zegt hier dan ook hoogst opmerkelijke din gen. In een tweede artikel zullen wij op de beschouwingen van de Heilige .Vader over de vrede en de bedrei- ging van de atoomoorlog nader in- I gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7