Algerijn vermoord op verzoek van een camera-man Franse hulp-gendarme sou zich hebben laten omkopen Rekenfout Zes batterijen geleide projectielen naar Europa TAt HOP 1955 in statistiek a mm Nederlandse kustvaarder „RUBY" vermist Euwe wint opnieuw Drievoudig voorstel Officiële Franse verklaring Nieuwe aanwinsten voor de ,Air France" en de „Sabena" Vrees voor nieuwe strijd op Malakka Zeven personen aan boord Pelgrimstocht door IJzeren Gordijn Péji0Si JSP1! li WMwÊm- fh j-n ipi Dit jaar 38.000 doden op de weg Slecht voorbeeld Het weer 4* Na mislukking van onderhandel ingen Voorstanders van rassen scheiding in V.S. vormen politieke beweging Aankomst uit V.S. binnen vier maanden In Amerika Weinig verandering Jee NUKKIO befoteycu Innj! tasa VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26487 Gaat beeld van JVfaria van Fatima ook naar Rusland? - - i Amerikaans voorstel Gebed bij opening van V.N.-vergaderingen H II» Hp ÉS MMwmm Hf 2500 meer dan het aantal in Korea gesneuvelden l SKI-JACKETS - PANTALONS Wind houdt aan rg IN EEN JAAR... hééft gtm?ddeldla HOE HET REGENDE gggQ W BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tei. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF ZB cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, (2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na &J0 uur 's avonds tel 21544. De kustwacht van Tynemouth heeft meegedeeld, dat het Nederlandse mo torscheepje ,,Ruby", een kustvaarder Van 311 brt, wordt vermist. De „Ruby" Is dinsdag uit Tees vertrokken met be stemming Blyth. Sindsdien heeft men niets meer van het scheepje gehoord. De ,,Ruby", die geen radio aan boord heeft, heeft een bemanuing van zes personen. Gebleken is, dat de „Ruby" niet een andere haven langs de oostkust van Engeland is binnengelopen om te schui len voor het noodweer. De kapitein-eigenaar, de heer M. de Vries uit Zaandam, heeft zijn echtge note aan boord. In de machinekamer van het 499 brt metende ms ,,Markab-N", onder weg van Famagusta naar Londen, is donderdag brand uitgebroken. Het schip bevond zich toen tien mijl ten noordwesten van Burgaroni. Het Ne derlandse schip „Moordrecht" meld de later, dat het vuur geblust was. Donderdagavond om tien voor half zeven is het 7.200 brt grote Amerikaan se vrachtschip „Transunion" ter hoogte van hotel „Brittannia" te Vlissingen in de Westerschelde, tijdens laag water, aan de grond gelopen. Het schip was op weg van Antwerpen naar zee. Er bestaat geen gevaar voor de boot. De derde partij van de tweekamp om het schaakkampioenschap van Neder land is door dr. Euwe gewonnen. Euwe heeft nu de leiding met 2y-y. Donner feeft zijn commentaar op pagina 7. Paus Pius de Twaalfde heeft in de bijna zeventien jaar van zijn Pontificaat herhaaldelijk aan dacht geschonken aan dat zo uiterst belangrijke vraagstuk in ons aards bestaan: de kwestie van oorlog en vrede. Hoe heeft hij aan de voor avond van de jongste wereldbrand niet geijverd voor het voorkomen van de naderende ramp, en hoe heeft hij niet, toen die ramp toch over ons kwam, zich tot het uiterste ingespan nen om de verdwaasden tot bezin ning te brengen. Het probleem van oorlog en vrede heeft de Paus niet alleen tussen de jaren 1939 en 1945, maar in niet mindere mate in de na oorlogse periode, intensief bezig ge houden. Zijn denken werd steeds be heerst door deze ene grote zorg en de vrucht van dit door de H. Geest geïn spireerde denken is ons in een lange reeks redevoeringen en geschriften geschonken. Zo werden wij diep getroffen door de allocutie die de H. Vader op Paas zondag 1954 uitsprak. In enkele tref fende beelden had de Paus in de aan vang van zijn rede de vreugde over de Verrijzenis des Heren getekend, toen zijn betoog plotseling een ont stellende wending nam en zijn toon een grote bekommernis verried: „Al ls er in de Hemel vrede en blijdschap, zo hield hij zijn toehoorders voor, op aarde is de realiteit heel anders. In plaats van een onverstoorde vrede, waarvan het geheim reeds door Christus onthuld is," aldus de H. Va der, „vermeerdert zich hier van jaar op jaar de bezorgde vrees, de angst voor een derde wereldoorlog, en voor een toekomst die is toevertrouwd aan Wapenen met een ongehoorde uitwer king. Wapenen, die door middel van radio-actieve isotopen de atmosfeer, de aarde en zelfs de oceanen lange jaren blijvend ongeschikt voor de mens kunnen maken, tot op verre afstand van de onmiddellijk door de kernontploffingen getroffen gebie den en besmette punten." (vervolg op pagina 7) Het nieuwe Franse dagblad „l'-Ex- press", dat de spreekbuis is van Pierre Mendès-France, heeft vanmorgen twee pagina's gewijd aan gewelddaden, die de laatste tijd onder het Franse be wind in Algiers zouden zijn gepleegd. Op die twee pagina's komen o.a. vijf opnamen voor uit een filmstrook, waar op men ziet, hoe een Franse hulp-gen darme een Algerijnse arrestant, die zich van hem verwijdert, van korte af stand neerschiet. Van de zijde van de Franse regering is vanmorgen dadelijk verklaard, dat de betreffende film strook inderdaad een moord in koelen bloede weergeeft. De beschuldiging van „l'Express" evenwel, dat de Franse autoriteiten niets hebben gedaan om de juiste toedracht van het gebeurde te weten te komen en de schuldigen op te sporen, wordt officieel tegengespro ken. In de mededeling van de regering wordt gezegd, dat na de bloedige op stand van 20 augustus j.l. een Franse hulp-gendarme zich in het Aures-ge- bergte heeft laten omkopen door een camera-man van de Amerikaanse film maatschappij Fox-Movietone om een van de arrestanten, die hij moest bewaken, neer te schieten teneinde de camera-man in staat te stellen enkele „actuele op namen" te maken. Ofschoon het onder zoek volgens de regering zeer moeilijk was, zou men thans zo ver zijn, dat tegen de camera-man in kwestie een vervolging kan worden ingesteld en dat de hulp-gendarme binnenkort voor een krijgsraad terecht zal staan. „l'Express" herinnert eraan, dat de foto's in kwestie reeds in oktober zijn gepubliceerd in het Amerikaanse week blad „Life". De filmstrook is afgedraaid in bioscopen in alle delen van de we reld, me' name in Noord- en Zuid-Ame- rika en in de Arabische landen. Vol gens het blad van Mendès-France zou men in diplomatieke kringen te New York van mening zijn, dat de grote ne derlaag, die in Frankrijk eind septem ber over de Algerijnse kwestie in de Verenigde Naties leed, voor een groot deel is toe te schrijven aan het bestaan van deze opnamen. Alleen in Frankrijk zelf is de film niet vertoond. Daar hebben autoritei ten van de regering er in september een besloten voorstelling van bijge woond en zij hebben toen bepaald, dat de film niet in Frankrijk vertoond mocht worden. Vertegenwoordigers van het Algerijnse nationalisme in New York hebben ervoor gezorgd, dat de opnamen Algiers toch hebben bereikt en er zou thans geen Algerijn zijn, die niet op de hoogte is van deze gruwe lijke gebeurtenis. Het feit, dat de Fran se regering hierover zo lang het stil- Zr*"-1i?®en bewaard, heeft volgens Express" de verontwaardiging van de Algerijnen nog groter gemaakt. „Het 1S ,NJ' 20 schrijft het blad, „dat ook de Fransen tenslotte na de hele we reld, met hun eigen ogen deze afbeel dingen zien, dat zij er een ogenblik hun aandacht bij bepalen en dat zij er hun eigen conclusies uit trekken." De beide pagina's in „L'Express" zijn samengesteld door Jean Daniel. In een begeleidend artikel schrijft hij o.a.: „Men zal opmerken, dat hier mel ding is gemaakt van onregelmatig- Na een lange pelgrimstocht door de Zuidamerikaanse landen Brazilië, Ar gentinië, Venezuela, Columbia en' Chi li, is het beeld van O.L. Vrouw van Fatima in Lissabon gearriveerd. Tot 15 januari blijft het daar om vervol gens opnieuw een pelgrimstocht te maken, ditmaal door de landen van centraal Europa. Naar het KNP meldt wil men trachten de tocht uit te brei den tot Rusland, Polen, Tsjechoslowa- kije, Joegoslavië en Roemenië. Het beeld van O.L. Vrouw van Fatima zal uiteindelijk aan de H. Vader worden aangeboden en in het Vaticaan worden geïntroniseerd. (KNP) De Russische regerivg heeft Indië een tweemotorig passagiersvliegtuig geschon den, een Russische llyushin-14 (op de achtergrond). De foto geeft het moment weer van de overdracht tussen de Russische ambassadeur, mr. M. A. Menshikov in eersteminister van Indië, Shri Jawaharlal Nehru (links). Het toestel kan 49 passagiers vervoeren, met een kruissnelheid van ruim 300 km per uur. heden aan Franse zijde. Maar zelfs al zou men er in slagen aan te tonen, dat het geweld van de rebellen even groot is als dat van het gouvernement en van het leger, dan nog blijft de vraag uit naam van welke beginselen wij ons dan veroorloven mensen te oordelen, die wij navolgen. Een me dedeling van het Algerijnse gouverne ment verbiedt de collectieve onder drukking. Ziehier, hoe deze instruc ties moeten worden opgevolgd". „L'Express" maakt dan melding van een aantal gebeurtenissen, die de over tuiging zouden moeten vestigen, dat die instructies niet worden opgevolgd. Er wordt gesproken over het verzamel- kamp Djorf in het zuidelijk deel van het departement Constantine. Een hoge ambtenaar was er door Algerijnse re laties op gewezen, dat in dat kamp, waar „verdachte personen" worden vast gehouden ontoelaatbare toestanden heersten. De ambtenaar adviseerde zijn relaties de zaak voor de Algemene Raad te brengen. Zowel de Europese als de Algerijnse leden van die raad stemden toen voor een voorstel om een commissie van onderzoek naar Djorf te zenden. Maar het gouvernement heeft aan die commissie tot dusver geen toe stemming verleend het kamp te betre den. Het blad van Mendès-France, dat zijn aantijgingen zolang heeft opgespaard, dat de tegenwoordige Franse regering geen kans zal zien om nog vóór de ver kiezingen op 2 januari met een aan vaardbare verklaring te komen, maakt voorts melding van massa-fusillades en van gevallen, waarin Algerijnen zon der deugdelijk bewijs tot „verdachten zijn verklaard en vervolgens in kampen Werden ondergebracht of zelfs terecht gesteld. F) ij na hadden de pyramidologisten t~\ voor 1956 een derde wereldoorlog -*-* voorspeld, maar op het laatste ogenblik hebben zij een kleine fout geconstateerd in de opmetingen van een van de kamers in de grote pyramide van Cheops nabij Cairo. „Natuurlijk kan er in 1956 toch wel oorlog komen", aldus de voorzitter van het instituut voor pyramidologie in Londen, dr. Adam Rutherford, „maar wij zullen geen aanspraak kunnen ma ken op de eer, die dan te hebben voor speld". Het klonk bijna spijtig. „Wij kunnen slechts onthullen, wat is ge schreven in die grote stenen profetie, die wij tot taak hebben te vertolken", aldus dr. Rutherford. Dr. Rutherford is kort geleden tij dens een lezingentournee ook in Neder land geweest. „Bedoelt u, dat een groot aantal men sen geloven, dat de pyramide de toe komst van de mensheid bevat?" vroeg een verslaggever van United Press. „Wij hebben duizenden aanhangers", antwoordde dr. Rutherford, die zegt, dat zijn bestudering van de pyramide hem jong gehouden heeft. Niet zijn 62 jaren ziet hij er inderdaad als 45 uit. De pyramidologie is 90 jaar geleden tot bloei gekomen, nadat een Schot had ontdekt, dat er een mathematische sleu tel verborgen was in de bouw van de geweldige pyramide, uit welk metsel werk men dertig enorme wolkenkrab bers zou kunnen optrek1 en. Deze sleutel, of maateenheid, bracht hem er toe te poneren, dat de pyramide voltooid is in 2141 voor Christus. De datum, die Egyptologen daarvoor hadden berekend, was 3700 voor Christus, doch de laatste tijd zijn hun schattingen steeds dichter bij het jaar 2141 geko men, aldus verklaarde dr. Rutherford vol trots. De theorie der pyramidologie is met eenvoudig uit te leggen, maar nog moeilijker te begrijpen. Er zijn gangen in de pyramide, die leiden naar hoger gelegen vertrekken en gangen, die af dalen. Stijgende gangen geven goede voortekens, dalende gangen betekenen slechte vooruitzichten. De meeteenheid, of „pyramide-inch"vertegenwoordigt één jaar. Het jaartal 2141 voor Christus is te vinden door met bepaalde stre pen te goochelen. 688 pyramide-inches verderop bevindt zich een gat in het plafond. Blijkbaar betekent dat een belangrijke gebeurtenis. Dat moet dus in 1453 voor Christus zijn en dat is het jaar van de uittocht uit Egypte. Ter plaatse begint een opgaande gang, die 1485 pyr-incheslang is, hetgeen ons tot 33 na Christus brengt het jaar van de kruisiging van Christus. Dr. Rutherford herinnertzich, dat in zijn jeugd omstreeks 1903) een grote ramp aldus berekend werd voor 1914 wereldoorlog Nu 1955 ten einde loopt, vroeg de verslaggever Musel hem naar 1956, waarop dr. Rutherford vertelde van het incident met de verkeerde opme ting. Dr. Rutherford voorspelt zeer defini tief een wereldoorlog vóór 1979, en van dat jaar af een lange, misschien eeuwige periode van vrede op aarde en goede verstandhouding tussen allen. In die periode zal er geen communisme meer zijn, maar ook de Verenigde Naties zullen opgehouden hebben te bestaan. Die zijn dan ook niet meer nodig. i: Y -A-y.', Dit zijn de twee straalverkeersvliegtui- gen, die door de Air France zijn besteld. 'Boven een Boeing 707 in de lucht, zoals een tekenaar zich dat heeft voorgesteld. De Boeing 707 kan, aangedreven door vier straalmotoren, een kruissnelheid van 880 km per uur bereiken en is be rekend op het vervoer van 126 passa giers. Ook de Belgische „Sabena" heeft enige van deze toestellen besteld. De foto onder toont de SE-210 Caravelle op een vlucht boven het Franse land. De Caravelle is het eerste in Frankrijk gebouwde straalvliegtuig voor passa giersvervoer. Het zal worden gebruikt op de Europese lijnen en op de dienst met Noord-Afrika. Een merkwaardige bijzonderheid van deze nieuwe machine, waarvan het prototype in 100 vluchten reeds 215 vlieguren heeft gemaakt, is de revolutionaire plaatsing van de straalmotoren achter aan de romp. De technische bijzonderheden van de „Ca ravelle" zijn: vleugellengte 34.30 ril., lengte romp 32.10 m., hoogte 8.69 m. De capaciteit van de benzine-reservoirs is 18.000 liter en in tótaal heeft de ma chine bij het opstijgen een gewicht van 41.000 kg en bij het landên door de verbruikte benzine 39.000 kg. Om op te stijgen heeft de Caravelle een stuk startbaan van 1850 meter nodig, naar bij het landen zijn 1150 meters vol doende. De snelheid op een hoogte van 10 km bedraagt 750 km per uur en de actieradius is 3500 km. De nieuwe aan winst kan in cfe toeristenklasse 70 pas sagiers per vlucht vervoeren. In Londense kringen vreest men dat de guerillastrjjd, die al acht jaar lang op Malakka gevoerd wordt, misschien opnieuw zal oplaaien, nadat de vredes onderhandelingen tussen de premiers van Malakka en Singapore en de ver tegenwoordigers der communistische opstandelingen op Malakka na twee dagen zonder succes zijn geëindigd. De comunistische afgevaardigden zijn tes teren, twee uur na het einde van de mislukte conferentie in Baling nabij de grens met Thailand, onder politie- escorte naar een punt in het oerwoud op ongeveer 35 km van de plaats van de besprekingen gebracht. Zij namen tandenborstels, tandpasta, zeep en nieuw ondergoed uit de bewoonde we reld met zich mee. Degenen in de zuidelijke staten van Amerika, die voor rassenscheiding .ijn hebben vandaag de laatste hand ge legd aan de plannen om zich te ver enigen tot een grote politieke bewe ging. Senator James Eastland uit Mis sissippi en procureur-generaal Eugene Cook uit Georgia behoren o.m. tot de oprichters. De pers had geen toegang op de openingsvergadering van de be weging, die in het leven is geroepen door de „bond voor constitutionele rege ring". Uit twaalf zuidelijke staten waren 45 personen op de vergadering aanwezig. (Rtr.) De permanente Amerikaanse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, Henry Cabot Lodge, heeft de leden schriftelijk voorgesteld de vergaderin gen met een gebed te beginnen. Tot dus ver zijn de vergaderingen begonnen met een minuut stilte voor gebed of overden king. De Amerikaanse afgevaardigde stelt voor God voortaan met luider stemme aan te roepen, door ieder op de wijze van de godsdienst waartoe hij behoort. In de loop van de eerste vier maan den van het volgend jaar zullen zes batterijen geleide projectielen van het type „WAC Corporal", die een reik wijdte hebben van 80 km en een snel heid groter dan die van het geluid, naar West-Duitsland gezonden worden, aldus wordt uit gezaghebbende bron in Wasliington vernomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft voorts verklaard, dat luchtafweerbaU--rijen met geleide projectielen van het type „Nike" be schikbaar gesteld zullen worden voor Amerikaanse bases in Europa, wan- Peer aan de defensiebehoeften van het Amerikaanse vasteland voldaan zal zijn. De uitvoering van het program voor bescherming van Amerikaanse steden en militaire instellingen met „Nike"- batterijen is versneld en maandelijks komen verscheidene installaties gereed. Tot nu toe zijn zeventien Amerikaanse steden voorzien van luchtafweer met „Nike"-batterijen. De steden vormen een keten vanaf Norfolk in Virginië, in noordelijke richting langs de Atlanti sche kust, dan langs de noordgrens naar Seattle, en langs de Stille-Oceaan- kust naar het zuiden tot Los Angeles. Het zenden van enige „Nike"-batte- rijen naar belangrijke punten buiten de V. S. wordt voorbereid. Zo zullen „Ni- ke"-batterijen worden geïnstalleerd n Alaska, dat door straalvliegtuigen van af Sovjet-bases in Siberië in slechts en kele minuten bereikt kan worden, en op Okinawa, dat tussen Formosa en Ja pan voofr de Chinese kust ligt. Als deze plannen uitgevoerd zijn, zal begonnen worden met de bescherming van Ame- M1» Een ziekenhuis te Parijs, dat sinds 1951 leeg staat, zal aan 10 gezinnen onderdak bieden, dank zij de stedelijke huisves- tingsdienst en het werk van Abbé Pier re. Het gebouw omvat 15 kamers, gas, water, elektra, centrale verwarming, was- en toiletgelegenheid voor ruim veer tig personen. Op de foto wachten de gelukkige gezinnen om hun nieuwe woning te betrekken. 4 rikaanse bases in Europa met „Nike"- batterijen. In West-Duitsland zijn reeds verschei dene bataljons die zijn uitgerust met ge leide projectielen van het type „Honest John", die een reikwijdte hebben van 32 km, en een bataljon met „WAC Corporals". Bovendien zijn in West- Duitsland twee eskaders gelegerd die zijn uitgerust met circa 75 bemanningloez vliegtuigen van het type „B-61" Mata dor, een wapen dat ontwikkeld is uit de vroegere Duitse V-wapens. Men verwacht, dat het aantal ver keersslachtoffers in de Verenigde Sta ten dit jaar de 38.000 zal overschrij den. Dit is ongeveer 2500 meer dan het aantal Amerikaanse militairen dat in de drie jaar van de Koreaanse oor log gesneuveld is en 2.000 meer dan het aantal doden ten gevolge van ver keersongelukken in 1954. (ATP) Het hoofd van politie van de stad Ulm in Duitsland is donderdag tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld na bekeurd te zijn door de politie van Hamburg, omdat hjj in kennelijke staat zijn auto had bestuurd. De veroordeelde politie-man had het succes van zijn politiehonden in een wedstrijd met poli- tie-honden van andere steden gevierd en daarbij te diep in het glaasje ge keken. (UP) Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Een depressie, die gistermiddag de in gang van het Kanaal naderde, trok vannacht over Frankrijk in de richting van Zuid-Duitsiand. Het Noorden van het land raakte korte tijd in een wind- stiltegebied tussen de depressie bo ven Frankrijk en die voor de kust van Noorwegen. Daardoor daalde de tempe ratuur in de noordelijke provincies tot 1 a 2 graden onder nul. In de komende nacht zal de temperatuur in het bin nenland tot om het vriespunt dalen. Morgen overdag worden ongeveer de zelfde temperaturen verwacht als van daag. Advert entte BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later toenemende bewolking. Plaatselijk enkele buien. Vannacht in het bin nenland temperaturen om het vries punt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige en later langs de kust mogelijk harde wind tussen noord en west. Zon: 8.50-16.39. Maan: 20.16-10.04. W'J LEVEN SNEL IN HET AFGELOPEN JAAR... kregen 19 landen een nieuwerer* vonden in 18 landen ernstige onlusten plaat» ..werden er 37 verdra- gen gestoten werden 16 landen door 'ten neh beëindigden t> landen de slaat van oorlog met Duitsland kregen 10 landen i nieuw staatshoofd spraken 5 landen hun wensen uit naar grens correcties werd in 4 landen de staat v. beleg afgekondigd 6,5mil(ioen woorden aesDroken heeftU totaal ca.122*J> dagen geslapen h^^^^Ü^er^tes- tatie geleverd gelijk aan de kracht van 205 loco motieven heeft Uw bloed totaal een afstand afgelegd gelijkaan 2,5* om de aarde heeft de huisvrouw mei het schoonmaken van haar huis totaal een klein dorpgereiniod ^^^^Któvroiiw in haar huis ca-8000- 10.000 km. afgelegd heeft Uw lichaam totaal een hoeveelheid warmte afgegeven voldoende om ca. 9000 liter water aandekook te brengen hee^^te^^^^^ dagen dekranf ge lezer HET WAS EEN BESTE ZOMER DE ZON DIE W'J KREGEN 6)0 Totaal aantal uren zonneschijn 642 Normaal 1954 1955 331 mm I35mm Normad HAT nu PRESTEERDEM ALG PRODUCTIE VAN ONZE INDUSTRIE EN DE PRODUCTIE PER WERKNEMER Alg. productie v.d. industrie Produche per werknemer 1950 '51 '52 '53 '54 1955 Soedan De gouverneur-generaal van Soedan, Sir Knox Helm, die zich thans met verlof in Groot-Brittannië bevindt, zal op verzoek van de Soeda- nese regering niet meer naar Soedan terugkeren. Op 1 januari zal een com missie van vijf de functie van staats hoofd overnemen en de functie van gouverneur-generaal houdt dan op U bestaan. (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1