■aHHHHP STUDIECENTRUM Koninklijk Paar naar de West vertrokken Katholieke romanschrijverij dode punt heen? over Regiem Perón ten einde Groep-Welter bij de K.V.P. Oktober Twee nieuwe bisdommen Voor een betere wereld |De Saar verwerpt het Statuut November lï 01111 FIRST -• Welvaart in de Nederlandse letteren Gezwicht voor vuurmonden der marine Honderd Verzenhoekjes in één jaar Renate Leonhardt Variatie in smaak Eenheid tot stand gekomen PREKLINISCH INSTITUUT TE NIJMEGEN GEOPEND Groningen en Rotterdam Mensheid verkeert in gevaarlijke situatie g Premier Hoffmann treedt af PRINSES MARGARET zal niet met Townsend trouwen i I f TTNCE IS OFF Prins Bernhard bij de H. Vader ten diploma van nol Studiecentrum opent vele deuren! Tl i I LITERAIRE KRONIEK Bij gouden feest St.-Radboud Kardinaal Innitzer aartsbisschop van Wenen overleden Juist nu reden tot vertrouwen H Iff'*' v PuwS'T JÏftuNU I PRINCESS DECIDES 'NO IV 1 XPRESS ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA 11 TM F DAILY HQf ««te» 4* mmn iM** tewm*#* tirwtp it* T»mmn4' »m mmM Wm p|| Maandag 19 september Advertentie SkJJJJ NEDERLANDS SCHRIFTELIJK Maandag 17 oktober Finland krjjgt de marinebasis Porkkala, die het bij het vredesverdrag van 19 september 1944 voor 50 jaar moest verpachten aan de Sovjet-Unie waarschijn- iyk nog dit jaar terug. Dinsdag 20 september Prinsjesdag. Beatrix en Irene voor het eerst in de Ridderzaal aanwezig. De begroting sluit dit jaar niet een tekort van 580 miljoen. En eindelijk: De heer Visser, voorzitter van de coöp. bergingsmaatschappij „Renate Leon hardt", heeft donderdagavond meege deeld, dat duikers het wrak van het schip hebben gevonden. Of het goud geborgen wordt, en wan neer T~\ e hoogconjunctuur waarin ons i land zich vermeit straalt zicht- baar op het letterkundig leven af. Ook daar heerst welvaart allerwege. Nooit voordien is in één jaar tijds zo veel werk van zulk een overwegend goede kwaliteit verschenen en nooit voordien is er zo redelijk door de boekhandelaren verkocht. In vroeger jaren gingen de meeste boeken matig of slecht, maar werd de verkoop goed- gemaakt door een stuk of wat bestsel- lens, die in gewildheid alle verwach- tingen overtroffen. Dit jaar zijn er niet van die verkooppieken geweest, maar 2 de hele verkooplinie is opgetrokken. 2 Dit is een merkwaardig feit, dat te denken geeft. Waarom zijn er op het ogenblik geen bepaalde boeken die triomf vieren? Als voornaamste oorzaak 2 kan men wellicht beschouwen de steeds grotere variatie in smaak, die door het EE publiek aan de dag wordt gelegd. De EE belangstelling der lezers verschuift van de roman in de richting der zogenaam ds de „non-fiction", het populair-weten- schappelijke boek, „waaruit, iets te le- 2 ren valt". Deze trek-van-de-roman-weg kon men reeds vóór 1955 signaleren, 2 maar pas dit jaar heeft zij tot een crisis EE in de bestselleritis geleid. De uitgevers hebben het karakter van hun fonds aan- 2 zienlijk moeten verruimen, men kan wel zeggen „democratiseren", omdat er geen starre meerderheid meer gevonden 2 wordt, die bereid is bij één genre te zweren. Alle genres gaan, mits zij goed 2 zijn. Het best en het vlugst is dit begre- pen door uitgeverij Het Spectrum, wier beth Augustin met „Labyrinth", F. Bor- dewijk met „Bloesemtak", Max Dender- monde met „De dagen zijn geteld", Ma ria Dermoüt met „De tienduizend din gen", Abel J. Herzberg met „Herodes", Cees Nooteboom met „Philips en de an deren" (debuut), mevr. A. H, Nijhoff met „Venus in ballingschap", Marie-So- phie Nathusius met „Ino", Bert Schier- beek met zijn nieuwe experimentele ro man „De derde persoon" en Jacques Schreurs met „Franciscus". In Vlaanderen In Vlaanderen publiceerde groot meester Herman Teirlinck zijn „Zelf portret of het Galgemaal"; Louis-Paul Boon trok nieuwe aandacht met zijn eenmanstijdschrift „Boontje's Reser vaat"; Claus verwierf bredere bekend heid met zijn stuk „Een bruid in de morgen"; Jan Walravens pousseerde een aantal experimentele Vlaamse dichters in de bloemlezing „Waar is de eerste morgen?", een bloemlezing die een pen dant is van het Noordnederlandse „Ato naal", Lia Timmermans, de dochter van Felix Timmermans, ontpopte zich in „De ridder en zijn gade" als geboren vertelster. Ondanks diverse ontmoetingen tus sen noord en zuid bleef er ook dit jaar nog veel haperen aan goed begrip van wat er in Vlaanderen literair omgaat. Tal van katholieke Vlaamse auteurs voelen zich door het noorden miskend. Het zal nodig zijn in 1956 meer aan dacht te besteden aan romanciers als Gaston Duribreux, Paul Lebeau en An- dré Demedts en aan dichters als Anton van Wilderode en Hubert van Herre- weghen. In jaarboeken zoals de Schrij versalmanak en „Vandaag" komen zij niet aan de orde, hoewel de redacteuren aan Vlaamse auteurs toch een even grote plaats inruimen als aan Neder landse. Genoemde jaarboeken geven, be ter dan tijdschriften dit doen, een le vendig beeld van wat er momenteel in onze literatuur omgaat. Zij funderen de globale indruk van de literaire hoogcon junctuur. NICO VERHOEVEN Uitgeleid in de regen. In een houten kist, die tussen een hoop rommel op het parkeerterrein stond van Carlton te Amsterdam, hebben twee terreinknechts de stoffelijke overschot ten gevonden van twee jongetjes, die sedert donderdag vermist waren. Ze waren in slaap gevallen en gestikt. De 81ste Nederland—België wedstrijd te Rotterdam eindigde in een 11 gelijk spel. EUROPA IN HET ATOOM JAAR 1955 Zaterdag 24 september Maandag 26 september Twee trieste berichten: Zaterdagmorgen heeft President Eisenhower een hartaanval gehad. Vier specia listen noemen de toestand bevredigend. Een lang ziekbed is echter onvermijdelijk. Twee doden en twintig zwaar gewonden waren het resultaat van een afschu welijk auto-ongeluk in de Haagse Veenestraat. In de auto zaten twee jonge Rotterdammers. Beiden waren onder de invloed van sterke drank. Dinsdag 27 september Gouden feest bij de Technische Hogeschool Delft. Vijf nieuwe ere-doctors. Donderdag .29 september Verkiezingen in Indonesië. Vrijdag 30 september Een bericht voor u en mij: de K.L.M. gaat vliegen op afbetaling invoeren. Prismareeks zo'n succes boekte dat de opzet ervan her en der navolging vond. Startte de reeks met voornamelijk ro mans in het niet al te zware genre, allengs bleek dat men gerust zonder iets te wagen, ook andersoortige boe ken kon gaan brengen. Mauriac, voor heen „een onderneming" in Nederland, deed en doet het als Prismaboek. Klassieke bloemlezingen, tot voor kort slechts in minderheidskringen gewaar deerd en praktisch onverkoopbaar, tenzij als verplichte examenlektuur, blijken nu ineens gewild te zijn. Zie naar „Het goud der gouden eeuw", bij eengelezen uit de poëzie der zeven tiende eeuw. Ietwat stoffig geworden EE standaardwerken idem: Busken Huets Land van Rembrandt, Fruins Tien ja- Ei; ren uit de tachtigjarige oorlog. 2 Tijdsbeelden genieten veel aandacht. Dramatische hoogtepunten uit de Euro- 2 pese geschiedenis (steeds meer gezien EE als een worsteling om eenwording over alle tegenstellingen heen) spelen de 2 verbeelding van lezers én schrijvers parten. Niet minder dan vier weten- schappelijk gefundeerde verbeeldings- 2 werken over Jeanne d'Arc zagen dit jaar het licht. Ook vergane beschavin- 2 gen inspireerden in hoge mate tot schrij- 2 ven en uitgeven of heruitgeven. Men wil met een andere dan de eigen wereld 2 geconfronteerd worden. Dit is ook aan de hedendaagse romans af te lezen. De burgerlijk-psychologische roman heeft 2 zijn beste tijd gehad. Er is daar een heroriëntering gaande, niet ongelijk aan die in de moderne poëzie. 2 Ook waar het traditionele kunstwerk zich handhaaft, tekent zich een inner- lijke verruiming af. Voor het eerst sinds 2 jaren zijn er weer een paar katholieke romans van formaat verschenen; ro- 2 mans waarmee niet alleen de katho- 2 lieke literatuur is verrijkt. „Door het oog van de naald" van J. W. Hofstra 2 en „Iedereen weet het beter" van Jos 2 Panhuysen behoren tot het voornaam- ste van de nationale jaaroogst aan ro- 2 mans. Beide auteurs leggen een werke- 2 lijkheidsbesef aan de dag, dat weldadig 5 aandoet, waar iedereen respect voor kan 2 hebben, en waarmee de katholieke ro- manschrijverij hopelijk over haar dode punt is heengeholpen. Een derde „ka- 2 tholieke" roman van belang is „Op zoek naar de bron" van Har Schee- pens. De katholieke dichtkunst is nog al- 2 tijd niet aan een renaissance toe. Een bundel als „Vijf geheimen", waarmee Gerard Wijdeveld zich rentrée maakte, draagt weliswaar een intrinsiek katho lieke signatuur, maar mist precies dat gene wat er een getuigenis voor alle moderne tijdgenoten van zou hebben kunnen maken. Hetzelfde geldt voor de posthuum verschenen verzamelbundel „Klagend loflied" van de op 4 februari overleden dichter Chris de Graaff. Ook daar een zeer innig-religieuze stem, sprekend uit diepste vereenzaming, maar vreemd aan dit heden. De belangrijkste verzenbundel van dit jaar is naar onze smaak „De blinde harpenaar" van Bertus Aafjes. Er ver scheen veel poëzie van jongeren; de op merkelijkste presentaties waren „Empe- docles" van Hans Andreus, „De Oost- akkerse Gedichten" van Vlaming Hugo Claus, en „Alfabel" van Lucebert. Telt men het aantal gedichtenbundels, dat blijkens de Schrijversalmanak in Neder land en Vlaanderen het licht zag tus sen 1 oktober 1954 en 1 oktober 1955, dan komt men tot niet minder dan 85. Voeg daarbij het 17-tal bloemlezingen dat in die periode verscheen en men ziet hoe actief de Muze was! Verrassend was het dichtwerk van enkele ouderen: „Reizend achter het heimwee" van Wil lem Brandt, „Achter de bergen" van Ed. Hoornik en „Gedichten", waarmee de vijftigjarige Cor Stutvoet in De Windroos debuteerde. Zondag is in Utrecht op 64-jarige leeftijd een van de oprichters van „De Ge- 2 Het aantal méér dan middelmatige meenschap", de heer C. Vos, overleden. 2 romans in 1955 verschenen is nauwelijks E op te sommen zonder jegens deze of De K.V.P. hield in de Jaarbeurshallen een demonstratieve bijeenkomst. In de gene auteur onrechtvaardig te zijn. We pauze dineerden 5276 congressisten. Boerenkool, worst en bier. 2 noemen in alfabetische volgorde: Elisa- Zaterdag 1 oktober Donderdag 6 oktober .Na twintig jaar lang een type te hebben gemaakt,, zijn de Citroënfabrieken gisteren met een nieuw type Citroën op de markt verschenen. De eerste voorstelling van het „Dagboek van Anne Frank" is gisteravond in New York een groot succes geworden. De N.R.K.M. bestaat 40 jaar. Zaterdag 8 oktober Maandag 10 oktober SPOREN VAN RADIOACTIVITEIT NA EXPLOSIE SOWJET H-BOM NOOR WEGEN FINLAND ZWEDEN Goreo burg ATOOMGELEERDEN WAARSCHUWEN DE WERELD VOOR EEN ATOOM OORLOG berla ENGE LAND SOWJET UNIE W WISSELING VAN TOOM GEHEIMEN rnhem Brussel Eerst9 internationale conferentie over vreed zaam gebruik van de atoomenergie-genevc DU/TSL FRANKRIJK ATOOM ACCOORD MET DE U.S.A KSG-LANDEN WILLEN VORMING VAN EURATOM ITALIË Bouw van ccn kern- reactor in voorbereiding L Uranium vondsten 5owjct blok 2 Dinsdag 18 oktober 2 De befaamde Spaanse filosoof Ortega j Gasset is op 73-jarige leeftijd te Madrid overleden. 2 In de Haagse gemeenteraad beweert dr. Tobi, dat Willem Beukelszoon het haringkaken niet heeft uitgevonden. Hü krijgt toch een monument. 2 Woensdag 19 oktober De Utrechtse Universiteit huldigt prof. dr. A. A. Smijers bij diens zilveren 2 jubileum. 2 Vrijdag 21 oktober Gerben Sonderman, de vermaarde chef-invlieger van Fokker, privé-piloot en 2 vriend van Prins Bernhard, is gisteren bij een demonstratie in de V.S. neergestort en dodelijk verongelukt. Jean Cocteau is geïnstalleerd als lid van de Académie Frangaise. Cocteau droeg een groen uniform en een steek als Napoleon. Twee vrouwen wilden hem een paar rolschaatsen aanbieden, doch de politie verbood dat 2 De Prix de Rome voor beeldhouwkunst ging vandaag naar Ek van Zanten. 2 Zaterdag 22 oktober Gina bij ons in Amsterdam. Heerlijk. 1 Maandag 24 oktober 2 De hoofdverdachte in de zaak Anneke Beekman is vandaag veroordeeld tot 2 acht maanden gevangenisstraf. Voordat zij gearresteerd kon worden, wist mevr. G. L.v. M. naar België te ontkomen. 2 Dinsdag 25 oktober Het bestuur van de Jan Campert-stichting heeft de Constantijn Huygensprijs toegekend aan Simon Vestdijk voor zijn gehele oeuvre. Zoals Z.H. de Paus vanuit Zijn hoge uitkijkpost de toestand in de we reld van vandaag beoordeelt, zo is hij ook. Niemand immers heeft zo'n scherpe en dieppeilende blik als de Paus, uit hoofde van Zijn heilig ambt, maar evenmin is er op deze wereld iemand aan te wijzen, die zozeer met het lot der hele mensheid begaan is, zozeer uit zuivere en belangeloze lief de naar middelen tot redding zoekt en tevens die middelen geheel en al ont leent aan Gods. Openbaring als de Plaatsbekleder van Christus op aarde. In onze vorige beschouwingen over dit onderwerp hebben wij reeds erop gewezen, dat de Paus de oorzaak van alle ellende ziet in de afwezigheid van God in het openbare leven. Als gevolg daarvan leeft er onder de mensen ook geen hoop en verwachting meer ten aan zien van de eeuwige, hemelse goederen. De H. Vader wijst erop, dat het dan al leen maar natuurlijk en vanzelfsprekend is, dat de mens. zich met mateloze heb zucht op de aardse goederen én rijk dommen stort. En uit een dergelijke levenshouding vloeien onmiddellijk en onvermijdelijk voort haat, afgunst, twee dracht onder de mensen. Is het dan te verwonderen, vraagt de Paus, dat het openbare en persoonlijke leven volko men ordeloos en verward geworden is en dat de fundamenten der samenle ving steeds meer ondermijnd worden. Omdat men zich geen enkele beperking meer oplegt neemt het zedenbederf toe op een wijze, die nauwelijks meer tegen te houden is en allerlei afschuwelijke misdaden in de hand werkt. Tengevolge daarvan zijn er stromen van tranen over heel de aarde vergo ten en gaan nu nog tallozen gebukt on der ondraaglijk leed. Georganiseerde en gewapende haat valt op de continenten onafzienbare kerkhoven. Al dat leed en al die ellende schreien wraakroepend ten hemel. Maar wat ongetwijfeld nog veel erger is: door de straten der moderne steden trekt onafgebroken een eindeloze stoet van gestorven of stervende zielen! Een angstwekkend en ontstellend beeld! In de volle zin van het woord moeten wij na 'n dergeljjke, onweerspreekbare tekening van de feitelijke toestand erkennen, dat de mensheid als geheel haar onder gang tegemoet gaat. De H. Vader verbloemt de ernst van de toestand in het geheel niet. Wereld en mensheid verkeren inderdaad in een hoogst gevaarlijke situatie. Maar dan wijst hij de enige mogelijk heid tot verbetering aan: Wij staan vóór de noodzaak de gehele we reld van de grond af opnieuw op te bouwen. Vanuit een verwilderde wereld moet zü omgevormd worden tot een menselijke wereld, vanuit een men selijke en menswaardige wereld tot een Godwelgevallige wereld, tot een wereld naar het hart van God. Hoe zal dat moeten geschieden? Ook hier wijst Z.H. de te volgen weg aan. Er is, zegt de Paus, juist nu reden tot. vertrouwen. Wij be leven nu de tijd van het Evangelie. Hoe diep de mensheid ook gezonken moge zijn, hoe groot de gevaren ook mogen we zen, die ons bedreigen, in het feit, dat de mens zich bewust geworden is geen houvast meer te hebben, ligt onze hoop. Ieder ziet a.h.w. de bouwvalligheid van het gebouw waarin hij woont, en leeft dientengevolge in een voortdurende angst. Die angst is het, die, naar al gemeen getuigenis, de huidige mensheid ten dode kwelt. De helft van de ziekten, waaraan de moderne wereld lijdt, is vol gens deskundig oordeel voortgekomen uit die angst. Men voelt, dat er iets niet in orde is. Een groot gevoel van onzekerheid en onveiligheid heeft allen overmeesterd; er is geen mogelijkheid meer tot heil te verhopen van de ge volgde levenswijze. Juist deze afwezigheid van heilsver wachting in de wereld van vandaag kan het aanknopingspunt worden voor een nieuw vertrouwen op de Goddelijke ver lossing en het hart der mensen ope nen voor de heilsboodschap van Chris tus. Daarom alleen heeft de Paus nog goe de hoop. Maar dan zal de Kerk, die de enige betrouwbare en onfeilbare „door geefster" is van Christus' heilsbood schap, ook alle middelen moeten aan wenden om die boodschap in woord en daad zó te prediken dat de wereld zich gewonnen geeft voor haar onsterfelijke waarde. In wezen staat die boodschap precies tussen de twee uitersten in, waaraan de moderne wereld haar hart heeft ver pand: het extreme individualisme en het extreme collectivisme. Geen van bei de opvattingen is een geschikte basis voor een gezonde samenleving. De op gedane ervaringen bewijzen dat onweer sprekelijk. Ze zijn beide in strijd met de menselijk natuur. De oplossing die Christus biedt eist een samenleving, die het grote gezin der mensheid moet he ten, waarin allen eikaars broeders en zusters zijn, omdat immers allen kin deren zijn van de éne Vader in de he mel! Dit uitgangspunt voor de vernieuwing der wereld is van de allergrootste be tekenis. Omdat de hele, sociale kwestie ermee gemoeid is. De vraag naar de juiste ordening der moderne samenle ving houdt alle grote geesten bezig. Er moet een oplossing komen die het samen-bestaan, jiet samen-leven, de co-existentie" der mensen op aarde regelt en wel zó, dat de enkelingen èn de gemeenschap er wel bij varen. En dat betreft dan alles zonder uitzonde ring: zowel het gezinsleven als het le ven in welke gemeenschappen ook; het leven der volkeren, der staten, het le ven der arbeiders en werkgevers, het leven der verschillende rassen, naties en werelddelen, kortom het leven der gehele wereld. Dat is de grote, brandende kwestie van de moderne tijd. Een kwestie van leven of dood Woensdag 2 november r— mflKIÊÊÊÊÊ V-.: mé r&f&t h9| Tv:. - v" j - - *i< 0 jÉpj s s» i-ssssi si I xht-UX A uf s Een korte officiële verklaring van Prinses Margaret maakte vandaag een einde aan eer} geruchtenstroom, die maanden en maanden duurde en vooral in de Engelse pers de meest wanstaltige vormen aannam. Die verklaring luidde: „Ik stel er prijs op bekend te maken, dat ik besloten heb niet in het huwelijk te treden met kolonel Peter Townsend. Ik was er mij van bewust, dat het mis schien mogelijk geweest zou zijn een burgerlijk huwelijk aan te gaan, mits ik afstand deed van mijn rechten ten aanzien van de troonsopvolging. Doch, de leer van de kerk indachtig, volgens welke een christelijk huwelijk onverbreek baar is en mij bewust van mijn plicht ten aanzien van het Gemenebest, heb ik besloten, dat deze laatste overwegingen voorrang dienen te hebben. Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen, en heb mij bij het nemen ervan gesterkt gevoeld door de nimmer falende steun en toewijding van kolonel Townsend. Ik i gevoel diepe dankbaarheid voor het medeleven van allen, die voortdurend hebben gebeden voor mijn geluk."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11