Uur van bezinning 1955 in statistiek e" JL inn A III lil II a in II ii If II ii in III III II JIlilIIH Acht drie doden en gewonden bij instorting Vloer 34 meter omlaag gestort WEER FELLE GEVECHTEN IN HET RIFGEBIED FLITSEN UIT 1955 Januari Merdeka voorspelt kabinetscrisis Onzekerheid in Indonesië over de besprekingen te Genève m I Huren tien procent omhoog EISENHOWER verweert zich tegen Russische aantijgingen Werkzaamheden van de Paus in 1955 ORR I Bisschoppelijke rechtbank geïnstalleerd „Omkoperij staat niet vast" □□□□OdQ ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26483 ERNSTIG ONGELUK TE GELEEN bü de afbouw van een granuleerto- ren van de in aanbouw zijnde ureuin- fabriek van het stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen te Geleen heeft zich vrijdagmiddag omstreeks half twee een zeer tragisch ongeluk voorge daan, waarbij acht personen werden gedood en drie levensgevaarlijk ge wond. Deze personen, allen in dienst van de Bredase Beton- en Aannemings mij voorheen H. Vriends, waren bezig met het storten van een hetonvloer. Deze vloer zou de 34 meter hoge toren afsluiten. Later zou boven deze vloer nog de kap worden gebouwd. Door een tot nu toe nog onbekende oorzaak heeft de ondersteuning van de bekisting, in de toren zelf opgebouwd, het begeven en is de in aanbouw zijnde vloer met de daarop aanwezige elf arbeiders 34 meter omlaag gestort. Onder het beton van de ingestorte vloer met een door snee van 12 meter, onder balken en planken, raakten de arbeiders deels be> kneld deels bedolven. Zeven personen werden op slag gedood. BESTUUR BLAUW WIT TREEDT AF mmm bouwkosten. VERHOOGDE BVDRA6EN Onrust in Marokko Oproep van H. VADER tot Poolse katholieken Joden uit Europa vergaderen in Genève HAPPY NEW YEAR KANIS OP REGEN Zaligverklaring Titus Brandsma SPECIAALZAAK VOOR GESCHENKEN Franse ministerie van I Buitenlandse Zaken: Eerder afgelegde verklaring 1 over het omkopen van een gendarme ingetrokken I '.piï V- ülfiü BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkanl. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: teeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. HAARLEMSCHE COURA ADVERIkNIItlAKitf- ib cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te welaeren ABONNEMENISPR1JS 60 cenrt per week, f2.17 per maand 16.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Over enkele uren gaan wij een nieuw jaar binnen. De tijd, dat voor het menselijk verstand haast omvatbaar begrip, gaat voort. On herroepelijk. In het ritme van de sei zoenen is het dieptepunt van de duister nis op ons noordelijk halfrond alweer voorbij; de opgang naar het licht is be gonnen. Zojuist hebben wij met de Kerk, die graag het ritme van de sei zoenen volgt, Kerstmis gevierd, het feest van het Licht dat in de duisternis scheen en in geestelijk opzicht de scha duwen van de dood verdreef. Over enkele uren claat de klok twaalf. Hebben wij, moderne, snel en nuchter levende mensen in deze uren nog be hoefte aan bezinning op het jongste ver leden en de nabije toekomst? Wij dach ten van wel. Want bewust of onbewust is ieder geneigd een soort van balans op te maken van de wederwaardighe den van het leven: leed en vreugde, tegenslag en succes. Hij zal zoeken naar een sluitende balans, want hij zoekt van nature naar evenwicht en harmonie. Zo zal hij bij een doorslaan van de schaal naar ontgoochelingen en misslagen het evenwicht trachten te hervinden door hoop op de toekomst. In de eenzaamheid van zijn bezinning staat de mens klein tegenover de ver sluierde toekomst. En als hij de grauwe wereld om hem heen ziet, de wereld die geen duurzame vrede kent en uiteen valt in twee kampen, waartussen de koude oorlog gaande blijft, dan zal hij zich bovenmate angstig voelen. Hij weet zich hulpeloos en haast overspoeld door een massa, die nauwelijks meer denkt, maar zich vaak drijven laat door de magogische leiders, de „would-be-savi- ours" zoals de Engelse cultuur-histori cus Toynbee ze ergens noemt. En het is eigenlijk geen wonder, dat diezelfde kleine, bange, mens dikwijls geen ande re hoop kent dan de wanhoop en het onzinnigheidsbesef van het existentia lisme of de vage verwachting van een betere wereld, hem door het commu nisme beloofd. Want hoe zou de mens, die slechts bouwt op een materialisti sche wereld, die zich geen kind weet van een algoede Vader, nog een uitweg zien? Ook de christen, die beseft, dat het zijn bestemming is tenslotte te rusten in. God, is vaak beangst. ,,Het geloof in de cultuurscheppende algemeen men selijke waarde van het christendom, om niet te spreken var zijn geloof in zijn bovennatuurlijke zending, is diep onder mijnd in de Europese samenleving. Gro te massa's geloven niet meer in Chris tus en zijn Kerk, omdat in hun ogen Christus en zijn Kerk niet alleen mis bruikt zijn geworden voor al te mense lijke doeleinden, maar ook onmachtig schijnen om de mensheid uit de crisis te redden, waarin zij gezonken is," schrijft prof. Bellon terecht in zijn „Wijsbegeerte der geschiedenis." Toch geloven wij, dat de christen zich niet mag laten drijven door angstgevoelens. Het is in strijd met heel de geest van de leer van de K T Hij moet ook tijdens zijn aardse ballingschap proberen een betere we reld te maken, het eerst door zelf beter te worden. Want het individu kan een werkzame invloed ten goede uitoe fenen op zijn omgeving en in wijder "kring op de gemeenschap. Wanneer de individuele mens beter wordt kunnen op den duur alle goede krach ten worden samengebundeld, niet door haat, vermomd in een soort van vreed zame coëxistentie of „appeasement", maar door liefde van de ene mens je gens de andere, liefde van de ene groep jegens de andere, zich zo uit breidend tot de volken onderling. Dan hoeft er geen vrees te bestaan voor de moderne techniek, want zij zou van een vloek tot een zegen kunnen worden. En het verbod van atoombommen, gepaard aan een doeltreffende controle, waar over de Paus nog zojuist in zijn Kerst boodschap gesproken heeft, zou als van zelf werkelijkheid worden. Als wij vanavond terug denken aan wat zich in het afgelopen jaar onder ons, katholieken, en in wij der kring in ons volk, heeft afgespeeld, ontmoeten wij bemoedigende dingen. Er is een geest aan het groeien, van waar uit men bewust en kritisch naar het betere streeft. Het naar zijn wezen ac tueel gebleven Mandement van de bis schoppen moge schijnbaar naar het verleden aan het terugzinken zijn, het heeft in ieder geval de geesten wakker geroepen om bewust tot de kern van het geloofsleven terug te keren. Het Is weliswaar nog een zoeken en tasten, maar we zien rondom ons een geestelijke opleving in brede kring, die tot verheugenis stemt. Of men de ver schijnselen welke die geestelijke ople ving mede activeerden „mentaliteitsver schuivingen" noemt of anders is minder belangrijk; belangrijk is wel, dat die verschuivingen, mits kritisch bezien, iets goeds kunnen uitwerken. Ons volk heeft een jaar meegemaakt, waarin de stoffelijke welvaart een bij- Va. ongekend hoogtepunt bereikt heeft. Het lijkt niet te veel gevraagd, op deze «vond God hiervoor te danken. Wel vaart kan het de mens gemakkelijker maken zich op zijn Schepper te bezin nen, maar anderzijds heeft de geschie denis menig volk en rijk gezien, dat door zijn welvaart te gronde ging, omdat het de Schenker van alle goeds vergeten was. Het is een zinrijk gebruik, elkaar bij het begin van het nieuwe jaar alle goeds te wensen. Men bedenke echter, dat w e z e n 1 ij k geluk inhoudt geluk èn ongeluk gelijkelijk te verdragen. Dit zal ons niet gemakkelijk vallen en is al leen vanuit een doorleefde christelijke Inspiratie mogelijk. Daarom zegt de ka tholiek liever „zalig nieuwjaar", we tend dat het ongestoord en eeuwig geluk eerst in de hemelse zaligheid wordt gegeven. In die geest wensen wij onze lezers *®n zalig nieuwjaar toe. HOE NEDERLAND BELASTING BETAALT 7 - T0TOLE BELASTINGP'|TrN QÉQ 5 x 1946'4? lmlljarfl gulden 48 <9 50 '51 52 '53 '54 1955 raming. DE WONINGEN DIE W'J BOUWDEN (JAARL'JKS GEBOUWDE WONINGEN 70 60 50 40 c |Bol wslo P| V a. 30 20 10 n x" 1947 '48 '49 'SO '51 '52 '53 '54 1955 1000 DE WERKLOOSHEID BLEEF DALEN Geheel werklozen DUW-(DAW) arbei- ders »47 48 '49 '50 '51 '52 '53 '54 1955 tflo ONTWIKKELING VAN 0N2E NATIONALE SCHULD SINDS 1946 ogsschade Totaal bfnnenl. schuld Totaal buiTenl. schuld ■ViiitnvfTiHljé; <p «O tO Jo ifl ün 35 31 DEXEMBER- u> W ONS NATIONAAL INKOMEN 1946-55 Nahonaal inkomen (tegen markhpriizen 49 '50 51 52 53 1946 '47 Imihard den De slachtoffers zijn G. Mohren uit Schalbruch (Zelfkant) 37 jaar, G. Janssens uit Breda 52 jaar. J. H. Speetjens uit Hulsberg 40 jaar, N. J. Bouman uit Sittard 40 jaar, Th. J Arts uit Maastricht 36 jaar, H. Pen- ders uit Geulle 43 jaar en P. M. Slangen uit Sittard 28 jaar. Alle slachtoffers waren gehuwd. De heer J. Frijters uit Geleen, 55 jaar oud en gehuwd, werd naar het ziekenhuis ;an de Goddelijke Voor zienigheid te Sittard overgebracht, waar hij bij aankomst is overleden. Naar dit ziekenhuis werden ook de drie ernstig gewonden M. Maas uit Kerkdriel, 23 jaar en ongehuwd, A. A. Blommaert uit Susteren, 30 jaai en H. de la Couture uit Spaubeek, 31 jaar (de beide laatsten gehuwd) overgebracht. Voor hun leven wordt gevreesd. Dank zij het vlotte en kordate optre den van de reddingsploegen van het stikstofbindingsbedrijf en van de op het stikstofbindingsbedrijf werkzame aanjte- mersmaatschappijen waren alle doden en gewonden in nog geen twee en een hall uur tijd overgebracht naar de ver- bandkamer van het stikstofbindingsbe drijf Het reddingswerk kon gelukkig gauw verlopen, daar de toegangspoort tot de toren (gelijkvloers gelegen) niet in ernstige mate door het neergestorte puin werd versperd. Wel moest bij het reddingswerk nog gebruik worden ge maakt van snijbranders om het ge wapend beton kapot te branden. Nog geen kwartier na het ongeluk was kapelaan G. J. A. in 't Ven, van de parochie van O. L. Vrouw van Al tijddurende Bijstand van Lindenheuvel- Geleen, aanwezig. Aan alle slachtof fers heeft kapelaan In 't Ven het H. Oliesel toegediend. Eveneens waren spoedig doktoren en verbandmeesters van het stikstofljindingsbedri.-i aanwe- President Eisenhower van de Ver enigde Staten, die met vakantie in Key West vertoeft, heeft gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin hij met klem stelling neemt tegen de beweringen van de Russischq, leiders in de Opperste Sovjet, dat hij een exponent is voor interventie in Midden-Europa. De pre sident verklaarde, dat de secretaris van de Russische communistische partij, Khroesjtsjev, het geheel bij het ver keerde eind heeft gehad in zijn analyse van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek. De verklaring werd uitgegeven door de perschef van het Witte Huis. James C. Hagerty. In een donderdag voor het Sovjet presidium uitgesproken rede had Khroesjtsjev gezegd, dat de president der Verenigde Staten en de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, zich schuldig hadden gemaakt aan „grove inmenging" in Oost-Europa door middel v^in hun kerstboodschappen aan de Europese volken. (U.P.) (Eigen bericht) Naar wij vernemen, heeft het be stuur van de Amsterdamse voetbal vereniging Blauw-Wit besloten zijn mandaat ter beschikking te stellen. Controverses in de boezem van het be stuur hebben tot dit besluit geleid Vrijdag 27 januari, 's avonds om half acht, zal in „Krasnapolsky" te Am sterdam een buitengewone vergade ring worden gehouden, waarbij de stemgerechtigde leden gelegenheid krijgen een nieuw bestuur te kiezen. Er is een commissie van goede dien sten benoemd, die de vergadering voorbereidt en advies aan de stemge rechtigde leden uit zal brengen. zig, alsmede directieleden van de Staatsmijnen, de bedrijfsinspecteur van het stikstofbindingsbedrijf, mr. C. Nuys, substituut-officier van justitie uit Maas tricht, burgemeester R. Corten van de nabij gelegen gemeente Stein, en tal van anderen. Zij allen waren telefonisch opgeroepen. Hoewel geen alarmsirenes hebben geloeid en de instorting vrij geruisloos geschiedde in de buurt van de toren werkzame arbeiders hoorden slechts een zoevend geluid was spoedig toch in heel de omgeving het ongeluk bekend. Het gevolg was. dat voor de toegangspoort van het stik stofbindingsbedrijf spoedig groepen ar beiders en familieleden van de slacht offers samenschoolden. Door dit ongeluk is het aantal 'o- den van de gezamenlijke mijnen in Limburg gedurende het afgelopen jaar aanmerkelijk gestegen. Wat de slacht offers, omgekomen bij verkzaamheden op de mijnen, betreft, was 1955 tot gis teren een gunstig jaar, daar het aantal doden tot die fatale datum vijftien be droeg. Op verscheidene punten in het ge bied van Tahar Soek in Noord-Marok- ko is het opnieuw tot botsingen geko men tussen Franse troepen en opstan delingen. Officieren hebben verklaard, dat enige honderden opstandelingen, die zich vanuit het Rifgebied in westelijke Woensdag 5 januari richting begeven, gisteren een zware aanval hebben gedaan op de Franse buitenpost Beni Oelid, bij Tahar Soek. De aanval werd na een gevecht van twee uur afgeslagen. Dinsdag 4 januari Een dik pak sneeuw bedekt vele landen van Europa. De regering deelt mede: De stijging van de kostprijs voor de melk maakt een prijsverhoging van 3 cent per liter noodzakelijk. Dinsdag 11 januari Het nieuwe offensief brengt de op standelingen binnen een afstand van 70 kilometer van Fez, het Franse militai re centrum en de tweede stad van Ma rokko Troepenversterkingen er pantser wagens zijn gisteren uit Fez naar het noorden gezonden om een nieuwe aan val van de opstandelingen op te van gen. De hoofdweg van Fez naar het Rif gebied is ten noorden van Aknoel dooi de opstandelingen afgesneden. De mees te bruggen tussen Toenate en Tahar Soek, een afstand van 55 kilometer, zijn vernield Ook hebben de rebellen tal rijke telefoonlijnen doorgesneden, waar door afgelegen Franse posten geïsoleerd zijn. Generaal Pierre Agostini, de bevel hebber van het gebied van Fez, heeft gisteravond in Rabat besprekingen ge voerd met resident-generaal André Du bois. (A.F.P.-Reuter) In de ouderdom van 72 jaar is van morgen vroeg in een particuliere kliniek te Rome overleden ex-maarschalk Ro- dolfo Graziani, die zich sinds 1937 mar kies van Neghele mocht noemen. Zodra de Masjumi het door de Nah- datul Ulama ingediende rapport over de Nederlands-Indonesische besprekin gen zal hebben bestudeerd, zullen na dere besprekingen volgen tussen beide partijen. Dit heeft de algemene voor zitter van de N.U., de heer K. H. Dach- lan, gisteren aan jonrnalisten meege deeld. Eerst daarna zal de N.U. haar Ondanks zijn ernstige ziekte aan het einde van vorig jaar is Paus Pius XII in het afgelopen jaar even actief werk zaam geweest als vroeger. Hij heeft in de loop van dit jaar 59 toespraken en boodschappen uitgesproken en onge veer 370.000 personen ontvangen. 25 toespraken waren in het Italiaans, 22 in het Frans, 6 in het Engels, 5 in het Spaans en één in het Portugees. Door de Paus werden dit jaar officieel in audiëntie ontvangen o.m. Prins Bernhard, Pierre Mendès-France, de Turkse premier Menderes, de Libane se president Sjamoen, de Thailandse premier Piboel Songgram, de Indische premier Nehroe, John Foster Dulles en de Italiaanse president Gronchi. Z. H. Paus Pius XII heeft er bij de rooms-katholieken in het communisti sche Polen op aangedrongen zich te ver zetten tegen de vervolging van hun kerk en „de overwinning van de duisternis op het licht". De H. Vader deed deze oproep in een brief, gedateerd 8 december aan de ge vangen gehouden kardinaal Wyszynski. de enige Poolse kardinaal, en aan alle Poolse bisschoppen. (Reuter, AFP) Vertegenwoordigers van de ruim een miljoen in Europa wonende Joden zul len in februari in Genève bijeenkomen om de economische en politieke mid delen te bestuderen voor hulp aan Is raël. De conferentie zal drie dagen du ren. Advert en tt* Het K.N.M.I. deelt mede: Op de oce aan ten noorden van de Azoren neeft zich een krachtig hogedrukgebied ont wikkeld waaromheen een kleine storing van IJsland naar Zuid-Noorwegen trok. Het front van deze storing zal met bui en vandaag ons land passeren. De sto ring wordt gevolgd door een gebied met opklaringen. In verband daarmede zal vannacht de temperatuur in het binnen land tot om het vriespunt dalen. Bij de zuidpunt van Groenland is een nieu we en zeer actieve depressie versche nen die snel naar IJsland koerst De depressie voert een nieuwe hoeveelheid zachte lucht in de richting van West- Europa. Het regengebied dat deze zach tere lucht voorafgaat zal morgen al ons land bereiken. definitieve standpunt ten aanzien van de conferentie van Genève aan de In donesische regering meedelen, aldus voegde hjj hieraan toe. Inmiddels is een vergadering, die de P.S.I.I., de Islamitische partij, zou wij- j den aan de Nederlands-Indonesische be- I sprekingen, uitgesteld wegens ziekte van de voorzitter van deze partij, de j heer Arudji Kartawinata, die een aan- tal dagen rust moet nemen. Dinsdag werd uit Djakarta gemeld, dat de heer Arudji Kartawinata vandaag het woord zou voeren op een ,,anti-impe- i rialistische" betoging op het Merdeka- i plein in Djakarta. Het P.N.I.-gezinde blad Merdeka voorspelt, dat het kabinet op 6 ja nuari zijn mandaat zal teruggeven. Het weet te melden, dat een koerier naar minister Anak Agung in Genève zal worden gezonden met de mede deling, dat deze niet meer op de steun van de N.U. en de P.S.I.I. kan re kenen. Het blad Adabi, dat achter de Mas jumi staat, verwacht daarentegen, dat de besprekingen tussen de N.U. en de Masjumi goede resultaten zullen af- j werpen. Het socialistische blad Pedo- i man kondigt op de voorpagina aan. dat de N.U. haar ministers niet uit de i regering zal terugtrekken, omdat deze partij meent, dat een kabinetscrisis op dit ogenblik „verwarrende gevolgen" j zal hebben. Het nationalistische ,,Bin- tang Timur" verwacht binnen twee of j drie dagen beslissingen. 5 Albert Plesman Jr., de zoon van wijlen dr. Albert Plesman, is vandaag in Den Haag in het huwelijk getreden met de Italiaanse mannequin Felicita Busi. Donderdag 13 |anuari Aan twee uit Amsterdam afkomstige en in Den Haag gelegerde militairen is door hun regimentscommandant wegens overtreding van het liftverbod zes dagen verzwaard arrest opgelegd. Vrijdag 14 januari Maandag 17 januari Advertentie BARTELJORISSTRAAT 9 wenst cliënten en relaties een ZALIG NIEUWJAAR Prinses Beatrix laat als haar eerste officiële daad in de hoofdstad een tanker water. Prof. dr. Veraart verongelukt. Uit slippende auto geslingerd. Maandag 24 januari Het Franse ministerie van Buiten- landse Zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin de verklaring als zou een Franse gendarme omgekocht E! zyn om op een Algerijn te schieten voor een filmopname, wordt ingetrokken. Het communiqué zegt, dat de van officiële zijde geuite bewering te verklaren is uit het sterk getinte karakter van de desbetreffende reportage. Tot nu toe heeft niets de omkoperü bevestigd, al- dus het communiqué. De stelling, dat de gendarme omge- kocht zou zijn, werd donderdagavond „namens bevoegde kringen" uitgespro- ken door het Franse persbureau. De persafdeling van het ministerie van Binnenlandse Zaken bevestigde nader- band, dat het ministerie verantwoorde lijk hiervoor was. Een woordvoerder van het kabinet van de minister-presi dent zei nog, dat men aan de mogelijk heid van omkoperij had gedacht tijdens het onderzoek. Deze veronderstelling was echter niet bevestigd door de re sultaten van dit onderzoek. v Seine verdrijft honderden gezinnen uit hun woning. Vrijdag 28 januari

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1