Hartelijk afscheid in Ridderzaal van brandweercommandant H. C. Yernout Haarlemmermeer nam af scheid van burgemeester mr. J. F. Jansonius Gouden medaille van de ge meente als waardering voor sijn bestuur Een maand cel voor joy-rider Pennywhistle Blues, een film geheel door negers gespeeld The tall men J. 6. Martin Zonen D CENTRALE VERWARMING Auto ramt benzinepomp WILHELMINA RIJWIELFABRIEK Extra concert van N. Ph. Orkest VUURWERK Th. Kamper ma ii De pas des doods Brokkenpiloten Typhoon TAXI 18004$ There is no business like show-business Oh, Rosalinda De prairie verdwijnt Autorijschool N. Koomen H. A. MEEUWENOORD ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA 2 TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN STATIONSKAPPER Sigarenmagazijnen „DE STATIONSHAL" DE STATIONSHAL-Noord Bij slippartij op de Zandvoortselaan Poging tot beroving mislukt Jubileum bij openbaar slachthuis Burgerlijke Stand Haarlem P. Q. WOLFF 40 jaar in overheids dienst Haarlemse politierechter Laatste cursusavond jeugdleiders Charmante film in Studio BONTWERKERIJ EN BONTHANDEL wenst cliënten en relaties een gezegend 1956 Frans Hals WASSERIJ DUYN Mangelwas kant en klaar Teamspirit Drukke receptie Dronken ijzervlechter maakte amok in café te Beverwijk Haarlemse politierechter veroordeelt hem tot zes weken Basketball Geslaagd scholieren- toernooi Opening gymnastiek zaal bij P. H. v. d. Leyschool Door mr. J. G. M. Broekman directeur-generaal van het onderwijs Directrice r.-k. leeszaal Groningen Palace ELEKTRO TECHNISCH en LICHT-TECHNISCH BUREAU heemstede Pater C. de Winter 12*4 jaar priester Dans-academie Schagchelstraat 31 Telef. 10806 - Haarlem P.F. 0. **LQEMENDAAL - TEL. 22143 Lido Roxy ZANDVOORT jNTeuwjaarsbal voor r.-k. jong Zandvoort Minerva Rembrandt Luxor RVf£S' 2. "-IS. 7 en 9-15- Apotheken en dokters diensten SANTPOORT Zondagsdienst Advertentie Dat het aan belangstelling niet ont breken zou bij het afscheid van de com mandant van Haarlems Vrijwillige Brandweer, de heer H. C. Vernout, lag wel in de lijn van de verwachting. Tal rijke vrienden, collega's en kennissen zyn gistermiddag naar de Ridderzaal van het Stadhuis gekomen om de schei dende commandant nog eens een keer in het zonnetje te zetten. De mannen van de brandweer hadden tegen vier uur een erehaag gevormd, die van de Pandjes- Soort dwars door het stadhuis tot voor e wachtkamer van de burgemeester liep, waar commandant Vernout en zyn gezin in eerste instantie werden ver welkomd. Even later vormden de man nen een dubbele haag van voor de wacht kamer tot de eigenlyke receptieruimte in de Ridderzaal en werd de heer Ver nout door het college van B. en W. on der applaus van de aanwezigen binnen geleid. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cre- mers nam als eerste het woord om de scheidende commandant een compliment te maken voor het vele dat hij voor de Haarlemse brandweer heeft verricht. De heer Vernout heeft van de Haarlemse Brandweer een eenheid gemaakt, waar de vrijwilligers en de beroepskern als collega's samenwerken. Door zijn voor beeld is hij erin geslaagd iets te maken van de brandweer van de B.B. Samen met ondercommandant Pollé heeft de heer Vernout uitstekend werk geleverd en neemt Haarlem op het gebied van de brandweer een unieke positie in als stad van meer dan 100.000 inwoners met een vrijwillige brandweer. Advertentie en Hoofduitgang Stationsplein Uitgang Kennemerplein wensen U een voorspoedig Nieuwjaar. CHR. SCHAVELING Het is opvallend, dat de laatste da gen de Zandvoortselaan steeds weer het toneel is van een verkeersongeval. Nog opvallender is als teken aan de wand dat veei van deze ongevallen hun oorzaak vinden in het slippen. Het wegdek van de Zandvoortselaan in de nabijheid van de Herenweg is, vooral na een regenbui, zeer gevaarlijk. De klinkers van de bestrating zyn glad af gesleten en zolang de verbeteringen nog op de lange baan (moeten) worden ge schoven, zü een ieder dus op zijn hoede. Het laatste slachtoffer van deze toe stand is een lerares uit Aerdenhout, J. H. de V., die gisterenmiddag om onge veer kwart voor drie een leiyke schui ver met haar auto heeft gemaakt. Komende vanaf 'de Herenweg uit zuidelijke richting reed zij de Zand voortselaan in toen haar wagen in de bocht begon te slippen. De bestuurster probeerde te remmen, waardoor zij ech ter totaal de controle over de wagen verloor. De wagen kwam tot stilstand in een glazen huisje in de buurt van een benzinestation. Om deze vreemd soortige plaats te bereiken had de auto eerst een benzinepomp omvergereden. Uiteraard is de schade aan de wagen aanzienlijk. De schade aan het pomp station wordt geraamd op 2500 tot 3000 gulden. Als geluk bü het ongeluk komt nog dat de snelheid van de auto slechts ca. 25 km. p. u. bedroeg, geen fietsers of voetgangers het slippad passeerden en de benzinegassen van de pomp niet tot ontploffing kwamen. De benzine wordt namelijk met een electro-pompje opgepompt en door het afbreken van de staander, werden ook de stroomdra den verbroken. Een vonkje zou voldoen de zijn geweest om de schade nog aan zienlijk te vergroten. Donderdagavond heeft een jongeman van een jaar of 18 geprobeerd een 23- jarig meisje, dat omstreeks half 12 in het Florapark wandelde, van haar hand tas te beroven. Hij was haar op de fiets achterop gereden. Omdat het meisje de tas stevig tegen zich aanklemde, is de poging mislukt. De jongeman koos daarna snel het hazenpad. Hij was ge kleed in een lange bruine overjas, had een kort gedrongen postuur en droeg zijn donker haar glad achterovergekamd. Advertentie Ged. Oude Gracht 79 Haarlem Telefoon 16524 wenst al zijn relaties een VOORSPOEDIG 19 5 6 De heer J. A. v. Huis is op donder dag 5 januari 25 jaar werkzaam by het openbaar slachthuis te Haarlem. In 1936 kwam de aanstaande jubilaris in vaste dienst als halknecht, drie jaar na de oorlog werd hij administratief ambte naar C 3e klasse, twee jaar later amb tenaar C 2e klasse en sinds 1951 is hij onderopzichter. GEBOREN: E. C. den Bestcn-Huijs- man, z.; F. Kuling-Koper, z.; C. Breed- Bakker, z.; H. J. Vree-Priem, z.; M. J. Woolthuis-van Duijnen, z.; J. C. van Vechgel-Hofman. d.; M. J. Matheij-Lee- vendig. d.; M. H. Povel-Everard, d.; M. P. G. van der Heijden-Zijlstra, d.; J. M. van- Cann-Nijssen, d.; A. M. Müller- Meijer, d.; Th. Band-Haring, d.; E. de Ridder-Diesbergen, d. OVERLEDEN: J. Möhringer, 72 j., Nassaulaan, W. C. R. van Norde-van Velzen, 61 j„ Doelstraat, F. W. Lichten- veldt, 72 j„ Kruisweg, G. J. van 't Vlie, 82 j-, Generaal Joubertstraat, A. van Dijk, 64 j„ Jan Luijkenstraat, L. A. Vloe mans, 67 j.. Brouwersvaart. J. F. Buijs, 65 j., Barensestraat, Th. Brink, 86 Hagestraat. De heer Vernout deelde mee, dat hij niet houdt van „ophemelarijen", maar dat hij uit de sympathieke woorden van de burgemeester toch met plezier meen de te kunnen constateren, dat de Haar- se brandweer goed functioneert. Hij dankte dan ook alle leden van het brandweercorps van hoog tot laag voor hun hulp en samenwerking en wilde in de huidewoorden de hele brandweer ge huldigd zien. Ondercommantdant Pollé voelde zich een beetje weemoedig bij dit afscheid, maar hij moest toegeven dat iemand die 51 jaren gesleten heeft in dienst van de brandweer, toch werkelijk wel rust had verdiend. Die 51 jaren zijn niet gemakkelijk geweest, ook ai door het voortschrijden van de techniek die tel kens omschakeling nodig maakte. De brandweer is zich in de loop van die jaren vooral gaan richten op het voor kómen van brand. Na de oorlog moest geholpen worden bij de opbouw van de B.B. De heer Pollé haalde oude herinne ringen op aan de zeldzame feeling van de scheidende commandant. Als er alarm werd gegeven, wist de heer Vernout altijd precies of de brand van ernstige aard was of niet, zonder dat hij nog iets had gezien. De manier, waarop hij het terrein van de brand inspecteerde had iets „röntgenologisch". Namens het dankbare korps schonk de ondercom mandant de heer Vernout een collectie grammofoonplaten. De heer N. K. Fehres, districtsinspec teur van de brandweer, verklaarde dat het vrijwilligerschap bij de brandweer meestal wordt beschouwd als een neven functie, maar de heer Vernout is erin geslaagd er een levenstaak van te ma ken. Oud-commandant van den Broek haalde tal van persoonlijke herinnerin gen op: de hechte samenwerking, de tijd van heropbouw na de oorlog, de vele conservatieven die vroeger in het college van brandmeesters zaten, al die dingen uit de goede ouwe tijd waren door zijn pittige toespraak geweven. Na mens de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten sprak de heer Pliester. De heer A. W. Mul feliciteerde de heer Vernout namens de Koninklij* ke Brandweerbond, afd. Noordholland en de heer Voornkamp namens de Noordhollandse afdeling van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten. Uit eigen kring trad nog de heer Serné naar voren, namens de Haar lemse Vrijwillige Brandweervereniging „De Tien", die al spoedig werd bijge vallen door alle aanwezige brandweer- vrijwilligers. Samen zetten zij donde rend hun verenigingslied in. Ir. H. Hollaer voerde als directeur van het gemeentelijk Waterbedrijf het woord. Hij maakte het kort, maar geestig en definieerde de betrekkingen tussen brandweer en het water. Tot slot sprak de opvolger van com mandant Vernout, de heer G. J. Stap, die de hoop uitsprak dat hij evenveel vertrouwen zou mogen genieten in bre de kring als de scheidende functio naris steeds ten deel is gevallen. De aanwezigen bleven nog lange tijd bijeen om onder elkaar vele herinne ringen op te halen. Het genot van een glaasje en een sigaar bracht menige spuitgast ertoe om op gezette tijden zingend de scheidende commandant een laatste afscheid toe te roepen. IV T egens plotseling ziekte van de di- VV rigent Willem van Otterloo stond dit keer de assistent-dirigent van het concertgebouworkest Henri Arends voor de directielessenaar bij het ex tra concert dat vrydagavond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd gegeven. Het programma had eni ge wijzigingen ondergaan, waardoor he laas de Elektra-suite van Diepenbrock kwam te vervallen. Hiervoor in de plaats werd de Rosamunde balletmu ziek van Schubert gespeeld. De jonge dirigent Henri Arends heeft zich dapper door deze plotselinge opga ve heengeslagen. Hy bezit onmisken baar directietalent, hoewel hieraan door ervaring nog zeer veel geschaafd zal moeten worden. Een dirigent moet by- voorbeeld na de repetitie zich realise ren of een orkest bepaalde tempi vol brengen kan. Het gaat maar niet aan snelle tempi te nemen en hierby het ri sico te lopen dat alles er door heen ge jaagd wordt. Dit was het geval in de vyfde symphonie van Tschaikowsky, waarin menig nootje by de blazers weg gevallen is. Kortom: Henri Arends heeft zich hier doen kennen als een emotioneel muzikant, die echter voorlopig nog de persoonlijk heid en de beheersing mist om als een evenwichtig leider zijn intenties op het orkest over te brengen. Jammer ge noeg klonk daarom veel slordig, en het geheel maakte een ietwat vermoeiende indruk. Nogmaals: de tijd en ervaring kunnen hierin verandering brengen. De sopraan Gré Brouwenstijn zong de scè ne en aria ,,Ah perfido" van Beethoven en een aria uit Webers „Freischütz". Hoewel zy prachtige dingen deed in bei de stukken, had zij toch by enkele tonen in de middenligging last van onzuiver heid. Overigens is haar zang beheerst en alles geschied zonder merkbare moeite. Zij mocht na beide aria's zeer veel applaus incasseren, waarin zy Arends spontaan liet delen. De belang stelling voor dit concert was niet zo groot als verwacht werd. JAN LAARVELD Donderdag 12 januari zal de heer P. Q. Wolff, referendaris bij de gemeente ontvanger te Haarlem, 40 jaar in dienst zijn van de overheid. Hem wordt op die dag ten stadhuize een receptie aangeboden door het gemeentebestuur. De heer Wolff is een bekend figuur in Haarlem. Hij dirigeert o.a. het jon- Liduina en leidt het mannenzangkoor der gemeente-ambtenaren. Advert en tt» volgens Regeringsvoorschrift Grote Houtstraat 7, b'/d Gr. Markt (IJssalon Tremonti) zat. t. 's av. 9 u. open. Voor de laatste maal heeft mr. J. F. Jansonius gisteren de raadsvergade ring van Haarlemmermeer gepresideerd. Zijn burgemeestershamer behoefde er deze keer echter niet aan te pas te komen om het overleg tussen B. en W. en raadsleden omtrent een of ander voorstel af te ronden. Het was een speciale zitting, die door een ongewoon groot aantal „toeschouwers" werd bijgewoond. Waar gemeenlijk de publieke tribune een overigens noodzake lijk ornament is, bevonden zich nu achter in de raadzaal tientallen auto riteiten. Burgemeester Jansonius is morgen officieel een gepensioneerde. Na een ambtsperiode van op een maand na 25 jaar trekt hij zich terug uit zijn belangrijke gemeente die zieti concentreert in de plaats Hoofddorp, met als omliggende dorpen Nieuw-Vennep, Badhoevedorp, Zwanenburg en Vijf huizen. Haarlemmermeers eerste burger, die in 1952 wegens zijn talloze verdiensten tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd, kreeg gistermiddag de gouden medaille van de gemeente overhandigd als blijk van zeer grote waardering en eerbied voor zijn kloeke, rechtschapen hou ding gedurende al die 25 jaar en niet in het minst tijdens de bezetting. Een afgevaardigde van de burgerij bood een televisietoestel aan. Een ernstig geval van joy-riding is berecht door de Haarlemse politie rechter mr. J. P. Petersen. Een 20-ja- rige Hoofddorpse monteur moest zich verantwoorden voor zijn handelingen in de nacht van zaterdag 3 op 4 sep tember. Hij had nogal wat gedronken (zes glazen bier) en trok welgemoed naar huis langs de Kruisweg. Plotse ling echter ontwaarde hij een luxe wa gen, helemaal onbeheerd op een erf. Zijn eerste daad was toen de auto te starten en er mee weg te rijden, mis schien voor een lange reis. Weldra echter kwam er een eind aan het ple- zierritje. De auto, die 1700 waard was, kon even later gevoegelijk tot de categorie „wrakken" gerekend wor den na de aanrijding met een autobus van Maarse en Kroon. De officier van Justitie vond dat ver dachte totaal op de verkeerde weg is. Zijn vader is een dronkaard en de zoon is hard op weg het te worden. Welis waar was niet bewezen, aldus de offi cier, dat de jongeman onder invloed van sterke drank het voertuig had be stuurd, maar het alcoholgehalte in zijn bloed, 15 pro mille, wees sterk in die richting. De eis luidde: een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf, twee maanden voorw. met twee jaar proeftijd, twee jaar ontzegging en toezicht van het medisch consultatiebureau van al coholisme. De politierechter hield reke ning met het feit dat verdachte geen rijbewijs bezat en handhaafde daarom de gerequireerde straf zonder de ont zegging. Een tweede ernstige verkeerszaak werd voor onbepaalde tijd aangehou den. Een Amsterdamse chauffeur was 8 december van dit jaar doorgereden na een aanrijding met een bromfiet ser, die op slag werd gedood. De be stuurder van de kleine vrachtwagen had wel iets gemerkt, had gestopt, maar reed, toen hij een man zag liggen en een grote menigte zich op de pro vinciale weg in Zaandam, waar het on geval gebeurde, naar de plaats begaf, verder. Daarmee overtrad hij het tweede lid van art. 36 van de wegen verkeerswet, hetgeen verder niets te maken heeft met de schuld aan de aanrijding. Deze zaak zal nog moeten voorkomen en de politierechter meende daarom beter te doen de uitspraak er van af te wachten. De officier van Jus titie eiste twee maanden gevangenis straf, waarna de verdediger een voor waardelijke straf vroeg, aangezien zyn cliënt een keurig nette huisvader is, die na de botsing in een angstpsychose heeft gehandeld. Woensdag 4 januari wordt de laatste cursusavond voor jeugdleiders gegeven in het gebouw der K.N.V.B., afd. Haar lem, aan de Jansweg 38. De heer S. van Gelderen zal spreken over „Leiders lief en leed". Er wordt in de geheel door negers gespeelde film Pennywhistle Blues matig en soms slecht ge acteerd en gesproken. Ook de geluids techniek munt niet uit door gaafheid en duidelijkheid. Niettemin heeft Do nald Swanson met de bescheiden mid delen ener prille filmindustrie een film afgeleverd, waar men onafgebroken met plezier naar kijkt en die derhalve in de stroom der gangbare produktie een prettige verademing betekent. Het kostelijke verhaal speelt zich ge heel af in Alexandra-Town, een voor stad van Johannesburg. De filmer in troduceert ons allereerst in het milieu en de sfeer van deze door negers be woonde voorstad, waarna zijn intrige bijna ongemerkt inzet. Een oude neger brengt zijn spaargeld naar de pastoor met het verzoek er een goed werk mee te doen. Een gauwdief gaat er met het geld vandoor, waarop een spectacu laire achtervolging vol gags a la Mac- sennet volgt. Maar de rekel weet het geld te verstoppen in het tuintje van een straatarme negermoeder, die het vindt en aan een wonder gelooft. Wel dra graaft de hele buurt vlijtig grond om. De moeder brengt het geld naar de inhalige kruidenier, die het ,,in be waring" neemt en voor haar een reke ning opent. Die dag wordt er feeste lijk gegeten in het uitgehongerde ge zin. De gauwdief slaat inmiddels weer zijn slag, doch verliest tijdens de jacht de geldschat wederom en dat herhaalt zich enige malen, waarbij telkens ie mand er een splintertje van het be geerde geluk mee verwerft. Een ver liefde jongeman krijgt er het meisje van zyn hart mee, dat door de kruide nier „gekocht" dreigde te worden, het slachtoffer van een geldschieter redt er zich mee uit de gevangenis en telkens is daar de dief weer om het geld in handen van iemand anders te spelen. Tenslotte belandt het weer in de zak van de pastoor, die ook aan een mira kel begint te geloven, waarna alle be langhebbenden verenigd worden, de ge beurtenissen reconstrueren en de raad sels oplossen. Dit schalkse verhaaltje, simpel van inhoud en vormgeving wordt opgedist met een ontwapenende blijmoedigheid, ongekunsteld en in een poëtische sfeer, waardoor het ondanks de gebreken een prettige ontspanning biedt. Het zoveel ste bewijs, dat een beginnende filmin dustrie het meer van de geest dan van de techniek moet hebben om te sla gen. Iedereen kan dit programma gaan zien. Advertentie WAGENWEG 11 - HAARLEM Advertentie Wij wensen U een ZALIG en VEILIG 1956 Tel. 23377 Advertentie AM S TIK U A .M SE V A/UtT 20 TEL.41Q5? binnen 4 dagen retour. Bij het begin van zijn laatste raads vergadering gaf de burgemeester een overzicht van zyn ambtsperiode, waarin hy dank bracht aan wethou ders en raadsleden, met wie in alle opzichten prettig en economisch is samengewerkt. Het aandachtig luiste rende gehoor, waaronder zich o.m. bevonden de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, mr. Arn. J. d'Ailly van Amsterdam, mr. O. P. F. M Cremers van Haarlem, de voorzit ter en de secretaris van de Haar lemse Kamer van Koophandel, de kantonrechter te Haarlem, mr. Th. F. Raedt, en de directeur van de viieg- haven Schiphol, de heer D. Dellaert, vernam, hoe mr. Jansonius vooral in de beginperiode van zijn secretaris- tijd de moeilijkheden van het goed besturen ener gemeente heeft erva ren. De begroting sloot in de jaren '31 en '32 met een tekort van 200.000 gulden, er was werkloosheid en slechts moei zaam kon het opbouwend werk aange vat worden. Thans, tien jaren na dp oorlogsbrand, is de toestand weer nor maal; er bestaat reden tot dankbaar heid om het bereikte op velerlei gebied en alleen de volkshuisvesting baart ernstige zorgen. De burgemeester be tuigde aan allen zijn erkentelijkheid voor de vriendschap, in zyn 25-jarig voorzitterschap van de gemeenteraad ondervonden. Er was „teamspirit" tus sen raadsleden en B. en Xf. en daar kon de burgerij op vertrouwen. Hoe buitengewoon sympathiek en vriendschappelijk raadsleden en wet houders hun voorzitter gezind zijn, is gisteren wel gebleken. De heer J. A. Oudheusden hield namens de wethou ders een lange rede, waarin hij de per soonlijkheid van de burgemeester, ge paard aan een oprecht collegialiteits- gevoel, schetste. Spr. memoreerde de ontwikkeling van de gemeente-admi nistratie in moderne zin, de verhoging van het intellectuele peil der ambte naren en de juiste toepassing van het. ambtenarengerecht, waartoe de werk zaamheid van mr. Jansonius zo in ster ke mate heeft bijgedragen. De energie van de eerste gemeentebestuurder kwam o.a. tot uiting in de jaren 1935- 1940, toen de uitbreidingsplannen voor Zwanenburg in een kritiek stadium waren. De heer Oudheusen besloot zijn toe spraak met de voorlezing van een raadsbesluit, waarin was besloten de gouden ere-legpenning aan de burge meester uit te reiken. Vóór de officiële receptie kregen het gemeenteraadslid, de heer M. J. van Nieuwenhuyzen en de secretaris, de heer G. H. Thien, nog gelegenheid woorden van waardering te spreken, waarbij de eerste de aangename wijze van vergaderingen-presideren van de burgemeester in herinnering bracht. Tijdens de receptie overhandigde dr. D. Zuyddam namens de burgerij een prachtig televisietoestel na gesproken te hebber over de stuwende werkkracht j van de scheidende burgervader, zijn belangstelling voor het verenigingsleven in het bijzonder en de importante ob jecten, die onder zijn bestuur tot stand zijn gekomen. Burgemeester J. A. Bak huizen van Leimuiden sprak namens de burgemeesters der omliggende ge meenten, waarna aan het woord kwa men een afgevaardigde van het polder bestuur in de Haarlemmermeer, de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard als vice-voorzit- ter van de Bescherming Bevolking, kring 6, waarvan mr. Jansonius voor zitter is, de heer A. Biesheuvel van de commissie voor advies van huisves ting, de heer P. W. van Driel, hoofd van de technische school in Hoofddorp, en de heer L. W. Biesheuvel namens de ruitervereniging „Vooruit". Kinderen van de speeltuinvereniging „De Lente", in combinatie met de buurtvereniging „Algemeen Belang", zongen een af scheidsliedje. De 35-jarige yzervlechter uit Velsen, die vanrr. - gen terecht stond voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pe tersen, was op de 20e november, een zondagavond, als een wildeman te keer gegaan in een Beverwyks café. Hy be gon met een ruit stuk te slaan, schold daarna iedereen uit voor alles wat le- lyk was en sloeg en passant een paar stamgasten de ogen dicht. Vervolgens brak hy een biljartkeu in tweeën en scheurde een vest van een biljarter tot stukken. De politie arriveerde in dit spektakel met goede bedoelingen, maar wie meent dat de aanhouding van de ijzervlechter eenvoudig gegaan zal zyn, vergist zich. De man pleegde verzet en zei ook nog het een en ander, wat niet netjes was. Niet al deze delicten waren, ofschoon wel duidelyk, ten laste gelegd. Alleen van vernieling en mishandeling werd hij beschuldigd. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste twee maan den gevangenisstraf, omdat de verdach te ai zeven keer veroordeeld is, waar van twee keer wegens dronkenschap. In 1951 legde de rechtbank te Alkmaar hem wegens het onder invloed van drank een auto besturen een geldboete op van 50 gld. en een jaar ontzegging... Ook op die 20e november was hy dron ken geweest, hetgeen zyn dollemansda den enigszins verklaarde. De politierechter veroordeelde de Velsense yzervlechter tot zes weken hechtenis. Het zesde jaariykse schoolbasketball- toernooi behoort na drie dagen felle, doch zeer sportieve stryd weer tot het verleden. Vrydagavond hebben onge veer 1300 toeschouwers in de zaal van het Krelagehuis genoten van enkele zeei aantrekkelyke wedstrijden, waar op de ontmoeting tussen Marnix en de HBS-B de kroon spande. Na een ener verende stryd behaalde het Marnix-ly- ceum door een betere voorhoede met 39-30 de zege. By de oudste jongens was de grote verrassing de nederlaag van de HBS-B tegen het Jac. P. Thysse- lyceum, waardoor de HBS-ers voor het eerst sinds zes jaren niet in de finale uitkwamen. De MTS was ook niet opge wassen tegen het uitstekende spel van het Thysse-lyceum, zodat het laatste team dit jaar de titel behaalde. De resultaten waren: Jongste meis jes: 1. Gerhard ULO; 2. Prinses Irene ULO. Oudste meisjes: 1. Da Costa Kweekschool; 2. Lorentz Lyceum. Jongste jongens: 1. Marnix Lyceum: 2, HBS B. Oudste jongens: 1. Jac. P. Thijsse Lyceum; 2. MTS. Na afloop van het toernooi, waaraan door ongeveer 500 scholieren werd deel genomen, reikte de heer J. Hos, secre taris van de basketball-commissie, de pryzen uit. Vrijdag 6 januari 's middags om vier uur zal het gymnastieklokaal bij de P. H. v d. Leyschool in de Sephtastraat officieel geopend worden. De openstel ling zal geschieden door de directeur- generaal van het onderwijs, mr. J. G. M. Broekman. Dat een zo hoge autoriteit deze plech tigheid zal verrichten, heeft een byzon- dere reden. By de bouw van het gym nastieklokaal zyn namelyk geheel nieu we wegen gevolgd, waarby vooral is geprofiteerd van de gegevens der stu diecommissie van de Haarlemse sport raad, die o.a. een oriëntatiereis naar De nemarken heeft gemaakt. De zaal heeft een afmeting van 14 by 25 meter, zodat het lokaal ook gebruikt kan wor den voor de beoefening van verschillen de zaalsporten. Ook voldoet de zaal aan alle eisen voor de turnsport. Byzondere aandacht is voorts besteed aan de con structie van de vloer, de akoestiek en de verwarming, waarvoor geheel nieu we methoden zyn toegepast. Tot directrice van de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Groningen is benoemd mej. M. A. Coebergh uit Overveen, die thans assistente is bij de stadsbibliotheek te Haarlem. In Frans Hals worden wij vaak ver gast op een film, die men gemeenlijk een thriller noemt of iets wat er ten naaste bij op moet lijken. ,,De pas des doods" is er een van dit kaliber en, dat moeten wij vooropstellen, niet van de slechtste soort. Het zoeken en vinden van goud in het klimatologisch on barmhartige Alaska wordt met de no dige soberheid verteld, evenals de po gingen, die door de avonturiers worden aangewend om de kostbare bezittingen te behouden en te vervoeren. Dat laat ste is, naar ons op soms vindingrijke wijze wordt uitgebeeld, een vrij riskan te bezigheid. 14 jaar. Advertentie WIEKENPLEIN 7 - HEEMSTEDE Z.N. TEL. 38195 Pater C. de Winter van de orde v.d. paters van de H. Geest, zal op nieuw jaarsdag herdenken, dat by 1212 jaar geleden zyn priesterwyding ontving. Pater De Winter oefent zijn priester- lyke taak op dit ogenblik uit als mis sionaris aan de Goudkust (Afrika). De St.-Bavo-parochie zal dit priesterjubi leum van een van haar parochiezonen echter gedenken tydens de hoogmis op 1 januari, die door een broer van pater C. de Winter, pater prof. A. de Winter tot intentie van de jubilaris zal worden opgedragen. Een ieder die „pater Kees" by zyn jubileum ook een stoffelyk be- wys van medeleven wil doen toeko men kan hiervoor terecht by zyn ouders Eikenlaan 24, Heemstede. Het grootste deel van de film „The tall men" wordt ingenomen door een barre tocht van vee drijvers met vijfduizend stuks vee dwars door het Amerikaanse continent van Texas naar Montana, door de uit gestrekte prairies, rivieren en nauwe bergpassen. Een haast onbegonnen werk, vooral ook omdat er wilde ge vechten geleverd moeten worden met benden en een heel leger Indianen. De grote trek is verre van onverdienstelijk verfilmd. De enorme massa's paarden en koeien spelen zelfs soms een eigen rol. Een compliment daarom aan regis seur Raoul Walsh. Hij moest natuurlijk do onvermijdelijke schone juffrouw laten optreden. Zij is cynisch, koppig en in dit mannenepos eigenlijk overbodig. Waar zij verschijnt wordt de film traag en vervelend. In Palace voor boven de veertien. In de ochtenduren wordt de reportage van het Koninklijk bezoek aan de West vertoond. Dagelijks om 10 en 11.30u. (Nieuwjaarsdag om 10.30 en 11.30). Advertentie Advertentie Er zullen altyd nog wel mensen ge vonden worden wier verering voor It dwaze duo Stan Laurel en Oliver Hardy niet getaand is. Al dege nen die vermaak weten te scheppen j vertrouwde repertoire van; n-j °Pmeuw dezelfde fout maken, altyd maar weer met het hoofd op on aangenaam harde manier tegen de muur stoten, enfin, kortom samenge steld uit permanent bruikbare ingre diënten, zullen van een bezoek aan het Lidotheater geen spyt hebben. In „Brok kenpiloten" worden weer de nodige avonturen beleefd, die het tweetal ten slotte voeren naar het vreemdelingenle gioen. Zli blyken byzonder vreemde vreemdelingen te zyn, die de comman danten tot wanhoop brengen. En de laatste tien minuten wordt dan einde- lyk de titel van de film recht gedaan. Twee sufferds in een vliegtuig: het the ma is op trouwhartige wyze uitgewerkt. Alle leeftyden. De „Instuif" van r.-k. jong Zandvoort organiseert zondag 1 januari een nieuw- jaarsbal in Het patronaatsgebouw. Aan vang 8 uur. De imitator en muzikale clown Klaas Koomen zal optreden en „The Rhythm Four" zullen de dans muziek verzorgen. Tot en met maandag kunnen lief hebbers terecht by de film „Ty phoon", die zich afspeelt in de exotische pracht van de eilanden in de Stille Zuidzee. Het avontuur om een mooi meisje ontbreek, natuurlyk niet. Iedereen kan er heen. Bestemming Mars", die de overige dagen in Roxy draait, een nieu we ruimtevaartfilm van George Pal, is minder fascinerend dan vroege re soortgelyke films van dezelfde pro- duktieleider. Desondanks zal men met belangstelling de trucages gadeslaan, waarmee Hollywood deze eerste plane taire vlucht uitbeeldt. Van „Het Wiel", een ruimtestation, dat op enige duizen den kilometers hoogte, buiten de aan trekkingskracht van de aarde zweeft, vertrekt een ruimteschip naar Mars, waarvan het na talloze moeiiykheden aan het eind van de film weer terug keert. Voor volwassenen. Advertentie De geschiedenis van het artistenge- zin de vijf Donahue's breed uit gemeten op het Cinemascopedoek, oorverdovend door fel kopergeschetter, biedt een overdaad aan songs en show, die lang niet iedereen zal liggen. Men ziet weer het bekende verhaal met een lach en een traan, van succes in de show-business vooral. Vreemd om niet te zeggen irritant doet het aan. dat in dit amusementsprodukt plotseling een jonge priester binnenstad, een zoon van de familie Johnny Ray nog wel, de bekende „cry-zanger" welke rol niet eens onaanvaardbaar vertolkt wordt, maar die in dit glamourproduct in het geheel niet op haar plaats is. Voor boven de achttien in Minerva. Maandag, dinsdag en donderdag wordt in Minerva de film „Napoléon" van Sacha Guiry vertoond. „Napolé on" is een gekleurde film (iets anders dus dan een kleurenfilm)), die het leven van Napoléon in beeld bréngt, die even oppervlakkig en operette-achtig mag genoemd worden. Drie uur lang kijkt de bezoeker naar de biografie in vogel vlucht, waarin weliswaar Napoléon de held is. maar Sacha Guitry de hoofd rol speelt. Dit geschiedt niet op de wyze, waar op ieder ordentelijk regisseur alle rol len voor zyn rekening neemt, maar op de wufte wyze van de man, die zich zelf graag hoort praten. Guitry is nie mand minder dan Talleyrand, die na de dood van Bonaparte aan een klein gezelschap het leven van de grote man vertelt. Het verhaal houdt de toe schouwer wel bezig en Guitry weet nu en dan handig te manoeuvreren. Maar een film in de ware zin van het woord heeft hy niet gemaakt en dat moet men betreuren om de eenvoudige reden, dat een prachtige documentaire over Na poleon mogelijk en dus gewenst is. 14 jaar. Vanaf maandag tot en met donder dag (telkens om 2.30) „De Koninklyk# reis". e film „Oh. Rosalinda" is deze week in Rembrandt geprolon geerd. 18 jaar. Voor do derde week wordt in Luxor de film „De prairie verdwijnt" van Walt Disney vertoond. Ieder een kan deze boeiende rolprent gaan zien. L' 1L1UD CINEMA'PALACE: „fhé'liïf'fBej.», I4 Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.13. Za.-avond één voorst, om 6.45 u. Om 10*en 11.30 en zo. om 11.30 en 12 u-- „De koninklijke reis". FRANS HALS: Pas des doods. 14 Ja?r' Do.: „Het eeuwige verlangen', 1° J- Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Za.-avond eén voorstelling om 7 uur en dinsdagavond om 8 uur. LIDO: „Brokkenpiloten", a. 1. Tyden: A 4.15, 7 en 9.15. Za.-avond één voorstelling om 7 uur. Zo.-ochtend 11 uur: „Ontmoeting oer werelden", a. 1. Ti«_ LUXOR: „De prairie verdwijnt den: 2, 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Za. 2, 4.15 en 7 uur. business likt MINERVA: zo. „There s "°den; 2, 4.15, 7 show business", a- en 9.15. om 2.30 „De konink- Ma. tot en met do.. lijke reis", a-do\ 8 15 „Napoleon", 14 J. SmHANDT„Oh, Rosalinda", 18 jaar. za -avond éen voorstelling om 7 uur. ROXV: tot en met ma.: „Typhoon", a. 1. Di. tot en met do.: „Bestemming Mars", volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. „Za.-avond één voorstelling om 7 uu£,',, STUDIO: „Pennywhistle Blues", a. 1. den: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Za.-avond één voorstelling om 7 uur. Zondag 1 januari Stadsschouwburg: Het Nieuwe Comedia met „Humpie heeft een bok geschoten 8 uur. Maandag 2 januari Grote Kerk: Beiaardbespeiing door dt stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30— 16.30 uur. Haarlem De zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26 tel. 13290, Centraal Apo theek voorh. Florijn. Grote Houtstraat 78, tel 10500—10502, H. Remmers Zoon. Kruisstraat 6, tel. 10354, Noorderapotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. Tel. 21400. Overveen De zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dokter R. Holthuis, Rollandslaan 35, tel. 11930. Heemstede Artsen: dokter J. L. Tombrock, Burg: v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dokter W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34S06. Wijkverpleging: Zuster L. Dud'ok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apo theek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Bloemendaal De zondagsdienst voor apotheken wordt waargenomen door de Elswoud Apotheek (Groenendaalseweg 341, Overveen), tele foon K 2500—16760 en de Santpoortse Apo theek, Bloemendaalsestraatweg 145, tele foon K 2500—8249. De dokterseïienst wordt waargenomen door dokter C. Eenhoorn, Bloemendaalse- weg 17, tel. 25589. Aerdenhout De zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dr. J. Reurink, Duin weg 8, tel. 26035. Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560—8310. Apotheken: (ook nachtdienst): °a poortse Apotheek, Bloemendaalsestraa* v/eg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2