HM Stille Armen SLEUTEL WEG? ^0^ ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Welhaast is het gedaan met het vertrouwde Annus Domini 1955 en over enkele uren zetten u en ik een streep achter een jaar, dat, evenals ieder ander, bewogen is geweest, omdat het door mensen beleefd werd. Die bewogenheid zal meestal persoonlijk zijn, evenals de herinnering, die vanavond in de huiselijke kring zal opbloeien. 9 - ÜNieuwj aarsreceptie burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers „DE SLEUTELSPECIALIST" Door een Oudejaarsbril De Muggenronde werd een groot succes, niet in het minst voor de winnaar Henk van der Geest, die zich de charmante hulde met het plezier van een vol wassene liet welgevallen. Burgemeester Cremers, van P. O. F. M. gepromoveerd tot O. P. F. M., betoonde tich een bekwaam visser, toen hij met „Huiberdina Gijsbertha" ter haring vangst toog. Uitbundig heeft de gemeente Haarlemmermeer haar honderd—jarig bestaan gevierd, en Vijfhuizen vergat niet zijn befaamde Prikker met een standbeeld te eren. kens Thijssen uit Bloemendaal, ter wijl iedereen minstens even oprecht ridder Nooy van Sint Silvester be jubeld heeft bij het zilveren feest van de Haarlemse verkennerij. De directeur van het filosoficum in Warmond mocht zich als geheim Kamerheer mgr. J. Willebrands gaan noemen en tenslotte zijn er vele stralende pro-ecclesia-kruisen op revers of japonnen gespeld. Maar goed, er was in 1955 ook veel reden tot jubelen. Hoofdcom missaris Fontijne, die met inspec teur Endlich nog steeds op de po- litiepaarden wacht, werd gefêteerd, evenals loco-secretaris J. Stalpers, George Robert, de gepensioneerde stadsorganist, ir. Hollaar van het Waterbedrijf, ir. J. H. Kouwenho- ven van het G.E.B., de 75-jarige nationale onderwijs-specialist H. G. de Boer uit Noordwijk, de 70-jarige doctor Spoelder, de 100-jarige Opa Dijkstra en de piepjonge Zamirah Sieval, effectief de beste pianiste in Arnhem. Organisaties hebben daarnaast uitbundig feest gevierd: de Sinten Raphaël, Joris, Bavo (Oost), Eli sabeth, en verder „Zang en Vriend schap", L.T.B., Wit-Gele Kruis (Zandvoort en Noord-Holland), Ka tholiek Bevolkingsbureau, Liefde werk Oud Papier en nog zovele an dere instellingen en verenigingen, onder wie de postduivenvereniging ,,De Snelvlieger" met haar 80 jaar niet de minste was. Het heeft mij gelukkig gestemd, dat wij nog fees- Ik heb er mijn oudejaarsbril voor opgezet om nog eens door te ne men, wat de mensen in Haar lem en verre omgeving de laatste twaalf maanden bewogen heeft. Het was een oude wijze man. die mij bij het doorbladeren van de kranten er op wees, dat de ware herinneringen schuil gaan in de burgerlijke standen" en familie- advertenties. Vermoedelijk heeft hij gelijk, want voor mij persoonlijk blijft 1955 het jaar, waarin op een zomeravond de rust gebroken werd door de triomfantelijke kreet van een boreling. Maar er zijn toch nog vele ande re gebeurtenissen, die ons allen be roerd hebben, ook al weet ik, dat een huisvrouw in de Ursulasteeg meer belangstelling had voor de kleuter, die bij het tollen zijn voet verstuikte, dan voor het ook be langrijke feit, dat de mensen van Heemstede gezuiverd rioolwater hebben. Er is bovendien zoveel te vertel len en te gedenken. Op de eerste dag van het jaar al werden vooral de parochianen van St. Liduina en de Beverwijkers geschokt door het bericht uit Eindhoven, dat oud-pas toor P. J. M. J. van der Pavoordt was overleden. En de maanden, die daarop volgden, moesten nog zove le andere namen in het „liber de- functorum" worden bijgeschreven. Ik herinner slechts aan em. pastoor Suidgeest, onder de last van 66 priesterjaren te Voorhout heenge gaan; aan een verdienstelijk man als ir A. IJsselmuiden te Heemste de; aan de actieve pastoor H. W. van der Waarden in Noordwijker- hout en aan zovele anderen. Met name denk ik nog aan de musicus Henri Pielage, pater Th. Vlaar, kos ter W. H. Aarts, bronsgieter A. N. Binder, de vroegere directeur Openbare Werken in Schoten J. C. C. Voorvelt, wethouder N. J. Tabak van Haarlemmerliede, de heer A. J. van der Mije, een prominente fi guur in het Zandvoortse leven, de penningmeester van St. Deusdedit, J. J. Loerakker, en niet te verge ten pastoor A. Lühn, de pastoor van het prikkie zoals hij zichzelf zo graag noemde. Aan die respectabele lijst kunnen nog vele namen worden toege voegd, maar de klok tikt door en nieuwe kranten gaan op de pers om nog geen dag later oud te zijn. In die kranten zijn weer andere na men opgedoken: ir. J. C. Swart, die bij het G.E.B. de 65-jarige directeur J. H. Steinkamp is gaan vervan gen; de burgemeester van Alkema de, de heer E. Kolfschoten, voorlo pig nog plaatsvervanger en rust- hersteller in Voorhout, waar drs. De Graaf zijn ambtsketen heeft neergelegd; de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, die de burgemeesterlij- ke naam in Bennebroek nog langer maakte na het vertrek van mr. K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht. In de sector van de zielzorg de den zich eveneens mutaties voor: de pastoors J. Standemeyer, C. Pouw, S. Mol, Th. Notenboom, M. Louwe maakten hun entree in de Haarlemse contreien, waarin met veel weemoed afscheid genomen werd van die eminente priesters: Chr. van Mierlo, L. Zonderland en Chr. Roorda. et voorbije jaar is overigens ook een indrukwekkend ju beljaar geworden; op alle fronten is er zwaar gejubileerd en zijn de onderscheidingen wel of niet uitgebleven. De lintjesregen maak te burgemeester Cremers en mgr. J. M. Groot tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de vicaris werd bij zijn zilveren pries terfeest ook nog pauselijk huispre laat en dr. A. I. M. Kat tot rid der Oranje Nassau. Ik noem deze drie welverdiende onderscheidingen zonder tekort.te willen doen aan al die mensen ik denk bijvoorbeeld aan de sjouwer en bouwer A. Ruyg- rok die bedacht werden met ko ninklijk ere-metaal van verschil lend gehalte. De pauselijke onderscheidingen zijn nog iets kwistiger rondge strooid. Van de Gregorianen noem ik H. W. M. van Os en H. F. Heer- Voor het katholiek middelbaar on derwijs in Haarlem was het een hoogtijdag, toen op plechtige wijze het Mendelcollege in gebruik geno men werd, in aanwezigheid van mgr. J. P. Huibers en burgemeester Cre mers. ten kunnen; de honderdjarige ge meente Haarlemmermeer heeft dat bewezen. Wij prijzen de Vijfhuizers om hun standbeeld van Prikker en de Nieuw Vennepers om hun nieu we kerk-in-aanbouw. Met hoeveel gloed hebben wij on ze 10-jarige bevrijding gevierd, en met welk een enthousiasme de deelnemers aan de Muggenronde ontvangen! En neemt u het Teis- terbanters kwalijk, dat zij zich bij het eerste lustrum op het roversbal niet al te zeer lieten binden door de geteisterde banden der conventie? Was het zo vreemd, dat de broe- Haarlem bracht in het bloemen corso een serenade aan de bruid en wie kon het daarbij beter afvaardigen dan een der char mantste bloemenmeisjes? ders van Sint Jan de Deo (bij wijze van spreken) uit hun toog sprongen van plezier, toen de rijksgoedkeu ring loskwam voor de uitbreiding van het ziekenhuis? De vreugden zijn zonder tal ge weest. Of hebt u niet met wel behagen de bloemenmeisjes begroet, die het voorjaar in Haar lem volkomen maakten? Dat was in de dagen, dat Haarlem een se renade bracht aan de bruid in het weelderige corso, dat wel door de Bollenstreek trok, maar niet naar de Bloemenstad zelf, waar op het Houtplein een wiskundig monument door velen meer een teken aan de wand dan een lichtteken genoemd werd. Ik zal er nu geen oordeel meer over vellen; de bedoeling om Haar lem tot bloei te brengen was in ieder geval loffelijk en daarin bleef Haarlems Bloei, dat de Hoofd wacht stevig gebarricadeerd vond, niet achterwege. Vanuit het nieuwe bureau werden de nodige festivi teiten tot lering en vermaak van ie dereen georganiseerd. In datzelf de bureau werden evenals op het bureau aan het Stationsplein dui zenden vreemdelingen wegwijs ge maakt en zo nodig aan logies ge holpen. Ik raak hier een tere kwes tie aan, zij het dan pro memorie: wij hebben gejuicht om een nieuw hotel nabij het Spaarne, wij heb ben getreurd om het verloren gaan van Royal, dat zijn verblijven voor een paar jaar heeft uitbesteed. Bij die kwestie moeten wij niet te lang logeren; liever toef ik in Noordwijk, Het jaar 1955 betekende voor Bloemendaal een vaardigde ijver gevochten is voor het behoud van doorbraak op het gebied van de woningbouw. Ofschoon er met gerecht- natuurschoon denk maar eens aan het wegenplan werd ook de bouw van woningen niet vergeten. Aan de Dompvloedsbouw verrezen in de vrije sector fraaie flatgebouwen. hoeft, dat „De Kampioen" 50 jaar bestaan heeft, dat E.D.O. garantie kreeg om betaald te kunnen voet ballen en dat die lieve „Madame" meer betalende bezoekers in de Vleeshal had verwacht. Als u soms te weinig over Bloe mendaal hebt gelezen, dat toch spectaculair is bezig geweest met zijn papieren raadhuis, wilt dan van mij aannemen, dat ook hier de woorden gelden van burgemeester Peereboom Voller; „Bloemendaal wil voor een dubbeltje op de eer ste rij zitten." En daarom een punt achter dit relaas. Geen woord dit jaar meer over een Katholieke H.B.S. in de Bollenstreek, over een koopavond en sigarettenautomaat in Haarlem, aat Katrijn nog maar Oudejaar vie ren buiten het Frans Halsmuseum en maakt u voor de rest van het jaar volop pleizier. Het volgend jaar o, dat is mor gen al zullen wij wel weer zien. Pak nog een olie bol. Maar vergeet d^ suiker niet. te: wcci z-icu. De hotelruimte in Haarlem was dikwijls het gesprek van de dag. Nauwelijks waren de juichkreten verstomd over de plannen tot de bouw van een nieuw hotel nabij het Spaarne, of een gejam mer steeg op over het verlies aan ho telruimte, doordat Royal voor enige jaren zijn kamers beschikbaar is gaan stellen voor de gerepatrieerden. waar een concours d'élégance de fijnproevers meer gaf dan de naam deed verwachten, of in Zandvoort, waar een echte zeemeermin de vis sersharten snel deed kloppen. Geen wonder, dat dank zij ook het prachtige zomerweer hon derdduizenden mensen het Zand voortse strand hebben opgezocht. Drie miljoen mensen op de kop af, zeggen de berichten, maar wat zijn die drie miljoen bij de miljoenen, die het Boulevardplan moet gaan kos ten? Of dat nu allemaal wel door gaat, is een tweede kwestie. Aan de relaties van de burgemeester zal het niet liggen. Zandvoort, waar Klaas Zwemmer zijn functie als dorpsomroeper heeft neergelegd, heeft in ieder geval een goed jaar achter de rug, evenals de bollenmensen, die hun geld in het Hillegomse Treslong in cultuur konden omzetten. U ziet het dus, er was met de zilveren Haarlemse Postfanfare reden tot feestvieren en de bloeme tjes mochten af en toe buiten gezet worden. Zij werden echter binnen gebracht bij burgemeester Cremer een befaamd haringvisser en een man, die van P.O.F.M., langs wet telijke weg O.P.F.M. wist te maken. Die bloemen werden hem bezorgd op het feest van ValentijnMaar bij die naam moet ik toch altijd denken aan een jongensachtige Au gustijn. Valentijn Hutjens. U hebt het begrepen, de montere rector, voor wie de opening van het Mendelcollege, een gloriedag bete kende. Met de scholenbouw in Haarlem is het in 1955 niet zo schitterend gelopen, maar we beleefden ten minste de opening van het Marnix- lyceum en van de V.G.L.O.-school aan de Richard Holkade. De strijd voor de Katholieke Ambachtsschool werd met succes bekroond en een open vraag blijft het voorlopig, of onze protestantse broeders hetzelf de zullen bereiken. De herrie rond het Jacq. P. Thysselyceum, dat van Montessori niet meer wilde we ten, bent u misschien vergeten, evenals het rumoer rond het Haar lems avondlyceum. Wat u ook ver geten moethet on-menselijk la waai in de Dierenbescherming. Er waren belangrijker zaken om zich druk over te maken. Ik denk aan de tragiek van de Rijksstraat weg, welke tragiek langzaam maar zeker aan het verdwijnen is, dank zij een actief comité met een domi nee en een pastoor en kerels, die jong, kloek en haai vochten als leeuwen. Moet ik u nog herinne ren aan de wildemanswegenplannen en aan de weg-projecten, die een verkeersoplossing moesten bren gen? Harde woorden zijn er geval len en zullen er blijven vallen en er is nog niemand, die met die problemen weg weet. Hoe moet dat trouwens met de annexatie in Haarlemmerliede? Ge meente-secretaris Hokwerda dit jaar jubilaris en in 1956 pensioenge rechtigd zal het ergste niet meer meemaken, maar de mannen aan de Liede vechten voor hun grond. Er moet gebouwd worden, meer nog dan in 1955 is geschied. De grote plannen voor Sinnevelt, Delft wijk en Parkwijk krijgen nu hun beslag, de bejaarden zijn reeds gekozen voor de Blinkert en rond 't kathedraalplein kunnen zij spoedig terecht. Haarlem sloot zich aan bij de Bouwkas, maar er moet grond zijn om te bouwen. Laat ik er niet te lang bij stil staan. De Haarlemse gemeente raad heeft er zijn handen aan vol. Die heeft trouwens ook zijn handen vol aan de nieuwe directeur van Openbare Werken, die dit jaar weg- gedamd werd. Men fluistert, dat dat het een minstens even langdu rige affaire zal worden als die rond het Hildebrand-monument. In dit jaar heeft Haarlem zich wat dat betreft allerminst monumentaal be toond; eerder klein en houterig. Ik zou u nog aan veel meer wil len herinneren; aan de nieuwe bus sen en aan de oude, die nog lang niet de route Amsterdam-Zandvoort berijden; aan het Interparochieel Charitatief Centrum, waarvan W. van Lient jr. evenals van de Haar lemse Jeugdraad voorzitter werd; aan de woningbouw bij De Glip en de gerestaureerde watertoren van Heemstede. Maar u gelooft het nu wel en anders wéét u het toch, dat de stadsschouwburg verbetering be- Na de sluiting van de actie ten bate van de Stille Armen werd te onzer re dactie nog een gift van 2.50 bezorgd ten name van A. B. C. Per giro werd overgemaakt: K. B. 5; J. de J. 10. De burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers - De Bruijn zullen 2 januari 1956 ten stadhuize een nieuw jaarsreceptie houden des avonds van 8.30 uur tot 10 uur voor autoriteiten, be sturen van verenigingen en instellingen en al degenen, die op enigerlei wfize met het gemeentebestuur in relatie staan. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Haarlem beleefde in 1955 een voorproefje van de bereden politie in de binnen* stad. Zal het b# een voorproefje blijven)?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3