jEVIPAN-expeditie eindigt in Delfzijl Iedereen bij 65 jaren een 1 waardevast bodempensioen {20 doden op Johannishus FLITSEN UIT 1955 OOSTENRIJK IS VRIJ Kabinet-Drees ten val Conservatieve overwinning in Engeland Kwart m'Toen toeschouwers bij de ILSY IAUTORACE EIST 79 DODEN H.M. DE KONINGIN OPENT E-551 Enige vrouw aan boord gered ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA 9 De Grote Vier hebben gepraat En staan weer moedeloos op straat En zie: de grote Eisenhower Ontpopt zich als een manenbouwer. De helden van de tour-de-Frans Kregen ook dit jaar hun kans, Bezongen in het commentaar Van hun promotor, Jan Cottaar. Niet zij alleen, ook de geleerden, Die nu en dan een proef probeerden Met het atoom, kwamen bijeen. Wat zij besloten, weet geen een. De Amerikaanse kust geteisterd, Marokko en Algiers verbijsterd Door moord en doodslag in het land En onbegrip aan alle kant. Maar in het vaderland weerom Heerst opgewonden vreugd alom, Veroorzaakt door de nieuwe spelling. Die is dan eindelijk van de hélling. Men is er nog niet aan gewend, Dat is men pas, als men ze kent. Er is nu ook weer pais en vree Met Weiter en de K.V.P. De Kerkprovincie leed geweld, Toen in de kranten werd vermeld: De Kardinaal is overleden. Hij heeft de goede strijd gestreden Tegen de machten van het kwaad. Zijn trouw weerstond aan hun verraad. Oktober is 't. De Marokkanen Marcheren weer achter hun vanen. Mijlpaal in sociale wetgeving 5 Vrijdag 1 juli Scheepsramp op de Noordzee (VERVOLG) Vr eer zijn twee-en-vijftig weken Onherroepelijk verstreken, Sinds wij naar een toekomst keken, Die alweer verleden is. Wat ons rest aan heugenis, Kunt gij in deez regels vinden, Die wij rijm na rijm verbinden Met de feiten van het jaar: Mooi en lelijk naast elkaar. Het begon met félle koude: Steden, dorpen, velden, wouden Lagen onder sneeuw en ijs. En de Seine in Parijs Stroomde door de kille straten, Tot de laatste man verlaten. Moskou heeft ons in die tijd Meer verrast wél dan verblijd Door de vredesduif te sturen Naar zijn westelijke buren Of althans de helft daarvan De andren zijn nog in de ban Van het paradijs op aarde, Dat van tijd tot tijd verklaarde: Duitsland één en anders géén, Onder de rode ster alléén. Aan het eind van januari Maakt Collard weer veel bombarie. Er dreigt oproer op de straat; Brussel davert van de haat. Daarna, na een dag of zes Valt het afscheid van Mendès En om een of andre reden Is Malenkof afgetreden. Bij dat politiek misbaar Wordt de film al zestig jaar. Heersers gaan en heersers komen, Maar het celluloid blijft dromen In de donkre bioscoop, Wankel maar niet zonder hoop. Dromen doet ook Engelman, Die 't als weinig andren kan, Meester van de Letterkunde, Die ons mooie verzen gunde. Zie de grote Meester staan! Ambrosia wat vloeit mij aant Van de politieke excessen, De Indonesische processen, Is het eind nog niet in zicht. Aller ogen zijn gericht Op beklaagden en op rechters En niet minder op de vechters Voor de waarheid en het recht, Waar een dappere vrouw voor vecht. Moe gedicht en moe gestreden Is in Frankrijk overleden Paul Claudel, een prins-poëet, Die in ieder veis beleed, Dat Geloof hem heeft gedreven Al de jaren van zijn leven. (Needrig in de schaduw van Deze grote, edele man Viel het zilvren jubilee Van uw dienaar Dbg.) Zo verliep de maand van maart Tamelijk rustig en bedaard, Tot Amerika over Yalta En de pourparlers op Malta Plots een boekjen open deed. Commentaren bij de vleet, Scheldpartijen, niet te stuiten Op het Kremlin en daarbuiten. Maar hoera! 't Gezond verstand Heerst nog steeds in Nederland, Want minister Beel liet weten, Dat de hoofdstad Amsterdam moet heten, Dat dan ook - noblesse oblige! - Prompt ging staken uit prestige, Althans 't gemeente-personeel. Dus niet voor of tegen Beel. En weer zoeken vele Belgen Andere Belgen te verdelgen In 'n fel hernieuwde strijd, Aan de school en 't kind gewijd. Wat gebeurt er allemaal Aan gene zijde van 't Kanaal f 't Land van Wales heeft sterke dijken Voor het water zien bezwijken, Maar de schade van 't geweld Heeft de taaie Brit hersteld. Maar de taaiste van hen allen Is hun in dit jaar ontvallen, Want: Sir Winston neemt ontslag, Groet voor 't laatst de Britse vlag, Laat de politiek haar pret, Wend zich weer tot zijn palet En zal tijdpassering zoeken In het schrijven van wat boeken. Door de val van vader Drees Werd het vaderland een wees. 1 Pal daarop weer redivivus Regeert hij weer, meer dan hem lief is. I En Westerling wekt consternatie Met zijn Evipan-infïltratie Ten tijde van de invitatie, Door Moskou aan Berlijn gedaan. En Adenauer is gegaan, Maar 't heeft hem niet veel deugd gedaan. Wat zat die junimaand ons tegen: Ellende ziet men allerwegen. Een auto-race met tachtig doden, 1 Kordaat maar iets te laat verboden. Tweehonderd doden voor Perón, Die het niet langer houden kon. W I >0 - Albert Einstein is gestorven. Hij had grote roem verworven, Zo ge weet, bij groot en klein, Door heel relatief te zijn. Alles wat de man beweerde, Werd bewonderd door geleerden. Wat is relativiteit? Aanloop tot de eeuwigheid. Zaterdagavond in Le Mans Maar in ons vredig vaderland Zijn leuke dingen aan de hand. Want de belasting gaat omlaag Naar huurverhoging is veel vraag, En als we vijf en zestig zijn, Dan leven we met minder pijn. En nu is juli weer in 't land Het weer is best, 't is druk aan 't strand Maar op de Veluwe loeit een brand. In Holland viert men vrolijk feest De Haarlemmermeer is honderd geweest. De dode Papagos, de held, Die met zijn Grieken het gewéld Van 't Rode Leger heeft gekeerd, Wordt als redder nu vereerd. December laat Van Krieken vrij. Voor Brabant zijn we allen blij; Daar is 't beroepstoneel gekomen En kan men op de planken dromen In Duitsland kwam Herr Otto John Naar huis als een verloren zoon. Hij voelt zich niet op zijn gemak, Voorlopig zit hij in de bak. Wel beter deed 't minister Staf, Die tapte kapitalen af Om West-Europa meer te steunen Nu houd ik echter op met deunen Vergeef mij maar dit rijm-relaas Een naklank nog van Sinterklaas. Wij gaan nu opgewekt van zin Een nieuwe periode in. Ik wens u zaligheid en vree, En blijf hoogachtend, Dbg. Eden wordt de eerste man En mag tonen, wat hij kan. Dicht bij huis werd aan Rogier, Waarheidsdienaar met veel zwier, Om zijn schrijven en zijn weten De P. C. Hooftprijs toegemeten. Nog voor zij was begonnen Met 50 tegen 48 stemmen Tony Trabert wint Wimbledon. Vrijdag 3 juni Aan de crisis die sinds 17 mei tussen kabinet en parlement heeft bestaan, is donderdag een einde gekomen. Het slot was even verrassend ais het begin: het kabinet-Drees zal zonder enige wijziging aanblijven. De detaillisten, importeurs en fabrikanten van radiotoestellen hebben verklaard, oat de prijzen van radiotoestellen met gemiddeld vijftien procent zullen kunnen worden verlaagd. Tussen haakjes, het was een verrukkelijke zomer. En het begon al vroeg. Dinsdag 7 juni De H. Stoel heeft vandaag president Perón geëxcommuniceerd. Deze excom- municatie wordt gevolgd door een (toen nog) mislukte opstand. 1 Dinsdag 21 juni Dit is de dag, waarop de definitieve regeringsvoorstellen voor belastingverlaging en huurverhoging werden ingediend. Alles in te voeren per 1 September. Donderdag 23 juni Een klein bericht, dat nogal wat nasleep had: zondag zal bij alle kerken van ons land gratis een verkiezingskrant verspreid worden. Dit blad heet: „Officieel orgaan voor de overwinning in 1956". De gehele actie: 0-56. Dinsdag 28 juni §1 Te Amsterdam is maandag op 77-jarige leeftijd overleden dr. J. v. d. Tempel, oud-minister van Sociale Zaken. p Donderdag 30 juni Het Katholiek Comité voor Vrijheid en Democratie en het Socialistisch Comité voor Gemeenschappelijke Actie in België sluiten voor drie maanden een Gods- vrede in de schoolkwestie. Een bus met schoolkinderen uit Hengelo raakt te Goor in brand. Het vuur sloeg over op twee winkels, die geheel uitbrandden. Niemand werd gewond. Zaterdag 2 juli Maandag 4 juli Vrijdag 10 juni s Woensdag 8 juni De Sovjet-Unie nodigt dr. Adenauer uit voor een bezoek aan Moskou. VJOe' en Paul Steenbergen Links) ontvingen uit de banden van de ria r J?s te Deventer resp. de Theo Mann-Bouwmeester-prijs (Theo d'Or) en Gouts Bouwmeester-prijs (Louis d'Or). Zaterdag 11 juni S Onder onheilspellend gekraak is vrijdagmorgen een 414 ha grote visvijver te Brunssum (de voormalige bruinkoolvijver Waldesput genaamd) door een los- scheurende even grote beboste heuvel volkomen gedempt. Willemientje uit Genemuiden, het meisje om wier door de ouders ongewenste omgang met een jongeman in Genemuiden grote beroering ontstond, is in het ouderlijk huis teruggekeerd. Maandag 13 juni Maandag 16 mei Op dezelfde dag echter ook dit bericht: Met röntgenstralen heeft men ontdekt, dat de mummie in het Overijssels museum te Zwolle vier benen heeft. En op dezelfde dag bereikt nog een jobstijding ons tand. In Osnabrück is een autobus vol Nederlandse kinderen in brand gevlogen. Twee doden, vijf kinderen in levensgevaar. Op deze dag verscheen ook het Nederlandse Witboek over de rechtsgang in Indonesië. s Woensdag 15 juni p In Den Haag werd gisteravond het Holland-festival geopend met het optreden van het Nederlands Kamerorkest. Donderdag 16 juni Louise Brough wint de dames-titei op Wimbledon. Engelse zusters in het stemlokaal. Churchill weer aan de macht en onmiddel- Iyk geconfronteerd met een spoorwegstaking. Mevrouw Bouman treedt voorlopig op ais verdedigster van Jungschlager. Tijdens een trainingsrit te Monza is de bekende Italiaanse coureur Alberto Ascari om het leven gekomen. Dinsdag 31 mei De advocaat Herman Bouman, die als p verdediger in het proces van de Neder- lander Jungschlager te Djakarta is op- getreden, blijkt zich gedwongen te heb- p ben gevoeld uit Indonesië te ontvluch- ten. Vrijdag 20 mei In Tegelen is gisteren de eerste voorstelling gegeven van de Passiespelen. Een goed stuk gemeenschapswerk, aldus onze recensent. Nederland versloeg gisteren (Hemelvaartsdag) het Zwitserse elftal met 41. De Zwitsers speelden dan ook systeemloos en hun grendel, aldus onze sportredac teur, was roestig. Vrijdag 27 mei Twee doden bij treinbotsing te Geldermalsen; d. G. van Beunmgen, de bekende kunstverzamelaar, overleden. Woensdag 18 mei Een drukke dag in Nederland:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9