Koninklijke verrassing Jongens schieten politieagent dood Engeland zet de uitvoer van overtollige wapens stop 124 doden bij paniek in Japanse tempel Ook Nederlandse firma s bij doorvoer betrokken H. Vader geeft apostolische zegen Gemaskerde overval in Zuidhorn BOELGANIN danst het nieuwe jaar binnen Prins Bernhard kon niet naar Sankt Anton 56 Marokkanen gedood Hevige gevechten in Rif-gebergte /S/z// Joegoslavië laat 38 Duitsers vrij Zalig uiteinde Ook ongerustheid over „legitieme" leveranties ,1. Vijftig gewonden De lotgevallen van Maurits de Kat SS ÏSKSagï" kwe",,e Corps Diplomatique voor het eerst op Nieuwjaarsfeest in het Kremlin Roofoverval in Deurne Het weer ImBii MAANDAG 2 JANUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26489 Op Nieuwjaarsdag STELT PRESIDENT EISENHOWER ZICH WEER KANDIDAAT? Koudere nacht Vrij rustig weer iïïiïttfl BARIEÜORISSIR HAARLEM -TEL. 13439 fERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 7173 Koning Paul van Griekenland en koningin Frederika hebben een nieuwjaarsverrassing gezonden aan een vrouw, die het koninklijk echt paar het leven heeft gered. Op 6 november j.l. zag mevrouw Naenni, overwegwachtster van de spoorlijn bij Oberwinterthur, dat een auto met grote snelheid op de, op dat ogen blik gesloten, overweg kwam toe snellen en niet zou kunnen remmen voor hij de spoorbomen bereikt zou hebben. Hoewel een exprestrein in aantocht was, opende zij snel de spoorbomen, zodat de auto ongehin derd over de overweg kon glippen. Een ogenblik later stormde de expes voorbij. Het Koninklijk Paar, dat in de auto zat, was aan de dood ont snapt. Op verzoek van koning Paul heeft de Griekse legatie in Bern me vrouw Naenni, moeder van drie kin deren, een chèque van duizend Zwit serse francs en een ingelijst portret van het koninklijk paar overhandigd. Argentinië De in november afgezette president van de voorlopige Argentijnse regering, generaal Eduardo Lonardi, is be vorderd tot luitenant-generaaï, de hoogste functie, die het Argentijnse leger kent. Politie en rijkswacht in de provincie Antwerpen zijn een speurtocht begon nen naar twee jongens, die de dood van een politieagent op hun geweten heb ben. Kort na negen uur stapten op Oude jaarsdag twee jongens het kantoor van de ziekteverzekering in de Antwerpse voorstad Deurne binnen. Dicht bij het gebouw lieten zij een lichtgroene auto met lopende motor staan. Zij trokken een automatisch pistool en dwongen de kassier hun een actentas af te geven, die de man juist in de hand hield en die de salarissen van de employé's bevatte. Met de tas renden de jongens het ge bouw uit, terwijl de kassier luid alarm sloeg. De jongens reden in een groene volks wagen in de richting van Turnhout en mogelijk naar de Nederlandse grens. Zij ontkwamen met ongeveer 140.000 francs. Toen zij na hun slag te hebben gesla gen het kantoor verlieten zagen ze twee niets vermoedende politieagenten passe ren. Zij wachtten tot de twee agenten ongeveer 15 meter waren doorgelopen en losten toen verscheidene schoten. De 43-jarige agent Armand Geenen, ge huwd en vader van vier kinderen, was op slag dood. De tweede, Louis Mer- tens, 24 jaar. kreeg verscheidene schot wonden in de dij. Men vervoerde hem naar een ziekenhuis. De lichtgroene volkswagen waarin de twee knapen zijn ontkomen heeft een nummer dat siechts gedeeltelijk is opgenomen: 529 rHet tweede deel van het nummer was niet bekend. De auto werd later onbeheerd aan getroffen bij Schoten, vlak ten noord oosten van Antwerpen. De auto was leeg. Een ooggetuige deelde de politie mee, dat tijdens de overval een derde jongeman achter het stuur van de volkswagen was blijven zitten. Volgens de politie is het mogelijk dat de jongens van Schoten per tram naar Antwerpen zijn teruggekeerd en daar ergens zijn ondergedoken. Het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft te Bonn offici eel bekendgemaakt, dat Joegoslavië bjj wijze var goodwill-gebaar jegens Duits land aan de vooravond van het nieuwe jaar 38 Duitse oorlogsmisdadigers heeft vrijgelaten. Volgens het ministerie zyn 28 van hen gisteren in Duitsland aangekomen en onmiddellijk naar hun gezinnen doorge reisd. De overige tien hebben hun ge zinnen in Joegoslavië. Zij zullen nog de ze week met hun gezinnen naar Duits land reizen, zo wordt verwacht. (U.P.). De Franse autoriteiten hebben giste ren bekend gemaakt dat er opnieuw hevige gevechten in het Rifgebergte zijn opgelaaid en dat Franse troepen tij dens verbitterde gevechten tegen een sterke bende van opstandige Marok kaanse stamleden, die in een hinder laag gelokt waren, 56 rebellen hebben gedood. De strijd is uitgevochten in een gebied van ongeveer 30 kilometer breedte, die ongeveer 120 kilometer ten noordoosten van de heilige stad Fez en Tahar, dat ongeveer 30 kilometer ver der naar het noordoosten ligt. Beide pesten liggen slechts enige mijlen ten zuiden van de grens tussen Frans- en Spaans-Marokko. Ook in Algiers is het verre van rustig. In de afgelopen 24 uur werden er 23 leden van het „leger van Allah" ge dood. Bij verscheidene verrassende aanval len wisten de rebellen vier dorpelingen en een Franse soldaat te ontvoeren, welke laatste later onthoofd werd te ruggevonden. Ook was er een meer dan normaal aantal gevallen van sabotage en brandstichting. 49 rebellen werden bij verschillende botsingen gevangen genomen, terwijl, voor het merendeel in het departement Constantine, 200 verdachte personen gearresteerd wer den. Verder zijn gisteren zes Algerijn se communisten gearresteerd, die een cel vormden en voorbereidingen trof fen voor het veroorzaken van relletjes op 2 januari, de dag waarop de Franse verkiezingen worden gehouden. Alle zes arrestanten zouden hebben bekend. Drie dagen geleden heeft de buiten de wet gestelde Algerijnse communistische partij de bevolking opgeroepen op 2 januari in opstand te komen. De com munisten zouden door hun acties een plaats voor hun partij in het nationale bevrijdingscomité hebben willen ver overen. Het comité zou volgens de be richten echter elke samenwerking met de communisten willen afwijzen. In Tunis blijft het eveneens onrustig. Gisteren kwam het opnieuw tot botsin gen tussen aanhangers van de voorzitter der nationalistische Neo-Destour partij, Habib Bourguiba, en zijn rivaal, de ex- secretaris van de partij. Salah ben Joes- sef. Een groep van 40 Bourguiba-aan- hangers viel volgelingen van Ben Joessef met stokken aan en vernielde het interieur van een secretariaat, dat Ben Joessef in Sfax had opgezet voor zijn afgescheiden Neo-Destourfractie Prins Aly Khan heeft op oude jaarsavond in de Sporting Club te Monte Carlo met baccarat anderhalf miljoen francs gewonnen. Hij gaf de croupier toen hij zijn slag had geslagen 30.000 francs fooi. Toen hij de speelzaal verliet stop te hij een bediende een biljet van 1000 francs in zijn hand. De man wilde hem al vriendelijk bedanken maar Aly Khan vroeg 500 francs wisselgeld terug. In de garderobe gaf hij weer een biljet van 1000 francs maar daar voerg hij 900 francs terug Daarna reed hij in zijn sportwa gen, een Alfa-Romeo, weg in de richting van Cannes. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEN Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERikNiibiAKikf m cents per miflimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABÖNNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel 21544. iiiiimtiiiiiiiiiiimiimimmiiiiiiiiiiiimimimmiimmiiiii 124 personen werden gedood en 50 gewond toen tijdens een nieuwjaars plechtigheid in een Sjinto-tempel nabij de stad Niigata in Noord-Japan onder de 30.000 aanwezigen gedrang ontstond. Bovengenoemde cijfers werden op nieuwjaarsochtend door de politie ge geven. De Sjinto-tempel ligt op een terp, die drie meter boven de omgeving uitsteekt, en is omgeven door een lage muur van steen. Een trap van 30 treden leidt naar de ingang van het tempelterrein. Dit terrein was gisteren stampvol mensen. Ook stond een groot aantal mensen op de omringende muur. Een pandemonium brak uit toen de priesters de rijstkoek jes begonnen uit te strooien. Deze koek jes worden verondersteld geluk te bren gen in het nieuwe jaar. Men drong in alle richtingen om de koekjes te grij pen. De stenen muur aan beide zijden van de trap bezweek onder de druk der lichamen. De mensen, die op de muur stonden, stortten naar beneden. Som migen werden onder puin en aarde be dolven, maar de meesten werden be graven onder mensen die in steeds nieuwe golven van de terp werden ge drukt. Ontsnapping via de trap was on mogelijk, omdat men, ondanks het on heilspellend gillen op het tempelterrein. steeds nog probeerde de trap te beklim men naar het tempelterrein. De tempel, die een van de oudste van Japan is en gewijd aan Japans eer ste keizer Jimmoe, trok zaterdagavond een veel grotere schare dan gewoonlijk naar deze jaarlijkse plechtigheid. In de eerste plaats was dat het gevolg van de rijke Japanse rijstoogst. Een andere re den was dat vooral bekend was ge maakt, dat gelukskoekjes geworpen zouden worden en dat bovendien als extra-attractie een vuurwerk afgestoken zou worden. Veel oude vrouwen en kin deren bevonden zich in de menigte. Het pientere katje, geachte lezer, welks speels getekend portret waar schijnlijk meteen Uw belangstelling heeft getrokken toen V de krant ontvouwde, is Maurits, de held van de strip „DE LOTGEVALLEN VAN MAURITS DE KAT", waarvan he den de eerste aflevering gepubli ceerd wordt. Maurits de Kat is een schepping van de Deense tekenaar Kjeld Simonsen, een van de vooraanstaande werkers in de Zweedse tekenfilmindustrie. De avonturen van Maurits zijn speciaal voor de jonge kinderen beschreven, maar zonder twijfel zullen ook oude ren, die het verhaal voorlezen aan de kleintjes, er een eigen plezier uit putten. Zij zullen dit pretentieloze keuvelen-in-tekeningen charmant gaan vinden. bijzonder Engeland zal geen enkele export-ver gunning meer verlenen voor de handel in afgedankt of overtollig Brits oorlogs- materieel, zolang de kwestie van de illegale doorvoer via België en Neder- laijd naar Israël en Egypte nog niet is opgehelderd. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zaterdag be kend gemaakt, dat reeds gedurende ver scheidene maanden geen export-vergun ningen meer zijn verstrekt voor belang rijke hoeveelheden overtollig oorlogs- materieel. In dat tijdvak, aldus de be kendmaking, zijn geen vergunningen verleend voor de uitvoer van tanks. Reeds gedurende enkele weken heerst grote beroering over afgedankt Brits oorlogsmaterieel, dat in Enge land is gekocht, in het buitenland hersteld en vervolgens via Antwerpen en Rotterdam naar Egypte en Israël is verzonden. Een Brusselse schroot- handelaar heeft reeds eerder ver klaard, dat hij een honderdvijftig stuks „gedemilitariseerde" Britse tanks van het type „Valentine", van parti culiere ondernemingen in Engeland had gekocht en naar Egypte had door verkocht. Het Britse zondagsblad „Empire News" meldt thans, dat bij deze transacties met het Midden- Oosten ook Nederlandsefirma's zijn betrokken. Het blad doet op de voorpagina uit de doeken, dat niet de Britten of de Belgen, maar de Nederlanders de groot ste handelaars in overtollig oorlogs materieel in Europa zijn. Het blad noemt de namen van vier Nederlanders, die hun zaken gevestigd hebben in Nijme gen, Spijkenisse en Amsterdam. Ondertussen heeft de maatregel van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken nog geen einde gemaakt aan de beroering in Engeland over de wa pentransacties. Havenarbeiders te Li verpool hebben het socialistische par lementslid mevrouw Bessie Braddock zaterdag gevraagd, of zij eèn lading wapens, bestemd voor Egypte, moeten laden. De lading, die werd aangevoerd met 21 goederenwagens, bestaat uit automatische wapenen, lopen van ka nonnen, onderdelen van tanks en mu nitie. Mevrouw Braadock zeide, dat zij niet bevoegd is hierover eeu uit spraak te doen. De havenarbeiders besloten daarop met het laden door te gaan, zolang hun vakbond nog geen beslissing heeft genomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Oorlog in Londen heeft naar aanleiding hiervan verklaard: „Dit is geen zending overschot-wape nen. Het heeft niets met de particu liere handel te maken. Het is geheel een zaak tussen de Britse en de Egyp- tische regering". Behalve de 21 wa gonladingen voor Egypte worden, eveneens in Liverpool, motoren voor gevechtsvliegtuigen ingeladen voor i Israel. De woordvoerder van het mi nisterie verklaaTde, dat al deze leve ringen in overeenstemming zijn met de overeenkomst, waarbij de wapenle veranties aan het Midden-Oosten zijn geregeld. „Er is niets bijzonders aan deze zendingen", aldus de woordvoer- 1°, verstaan gaf, dat de leve ringen zullen worden voortgezet. Sir Anthony Eden, de premier van 5!!K? ue" (?e leider der Labour- J b Gaitskell, zullen vanavond Oosten. Het gesprek wordt gevoerd op verzoek van Gaitskell. Niet alleen over de levering van oude wapenen die als schroot via Antwerpen en Rotterdam aan het Midden-Oosten zijn geleverd, heerst in Engeland onge< rustheid. Ook de kwestie van de „legi tieme" wapenleveranties houdt de ge moederen bezig. Hiermee in verband staat dan ook het onderhoud dat de so cialistenleider, Gaitskell, bij Sir Antho ny Eden heeft aangevraagd. Ongeveer 25000 personen hebben zich op oudejaarsavond naar het plein voor de Sint Pieter in Vaticaanstad begeven, waar zij door middel van spreekkoren de H. Vader verzochten aan het raam te komen. Toen Z.H. de Paus verscheen, was het raam van zijn studeervertrek verlicht door schijnwerpers en Bengaals vuur. Hij begroette het gejuich van de menigte door naar haar te wuiven. Toen de dui zenden knielden, gaf de H. Vader hun de Apostolische zegen. In de zuivelfabriek te Briltil (ge meente Zuidhorn) is in de nacht van vrijdag ingebroken. Gemaskerde man nen vermoedelijk drie haalden de directeur uit bed en dwongen hem, on der bedreiging met een revolver, de kluis te openen. Een kist met 6500,- werd buit gemaakt. Een ander kistje, waarin zich 4000,- bevond, werd over het hoofd gezien. Alvorens te verdwij nen haaiden de dieven de vrouw van de directeur en de kinderen uit bed en bonden ze vast. De telefoonlijn was doorgesneden. William Randolph Hearst, eigenaar van een aantal Amerikaanse bladen, heeft in de zondagseditie van de „Jour nal-American" geschreven, dat presi dent Eisenhower definitief besloten heeft zich kandidaat te stellen voor de aan staande verkiezingen. Hearst schreef dit vernomen te hebben van personen, die goed op de hoogte zijn van de plan nen van de president. De president zou Nixon andermaal a!s vice-president wensen. (A.F.P.) Zaterdagochtend zou Prins Bernhard zich per vliegtuig naar Oostenrijk heb ben begeven om de Oudejaarsavond met zijn gezin door te brengen Daar de weerberichten melding maakten van kans op ijsafzetting op de vleugels, kon de Prins niet vertrekken. Oudejaars avond heeft de Prins ongeveer een half uur lang met de Koningin getelefo neerd. Premier Nikolai Boelganin van de Sovjet-Unie heeft tijdens een Nieuw- aan het Midden- j jaarsviering in het Kremlin het jaar 1956 ingezet met een Russische solo- dans op de spiegelgladde vloer van de St.-Georgezaal, waar het gehele corps diplomatique en verder tal van Russi sche leiders en vooraanstaande Sovjet- artisten voor een diner met een daarop volgend bal waren verenigd. Het was de eerste maal, dat buitenlandse diplo- maten voor de grootse Nieuwjaarsvie- ring in het Kremlin uitgenodigd waren. nog een gehele reeks toosten, waaron der een op de ^communistische partij, welke hij echter zeer tactvol deed voorafgaan door een opmerking, dat deze toost niet voor alle aanwezigen geld. Hiermee bespaarde hij vele bui tenlandse diplomaten uit niet-commu- nistische landen een netelig ogenblik, omdat van hen niet verwacht kon wor den, dat zij hun glas op een dergelijke toost zouden heffen. Het diner vond plaats aan 24 lange tafels en het menu bestond o.a. uit hors mi mi ui it minimin in mm Minimum illinium minimum Het Rode Plein in Moskou is wit ge sneeuwd. De beroemde St.-Basilius- kathedraal in het midden doet aan als in een sprookje tegen de zware lucht, die elk ogenblik meer sneeuw doet ver wachten. Om twaalf uur precies stond Boel- i d'oeuvres, patrijs en champagne, welke ganin op, met een glas champagne in geserveerd werd door butlers, die overi- de hand wenste hij alle aanwezigen i gens njet in livrei gekleed waren. Tij een „Snowym Godom, snowym tsjas- dens de voornaamste gang, waarbij pa- tijem", een gelukkig Nieuwjaar en trijs opgediend werd, werd onder de nieuw geluk. Vervolgens bracht hij1 gasten de ochtendeditie van de „Prav- da" rondgedeeld. De gastheren en vele gasten lieten de kostelijke spijzen even voor wat zij waren en begonnen vol aandacht de krant te lezen. Na h'et diner begon het „jazz'-orkest van Leonid Oetesov een Russisch volkswijsje te spelen. Hierdoor werd j Boelganin tot zijn solodans geïnspi reerd. Hij wervelde geheel alleen over de gladde vloer met een kring van dansende vrouwen om hem heen. Ter wijl na deze solo-dans de gasten fox trots dansten om een langzaam rond- draaiende kerst- oftewel nieuwjaars- boom, woedde er buiten de gekanteelde muren van het Kremlin een klassieke i sneeuwstorm. Op de laatste dag van 1955 heeft ra-( dio-Moskou een interview, dat een Amerikaanse journalist premier Boel- i ganin afnam, uitgezonden. De Russi-; sche minister-president verklaarde te geloven, dat 1956 een nieuw succes zal brengen wat betreft de verbetering van de betrekkingen tussen de volken en vermindering van de internationale spanning. In antwoord op vragen van de jour nalist zei de Russische premier, dat de „geest van Genève" zal voortleven. Een nieuwe conferentie van de vier rege ringshoofden, aldus Boelganin, kon vruchtbaar zijn als alle deelnemers be reid waren de dringende internationale vraagstukken te benaderen met inacht neming van de belangen van aiie be trokken partijen. Boelganin pleitte op nieuw voor het verbod van kernwapens. President Tito van Joegoslavië, die in gezelschap van zijn echtgenote een be zoek brengt aan Egypte, heeft naast dr uren, welke doorgebracht worden mc het voeren van besprekingen ook no ijd gevonden om de wonderen der oud 'leid te bezichtigen. Op de foto: De pre sident met zijn echtgenote en de Egyp tische premier luitenant-kolonel Nasser 1 gefotografeerd voor de sfinks. Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Over wegend matige naar west tot zuid west krimpende wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.50-16.42. Maan: 11.10 Advertenn* Het K. N. M. L te De Bilt deelt mede: De depressie, die zondag, vergezeld van regen en wind, over de Noordzee naar het zuidoosten trok, begon, bo ven Duitsland aangekomen, snel op te vullen. Aan de achterzijde var. de kern transporteerden noordoostelijke winden koudere en drogere, uit Scan dinavië afkomstige lucht naar onze omgeving. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die zich in betekenis toenemend naar West-Europa beweegt. Langs IJsland is een nieuw storingsgebied in de rich ting van Noorwegen getrokken, ter wijl op de oceaan nog meer storin gen in aantocht zijn. Deze zullen zich later ook over het Noordzeegebied gaan uitbreiden. De invloed ervan zal echter dinsdag pas later op de dag merkbaar worden, zodat een etmaal met vrij rustig weer verwacht mag worden, aarbij de temperatuur in het binnenland in de nacht tot enkele gra den onder het vriespunt zal dalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1