DE MOEILIJKE TOESTAND VAN DE BIESBOSCH Kunstenaars verbouwen een kerk in Rotterdam-Noord BE WOGEN G YSBREGHT IN AMSTERDAM Makarios blijft zelfbeschikking aansturen op voor Cyprus - MALAKKA eist de volle en volledige onafhankelijkheid ERIC Dl NOORMAN Andrews Amerikanen trainen rrut Honest John Landbouwschap vraagt versnelling van de bedijkingswerken Bezienswaardig resultaat Qp Nieuwjaarsavond Sterk individueel spel HARDING: „De dagen van de versets- beweging sijn geteld Zo is mijn zoon Premier naar Londen vertrokken Indonesisch ex- minister tot een jaar veroordeeld Nieuw-Guinea ieder jaar vooruit MAANDAG 2 JANUARI 1956 PAGINA Prijs vraag 1 eyler- stichting NIEUWE NOTARISSEN Vaak eet U anders dan „gewoon" Ambtsaanvaarding SHRR PP door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) hebt?" - Personeel van Franse burgerluchtvaart hervat het werk Voorwaarde voor pacificatie Australische troepen in de strijd Gondukusiumo doet beroep op ir. Soekarno EtruskisCh graf gevonden Eerste Papoea-scholieren in 1955 naar Nederland Het Landbouwschap heeft de aan- ming en recreatie hierbij een nauwge- dacht van de minister van Verkeer en zette afweging vereisen. Dit moet ech- Waterstaat gevestigd op de moeilijke ter geen sterk vertragende invloed toestand waarin het gebied van de uitoefenen op de ruilverkaveling. Biesbosch zich bevindt. Hierbij ver- Tenslotte acht het Landbouwscnap tvijst het naar de mededeling in de me- het dringend gewenst dat voor een morie van toelichting bij de begroting doelmatige uitvoering en coördinering van Verkeer en Waterstaat voor 1956, van de verschillende werkzaamheden dat in een bescheiden tempo zal kun- het gebied van de Biesbosch bestuurlijk nen voortgegaan met de uitvoering van een geheel vormt, hetzij in de vorm de werken voor de watervrijmaking van het gebied van de Brabantse Bies bosch van de Donge en het Oude Maasje, opdat deze gebieden, zodra zulks verantwoord is, van waterover last worden bevrijd. De toenemende frequentie van de ho ge waterstanden in de Biesbosch met de daaruit voortvloeiende gevolgen voor de exploitatie van de landbouw grond, het gevoel van persoonlijke on veiligheid, de uiterst slechte ontsluiting, de hiermede verband houdende moei lijkheden met de arbeidsvoorziening, al deze factoren verwekken onder de in woners van dit gebied een sterke on gerustheid, aldus het landbouwschap. Het vooruitzicht dat er waarschijnlijk nog acht k tien jaar mee gemoeid zal zijn voor de Biesbosch „eheel zal zijn ingedijkt, draagt er allerminst toe bij, deze verontrusting te verminderen. Op grond van deze omstandigheden verzoekt het Landbouwscha de uitvoe ring van de bedijkingswerken zoveel mogelijk te versnellen, met behoud ui teraard van de vereiste openingen. Vooral dient uit een oogpunt van be vordering van de arbeidsvoorziening en veiligheid, de bedijking van het zuide lijk en oostelijk gedeelte zoveel moge lijk te worden bespoedigd, waardoor betere verbindingen worden gescha pen. Ten tijde van de sluiting van de Bies bosch. zullen de interne werken in dit gebied gereed moeten zijn, waaronder de aanleg van wegen, daar anders het verkeer binnen de Biesbosch onmoge lijk dreigt te worden wegens het dan heersende peil. Dit brengt o.a. mede dat zo spoedig mogelijk met de ruilv rkavelingsproce- dure voor de Biesbosch voortgang ge maakt moet worden. Het is het Land bouwschap bekend iat de belangen van de landbouw en van de natuurbescher- De directeuren van de Teyierstichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap hebben besloten voor het jaar 1956 een prijs vraag uit te schrijven. Gevraagd wordt ,.2en behandeling van de absolute betrekkingen volgens tijd en ruim te tussen de voorvallen in de werkelijkheid, zcajs die door de theorie van Einstein aan het licht zijn gebracht en van liet belang der inzichten daaromtrent voor opvattingen uit andere gebieden van kennis". De prijs bestaat, indien naar het oordeel van de directeuren de omstandigheden dat gedogen, in een gouden erepenning, op de itemnel van het genootschap geslagen, ter waarde van f 4C0.of, zo de bekroonde daaraan de voorkeur geöft, in een som geids ten bedrage van f 400 De antwoor den moeten vócr 1 januari 1957 zijn inge zonden. van een tijdelijk fungerend openbaar lichaam dat belast wordt met de taak vervulling van de bevoegde gemeenten, hetzij in de vorm van een nieuwe ge meente. De Biesbosch ressorteert thans hoofdzakelijk onder een drietal gemeen ten. Bij K. B. zijn benoemd tot notaris: te Tilburg: J. A. M. Houben, kand.-not. aldaar, in de plaats van A. P. J. M. Smitz, eervol ontslagen; te Asten: H. H. van Stokkum, kand.-not. te Vught, in de plaats van J. Berger, eervol ontsla gen: te Gorinchem: G. C. van den Ende, kand.-not. te Ede, in de plaats van A. H. Klokke, eervol ontslagen; te Bergen (N.-H.): mr. J. Munting, kand.not. te Amsterdam, in de plaats van C. Knook, eervol ontslagen; te Goor: A. Zijlstra, kand.-not. aldaar, in de plaats van jhr. G. Stern, eervol ontslagen; te Werken dam: J. P. W. Kalis, kand.-not. te Go rinchem, in de plaats van J. M. C. Paap, eervol ontslagen; te Hillegom: B. J. van Linden van den Heuvel, kand.-not. te Oegstgeest, in de plaats van D. Lodder, eervol ontslagen; te Velsen: mr. O. A. van der Meer, kand.-not. te Wassenaar, i" de plaats van W. A. Dolleman, eer vol ontslagen; te Dalfsen: G. H. van der Veen, kand.-not. te Amerongen, in de plaats van M. Frankema, eervol ontsla gen; te Delden: B. W. Droppers, kand.- not. te Winterswijk, in de plaats van J. J. Hiebendaal, eervol ontslagen; te Den Helder: R. de Back, kand.-not. te Bussum, in de plaats van A. M. Engel- mann, eervol ontslagen. Frankrijk Ter hoogte van de Alge rijnse kust is in de oudejaarsnacht een Frans militair vliegtuig verongelukt in een storm. Van de zes inzittenden zouden er vijf om het leven zijn gekomen. Ver ligt de tijd achter ons, dat een nieuwe kerk gebouwd werd, waarbij tevens de versiering en de verfraaiing van het in- en uitwendige van de kerk van begin af aan verwezenlijkt kon worden. Het ts daarom vandaag aan de dag opmerkenswaard, dat in het uiter ste noorden van Rotterdam aan de kun stenaars een unieke kans geboden is bei de, d.i. zowel de architectuur als de verfraaiing, gelijktijdig van begin af op elkaar te laten inspelen, zodat een een heid van kunstvormen bereikt is. Sedert 1925 tot nu toe heeft ie Rot terdamse forensenwijk, het voormalige Hillegersberg-Noord. het moeten stel len met een noodkerk, bij de bouw waarvan meer het benarde „noodvoor ziening" heeft voorgezeten, dan wel het idee van een Godshuis, zodat de volks mond voor dit gebouw ai spoedig de minder fraaie, maar meer toepasselijke namen bedacht als „de mooiste garage van het Bisdom" of „bollenschuur". Zwaar was thans de taak van archi tect Leo van den Bosch, dit kerkgebouw- tje van een 550 plaatsen te vergroten tot een waardig Godshuis van bijna 900 plaatsen. Moeilijk was de opgave, fraai is het resultaat: een praktisch nieuw kerkgebouw. Kunstenaar met de kun stenaars mag deze architect heten, die niet alleen een kleine ronde plattegrond tot een fraaie kerkzaal in een lengteas verbouwde, doch ook een filharmonisch orkest van verschillende, uiteraard niet gedweeë, kunstenaars met waardige en strakke hand wist te dirigeren. Wanneer men het kerkgebouw in haar centrale ligging aan het begin van de Burg. Lefèvre de Montigny- laan nadert, valt direct op de zeei aansprekelijk gebeeldhouwde fries van F. Teeseling uit Nijmegen, welke in enkele opeenvolgende beelden het le ven Iaat zien van de patrones der kerk, St. Liduina. Wim van Hoorn uit Amsterdam ont- ing de opdracht in het ruime priester koor achter het altaar een kruisbeeld te ontwerpen. Opvallend is, dat de kun stenaar alléén een corpus aanbracht op het grote witte muurvlak: Christus toont zich hier niet primair in Zijn Godmenselijk lijden, maar als de Ver- rezene, Die het Leven geeft door Zijn gezegend lijden. Opvallend door haar kleur, maar niet minder door haar diep-doordachte in- berg de Boer en Frans 't Hoen in goede I handen. De Reyen waren van Sigrid Koetse. Lous Hensen, Bob Goedhart en als ge zegd Johan Fiolet. De overige, hier niet nader genoemde rollen, werden even eens verdienstelijk gespeeld. De regie was van Johan de Meester, die de vijf bedrijven door het dalen van het gordijn een kort ogenblik van elkaar j scheidde, maar niettemin een respec- i tabele continuïteit wist te handhaven. En de décors alsmede de zeer mooie De Nederlandse Comedie heeft op Nieuwjaarsdag in de Amsterdamse Stadsschouwburg de zoveelste voorstel- l'ng ;e»even van Vondels treurspel Gys- breght van Aemstel. en het is een harts tochtelijker voorstelling geworden dan deraH^de^c^è va^SoLn'de Meester" j ^tum^ had Nicolaas Wijnberg ontwor- VOOr hun reke" §d weer^aanfrel&elijke en bezielde treurspel van Vondel alle eer bewees en André van den Heuvel als Arend van de lastige vragen over diepzinnige in- Aemstel, Henk van Ulsen als Vosmeer terpretaties met succes uit de weg is de Spie, Johan Fiolet als Broer Peter, gegaan. Ko van Dijk als de Bode, en Andrea De pauze viel na de voorstelling. houd zijn de 18 gebrandschilderde ra men van Hugo Brouwer uit Nuenen: aan de linkerkant negen taferelen uit het Oude Testament, rechts in opeen volging de vervulling en het opgaan van de oud-testamentische „Vreest- GodK'-symbolen in de nieuw-testamen- tische christelijke liefde. Geheel anders doet in dit milieu aan het Mariabeeld van Gerard Heman uit Rotterdam. De kunstenaar, speels tot in zijn vingertoppen, zocht de verfraaiing van zijn project in details. Vreemd doen de vogelnestjes en allerlei tierlantijn- tjes aan in deze strakke omgeving, doch storend is deze speelse voorstelling niet. integendeel, in het geheel doet dit Ma riabeeld aan als een weldadig contrast. Wie in deze kersttijd de kerk be zoekt, kan zich ook nog vermeien in het gezellige beeldengroepje van de kerststal; de beelden zijn uit hout ge sneden door de reeds eerder genoem de Gerard Heman, de aankleding van de beelden is alleraardigst gedaan door mevr. Hildegard Brom-Fischer. Het kleine Mariakapelletje, ver fraaid door Frans Jacobs uit Deurne. die hier in tegelvorm een nieuwe vormgeving creëerde voor Maria, Moeder van Altijddurende Bijstand, stemt tot een rustig bidden. Nog is de aankleding van de kerk niet voltooid; nieuwe plannen wachten op uitvoering: zo zal de Kruisweg niet in aparte staties uitgebeeld worden, maar in een doorlopende strip op een band langs de muren worden aange bracht. Enerzijds de ijver van pastoor en kerkbestuur en de goedgeefsheid van parochianen, anderzijds het samengaan van architect en andere kunstenaars, heeft van de kerk in Hillegersberg een gebouw gemaakt, dat voor het nage slacht zal blijven aangeschreven, niet als een „bollenschuur", maar als een rijk en' bezienswaardig kunstwerk, een waardig huis voor de Hoofdbewoner. 36. De gedachte, dat Erwin daar ginds bij die brandschattende rovers wel licht in gevaar verkeert, doet Eric al zijn wrok vergeten. Domme onbe suisde knaap, denkt hij, ik moet hem te hulp komen. Snel kiest hij Axe, wiens meesterlijke schietkunst hem van pas kan komen, en zijn trouwe makker Svein, om hem te vergezellen. Halfra krijgt het gezag over de achterblijvende mannen, die tevens de vrouwen moeten beschermen. Ook Wolf laat Eric bij de groep. Hij geeft opdracht hem zo spoedig mogelijk acnterna te komen, waarbij de hond zijn spoor zal kunnen volgen, en dan begeven zij zich in snel tempo op weg. Hun pad voert door een troosteloze verlaten landstreek en pas in de nacht gunnen zij zich een korte rust. Geen sterveling ontmoeten ze, de rook wijst hun de weg. In de vroege ochtend van de volgende dag zien zij beneden hen aan de kust de hier en daar nog brandende resten van de ommuurde nederzetting. Vide doden liggen rondom verspreid, doch van de bewoners is geen spoor te bekennen. Voorzichtig dalen zij af en stellen een onderzoek in, ivaarbij zij onder de doden verscheidene piraten herkennen. Gejaagd zoeken Ene en zijn makkers naar enig teken van Erwin. Schoorvoetend gaat Eric met angst in het hart van de ene roerlooze gedaante naar de andere, om dan opgelucht vast te stellen, dat het Erwir. niet is. Wel zijn enkele van de mannendie de prins gevolgd waren, ook als slachtoffer van dit avontuur gevallen, doch als elk spoor van Erwin zelf ontbreekt, neemt de ongerustheid van de Noorman hand over hand toe. Eensklaps klinkt achter hen een zwak gerucht. Snel draaien zij zich om om als ver steend staren zij naar een krijger op een klein paardje en enige mannen te voet, die plotseling uit de ruïne te voorschijn komen. Advertentie zwaarder, pikanter, wat te veel van spijs en drank zelfs van ongeregeld eten raakt uw spijsvertering al in de war. De gevolgen blijven niet uit. U ontwaakt katterig, met zo'n kleffe smaak, verstopt en opgeblazen. U hebt te veel gevergd van maag en ingewanden. Nu moet u ze dus een handje helpen. Gun u geregeld voor u naar bed gaat of 's ochtends direct bij het opstaan een heerlijk bruisend glas Andrews Gczond- heidszout. Twee lepeltjes op een glas water, dat smadkt en tintelt, verfrist de tong, brengt de maag tot rust en maat f. 2.70. Aartsbisschop Makarios, de leider van de beweging op Cyprus voor aansluiting bij Griekenland, heeft gisteren in een a_ o kerk te Nicosia duizenden Cyprioten toe- zuivert de ingewanden van onverteerde I gesproken. De aartsbisschop onthulde, voedselresten. Zo'n sprankelend glas dat hij op 21 november een onderhoud Andrews spoelt uw ochtendhumeur j heeft gehad met de Britse gouverneur wetr Het treeft rlnt nntrelnrhte frisse van het eiland, Sir John Harding, op weg. Het geelt u dat opgeluchte, irisse diens verz0pk Makarios deelde mee, dat en vrije gevoel dat van binnen alles (,ounvernPllr Harding bij die gelegenheid weer in orde is. Fijn om zo uw dagtaak een voorstel heeft gedaan, waarin theo- te beginnen! f. 1.65 per bus, dubbele retisch het recht der Cyprioten op zelfbe schikking wordt erkend. „De uitoefening ervan wordt echter verbonden aan voor waarden, die het onaanvaardbaar maak ten", verklaarde hij, eraan toevoegend, „een loutere erkenning van ons recht tot zelfbeschikking is onvoldoende. Wij moe ten waarborgen krijgen, dat wij het ook kunnen uitoefenen". Toen aartsbisschop Makarios op het punt stond zich van zijn zetel te verhef fen, om zich naar het altaar te begeven, daalde plotseling een aantal pamfletten van de Eoka, de Cyprische verzetsbewe ging, vanaf het balkon omlaag. De pam fletten bevatten een Nieuwjaarsbood schap van de geheimzinnige Eoka-leider. Dighenis. Er werd onder meer een over zicht in gegeven van de Eoka-acties in 1955. „Onze opofferingen in 1956 moeten nog groter zijn. Onbewapende patriotten hebben een groot aantal overwinningen behaald op bewapende Britse troepen. In de worsteling voor vrijheid is bloed vergieten onvermijdelijk. Wij herhalen de eed onzer organisatie, dat gestreden GIIONOHEIOSZOUT Ir. G. F. Witt, die benoemd is tot hoogleraar in de afdeling der Weg- en Waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de planologische geodesie, zal woensdag 11 januari in de aula van de T. H. zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede. Na de plech tigheid zal hij recipiëren in het gebouw der voormalige akademie aan de Oude Delft. Toen was de bruiloft van Kloris en Roosje aan de beurt, met de Nieuw jaarswens van E. Jongkindt, die het op zijn manier heeft gedaan. De belangstelling was groot en de zaal had een feestelijke aanblik. Dbg. Domburg als Rafaël waren de „nieu welinge".'. Stuk voor stuk belangrijke rollen en stuk voor stuk belangrijke prestaties. Bij zoveel nieuwe factoren moest de voorstelling in haar geheel wel hartstochtelijker uitvallen dan de laatste jaren het geval had kunnen zijn. Arend van Aernstel werd door V.d. Heuvel vurig, meeslepend, soms zelfs luidruchtig gespeeld, maar toch altijd met grote kracht en bijzonder indruk wekkend. De Spie van Henk van Ulsen was een geslepen en intelligente slim merd, die ook de verzen hun recht gaf. Broer Peter van Fiolet valt buiten die kwalificatie van hartstochtelijkheid, en terecht. Hij werd fraai afgewerkt, ge voelig en vroom en mannelijk. En bovendien heeft Fiolet de Rey „Waar werd oprechter trouw" voortreffelijk gezegd, met begrip voor Vondels vers. Ko van Dijk heeft de Bode zo vervoe- I 9 rend en realistisch gespeeld, dat hii j m straight?" vroeg ik hem. emgermate bmten het kader viel en H„ 6 t t t teen op en daarna kwam tot solospel werd, dat overigens een er^eXwe glimlach om zijn mond. Hij nam niet grote aliure had. Het was toneel van d m0eite om op te staan, maar stak zijn grote de beste soort, maar dat zich weinig tot kand 6^ „Strawn"? informeerde hij kortaf. „Dat ben ik," antwoordde ik. „Heb je hier een kamer?" „Ja." „Laten we daar dan heengaan." Een liftjongen bracht ons naar de vijfde etage en nadat hij de deur van mijn kamer achter ons gesloten had, wees Straight naaT de telefoon. „Als je door dat dingetje over bier spreekt, bren gen ze het dadelijk boven," zei hij. Ik mocht die kerel wel. Maar ik verkeerde in het /V I y -- 's - T3~vh. s .tviUivH De Amerikanen trainen in Duitsland met de nieuwste ra ket van het leger van de staten- de John". Hier gaat er eentje de lucht in vanaf zijn mobiele startplaats m urayenwohr. Hones' liiiiiiHiiiiiiiiililifliMiiHiflimiiiiiiiiilimmiiHtliliHutmimuiMHllHtiiMimiimi ie beste soort, maar dat zich weinig tot harmonieuze regie leende. De Rafaël van Andrea Domburg was een gave verschijning en de versregels kregen alle respect die zij verdienen. En voor he' overige zagen we Han Bentz v. d. Berg wederom een man nelijke en vrome Gysbrecht spelen, die al evenzeer de kunst van verzen zeggen verstaat. Ank v. d. Moer als Badeloch was voor de zoveelste maal ontroerend, niet alleen in de droom maar ook i„ de felle dialogen tussen onzekere over de indruk„die ik op hem gemaakt haar en haar gemaal, waarin Vondel de echtgenote zo bewogen tekent Evenals de vorige keren heeft ook ditmaal Philippe la Chapelle Willebrord prachtig gespeeld en ook bij hem was Vondels vers in beste conditie. Deze rol van La Chapelle blijft een van de gaaf ste prestaties in de Gijsbreght. En na tuurlijk was Paul Hufs Gozewtjn ook nu, als zovele malen tevoren, een per fecte creatie. De Heer van Vooren van Louis van Gasteren werd wederom ge heel met de eisen van het degelijk vakwerk gespeeld. Diederick van Haer- had. Na die eerste onderzoekende blik had hij me nog niet eenmaal aangekeken. Hij liet zich onge vraagd in een stoel vallen en strekte zijn lange be nen uit. „Wel?" vroeg hij. „Begin jij maar." zei ik. „Ik ben alleen maar voorman," antwoordde hij. ,Oe orders komen altijd van de baas." „Niet als hij zo onwetend is als ik," zei hij. „Weet je iets van koeien af?" informeerde hij ..Ik heb er wel eens een paar in de wei gezien." Hii grinnikte even en zei dan: „Ik ben met de wagen naar de stad gekomen." ..Kunnen we daarmee ook teruggaan?" Zodra je maar wilt! Ben je van plan de ranch lam en Egmont waren bij Wim Sieren- i te""leiden van je bureaustoel of uit het zadel?' „Wat is het beste?" informeerde ik „Het beste is afwisselen!" antwoordde hij. „Heb je geen ander soort kleren dan die je aan „Ik wist niet wat ik nouig had. „Als we ons bier op hebben, zullen we eens naar de Store van Porter gaan," zei hij. „Goed, zoek jij dan maar uit, wat ik hebben moet." Nadat we het bier geconsumeerd hadden, verlie ten we het hotel en begaven ons naar de store. Straight vroeg de bediende om een broek, een paai hemden, rijlaarzen en een breedgerande vilthoed. „Moet je een hoed hebben van een luxueuze uit voering of een gewone?" vroeg hij. „Gewoon," antwoordde ik. „Lasso?" informeerde hij. „Is dat noodzakelijk?" „Het staat goed, wanneer je zo'n ding aan je za delknop hebt slingeren." „Ik ben bang dat ik er verward in raak," ant woordde ik. Nadat de hele uitrusting aangeschaft was, liepen we met de pakken weer naar het hotel terug. „Heb je wel eens paard gereden?" vroeg Straight na een poosje. „Alleen in Central Park." „Is dat niet in New York?" „Ja precies in het midden." „Dat moet een sensatie zijn temidden van al die drukke verkeerswegen." „Dat moet het op de ranch ook zijn temidden van al die geweldige bergen." „Het is maar wat je gewend bent," antwoordde hij. „Wij maken op 'iet ogenblik een periode van droogte door." „Is dat nadelig?" „Vervloekt nadelig," antwoordde hij kortweg. „Zullen we nog een biertje drinken?" vroeg ik. „Graag!" zei hij. Hij wierp een blik op zijn hor loge en voegde eraan toe: „In dat restaurant daar serveren ze een verduiveld goede maaltijd." „Laten we daar dan heengaan," stelde ik voor We gingen naar het restaurant en vonden een lege tafel. Ik deed mijn best om een goede indruk op Straight te maken. Ik begreep dat ik me in een vrij pijnlijke situatie bevond ik was een groentje, die de leiding moest nemen over een bedrijf, waar van ik totaal niets afwist. Toen we gezeten waren, bestelde Straight een lunch, die ik in drie maaltijden nog niet verorberd zou kunnen hebben. En wanneer hij at, dan at hij ook alleen maar. Conversatie was er niet bij. Naderhand gingen we naar mijn hotelkamer terug om mijn bagage waaronder zich nog steeds Mag gie's valies bevond te halen. Zonder de liftboy te waarschuwen, gingen wij naar beneden en begaven ons naar de garage, waar Straight de wagen ge stald had. Wij moesten even wachten, tot de auto gebracht werd. Er stond nog een ander gezelschap, waarbij zich een lange kerel met wit haar bevond. Eens klaps draaide deze zich even om en ik bemerkte dat zjjn oogharen en wenkbrauwen ook wit waren. En zijn lichte ogen voltooiden het uiterlijk van de albino. Dit was natuurlijk een zuiver toeval, want er moeten ontelbare albino's in de Verenigde Staten zijn. Toch verraste zijn verschijning mij. Even later stapte hjj in een auto en ging naast de bestuurder een grote kerel met een whipcord-rjjbroek aan zit ten. Straight staarde de beide mannen nieuwsgierig na, toen ij wegreden. „Wat is dat voor een wezen?" „Een albino," antwoordde ik. „Maar waarom zou Butterick zich een albino aan geschaft hebben?" mijmerde hij hardop. „Ik zou zo'n huisdier nooit willen hebben." Een eindje verder stopte de wagen van Butterick weer om twee vrouwen op te pikken. Een van hen was een goed geconserveerde vrouw van mid delbare leeftijd en de ander een tenger meisje met donker rood haar en -een iets te zwaar opgemaakt gezicht. Van achteren zou zij wel voor Maggie Jones aangezien kunnen worden, maar wanneer je haar in haar gezicht keek, zeker niet. „Wie is die Butterick?' vroeg ik aan Straight. „Een buurman van ons. die een eindje verder de rivier op woont," zei Straight zó bits dat ik hem verv onderd aan keek. „Mogen we hem niet?" vroeg ik. (Wordt vervolgd) moet worden tot de dood. De strijd moet voortgaan. En wanneer wij in het ge vecht vallen, moeten andere vaderlan ders onze plaatsen innemen", aldus de boodschap van de Eoka-leider Dighenis. De gouverneur van Cypris, Sir John Harding, heeft eveneens gisteren in een radiorede de verzetsbeweging Eoka ge waarschuwd, dat haar dagen „geteld" zijn, omdat het net rond de beweging „langzaam maar zeker wordt dichtge trokken". De gouverneur gaf als zijn mening te ken.rinen, dat 99 pet van de be volking een einde wenst van „de toe stand van geweld, moord en vrees". Koning Paul van Griekenland heeft Za terdag in een nieuwjaarsboodschap plechtig beloofd, dat zijn land de pogin gen zal voortzetten om Cyprus te helpen bü het verkrijgen van zelfbeschikking. De bevolking van Cyprus dient te_weten, dat iedere Griek, van de regering tot de laatste burger, met hetzelfde ver trouwen als voorheen, de pogingen voor b--* zelfbeschikkingsrecht van Cyprus /.al voortzetten totdat Cyprus het volledig fundamentele menselijke recht van zelf beschikking verkregen heeft", aldus Ko ning Paul. (Rtr., U.P. Het sinds zeven weken stakende grond personeel van de Franse burgerlucht vaart zal het werk morgenochtend her vatten, op voorwaarde dat de leden van de Franse luchtmacht, die de bediening van de controletorens op de vliegvelden van Orly en Le Bourget hebben overge nomen, zullen worden teruggetrokken. Dit is meegedeeld door Roger Legall, algemeen secretaris van de bond voor burgerluchtvaartpersoneel, waarbij de meesten der 3000 stakers zijn aangeslo ten. De stakers handhaven hun eisen tot positieverbetering. Zij zullen na de ver kiezingen, aan de nieuwe Franse pe- mier worden voorgelegd. Ook de rooms- katholieke bond zal de staking beëin digen. De bond van personeel bij de burger luchtvaart deelde mee, dat de staking slechts is opgeschort. Indien de nieuwe Franse regering de eisen van het perso neel in de wind slaat, zal de staking worden hervat. Naar schatting hebben de B.E.A. (Groot-Brittannië), de „Lufthansa" (West-Duitsland) en de „Panair de Bra zil" (Brazilië) door de staking een ver lies geleden van 50.000 gulden per dag. De verliezen van de Amerikaanse maat schappijen T.W.A. en P.A. zouden resp. 20.000 en 15.000 gulden per dag hebben bedragen. (Reuter) Oost-Duitsland „Neues Deutschland", het officiële dagblad der Oostduitse com munistische partij, meldt dat president Wilhelm Pieck, die morgen zijn tachtigste verjaardag viert, bij die gelegenheid onder meer zal worden bezocht door een delega tie der Russische communistische partij onder leiding van de president van de Sovjet-Unie, maarschalk Vorosjilov. De minister-president van Malakka, Tengkoe Abdoel Rahman, heeft giste ren voor zijn vertrek naar Londen, waar hij met de Britse regering over „grond wetsproblemen" zal spreken, tegenover journalisten verklaard, dat de strijd krachten alleen Ching Peng en de com munistische terroristen in het oerwoud van Malakka niet kunnen bedwingen. Daartoe is de volledige en absolute me dewerking van de gehele bevolking no dig, aldus de premier. „Ik ben er zeker van", zei Tengkoe Abdoel Rahman, „dat de bevolking van Malakka volledige steun zal geven, indien zij weet dat zij De voormalige Indonesische minister van Justitie, mr. Djody Gondukusumo. is vandaag door het Opperste Gerechts hof te Djakarta schuldig bevonden aan misbruik van zijn officiële positie en deswege tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. Dit betekent, dat de ex-minister nog acht maanden zal moeten uitzitten. De procureur-generaal had twee jaar ge- eist. Na het bekend worden van de uit spraak kondigde de ex-minister aan, dat hij president Soekarno zou verzoe ken clementie ten aanzien van hem te betrachten. In afwachting van het ant woord van ir. Soekarno is aan Gondu kusumo toegestaan naar zijn woning in Djakarta terug te keren. De voormalige minister is schuldig bevonden terzake van medeplichtigheid aan omkoperij bij de afgifte van een visum aan een Chinees. Gondukusumo verstrekte dit visum. Op het voornaam ste punt van de tenlastelegging nl. dat hij de steekpenningen te eigen bate zou hebben aangewend is Gonduku sumo niet schuldig bevonden. Gondukusumo stond destijds aan het hoofd van een eigen politieke groepe ring en het O.M. had hem er van be schuldigd de steekpenningen in de partijkas te hebben laten verdwijnen. Djody Gondukusumo, die de porte feuille van Justitie beheerde tijdens het premierschap van Ali Sastroamidjojo, werd na de val van het kabinet-Sastro- amidjojo in de afgelopen zomer het voornaamste doelwit van de anti-cor ruptiecampagne, die het daaropvolgende abinet van premier Harahap inzette (UPi Italiaanse boeren hebben gisteren de omgeving van Teramo tijdens het ploegen een Etruskisch graf gevonden dat zeker 3.000 jaar oud moet zijn. In het graf lag een goed bewaard geble ven skelet van een man. Daaromheen bevonden zich ook enkele kleine ge bruiksvoorwerpen. voor haar eigen land vecht en niet voor de Engelsen. Het is absoluut nodig, dat ik bij mijn terugkeer de datum van onze onafhankelijkheid meebreng." Rahman verklaarde met nadruk, dat hij geen volmacht heeft, in Londen minder dan „volle en volledige" onafhankelijkheid te aanvaarden. Als antwoord op de vraag, of de streefdatum van augustus 1957, die zijn partij voor de verwerving der onafhan kelijkheid gesteld heeft, „definitief en onherroepelijk" is, herinnerde Rahman 'eraan, dat de beslissing der partij nog de woorden „zo mogelijk" aan die streef datum heeft toegevoegd. De journalis ten vroegen Rahman, of een onafhan kelijk Malakka voor zijn eigen defensie kon opkomen zonder hulp van Enge land en het gemenebest. Rahman ant woordde, dat Ceylon nog geen divisie eigen troepen bezat, toen het onafhan kelijk werd. Australische troepen hebben in het noorden van Malakka voor de eerste maal deelgenomen aan de strijd tegen de communisten. De Australiërs werden gesteund door artillerie en vliegtuigen. Singapore's raad van ministers heeft zaterdag besloten het amnestieverbod aan de communistische verzetslieden 8 februari te doen aflopen. Een derge lijk besluit is vrijdag al door de premier van Malakka genomen. (U.P.-Rtr.) De waarnemend gouverneur van Ne derlands Nieuw Guinea, dr. Cowan, heeft in een Nieuwjaarsrede gezegd, dat de balans ieder jaar een niet onaan zienlijke vooruitgang aanwijst. De groot ste vraagstukken zijn de woningbouw en de arbeidskrachten, hoewel in het afgelopen jaar ruim de helft meer wo ningen-zijn gebouwd dan in 1954. De zeeverbindingen ondergingen in het afgelopen jaar een opmerkelijke ver betering, aldus de waarnemend gouver neur. De gouvernementsvloot telt thans een tachtigtal vaartuigen. De K.P.M. zette ten behoeve van de diensten in Nieuw-Guinea een kustvaartuig in en de Royal Interocean Lines bracht een maandelijkse verbinding tot stand met Australië. De koninklijke marine sta- tionneerde een tweede opnemingsvaar tuig in de wateren van Nieuw-Guinea. Op het terrein van het bestuur me moreerde dr. Cowan de instelling van nieuwe onderafdelingen en de instelling van adviesraden, o.a. in Hollandia, Manokwari, Sorong en Biak, waardoor op bescheiden schaal in de behoefte werd voorzien, de burgerij in de gele genheid te stellen mede te spreken in locale aangelegenheden. Ook aan de uitbouw van het onderwijs is over de gehele linie aandacht besteed. Dr. Cowan herinnerde er aan, dat in 1955 de eerste Papoea-scholieren voor verder onderwijs naar Nederland zijn gezonden, dat de zending op Nieuw- Guinea haar eeuwfeest vierde en de mis sie haar 50-jarige werkzaamheid aan de zuidkust van Nieuw-Guinea. De pre ventieve gezondheidszorg onderging een belangrijke uitbreiding, o.a. door een grootscheepse bestrijding van malaria en framboesia in geheel Nieuw-Guinea. Ook de t.b.c.-bestrijding werd ter hand genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2