Tussen neus en lippen 6 doden en 6 gewonden Ir. P. F. S. OTTEN EREBURGER VAN EINDHOVEN Communisten arresteren de Apost. Vicaris van Hanoi Twintig S.U.S. 2 Bedrijvigheid heeft ongekende omvang aangenomen Ambonezen vernielen tien gezinskeukens te Middelburg Twintig man gearresteerd Brand in Ambonezen-woonoord Lunetten te Vught Verkeersongelukken Goed begin „VERGETEN WERKERS" IN AMSTERDAM prijswinnaars Teleurstelling over het feit dat tegen stellingen scherper zijn geworden Zesenzestig personen dakloos Regering-Harahap staat geheel achter Geneefse delegatie Sovjet-ambassade uitgebrand Opgeruimd begin RADIOREDE VAN DR. DREES Het ongeluk te Geleen Negende slachtoffer overleden Bejaarde man verdronken PAGINA 4 MAANDAG 2 JANUARI 1956 Het Nederlands Indonesisch overleg Te Ottawa Indonesische regering verleent goede diensten Bij eoh tschei din gsverzoek van Sioekarno's „first lady" DE SOEDAN THANS ONAFHANKELIJK Officiële Egyptisch Britse erkenning Negen maal ingebroken in zes nachten <5I« Zmm tWmSHIS 3«S«» -Sspji B:S™OTM iM8ül»li*..« t „Ha...nu zien wij het.dat is Crossje!" zo werd een allercharmantst jong meisje be groet, dat met behulp van een snelle auto op oudejaarsavond en -nacht door Amsterdam trok om daar de mensen, die uit hoofde van hun be roep niet thuis konden zijn, te verrassen met een vriendelijke lach, een hartelijk woord en een pakje King's Cross-virginiasigaretten. Zo kwam zij op het Centraal Station, werd om ring en bestormd door honderden spoor- en P.T.T.-mannen. Zij bezocht de haven, klom op de schepen, verraste eenzame wachters, douane beambten en marechaussees. Zij verwende per soneel van ziekenhuizen, de G.G.D., de politie en vierde klokslag twaalf uur het nieuwe jaar bij de Amsterdamse Brandweer. Evenmin vergat zij het personeel van een der grote hotels. Assistentes van Crossje trokken uit naar oost en west. naar Schiphol en vele andere plaatsen. Overal was men verrukt. Want te merken, dat men niet vergeten wordt, doet een mens goed. En verwend te worden met een pakje King's Cross uit handen van de lieftallige Crossje, het bekende King's Cross-sigaretten meisje, geeft er een extra prettig tintje aan Ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag mocht ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Philips de gouden erepenning van de stad Eindhoven in ontvangst nemen. Aan deze erepenning is het informele recht verbonden zich ereburger van Eindhoven te noemen. Zaterdag reikte burgemeester mr. H. Kolfschoten in gezelschap van de Eind- hovense wethouders in het hoofdgebouw der N.V. Philips deze hoge onderschei ding uit. De bijzondere verdienste van ir. Ot ten is, dat hij de synthese heeft weten te vinden tussen het belang van het concern en dat van de gemeente, zo zei burgemeester Kolfschoten in zijn toe spraak. Dat is het kenmerk van zijn di rectiebeleid. „En dat niet alleen bi) een incidenteel samenvallen van beider be langen, doch steeds en telkens weer on der zodanige afweging der belangen, dat u in voorkomende gevallen niet schroomt de algemene en openbare be langen, die van stad en gemeente voor rang te verlenen boven de bijzondere bedrijfs- en persoonlijke belangen," aldus Eindhovens burgervader. Ir. Otten is door deze toekenning Volgens een bericht van het in Saigon verschijnende blad „Cach Mang Quoc", Nationale revolutie, is de Apostolische Vicaris van Hanoi, monseigneur Trinh Nhu Khue, onlangs door de Noord Viet namese autoriteiten gearresteerd en naar een concentratiekamp gezonden, omdat hij geweigerd heeft zijn kerk te laten gebruiken door een groep pseudo— missionarissen uit Tsjecho-Slowakije. De bisschop zou gearresteerd zijn op beschuldiging van het verstoren der opepbare orde en het schade toebrengen aan de Tsjechisch-Vietnamese betrek kingen. In het ziekenhuis van de Goddelijke Voorzienigheid te Sittard, waarheen vrijdag de drie zwaar gewonden van de toreninstorting op het terrein van het Stikstofbindingsbedrjjf te Geleen werden overgebracht, is zondagmorgen een van deze drie de heer H. de la Couture uit Spaubeek (31 jaar en ge huwd) overleden. Hierdoor is het aantal dodelijk ver ongelukte arbeiders gestegen tot negen. De toestand van de twee andere ge wonden is nog zeer ernstig. van de gouden erepenning de vijfde ereburger van Eindhoven geworden. In 1939 werd deze onderscheiding verleend aan ir. A. F. Philips en tien jaar later aan ir. Tromp, eveneens lid van de raad van bestuur van Philips. Zaterdagmorgen is de zeventigjarige tegelzetter L. Brouwers uit Born in de Berghaven van het Julianakanaal ver dronken. Door de duisternis misleid is de heer B. vermoedelijk te water ge raakt. Nieuwjaarsmiddag omstreeks drie uur is in het Ambonezenwoonoord Lu netten te Vught in een der woonruimten van barak 6a door nog onbekende oor zaak brand ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen in deze door vezel schotten van elkaar gescheiden ruimten. De brandweren uit Vught en Den Bosch die het vuur met een dozijn stralen be streden, konden niet verhinderen dat de helft van de uit vierentwintig woon ruimten bestaande barak een prooi der vlammen werd. Wel kon worden voor komen, dat de vlammen naar de nadere helft van deze en de er nabijgelegen barak no. 7 oversloegen. Ttotaal werden zesenzestig ambonezen dakloos. Zü zijn tijdelijk elders in dit woonoord, waar ongeveer drieduizend Ambonezen gehuisvest zijn, onderge bracht. Toen de brand ontdekt werd, heerste er aanvankelijk grote verwarring onder de bewoners van de barak. Gelukkig de den zich geen persoonlijke ongevallen voor. Een vrij groot deel van de toch al bescheiden bezittingen van de be woners ging bij de brand verloren. Wat nog van huisraad e.d. gered kon wor den had veel te lijden van een regen bui. In de woonruimten wordt op kachels en petroleumtoestelien en elektrische komforen gekookt. De Vughtse recher che stelt een onderzoek naar de oor zaal van de brand in. Twintig prijzen variërend van honderd tot duizend gulden van S.U.S. 2 zijn vijftien minuten na het begin van het nieuwe jaar via de K.R.O. bekend ge maakt. Het zijn degenen, die het dichtst het totaal aantal K.R.O.-voorrangsbon- nen, welke 20 december om 20.20 uur bij S.U.S. 2 waren binnengekomen, hebben benaderd. De gelukkigen zijn: honderd gulden: Jos Loef te Herwen en Aerdt en A. Korthals te Den Bosch; tweehonderd gulden: A. Auwens te Oss en J. Strik te Den Haag; driehonderd gulden: S. Vernooy te Bennebroek en M. Alberigs te Elsloo; vierhonderd gulden: F. Spie- rings te Ulft en A. Kwakman te Ém- meloord; vijfhonderd gulden: mevr. Goedemans-Heinsbergen te Haarlem en J. G. Middelkoop te Den Haag; zes honderd gulden: D. Reyers te Eindho ven en L. Kuyper te Venlo; zevenhon derd gulden: J. Andriessen en L. van Stierhout beiden te Amsterdam; acht honderd gulden: A. Loomans te Asten en J. Jacobs te Den Haag; negenhon derd gulden: W. Coenen te Groesbeek en N. van Ruyven te Rijswijk; dui zend gulden: M. v.d. Sanden te Den Bosch en mevr. De Kroon-Vorsselmans te Breda. „Klankbeeld" Een cynische buurman van juwelier Domenico Bottoglieri werd achter dochtig toen enige lie den luidkeels liederen ten beste gaven op de hoek van de straat. De buurman waarschuwde de politie, die ontdekte dat het paar met de guitaar en de rau we stemmen probeerden de geluiden te overstem men die twee maats maak ten bij hun pogingen de juwelierszaak binnen te dringen. De politie arres teerde de twee zangers, maar de twee ongewenste klanten ontsnapten. Vrouwen omgezwaaid De Britse autoriteiten in Kenya hebben hun strijd tegen de Man Mau- terroristen gewonnen tenminste voor zover het de vrouwen betreft. Eens de ruggegraat van de hei lige oorlog" van de Mau Mau, beginnen de vrou welijke stamleden nu dui delijk op de hand te ko men van de regering, ter wijl veiligheidstroepen doorgaan met de terroris ten uit te schakelen. De vrouwen gebruiken de tournee van miss Joan Whittington, directrice van de overzeese afdeling oan het Britse Rode Kruis, als een aanleiding om hun gewijzigde houding te de monstreren. Vrouwen die een jaar geleden nog hun manvolk ophitsten op het oorlogspad te gaan om Europeanen te vermoor den, bereiden miss Whit tington thans een enthou siast welkom, waar en wanneer zij ook maar in ,een van hun dorpen ver schijnt. Juichend en zin gend verdringen de vrou wen zich om haar auto en werpen haar bloemen toe. Districtscommissarissen zeggen dat de mensen van het Rode Kruis won deren hebben verricht om de vrouwen aan de kant van de wet te krijgen. Terwijl de terroristen iedere week ieer verlie zen lijden, zijn de vrou wen tot de conclusie ge komen aan welke zijde hun boterham belegd is. Vorige maand nog hebben de veiligheidstroepen 140 terroristen gedood, 113 ge vangenen gemaakt en de overgave van 58 man ge accepteerd. Liegen en stelen De medicijnman van de trotse Miccosukee-India- nen een stam van de Seminoles, Florida heeft zijn zoon Jimmie Billie naar Washington gestuurd met de opdracht daar on derhandelingen te voeren over onbeperkte souverei- niteit van de stam, opdat de jonge Miccosukees niet gedwongen zullen worden scholen te bezoeken, waar zij van de blanke kinde ren leren „liegen en ste len". De medicijnman, de 70-jarige lngraham Billie, die een grote macht uit oefent over de 500 Micco sukees, zei, dat de Semi noles zich liever diep in de „Everglades"-moeras- sen zouden terugtrekken, dan hun kinderen naar de scholen van de bleekge- zichten te sturen. „Wij le ren onze kinderen liever onze eigen levenswijze", aldus de oude Billie. De zeer onafhankelijke Micco sukees, die niets willen weten van de reservaten, zoals die voor andere Se- minole-Indianen bestemd zijn, eisen geheel Zuid- Florida beneden het grote cypressenmoeras als hun eigen land op met uitzon dering van Miami, dat zij blijkbaar reeds te verdor ven vinden. De stam woont in kleine dorpen langs het zogenaamde Tamiami Trail. De toom van de Miccosukees is onlangs opgewekt door een geschil met het schoolbestuur van Dade County, dat gedreigd heeft een inspecteur van de commissie tegen school verzuim naar de Evergla des te sturen om alle Semlnole-kinderen te re gistreren. Landhnis Ex-koning Zog van Al banië heeft onlangs, na een stille strijd van vier jaar met vandalen, zijn landhuis op Long Island moeten verkopen. De ex- koning kocht het 60 ka mers tellend huis in 1951 voor 105,000 dollar aan on geslepen diamanten, maar woonde er geen dag in. De verbannen monarch verkocht het voormalige miniatuur-paleis en de bij behorende gebieden aan een zekere Christie uit Syosset (staat New York) voor een onbekend bedrag. De advocaat van Zog, Bo ris Komar, verklaarde dat de ex-koning meer dan 4000 dollar had ge spendeerd in een, overi gens weinig succesvolle, poging om het huis te re pareren. Vandalen hebben in de loop der jaren een groot aantal van de rui ten van het landhuis ver nield en verschillende beelden weggenomen. Keizerlijke bestelling Haile Selassie, de keizer van Ethiopië, schijnt dol te zijn op kerstcake. Voor de afgelopen feestdagen bestelde hij in Rosenheim (West-Duitsland) maar liefst 400 kilo. De plaatse lijke fabriek moest vijf en dertig bakkers aanwerven om de order in één dag te kunnen afwerken. -J De bewoners van het Ambonezen- woonoord te Middelburg, allen leden van de PNMS (Partai Nasional Maluku Selatan) hebben op Oudejaarsavond, bijna onmiddellijk na de kerkdienst die zij hadden bijgewoond, de tien in aanbouw zijnde dubbele gezinskeukens grondig verwoest. De gemeentepolitie, die reeds enig vermoeden had dat er iets zou gebeuren, rukte uit. maar toen de agenten aankwamen, was het pleit al beslecht: de keukens, waarvan er acht tot op manshoogte reikten, waren vernield. Direct werd tot arrestatie van de daders overgegaan. Dit geschiedde zonder dat enig verzet werd ondervon den. Ruim twintig Ambonezen werden gearresteerd, onder wie achttien meer derjarigen. Sommigen werden per poli tiemotor, anderen per auto en autobus vervoerd naar het huis van bewaring in Middelburg, het Middelburgs politie bureau en ook naar Goes, Serooskerke en Vlissingen. De minderjarigen zijn la ter op vrije voeten gesteld, de ouderen zullen worden voorgeleid. Het afbreken was bedoeld als een protest tegen de bouw van gezinskeu kens. Zoals jekend. heeft minister Van Thiel -nige tijd geleden -esloten tot het bouwen van deze keukens om daar mee te bereiken, dat de Ambonese ge zinnen voor zichzelf zouden gaan zor gen. In de meeste woonoorden werd dit door de Ambonezen geaccepteerd, echter niet in een aantal woonoorden op Walcheren, waarvan de bewoners zeggen, rbevel van hogerhand als militairen gedwongen naar Nederland te r" gekomen en niet op c' lijn wen sen gesteld te worden met landgenoten, die vrijwillig hierheen kwamen. Zij wil len zich hier niet definitief vestigen maar wachten op de eerste gelegenheid om naar Ambon terug te keren. Reeds begin november begonnen zij met hun activiteiten in de woonoorden Nadorstweg. Middelburg, en Haven dorp, Vlissingen, door de voorbereidin- den tot bouw van de keukens tegen te werken. Dit leidde toen o.a. tot over plaatsing van negen Ambonese gezin nen (58 personen) uit het Vlissingse woonoord naar Burgsluis op Schouwen Dr. W. Drees Op de Breedbaan nabij Brasschaet (België) is zaterdagavond een auto-on geluk gebeurd, waarbij twee doden en drie zwaar gewonden zijn te betreuren. Vijf jongelui, allen afkomstig uit Sint Willebrord, waren per auto op weg naar Antwerpen om daar de jaarwisse ling te vieren. Nabij Brasschaet is ver moedelijk door het gladde wegdek, de wagen geslipt en tegen een boom ge reden. De 20-jarige D de B. werd op slag gedood en de 21-jarige M. H. zo ernstig gewond dat hij kort daarop overleed. De 20-jarige C. W. raakte tussen auto en boom bekneld en werd zwaar ge wond. De 21-jarige chauffeur, eige naar van de wagen W. de J. kreeg verwondingen aan de ruggegraat en zware kneuzingen. De 26-jarige A. B. werd ernstig aan het hoofd gewond. De gewonden werden allen naar de St.-Jozefkliniek te Brasschaet overge bracht. Hun toestand is zorgwekkend. Zaterdagavond is op de rijksweg Bre- da-Roosendaal ter hoogte van het dorp Sint-Willebrord een personenauto, be- stuurd door de heer K. uit Best, in volle vaart op een wielrijdster gebotst, die zonder waarschuwing plotseling de weg overstak. De wielrijdster, de 58-ja- rige mej. A. K. uit Sint-Willebrord, werd op slag gedood. Bij een poging om haar nog te ontwijken verloor de auto mobilist de macht over zijn stuur. De wagen begon te slippen, botste met een harde slag tegen een paal en kwam vervolgens in een sloot langs de weg terecht. De heer K., zowel als zijn echt genote. die naast hem zat, werden daarbij ernstig gewond. Zij werden overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis te Breda. Voor hun leven wordt niet gevreesd. Hun drie kinderen van resp. zeven, vijf en drie jaar, die achter in de auto zaten, bleven ongedeerd. De au to werd nagenoeg geheel vernield. Op de onbewaakte overweg bij Wor- kum is op de ochtend van Oudejaars dag een personenauto gegrepen door een dieseltrein. De auto werd totaal vernield en de bestuurder, de 40-jari ge heer J. K. uit Makkum, werd vrijwel op slag gedood. Zijn 5-jarig zoontje, dat naast hem in de auto zal, werd uit het voertuig geslingerd en is in zorgwekkende toestand opgenomen In het R.-K ziekenhuis te Sneek. De oorzaak van het ongeluk wordt toege schreven aan een zeer dichte regenbui waardoor de bestuurder van de auto de trein niet zou hebben opgemerkt. Het zicht is overigens ter plaatse uit stekend. o Op de Amsterdamse Straatweg te Utrecht is zaterdagavond een dertien jarig meisje, dat de weg per fiets over stak, door een personenauto gegrepen en tegen de straat gesmakt. Het kind overleed ter plaatse. Het negenjarig zusje, dat op de bagagedrager zat, kreeg een hersenschudding. Op Oudejaarsmiddag is ter hoogte van het Juvenaat van de priesters van het H. Kart op de Antwerpsestraatweg te Bergen-op-Zoom de 85-jarige W. G. door een personenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De oude man, die zeer hardhorend was, stak de straat over zonder daarbij op het verkeer te letten. Nadat de heer Maimun Habsah vrij dagavond uit Indonesië te Genève is aangekomen, heeft hij namens de Indo nesische minister-president Harahap, rapport uitgebracht aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung. De slotsom van dit rapport was, dat het Indonesische kabinet geheel achter de delegatie staat en dat de dele gatie het overleg langs de normale weg kan voortzetten. Het kabinet heeft geen enkele aanleiding gevonden om in de besprekingen met Nederland enige stag natie te doen ontstaan. Nieuwe instruc ties aan de delegatie zijn niet verstrekt. Naar de correspondent van het A.N.P. verder vernam, is er nochtans geen wij ziging opgetreden in de houding van de Nahdatui Ulama of van de P.S.I.I. jegens het overleg. De kans, dat er voor 4 januari nog besprekingen zullen worden gehouden op financieel-economisch terrein, is zeer gering. Over de Nederlandse voorstellen op financieel-economisch terrein is in de Indonesische delegatie wel overleg gepleegd, maar een beslissing is hierop nog niet genomen. Men wacht daarmee op de komst van minister Sumitro uit Djakarta, die volgens een mededeling van de heer Maimun Habsah, op 4 Januari te Genève kan worden verwacht. (A.N.P.) Advertentie iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii nmiiiiiimt imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In het gebouw van de Russische am bassade te Ottawa is op Nieuwjaarsdag brand uitgebroken, waardoor ernstige schade werd aangericht De brand brak uit op de bovenste verdieping en het vuur tastte door de harde wind zo snel om zich heen dat korte tijd later het dak instortte. De brandweer bestreed het vuur met twaalf motorspuiten, doch kon niet verhinderen dat het gebouw bijna gehele werd verwoest. Het ambassade-gebouw, waar onge veer 25 personen woonden, was tien jaar geleden het centrum van een grote Russische spionageorganisatie, die werd ontdekt nadat een coderingsambtenaar, Igor Gouzenko -wh met docur- nten bij de Canadese politie had gemeld. De burgemeester van Ottawa, mevr. Charlotte Whitton, heeft verklaard dat de Russen pas toestonden dat de brand, weer materieel in het gebouw bracht, toen het al veel te laat was. Volgens on bevestigde berichten is het hoofd van de brandweer door een Russische functio naris geslagen. De brandweerlieden gingen het gebouw pas binnen nadat juridisch advies aan het Canadese de partement van Buitenlandse Zaken was gevraagd. Het departement verklaarde, dat men de diplomatieke immuniteit kon negeren als er gevaar voor aan grenzende gebouwen bestond naar de mening van de burgemeester en het hoofd van de brandweer. De Russische ambassadeur, Dmitri Tsjoevahin heeft verklaard dat er niet genoeg blusmaterieel ter plaatse was, een bewering die door de brandweer is tegengesproken. Russische functio narissen zeiden bovendien dat de brand weerlieden te langzaam waren en dat er niet genoeg water was. Meer dan 3.000 mensen sloegen de brand gade. De schade wordt op een kwart miljoen dollar geraamd. De minister-president, dr. W. Drees, heelt op oudejaarsavond voor de radio een rede gehouden waarin hij het ver blijdend noemde, dat de bedrijvigheid in ons land een ongekende omvang heeft aangenomen en dat de werkloos heid tot een minimum is teruggebracht. Op allerlei gebied is er zelfs een te kort aan arbeiders. De beleidsmoeilijk- heden, die daaruit voortvloeien, zijn soms nog groter dan de problemen, waarmede wij vroeger hadden te wor stelen. Maar uit een oogpunt van men selijke verhoudingen is het verdwijnen van zoveel leed en zorg, die een gevolg waren van de werkloosheid, een groot geluk. Nu is het allereerst de woningnood, die nog op velen een zware druk legt, maar waarvan de leniging met nieuw elan is aangepakt. Voor mij is het, aldus spr., een teleurstelling geweest, dat de tegen stellingen in ons land, ondanks het vele dat wij gemeen hebben, in de loop van de tien jaar na de bevrij ding, scherper zijn geworden dan wij mochten hopen, toen wij als volk her rezen. Toch is er reden, om, als wij ons met de vele andere volkeren verge lijken, in dit opzicht niet te pessimis tisch te zijn. Wij trachten een bindend element te zijn in de internationale verhoudingen, wij zijn actief in het streven naar een groter eenheid in Europa, maar sterker binding tussen de vrije volkeren in het algemeen, naar internationale bijstand aan de gebieden, waarvan de ontwikke ling minder ver is gevorderd. Laten wij ons ten doel stellen als vrij volk met een democratische bestuurs vorm de kracht op te brengen om met geestelijke vrijheid en onderlinge ver draagzaamheid te verbinden economi sche orde, bestaanszekerheid en sociale rechtvaardigheid. Dat zal ons des te beter in staat stellen internationaal onze bijdrage te leveren tot de groei van een volkerengemeenschap, waarin de zelfde grote waarden in toenemende mate eerbiediging en verwezenlijking vinden. Op nieuwjaarsochtend heeft de minis ter-president zich via de wereldomroep gewend tot de landgenoten in den vreemde. Deze rede bevatte voor een groot deel dezelfde gedachten als de hierboven geresumeerde. Na afloop van de vrijdag gehouden en tot in de nacht geduurd hebbende verga dering van het Indonesische kabinet deelde de minister van Voorlichting, Makmur, aan de pers mee, dat de rege ring haar goede diensten zal verlenen bij het door mevrouw Fatmawati Soekamo ingediende verzoek tot echtscheiding De eerste vice-premier Djanuishmadi en de minister voor Godsdienstzaken, K. H. Iljas, zijn door het kabinet aan gewezen om deze kwestie af te hande len. Het punt van uitgang zal ztj'n, dat volgens de Islam in geval van onenig heid tussen man' en vrouw getracht dient te worden hen te verzoenen. De Soedan is gisteren, na een gemeen schappelijk Engels-Egyptisch bestuur vau 56 jaar, onafhankelijk geworden. In de hoofdstad Khartoem is de onafhan kelijkheid officieel geproclameerd en de nieuwe vlag van de Soedanese repu bliek gehesen. Premier Nasser van Egypte en Koningin Elizabeth U van Engeland hebben de nieuwe staat hun gelukwensen doen toekomen. Het Is de politie van Geleen gelukt twee personen die tussen Kerstmis en Nieuwjaar in zes opeenvolgende nach ten op negen plaatsen hebben ingebro ken te arresteren. Het tweetal had voornamelijk winkel huizen en café's als operatieterrein uit gekozen. Het verschafte zich meestel toegang tot de panden via het kelder gat. Beide mannen hebben een volledige bekentenis afgelegd. In Drente is men als vanouds opgeruimd het nieuwe jaar begonnen, zowel letterlijk als figuurlijk. Alles wat bij de boerderijen niet is opgeborgen of langs de weg staat, wordt weggesleept en boven op een huis gezet. Zo trof de foto graaf dit tafereeltje in Weerdinge, gem. Emmen, aan. Transportfietsen en zelfs een grote boerenwagen waren boven op een transformatorhuis gesleept. En de boer moet maar zien, dat hij het er af krijgt. Laat ik nu eens inderdaad goed beginnen, dacht ik, toen ik gistermorgen op stond. Wie weet, misschien valt mij op de duur wei het halve werk ten deel Want helemaal zonder baatzucht doet een mens nooit wat. Maar ik liep in I ieder geval kwiek en vol nobele bedoelingen de straat op en constateerde dat de wereld bezig was te verdrinken. Anders wil ik In zo'n geval nog wel eens binnensmonds vloeken, maar nu liet ik het zo. Ik had nauwelijks enige passen verzet of ik kwam vriend Jan tegen. „Zalig Nieuwjaar", riep ik blij. al hoewel druipend. „Hetzelfde", zei Jan sec. „Mooie avond gehad gisteren?" vroeg ik opgeruimd. „Gewoon", antwoordde hij, „oliebol len en punch, wat wil je." „Nou, dat is toch voortreffelijk" zei ik enthousiast als een politicus die be zig is een partijlid te werven, „de traditie is een schone zaak." Jan keek mij onderzoekend aan. „Wat doé je gek," zei hij, ,je lijkt wel een padvinder, die lootjes ver koopt" „Nou ja", zei ik, „lóét me nou." ,,Wèt laten?" vroeg Jan niet be grijpend. „Niks", antwoordde ik, „tot ziens." Ik voelde zijn blikken in mijn rug. Toen kwam ik voorbij het huis van tante Mies. Gewoonlijk loop ik daar haastig voorbij, want tante Mies is de zielepoot van de familie en deswege terroriseert zij gans haar omgeving. Maar nu ik mijzelf toch liep te reclas- seren belde ik onbekommerd bij haar aan. „Dag tante. Zalig Nieuwjaar hoor!", riep ik al bij de deur. Tante Mies brak terstond in een chaotisch snik ken los. Je laat me schrikken", zei ze klagelijk. „Te veel oliebollen gegeten zeker" grapjaste ik opbeurend. Maar ze liet zich niet meesleuren. „Anders kom je nóóit", zeurde ze „Nee", zei ik, „maar het is ook niet iedere dag Nieuwjaar." Toen ik weg ging bij tante Mies drong het ineens tot mij door dat ik een enorme deugniet was. En ik liep dus spontaan een café binnen om dit» gedachte even verder uit te werken. „Gelukkig Nieuwjaar", zei ik in het algemeen. Maar ik vond geen weerklank. „Lamgeslagen door de oliebollen" dacht ik. Ik zat triest aan een kopje koffie te nippen. Toen hoorde ik ineens zeggen: „Dat is 'm: die vent, die dat brood mee wilde nemen: weet je nog wel Henk. Nou mot je d'r ook öp slaan." Het was een dame die deze krachtige taal sprak. En ze keek in mijn rich ting. Enfin, ik ontsnapte nog nèt aan een handgemeen. Maar vandaag ben ik weer gewoon slécht begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5