Eerste Kamer vindt de belastingen nog uiterst zwaar s Wandversiering of wegwijzer in de doolhof der dagen Vraaö! ee Antwoord SCHEEPVAARTBERICHTEN isr r J Nieuwe wensen; o.a. verhoging van belastingvrij minimum Ex-nazi voorzitter Saar-parlement DINSDAG 3 JANUARI 1956 PAGINA 6 In Rusland gaan de deuren moeilijk open Sir John Harding laat gymnasium op Cyprus sluiten De leerlingen namen deel aan relletjes Dr. Ney premier Beeld van St.-Petrus uit 350 na Christus? Russen klagen over Canadese brandweer De ramp in Geleen Prinses Wilhelmina betuigt deelneming Nederlandse bakker in Amerika bekroond ZES MAANDEN VOOR ROOFOVERVAL Nieuwe begrafeniswet 1 aorU ?r werkm^ Examens De jaarlijkse kalenders HHW 4: :.s m WÈSmm V... 'M, - i 1 r - 2 MARKTBERICHTEN "N De Eerste Kamer heeft by monde van de commissie van rapporteurs aan mi- nieter J. van de Kieft laten weten, dat zij de belastineen in Nederland nog uiterst zwaar vindt. Haars inziens dient dan ook geen middel onbeproefd te worden gelaten om de belastingplichti gen tegemoet te komen. Naar aanlei ding hiervan bepleitten zij, het opnieuw mogelijk te maken, de belastingen bij voorbaat ten name van de Staat te storten, met een rentevergoeding van b.v. 3 pet. over het wisselende credit van de belastingplichtige. Enkele leden verklaarden, wat de belastingen aangaat, een groot aan tal desiderata te koesteren. Zij be pleitten o.m. verhoging van het belas tingvrije minimum, verlaging van de inkomstenbelasting voor inkomens tot 15.000, verlaging van de loonbe lasting met tenminste 20 pet., afschaf fing van de vereveningsheffing voor de kleine ondernemers en vrijstelling /n een hoofdartikel trok het par tijblad van de Russische commu nistische partij, „Pravda", gisteren van leer tegen een niet bij name ge noemde architect, die in woonhuizen deuren laat aanbrengen, die zo zwaar zijn, dat vrouwen ze niet open kun nen krijgen. Na een opmerking, at de architect blijkbaar gebouwd heeft voor eec toekomstig ras van atleten, wilde de „Pravda" weten: „Maar hoe moet het met de mensen, die thans in Rusland leven? Moeten die wachten tot een sterke man voorbij komt?" De gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, heeft gisteren de sluiting van het Griekse gymnasium in Limassol gelast. Ongeveer duizend leerlingen van de school hebben in de afgelopen twee maanden deelgenomen aan rel letjes en betogingen voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland. In novem ber werd vanuit de school een bom ge- werpen naar een Britse patrouille, waardoor vier Britse militairen gewond werden. Een van hen is later over leden. Britse commando's zijn gisteren begonnen met het doorzoeken van de Trodesbergen in het zuidwesten var Cyprus. Daarbij hebben zij enige wa pens en explosieven ontdekt en vijf ter roristen gevangen genomen. Eoka. de grote verzetsorganisatie die het militaire deel van de campagne voor zelfbeschikking voor haar rekening neemt, heeft gisteren pamfletten uit gegeven, volgens welke in de periode van 18 november tot 22 december van het vorig jaar 76 Engelsen gesneuveld zijn en meer dan 100 gewond zijn. De verliescijfers van Eoka werden over die periode opgegeven als 1 dode, 3 gewon den. Daar gouverneur Harding de wer kelijke verliezen van het leger verbor gen houdt, maken wij ze bekend, zei Eoka. Volgens deze organisatie worden de doden en gewonden naar Suez ge- I stuurd om de verliezen geheim te hou- den. De pamfletten waren ondertekend I door Dighenis, de leider van de Eoka. (Rtr.) Het nieuwe Saarlandse parlement heeft gisteren de ex-nazi dr. Heinrich Schneider tot zijn voorzitter gekozen, maar de topfunctie van minister-presi dent gereserveerd voor dr. Hubert Ney, de 63-jarige leider van de gematigde christen-democratische partij van Saar land, die de meeste zetels in het parle ment heeft. Schneider, een jurist, had gehoopt zelf tot deze boge post uitver koren te worden. Schneider en Ney, die respectievelijk leiders van de Saarlandse democratische partij en van de christen-democratische partij zijn, welke beide partijen tezamen met de Saarlandse socialistische partij in de „Heimatbund" verenigd zijn. heb ben hun partijen tijdens de onlangs ge houden verkiezingen in Saarla d naar de overwinning gevoerd met beloften, dat zij het belangrijke kolen- en staal- gebied weer met Duitsland zullen verenigen. Dr. Schneider heeft gisteren verklaard, dat het verzoek van zijn partij om een volksstemming over de toekomst van het gebied naar zijn verwachting de eerste staatsrechtelijke kwestie zal zijn die in het parlement zal worden behan deld. Het voorstel beoogt aansluiting van Saarland bij West-Duitsland moge lijk te maken. Schneiders partij ver zocht eveneens om een volksstemming over de toekomst van Röchling-staal- fabriek te Vöiklingen, de grootste fa briek in het Saarland. (U.P., Rtr., O.P.A., A.F.P.i Volgens een Romeinse archeoloog is het bronzen beeld van Sint Petrus in Sint Pieter te Rome ouder dan aanvan kelijk werd aangenomen. Het bekende beeld, waarvan de tenen van de rechtervoet afgesleten zijn door de kussen der millioenen katholieken die in de loop van eeuwen een bezoek aan de kerk brachten, werd toegeschre ven aan de dertiende-eeuwse beeldhou wer Arnolfo di Cambio. Volgens ande ren evenwel moet het beeld zijn uit de vijfde eeuw. Carlo Cecchelli, professor in de chris telijke archeologie aan de universiteit van Rome, zeide nu dat het beeld dateert van 350 na Christus. Hij baseert deze veronderstelling op grond van een ver gelijking van het beeld met een kleiner sootgelfjk beeldje dat enkele jaren ge leden gevonden werd bij de grens tussen Indië en Afghanistan. van belasting voor investeringen uit bedrijfswinsten tot f 7500. Voorts bepleitten deze leden het voe ren van een afzonderlijk belastingbe leid ten behoeve van de bijzondere be langen van de middenstand. Andermaal wensten verscheidene le den de vraag ter sprake te brengen, of er niet een voorlopige oplossing moge lijk is. wat de aftrek van de bijzondere kosten wegens huishoudelijke hulp voor de gehuwde werkende vrouw betreft. Zij waren van mening, dat de navorde ring op de inkomsten van de gehuwde werkende vrouw een discriminatie van deze betekent. Vele leden hadden met enige be vreemding kennis genomen van de aan drang van regeringswege op een aan tal gemeenten uitgeoefend, om over te gaan tot de invoering van een reinigings belasting, een rioolbelasting e.d. Tenslotte stelden sommige leden de vraag, of de minister bereid is. te zij ner tijd afschaffing te bevorderen van het z.g. kwitantiezegel. Russische autoriteiten in Ottawa heb ben de Canadese brandweer ervan be schuldigd, dat de brand in de Sovjet ambassade aldaar niet op doortastende en oordeelkundige wijze is geblust. De brandweer heeft geantwoord met een te- genbeschuldiging. Het ambassade-perso neel hee't volgens haar een uur lang tevergeefs getracht het vuur zelf mees ter te worden alvorens het de brand weer waarschuwde. Men verwacht, dat de kwestie zelfs in het parlement zal komen en dat premier Louis St. Lau rent en de minister van Buitenlandse Zaken. Lester Pearson, op tal van vra gen zullen moeten antwoorden. Naar aanleiding van de ramp van j.l- vrijdag op het terrein van het S.B.B. te Geleen heeft H. K. H. Prinses Wilhel mina bij de directie van de Staatsmijnen inlichtingen ingewonnen omtrent de toe stand van de twee personeelsleden van de Bredase beton- en aannemingsmaat schappij, die momenteel in het zieken huis te Sittard worden verpleegd. H.K.H. heeft bij deze gelegenheid tevens haar innige deelneming betuigd met de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers van deze ramp. De Nederlandse bakker Nicolaas Bronsema, die vroeger in Nederland al verscheidene belangrijke prijzen op bak kerijtentoonstellingen heeft gewonnen, heeft de vorige week zijn eerste Ame rikaanse kampioenschap behaald. Op een concours voor employe's van de grote Hekman-bakkerijen in de Ame rikaanse staat Michigan behaalde Bronsema de eerste prijs met een fraaie decoratie van koekjes in diermotieven. Bronsema's inzending bestond uit een draaimolen, waarin leeuwen, beren, paarden, olifanten en andere dieren zaten, alles zelf gebakken. Bronsema kwam op dertienjarige leeftijd in het bakkersvak. Hij werkte in verscheidene Nederlandse bakkerij en en was tenslotte eigenaar van twee zaken in Groningen. Hij is kort na de oorlog naar de V. S. geëmigreerd. (U.P.) Een dertigjarige artist uit Heerlen, die de laatste vijf jaar als telepaat in vele plaatsen in Nederland optrad de man rijdt thans in een invalidewagen tengevolge van kwetsuren, opgelopen bij een gewaagde, geblinddoekte sprong over een tafel in het huis van bewaring te 's-Gravenhage is door de recht bank te Maastricht in tegenstelling tot de eis van een jaar, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met ter be schikkingstelling van de regering voor du tijd van twee jaar. Verdachte had in de zomer van 1954 te Antwerpen in een hotelkamer een roofoverval op touw gezet. Daarbij werd een ambtenaar van het departement van defensie beroofd van een bedrag van ongeveer 1200.-. welk geld hem als steekpenningen was uitbetaald door een handelsvertegen woordiger voor bemiddeling bij een departementsorder van rond 150.000. De scène, waarbij verdachte zich als ri'ksrechercheur voordeed en met een zogenaamd pistool (het was in werke lijkheid een pijp) dreigde, was in af sprak met de handelsvertegenwoordi ger opgezet. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen, dat de nieuwe begrafenis wet 1 april in werking zal treden. Dan zal tegelijk krachtens artikel 29 F van bovengenoemde wet een crematorium- besluit verschijnen, waarin o.a. voor schriften zullen worden gegeven om trent de inrichting van crematoria en de bestemming van de as. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd te Am sterdam voor Engels M. O.-B mevr. E. Janssen te Haarlem. W. Jacobs, Hen gelo (O.), R. Schiphof, Hoorn en A. J Stolwijk, Amersfoort. AMSTERDAM, 3 jan. Handelweten- schappen M. O. - A en Q: J. Withuis, Zuthphen. H. W. J. Wiekamp, Den Haag en D. v. d. Vooren, Zoetermeer. Een toestel van de Pan American Air lines verloor onderweg een van zijn motoren, terwijl een andere motor af sloeg. De piloot van het vliegtuig moest zijn toestel keren en wist zijn 42 pas sagiers op het vliegveld Ciampino te Rome weer veilig aan de grond te zetten. Op de foto de Dc-7-B, met op de plaats van de verloren motor een groot doek. A Ieder jaar weer zien wjj ons ge dwongen ons voor onszelf er reken schap van te geven, aan welke eisen een goede kalender moet voldoen. Er verschijnen immers, tegen het einde van elk jaar, naar wjj schatten, ette lijke honderdtallen van die nuttige drukwerken. De meeste ervan in de traditionele uitvoering: een flink for maat met stevige cijfers, echt dingen, waar men op de kantoren het jaar door iets aan heeft. Men kan er ook van een afstandje, snel en gemakkelijk op zien, de hoeveelste het vandaag is. Ze zijn gewoon nuttig en men heeft er dagelijks plezier over. Maar er zijn elk jaar weer een aan tal kalenders die nog iets meer willen dan alleen maar de datum aangeven, zij willen tevens wandversiering zijn. En als wij eerlijk moeten wezen: wij kie zen uit dezulke er altijd een voor eigen gebruik, niet in de huiskamer, waar voor zij al te veel plaats en aandacht eisen, maar voor het redactielokaal, waar wij onze bezigheden hebben. Soms komen wij daar bedrogen bij uit, dan blijken wij van onze stoel de cijfer»' niet te kunnen lezen. Want dat nu is bij die kalenders met-pretenties altijd weer het pro bleem: zij moeten een compromis wezen tussen fraaie wandaankle- ding en nuchtere wegwijzer in de doolhof der dagen. Het moet ons van het hart, dat wij in al de jaren, dat wij getracht heb ben de ons toegezonden kalenders met een critisch, zij het ook welwillend oog te bekijken, eigenlijk nooit een specimen hebben aangetroffen, waarvan wij zou den willen zeggen dat het ideaal was. Wellicht kwamen die van de Stads drukkerij van Amsterdam er het dicht-, ste oij; daar weet men in een moderne typografische conceptie de tweeslach tigheid tot een eenheid te maken. Meestal evenwel zocht men de fraai heid bij reprodukties van schilderijen en tekeningen en uiteraard ook herhaal delijk bij de moderne fotografie. Toch blijft men bij gereproduceerde schilde rijen het sterkst de afstand voelen, die uit de aard der twee verschillende za ken tussen kunst en nuchtere cijferrij- tjes blijft bestaan. Maar, al is de ideale oplossing dan niet gevonden, er ver schijnt toch we] het een en ander waar men alle waardering voor kan hebben Van het jaar vallen het meest op de v iac l -u.. ..W...V. .,.vWX" f Inwoning H. J. v. d. M. - Vraag a. Wij hebben een vergunning tot inwoning. De hoofd bewoners eigenaren van het huis vertrokken naderhand. De man over leed en de vrouw bleef bij een nicht wonen. Wij hebben nu vier kinderen. De echtgenote wil het huis niet defini tief aan ons verhuren, zodat ons de mo gelijkheid om te ruilen ontbreekt, a) moet de eigenaresse ons een vergun ning geven? b) Als ik op de een of an dere manier een vergunning in han den gekregen heb, kan de eigenaresse me dan nog dwars zitten voor wat be treft een ruiling? Antwoord: a. U hebt al vergunning om daar te wonen, daar hoeft u zich dus geen zorgen o er te maken. Gaat u lie ver naar het huisvestingbureau om de zaak te bespreken, zodat u van deze instantie een woonvergunning krijgt voor het gehele huis. b) Ja. zeer ze ker. Om te ruilen moet de eigenaar vergunning geven; de huiseigenaar van u en die van de andere partij en tevens een vergunning van het huisvestingbu reau. Bent u ingeschreven bij het huis vestingbureau voor een grotere woning? Laat dit eventueel direct doen en dan maar afwachten. Er zitten nog heel wat meer mensen veel en veel slechter dan u. Wij kennen wel gezinnen, die met hun zevenen in twee kamers moeten hui zen. Bespreek uw moeilijkheden op het huisvestingbureau. Dat is alles wat wij u kunnen raden. Huurverhoging T. K. - Is het juist, dat ik mijn hele leven door huurverhoging moet betalen voor buiten"chiMe wer - an mijn huur woning? Ik betaal het nu al ongeveer vier jaar. AntwoordHet uitvoeren van buiten schilderwerk behoort tot de normale on derhoudswerken. waarvoor geen huur verhoging verschuldigd is. Laat de huur prijs vaststellen door de huuradviescom missie, p.a. gemeentehuis, Hilversum Belasting betalen Th. V. - stelt een belastingvraag. Antwoord: Ja, de pensioenen behoren behoren tot het inkomen, dus u moet er belasting van betalen. Loonbelasting zal worden ingehouden wanneer u niet be neden het belastbaar minimum bent en ten slotte krijgt u een aanslag in de ink belasting, waarbij het totale inkomen in het jaar loon plus alle pensioe nen wordt belast, op welke aanslag echter de totale reeds ingehouden loon belasting in mindering wordt gebracht. De loonbelasting is dus een voorheffing op de inkomstenbelasting en u mag die bij de aangifte van uw inkomen dus ook niet aftrekken. Hoeveel u moet be talen, hangt af van de tariefgroep, waar in u valt en eventuele andere persoon lijke omstandigheden. Deze zijn uit uw schrijven niet af te leiden. Nalatenschap Abonné F. Ik heb gelezen, dat het wetboek is veranderd. Nu is mijn vraag deze: Ik ben bijna dertig jaar getrouwd met mijn tweede echtgenote. Uit beide huwelijken zijn vier kinderen geboren. Na de dood van mijn eerste vrouw heeft boedelscheiding plaats gehad door een notaris. Door omstandigheden was er niets dan schuld. Als ik straks kom to overlijden waarop heeft mijn vrouw dan recht? Antwoord: Er is wel een nieuw bur gerlijk wetboek op komst; dit is er ech ter nog niet. Wij nemen aan, dat u in algehele gemeenschap bent hertrouwd. Aangezien u zelf slechts schulden in ge- i meensehap bracht, betekent het twee- de huwelijk voor uw voorkinderen een voordeel. De nalatenschap van u wordt gelijkelijk verdeeld tussen uw vrouw en de acht kinderen. Zij delen dus met hun negenen de helft van de gezamenlijke boedel. De andere helft is voor uw echt genote. Overigens moet het voordeel van de tweede echtgenote, waaraan de wet beperkingen oplegt met het oog op benadeling van voorkinderen, berekend worden naar de uitkomst der gemeen- i schap bij haar ontbinding, In dit geval behoeft daarmede echter geen rekening te worden gehouden: uw vrouw bracht meer aan in de gemeenschap dan u zelf. 1 Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe. „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is,'in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. Naam van baby M C. B. - Als jonggehuwden een ba by verwachten en zij huldigen de goede gewoonte om de eerstgeborene (en even tuele volgenden) naar hun ouders te vernoemen, naar wiens kant wordt de baby dan het eerst vernoemd, ongeacht of het een zoon of dochter is? Antwoord: Als de eerste baby een zoon is, krijgt dit kind (in uw geval) de naam van de vader van de man; is het een dochter dan krijgt zij de naam van de moeder van de jonge vrouw. De tweede baby wordt dus genoemd naar resp. de moeder van de man en of de vader van de vrouw. R.-k. rusthuizen Mej. 31. 1. Zijn er nog r.-k. rusthui zen in onze omtrek en wat zijn de adres sen? 2. Als je 65 jaar wordt en wilt van Drees trekken, wat mag je dan op je ■'.Jaarboekje hebben dat ze het er af trekken? Antwoord: 1, Raadpleegt u daarvoor de Pius-Almanak (jaargang 1955 pag. 747)die zeker wel op een r.-k. leeszaal te uwer plaatse ter inzage zal liggen. 2. Als u gehuwd bent, wordt het bezit berekend naar een percentage van 6 pet., indien ongehuwd 8 pet. Wij raden u aan in ieder geval een aanvraag in te dienen bij de Raad van Arbeid. In dien het kapitaal niet al te groot is, is de mogelijkheid van een (gedeeltelijke) uitkering niet uitgesloten. kalenders van Elias' Textielfabrie ken, die vier moderne Nederlandse schilderijen hebben doen reproduceren, en Philips Roxane, die zes reprodukties geeft van schilderijen van Van Gogh. De kieurweergave in beide kalenders, hoewel niet volkomen feilloos, staat op hoog peil. De Spoorwegen zetten de traditie van de laatste jaren voort met goede reprodukties van zes schilderijen op treinen geïnspireerd. Eppo Doeve Heeft voor de Verenigde Touwfabrieken een aantal prenten ge maakt aan de hand van sagen en legen den, waarin touw een rol speelt: Gulli ver vastgebonden door de Lilliputters Odysseus aan de mast van zijn schip gebonden om het gezang der Syrenen te weerstaan, om enkele voorbeelden te noemen; aardige, kleurrijke platen. De zelfde Doeve heeft dan ook noe voor Phs. van Ommeren een aantal platen getekend over de scheepvaart. De kalender van de Bataafse Petro- leummaatschappü is gewijd aar Jules Verne: zeven van de oude prenten uit zijn boeken, hier van kleuren voorzien, versieren de kalenderbladen. Naar oude kopergravures z\jn de illustraties gemaakt op de kalender van de Hol landse Sociëteit van Levensverzekerin gen; de stijl van het drukwerk is daar goed b;i aangepast. Een reeks schilders en tekenaars hebben voorts nog aan kalenders ge werkt; Max Nauta met klederdrach ten voor de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank. F. J. D. Boers met aquarellen voor de Levensverzekerings maatschappijen Nillmij. en Arnhem, Snapper uit Harlingen eveneens met aquarellen voor de Ned. Verbruikers coöperaties, J. M. Luttge met potlood tekeningen voor de Nederlandse Lloyd. Werkspoor, Bouke van der Sloot met landschappen voor het Instituut voor Landbouwcoöperatie, Dick Kruizings met potloodtekeningen voor de N.V. Kon. Ned. Machinefabriek v.h. E. H Begemann; aantrekkelijke kalenders stuk voor stuk. Intussen zijn sinds jaren ook de voortbrengselen van de moderne foto grafie dankbaar voor kalenders gebruikt De kleurenfotografie komt langzamer hand ook aan goede reprodukties toe. De kalender van Esso geeft er fraaie voorbeelden van. Europese toto's alle maal, die uit Oslo naar onze smaak de fraaiste. Een vergelijking met de kleurenfoto's op de kalender van de Pan American Airways, die even indrukwekkend zijn, blijkt interessant, daar zijn een aantal foto's bij waarin, blijkbaar wel bewust, met grotere vlak ken kleur gewerkt wordt. In dat op zicht zijn trouwens ook de kleurenfoto's alle zeegezichten op de kalender van de K.N.S.M. interessant. Misschien is er ook wel iets van te bespeuren in de kleurenfoto's die men aantreft op de kalender van de Staatsmijnen en op die van de Holland-Amerikalijn; in ieder gevai zijn ook door de reprodukties goed geslaagd. Dat is minder het geval bij de wijnkalender", waar de repro- duktietechniek kennelijk tekort gescho ten is. Gewone zwart-wit foto's kunnen het ook nog altijd goed doen, zeker als ze van zo uitstekende kwaliteit zijn als op de kalender van de Sabena, of op die, zij het wat bescheidener van visie, van de Heemaf. Meer op de techniek afgestemd, maar goed van kwaliteit, zijn de foto's op de kalender van de N.V. Koninklijke Beton- en Aannemingmij. van War ning en Co. Meer op de poezie van hel kinderleven of van de natuur afgestemd is de kalender van het kinderkolonie- huis ,,St.-Willibrord" te Vierhouten, die overigens met een liefdadig doei wordt verspreid. PURMEREND, 3 januari. Eieren: kippen eieren 12—13 per 100 st., 1000 Eendeneieren 10per 100 st. Veemarkt. Runderen, totaal 530 stuk. 280 vette koeien 2.203.05 per kg goed; 132 gelde koeien 440775 per st. ma tig; 65 melkkoeien 5801000 p. st. matig; 32 pinken 400605 p. st. matig; 10 stieren 650 1350 p. st. goed; 11 graskalveren 150—300 p. st. matig; 14. Vette kalveren 250—375 p. st. matig; 303 nuchtere kalv.: v. d. si. 40— 70 p. st. v. d. fokkerij 75—130 p. st. matig; 221 vette varkens: v. d. si. 1.701.80 p. kg, v. d. zouterij 1.60—1.56 per kg, vette zeugen 1.40—1.56 per kg, stug; 905 biggen 3562.50 p. st. schrammen 5090 p. st. kalm; 16 fok- zeugen 275325 p. st. stil; 616 schapen vette 80130 p. st. fokkerij en weide 100140 p. st weidelammeren 30—90 p. st., vette lam meren 100—125 p. st., stug; 34 bokken en geiten 1060 p. st. matig; 16 paarden 440 880 p. st. stil; 2655 totaal aantal dieren. 3100 oude kippén en hanen (witte en rode) 2.052.15 p. kg; 300 oude kippen en hanen (blauw) 2.15—2.25 p. kg; 650 jonge hanen (blauw) 2.302.50 p. kg; 400 eenden 1.20— 1.80 p. st.; 300 konijnen 310 p. st.; 60 gan zen 8.509.25 p. st.; 12 zwanen 12—13 p. st. COPRATERMIJNMARKT A'DAM 2 jan. - Noteringen: febr., mrt., apr., mei, juni, juli 67 (67), aug., sept., okt., nov., dec., jan. 66% (66%). VEEMARKT AMSTERDAM 2 jan. Aange voerd 264 runderen, eerste soort f 2.953.05, tweede soort f 2.80—2.90, derde soort f 2.50 —2.70 per kg gesl. gewicht, handel duur, 145 yal'«ens eerste soort f 2.14—2.19, tweede srt. f 2.00—2.11 per kg gesl. gew., handel traag, 37 nuchtere kalveren f 1.15—1.35 per kg levend gewicht. PAARDENMARKT UTRECHT 2 jan. Aan- gevoerd: 270 stuks. Prijzen: luxe paarden f 800—1100, werkpaarden f 800—1000, oude paarden f 550800, paarden drie jaar f 700 —900, paarden twee jaar f 500—700, veulens f 300400, hitten f 500600, slachtpaarden f 1.70—2.—, slachtveulens f 2—2.20 per kg ge-* slacht gew. VEEMARKT ROTTERDAM 2 jail. Aanvoer in totaal 1600 stuks, vette koeien 1031, var kens 569. Prijzen in ets. per kg resp le, 2e en 3e kwal.: vette koeien 276—308, 256— 276, 236—256, varkens (lev. gew.) 182, 180, 178. AARDAPPELBEURS R'DAM 2 jan. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers f 9.50—10.50, Bintjes f 12.50, Bevelanders f 10 —10.50, Koopmansblauwe f 10.25—10,50, Meer- landers f 8.50—9.—, Voor export: Klei 35 mm opwaarts: Bintjes f 12 5013.Alpha's f 11, Meerlanders 40 mm opwaarts f 10—10 25. Zandaardappelen voor export 35 mm opw f 7.507.75, voeraardappelen f 2.753 25. prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op vagon. schip of auto. Eiermarkt Apeldoorn 2 jan Aan voer circa 150.000 stuks. Grote eieren f 12,75 tot f 14.- en henne-eieren f 7,50 tot f 12,50 per 100 stuks Prijzen opge- naakt uit 25 noteringen. Kleinveemarkt Apeldoorn, 2 jan. Aanvoer kippen circa 7500 stuks. Rode en witte kippen f 1,90 tot f 2.05 per kg; jonge hanen f 2,35 tot f 2,50 per kg; oude hanen f 2.50 tot f 3,50 per stuk; scha pen f 80 tot f 100; lammeren f 60 tot f 85; biggen f 45 tot f 55; kalveren f 45 WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gym., 7.25 gram., 8.00 nws, 8.15 gram., 8.50 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram., 9.40 gram. VPRO: 10.00 boek, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 laat je niet in de boot nemen!, 12.00 Promenade-ork., 12.33 platteland, 12.38 Promenade-ork., 13.00 nws., 13.15 ten toonstellingsagenda, 13.18 lichte muz., 13.45 medische kron., 13.55 gram., 14.30 jeugd, 16.00 zieken, 16.30 gram., 17.25 instr. kwintet, 17.50 regeringsuitz., 18.00 nws., 18.20 gram., 18.30 act., 18.40 Ham mond-trio, 19.00 jeugd, 19.10 lezing. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nws., 20.05 tussen de regels door, 20.15 gevar. progr. v. militairen, 20.55 Egmond, treurspel, 22.20 gram., 22.45 caus.. 23.00 nws., 23.15 Esperanto, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.25 vrouw. 9.35 zigeunerkwintet, 10.00 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.20 hoorspel, 12.33 amus.muz.. 12.53 gram., 13.00 nieuws, 13.15 amus.muz., 13.45 gram., 14.00 kamerork.. 14.45 gram., 15.40 piano, 15.45 vocaal ens.. 16.00 jeugd, 17.20 gram., 17.40 koersen. 17.45 orgel, 18.15 kamermuz., 18.35 gram 19.00 nws., 19.10 blaasmuz., 19.30 buitenl overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 omr.ork., 21.20 caus.. 21.40 gram., 22.15 volksmuz., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.25 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 17.00-17.15 V. d. kind. NTS: 20.15- 21.45 Filmprogr. ENGELAND, B"BC, home service, 330 m: 15.15 ork.conc., 19.30 volksdansen. 21.00 symf.ork., 22.15 symf.ork. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 amus.muz., 13.15 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 ork.conc., 16.45 gevar. muz., 17.30 dansmuz., 18.00 ork.conc., 19.00 liederen, 19.30 muziekclub. 22.45 pianospel, 0.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 ork.conc., 14.15 dansmuz., 16.00 jeugdconc., 17.35 amus.muz., 18.10 lichte muz., 19.15 omr.- koor en -ork. en sol., 22.10 symf.ork. en solist, 23.15 moderne muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 12.00 symf.ork., 20.30 lichte muz., 22.45 pianorecital, 23.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m: 16.30 omr.ork.17.10 zang en piano, 21.15 omr.ork., 22.15 ka mermuz. 484 m: 12.00 lichte muz., 14.15 ork.conc., 15.45 koorzang, 16.05 lichte muz., 20.00 ork.conc. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland: 17.45-18.15 Nieuws. Feiten v. d. dag. Engelse les v. beginne lingen, les 94. deel 4. (Op 224 en 49 m) DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. kind. 17.00 V. d. vrouw. Hier na: Progr.overz. 20.00 Journ. 20.15 Kook- praatje. 20.30 Spel. 21.15-22.00 Documen taire. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 18.45 Testbeeld. 19.00 La Penseé socialis- te. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Act. 20.15 Nws. 20.40 Gevar. progr. Hierna: Journ. LEKKERKERK 2 te Kopenhagen LIMBURG 2 te Penang. LAURENSKERK 2 te Amsterdam. LOMBOK p. 2 Windwar Pass. n. Cristobal. LEOPOLDSKERK p. 2 Dungeness n. Basr. LETO 2 op 200 mijl no Azoren n. Key West v.o. LUTTERKERK p. 1 P. Soudan n. Dubai. MAASLAND 31 dec. Rio Janeiro. MENTOR p. 1 Ouess. n. Paramaribo. MARPESSA 2 op 750 mijl w Dakar n. Pto. la Cruz. MITRA 2 te Singapore. MIJDRECHT p. 2 Burlings n Coryton. MALEA p. 2 Formosa n. Kobe. MOLENKERK 1 van Pt. Said n. Genua. MERWEDE 2 te Bremen. MURENA, p. 2 Okinawa n. Mirl. METULA p. 2 Tourane n. Miri. AKKRUMDIJK 31 Dec. te Hamburg. ALAMAK 1 te Ras Tanura. ALMDIJK 31 Dec. te New Orleans. AMERSKERK 1 te Rotterdam. AMSTELDIEP 31 Dec. te Muscat. ARENDSDIJK 2 te Philadelphia. ARENDSKERK 2 te Barcelona. AENEAS 2 te IJmuiden. ANGOLAKUST p 2 Dungen. n. Dakar. ALCETAS 2 n.m. 5 u. te Amst. verw. ARIADNE 31 Dec. te Genua. ALKAID p. 2 St. Pauls R. n. Las Palmas. ALPHA CCA 1 v. Rio Jan. n. New York. ALUDRA 1 v. Colombo n. Quilon. AMSTELDIJK 2 te Antwerpen. AMSTELLAND 1 v. St. Vine. n. R. Jan. ANNENKERK 31 dec. te Lorenzo Marques. AMBIORIX p. 2 Ouess n. Savona. ARDEAS p. 1 Kp. Prior n. Palermo ALBIREO p. 2 Vittoria n. Montevideo. AXELDIJK 2 te Paranagua. AMSTELDIEP 2 te Muscat. ARGOS p 2 Gibraltar n. Rotterdam. ABBEDIJK 2 op 700 mijl no Azoren n. Cristobal. AMSTELVEEN 1 op S00 mijl zo Kp. Race n. Albany (NY) ABBEKERK p. 2 Kaap Guardafui n. Aden. ALNATI p. 1 St. Vine. n. Rio Janeiro. ALBLASSERDIJK 2 te Antwerpen. AAGTEKERK p. 2 Kp. Guardafui n. Aden. ALMKERK p. 2 Burlings n. Marseille. ARTEMIS 3 te Houston verw. AMOR p. 2 Gibraltar n. Rotterdam. AMSTELPARK 1 450 mijl w Azoren n. Norf. BLOEMFONTEIN p. 2 Walvisbaai n. Las Palmas. BONAIRE 2 te Barbados. COTTICA 2 op 200 mijl zw Lands End n. Plymouth. JAGERSFONTEIN 1 te Hamburg. NIEUW AMSTERDAM 2 te New York. NOORDA Ml te Rotterdam. ORANJE p. 2 Malta n. Port Said. ORANJEFONTEIN 2 te Kaapstad. WATERMAN p. 2 Pt. Soudan n. Rdam. WILLEM RUYS p. 2 The Brothers n. Suez WESTERDAM 2 te New York. ZUIDERKRUIS 2 v. Las Palm. n. Antw. BUSSUM p. 2 The Brothers n. Basrah. BALI 1 op 100 mijl n. Bermuda n. Alexandr BRITSUM 2 te Santa Martha Grande BAARN 1 te Hamburg. BLIJDENDIJK 1 te New York. BENIN KUST 1 te Hamburg. BREDA 2 op 750 mijl zw Azoren n. Venz. CALLISTO 2 op 400 mijl o Norf. n. Rdam. CALTEX PERNIS p. 2 Bui. n. Rdam. CLAVELLA p 2 Muscat n. Madras. CALTEX UTRECHT p. 2 Malta n. Rdam. CALTEX DELFT p. 2 Kreta n. Rdam. CALTEX LEIDEN p. 2 Oporto n. R'dam. CALTEX NEDERLAND p. 2 Holten, n. Rotterdam. CALTEX THE HAGUE p. 2 Oporto n. Rotterdam. CERONIA p. 2 Socotra n. L. Marques. CRANIA 2 op 350 mljl no St. Maarten n. Liverpool. DRACO 2 te Oporto. DELFT 1 v. Santiago de Cuba n. Hamb. DUIVENDRECHT 2 op 650 mijl wzw Scilly n. Good Hope. DIEMERDIJK 1 op 500 mijl ozo Bermud n. Southampton. DORESTAD 3 te Groton verw. DAPHNIS p. 1 Kp Hatteras n. Curacao. EEMLAND 1 te Bahia. ESSO AMSTERDAM 2 te Sidon. ETREMA p. 2 Guadal. n. Stanlow. EENDRACHT p 2 Kp. Bourgar. n. Esbjerg ENA 1 v. Stanlow n. Thamesh. EOS p. 2 Finisterre n. Alexandrië. ESSO DEN HAAG p. 2 Ferim n. Ant. FARMSUM 2 op 700 mijl wzw Ouess. n. Havre. FRIESLAND 1 te Singapore. GROOTEKERK 1 te Durban. GUINEEKUST p. 1 Kp Palmas n. Lagos. GANYMEDES 1 te Kingston (J). GAASTERKERK p. 2 Kudat n. Iloilo GRAVELAND 2 te Recife. HEELSUM 2 te Antwerpen. HERSILIA 1 te Barranquilla. HECUBA p. 1 San Salvador n. New York HAARLEM p. 1 Ouess. n. San Juan P.R. HECTOR 2 te Napels. HERA 1 v. Demerara n. Pro Ordas. HILVERSUM p. 2 Burlings n. Fahaheei. H1THOR 1 te Alexandrië. HELICON 1 v. Cristob. n. Santiago de Cuba HELENA 2 op 500 mljl zw Azoren n. Rdam HERMES 1 te San Juan del Sur. HOUTMAN p. 2 Sabang n. Mahe. HAULERWIJK 4 te Hampt. Roads verw. I'.OS 2 v. Golh-nburg u. Amsterdam. JASON 1 te Miragoane. JUPITER 1 te Bourgas. KARIMATA 2 v. Port Said n. Napels. KORATIA 2 te Maracaibo. tot f 65 per stuk; konijnen f 2 tot f 8 pei stuk; wilde konijnen f 1.. tot f 1,75 per stuk; hazen f 4 tot f 8. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boêrenno- tering) 2 jan. Rode tarwe 24.50—25.50), rogge 18—20, zomergerst 23—24.75, haver 21—23, groene erwten 3034, kapucijners 4552.50, br. bonen 45—50, karwijzaad 114117, blauw maanzaad 160167.50, alles in guldens per 100 kg. VEILING VENLO, 2 januari. Andijvie A 5565, Bieten, rode A 1011, B 4, Champig nons I 282—307, II 249, III 238, Kool Rode 9—12,50, Witte 7,50—8, Savoyen A 15—18, Spruitkool A 34—36, Boerenkool 12,29—18, Knolselderij A 22—27, B 12—19, Peen, rode Breekpeen A 1115,60, B 16—19,50, C 12— 14,50, Prei A 17—20,20, B 10,70. Radijs 5,80, Schorseneren A 37—46, B 14—25, Sla Kas A 13,30—21,20, Witlof A I 42—44. A II 35—40, B I 41, B II 3640. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. KELLIA 2 op 200 mijl w. Finist. n. Helsinki. KATELYSIA p. 2 Geraldton n. Singapore. KREBSIA 2 op 400 mijl no San Juan P.R. n. Curacao. KRYPTOS 2 op 300 mijl no Kp. Leeuwin 'w.ta p. 2 Finisterre n. Hamburg. KALYDON p. 2 Azoren n. Curacao. KOROVINA 1 V Stockholm n. Rdam. KERMIA p. 2 Kuria Muria n. Abadan, KENIA p 1 Ouess. n. Curacao. KERTOSONO p. 2 Kp. San Lucas n. Balb. KORENIA 31dec. te Curacao. LAERTES p. 2 Burlings n. Liverpool. LANGKOEAS 1 op 125 mijl o. Bermuda n. Houston. LINDEKERK 1 V. Suez n. Damman. LEERSUM p. 2 Key West n. Savannah. LEMSTERKERK p. 2 R. Fartak n. P. Said. LIEVE VROUWEKERK 2 op 150 mijl no Mogadlsco n. Beira. WOENSDRECHT 1 van Chittag. n. Abadan. WONORATO 1 op 550 mijl zw Kp. Raca n. Beyrouth. WONOGIRI 2 van Colombo n. Djibouti. ZUIDERZEE 3 te North Sydney verw. AEGIS 2 v. Pto. Ordaz n. R'dam BOSCHFONTEIN 3 te Suez CALTEX PERNIS p. 3 Finisterre n. R'dam. STAD BREDA 1 op 500 mijl zo Kp. Rac» n. Newport News. CELEBES 3 te Penang. GROOTE BEER 2 te Rotterdam. HELDER 3 te Huil. KYLIX 2 v. Rotterdam n. Thameshaven. 1 APBTES r». 3 Oastiuats n. Liverpool. LOENERKERK 3 te Suez. LOOSDRECHT 2 nog te Kuwait. MACOMA 3 te Abadan. MAPIA 3 te Colombo. MARISSA t. 3 te Gibraltar. MF.LISKERK 2 te Djibouti. MUIDERKERK 3 v Perin n. Karachi. MYONIA t 2 v. Pladju n. Tj. Priok POELAU LAUT 3 Sabang n. Belawan. POELAU LAUT p. 3 Algiers n. Pt. Said. PRINS ALEXANDER 2 te Reggio. ROGGEVEEN 4 te Hongkong verw. ERINNA t. 6 te Pt. Sudan verw. CISTULA t. 2 v Lor Marques n. Abadan. RONDO 3 te Penang. STAD VLAARDINGEN 2 te Philadelphia. GABIAN p. 1 Suez n. Damman. TJISADANE 5 te Singapore verw. VASUM 2 te Pt. Said. ZUIDERKRUIS 2 v. Las Palmas n. A'dam. MEERKERK p 2 Finist. n. Antwerpen. MIDAS 31 dec. van Eleusis n. Mastaganem. NERO 2 te Amsterdam. NESTOR 3 te Mobile verw. NIGERSTROOM 1 te Freetown. OOTMARSUM 1 te Amsterdam. OSIRIS p 2 Grand Cayman n. Maracaibo. OBERON 1 op 350 mijl no Azoren n. R'dam. OPHIR 2 te Djakarta. ONDINA 1 van Tarakan n. Singapore. OVULA 2 te Soerabaya. ORESTES 2 op 700 mijl o ten n Bermuda n. St Kitts. OOSTKERK p. 2 Esperance n. Adelaide, o: DFKERK 2 te Marseille. POLYDORUS p. 2 Kp. Guard, n. Belawan. PRINS FRED. WILLEM p. 2 Oporto n. R'm PEPERKUST 1 van P. Harcourt n. Takoradl POLYPHEMUS p. 1 Key West n. Newport News PLATO p. 2 Ouessant n. Lissabon. PYGMALION 1 te eTrinidad. PRINS WILLEM II p. 1 Dover n. Moss. PHIDIAS 2 te Amst. POSEIDON p. 1 San Salvador n. Baltimore. RIJNLAND p. 2 Casquets n. St. Vincent. RAK) p 2 Ceylon n. Vizagapatam. ROTULA p. 2 Natal n. Rio Janeiro. RIDDERKERK 2 te Mombassa. ROEBIAH 1 van Beira n. Dar es Salaam. RITA 3 te Telok Anson verw. RIOUW 2 van Honolulu n. Vancouver. ROTTI 31 Dec. te New York. RADJA 2 te Sandakan. SCHELPWIJK p 2 Onslow n. Singapore. SAIDJA 2 te Poelau Samboe. STAD DORDRECHT p. 2 Minorca n. Gen. 8TR4AT MALAKKA 1 te Hobart. SALLAND p. 2 Fernando Noronha n. Lai Palmas SHERATAN 1 op 600 mijl ono Tristan da Cunha n. Santos SARPEDON 1 van New Orleans n. W. Indië. SINABANG p. 2 Cooktown n. Hollandia. SCHIEDIJK 1 op 300 mijl no Azoren n. Havre. SCHERPENDRECHT 2 op 750 mljl ZW Azoren n. Curacao. STAD ROTTERDAM 1 op 400 mijl zw Kp Race n. Rdam. SALAWATI 2 van Colombo n. Suez. SUMATRA p. 2 Malta n. New York SCHOUTEN 2 te Kobe. STRAAT MOZAMBIQUE 4 te Hongkong verw. TANKHAVEN III 2 te Singapore. TIBIA 2 dwars Townsville n. Miri. TOMINI 2 te Colombo. TELAMON 2 te Curacao. TITUS 2 van Ceuta n. Rdam. TOMOCYCLUS 2 te Curacao. TIBERIUS 4 te Jacksonville verw. TRAJANUS 4 te Paramaribo verw. TALISSE p. 2 Burlings n. Bona. TJISADANE 5 te Slngap. verw. TJITJALENGKA p. 2 Belawan n. Mauritius. THEMISTO p. 2 Key West n. Houston. TOMORI 1 van Port Said n. Genua TARIA p. 1 P. Soudan n. Fao. TANKHAVEN I 2 te Makassar. TAMO 1 te Rio Janeiro. TERNATE 1 te Rdam. TELAMON 1 te Curacao. THALETAS p. 2 Ouess. n. Rdam. TJISONDARI 1 op 300 mijl o Tristan di Cunha n. Kaapstad. UTRECHT p. 2 Burling- n. Pt Said. VAN CLOON 2 te Semarang. VAN SPILBERGEN 2 te Bordeaux. VAN LINSCHOTEN 1 te Pointe Noire VAN NOORT 2 te Sydney. ;f, n 2 Finisterre n. Algiers. WATERLAND 2 in Golf van Biscaye n. Emden. ALBLASSERDIJK 3 te Antwerpen. ALHENA 3 te Buenos Aires ARKELDIJK p. 3 Valencia n. New York. BONAIRE 3 te Trinidad. ESSO ROTTERDAM 2 v. Vliss. n.Sidon. LIBERTY BELL 3 v. Pt. Said n. Philad. OLDEKERK 3 te Marseille PRINS JOHAN WILLEM FRISO 2 te Let" xoes. STAD LEIDEN 3 te Hamburg. STATUE OF LIBERTY 3 te Philadelphia. TALISSE p. 2 Gibraltar n. Bona. UTRECHT p. 3 Algiers n. Port Said. ZIJPENBERG 2 v. Bona n. Dagenham.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 6