De Kerk in SPANJE in de twintigste eeuw Niveau van Katholieke leven laatste twintig jaar gestegen be gouden broom Gasvoorziening voornamelijk op regionaal niveau Vervoer naar West-Afrika meer dan verdubbeld TOCH EEN TUNNEL! Vacatures op scholen stijgen ERIC DE NOORMAN G. N. Olsthoorn, Ridder van het Heilig Graf Als toporgaan een Nationale Gas Maatschappij Amsterdamse lijndienst geheel gereorganiseerd Min. Beijen: „Nauwere vriendschap tussen Y.S. en Europa dan ooit te voren" Kerstgratificaties van gemeenten KRUISWOORDRAADSEL Slachtoffers ramp Celeen begraven II WOENSDAG 4 JANUARI 1956 PAGINA Geringe vooruitgang op sociaal gebied Leider van hulpactie voor Hongarije Russische kunstmaan zes maanden eerder dan de Amerikaanse? Machinist veroordeeld Onvoorzichtig gereden met trein Oostduits ambtenaar vlucht huiswaarts Opnieuw spoorweg aanslag gepleegd bij Brunswijk Gunstige ontwikkeling bij „de Nederlanden van 1845" Voorlopig rapport aan minister Zijlstra y Vier Nederlanders schrijven in Fortune Prof. dr. J. Ph. Vogel 85 jaar Première voor Nederland bij Brabants Orkest Vragen aan minister Beel Foire de Lyon 1956 Tijdelijke vliegverbin ding AmsterdamLyon E. J. Duintjer overleden Jaarvergadering K.O.V. Harmonica-bussen bij de Gelderse Tram 'Ojplossing kruiswoordraadsel van dinsdag In 1955 hogere omzet op Westlandse veilingen Plh. de Kanter tachtig jaar (Van onze correspondent in Spanje) compenetratie zou bestaan tussen de politiek en de godsdienst was echter volkomen onjuist. Niettemin hielden enige naieve geesten er dit vooroor deel op na. Van de geestelijkheid overgaand naar de leken constateerde mgr. Castan, dat I hier de vooruitgang geringer was ge- we est, op sociaal gebied zelfs „zeer schaars". Al met al toonde echter het Spaanse volk betrekkelijk een intensie ver katholiek leven dan andere volken. Dit viel af te leiden zowel uit de sta- tistieken t.a.v. het vervullen van de kerkelijke plichten als vooral uit het medeleven met grote collectieve evenementen, zoals het Eucharistisch Congres en de missies in de grote ste den. Ook het Spaanse katholieke cultu rele leven staat, aldus de spreker, op een veel hoger niveau dan twintig jaar geleden, met o.rn. wijsgerige en god geleerde tijdschriften, die in niets onder doen voor die uit het buitenland en Voor de „Katholieke Nationale Bond van IJveraars voor het Geloof", dewelke men kan beschouwen als de overkoepeling van een aantal organisaties, heeft dezer dagen te Madrid mgr. dr. Castan, hulpbisschop Van het Taragonese aartsdiocees, een belangwekkende conferentie gehouden over het thema: „Voor- en achteruitgang van de Kerk in Spanje gedurende de twintigste eeuw". Mgr. Castan behoort, om het zo maar uit te drukken, tot de jongere generatie van het Spaanse episcopaat en hij is tevens „natio naai adviseur" van genoemde bond. Zijn conferentie, zo ontlenen wij aan met een Katholiek uitgeversbedrijf een door het katholieke dagblad ,.YA" gepubliceerd verslag, wilde een poging de „Biblioteca de Autores Cristianos" zijn tot het exact weergeven van de werkelijke toestand van het katholicisme 1 aat ongetwijfeld de beste katholieke in Spanje; en zulks nie*t in een geest van negatieve auto-critiek die momen- oTde^n^ teel „in zekere kringen zozeer in zwang is doch met de „bedoeling om allen versiteiten de algemene sfeer thans ka- te prikkelen tot dienst aan de Kerk en tot de hervorming van alles, waarin tholieker dan 25 jaar geleden. De recht- de Kerk die hervorming van node heeft". i zinnigheid van het professoraat is i zichtbaarder en onder de studenten is gen uit de seculiere geestelijkheid eer- j een gezonde „inquietud" t.a.v. het tijds een zeldzaam verschijnsel degodsdienstig probleem een gangbaar „Organisatie voor Spaans-Amerikaanse verschijnsel, priesterlijke samenwerking", de veler lei taken op maatschappelijk terrein, waar de huidige Spaanse priester zijn Tot beter begrip van deze inleidende - - - woorden van de spreker willen wij on- schouders onder heeft gezet, zoals de zerzijds hier eerst terloops gewag maken van een polemiek tussen Spaan se katholieke intellectuelen en voor mannen, waarbij het gaat over de op portuniteit van het breed in het open baar uitmeten van de feilen en de tekort komingen, die het Spaanse katholicisme zouden aankleven. De ene groep stelt zich daarbij op het standpunt, dat „zelf kennis", desnoods de meest onbarm hartige, het begin van alle wijsheid is, i.e. van de wijsheid, die het op verbe tering gerichte beleid moet inspireren. De andere groep voert daartegen over aan, dat deze „autocritiek" vaak een defaitistische uitwerking heeft, het gevoel voor proporties uit het oog ver liest en tegenover de katholieke buiten wereld het Spaanse katholicisme me nigmaal in een inferieur licht stelt, ter wijl toch ook het katholicisme in die buitenwereld niet van feilen en gebre ken verstoken pleegt te zijn. Om nu terug te keren tot de conferen tie van mgr. Castén: bij het hervor men dient men voorzichtig te werk te gaan; niet als Luther, die tegen de kerk in ging en dus een misvormer was, doch als Ignatius, die met de kerk werkte en dus een werkelijk her vormer is geweest. Voor wat de Spaan se geestelijkheid betreft wilde mgr. Castan goed vastgelegd zien, dat deze in alle opzicht opwaarts beweegt. In 't bijzonder de seminaries beleven 'n tijd perk van voortdurende intellectuele en geestelijke opgang. De spreker releveer de de overvloed van missionarisroepin- Tegenover dit alles moest mgr. Ca- tan tot zijn spijt vaststellen, dat de moraliteit van het Spaanse volk met arbeidersbroederschappen van de Kath. Actie, het diocesaan bouwen van arbei- betrekking tot het zevende en zesde derswoningen, de bestrijding van degebod achteruit was gegaan. Hij weet De heer G. N. Oltshoorn uit Amster dam, leider van de stichting „Hulp actie voor Hongarije", is benoemd tot „Hongaars" ridder van het H. Graf van Jeruzalem. De Hongaarse afde ling van deze tijdens de kruistochten aan het einde van de elfde eeuw ge stichte ridderorde heeft de 63-jarige Amsterdammer in haar rijen opgeno men vanwege zijn uitzonderlijke ver diensten op het terrein van de chari- tas, met name vanwege zjjn hulp aan de Hongaren in hun eigen land en in de diasporagebieden. Binnenkort zal de heer Olsthoorn in Wenen tijdens een bijzonder kapittel van de Hongaarse afdeling sinds de komst van het communistisch regiem in Hongarije in Oostenrijk gevestigd door de commandore, de aartshertog dr. Josef-Franz von Habsburg, offici eel tot ridder geslagen worden. De stichting „Hulpactie voor Honga rije" heeft tussen beide wereldoorlogen 33.500 ondervoede Hongaarse kinderen hij Nederlandse pleegouders onderge bracht. In 1947 werd dit werk hervat en dat jaar nog kon reeds een eerste na-oorlogs transport van 500 kinderen naar ons land komen. Een tweede transport met weer 500 kleintjes werd door een verbod van de nieuwe com munistische machthebbers getroffen. De heer Olsthoorn kreeg toen van kar dinaal Mindszenty, drie maanden voor diens gevangenneming, de opdracht het Hongaarse volk te blijven helpen. Hij heeft die taak aangevat en in de af gelopen vijf jaren opmerkelijke resul taten mogen boeken. Het Engelse communistische blad Daily Worker heeft in een bericht van zijn correspondent in Moskou gemeld, dat Rusland nog dit jaar een kunst maan zal lanceren, minstens zes maan den eerder dan de Amerikanen dat volgens hun plannen zullen doen. De Daily Worker beweert, dat deze „verrassende mededeling" is gedaan door prot Pokrovski, „een leidende figuur in de Sovjet-commissie voor Interplanetair verkeer". De correspondent van het commu nistische blad bericht verder, dat de Russen al experimentele satellieten met honden en apen aan boord heb ben gelanceerd. Deze Russische pro jectielen zijn honderden mijlen in de Interplanetaire ruimte doorgedrongen en de proefdieren zijn ongedeerd op de aarde teruggekeerd, aldus het blad. (U.P.) De rechtbank te Zwolle heeft een 37- jarige oud-machinist der N. S. conform de eis veroordeeld tot een geldboete van f 150.alsmede een hechtenis- straf van een maand voorwaardelijk, omdat hij volgens de tenlastelegging op 7 mei j.l„ toen hij nog machinist was, grovelijk onvoorzichtig en onoplettend heeft gereden met een militaire trein. Deze trein reed veel te hard over een wissel bij Oldebroek, hetgeen een ont sporing tot gevolg had, waardoor twee militairen om het leven kwamen. De oud-machinist had verklaard, dat hij volgens de lichtseinen ter plaatse ge rechtigd was met een zo grote snelheid te rijden. De Nederlandsche Spoorwe gen hielden echter vol, dat de seinen Ijyst aangaven, dat hij snelheid diende IsTninderen, werkloosheid door het oprichten van parochiële werkplaatsen voor arbeiders scholing enz. Donker punt Een donker punt in het beeld was volgens mgr. Castan, dat in enige sectoren van de geestelijkheid nog een zekere routine of inertie heerste. Dit schreef hij voornamelijk toe aan het ontbreken van externe en zicht bare vijanden, om mee te strijden. Dat er in Spanje een buitensporige De plaatsvervangende leider van de hoofdafdeling wetenschappen van het Oostduitse ministerie van volksgezond heid, dr. Theodor Bruck, is naar West- Berlijn uitgeweken, zo deelt het infor matiebureau-West mede. Bruck, die tot de communistische Eenheidspartij behoort, verklaarde dat hij een lans had gebroken voor Oost duitse artsen, die zich medicamenten uit West-Duitsland lieten toezenden via schuiladressen in West-Berlijn en die daarvoor door de Staatsveiligheidsdienst moesten worden gestraft. Deze houding van Bruck werd als „staatsvijandig" beschouwd. Hij vluchtte naar het wes ten om een arrestatie te voorkomen, (D.P.A.) Gisternacht is in de buurt van Brunswijk de zestiende spoorwegaan slag sinds de nazomer van het vorige jaar gepleegd. Onbekenden hadden een vat met 200 liter petroleum en een paal van vier meter lengte op de rails gelegd. De locomotief van een goede rentrein schoof de hindernissen terzijde zonder dat schade van betekenis werd aangericht. Bij geen der vorige 15 aan slagen is overigens noemenswaardige schade veroorzaakt. Ofschoon een be loning van 3.000 mark is uitgeloofd, is het tot nu toe niet gelukt is de dader te grijpen. (D.P.A.) zulks aan de gevolgen van de burger en de wereldoorlog, aan het steeds toe nemend tourisme en aan de overvloed van middelen tot snelle ideeënverbrei- ding. De hoofddirecteur van de Assurantie Mij. „de Nederlanden van 1845" ver klaarde in zijn jaarrede, dat de produk- tie aan nieuwe levensverzekeringen in 1955 tot een nieuw record van 375 mil joen is gestegen. De ontwikkeling van de brandverzekering en de ongevallen verzekering was minder spectaculair, maar eveneens bevredigend. Het totale premie-inkomen van het concern, dat in 1954 176 miljoen beliep, zal dit jaar een flinke verdere stap naar da 200 miljoen hebben gedaan. 38. Svsiti legt in korte woorden aan de hoofdman en zijn metgezellen uit, wat de reden is van Erics ontsteltenis. De mensen zijn vol. medeleven, doch doai er hier verder niets voor hem te doen valt, neemt Eric afscheid van hen en begeeft zich met zijn makkers op de terugweg. Somber en mismoedig lopen zij voort en Erics gedachten gaan uit naar eigen ellende en naar de zorg, hoe dit aan Winonah te melden. Ook Cendrachs woorden dringen zich in zijn herinnering op: „Laat de jeugd het leven uit haar dromen, het ontwaken kon slechts lering zijn". Maar dit.... Nadat zij ongeveer een half uur hebben gelopen, horen zij een kreet en omkijkend, zien zij een bereden krijger hun, gebaren makend, achterop komen. Als de man binnen gehoors- afstand is, roept hij hijgend: „Komt mee, snel". Het blijkt een der inwoners van de nederzetting te zijn en hij vertelt, hoe hun mannen een stervende Noor hebben gevonden en naar de nederzetting gebracht. „Wij dachten, dat het wellicht een der krijgers van uw zoon was". Haastig volgen zij de man en vinden de hoofdman geknield bij het lichaam van de stervende. Bij hun nadering kijkt de hoofdman op en zegt: „Hij is dood; hij heeft iets over uw zoon verteld, dat wij nog met moeite konden verstaan. Zoals wij het begrijpen, had uw zoon genoeg van de bende rovers en is met zijn mannen de heuvels in gevlucht. Daar moesten zij de stervende, op zijn eigen drin gend verzoek, achterlaten, en zo vonden onze mensen hem. Uw zoon is dapper, Heer; hij heeft gezworen zijn eer te zullen zuiveren door een gevecht met Hake, om de doden te wreken en wil daarbij overwinnen of sterven. Hij is in zuidelijke richting vertrokken, om Hake op te vangen". Bij dit bericht verdwijnt Erics aanvankelijke vreugde over het in leven zijn van zijn zoon als sneeuw voor de zon. „Dit is dan tóch het einde", denkt hij verbitterd. Want bij een gevecht met Hake is Erwin ten dode opge schreven. 4 augustus 1955 heeft de minister van Economische Zaken de commissie or ganisatie landelijke gasvoorziening ge ïnstalleerd Deze commissie had tot taak advies uit te brengen omtrent de taak en de statuten van een organisatie voor de landelijke gasvoorziening en de wenselijkheid van wettelijke maatrege len op het gebied van de landelijke gas voorziening. Deze commissie heeft thans een voor- Op zijn „maiden voyage" liep voor het eerst het m.s. „Angolakust" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij N.V. de haven van Amsterdam binnen om aan de etablissementen van deze re derij Nederlandse exportprodukten te la den voor de Westafrlkaanse gebieden. „Het m.s. „Angolakust", werd spe ciaal gebouwd voor de vaart op West- Afrika en dit is het laatste schip van het voor de Holland West-Afrika Lijn N.V. ontworpen nieuwbouwprogramma van zeven schepen. De vaart op West-Afrika wordt geza menlijk onderhouden door de Holland sche Stoomboot Maatschappij N.V. en Achter het Rijks-luchtvaartlaboratorium te Amsterdam is men bezig een reus achtige nieuwe windtunnel te bouwen. Verschillende gedeelten van 300 ton worden door middel van een grote montagestelling aan elkaar gebouwd. Vier prominente Nederlanders minister J. W. Beyen, Paul Rijkens, dr. W. van Royen (chef buitenlandse dienst Ned. Jaarbeurs) en dr. E. L. Kramer (directeur-generaal voor de Energie voorziening en de Industrialisatie van het ministerie van Economische Zaken) hebben bijdragen geschreven voor de jaarlijkse artikelenreeks van het tijd schrift „Fortune", die gepubliceerd wordt onder de titel „The new goals". „Fortune" stelt vast, dat de leidende figuren uit Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en Nederland „een verras sende overeenstemming met betrekking tot de toekomst vertonen". Een hunner voornaamste wensen: vrijere handel. Een hunner voornaamste zorgen: on ontwikkelde gebieden. Minister Beyen schrijft o.m.: Er is tegenwoordig een dieper bewustzijn van de geestelijke en materiële waarden, die de vrije wereld moet verdedigen, er is een groter ge meenschappelijkheid van doelstelling en een nauwere vriendschap tussen de Verenigde Staten en Europa dan ooit te voren. En of wij een oorlog kunnen vermijden zal evenzeer van deze ge meenschappelijkheid van doelstelling afhangen als van de militaire kracht der vrije wereld. „Ik behoef er niet de nadruk op te leggen, van hoe vitaal be lang het voor Nederland is, dollars te verdienen door de uitvoer van zijn pro- dukten. Aangezien wij relatief weinig grondstoffen bezitten, is datgene wat wij te exporteren hebben met werk van onze handen en hersenen. En aangezien wij het dichtstbevolkte land in Europa zijn, moeten wij ook indien wij onze hoge maatschappelijke standaard willen behouden een aanzienlijk aantal van onze zonen en dochters exporteren. De emigratie uit ons land naar de Verenig de Staten is geenszins onaanzienlijk. Doch wij zouden u gaarne een veel gro ter aantal van „zo en zo's" willen ver schaffen. De stichters van Nieuw-Am- sterdam hebben tenslotte geen slechte erfenis nagelaten." (UP) de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij, welke maat schappijen het beheer hebben opgedra gen aan de Holland West-Afrika Lijn N. Met het oog op de snelle ontwikkeling van de Westafrikaanse gebieden wer den reeds in 1952 plannen ontworpen om de dienst van de Holland West-Afri ka Lijn aan te passen aan het groeiende verkeer. Het bleek gewenst de dienst te reorganiseren door de grotere sche pen te vervangen door nieuw te bou wen schepen van een kleiner type, t.w. van circa 5.0000 ton. Door 10 van deze kleinere schepen te gebruiken in plaats van 4 van het grotere type, aangevuld met gecharterde tonnage, kon het aan tal loshavens per schip beperkt worden hetgeen een kortere reisduur tot gevolg heeft en een grotere frequentie van de afvaarten. Het werd zodoende moge lijk het aantal afvaarten vergeleken met 1952 te verdubbelen en thans wordt viermaal per maand een afvaart van Hamburg, Amsterdam en Antwer pen naar West-Afrika gegeven, waar van er drie naar het gebied tussen Da kar en Duala gaan en één naar Angola en Belgische Congo. Bovendien wordt Bordeaux circa tweemaal per maand aangelopen. De schepen, varende voor de Holland West-Afrika Lijn zijn nu: de m.s. „Ni- gerstroom", „Guineekust", „Angola kust", ,Van Spilbergen" en „Van Lin- schoten". Dat de b« de Holland West-Afrika Lijn betrokken rederijen een vooruit ziende blik hebben gehad, blijkt uit het feit, dat het vervoer van West- Europa naar West-Afrika sedert einde 1953 meer dan verdubbeld is. De Ne derlandse export deelt in deze groei, vooral wat betreft het vervoer naar Nigeria en de Goudkust. Ook wat de import aangaat, speelt Nederland een belangrijke rol. Grote hoeveelheden cacao, koffie, palmpitten, eetbare oliën en hout worden van West- Afrika ingevoerd en voor de Nederland se handel is het dan ook van groot belang, dat de H.W.A.L. met een moderne vloot voor een goede verbin ding tussen Nederland en de West-Afri kaanse gebieden zorgdraagt. Op 9 januari zal prof. dr. J. Ph. Vogel, oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden in het Sanskriet en de Indische archeologie, zijn 85ste verjaardag vieren. Prof. Vogel is de nestor der Leidse oud-hoogleraren. Hij werd op 9 januari 1871 te Den Haag geboren en bezocht de H.B.S. te Alkmaar en het gynma sium te Haarlem. Hij studeerde Ne derlandse letteren aan de universiteit te Amsterdam waar hij in 1897 promo veerde op een proefschrift over „Het lemen wagentje". Na een drietal jaren privaat-docent te Amsterdam geweest te zijn, werd hij in 1901 benoemd tot super-intendant van de archeologische dienst in het toenmalige Brits-lndië. In 1939, op 68-jarige leeftijd, legde hij zijn ambt neer, teneinde zich ten volle te kunnen wijden aan zijn publicistische arbeid. Zijn wetenschappelijke arbeid vond in brede kring erkenning en waarde ring. Zo werd hij in 1915 lid van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen en in 1937 lid van de Royal Asiatic Society te Londen, in 1935 werd pro fessor Vogel benoemd tot erelid van de Société Asiétique te Parijs en in 1939 tot erelid van de American Oriental So ciety. De Nederlandse regering erkende zjjn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Prof. Vogel zal zijn verjaardag niet in Leiden vieren. Op het programma dat het Brabants Orkest op 13 januari zal uitvoeren, zal de ouverture „Cymbeline" van Jurriaan Andriessen haar Nederlandse première beleven. lopig rapport aan de minister uitge bracht, waaraan het volgende is ont leend. Wanneer, aldus het rapport,, de momen teel reeds in uitvoering zijnde plannen voor de bouw van gastransportleidingen zullen zijn voltooid en de door het rijk ten behoeve van centraal Nederland in Utrecht te bouwen converteringsinstal- latie voor aardgas en raffinaderijgas zal zijn gereed gekomen, zal naar het zich laat aanzien het aantal volle dig zelfproducerende bedrijven tot ten hoogste tien a vijftien kleine bedrijven zijn verminderd en zullen alle andere gasbedrijven, die tezamen meer dan ne gentig procent van het gas distribueren, voor de voorziening in hun gehele of gedeeltelijke behoefte gebruik maken van afstandsgas in einigerlei vorm. Het transportnet zal dan alle elf provincies bestrijken. De commissie onderschrijft de me ning van de minister, geuit in zijn in stallatierede, dat de tijd thans wel rijp is om over de aanleg van verbindingslei dingen tussen de bestaande, maar nog gescheiden regionale gastransportnet- ten een beslissing te nemen. Een nauwe samenwerking op landelijk niveau van alle betrokkenen is voor de totstandko ming van deze verbindingsleidingen ver eist. Een gecentraliseerde opzet voor de gasvoorziening dient, aldus de commis sie, te worden afgewezen. Zowel pro ducenten als distribuanten dienen bij de samenwerking te worden betrokken. Het overgrote deel van de problemen betreffende de gasproduktie en -voor ziening zal geheel binnen de regionale voorzieningsgebieden kunnen worden op gelost. De taak van het te creëren lan delijk orgaan kan beperkt blijven tot die vraagstukken, welke een meer dan regionaal karakter dragen. Er moet, volgens de commissie, als toporgaan ko men een N.V. Nationale Gas Maatschap pij, met als participanten de op te rich ten regionale organen. Ook de produ centen nemen in de Mij. deel. Aan een afzonderlijke en zelfstandige deelneming van de producenten in de Nationale Gas Mij geeft de commissie verre de voorkeur boven een deelne ming in regionale organen. In het alge meen zullen de gasbedrijven, ook indien zij zelf produceren, voor de participa tie in de Nationale Gas Mij als distri buanten beschouwd moeten worden. Een uitzondering wil de commissie maken voor de bedrijven in de steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Deze drie bedrijven dienen, daar zij een grote ei gen produktieoapaciteit hebben, als zo danig in de Nationale Gas Mij te parti ciperen. De overige gasbedrijven dienen naar de mening van de commissie via de regionaal te vormen organen van samenwerking in de Nationale Gas Mij te participeren. Het Tweede-Kamerlid Van der Zan den (K.V.P.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het juist, dat de minister van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de o.a. door de gemeentebesturen van Eindhoven en Heerlen toegekende Kerstgratificatie aan hun personeel een circulaire aan de gemeentebesturen heeft lat 'i uitgaan, waarin hij te kennen geeft: a. dat een dergelijke voorziening zich niet verdraagt met het thans geldende loonbeleid voor het overheidspersoneel. b. dat de regering overwegend be zwaar heeft tegen het verlenen van Kerstgratificaties. c. dat besluiten van gemeenteraden om het personeel Kerstgratificaties te geven op grond van artikel 126 van de Ambtenarenwet ongedaan zullen worden gemaakt? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoori, acht de minister de be slissing dan in overeenstemming met zijn uitlating in zjjn memorie van ant woord, waarin hij uitdrukkelijk voorbe houd heeft gemaakt voor uitzonderingen op grond van een bijzondere casuspo sitie geldende voor het betreffende per soneel? Kan de minister mededelen - onder uiteenzetting van de feitelijke arbeids voorwaarden van het ter plaatse over wegende bedrijfsleven in die gemeenten, waar een Kerstgratificatie is verleend, o.a. in Eindhoven en Heerlen - in hoe verre deze arbeidsvoorwaarden aan leiding geven tot het aanwezig zijn van een bijzondere casuspositie voor het overheidspersoneel aldaar? Naar door de Foire de Lyon wordt medegedeeld zal ter gelegenheid van de Foire 1956, welke zal plaats hebben van 7 tot en met 15 april, voor het eerst een vliegverbinding tussen Amsterdam en Lyon tot stand worden gebracht. Zaterdag 7 en woensdag 11 april zal door een DC3 machine van de Sabena een retourvlucht haar Lyon worden ge maakt. Op 82-jarige leeftijd is te Groningen overleden de heer E. J. Duintjer, indus trieel te Veendam. De heer Duintjer is een der belangrijkste figuren uit de aardappelmeelindustrie. Hij is jarenlang voorzitter geweest van de vereniging van Nederlandse aardappelmeelfabri kanten en bovendien van de Vereni ging van glucosefabrikanten in Neder land. De heer Duintjer heeft zich in Veendam en omgeving veel op cultu reel gebied bewogen. Hij was o.a. voor zitter van de Kamermuziekvereniging. Voorts was hij van 1904 tot 1911 lid van de gemeenteraad van Veendam. In de jaarvergadering van het Ver- bondsbestuur van het Katholiek Onder wijzers Verbond, te Utrecht gehouden, is ernstige kritiek uitgebracht op de regering in verband met de trage gang van zaken in het georganiseerde overleg bij de salarisonderhandelingen. De voor zitter, de heer Joh. H. M. Derksen, wees er iu zijn openingsrede op, dat deze zaak bijna twee jaar slepend is ge houden. Hij besprak ook de noodtoe stand bij het U.L.O., achtte het echter nodig om ten spoedigste de salarissen van het onderwijzend personeel over de gehele linie te herzien. Het uitblijven van deze herziening heeft grote onte vredenheid tengevolge in alle kringen van de onderwijzers. Het is niet zozeer door de maatregel zelf, als wel door het tijdig nemen van de juiste maat regel, dat de arbeidszin en arbeids vreugde worden bevorderd. Gememoreerd werd de totstandko ming van de Wet op het Kleuteronder wijs. Ook de komende ouderdomsvoor ziening kwam aan de orde. Het K.O.V. stelt zich op het standpunt, dat over aanpassing der pensioenen aan deze ouderdomsvoorziening pas kan worden onderhandeld, zodra de pensioenen aan gepast zullen zijn aan de huidige levens standaard en de tegenwoordige salaris sen. De heer Derksen ging uitvoerig in op de moeilijkheden, die het onderwijs in 1956 te wachten staan. De volledige doorwerking van de hoge geboorte cijfers van 1945 en volgende jaren, met daarnaast het feit van de invoering van de zgn. derde leerkring aan de kweek scholen, waardoor het aantal nieuwe leerkrachten betrekkelijk klein zal zijn, zal het aantal vacatures op onze scho len belangrijk doen stijgen. Daardoor zal het aantal leerlingen per klas zeker ook hoger worden, misschien hoger dan ooit te voren. Met voldoening wees de heer Derk sen op het gereedkomen van het rap port van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie over de leerlin- genschaal, te meer daar dit rapport voor minister Cals aanleiding was tot het instellen van een Departementale Com missie, die plannen moet ontwerpen om te komen tot een geleidelijke verbete ring van de leerlingenschaal. Tenslotte gaf voorzitter Derksen nog een overzicht van de belangrijkste pun ten voor het K.O.V. zelf. Het ledental overschreed de 20.000. Een nieuwe sec tie, nml. voor de leerkrachten, werk zaam bij het Buitengewoon Onderwijs, werd gevormd. Met het Katholiek Ver bond van Kleuteronderwijzeressen werd in principe overeenstemming bereikt over zo nauw mogelijke samenwerking. Door deze uitgroei zal de structuur van het K.O.V. nader onder het oog moeten worden gezien. Daarbij kan ook tegelijk worden nagegaan, in hoeverre een band gelegd kan worden tussen de katholieke De directie van de Gelderse Tram wegen zal met mei enige harmonica autobussen in gebruik nemen op haar lijnen Doetinchem-Deventer en Gen- dringen-Nijmegen. Met deze autobussen kunnen 125 personen worden vervoerd van wie er 65 kunnen zitten. De harmonica-bussen, welke reeds een bekend verschijnsel zijn in Duitsland en Zwitserland, zijn besteld bij de N. V. Verheul te Waddinxveen. Zij zijn zeven tien meter lang en hebben zowe in het voor als achtergedeelte in. en uitstap- gelegenheden. Een z.g. dubbele bestu ring maakt de harmonica-bussen ge makkelijk wendbaar. Voorts overweegt de directie van de G.T.W. de aanschaffing van een mobi lofooninstallatie voor haar uitgestrekte verzorgingsgebied. Een busonderneming in Zuid-Holland werkt reeds met een dergelijke apparatuur. Deze onderne ming kan volstaan met een zender, het geen bij de G.T.W. echter uitgesloten moet worden geacht. De G.T.W. zal dan ook de beschikking moeten hebben over meer zenders, welke onderling gekop peld moeten worden. HORIZONTAAL: 2. als volgt (afk.); 4. wa ter in Friesland; 7. houten gebouw; 9. deel v. e. schip; 12. groente; 16. onvruchtbaar; 17. gevangenis; 18. kameraad; 24. muziek term; 26. handvat; 29. voorzetsel; 30. zang- noot. VERTICAAL: 1. jongensnaam; 2. slede; 3. gemeen; 4. uniek; 5. maanstand (afk.); 6. goud (fr.)8. spil; 10. stofmaat; 11. lid woord; 12. woonschuit; 13. stoot; 14. hond; 15. loot; 19. regel; 20. op dit ogenblik; 21. beetje; 22. zangnoot; 23. fr. lidwoord; 24. godsdienst (afk.); 25. deel v. d. bijbel (afk.); 27. vogelprodukt; 28. de lezer heil (lat. afk.). HORIZONTAAL: 1. uitslag; - Job; 2. Reuter; - bons; 3. nogmaals; 4. elite; - vrij; 5. neet; - Ko; - the; 6. tekening; - uk; 7. etappe; 8. vagevuur; - S.U.; 9. Eton; - wuft; 10. ten; - per; - ode; 11. orgaan; - bron. VERTICAAL: 1. urgent; - veto; 2. I.e.; leewater', 3. tuniek; - gong; 4. stotteren; 5. lege; - pa; 6. arm; - kieuwen; 7. avontuur; 8. bar; - garf; 9. jolijt; - tor; 10. ons; - hups; - do; 11. B.S.; - bekeuren. In verschillende parochies van Lim burg zijn dinsdag slachtoffers van het ongeluk op het stikstofbindingsbedrijf te Geleen, dat vrijdag plaats vond, begra ven. Overal bestond voor deze begra fenissen enorme belangstelling. In Sittard werden in de H. Gemma- parochie twee slachtoffers, de 40-jarige N. J. Bouman en de 28-jarige P. M. Slangen, begraven. Voor hun zielerust droeg pastoor H. Smeets een plechtige H. Requiemmis op, gevolgd door de teraardebestelling op de Sittardoe be graafplaats. Ontelbaar velen waren hierbij aanwezig, o.a. de burgemeester van Sittard, de heer M. Coenders, ver tegenwoordigers van de Staatsmijnen, alsmede van de Bredase Beton- en Aannemingmaatschappij, bij wie de slachtoffers in dienst waren. Aan de graven werd niet gesproken. Het muziekkorps „Barbara" en het trommelkorps „Irene" speelden treur muziek. In de Christus Koningparochie te Geleen werd de Requiemmis voor de 55-jarige J. Frijters opgedragen door pastoor W. Wermeling. Deze mis werd o.a. bijgewoond door dr. ir. J. S. A. J. M. van Aken, directeur van de Staats mijnen, ir. J. P. M. van Waes van het Stikstofbindingsbedrijf en vertegen woordigers van de aannemingmaatschap- Pij. Beide instanties (Staatsmijnen en Bre dase Betonmaatschappij) waren ook vertegenwoordigd in het rectoraat Waal- sen gemeente Geulle en de parochie Havert (Zelfkant), waar dinsdagmor gen respectievelijk de 43-jarige H. Pen- ders en 37-jarige G. Mohren werden be graven. De overige slachtoffers zijn vandaag begraven; te Spaubeek de 31-jarige H. de la Couture en te Hulsberg de 40-ja- rige J. H. Speetjens. In 1955 hebben de Westlandse fruit en groenteveilingen het totale omzet cijfer van f 87.336.227 bereikt. Dit bete kent ten opzichte van 1954 een stijging van 11,1 procent. De omzet van de coöperatieve cen trale Westlandse snijbloemenveiling was f 8.243.650, een vermeerdering van 17,56 procent. De bloemenveiling Westland te Poeldijk veilde in 1955 voor f 638.133,- tegen f 547.161,71 in 1954. De bloembollenveiling „Floralia" te 's-Gravenzande had eveneens een goed jaar. De omzet van deze veiling bedroeg f 1.700.000. Hier was de stijging van de omzet 50 procent. In totaal hebben groente-, bloemen en bollenveilingen in 1955 omgezet f 97.297.878.33. Zondag viert de heer Ph. de Kanter, directeur van de FransHollandse olie- fabrieken „Calvé-Delft", zijn tachtigste verjaardag. De heer De Kanter, die in Delft doch ook daarbuiten bekendheid geniet, heeft ook naam gemaakt als schilder. De heer De Kanter heeft verscheidene jaren zitting gehad in de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken, waarvan hij vice-voorzitter is geweest tot zijn aftreden in 1951. Ook maakte hij deel uit van diverse com missies in de economische sector. Een liefhebberij van de heer De Kan ter is schilderen. Hij heeft op dit ge bied veel weten te bereiken en behoor de tot de vereniging „Kunstkring Delft", die enige jaren geleden is overgegaan in „De Kring", vereniging voor schone kunsten te Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2