be Gouden broom Prof. L. Verberne overleden Ford breidt uit Dood punt in de besprekingen zou gepasseerd zijn Italiaanse filmgroep niet welkom in ons land? EISENHOWER vraagt speciale volmachten K ru is woord raadse l ERIC DE NOORMAN Belangrijk historicus van de moderne tijd Eerste voorlopige bestelling op F 27 Bejaard echtpaar omgekomen Ministers vergaderden zonder adviseurs Acteurs wachten in hotel te Amsterdam VRIJDAG 6 JANUARI 1956 PAGINA DRUKKE RECEPTIE VAN JARIGE BONDSKANSELIER Adenauer moest zeven uur lang gelukwensen aanhoren WCA neemt optie op ses Fokkers Kolendampvergiftiging Geschaakt meisje weer thuis NederlandsIndonesisch overleg Paus zendt telegram aan mgr. Montini Onderzoek naar communistische invloed in de Amerikaanse pers ..STATE OF THE UNION" Nike-raketten voor Amerikaans leger in Europa Dubois brengt bezoek aan Spaanse Hoge Commissaris in Marokko Premier Nasser brengt binnenkort tegenbezoek aan Joegoslavië Erna Spoorenberg en Geza Fr id op toer nee Oplossing kruiswoordraads^ van donderdag Gunstige reacties in West' Europa op „State of the Un ion "-boodschap Donderdagnacht is op 66-jarige leeftijd te zijnen huize te Breda over leden prof. dr. L. G. J. Verberne, die hoog leraar was aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg en buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Universi teit van Nijmegen. Prof. Verberne wérd in 1389 te Nieu- sver-Amstel geboren en behaalde aan vankelijk de acte L.O. In Tilburg stu deerde hij Nederlandse letteren, welke studie in 1916 bekroond werd met het M.O.-diploma. Na enige jaren leraar te zijn geweest aan de katholieke H.B.S. te Eindhoven, werd de heer Verberne, die inmiddels ook aan de Katholieke Leergangen de middelbare acte geschie denis had behaald, benoemd tot leraar en con-rector van het lyceum te Breda. In 1925 deed dr. Verberne, die zijn kan didaatsexamen Nederlandse Letteren ge daan had aan de Gemeente-Universi teit te Amsterdam, zijn doctoraal exa men in dit vak aan de Katholieke Uni versiteit van Nijmegen. In 1931 promoveerde hij daar in de letteren en wijsbegeerte. Eind 1947 werd dr. Verberne tot gewoon hoogleraar aan de Katholieke Economische Hogeschool benoemd te Tilburg. Een jaar later volg de zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar aan de R.-K. Universiteit van Nijmegen. Prof. Verberne heeft vooral als histo ricus van de moderne tijd grote naam gemaakt. Hij had zitting in tal van na tionale commissies en had een werk zaam aandeel in de totstandkoming van menig standaardwerk op het gebied van de contemporaine vaderlandse ge schiedenis. Verscheidene werken op het gebied der geschiedenis zijn van zijn hand ver schenen. Hij is in 1931 te Nijmegen ge promoveerd op een proefschrift over „Gijsbert Kareis leerjaren". Van de „Geschiedenis van Nederland" onder leiding van prof. Brugmans, schreef hij het zevende en het achtste deel. Voorts o.m. ,.De Nederlandse arbeidersbewe ging in de negentiende eeuw", „Schets van de geschiedenis van het Konink lijk der Nederlanden", „In de spiegel van het verleden". De Raad van Beheer van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek zal binnenkort een beslissing nemen over een grote uitbreiding van de fa briek aan de Westhaven in Amsterdam. Momenteel zijn bij Ford ongeveer 1200 man personeel werkzaam. De uitbrei ding zal vooral ten goede komen aan vergroting van de produktie. Bijna zeven uur lang heeft de jarige Westduitse bondskanselier, dr. Aden auer, gisteren de gelukwensen in ont vangst genomen van politici, kerkelij ke vertegenwoordigers, vakbondsleiders en diplomaten uit vele landen. De re ceptie ter gelegenheid van de tachtig ste verjaardag van de bondskanselier was de grootste, die sedert Bonn zes jaar geleden hoofdstad van Wesi-Duits- land werd, is gehouden. De president van de Bondsrepubliek, Theodor Heuss, Joseph kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, het hoofd van de Duitse Evangelische kerk, dr. Otto Dibelius, leden van het kabinet, functionarissen van de kanselarij, par lementsleden. de premiers van de ne gen Westduitse Lander, rechters en an dere hooggeplaatste persoonlijkheden zijn de tachtigjarige met zijn verjaar dag komen gelukwensen. De eerste te legrafische gelukwens, die dr. Konrad Adenauer kreeg, was van de Rus sische premier, Nikolai Boelganin. Er kwamen ook telegrafische gelukwensen binnen van Z. H. Paus Pius XII, Sir Anthony Eden, de Britse premier. Sir Winston Churchill, van Nehroe, de In dische premier, en tal van andere voor aanstaande staatslieden. De jarige, die op de langdurige re ceptie een actieve indruk maakte, was opgewekt en schertste graag. Behalve waardevolle kunstwerken en andere ge schenken kreeg de bondskanselier ook een aantal levende dieren, een leeuwen welp van zes maanden, een schaap en een kanarie. Ook vandaag zal Aden auer nog gelegenheid geven tot het aan bieden van gelukwensen. (D.P.A., U.P.) (Van onze luchtvaartredacteur) WCA, West Coast Airlines, een .Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij die uit sluitend een binnenlands lijnennet ex ploiteert, heeft als eerste buitenlandse maatschappij optie genomen op de eer ste zes toestellen van het type F-27 „Friendship", het nieuwe passagiers vliegtuig van Fokker, dat nog geen twee maanden geleden op Schiphol zijn eerste proefvlucht heeft gemaakt. De optie is genomen bij de Ameri kaanse Fairchild-fabrieken, die van Fokker de volledige fabricage- en ver kooprechten hebben verworven voor het westelijk halfrond, met uitzonde ring van Brazilië, waar Fokker, zoals bekend, zelf een fabriek heeft, Fokker- Rio. WCA heeft nog geen definitief besluit kunnen nemen over de aankoop van de Fokkers, omdat de Nederlandse vlieg tuigfabriek nog de laatste hand moet leggen aan het afsluiten van het licentie verdrag met Fairchild voor de F-27. Fokker heeft de „Friendship" inmiddels op papier omgewerkt volgens Ameri kaanse standaard en de tekeningen hier* van zijn al naar de V.S. verzonden. Zo dra het licentieverdrag gesloten is wordt een definitieve bestelling van WCA ver wacht. Gaat de verkoop door dan zul len de toestellen reeds omstreeks sep tember van het volgend jaar worden geleverd. Fairchild blijkt bovendien in onder handeling te zijn met nog vier binnen landse luchtvaartmaatschappijen in de V.S. Zoals bekend is de F-27 „Friend ship", waarvan de K.L.M. er voorlopig twee heeft besteld, bijzonder geschikt om de dakota te vervangen. Een woord voerder van Fairchild heeft thans op nieuw verklaard, dat de kansen van de „Friendship" in de V.S. bijzonder gun stig zijn. Tegen maart 1958 denkt de Amerikaanse fabriek zeven „Friend ships" per maand te kunnen afleveren. Prof. dr. L. Verberne Te St.-Jacobiparochie is een bejaard echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. De heer B. was rustend landbouwer, 81 jaar oud, zijn echtgenote was 78 jaar. Toen de buren gisterochtend ongerust werden doordat de ramen bij het echtpaar zo lang ge sloten bleven, verschafte men zich door een raam toegang tot de woning. Beide mensen waren toen reeds overleden. Een 30-jarige Alkmaarse gehuwde chauffeur die daags voor Kerstmis met een 18-jarig meisje uit Alkmaar naar Duitsland vertrok en na een reis via Hamburg, Hannover, Duisburg en Ber lijn dinsdag in Emmen arriveerde, nam daar zijn intrek in een hotel. Toen hij de hotelrekening niet bleek te kunnen betalen en de hotelhouder vertelde dat hij uit de oost-zone ge vlucht was, waarschuwde de hotelhou der de politie. Deze arresteerde de man en het meisje en bracht hen over naar Alkmaar, waar de chauffeur ter beschikking van de politie werd gesteld. Het meisje, wier ouders om haar op sporing hadden verzocht, kon naar haar ouderlijke woning terugkeren. „De beide delegaties zijn hedenmid dag op ministerieel niveau bijeengeko men en hebben, buiten tegenwoordigheid van de adviseurs, langdurig van ge dachten gewisseld over alle agendapun ten, waarbij opnieuw een inventarisa tie is gemaakt van de geschilpunten. Er zijn vorderingen gemaakt, doch een aantal moeilijkheden is nog niet over wonnen". Dit gezamenlijke communiqué is gistermiddag te Genève verstrekt na een ministersvergadering van de Ne derlandse en Indonesische delegaties, die ruim drie en een half uur heeft geduurd. De ministers van beide delegaties waren na afloop van de vergadering, die, naar men algemeen aanneemt, een beslissend karakter heeft gedragen voor de verdere gang van zaken, niet be reid vragen van de wachtende journa listen te beantwoorden. Zij verwezen slechts naar het communiqué en wens ten daar niets aan toe te voegen. Later werd medegedeeld, dat tijdens de ver gadering is besloten in dit stadium van het gesprek geen mededelingen aan de pers te doen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, dat ook de adviseurs van beide delegaties de vergadering zouden bij wonen. Toen echter de Nederlandse ad viseurs de zaal binnenkwamen, bleken de Indonesische deskundigen daar niet aanwezig te zijn en op Indonesisch ver zoek werd daarop het overleg beperkt tot de ministers. Hoewel dus van bei de zijden thans de grootste stilzwijgend heid in acht wordt genomen en zelfs „geen commentaar" het antwoord was op 'n vraag of voor de bijeenkomst van de financieel-econom. en politieke werk groepen, die vandaag wordt gehouden, betekent, dat 'n basis voor verdere be sprekingen is gevonden, wordt aangeno men, dat de besprekingen voorlopig een dood punt zijn gepasseerd. Een redelijk optimisme is er echter bepaald nog niet op te merken onder de delegatieleden. 40. Na geruime tijd in snel tempo te hebben gereden, geeft de gids eens klaps een schreeuw en wijst voor zich uit. Duidelijk is Erwins gestalte te herkennen, die met zijn mannen langs het strand loopt. Eric en de zijnen worden echter niet opgemerkt en zij besluiten door te rijden, tot ze het groepje vóór komen. Zwijgzaam en met strak gezicht zit Eric te paard. Als ze op de geschikte plaats zijn aangekomen, geeft hij bevel, te wachten. „Ik ga alleen", zegt hij. Dan daalt hij de heuvel af recht op zijn zoon toe, die verrast stil staat en ongelovig naar de naderende ruiter kijkt. Even later staat Eric tegenover Erwin, die hem verbaasd aanstaart. „Zo", zegt Eric met snijdende stem, „daar is de heldhaftige jongeling! Een stervende makker alleen achterlaten! Nu weet ge niets in te brengen", vervolgt hij tot de knaap, die hem verbouwereerd aangaapt „maar anders hebt ge genoeg praatjes! Schande en verdriet brengt ge over uw arme mceder en dat wil koning spelen Wel, kom maar op en vecht voor je koninkrijk!" Erwin staat met een gezicht, alsof hij een vreemd spooksel ziet, zijn vader aan te kijken en weet niet wat hij er van moet denken. Stamelend brengt hij uit: „Vech ten, met u vader? Dat, dat kan niet, dat is niet goed, dat kan ik niet doen". Nog voor hij geheel is uitgesproken, klinkt er een harde klap en ligt de jongen met een totaal verwezen uitdrukking op het gezicht ter aarde. „Trek je zwaarden kom mee", snauwt de Noorman zijn zoon toe. i De Heilige Vader heeft gistermorgen een telegram gezonden aan mgr. Mon tini. De inhoud luidt: „Met de diepste smart hebben Wij het bericht van de aanslag op het aartsbisschoppelijk pa leis te Milaan vernomen. Terwijl Wij Gods barmhartigheid afsmeken over degenen die de daad hebben verricht, welke door ieder rechtschapen mens moet worden veroordeeld, zenden Wij aan Uwe Hoogwaardige Excellentie en aan het hele aartsbisdom, dat, daar zijn Wij van overtuigd, met grote liefde zich rond zijn ijverige herder heeft ge schaard, tot troost Onze apostolische zegen." Kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna, die voor een bezoek aan mgr. Montini in Milaan was, had kort te voren zijn opwachting gemaakt bij mgr. Montini. Gistermiddag heeft een niet geïden tificeerd persoon Milanese kranten opgebeld en beweerd dat hij de bom heeft laten ontploffen. „Ik zal nog meer bommen plaatsen in Milanese openbare gebouwen", zo werd in ge heimzinnige telefoontjes aan de dag bladen verteld. De Milanese politie commissaris denkt met een kwalijke grap te doen te hebben, maar heeft niettemin een ring van versterkingen gelegd in het centrum van de stad. Groepen van de Katholieke Actie heb ben vanmiddag een mars naar het Fontana-plein gehouden, om uitdrukking te geven aan hun sympathie voor mgr Montini. (Van een verslaggever) In het Amstel Hotel te Amsterdam verblijft momenteel een Italiaanse film- produktiegroep, die in ons land de laat ste hand komt leggen aan een film over het England Spiel. In het gezel schap bevinden zich o.m. de regisseur Giulio Coletti, de Hongaarse camera- mam Gabor Pogany en de Duitse acteur Curt Jürgens. Laatstgenoemde speelt de FAWJHI Temidden van zijn familie staat hier de jarige dr. Konrad Ade nauer voor het paleis Schaum- berg, waar het eerste naoorlogse Duitse legermuziekkorps hem gis teren een muzikale hulde bracht. Rechts een soldaat, die zijn ge weer presenteert en tweede van rechts kapelaan Paul Adenauer. (Telefoto ANP) Bij het onderzoek naar communis tische invloed in de Amerikaanse pers heeft een drukker bij „The New York Times" geweigerd voor de subcommis sie voor interne veiligheid uit de Senaat te verklaren of hij ai dan niet lid was van de communistische partij. De be trokkene, Otto Albertson, beriep zich op de bepaling in de grondwet, op grond waarvan Amerikaanse burgers het recht hebben om te weigeren antwoord te geven op vragen, waardoor zij in moeilijkheden zouden kunnen komen. „The New York Times." verkondigde in een hoofdartikel de mening, dat het onderzoek „met bijzondere nadruk" tegen dit blad is gericht, omdat het rassenscheiding en het McCarthyisme openlijk heeft veroordeeld. De voorzit ter van de subcommissie van onder zoek, senator Eastland uit Mississippi, en twee leden zijn volgens het blad voor stander van hetgeen „The New York Times" bestrijdt. Senator Eastland ver klaarde evenwel, dat er geen onderzoek tegen het blad gaande is. „The New York Times" ontkent, terwijl niemand het blad heeft beschuldigd, zo voegde hij hieraan toe. De Democratische se nator Lehman uit New York heeft in middels in de Senaat lof toegezwaaid aan het blad, dat hij „een groot, onaf hankelijk en patriottisch blad" noemde. Hij .prees de „moed" van het blad in de strijd tegen het communisme en hij verzocht het genoemde hoofdartikel in de notulen op te nemen. (Reuter) Voor de laatste maal gedurende zijn huidige ambtsperiode heeft president Eisenhower zich gisteren met de jaar lijkse boodschap over de „State of the Union" (de toestand van het land) tot het Amerikaanse Congres gewend. Aan gezien de president thans voor herstel van gezondheid te Key West in Flori da verblijft, werd de boodschap voor gelezen door twee griffiers, een in het Huis van Afgevaardigden en een in de Senaat. De president vraagt het Con gres in zijn boodschap om speciale vol machten teneinde aan niet-communisti- sche landen voor „een aantal jaren" eco nomische hulp te verlenen. „Opdat onze vrienden", aldus de boodschap, „de gro tere kracht kunnen bereiken, waar naar wü gezamenlijk streven, moeten wij verzekerd zijn van continuïteit in de economische hulp voor ontwikke lingsplannen en programma's die wij goedkeuren en die een aantal jaren ver gen om opgezet en uitgevoerd te kun nen worden. Daarom vraag ik het Con gres beperkte volmachten om verplich tingen op langere termijn aan te gaan voor hulp bij dergelijke projecten, hulp, die verschaft moet worden uit toewijzin gen in komende belastingjaren. Eisenhower verklaarde, dat de top conferentie in Genève in juli van het vorige jaar de belofte inhield van ma tiging van woorden en actie in de kou de oorlog, doch dat de latere Geneefse conferentie van ministers van buiten landse zaken had bewezen, dat de „Sov jet-leiders nog niet de onontbeerlijke voorwaarden willen scheppen voor eeti veilige en duurzame vrede van de vrije landen niet meer hun toevlucht nemen tot geweld of be dreiging met geweld, maar tot ver deling, lokmiddelen en dubbelhartig heid. „Wij moeten er goed op voorbereid zijn het antwoord te vinden op de tegenwoordige tactiek, die een ge vaarlijke, zij het minder duidelijke bedreiging inhoudt," aldus de presi dent. Eisenhower stelde ingrijpende herzie ning voor van de omstreden immigra- tiewetten van McCarren en Waiter. Hij wil het aantal jaarlijks toe te laten im migranten bepalen aan de hand van de laatste volkstelling, die van 1950, in plaats van die van 1920. Ook wil Eisen hower grotere soepelheid toestaan bij de hantering van contingenten, zodat die contingenten, die in een bepaald jaar niet geheel opgebruikt worden, kunnen worden verdeeld over andere landen. Eisenhower zegde toe, dat hjj later gedetailleerde aanbevelingen voor her ziening van de immigratiewetten zal indienen. Een ervan zou inhouden, dat bjj wederzijdse afspraken met andere landen afgezien kan worden van het nemen van vingerafdrukken van men sen die de Verenigde Staten bezoeken. Op het gebied der defensie beval de president een aanzienlijke uitbreiding aan van het systeem van waarschuwing voor luchtaanvallen. Ook zei hij dat de V.S. hun sterke militaire capaciteit moeten handhaven tot in een onbe kende toekomst. Deze voortdurende paraatheid" zo zeide hij, „zal bij voort- De president verklaarde dat de com- j during een groot deel van onze natio- munisten in hun tactiek ten opzicht# I nale begroting opeisen". rol van de SD-Abwehrchef. De film zelf is reeds grotendeels gereed. Het be zoek aan Nederland is grotendeels be doeld voor het maken van enige op namen met „couleur locale". Het bljjkt nu echter dat het zeer onzeker is of er in Nederland filmopnamen gemaakt mogen worden. De filmproducenten hebben nog geen werkvergunning aan gevraagd en het is onzeker of zij die zullen krijgen. De Rijksvoorlichtings dienst heeft inzage gevraagd van het draaiboek. Volgens de Italiaanse producenten zijn de gegevens voor de film ontleend aan het boek, dat de Duitse spionageleider Giskes, een medewerker van Schreieder, over het England Spiel heeft geschre ven. Het verhaal is door Italiaanse sce narioschrijvers op „realistische wijze" omgewerkt. Bij een ontmoeting met verslaggevers verklaarden de producenten dat zij de spionageleider beslist niet in een al te gunstig daglicht hebben geplaatst. Over de werkelijke teneur van de film was echter weinig positiefs te vernemen. Het doet enigszins vreemd aan dat de film, die de naam „Londen roept de Noordpool" zal dragen, vervaardigd wordt door een. Italiaans-Duitse groep (De Italiaanse maatschappij Exelsa en de Duitse Herzonfilm). Met de directie van de Cinetone Studio in Amsterdam zijn geen besprekingen gevoerd voor gebruik van de studio. Onze Haagse redacteur tekent hier nog het volgende bij aan: Als de Italianen op legale wijze in ons land zijn gekomen, moet hun ver blijf hier geaccepteerd worden. Wil een buitenlandse onderneming in Nederland gaan werken, dan moet zij echter ook als uitsluitend met buitenlanders wordt gewerkt, hiervoor een vergunning heb ben. Dit geldt niet alleen als het perso neel op arbeidscontract werkt, doch ook bij het aannemen van werk. Deze vergunning moet worden aangevraagd door de werkgever. Zij zou door het ministerie van Sociale Zaken gewei gerd kunnen worden, bijvoorbeeld op grond van de overweging, dat er Ne derlandse cineasten, zonder emplooi zijn. Zou „Exelsa" in gebreke blijven een vergunning aan te vragen, dan wordt de zaak er een voor de politie. Men hoopt dat de Italianen, die uit een en ander kunnen begrijpen, dat hun plan hier onwelkom is, het niet zover zullen laten komen. „Onze militaire programma's moeten de behoeften van heden vervullen. Als wij minder doen, zou dat het land blootstellen aan agressie. Als wij, on der invloed van vrees, te veel doen, zouden wjj ons doel voorbijschieten en de vrijheid en ons economisch stelsel, welke door onze militaire defensie be schermd moeten worden, in gevaar brengen". Eisenhower verklaarde dat de ont wikkeling van geleide projectielen over lange afstand versneld zal worden en dat de produktie van de modernste types militaire vliegtuigen zal worden bevorderd. De president beloofde Amerikaanse hulp voor grotere Europese eenheid, in het bijzonder bij de ontwikkeling van kernenergie. In wat een verwijzing naar de „Euratom" scheen te zijn, zei Eisen hower: „Wij zuilen zoveel hulp geven als doenlijk is aan de onlangs her nieuwde pogingen van Westeuropese landen om een grotere mate van inte gratie, b.v. op het gebied van vreed zaam gebruik van atoomenergie te be reiken." In een overzicht van de Amerikaanse politiek in Azië en het Midden-Oosten zei Eisenhower, dat de Verenigde Sta ten in Azië hulp zullen blijven ver schaffen aan landen, die hun vrijheid verdedigen tegen communistische druk of ondermijning. In het midden-oosten zullen de Verenigde Staten alles doen om een rechtvaardige oplossing te be vorderen van het „tragische geschil" tussen de Arabische staten en Israël. De Ver. Staten willen al deze landen tot vriend houden. Wat financiële kwesties betreft zei de president te verwachten, dat de be groting in de loop van het belasting jaar dat op 30 juni 1956 eindigt, in even wicht zal komen. „Ik zal voor het be lastingjaar dat op 30 juni 1957 eindigt een sluitende begroting voorstellen", zo deelde hij mede. Bij de huidige finan ciële stand van zaken is belastingver laging slechts gerechtvaardigd, als daar door het begrotingsevenwicht niet ver stoord wordt. 'OO /O/ Naar gisteren uit het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten te Heidelberg verluidde, heeft de NATO- raad besloten de Europese luchtver dediging te versterken door de Ame rikaanse strijdkrachten in Europa bin nenkort met het supersonische geleide projectiel van het type „Nike" uit te rusten. Dit met radar geleide projectiel zou In 95 van de 100 gevallen zijn doel, zelfs als het een straalvliegtuig met super sonische snelheid is, treffen. (DPA, AFP) Te Rabat is officieel bekendgemaakt, dat de Franse resident-generaal in Ma rokko, André Dubois, dinsdag 10 janu ari een beleefdheidsbezoek zal brengen aan luitenant-generaal Rafaël Garcia Valino, de Spaanse Hoge Commissaris in Marokko. Valino heeft tijdens een interview met een verslaggever van het in Madrid verschijnende blad ABC verklaard, dat een conferentie tussen Spanje, Frank rijk en Marokko „een onmisbare ver eiste" is alvorens wijzigingen aan te brengen in de status van het protec toraat. President Tito van Joegoslavië en luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyptische minister-president, heb ben gisteren in Cairo gesproken over internationale vraagstukken, waaronder Israël, het Midden-Oosten en Zuid-Euro pa. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Popovic, verklaarde op een persconferentie, dat er geen sprake was van Joegoslavische bemid deling in de kwestie-Israël. Hij deelde mee, dat kolonel Nasser binnenkort een tegenbezoek aan Joegoslavië zou bren gen. Volgens een door president Tito en kolonel Nasser na de besprekingen uitgegeven communiqué, is er van ge dachten gewisseld over ontwikkelingen in de internationale toestand. Het oor logsgevaar was in het afgelopen jaar verminderd en een verbetering in de algemene toestand aan de dag getre den „als gevolg van het verlangen en streven van de volkeren naar vrede." (Reuter) De zangeres Erna Spoorenberg en de pianist Geza Frid zullen binnenkort in Engeland en Frankrijk een reeks con certen geven, waaronder in Londen in de Wigmore Hall en voor de B.B.C. In Parijs wordt een recital gegeven in de Salie Gaveau en een voor de Franse radio. Op de programma's staan liede ren van Mozart, Moussorgski, Debussy en Ravel, benevens twee Nederlandse werken, namelijk drie romances van Geza Frid en vocalises van Marius Flot- huis. Horizontaal: 1. steek; 4. metaal: 8. lakS' zaam; 11. uitroep; 12. vr. munt; 13. deel va» een motor; 14. lidwoord; 15. dubbelklank^ 16. titel; 17. naam en woonplaats; 19. luizen* ei; 20. telwoord; 22. brandbaar koord; 2»' streling; 26. knaagdier; 28. eikenschors; huid; 33. water in Friesland; 35. pers. voor' naamwoord; 36. vod; 38. overal; 39. begrip' 40. plaats in Italië; 41. vogel; 42. geheel uwe (lat. afk.); 44. de lezer heil (lat. afk.)', 46. schrijfbehoefte; 48. zijrivier v. d. Donak; 50. deel van de bijbel (afk.); 51. buigzaak1' 53. metaal; 55. ent; 57. bloeiwijze; 58. oO' meetbaar getal; 60. godsdienst (afk.); 6J; puistje; 63. voegwoord; 64. vogelproducj' 65. fr. pers. raw.; 66. selenium (afk.); 6'" masker; 69, inhoudsmaat (afk.); 71. pert' voornaamwoord; 73. schaap; 75. stel; vogel; 79. niet breed; 81. familielid; graansoort; 84. kledingstuk; 86. fr. Pe', voornaamwoord; 89. de oudere (afk.); deel van een franse ontkenning; 93. geluid' 95. vogel; 96. bonthuid; 98. ieder; 99. meisje8-* naam; 100. jongensnaam; 102. bloem; l"r alsmede; 105. noodsein; 107. bejaard; 1»°' soort sport; 112. losse naad; 115. verstand' 116, boom; 118. land in Azië; 120. verlaagd toon; 121. ambtshalve (lat. afk.); 122. aak zien; 123. als eerder (afk.); 124. dus (eng-y 125. vulkaan; 126. langzame; 127. lekkernw' Verticaal: 1. schrede; 2. riant; 3. eiland de Middellandse Zee; 5. opdracht; 6. voof zetsel; 7. larve; 8. deel van het jaar; fris; 10. sportterm; 17. als eerder (afk.); J?' dus (eng.j; 21. vragend voornaamwoord; deel van de hals; 24. langwerpig rond; sierplant; 27. geneesheer; 29. gevaarlijk plek in zee; 30. wijze; 32. stofmaat; reus; 35. beetje; 37. herkauwer; 41. so?r sluiting; 43. soort poeder; 45. bevel; 46. die rengeluid: 47. geheel de uwe (lat. afk.); voorzetsel; 49. ambtshalve (lat. afk.); netto (afk.); 52. geur; 54. titel (afk.); muziekdrama; 57. bergweide: 59. dun; grof: 62. schimmel; 68. familielid; 69. 0 t schadiging; 70. de jongere (afk.); 72. zijn: 74. oosterse jongensnaam; 76. maak stand (afk.); 77. spil; 78. als volgt (afk-'j 80. meterton (afk.); 81. lengtemaat; 83. lak. in Azië; 85. slot (duits); 87. werpstrik: 8.J ind. winkel; 90. wrede keizer; 92. betas', middel; 94. geogr. aanduiding (afk.); v chin, maat; 99. krantenjongen; lol. vruchtbaar; 104. muziekdrama: 105 voudig; 106. slop; 108. enig; 109. vreselijk,, ziekte; 111. zangnoot; 113. geogr. aand'h ding (afk.); 114. vruchtbare plaats; j herkauwer; 117. tijdperk; 119. etenbereid Horizontaal; 1. steiger - ggd; 2. tol - ern j, tie; 3. erfenis - fra; 4. wettigen - ma'. ar - Aar - spar; 6. rollaag - rad; 7. kelner' 8. troost; 9. bedrieger; 10. eau - snedige: smout - lente. Verticaal: 1. steward - bes; 2. torero team; 3. elft - L.K. - duo; 4. etaleur; 5. niaal - 1st; 6. emigranten; 7. rose - gerf 8. N.S. - roede; 9. gif - priorin; 10. maans - gt; 11. aard - thee. i» In de Westeuropese landen is eg „State of the Union"-boodschap, j((< president Eisenhowe: van de Verek de Staten gisteren heeft laten beke' maken, zeer gunstig ontvangen. In zaghebbende kringen in Londen en tg dere Westeuropese hoofdsteden men het voornemen tot hechtere „ef rikaanse samenwerking met de Euror^ se bondgenoten toe. Men zag in de P^ sage dat de Amerikaanse politiek v. i» pei en dynamisch" moet zijn aan de nieuwe Russische uitdak^ji' het hoofd te kunnen bieden een aan j|)i' diging van een nieuw Amerikaans tiatief ten aanzien van de gehele reldpolitiek. Men heeft in Europa j,r* toenemend ongeduld gezien hoe M Westen telkenmale slechts reag® op Russische zetten zonder ooit ®e' fjj initiatief te nemen. Een elastisch een verbeeldingskrachtiger 5tp' scheen in vooruitzicht te worden ff® (d door de suggestie in de presidenti®'^' de, dat de Amerikaanse politiek ^ee<> eigen objecten zal kiezen en niet c6' maar zal trachten elke commtUH®1 zet het hoofd te bieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2