POELS, de sociale o pionier „Eerste proeve van een biografie c 3 Moedig voorstel BEATRIX achttien jaar Geschreven portret van de Kroonprinses SPI HET VOORJAARSPAKJE IN DE ETALAGE KOMT WEER u Opbrengst van actie reumafonds wordt verdeeld D Minister Mansholt opent gebouw van akkerbouwproduktschappen Als de uitverkoop voorbij is J VRIJDAG 6 JANUARI 1956 PAGINA 6 Werk van nationale betekenis door Prof. dr. L. J. ROGIER Na inbraak woning in brand gestoken Vier jaar geëist Aanvaring op de Nieuwe Waterweg Soldatenkerstmis 1955 geslaagd 55 Maatregelen steeds noodzakelijk kwaad De Nederlandse regering feliciteert dr. Adenauer MARKlTiBERIGHTEN Commissie ingesteld DODELIJKE VAL nder de voormannen van het katholiek herlevings- proces is er geen enkel zozeer cosmopoliet geweest als de priester Henri Poels, in 1868 op een dorp in de Peel geboren en ruim 80 jaar later gestorven in het mijngebied bij Heerlen. Limburg lijkt heel zijn leven te omvatten, maar dit is niet meer dan schijn. De grote apostel van een standsorganisatie, die de wereld herkerstenen moest, had niets van de provinciaal: hij kende de oude en de nieuwe wereld en tal van promi nenten in verre landen hebben ook hèm gekend. Een klein volk als het onze loopt altijd gevaar zijn uilen vooi valken aan te zien, maar voor Poels kan daarvan geer, sprake zijn: die was niet alleen van het hemelse ge slacht", maar ook van het wereldformaat, dat bij ons zo zeldzaam is. Toch was hij een zeer Nederlandse figuur, naar het uiterlijk en naar het innerlijk. Op de katholieke samenleving van zijn vaderland in de jaren 19101940 heeft hij in zoverre zijn stempel gezet als de wijze, waarop hier te lande de sociale kwestie onder het oog werd gezien en ten dele ook opgelost, door hem aan de bisschoppen is voorgedragen en verder rusteloos in woord en geschrift aan slerus en leken is voorgehouden. Het befaamde Mandement an mei 1954 ademt voor wat de sociale problematiek aan gaat nog de geest van Poels. Geen ander katholiek pionier can gezegd worden de tijdgenoten zo onder zijn ban te lebben gebracht. Broere, Schaepman, Thijm, Ariëns sche ien allen gestorven vóór hun dood en al klaagde menig geestverwant en medestrijder van de Limburgse kampioen in de jaren 19451948, dat de jongeren Poels niet meer ver stonden, nog altijd beheerst zijn gestalte de structuur van ons organisatieleven. Ruim zeven jaar na Poels' afsterven en zijn bijna vorstelijke uitvaart te Venray verschijnt de reeds kort na zijn overlijden ons in uitzicht gestelde biografie. Zij is geschreven door een van zijn naaste medewerkers, een an dere apostel van het mijngebied: Pa ter J. Colsen C.M., Diens belangrijk aandeel in 's meesters veelomvattend werk wordt door dit boek, dat aan Nolens, Charles Ruys, Jos. Maenen, Henri Hermans, Jacobs M.S.C. alle recht doet wedervaren, met voorbedach ten rade ik zou haast zeggen: kwaad willig verdoezeld. Het is te betreuren in al zijn onvermijdelijkheid: Pater Col sen is te nederig en te verstandig om een andere weg te kiezen. Treedt hier een schaduwzijde aan den dag, dan zullen wij niet blind mogen zijn voor het voordeel van een jarenlange werk zaamheid aan Poels' zijde, die deze auteur een vertrouwdheid met Poels' denken en doen heeft verschaft, door niemand ooit meer te bereiken. Poels' talrijke eigen geschriften, zijn wijd vertakte briefwisseling, een onvoltooid- gebleven, romantisch ingeklede en daardoor in gehalte enigszins gedepre- cieerde autobiografie benevens een schat van ongeschreven mémoires in het eigen geheugen en dat van vele anderen hebben het bronnenmateriaal tot deze biografie uitgemaakt. Poels' leven is in tweeën uiteen gevallen, in dat van de bijbelgeleer- de en dat van de sociale pionier: de caesuur ligt in 1910, als hij ten tweeden male het slachtoffer gewor den van integralistische achterdocht en laster zich als aalmoezenier van de arbeid ifl de mijnstreek neerzet. Dit wettigt de verdeling van Colsens werk in twee boeken van ongelijke omvang: de eerste 250 bladzijden zijn aan „de exegeet" gewijd, de vol gende 400 aan „de socioloog". Lijkt het eerste boek het verhaal van het schuldeloos mislukken van een hoog begaafd en stipt-rechtzinnig geleerde en het uitmonden van diens weten schappelijke carrière in ontreddering, het tweede laat een moeizame weg omhoog zien: de metamorfose van een vredig agrarisch land in een industrie-gebied, dat het christelijk merkteken draagt, benevens de con structieve belichaming van een wel overwogen katholiek-sociale organi satievorm Het eerste boek spreekt van tragiek, van hartstochten en benepenheden, van lafheid, laster en achterdocht, van zeer kleine zielen, die in soms hoogge plaatste kerkelijke dignitarissen woon den, maar ook van een vast geloof, dat nooit schade leed bij het zien van ge breken in de allerhoogsten. Waarheids liefde was daarbij pater Colsens enige gids. Mogelijk zal hem straks verweten (Vervolg van pag. 1) Bijzonder verheugend is dat de Ame rikaanse president zoveel aandacht schenkt aan de economische hulp aan het buitenland. Want het is juist deze hulp die voor het handhaven van de vrijheid in de niet-communistische lan den van de allergrootste betekenis is. De Sovjet-Unie tracht op het ogenblik met economische aanbiedingen aan min of meer neutrale naties de communis tische invloedssfeer uit te breiden. Het midden-Oosten en Zuid-Azië vormen daarbij vooral het doelwit van Moskou. Eisenhower heeft nu het congres ge vraagd de regering „een beperkte be voegdheid te verlenen om toezeggingen van bijstand op langere termijn te doen" aan die landen die daarvoor in aanmerking komen. Tot nog toe placht het congres de hulp van jaar tot jaar toe te wijzen, maar deze regeling was niet bevredigend voor bepaalde naties die ontwikkelingsplannen van langere termijn ten uitvoer wilden brengen. Het nieuwe voorstel van Eisenhower nu opent voor die landen ongekende per spectieven. Het was een moedig voor stel dat de president aldus in dit ver kiezingsjaar aan het congres heeft voor gelegd moedig omdat dit voorstel onge twijfeld bij vele Amerikanen op verzet zal stuiten, aangezien men in sommige kringen de offers die voor steun aan het buitenland gebracht moeten worden, toch al te hoog acht. Maar de presi dent ziet in dat de leniging van de nood in de onderontwikkelde gebieden voor de Internationale vrede en de veiligheid van minstens evenveel belang is als de handhaving en de versterking van een collectief verdedigingsstelsel. Heeft niet indertijd het Marshallplan er belangrijk toe bijgedragen dat in het naoorlogse West-Europa de communistische invloed binnen de perken bleef? De West-Euro peanen hebben zich met steun van Ame rika kunnen oprichten en vervolgens hebben zij samen met de V.S. in de NATO een militair apparaat gevormd, dat de potentiële vijand van agressie deed afzien. Eisenhower roept nu het Amerikaanse volk op, opnieuw zwakke naties te helpen het levenspeil van de bewoners te verhogen, om aldus de po sitie van de vrije wereld te versterken, hetgeen indirect en op de duur in het belang van Amerika zelf zou zijn. Eisenhower heeft in zijn boodschap aan het congres de allergrootste aan dacht besteed aan Amerika's buiten landse politiek. Hij heeft zijn landgeno ten opnieuw duidelijk gemaakt dat Ame rika als leidende Westerse mogend heid een grote verantwoording draagt voor het wereldgebeuren, een verant woording waarin iedere Amerikaanse burger deelt. Hij heeft de bewoners van de V.S. willen duidelijk maken, dat zij in hun eigen belang zich iets zullen moeten ontzeggen, om te kunnen bijdragen aan de opheffing van minder bedeelde volkeren elders ter wereld. De president van de V.S. heeft in deze toespraak opnieuw uiting gegeven aan zijn diepe bezorgdheid voor de inter nationale veiligheid en de wereldvrede. Zijn woorden zullen ongetwijfeld alom in de vrije wereld met grote instemming worden begroet, omdat hij zich niet slechts om het heil van de Amerika nen maar om dat van de hele mensheid bekommert. worden, dat hij aldus tegen de naasten liefde zondigde, want hardnekkig leeft in velen de waan, dat men uit christe lijke naastenliefde en ad maiorem Dei gloriam mag liegen. Hij trooste zich met het bijbelse axioma, dat de knecht niet beter is dan de meester, dus Colsen niet beter dan Poels. Het tweede boek is ten dele even na vrant: het detailleert namelijk de in tegralistische ketterjacht van de be ruchte priester-journalist Thompson op de Limburgse pionier Poels, maar thans waren de dagen van een witte terreur, die sinds de dood van Leo XIII met toe nemende heftigheid en steeds verfijn der valsheid de kerkelijke samenleving onveilig had gemaakt, geteld. In die ja ren is Poels uitgegroeid tot een leiders figuur in katholiek Nederland. Naar zijn machtige stem leerde het vaderland luisteren met ontzag, als hij van leer trok tegen wat hij „monopolie-katholi- cisme" noemde en tegen een clericalis- me, dat voortging de Kerk een allerge vaarlijkste afbreuk te doen. Voor het overige ligt over het tweede boek een zonniger glans. Het geeft wel getrouw verslag van veel wederwaardigheden en natuurlijk van misverstanden, klein ge krakeel en luidruchtig debat, zelfs van het heftig conflict tussen de Leidse school van Aalberse en Aengenent en de Limburgse van Poels c.s., maar het voert ons van de ene verkwikkelijke prestatie naar de andere, van de gemoe delijke praatavonden in herbergzaal- tjes naar de schoolmakende Rolducse studieweken en vooral naar een omme keer in de samenleving door verbeterde huisvesting en sociale ordening op alle terreinen. De auteur dient zijn lijvig, met waar devolle illustraties uitgegeven boek be scheiden aan als „een eerste proeve van een Poels-biografie". Als zodanig dank baar aanvaard, zal zij nuttig gebruikt kunnen worden, maar vermoedelijk de waarheid moet ook m ij van het hart menige lezer en occasionele zoeker doen mopperen over een gebrek aan systematiek, dat enige ongewenste ge volgen had: te veel herhalingen en bo venal een chronologische zigzaglijn, die verwarrend werkt en tot herhaald te ruglezen aanleiding moet geven. Een meester in de architectuur kan ik pater Colsen helaas niet noemen. Tal van passages kunnen voluit boeiend genoemd worden, maar allerlei andere vormen daarmee een pijnlijk contrast. De fatale hebbelijkheid om brieven, artikelen, verslagen, hele verhandelingen in de tekst in te lassen neemt in dit werk zul ke afmetingen aan, dat met de verstaan baarheid de belangstelling herhaaldelijk moet teloor gaan. Van andere aard is een bedenking, die mij na volbrachte lezing bekroop. Ik had een en ander geleerd, dat mij tot dusver nooit zo grondig onder de ogen gekomen was, maar over Poels' sociologische en sociale activiteit van de latere jaren had zich daarentegen een nevel gelegd. Naarmate de grote christen-humanist Pius XI tot stelliger uitspraken kwam aangaande „katholie ke actie" en sociologische constructies, werd het door pater Colsen getekende Poels-portret vager van uitdrukking. De vraag bekroop mij, of dit opzet was? Het zou mij niet verwonderen, als som mige lezers zich straks gingen afvra gen, of Poels sinds omstreeks 1930 met zijn rechtlijnig pleiten voor een rigo- reus realiseren van zijn standsorganisa tie-ideaal niet alleen eer in oppositie dan in conjunctie met de pauselijke di rectieven werkzaam was, maar ook, of zijn opinie in dezen niet een doctri naire steilheid ging vertonen, die op de duur enigszins leek op die van het gesmade „système clos" der integralis- ten. Gluurde in de joop der dertiger ja ren nooit en bij niemand het gevaar om de hoek, dat het princiep der stands organisatie niet langer als een wel overwogen schoolmening, maar als een verlengstuk van het credo be- schoiCwd werd? Zijn in die jaren te on zent misschien de geschillen eer over- pleisterd dan opgelost? Kon op de duur nog staande gehouden worden, dat de tot ontwikkeling gekomen sociologie Poels' standenbegrip genoegzaam ver antwoord bevonden had? Eerlijk ge zegd, kwam ik al lezend steeds meer onder deze indruk: ik mis hier een of meer gegevens om te begrijpen wat er precies is omgegaan achter de schermen en waar het eigenlijk om ge gaan is. Het was in het huidige stadium der problematiek misschien niet moge lijk het beeld van begrippen en gestal ten scherper te omlijnen en wellicht moeten wij de deskundige auteur er slechts dank voor weten, dat zijn ver haal geen fictieve klaarheid forceert. De helderheid zal dan mettertijd ons deel of dat van een volgende generatie worden. Aan een toekomstige biograaf of ge schiedschrijver der materie zij de eer lijkheid en de moed toegewenst, die deze eerste levensbeschrijving van de grote Poels ondanks de zwakheden van haar taal en haar compositie tot de knappe prestatie van een zeer des kundige en daardoor tot een werk van nationale betekenis maken. (Van onze correspondent) Voor de Groninger rechtbank had zich donderdag te verantwoorden een landarbeider uit Zuurdijk, wegens brandstichting na het plegen van een inbraak. Verdachte heeft reeds vier veroordelingen achter de rug. Hü zat in financiële moeilijkheden en besloot tot inbraak bij de kruidenier T. van der Woude op de avond van 27 oktober, toen hij wist dat het echtpaar uit was. De buit was honderd gulden. Hij besloot toen, om alle sporen weg te werken, de zaak in de brand te steken. Hij ging nog enkele keren kijken om te zien of het zaakje goed brandde en toen de kruidenierszaak in lichter laaie stond bood hij de heer Van der W. aan o» diens hondje te passen. De officier van Justitie schetste ver dachte als een bruut en de beul van de omgeving en eiste vier jaar gevan genisstraf met aftrek. Uitspraak 19 januari. Donderdagmiddag is het Noorse tank schip Kollgeir, dat met het oog op de dichte mist onder Poortershaven voor anker was gegaan, op de Nieuwe Wa terweg aangevaren door de Engelse ko lenboot Gem. De steven van de Noor drong anderhalve meter door in een der ruimen van de Gem. Dit ruim stroomde direct vol. Het schip werd aan de zuid zijde van de Waterweg aan de grond gezet. Donderdagavond werd de Gem hoger op vastgezet. Vandaag zou ge tracht worden het schip naar Rotterdam te slepen. Eerst zou 'men een deel van de lading lossen en lichten. De inzameling die Katholiek Thuis front in de afgelopen maand heeft ge houden- voor het Kerstfeest van onze soldaten en matrozen is met een waar lijk mooi en stemmingvol Kerstfeest bekroond. Opgetogen brieven van aal moezeniers bereiken thans het Katho liek Thuisfront. H.H. Nachtmissen en kerstontbijten vonden plaats voor de niet met verlofgaande militairen. Aan grens- en wachtposten werden in de Kerst nacht kerstpakketten uitgereikt. Een telegram werd ook ontvangen van de Commandant Zeemacht Nieuw-Guinea, waarin deze zijn dank uitspreekt na mens alle matrozen en mariniers voor de ontvangen kerstpakketten. Soldaten- kerstmis 1955 mag volkomen geslaagd heten. „Haar dierenliefde Is actief en persoonlijk". J. Colsen C. M.: Poels. J. J, Ro men Zonen. Roermond-Maaseik 1955. 's GRAVENHAGE, 5 jan. Akte-examen Wiskunde M. O. K. 1: G. M. Hogeweij te Heerde. AMSTERDAM, 5 jan. Staatsdiploma leraar stenografie: J. D. P. Zetteler te Schiedam en mej. S. J. Groenestijn te Dordrecht. Minister S. L. Mansholt heeft don derdag het nieuwe gebouw van de ak kerbouwproduktschappen aan het Stad houdersplantsoen te 's-Gravenhage of ficieel geopend. In een toespraak zeide hü, dat de opening van dit gebouw nog geen afscheid betekent van de bedrijfschappen oude stijl, waarvoor in de plaats enige produktschappen zullen komen. Hü nam de betekenis van de agrarische bedrijfschappen in oorlogstijd in ogenschouw. Deze wer den 1 april 1942 dooo dr. S. L. Louwes in het leven geroepen. Wellicht heeft niemand zich toen voldoende gereali seerd, zo zei minister Mansholt, dat zü zouden uitgroeien en hun taak zou den overdragen aan nieuwe organen. Foto beneden: Voorjaarscomplet in oranjekleurige tweed van de Franse confectie. Pierre Billet. Foto rechts: Cocktailjapon voor het komend seizoen van Boussac-katoen. We hebben veel kritiek gehoord op de oprichting van deze instellingen in oor logstijd. Naar mijn mening echter was dit een wüs besluit, daar wij Neder landers daardoor de mogelijkheden kregen om de greep van de bezetter op het bedrüfsleven te verminderen. De organisaties hebben ontzaglijk veel kunnen doen voor het Nederlandse volk. Taak en werkwijze der organisaties zijn successie velük gewijzigd. Doch slechts door de werking van deze orga nen is de distributie mogelijk gewor den, omdat men produktie, verwerking en handel van agrarische produkten voldoende kon volgen en leiden. In verband met het formaat van het gebouw, dat eigenlijk te groot is voor de agrarische produktschappen, waar door men aan andere instellingen on derdak kan verlenen, zei de minister, dat dit een wijs en verstandig beleid is, omdat we de toekomst niet geheel zonder zorg tegemoet kunnen zien. Er zijn reeds overschotten en alle moge lijke moeilijkheden op de wereldmarkt. Deze moeilijkheden kunnen in belang rijke mate worden opgevangen, omdat, indien men op grotere schaal aan het werk moet gaan, er ook voldoende ruim- I te is. Toch vond hij het belangrijk, dat de produktschappen zo weinig mogelijk personeel aanhouden, omdat men an ders in de verleiding zou komen ter- wille van dit personeel en hun arbeid maatregelen te nemen. En maatregelen, zo zei de heer Mansholt, zün altijd een noodzakelijk kwaad en moeten dan ook niet anders genomen worden dan in strikte noodzaak. Namens de besturen van de bedrijf schappen oude stijl heeft de heer Van Leeuwen, vice-voorzitter van het hoofd- produktschap Akkerbouw en directeur van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft voor de grote vergaderzaal een reliëf beeld van Koningin Juliana aangebo den. De Nederlandse regering heeft van daag ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van dr. Adenauer een telegram van gelukwens gezonden aan de West- duitse bondskanselier. VEEMARKT DELFT, 5 jan. Aanvoer 901 stuks vee. Notering: slachtkoeien f 600775, nucht. kalv. f 40—50, biggen f 3548, lopers f 60110. drachtige zeugen f 250350, ma gere varkens per kg lev. gew. f 1.651.75. KAASMARKT GOUDA 5 jan. Aanvoer 51 partijen. Notering: eerste kwal. f 2.242.30. MARKTEN EN VEILINGEN BARNEVELD, 5 jan. Eierveiling S.B.E. Aanvoer 493.920 st. ■Prijzen: eieren 56-59 gr. f 11.7112.26, eieren 59-61 gr. f 12.4912.92, eieren van 61-70 gr. f 13.30—14.74, alles per 100 stuks. Coöp. Veluwse Eierveiling. Weekaanvoer ca. 1.000.000 stuks, waarvan er thans 293.000 geveild werden. Prijzen: eieren van 46-59 gr. f 10.0912.37, eieren van 59-61 gr. f 12.58— 12.92, eieren van 61-69 gr. 13.1614.82, al les per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.700.000 stuks. - Prijzen: f 12.00—14.00, algemene prijs f 12.90 per 100 stuks, kiloprijs f 2.15, (basis 60 gr.) Pluimveemarkt. Aanvoer ca. 50.000 stuks. Prijzen: slachtkippen f 2.00—2.10 per kg, slachtkuikens f 2.25—2.40 per kg, zware kui kens f 2.502.75 per kg. Varkensmarkt. Aanvoer 95 stuks. Prijzen: biggen f 44—56 per stuk. Paardenmarkt 's-Hertogenbosch, 5 jan. Aangevoerd 293 stuks, waaronder 22 veulens. De prijzen waren als volgt: Voljarigen van 900-1100. 114-jarigen 675-825. Jonge werkpaarden 800-1100. Shetl. ponies 300-525. Hitten 450-725. Hengstveulens 400-525. Merrieveulens 475-600, alles per stuk. Met papieren boven notering. Jonge slachtpaarden van 2.10-2.20 per kg gesl. gewicht. Oude re slachtpaarden 1.60-1.80 per kg gesl. gewicht. KOFFIETERMIJNMARKT A'DAM 5 jan. - Stemming: vast. Omzet: 165 ton. Noterin gen: mrt. 228—228 "/2, ged. 228 (225'/2—227, 226b! ged.), mei 219—21914 (216)4—217217 ged.), juli 21114—212% (210—21014, 210 ged.), sept. 208—20814, ged. 208 :/2 (207—208. 207 ged.), dec, 206)4—207 (204—205, 204 ged.). KOFFIETERMIJNMARKT R'DAM 5 jan. - Stemming: prijshoudender. Omzet: 52'/2 ton. Noteringen: mrt. 225Va229 (25—22614), mei 2181/2—219)4, ged. 21814 (216—217, ged. 21614), juli 2111/2—212)4 (20914—21014). sept. 20814— 2101/2 (207—208)4), dec. 206—207)4 (204— 204)4). De 31ste van leze maand wordt prin ses Beatrix achttien jaar. De vermoe delijke erfgename van de kroon gaat haar volwassenheid in en ter gelegen heid van die mijlpaal is er een boek samengesteld „Beatrix achttien jaar"» uitgegeven door de Bezige Bij in Am sterdam. Het is fors van formaat en op de natuurlijk oranje getinte om slag prijkt een alleraardigste foto van de oudste prinses, een ongekunstelde jonge vrouw met vriendelijke open blik. De min of meer bekende foto's, die de inhoud vormen, doen de aanvanke- lük zo bewogen jeugd van de oudste ko ningsdochter en de gelukkige latere ja ren herleven. Maar waardevoller dan de fotopagina's en de reprodukties van haar creatief werk zijn de bijdragen van prof. Bouman, prof. Rogier, prof. Donner en vooral het geschreven por tret van de- jonge prinses door de ro mancière Hella S. Haasse. Hella Haas- se is enige middagen de gast geweest in Soestdijk en neeft daar prinses Bea trix in haar eigen omgeving bezig ge zien en met haar gepraat. Met grote openhartigheid en de kunde en bewo genheid van de romanschrijver tekent zü voor ons de oudste Oranjedochter, die een aangeboren vermogen bezit om contact tot stand te brengen en met mensen om te gaan, als een levendige, open, kordate, gevoelige jonge vrouw, een prinses met ,,je-ne-sais-quoi van eeuwen representatie tot in de vinger toppen". Met een voor haar jonge leeftijd grote rüpheid en bezonnenheid, die zij niet cadeau heeft gekregen. Als kind van deze tijd, opgevoed tussen tijdge noten, is zy een reëel meisje, dat da dingen ziet zoals ze zijn en zich haar uitzonderlijke positie zeer wel bewust is, wat een zekere innerlijke span ning in haar wezen geeft. Die zy zoekt kwijt te raken in sport en boetseer werk en in haar omgang met de die ren, die overvloedig in paleis Soest- dük aanwezig zün. Hella Haasse toont zich in de vrijmoe dige tekening, waar de gebruikeüjke re serve geen vat op heeft gehad, een ge voelige intermedière om ons prinses Beatrix te doen kennen zoals wij, die gejuicht hebben bü haar geboorte büna achttien jaar geleden, dat wensen. Ge heel aansluitend bij het beeld van de kroonprinses, die door deze eerste bü- drage is opgeroepen, is het korte op stel van prof. dr. P. J. Bouman over de jonge vrouw in deze tyd. Prof. mr. A. M. Donner behandelt de staatsrech telijke positie van de troonopvolgster, en tenslotte geeft prof. dr. L. J. Rogier in zijn stijl, waarin iedere zin een pyl is die hij afschiet, het tydbeeld, in al zijn facetten, dwingend voortgekomen uit het verleden. De persoonlijke geschiedenis van de kroonprinses is in vier perioden samen gevat door dra. M. G. Schenk en J. B. Spaan. Een aantrekkelijk boek, dat on- getwijfe!.1 de belangstelling zal trek ken, die het verdient. Zij kan en durft zichzelf te vertonen Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging tot Reumatiekbestrijding heeft een commissie ingesteld, die het bestuur zr1 adviseren omtrent de verdeling van de opbrengst der in de afgelopen zo mer gevoerde actie van het Nationaal Reumafonds. In een bijeenkomst in de I e voorjaarsmode, waarmee men binnenkort in feite te maken heeft, is niet die der haute cou ture, die vanaf 30 januari in de Parijse modehuizen wordt getoond, maar dat zijn de confectiekleren, gereed om in de etalages te worden neergezet als de uitverkoop voorbij is. De Franse confectie komt met veel mantelpakjes met net niet aangesloten taille en japonnen in princes-lijn, waar bij een bolero of jasje. Voor feestelijke gelegenheden blijft de wijde rok, die ontspringt in de taille. De zomerjurken hebben geen of een klein mouwtje, de mantelpakjes een ingezette driekwart mouw. Flanel, jersey en tweed blijven in de gratie en wat de kleuren betreft is er de keus uit beige, zandkleur, ecru, rose, lichtblauw, geel, grijs en het nooit ontbrekende marine met wit, dat even zeer bij de eerste lentezon en een stralende blauwe lucht hoort als de crocussen en het beddegoed (vanwege de schoonmaak) over de balcons. Het bedrukte katoen wordt steeds smaakvoller en de bedrukte nylonma terialen of stoffen, gemengd met de synthetische garens, komen onze wens dromen steeds meer nabij. De confectie laat de roklengte gelukkig onveranderd. Hoeveel miljarden steken aan de zoom zou ons dat gezamenlijk schelen? ZATERDAG ENGELAND, BBC, home service, '330 HILVERSUM 1, 402 m. VARA: 7.00 m: 12'00 dansmuz., 15.00 ork.conc., 16.30 nieuws, 7.10 gym., 7.25 gram., 8.00 nws. 8.15 gram.. 8.55 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.40 sopr. en piano, 12.00 orgel, 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.45 sport, 14.00 jeugd, 14.35 muzikale caus., 14.50 boek, 15.05 accordeonork. en solist. 15.35 caus 15.50 kamerork. en solist, 16.35 lezing, 16.50 gram., 17.15 act., 17.45 Hammond orgel, 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.55 sport, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: caus. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. muz., 22.10 symf.ork., 22.40 gevar muz.. progr., 22.00 soc. comm., 22.15 Weense "-"S dansmuz., 1.00 amus.muz., 21.15 ge- muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 var- muz- eram' FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: T, „n„ 14.17 symf.ork.. 16.55 kamermuz., 19.00 HILVERSUM II, 298 m. KRO. 7.00 vocaai ens 20.00 lichte muz., 22.30 viool on»»»»» H 1 r\ w»*n17 1 E H A K en piano. Schots ork., 19.30 lichte muz. BBC. light progr., 1500 en 247 m: 12.30 koorzang, 13.00 dansmuz., 15.00 ritm.muz., 15.45 jazzmuz., 17.00 ork.conc., 19.30 lichte muz., 22.00 ork.conc., 23.15 lichte muz, NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 omr.ork. en soliste, 15.00 Duitse volksliederen. 16.00 amus.muz., 17.00 lichte muz., 18.00 vro lijke muz., 19.30 koorconc.. 20.00 amus- nieuws, 7.10 gram., 7.15 koorzang, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 vrouw, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.30 Ben je zestig?, 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-ork. en soliste, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 salonork. en solist, 13.40 accord.ork., 14.00 boek, 14.10 amus.muz., 14.20 Engelse les. 14.40 amateursprogr., 15.15 kron. let teren en kunsten, 15.55 gram., 16.00 schoonheid van Gregoriaans, 16.30 jeugd, 17.00 amus.muz., 17.20 jeugd, 18.00 lichte muz., 18.15 journ weekoverz., 18.25 gram., 18.30 pari, overz., 18.40 gram., 18.45 re- geringsuitz., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 20.00 Lichtbaken, 20.20 act., 20.35 de ge wone man, 20.40 gevar. progr.. 21.45 hoor. BRUSSEL, 324 m: 15.00 lichte muz 15.45 accordeonduo, 16.15 accordeonduo 16.45 Eng. les. 17.20 liturgische gezangen 18.15 omr.koor. 484 m: 12.15 lichte muz., 16.00 opera- muz., 17.15 ritm.muz.. 22.15 lichte muz. 23.00 dansmuz. ENGELAND. BBC, European Service Uitz. voor Nederland: 17.45-18.15 Nieuws Feiten v. d. dag. Op de planken. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S spel, 22.05 cabaret, 22.35 wij luiden de 16.30 V. d. jeugd. 17.00 In de T V. dieren- zondag in. Avondgebed. 23.00 nieuws 23.15 Esperanto, 23.22 dansmuz, gram. tuin. 17.15 Progr.overz. 18.00-18.30 Ves- 23.45 pers. 20.00-21.45 Quiz. 21.50-22.30 Spiegel v. d. week en een woord voor de zondag WIJ NCRV Rallye op de rails. 20.50 Gevar. progr 22.05 Dagsluiting. KIJKEN NAAR TELEVISIE. 20.15 Journ. en weerber. 20.25 BELG. TELEVISIEPROGR Franse uitz 18.45 Testbeeld. 19.00 T V.-roman 19.40 Toute la Télévision. 20.00 Act. 20.15 Nws 20.40 Spel. 23.10 Filmprogr. 23.40 Journ Industriële Club te Amsterdam is van middag deze commissie geïnstalleerd door de voorzitter der vereniging, dr. P- L. Stal. In zijn installatierede deelde dr. Stal o.m. mede, dat tot uiterlijk 28 ianuari a.s. gelegéViheid bestaat aanvra gen in te zenden tot het verkrijgen van een aandeel in de opbrengst van de actie van het Nationaal Reumafonds, ter verbetering van de behandelingsmoge lijkheden van Reumapatiënten. Deze aanvragen dienen, voorzien van een brede toelichting, te worden ingezonden by het secretariaat van de adviescom* missie, Pieter Bothstraat 12, 's-Graven hage. Dr. Stal herinnerde er voorts aan, dat de stichting Landelijk Katholiek Reu macentrum een actie, die zü vorig jaar van plan was te voeren, heeft opgeschort tot na afloop van de landelijke actie vad het Nat. Reumafonds, en zich boven dien geheel achter laatstgenoemde act'0 heeft gesteld. Daartegenover verwachtte men, dat een evenredig deel van 80 pet- van de opbrengst ten goede zou kom0tl var het Landelijk Katholiek Reumacen trum. Het bestuur van het Nationaal Reumafonds heeft dit als billijk aan vaard. Wat de opbrengst van de actie be treft, kor. dr. Stal medeuelen, dat op 31 december j.l. was ontvangen: i"* de verrassingscouvertjes netto pM0' f 2.000.000.van de ziekenfonds0" f 40.409.54; van het bedrijfslev0" f 81.756.85; van gemeenten f 11.839.52' Nog steëds komen er echter geld0" binnen. De rede van dr. Stal werd beant' woord door de voorzitter van de conj' missie, mr. F. H. A. de Graaff, ul Amsterdam. De 70-jarige heer T. Zuidenveld U)t h0t Norg, die bezig was op de zolder aan opstapelen van stropakken, is op °et gegeven ogenblik met een stropak n® beneden gevallen op de deel. Het slacb^ offer kwam op zijn hoofd terecht 'werd zwaar gewond naac het Acad misch Ziekenhuis te Groningen bracht. Hier is hij aan zijn verwond) gen bezweken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 6