Vuurzee in Waalstraat deed etage verloren gaan Magazijn aan Kennemerplein door brand verwoest Drukke zaterdag voor Haarlemse brandweer, mede door de kerstboomvuren I Heemsteedse KABO viert 40-jarig jubileum Werkplaats van Heemsteedse hobbyclub door de burgemeester geopend M. v. d. Vaart kampioen van Haarlem, eerste klas Kennemerplein Kerstbomen in vlam Haarlem koopt grond langs de Leidsevaart Veel speechesgoede wensen en daarna een huis vol bluf5 Daders Oudejaars- inbraken gegrepen <^kf£TeB„: U jaar" T«" fiZiïWoÏÏ year itCl1"' VOlw' MAANDAG 9 JANUARI 1956 PAGINA 3 Bioscopen Nieuw plafond in de tuinzaal van het Concertgebouw Draaideuren en een hek op straat Afscheid oubaas M. C. de Jong Amerikaans bedrijf aan de Nij ver he id swe g Kostprijs van de grond bedraagt 18 per m2 Complex van ijsfabriek en koelhuis uit IJmuiden Concerten N. Ph. Orkest HOUTAUTO RiIJlDT VEiRKiEBRSZUlIL OM Op hoek Kleverparkweg V eiserstraat GEMEENTEZAKEN PARKEERiHiA VEINS AAN NIEUWE GROENMARKT (Bridgeclub „Het Garen- kokerskwartier" tien jaar Tienjarig bestaan gevierd van bouwfonds Sint-Jan UW VRUCHTBOMEN thans spuiten met V B C Zaadhandel JAN ROOZEN Het nieuwe vaandel 12-jarig meisje op straat overleden KLEUTERSCHOOL IN HEEMSTEDE- NOORD? Deusdedit De Straalpijp Receptie Een huis vol bluf ZANDVOORT Waterstanden Sneeuw in Haarlem veroorzaakte geen ongevallen Biljarten BLOEMENDAAL Bloemendaalse Reddings brigade liet autocabine te water SANTPOORT Duiven stonden in Zomerlust te pronk Commandant G. J. Stap van de Haar lemse brandweer heeft vorige week dinsdag, toen hem het commando werd overgedragen, niet kunnen vermoeden, dat zijn opmerking „Haarlem heeft Waar een kleine omzet in branden" duinen enkele dagen door de werkelijk heid gelogenstraft zou worden. Moest oi) er met zijn mannen vrijdagavond °P uittrekken om de brandende woon- JVagen van de heer J. van Zutphen in Zuid-Schalkwijk te blussen, zaterdag middag moes de brandweer onder zijn leiding tweemaal in actie komen om een uitslaande brand zowel in de Waal straat als op het Kennemerplein te be dwingen. In beide gevallen betrof het een brand van behoorlijke omvang, zo dat de brandweer met groot materieel moest uitrukken. Ook zaterdagavond waren brand weerlieden op verschillende punten in de stad druk in actie, zij het dan tot eigen plezier en dat van de jeugd. In de diverse wijken waren namelijk grote bergen kerstbomen aangelegd en er was slechts weinig tijd voor nodig om al dat dennenhout tot as te doen ver gaan. Het eerste alarm gold zaterdagmid dag de Waalstraat, ten westen van ue Rijksstraatweg in Oud-Schoten. In Pet pand no. was de heer F. W. van werven op de eerste verdieping iP een kamer aan de voorzijde bezig een brandende petroleumver- gasser bij te vullen. Vermoedelijk heeft hij daarbij gemorst, want Wleine vlammetjes vormden zich fond de vergasser. De man probeerde eerst nog het vuur te doven met natte doeken, maar er was geen houden meer aan. Het vloerkleed vatte vlam en in énkele ogenblikken stond de gehele kamer in brand. Het vuur vond gretig voedsel in de stoffering en spoedig sloeg "et naar buiten boven de balcondeuren. De Haarlemse brandweer com mandant Stap was juist in de kazerne was aanvankelijk gewaarschuwd voor een keukenbrand, maar spoedig kwam het groot alarm binnen. Met Sroot materieel trok de brandweer naar Oud-Schoten en bond de strijd met het vuur aan. Het werd al gauw duidelijk "at er van de bovenverdieping niet veel Pieer viel te redden; de vlammen had- hen zich reeds een weg gebaand naar °e zolder en het dak aangetast. Wen heeft getracht de benedenverdie- vuig, bewoond door de weduwe J. Wes- 5e's. te behouden, en daarin slaagde brandweer, hoewel waterschade P'teraard niet te vermijden was. Bij het Pegin van de brand waren buren en voorbijgangers begonnen de inboedel uit henden verdieping weg te slepen p evr. Wessels zelf was niet thuis vrijwel alles kon in veiligheid wor- P gebracht. .'an de bovenverdieping ging zo goed ,.s de gehele inventaris van de fami lie v. Werven verloren, terwijl de eigen- j.'J'Pmen van een inwonende student "nke schade opliepen. v Het echtpaar v. Werven vond bij de jPfen onderdak, het bleek, dat de man l^khdwonden aan het hoofd had opge- Pen. Met zijn vrouw, die danig over- Vtsr was werd hij naar het St.-Elisa- ovtt]sgasthuis overgebracht, dat ze volgens dezelfde avond nog konden gaten. tejjjftimissaris L. Davidson en inspec- yjr J. Dijkstra waren op het terrein hg" de brand aanwezig, benevens de i.,;;r J. Kampman, secretaris van het 'Jkcomité. Vanzelfsprekend was de belangstelling Zeer groot, maar de beide wijkagen ten zorgden met assistentie van enkele Ccllega s voor een goede afzetting en de regeling van het verkeer op de Rijks straatweg. Omstreeks half vijf, ruim een uur na "e melding, was men het vuur meester Werd er met na-blussing voorkomen, ttat de vlammen zouden oplekken. ,pe omvang van de schade is niet P'3 benadering op te geven; het echt paar v. Werven is in ieder geval ern- gedupeerd, want het bleek niet erzekerd te zijn. Dezelfde avond ont wierpen enkele omwonenden een plan wt hulpverlening en 's zondagochtend circuleerden er lijsten in de buurt, enemde geld in te zamelen ter leni ng van de eerste nood. vQ?ni half zes kwam het tweede alarm een uitslaande brand binnen bij toe hlaarlemse brandweer. Het betrof flat een houten tuinhuisje bij het pand, naast het vroegere kleuterhuis ®g?riet" aan Kennemerplein is tuinhuisje is eigendom van de *iisrige Haarlemse koopman J. Stef- «tajj. die het tuinhuisje behalve voor van zijn auto voornamelijk ge- fj?e als magazijn om nieuwe fietsen flwielonderdelen op te bergen. talent de oorzaak van de brand tVojjjhen nog in het duister; vermoed by,,1' dat de brand te wijten is aan bapjpjhgheid van de jeugd. Men kan kihiab'1 vanaf het Kennemerplein vrij pa Akkelijk bij het tuinhuisje komen «ej, n neemt aan, dat kinderen daar vuurtje gestookt hebben. Se afinrandweer was spoedig ter plaat- Wor(?nwezig, maar niet verhinderd kon afbrana dat tuinhuisje met inhoud xÜden .e' Het VUUr sloeS er aan alle ston[j hit, doch voor de omgeving be ep j)p,eb weinig gevaar. In het verkeer geVa- Kennemerplein was het heel wat hlir ^'Ukcr. De brand trok op dat spits- flep. atuurlijk heel wat belangstellen- hig het verkeer dreigde daardoor da- Vvist n de knoop te komen. De politie et tenslotte ook hier te klaren. ?tadPWar. verschillende punten in de nslotto Haarlemse brandweerlieden 5elf en as avonds in de weer om zich- re bra nae JeuSd een plezier te doen. arehgdev,?nde kerstbomen werden ware eren ?n' waarvan duizenden kin- i genoten hebben. taet L^rofë in de avond sjouwden rf.e" Ulaoii men uaar de aangege- t'ng zou de massale verbran- ivarpen Se!chieden. Van her en der zy m het avondlijk donker te üTl' 2^L7S:enA9P15Ze °f g°ld"' Volw" T«" fen voorst, om 8 uur 9.15^ °r at Sea a' h Tijden: 2, 4.15, '^enP9ai5.ie Verdw«nt"' a- 1- Tfl- reis"?taeni.met d°' 2'30: "De ko" t^®RANDT™°Thiitfde en fantasie". a. 1. ST?°ordd ,iot. en mpt do.: „De volmaakte lUPlO-- i8 laar- Tijden: 2.30, 7 en 9 ?5 'Idem 2*5™ en 9 1a5ntwoorcft "iet". 14 J. u Maanöag 9 januari °P. khkbmegt: De.,Haoagse Comedie kuk niet om", 8 uur met voorschijn en de grootste buit werd binnengebracht door de slimmeriken, die beslag hadden gelegd op de tiental len kerstbomen, welke in de sprook- jestuin aan het Julianapark hadden dienst gedaan. Wij hebben mogen vaststellen, dat het er overal branderig is toegegaan; aan de Planeteniaan, waar wij het feest telt het rokende einde hebben meegemaakt, -hebben wij meegenoten van een fantas tisch golvende vuurzee, die bijna een uur lang tot vermaak van jong en oud tegen het duister van de hemel spoelde. De kerstbomen waren daar tot een indrukwekkende hoogte opgetast, toen de brandweerlieden, die 's middag misschien de strijd tegen het vuur hadden aangebonden, er de brand in staken. De kurkdroge dennebomen stonden binnen enkele ogenblikken in lichter laaie en geboeid keken dui zenden toeschouwers toe, hoe de vlam men, telkens weer omhoogspringend als de branding van de zee, een won derlijk spel met elkaar speelden. Het werd een fascinerend schouwspel, dat door de laatkomers-met-kerstbomen zo lang mogelijk aangevuurd werd. Iedere laatkomer werd met gejuich begroet (hoe groter de boom, hoe lui der het gejuich), en de bewonderende kreten waren niet van de lucht, wan neer de vonken hoog opspatten en de vers-aangebrachte boom knetterend ten onder ging. Maar ja, behalve dat het bedtijd werd, raakte ook de voorraad kerst bomen uitgeput. Het vuur ging tenslotte zelf ten onder, vooral toen de brand weer de smeulende resten met een straal water definitief doofde. Een pene trante geur van gebrand dennehout herinnerde toen nog aan een vuur feest, dat de jeugd herhaaldelijk en enthousiast een linke fik noemde. Aan het plafond van de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw in Haar lem moeten dringend enige voorzienin gen worden getroffen. De houten kap- spanten buigen door als gevolg van foutieve constructie. De legramen en de bovenlichten van de zaal zullen moeten worden weggenomen en de spanten zul len aan de zuid-oostelijke kant van een houten beplanking worden voorzien. Bo vendien moet dan het zware cassetten stucplafond worden vervangen door een eenvoudig vlak stucplafond. Boven de legramen zullen de daklantaarns wor den weggenomen. Mede als gevolg daar van zal de dakbedekking vernieuwd moeten worden en zullen er twee elec- trische ventilatoren worden aangebracht. De kosten van deze restauratie bedra gen 19.000. Achter de bestaande buitendeuren van het concertgebouw zullen nu tocht- draaideuren worden aangebracht die voorzien zijn van hardglaspanelen. De buitendeuren zullen nu geopend vast gezet kunnen worden en zullen dan als wachtsluiting fungeren. Voor de deu ren zal op straat een wegneembaar hek werk worden aangebracht om een cor recte rijvorming van de wachtenden te bevorderen. Deze voorziening kost de gemeente 4950,-. In totaal verzoeken B. en W. de raad derhalve een bedrag van 23.950 voor dit doel te voteren. Hoewel oubaas M. C. de Jong reeds enige jaren geleden het commissariaat in het district Haarlem van de vereni ging De Nederlandse Padvinders heeft neergelegd werd pas officieel afscheid van hem genomen op een zaterdag avond gehouden en door vele leidsters en leiders, alsmede oud-padvinders be zochte bijeenkomst. Daar werd oubaas De Jong als dank voor zijn werk gedu rende een periode van achttien jaar een districtslogboek aangeboden. Hopman J. Volkmaars, waarnemend hoofdcom missaris N.P.V., en oud hoofdkwartier commissaris mr. P. van Kleffens, wa ren op deze bijeenkomst aanwezig, ter wijl het district Haarlem van de Ver kenners van de Katholieke Jeugdbewe ging vertegenwoordigd werd door de districtscommissaris en een zijner as sistenten, hopman B. Nooy en oubaas J. Smit. Ir. J. Pool, de huidige districts commissaris van de N.P.V. herinnerde aan de loopbaan van oubaas De Jong. Reeds in het begin van zijn in 1933 be- gonnen bestuursperiode bracht oubaas ie Jong een aanmerkelijke verbetering tot stand in de verhouding met de ka tholieke verkenners en er ontstond een uitstekende samenwerking. In aanvulling op ons bericht over de vestiging van de farmaceutische fabriek van Merck, Sharp en Dohme in Haarlem, berichten wij, dat B. en W. de raad om een bedrag van 284.000 hebben verzocht voor de op hoging van het errein langs de Nyver- heidsweg, waar de fabriek zal komen en voor het doortrekken van de Nijver- heidsweg. De grond zal worden opge hoogd tot 40 cm boven N.A.P. De gemeente verkoopt de grond aan de Amerikaanse onderneming voor een bedrag van 18 per m2. Zijn de de zuivere kostprijs. De thans te verkopen grond is ruim 2 ha. groot, maar de onderneming heeft voor tien jaren optie genomen op een groter ter rein. dat de gemeente pas dan tegen de dan geldende kostprijs zal ophogen, wanneer het bedrijf de wens te kennen geeft tot aankoop te willen overgaan. Een felle brand verwoestte zaterdag middag de bovenverdieping van een perceel in de Waalstraat. Nadat het vuur zijn werk had gedaan, drongen nog lange tijd grote rookwolken naar buiten. Het huis ligt op de hoek van de Rijksstraatweg en daardoor was de belangstelling van het publiek bijzon der groot. De gemeente Haarlem wil voor 90.250.het terrein en de gebouwen kopen van de N.V. Ijsfabriek en Koel huis IJsvries te IJmuiden. Het terrein, dat 2652 m2 groot is, is gelegen langs de Leidsevaart. B. en \V. vragen de raad de benodigde gelden voor dit doel te willen voteren. Het terrein is voor de gemeente van belang omdat men de rijweg langs de Leidsevaart wil verbreden. Gedeeltelijk zal het terrein worden bestemd als par keerplaats, waaraan in deze omgeving dringend behoefte is, vooral in verband met de bloembollenbeurs. Het bezit van het terrein is voor de gemeente vooral van belang in verband met het reali seren van het in voorbereiding zijnde saneringsplan voor de Leidsebuurt. In het ontwerp verkeersplan is namelijk door de Leidsebuurt een weg ontwor pen in het verlengde van de Prins Hendrikstraat. Vrijdag 13 januari vindt het vijfde abonnementsconcert plaats in de Serie V, onder leiding van Marinus Adam. Solisten zijn de concertmeester Jan Hes- merg en de solocellist Eduard Biele. Het concert wordt geopend met het Concerto grosso no. 11 van Handel. Hierna volgt een uitvoering van de Symphonie in D-dur no. 86 van Haydn. Na de pauze zijn Jans Hesmerg en Eduard Biele de solisten in het concert voor viool, vio loncello en orkest van Frederick Delius. Het concert wordt besloten met A sim- ple symphony van Benjamin Britten. Aan het zesde concert serie D zou aanvankelijk solistische medewerking worden verleend door Guila Bustabo. Deze soliste heeft echter haar Europese tournee wegens ziekte moeten afzeggen. In haar plaats zal op dinsdag 17 januari de Franse violiste Janine Andrade het vioolconcert van Sibelius uitvoeren. Vanmorgen om elf uur reed een hout auto van De Houtwerf op de Klever parkweg. De chauffeur wilde de Velser- straat inslaan, maar bij het nemen van de bocht slipte de wagen door de glad heid. Het gevolg was, dat het voertuig op de vluchtheuvel op de hoek van de Kleverparkweg en de Velserstraat te recht kwam en de verkeerszuil finaal omver reed. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor het beroepschrift ongegrond te ver klaren dat de heer J. G. Boeree te Haar lem namens de heer J. v. Buren uit Gouda heeft gericht tegen de aanschrij ving van B. en W. om werkzaamheden uit te voeren op de eerste en tweede verdieping van het perceel Tulpenstraat 13. De gemeente wil voor 10.000 het per ceel Jacobijnenstraat 21 kopen. Het per ceel is 57 ha. groot en brengt aan huur jaarlijks 738,40 op. De gemeente wil voor 2550 aanko pen het pand Voortingstraat 13, dat van belang is in verband met de sanering van het Rozenprieel. Het perceel is 54 ha. groot en brengt jaarlijks 296,40 aan huur op. Werklieden van de dienst Openbare Werken zijn al enige dagen bezig met de aanleg van een parkeerhaven aan de Nieuwe Groenmarkt. Vermoedelijk zal er ook aan de andere kant van de kerk nog een dergelijke parkeermogelijkheid worden geschapen. Aan de straatzijde, waar thans nog geparkeerd wordt, zal waarschijnlijk een parkeerverbod wor den ingevoerd na het gereed komen van de beide havens. De bridgeclub „Het Garenkokerskwar- tier" bestaat tien jaar. In verband daar mee was er zaterdagmiddag een recep tie, waarop vele vrienden en bekenden het bestuur van de tienjarige kwamen complimenteren. Aan een welvoorziene dis werden oude herinneringen opge haald, terwijl het feest besloten werd met een bont cabaretprogramma, waar aan medewerkten Hansy Pallieter en haar witte kraaien, Joop Boeree, Jeanne van Elsloo en Mariam Bunch. Tot besluit van de feesten organiseert de jubilerende vereniging op 14 januari in Dreefzicht een jubileum-bridgedrive. Gisteren is met enig feestvertoon het tienjarig bestaan gevierd van het bouw fonds Sint-Jan, dat resulteerde in de totale vernieuwing en uitbreiding van het parochiehuis aan het Teylerplein. In de kerk aan de Amsterdamstraat werd de hoogmis opgedragen door de vice-voorzitter van het bestuur, kape laan H. van der Plas, en daarna verza melden velen zich rond het ontbijt in het parochiehuis. Kapelaan Van der Plas kon vele gas ten begroeten, onder wie de voorzitter, pastoor H. van Schie, de praeses van de oud-Sint-Josephgezellen; pastoor Th. van der Lugt uit Amsterdam, de oprich ter van het bouwfonds; moderator G. Beek uit Leiden, het kerkbestuur en de oud-leden van het bouwfonds. Hij gaf voorts een overzicht van het geen in de voorbije tien jaar tot stand was gekomen en hij bracht de oud-ge zellen dank voor het vele werk, dat zij hadden verzet. Pastoor Van Schie on derstreepte die woorden en hij vond het buitengewoon, dat feitelijk heel de parochie door het bezoeken van de to neelvoorstellingen het bouwfonds steunt. De pastoor herdacht tevens zijn voor ganger, pastoor G. Jongejan, die de parochie met het parochiehuis zo'n prachtige erfenis had nagelaten. Pastoor Van der Lugt schetste de sfeer van de Sint-Jansparochie als iets bijzonders; menig pastoor zal jaloers zijn op zo'n parochiehuis en zo'n gemeenschap. De heer C. Marchand bracht vervol gens een zeer uitvoerig verslag uit over het bouwfonds, waarin hij behalve het werk van pastoor Jongejan ook dat van de overleden regisseur P. Lubbers me moreerde. De ochtend verliep in een allerpret tigste stemming en 's avonds kon ieder een zich vermaken bij het cabaret van dc Wasborders onder leiding van Frits Tack. Met een ontbijt in die prettige kameraadschappelijke sfeer die het K.A.B.- organisatieleven zo vaak kenmerkt, met een drukbezochte receptie des mid dags, waarop een meer officiële toon doorklonk en tenslotte met een gezel lig toneelstuk des avonds heeft de Katholieke Bond van Overheidspersoneel afdeling Heemstede op waardige wijze zijn veertigjarig jubileum gevierd. Veertig jaar, die geschiedenis zijn geworden. Welk een geschiedenis dit was, hoe roemvol, succesrijk en ook vaak moeilijk de tijden waren bleek wel duidelijk uit de lawine van speeches en herdenkingsredevoeringen die over de hoofden der feestelingen werden uitgestort door vertegenwoordigers van de meest uiteenlopende organisaties en verenigingen. Volgens de goede traditie begon de dag met een plechtige Hoogmis door de geestelijk adviseur, kapelaan P. M. E. von Fisenne in de Onze Lieve Vrouw Hemelvaartkerk opgedragen tot intentie van alle leden. In het parochiehuis „Anno Santo" hing de feeststemming als het ware tastbaar boven de rijk voorziene ontbijttafel en het duurde dan ook niet lang of een ieder had zich deze terdege eigen gemaakt. De muzikale omlijsting was in goede handen van het trio Jan Nibbering. Advertentie SPEKSTEAAT 5 - TEL. 16061 Na aldus geestelijk en lichamelijk te zijn gesterkt durfde voorzitter P. Zeg- waart wel aandacht te vragen voor ziin korte herdenkingsrede. Zoekend in de oude St. Palus-archieven was hem ge bleken, dat de eerste activiteiten op het gebied van sociale voorzieningen voor overheidspersoneel in Heemstede al da teren van meer dan een halve eeuw her. In 1903 begon het namelijk at te roeren en vooral het personeel van de Amster damse Waterleiding op „Leiduin" gaf daar de eerste stoot aan. Vergaderin gen in 1910 en 1912 brachten meer St. Paulus-klanken voort maar tenslotte werd het toch Driekoningen 1916 dat de oprichting van de afdeling definitief een feit was. Voorzitter Zegwaart me moreerde met dankbaarheid het vele en goede werken van de eerste pioniers en tekende de moeilijke strijd van die tijd met het volgende voorval. De tegen standers, syndicalisten, schroomden niet om op zekere nacht op bomen en muren van Heemstede een plaat te be vestigen waarop wijlen dr. Droog, toen- dertijd katholiek wethouder, stond afge beeld als een struikrover met een dolk in de hand, gereed om de arbeiders de doodssteek toe te brengen. Hoeveel ver ontwaardiging dit wekte, vooral bij de St.Paulus-mannen, laat zich denken als men weet dat het dr. Droog was die de eerste steen legde voor betere socia le voorzieningen van het overheidsper soneel en de basis schiep voor wat later „Georganiseerd Overleg" genoemd zou worden. In mevr. Kuipers, weduwe van de mede-oprichter en penningmeester van de afdeling en In de heer M. J. Go- zeling, eerste en oud-secretaris van de afdeling huldigde voorzitter Zegwaart al die pioniers. Hij overhandigde mevr. Kuipers en mevr. Gozeling bloemen, hetgeen met een hartelijk applaus van de aanwezigen gepaard ging. Tenslotte tekende spreker nog de groei der afdeling met de toeneming van het aantal leden 15 in 1920 en 85 in 1956 de zeer goed geslaagde fusie „St. Petrus"-„St.Paulus", de ban ge oorlogsjaren en hij verbond hieraan, naar aanleiding van de oprichtingsda tum tenslotte de volgende symboliek: „Laten wij, als weleer de Drie Konin gen, ons goud, onze wierook en onze myrrhe aan de KABO geven, het goud van het geldelijk offer, de wierook van de persoonlijke arbeid en de mirre als bet complex van moeilijkheden en strijd welke nog overwonnen moeten worden." Namens het vlagcomité overhandig de en onthulde de heer Draijer de nieuwe afdelingsvlag. Kapelaan Von Fi senne wijdde de vlag en sprak hierna op zijn beurt de jubilerende afdeling toe. In het bijzonder wees hij op de gro te waarde, ook in geestelijk opzicht, die de bond kan hebben. Geïnspireerd door hetgeen onze voorgangers deden zullen wij nu dit licht langs het spoor van Knutselen is een bezigheid die elke jongen wel van nature ligt en vooral in deze tijd van technische perfectie spreekt het werken met radio- moto ren en wat dies meer zij nog zoveel sterker tot de verbeelding van veel jongelui. Juist mede door die grote vooruitgang van de techniek is de ware hobbyist niet meer zo gauw tevreden met een simpel kristalontvangertje of een mechaniekje, aangedreven door een veer. Een hobby gaat daardoor naast een ingewikkelde ook een kost bare geschiedenis worden en beide fac toren kunnen de enthousiaste knutse laar dan wel eens boven het hoofd uitgroeien. Een dergelijke ervaring deden ook enkele actieve Heemsteedse jongeren op en deze ervaring vormde de grond slag van het plan om hun liefhebberij in clubverband te gaan uitvoeren. In het begin van het najaar werden de eer ste schuchtere pogingen in die richting gedaan en al spoedig bleek dat naast een voldoende aantal belangstellende jongeren ook de volwassenen iets in dit plan zagen. De club werd dus een feit. De eerste van de vele moeilijk heden, die overwonnen moesten worden, was een geschikte gelegenheid om in clubverband te werken. Het gemeente bestuur van Heemstede stelde echter met een sympathieke geste een lokali teit ter beschikking, niet riant en groot maar juist voldoende ruimte latend om de hard werkende leden in de gelegen heid te stellen er iets van te maken. Achter het voormalige tramhuisje aan de Vaikenburgerlaan bleek nog een ruimte te zijn, die zeer goed aan dit doel beantwoordde en hier heeft de hobbyclub gisteren op een enigszins feestelijke wijze bezit van genomen. Enige tijd geleden was reeds een begin gemaakt met de inrichting van de „werkplaats" maar om het hele maal „echt" te doen zijn moest de zaak ook plechtig geopend worden. En wie kon dat beter doen dan de burge meester. Dies trokken de jongens onver vaard op een avond naar de woning van mr. A. G. A. van Rappard en vroegen hem recht op de man af of deze zo vriendelijk wilde zijn aan hun verzoek te voldoen. De burgemeester moet kennelijk verrast zijn geweest Zondagmorgen werd de 12-jarige Lida Veenboer, die met enkele familieleden uit de Hoogmis kwam, op de Kerklaan plotseling onwel. Zij werd binnengedra gen in het rustoord St. Bavo, waar ge constateerd werd, dat zij reeds was overleden. Emeritus-pastoor C. Berke- meijer van het rusthuis „St. Bavo" diende haar nog de laatste H.H. Sacra menten toe. Het onderzoek van de dok ter resulteerde in het vermoeden, dat het meisje aan een hersenbloeding was overleden. over dit spontane verzoek en zegde het gevraagde toe. Graag wil ik deze ope ning van de nieuwe werkplaats ver richten, aldus de burgemeester tijdens de opening op zaterdagmiddag „Wij ouderen staan vaak voor raadsels als het over de tegenwoordige jeugd gaat. Als hoofd van de politie en burgemees ter van de gemeente kom ik vaak in aanraking met de jeugd, maar vooral ook met haar soms minder prettige optreden. Het verheugt mij dan ook te zien hoe hier diezelfde jeugd iets positiefs wil doen door samen en als gemeenschap hun liefhebberij te ver wezenlijking". De opening werd gesym boliseerd door een radiolamp in een versterker te plaatsen en deze dan in te schakelen, een technische handeling, die door de burgemeester met de nodi ge „leken"-schroom werd verricht. Voorzitter Dick Hoekendijk dankte de burgemeester en sprak de hoop uit dat de steun van gemeentebestuur en par ticulieren ook in de toekomst zou blij ven bestaan. Reeds enige tijd bestaan er plannen om te komen tot de oprichting van een k.-.tholieke kleuterschool in het noorde lijke gedeelte van Heemstede. Het is de bedoeling van de initiatiefnemers in de O.L. Vrouw Hemelvaartparochie om dit schooltje, dat in de buurt van de Jan van Goyenstraat zou moeten komen, toe gankelijk te stellen voor de kleuters uit de omgeving van het noordelijke gedeelte van de St.-Bavo- en O.L.Vr. Hemelvaart-parochie en het zuidelijke gedeelte van de parochie van de Spaar- nekerk in Haarlem. Reeds enkele ma len plaatste pastoor Drost een oproep in Sursum Corda om opgave van even tuele aspirant-kleuters, tot nog toe ech ter met gering resultaat. De bedoeling is aan de hand van de opgaven die bij de pastorie binnen komen, na te gaan of de oprichting van deze kleu terschool in een bestaande behoefte zou voorzien en dus gewenst is. Ouders, die hun kleintjes dus graag naar een kleu terschool zouden willen sturen gelieven zich te vervoegen bij de pastorie van de O.L.Vr. Hemelvaart-kerk, Valkenbur gerplein. De r.-k. Landarbeidersbond St.-Deus- dedit zal woensdagavond om half acht haar jaarvergadering houden in het r.-k. verenigingsgebouw aan de Heren weg. Donderdagavond organiseert de ver eniging van brandweerlieden „De Straalpijp" in het parochiehuis Anno Sancto een avond waarop de heer Van Hazel uit Amersfoort zal spreken over „Brandweer in de praktijk". Christus verder moeten dragen, aldus de geestelijk adviseur. Naast het veertigjarig jubileum viel ook nog het feit te herdenken dat 13 le den 25 jaar en langer lid waren van de K.A.B.O. Districts-bestuurder Damhuis reikte de zilveren K.A.B.-insignes aan de jubilarissen uit, nadat ook deze eerst door kapelaan Von Fisenne gewijd wa ren. De jubilarissen waren de heren Abrahams, Van Bakel, Driessen, Schui- lenburg, Besselaar, Weyers, Zomer, Van Zwan. Opwekkend tot blijvende activiteit be sloot de heer B. Damhuis met enkele regels uit een oorlogsgedicht: „Ik sla de trom en roep de dromers wakker." Hierna voerden nog de heren F. Spit, oud-districtsbestuurder, N. J. v. d. Linden, K.A.B.-voorzitter en M. J. Go zeling het woord. Na zijn gelukwensen te hebben overgebracht vroeg de heer Spit zich af wat nu eigenlijk nog de za ken waren, waarmee de reeds zo mach tige vakorganisatie nu nog had te kam pen. In de eerste plaats, aldus de spre ker waren, dat de geestelijk bbnden die hun kortzichtigheid niet willen inzien welk een werk door de vakbonden was verricht en nog te doen is. De twee de groep wordt gevormd door de zelfge- noegzamen. die „zo maar binnengetre den in dit raderwerk van sociale zeker heden" menen dat alles al voor el kaar is en zo dit niet het geval mocht zijn, de rest zelf wel alleen kan klaren. Namens de K.A.B. complimenteerde voorzitter Van der Linden de feestvie rende afdeling en kon tot zijn vreugde mededelen, dat de K.A.B.O. een van de vakbondafdelingen is die hier in Heemstede wel het meest ..gesmeerd" loopt. Hij hoopte dat dit ook in de toe komst zo zou blijven. Tenslotte dankte de heer Gozeling, mede namens mevr. Kuipers voor de aan hen betoonde eer en de moeie bloemstukken. Het was een zeer druk bezochte re ceptie 's middags in het parochiehuis en nu bleek wel eens te meer, welk een goede naam het georganiseerde ka tholieke overheidspersoneel in Heemste de heeft gekregen. Onder de velen die het bestuur complimenteerden merkten wij op: Pastoor Drost en pastoor Pouw, de wethouders Van Lent en Disselkoen, de raadsleden Verhoeven, Van der Lin den en Dijkstra, gemeentesecretaris Schelling en referendaris Van Winger den. Prijzende woorden werden gespro ken door de nationale voorzitter A. Wejj- ters, die meende het bestuur en de le den niet beter te kunnen eren dan met het onderstrepen van de episcopale woorden uit het laatste mandement. De lange rij van sprekers bracht nog de heren Damhuis, die mede na mens de afdeling Amsterdam zijn ge lukwensen aanbood, Van der Linden namens K.A.B. en Bouwvakarbei ders, Verhoeven, („ik dacht over een fusie tussen Petrus en Paulus al eens iets te hebben gelezen in het Boek der Boeken?) en Spit op de katheder. De laatste typeerde de toestand van het overheidspersoneel in vroeger ja ren m. d. woorden „Het overheidsper soneel kon goed slapen en slecht eten, de arbeiders in het particuliere be drijf echter goed eten en slecht sla pen. Daarin is gelukkig een kentering ten goede gekomen. Beide groepen kunnen nu zowel goed eten als sla pen, maar, wij zijn er nog niet." Vertegenwoordigers van „St.-Bonifa- cius", „St.-Jozef", „St.-Deus-Dedit" van de KABO-afdelingen Haarlem en Velsen de ARKA en vele andere or ganisaties vormden de lange stoet van gelukwensen terwijl daarnaast nog een weelde van bloemstukken en manden het kleurige bewijs van medeleven bij dit jubileum toonden. De in een plechtige plooi getrokken gezichten, passend bij een veertigjarig jubileum kregen 's avonds de kans om los te komen toen het r.-k. Amsterdams toneelgezelschap „Een huis vol bluf" voor het voetlicht toverde. Onder regie van Jos v. d. Valk werd dit blijspel vlot gespeeld. Een Haagse familie en dan nog wel in een „koude aardappel"- buurt wordt zelfs door de buren nog de familie Quasi genoemd. Ma regeert in huis, bombardeert Pa tot referendaris op het ministerie, maakt van zoonlief een student in de Indologie te Leiden en verheft de wekker van zijn nederige status tot de rinkelende telefoon achter de coulissen. Al dit gebluf moet dan dienen om een „argeloze" jonkheer de la Fontaine te doen geloven in de goede partij die hun dochter Bé is. Zoon Fé, in feite met een beurs op de postschool, lapt alle deftigheid aan zijn laarzen en vrijt het dienstmeisje tot groot verdriet van de opgeblazen moeder en de dood ongelukkige Bé. De ontknoping: Fé trouwt Greetje en Bé kan haar jonkheer mijningenieur afschrijven nadat ze hem als quasi-tramconducteur de deur gewe zen heeft. Een luchtig dingetje dus, zon der veel pretenties en moraal maar amu sant en licht verteerbaar na een dag van feestvieren. Na dagenlang nauwgezet recherche werk is de Zandvoortse politie er in geslaagd de hand te leggen op de dader van de drie inbraken welke te Zand- voort op oudejaarsavond werden ge pleegd. Te Amsterdam werd gearres teerd de 25-jarige dakbedekker L. M. Deze heeft een volledige bekentenis af gelegd. De ontvreemde goederen zijn in beslag genomen; de dader had het gestolen geld inmiddels opgemaakt. L. M. die een recividist is werd ter beschikking van de justitie gesteld. Dinsdag 10 Januari Hoog water: 2.04 u. en 14.20 u. Laag water: 9.57 u. en 22.16 u. In het sneeuwpak, dat zich gisteren bo ven ons land ontlaaidde, heeft Haarlem vannacht en vandaag een bescheiden aandeel gekregen. Zachtkens druilden de vlokken neer, al spoedig het aanschijn der straten veranderend in een plassige en vuilbruine vlakte. Doordat de tempe ratuur niet snel daalde, viel het met de gladheid in Haarlem en omgeving wel mee. Bij de politie kwam gen enkele melding binnen van ernstige ongevallen en ook de busdiensten ondervonden geen vertraging. De Reinigingsdiienst opereer de vanmorgen slechts enkele wagens, waaruit op slipgevaarlijke punten zand met zout vermengd op het wegdek ge strooid werd. Wanneer de toestand van middag onverhoopt slechter zou worden, waarop door de gestadig dalende tempe ratuur wel kans is, dan zullen de man nen van de Reiniging met groot mate riaal de gladheid gaan bestrijden. Wethouder W. Happé is verhinderd woensdag zijn spreekuur te houden. M. v. d. Vaart van „Park Sociëteit" heeft het biljartkampioenschap ver overd van Haarlem, le klas libre. Hij behaalde een algemeen gemiddelde van 5.81 en zal nu in april van dit jaar te Den Helder meespelen in het geweste lijk kampioenschap. De uitslagen van zaterdag en zondag waren: A. Copini (Rood-Wit) 200 30 6.66 33 2 J. Wisker Jr. (Hof v. Holland) 130 30 4.33 29 0 M. v. d. Vaart (Park Sociëteit) 200 28 7.14 33 2 P. Slotemaker (Scheiwyck) 169 28 6.03 36 0 P. Slotemaker 200 35 5.71 31 2 T. Kroon (Park Sociëteit) 179 35 5.11 20 0 G. de Bruin (Groenendaal) 200 30 6.66 42 2 E. Koopman (Scheiwyck) 177 30 5.90 20 0 T. Kroon 135 33 4.09 18 0 E. Koopman 200 33 6.06 20 2 J. Wisker Jr. 190 33 5.75 22 0 M. v. d. Vaart 200 33 6.06 22 2 Zondag: G. de Bruin 162 30 5.40 23 0 T. Kroon 200 30 6.66 49 2 P. Slotemaker 175 30 5.83 25 0 J. Wisker Jr. 200 30 6.66 29 2 A. Engwerda (OVS) 132 36 3.66 22 0 M. v. d. Vaart 200 36 5.55 30 2 A. Copini 200 36 5.55 29 2 E. Koopman 156 36 4.33 17 0 De eindstand luidt: pnt. h.s. gem. 1. M. v. d. Vaart 11 48 5.81 2. G. de Bruin 8 62 6.67 3. A. Copini 8 64 6.65 4. J. Wisker Jr. 7 44 6.39 5. P. Slotemaker 6 36 6.54 6. A. Engwerda 6 35 5.97 7. E. Koopman 6 36 5.55 8. T. Kroon 4 49 5.80 Het toernooi-moyenne bedroeg 6.16. Voor een groot aantal belangstellen den, vooral van politiezijde en van Bloe mendaalse gemeentediensten, heeft de Bloemendaalse reddingsbrigade zon dagmiddag in Stoop's bad te Overveen voor het eerst de nieuwe in opdracht van de Kon. Nederlandse bond tot het Redden van Drenkelingen vervaardigde en in november gereed gekomen auto cabine te water gelaten. Men heeft daarbij kennis kunnen nemen van de wijze waarop men zich kan bevrijden uit een te water geraakte auto. Tevo ren werd een theoretische voorbeschou wing gegeven door de heren H. R. Vos en G. Schuitemaker. Er is voor een duivenliefhebber geen vervelender tijd dan de winter. De dui ven vliegen niet en daarmee mist de duivenhouder de gelegenheid om met zijn collega's over duiven te praten. Want als je over een hok met duiven beschikt, ze twee keer per dag voert, bijna dagelijks het hok schoonmaakt en als het vriest ook nog een keer of drie per dag voor drinkwater hebt gezorgd, dan wil je er ook met een ander dan alleen je vrouw over praten, ook al houdt zij net zoveel van de dui ven als jezelf. Daarom was het van de IJmuider concours commissie, waarin de vereni gingen „Bonte duif", „Oranje Nassau" en ..Snelvlieger" uit IJmuiden en „Snel le Wieken" uit Santpoort verenigd zijn, een goede gedachte ook dit jaar weer een keuring te organiseren, gevolgd door een tentoonstelling en een feest avond tot besluit. De keurmeesters hebben zaterdag de handen vol gehad met de 550 duiven te keuren, en zoals de voorzitter, de heer M. Jansen, het in zijn openingswoord bij de tentoon stelling zei, vooral in de topklasse was de keuring uitzonderlijk zwaar. Het organiseren van een duiventen- tentoonstelling is geen kleinigheid, maar in Velsen doet men het met plezier, aldus de heer Jansen. Er zijn hier zeer veel liefhebbers en de leden zetten graag hun hokken open om de kooien op de tentoonstelling te vullen. De dui ven zelf stonden er rustig bij, keurig op rij, met op vier plaatsen een bloe metje aan de kooi. Dat waren de hoof dprij swinnaars. De hoofdprijzen zijn allemaal in IJ muiden gevallen wat geen wonder is, wanneer men weet, dat de IJmuiöena- ren 80 procent van de tentoonstelling in beslag namen. Aan de top stond een blauwband-doffer van Fokke de Boer, die met 92 van de 100 te behalen punten niet alleen de schoonste oude doffer was, maar ook het mooiste exem plaar van heel de tentoonstelling. De schoonste jonge doffer is in het bezit van D. Groene veld uit IJmuiden, die er 91 punten mee behaalde. De schoonste duivin moet ge zoeken bij W. Rem mers in IJmuiden, die er 91.5 punt mee behaalde en de schoonste jonge duivin bleek die van E. Sloot te zijn. De keurmeester gaf er 91 punten voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3