H. Vader keurt natuurlijke methode pijnloze bevalling voor goed „Als de nieuwe techniek de moeder verlichting schenkt mag zij die zonder gewetensbezwaar toepassen Trawlervissers blijven staken Acht doden in Italië Tussen neus en lippen Terug op het nest Verkeer eist weer Vijf doden Proefvluchten met een atoomvliegtuig in V.S. B-36 met reactor in de lucht Onderscheid tussen systeem en ideologie KLM neemt deel in „Air Austria ]hr. mr. J. W. Röell U .J MAANDAG 9 JANUARI 1956 PAGINA Oostenrijkse maatschappij reeds in mei in de lucht Aler op zakenreis naar Amerika Straaljager stort neer op boerderij "trs* Verliezen? Steunlijsten Verzwaring straffen verkeersovertredingen DODEUIJK OUNOELUK OP BOUWWERK Oplichter gearresteerd Negen maanden geëist in meineedzaak Brand op woonark Vader redt kinderen Tussentijds ontslag van» wethouders Wijziging gemeentewet Bejaard© vrouw verdronken Bouwvakarbeiders in Cuyk zonder werk (Van onze Romeinse correspondent) Z.H. de Paus heeft zondagmorgen in de „Zaal van zegeningen" ten Vatica- ne een groot aantal medici en gynaeco logen in een speciale audiëntie ontvan gen. Zij waren bijeengekomen op ini tiatief san de directeur van het Ro meins gynaecologisch instituut, prof. Gedda, die tevens president is van de Italiaanse Katholieke Actie. Onder de ruim duizend aanwezigen, afkomstig uit bijna alle Europese landen aan deze zijde van het IJzeren Gordijn en uit Amerika, bevonden zich drie Nederlan ders: prof. L. Stolte uit Nijmegen, mr. de Vreeze uit Utrecht en rector A. San ders uit Nijmegen. De H. Vader hield voor dit deskundige auditorium een zeer belangwekkende toespraak over „de pijnloze bevalling". De Paus ving Zijn rede aan met de opmerking, dat men hem gevraagd had een oordeel te geven vanuit moreel en religieus oogpunt over de nieuwe gynae cologische methode, die er op gericht is om de geboorte pijnloos te doen ver lopen zonder dat kunstmatige middelen daarbij gebruikt worden. Reeds eerder en wel bij het 4e inter nationale artsencongres in 1949, heeft de H. Vader het onderwerp van het wegnemen of verlichten der pijn bij be vallingen aangeroerd. Het ging toen over verdovingen bij geboorten, een methode, die echter bepaalde nadelen had. De nieuwe wijze kent deze nade len niet. De barende is van het begin tot het einde bij het volle bewustzijn en in het bezit van verstand, wil en affecten. De nieuwe methode De nieuwe methode nu verzet zich tegen de altijd bestaan hebbende mening, dat een geboorte met smar ten gepaard moet gaan. Zij, die deze toepassen, gaan uit van twee over wegingen. Alle activiteiten, zeggen zij, die nor maal en volgens de natuur verlopen, gaan niet gepaard met pijngevoelens. Pijn is het signaal, dat er ergens een storing is opgetreden, waartegen men afweermiddelen moet aanwenden en bescherming. Een normale geboorte ls een natuurlijk proces, dat dus pijn loos zou moeten verlopen. Pijnsensatiè zo verluidt, wordt in beweging gezet en gecontroleerd door de hersenschors, waar de prikkels en signalen van het gehele organisme tezamen komen. Het centrale orgaan reageert op zulke prikkels op zeer verschillende wijzen. Sommige van deze reacties of reflexen hebben een zeer bepaald karakter en zijn verbon den met bepaalde processen (abso lute reflexen), bij de andere staan noch het karakter noch de verbin dingen vast, maar zij worden op een andere wijze bepaald (geconditioneer de reflexen) Pijnsensaties bevinden zich onder die reflexen, absolute en geconditioneerde, die uitgaan van de hersenschors. Proe ven hebben aangetoond dat het op grond van willekeurige verbindingen van ideeën mogelijk is om pijngevoe lens op te roepen, ook wanneer de prikkel, die hen oproept, daartoe eigen lijk volslagen incapabel is. Het is het gesproken of geschreven woord of de mening, die in een milieu heerst, een mening, die door ieder ge deeld wordt en in de taal tot uitdruk king komt, die deze geconditioneerde reflexen veelvuldig en zeer effectief beïnvloed. De leerlingen van de Russische ge leerde Pavlov, physiologen, psycholo gen en gynaecologen, zijn nu van me ning. dat de normale geboorte inder daad pijnloos zou moeten verlopen, maar dat de smarten veroorzaakt wor den door deze geconditioneerde reflex en, welke in beweging gezet worden door verkeerde iedeoiogische en emotio nele verbindingen. De hoofdoorzaak, zeggen 7.ijvan de Pijnen bij een geboorte ligt in de overal verspreide mening, dat een partus per se met smart en wel grote smart gepaard moet gaan. Het is de angst hiervoor, die de pijnen veroor zaakt. Wanneer bij het begin der be valling het samentrekken van de spie ren der baarmoeder voelbaar wordt, treedt een verdedigings- en afweerreac tie in. Deze veroorzaakt spierkrampen, die op hun beurt weer de pijn vergro ten. Uit dit thans begrepen complex volgen doel en methode van de pijnloze partus. Lang voor de geboorte moet de a.s. moeder naar da mat« van haar be gripsvermogen ingelicht worden over alles, wat zich gedurende de tijd der zwangerschap, maar vooral tijdens de geboorte zelf afspeelt. Zij, de moeder, weet natuurlijk meestal wel het een en ander er van af, maar zij ziet alle dingen niet in hun samenhang, in hun oorza ken en gevolgen. Al het negatieve, de zorgen en de angsten moet door een behoorlijke voorlichting ter zijde wor den gesteld. Tevens dient herhaaldelijk een be roep gedaan te worden op de wil en de gevoelens van de moeder. Zij dient ervan overtuigd te worden, dat de pijnsensatie berust op een valse ver klaring van de feiten, die zich voor doen en bovenal moet de moeder voor gehouden worden de grootsheid en waarde van hetgeen zij verricht tijdens de bevalling. Daarbij komt, dat men haar leert, hoe zich te gedragen, als b.v. het uitvoeren der spierbewegingen, de ademhaling enz. Dit onderricht gaat gepaard met praktische oefeningen, zo dat zij met de techniek vertrouwd is wanneer haar uur komt. Zij dient geestelijk de bevalling niet passief te ondergaan, maar moet en kan die beïnvloeden door haar wil en haar gevoelsleven. Ook tijdens de be valling krijgt zij hulp en staat zij onder voortdurende controle van personen, die doorkneed zijn in deze nieuwe me thode. De Engelse geleerde Grantly Dick Read .heeft zijner-ijds een theorie en een methode uitgewerkt, die op die van Pavlov in verschillende punten ge lijkt. Beweerd wordt, dat de Pavlov-metho- de in Rusland en China reeds bij hon derdduizenden een goed gevolg heeft ge had. Ook in de westelijke landen wordt die al toegepast. Men zegt, dat het resultaat groot is: 85 tot 90 procent der geboorten zo. -j. werkelijk pijnloos verlopen zijn. In het tweede deel van zijn toespraak beoordeelt de Paus nu deze methode. Ofschoon de H. Vader uiteraard het de vakgeleerden overlaat het bevoeg de eindoordeel te geven over deze z.g.. „psycho-profylactische" metho de, wijst hij er op, dat de grondstel ling „normale natuurlijke processen verlopen pijnloos in zijn toepassing op de partus, toch niet door alle geleer den gedeeld wordt. Morele en theologische appreciatie Wat de ethische beoordeling intussen betreft, zegt de Paus, dat op zich be schouwd er in deze methode niets is. dat van moreel standpunt uit te becri- tiseren zou zijn. Alles wat in de theo rie uiteengezet wordt, is van een positie ve waarde en in volle overeenstemming met de wil van de Schepper. Zo gezien is de methode een natuurlijke ascese, die de moeder voor oppervlakkigheid en lichtvaardigheid behoedt. Zij oefent een positieve invloed uit op de per soonlijkheid, dat zij in het belangrijke uur der geboorte haar karaktersterkte toont. Ook nog vanuit een ander oog punt is het belangrijk om de pijn en de angst der bevalling uit te schakelen: men vermindert er de bekoring door om in het huwelijksleven immorele hande lingen te stellen. De materiële hulp die men de moe der voor de geboorte geeft, is van mo reel standpunt uit indifferent. De hulp, die geboden wordt, kan en moet voort komen uit nobele beweeggronden. Be oogt hij, die hulp biedt, een doel, dat immoreel is, dan komt dit op zijn hoofd, maar een immoreel doel veran dert een goede behandeling niet in iets verkeerds, zomin als een goede hulp een verkeerd doel niet rechtvaardigen kan. Rest ons nog de theologische beoorde ling. De nieuwe methode wordt vaak voorgesteld in samenhang met een materialistische filosofie en kuituur en in tegenstelling tot de H. Schrift. De wereldbeschouwing van een geleer de is op zich geen bewijs voor de waarheid en de waarde van hetgeen hij ontdekt. De stelling van Pythagoras of de observaties van Hippokrates zijn geen „heidense", tegenover die van Pasteur en Mendel als „christelij ke". Hun wetenschappelijke ontdekkin gen zijn alleen maar waar, omdat zij in overeenstemming zijn met de objec tieve werkelijkheid. De overtuigde chris ten vindt in ziin gedachtengoed en zijn cultuur niets, dat hem zou kunnen ver hinderen zich ernstig te occuperen, theoretisch en praktisch, met de psycho- profylactische methode. De materialistische propaganda doet het overigens wel voorkomen of er een tegenstelling zou bestaan tussen de waarheid der wetenschap en de waar heid der H. Schrift. ,,In dolore paries filios" staat er geschreven: in smart zult gij uw kin deren ter wereld brengen. Om deze woorden goed te begrijpen, dient men de gehele veroordeling Gods in zijn sa menhang te bezien. Toen God de stamouders en het gehe le mensdom zijn straffen oplegde, heeft Hij de mensheid niet verboden de gehe le rijkdom van de schepping te onder zoeken en aan zich dienstbaar te ma ken, het leven op de wereld draaglijker te maken en schoner, de aarde, in het kort, aan zich te onderwerpen, (vg. Gen. 1, 28). Het gaat hier niet om uitvluchten te verzinnen voor de woosden van de Schrift; deze blijven waar in de zin, die de Schepper gewild heeft en uitge drukt: het moederschap zal de moeder veel te dragen geven. Tot besluit van zijn toespraak heeft de H. Vader nog enige woorden ge zegd over de waarden en verplichtingen van de katholieke verloskundigen en vroedvrouwen. Vooropstellend, dat de christelijke naastenliefde zich steeds bezorgd toont voor de moeder in het grote ogenblik van het baren, beves tigt de H Vader, dat deze weldadige hulp haar volle waarde ook tegenover de nieuwe aanwinsten van de psycho- profylactische methode behoudt, en verder alles wat deze methode recht vaardigt kan aanvullen. In dit sluitstuk herhaalt de H. Vader hetgeen hij op 29 oktober 1951 tot de katholieke vroed vrouwen heeft gezegd omtrent een waarachtig en eigen apostolaat voor de moeder. De Paus voegt hieraan woor delijk toe, dat de christelijke moeder uit haar geloofs- en genadeleven het licht en de kracht moet putten om zich onder de hoede van de Voor zienigheid te stellen en ook vrijwillig dat aan te nemen, hetgeen God haar oplegt te verduren. Het zou daarom jammer zijn indien de christelijke ver loskundige zich bij haar hulpverlening zou moeten beperken tot de zuiver na tuurlijke psycho-profylactische metho de. Twee punten, aldus woordelijk de H. Vader, behoren hier onderstreept te worden. De -katholieke godsdienst be schouwt het lijden en het kruis niet alleen in zuiver negatieve zin. Indien de nieuwe techniek de pijnen van het baren wegneemt, mag de moeder deze zonder enig gewetensbezwaar aanvaar den. maar zij is daartoe niet verplicht. In geval van een gedeeltelijk goede af loop of van een totale mislukking, weet zij, dat het lijden voor haar een bron van welzijn kan worden als zij dit onderdanig aan de wil van God ver duurt. Het lijden van de Zoon van God, evenals het lijden, dat zovele grote men sen verdragen hebben en waardoor zij tot de toppen der christelijke heldhafti ge deugd zijn gekomen, leert ons de waarde kennen van het aardse lijden in de bestaande heilseconomie. Als tweede punt zeide de H. Vader: de christelijke levensopvatting en dus ook de christelijke verloskunde, hecht geen absolute waarde aan de vooruit gang van de wetenschap en de vervol making van de techniek. Maar voor de materialistische levensbeschouwing doet die vooruitgang dat wel, omdat hij dient als godsdienst en als surrogaat daar van. „Ofschoon." zo zegt de Paus, „de christen aan de verovering van de wetenschap zijn bijval betuigt en haar ontdekkingen 'gebruikt, verwerpt hij de materialistische verheerlijking van de wetenschap en cultuur. Inderdaad nemen zij in de objectieve trap der waarden een plaats in, maar niet de eerste en de laatste. „Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijn gerechtigheid". De hoogste waarde van de mens wordt niet bepaald, aldus de H. Vader, door zijn kennis en zijn technische vaardigheid, maar door liefde voor God en ziin tóewijding aan de hem toebe dachte taak. Daarom dan ook zal de christen vermijden om zonder enige reserve de ontdekking van de pijnloze bevalling zijn volle bewondering te schenken en haar met overgrote ijver in toepassing te brengen. Hij oordeelt er over op positieve en weloverwogen wijze, in het licht van het gezonde, na tuurlijke verstand, en het nog helder der licht van het geloof en de liefde, dat van God en van het Kruis van Christus uitstraalt. 55 Vandaag is te Wenen de oprichtings vergadering gehouden van de „Air Aus tria", een particuliere Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij. Van het aan delenkapitaal, dat 30 miljoen schilling zal bedragen, blijft 14 procent in Oos tenrijkse handen, terwijl de rest wordt overgenomen door de K.L.M. De K.L.M. zal de „Air Austria" de benodigde vlieg tuigen ter beschikking stellen. De eer ste Oostenrijkse piloten en het techni sche personeel voor de vliegdiensten worden reeds door de K.L.M. opgeleid. Voorts zal de „Air Austria" de beschik king krijgen over de technische instal laties en werkplaatsen en de passage bureaus der K.L.M. in de gehele we reld. Bovendien heeft de K.L.M. zich bereid verklaard, eventuele tekorten van de „Air Austria" in de eerste drie boekjaren volledig te dekken. De nieu we Oostenrijkse maatschappij zal reeds in mei luchtdiensten openen. De president-directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, vertrekt vrijdag voor een zakenbezoek naar de Verenig de Staten. Met mr. L. H. Slotemaker, directeur van de KLM, zal de heer Aler o.a. een bezoek brengen aan de KLM-organisatie in New York, voorts o.m. aan de vliegtuigenfabrieken van Douglas en Lockheed aan de westkust en daarna mogelijk aan Washington. Acht personen, drie vrouwen en vijf kinderen, zijn zaterdag om het leven gekomen toen een straaljager van de Italiaanse luchtmacht op een boerderij in de omtrek van Napels neerstortte. Negen personen werden gewond. De piloot kon het neerstortende vliegtuig, van het type Vampire, bijtijds met zijn schietstoel verlaten. Hij landde veilig met zijn parachute op de begane grond. (UP-Rtr.) Dit zijn kapitein P. B. Jager, de kapitein van de Nederlandse kustvaarder „Hartel" en zijn jongere broer Gerrit Jager (rechts) ook een van de opva renden die zijn broer redde, toen hun schip bij Gravesend in de Theems zonk, na in een dikke mist door het Franse vaartuig „Penhir" te zijn geramd. Gerrit, die zijn broer hoorde roepen, toen hij zelf met acht andere opvarenden van ae Hartel in het ijskoude water dreef, kreeg gedaan, dat het Franse schip een reddingsvlei uitzette en kon zo zijn kapitein, afgaande op diens kreten om hulp, in veiligheid brengen. Deze foto van de gebroeders werd gemaakt in het Gravesend-ziekenhuis in Kent. De gevolgen Geleidelijk aan heeft men moeten vaststellen, dat de opheffing van de rantsoenering van sterke drank, die veertig jaar lang in Zweden had be staan, een snel toenemend verbruik van alkoholhou- dende dranken heeft ver oorzaakt. De staat geniet daardoor weliswaar aan zienlijk grotere inkom sten, want alle drank is staatsmonopolie, maar het kon wel eens zijn, dat hiertegenover ook aan zienlijke onkosten staan, namelijk door de schade, die de dronkaards aan richten Men heeft zich reeds geruime tijd gerea liseerd, dat de kans op moeilijkheden voor de huisgenoten der drinke broers niet theoretisch ties van minderjarigen on der de invloed zijn ver dubbeld. Alleen het aantal vrouwelijke „patiënten" schijnt niet te stijgen. Apostolaat Een Italiaanse priester heeft bekend gemaakt dat komen. Hun situatie is zo moeilijk dat de vroegere luitenant van Luciano, Frank Frigenti, eens ge dreigd heeft een mars van 500 uitgewezenen naar Ro me te organiseren. De po litie heeft hem snel van dat idee afgebracht. „De wegen der Voorzienigheid oneindig in aantal", „„j» 2U?l oneindig %n aa hi] van plan xs een tehuis Ur mandino een op te richten voor uitge- han/ door zijn krullebol strijkend, „en deze weg, die zich opent voor de ex- gangsters, is er een van". wezen Italiaans-Ameri kaanse ex-gangsters, die geen werk kunnen vinden in Italië. Pater Michele Blandino della Croce ver telde de pers dat zijn plan de instemming heeft van Charles „Lucky" Lu ciano, een vroeger vorst uit de Amerikaanse onder wereld. Luciano heeft te genwoordig een prima lo pende zaak in medische Tosca gered Graham Henderson heeft zijn hond Tosca aan de Royal Air Force overge dragen om het leven van het dier te redden. Tosca, een Duitse herder, had een politiehond gebeten. Hen instrumenten in Napels, was en thans blijkt, dat in Pater Blandino zei dat hij derson werd voor de recht- sommige steden en stre- van de Italiaanse regering bank geroepen omdat hij een gebouw in een Ro meinse buitenwijk heeft ken van het aantal gevallen huiselijke geweldda digheid door drankmis- gekregen. Dit gebouw zal bruik met ruim 150 pet. de eerste 30 ex-gangsters is gestegen. In de gestich ten is het aantal verpleeg de alcoholici met honderd pet. gestegen. In enkele steden, vooral in de op een na grootste stad van Zweden, Gothenburg, huisvesten, die de kern van de kolonie van de jonge priester zullen vor men. Pater Blandino's ini tiatief is als manna uit de hemel voor honderden ex- gangsters voor wie het komt veel dronkenschap praktisch onmogelijk blijkt bij jongelui voor; arresta- eerzaam aan de slag te verzuimd had Tosca aan de riem te houden. De rechtbank bepaalde dat Tosca afgemaakt moest worden. Henderson te kende echter beroep aan en gisteren heeft de recht bank besloten dat Tosca kon blijven leven als Henderson het dier als po litiehond overdroeg aan de R.A.F. Zo kwam Tosca bij de luchtmacht. (Vervolg van pag. 1) De heer A. van Slooten, gesalarieerd bestuurder van de christelijke bond, die ook in de vergadering aanwezig was, kan niet nalaten in dit gezelschap ook zijn mening te laten horen. Hij ver klaarde nadrukkelijk niet als afgevaar digde van zijn organisatie te spreken, doch als persoon en hij had dan ook geen enkele opdracht om de stakings actie te breken. Maar naar zijn mening mocht een waarschuwend woord hier ontbreken. Tot veler verbazing deelde hjj mede, dat de christelijke organisatie geen en kele uitnodiging van de reders ontvan gen heeft om te gaan praten over ver vanging van de vaste gage door een percentage van de besomming. En als persoon adviseerde hij de vissers met klem: Trap nooit in een percentage- loon. De sociale zekerheid, die in de loop van de jaren verkregen is, moeten de vissers vasthouden. De hele struk- tuur van het visserijbedrijf is aan het veranderen en een speciale commissie onderzoekt momenteel hoe het met de lonen in het gehele haringvisserijbedrijf in dit jaar zal moeten gaan." Zijn waarschuwing richtte zich vooral tegen het definitief uitroepen van de staking, omdat deze het gehele land treft, de consument net zo goed als de kleinhandelaar, de visknecht en de ha venarbeiders, maar ook de werkers in de nevenbedrijven. Aan het adres van de bij het N.V.V. aangesloten vissers gaf hij het advies om, zo zij hun bestuur gemachtigd zouden hebben met de re ders te gaan onderhandelen over een percentage, deze machtiging nog de zelfde dag in te trekken. Dat is de or ganisatorische weg. Noch de reders, noch de erkende bonden en evenmin de overheid zullen de actie van de vis sers kunnen erkennen. De enige oplos sing is maandag de vloot te bemannen, maar dan met de zekerheid, dat de er kende bonden alleen zullen onderhan delen over verbetering van de bestaande C.A.O. Er zijn vijf nieuwe trawlers in aan bouw, aldus de heer Kieborg van de E.V.C., die daarna op het podium ver scheen. „Worden die van de verliezen gebouwd, waar de rederijen de laatste jaren de mond vol van hebben?.' En om dat dit naar zijn mening niet het geval is, verklaarde hij, dat zijn organisatie achter de staking staat. De reders willen de arbeidsvoorwaarden verslechteren, aldus de spreker. De actei is echter niet uitzichtloos en als de vissers in eenheid blijven staken, dan zullen zij op de E.V.C. kunnen rekenen. Dat laatste leek de heer J. Koning van het O.V.B. overigens niet zo erg aanlokkelijk. De vissers zulen er voor moeten waken, dat er van hun actie geen politieke strijd gemaakt wordt, betoogde hij, maar als de E.V.C. zijn weerstandskas voor de actie wilde openen, dan had hij daar geen enkel bezwaar tegen. Aan het adres van de christelijke vak. bondsbestuurder zei hij, dat het niet meer mogelijk is in de erkende vakbon den de leiding te stuwen naar die plaats, die de vissers willen. De leiding van die organisaties moet uitgeschakeld worden. De arbeiders moeten zelf gaan beslissen en de arbeiders kunnen geen vertrou wen hebben in die leiding. Er is daarom naar zijn mening maar één mogelijkheid: Die organisaties afbreken tot de funde ring toe en dan opnieuw gaan bouwen aan de bedrijfsgedachte. Zolang de reders niet toezeggen te zullen onderhandelen over de vaste gage, kunnen wij niet terug, aldus de heer Koning. Wij blijven pal staan, want het gevaar van een percentageloon is groter, dan wij denken. Zolang de er kende bonden zich onderwerpen aan de uitspraken van de Stichting van de Arbeid, is er voor de arbeiders niets te bereiken en dus zal een andere weg gegaan moeten worden. Als de werkgevers jullie niet willen erkennen, zullen jullie dit bedrijf de rug moeten toekeren. Wij zullen een gevecht moeten aangaan, al zal dat maanden duren. En waar zouden de vis sers nog bang voor zijn, aldus de heer Koning, die in het geheel niet bevreesd was voor de solidariteit van de Katwij- kers en Noord wij kers, de Egmonders en Scheveningers. De vergadering nam daarop het be sluit, in de aanhef genoemd .De sta king wordt voortgezet. In Egmond, Noordwijk en Katwijk zullen even eens comité's in het leven geroepen worden en maandagmorgen om negen De Almelose kantonrechter, dr. J. J. A. F. Greebe, heeft meegedeeld, dat hij en zijn collegae in het oosten des lands, zich er over zullen beraden de straffen voor verkeersovertredingen aanzienlijk te verzwaren. Het aantal aanrijdingen stijgt voortdurend. Overwogen zal wor den voorwaardelijke straffen tot intrek king van het rijbewijs te geven. uur zou begonnen worden met het registreren van de stakers. Aan de vissers werden steunlijsten uitgedeeld de O.V.B. had er voor gezorgd, dat die al aanwezig waren opdat voer de niet georganiseerde en de bij de erkende bonden aangesloten vissers gelden ingezameld kunnen worden. Om kwart voor twee gingen de man nen naar huis. De vrouwen, die voor de aanvang van de vergadering met een manifest en met De Waarheid had den staan posten, waren al vertrokken. Vandaag zullen de reders weer ver gaderen. Tot nu toe is daar een af wachtende houding aangenomen, maar het lijkt ons niet uitgesloten, dat men in de komende dagen zal proberen een of meer schepen te bemannen. En als aan de oproep om te gaan varen geen gevolgd wordt gegeven, dan zouden er wel eens ontslagen kunnen vallen. Voorts vernemen wU, dat in de kring van de centrale van zeevarenden ern stig overwogen wordt eveneens een openbare vergadering uit te schrijven om misverstanden uit de weg te ruimen en om van de zijde der erkende bonden precies te zeggen, hoe men er over denkt. Voor minstens vijf trawlers was van morgen de bemanning opgeroepen om te gaan varen. Tal van vissers waren inderdaad in IJmuiden, maar om twaalf uur lagen de schepen nog steeds rustig voor de wal. Er is een klein kansje dat van deze vijf de Norma Maria een com plete bemanning kan krijgen. Maar of er dan gevaren wordt, is iets anders. Vanmiddag vergadert de redersvereni ging en er is ook een redelijke kans, dat de centrale van zeevarenden van middag eveneens een vergadering houdt. Zaterdag heeft zich op een bouwwerk aan de Hanenburglaan te 's-Gravenha- ge een' ongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 55-jarige arbeider J. van L. uit Den Haag. Men was op de zesde etage van dat bouw werk bezig met het stellen van een balkonframe dat aan twee in de muur bevestigde haken zou worden beves tigd. Een der haken brak echter en het 1700 kg wegende frame kantelde en kwam terecht op de arbeider die op het steigerwerk stond. Hij overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Door de politie te Groningen is een 34-jarige man gearresteerd, die op ge raffineerde wijze tal van winkelzaken heeft opgelicht. De man kocht in ver schillende zaken grote hoeveelheden goe deren, die hij dan liet verzenden per bode onder rembours op adressen in de provincie. Zelf nam hij alvast een deel van de goederen mee. Bij aflevering van de goederen aan het opgegeven adres wisten uiteraard de mensen van niets en het pak kwam dan weer naar de zaak terug. De man had bijzondere belangstelling voor muziekwinkels, za ken waar elektrische artikelen ver kocht werden en textielzaken. Hij had op deze wijze een grammofoon met platen, enkele elektrische scheerappara- ten en allerlei kleedingstukken bijeen gegaard. In een textielzaak in Gronin gen kreeg men argwaan en waar schuwde men de politie. T~"\ uiven ook wanneer zij i het Haagse Binnenhof bevolkt hebben heb ben de gewoonte, terug te ke ren op hun nest. Zo is het ook met jhr. mr. J. W. Röell, die men dinsdag weer op het Bin nenhof zag, thans als commies griffier van de Eerste Kamer. Jhr. Röell, 'die na de oorlog enige jaren griffier-van-staat bij de Raad van State is ge weest, zetelt thans op een hoog gestoelte naast de voorzitter onder de brede luchters in de Ridderzaal. Hij is een typisch representant van een Amster dams geslacht, waarvan de vo rige generatie vanwege de im ponerende figuur van zijn va der, de generaal Röell, de in druk wekt bij uitstek een militair karakter te dragen Ziet men wat verder terug, dan ontdekt men een veel ste viger bestuurlijke basis. De huidige commies-griffier stamt af van twee staatslieden: Röell en Schimmelpenninck, die el kaar rond 1800 fel bestreden, toen het ging om de meest elementaire staatkundige be ginselen: de eerste was stad houdersgezind, de andere pa triot. Röell werd later minister, Schimmelpennink senator onder koning Willem 1. Geen wonder, dat de huidige jhr. Röell zich bewust is, dat de „eenheid der tegenstellingen" sterk m hem leeft. Zeven jaar is jhr. Röell kabinetschef geweest van de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Hij heeft daar, naast alles wat met ae openbare orde en veiligheid verband hield, met talloze maat schappelijke problemen kennis gemaakt, die zijn belangstelling meer en meer hebben verbreed. De koortsachtige aanwas van de bevolking tra het industriegebied van Velsen en de zuigkracht, die door zo'n centrum tot ver tra de omtrek op de landelijke bevolking werdt uitgeoefend, zijn hem niet vreemd. Het zal daarom wel geen toeval zijn, dat jhr. Röell juist in die Haarlemse jaren veel van zijn tijd heeft gegeven aan het werk van Natuurmonumenten. Hij wag secretaris van twee grote natuur reservaten, de Kennemer Duinen (1200 ha) en het Gooisch Natuurreser vaat dat nog groter is en de laatste tijd met honderden ha kon worden uitgebreid. Belangrijk was dit werk voor de recreatiemogelijkheden van gemeenten als Amsterdam, welks stedelingen er per jaar met honderd duizenden ontspanning vinden. Opmerkelijk is, aldus jhr. Röell, dat het bestuur helemaal niet te klagen heeft over de wijze, waarop de Amster dammers de reservaten behandelen. Hij heeft er graag al zijn energie aan gegeven om het gebied steeds te verruimen, omdat het in zo'n formida bele behoefte voorziet. Dat uitbreiden van een natuurreservaat is een zaak van veel tact. Er moet geregeld onderhandeld werden met gemeen tebesturen over het behoud van het natuurschoon. Jhr. Röell is ervan overtuigd dat ook bij de gemeentebesturen en bij de hogere overheid men aenke aan de departementen van O., K. en W. era van Oorlog een vollea-.g begrip bestaat voor het behoud van het laatst overgebleven na tuurschoon in het westen van het land. Hij ziet het zelfs zo, dat het preventieve karakter van de bemoeiin gen van de zijde van het binnenlands bestuur met de openbare orde en veiligheid als het ware een natuurlijke aansluiting vindt bij het ver schaften van recreatiemogelijkheden aan de bevolking. In Haarlem zelf had jhr. Röell veel belangstelling voor de activitei ten van het Anjerfonds, dat vaak eveneens in sociale behoeften voorziet. Inspringen op bedreigde punten, daar waar ergens in de provincie de eigen aard, het karakter en de kracht van het volk gevaar lopen, zo zou men een belangrijk onderdeel van de taak van dit fonds kunnen om schrijven Dat ae jurist Röell, die in 1941 in Leiden zijn doctoraal deed, waarbij staatsrecht zijn eerste belangstelling had, enthousiast is voor de mogelijk heden voor bestudering van vraagstukken van dien aard in zijn nieuwe werkkring, is niet te verwonderen. Als kabinetschef in Noord-Holland heeft hij in de afgelopen zeven jaren geleerd, dat men in dit soort functies zich politiek zelf op de ach tergrond dient te houden. Hij is de protestants-christelijke beginselen toe gedaan en heeft sterke literaire sympathieën. Als hij echt ontspanning nodig heeft, kan men hem met zijn kinderen in de natuur vinden, het liefst in de bergen. Voorlopig, nu de Eerste Karate'- aan de begroting is begonnen, zal Den Haag deze teruggekeerde vogel echter met stapels werk moeten overladen. Het verkeer heeft in de afgelopen dagen vijf doden geëist. De 22-ja- rige W. en de 24-jarige v. d. V. uit Vught hebben in de nacht van zater dag op zondag het leven gelaten toen hun door W. bestuurde auto op de rijksweg Tiiburg-Breda tegen een boom sloeg. Bij dit ongeluk, waarvan volgens de politie de oorzaak niet duidelijk is, werd W. uit de wagen geslingerd en zwaar gewond. De eveneens levensge vaarlijk gekwetste v. d. V. moest uit de wrakstukken van de wagen worden bevrijd. In een Tilburgs ziekenhuis is men er niet in geslaagd de beide slacht offers in het leven te houden. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven is op de Loosduinseweg bij de Gaslaan in Den Haag een personen auto, bestuurd door de 33-jarige A. N. M. uit Monster, in botsing gekomen met de 64-jarige G. R. uit de Doedijn- straat te Den Haag. G. R., die per fiets, vermoedelijk uit de Gaslaan kwam, is op de motorkap terecht ge komen en door de auto enige meters meegesleurd. Met wonden aan het hoofd is R. opgenomen in het zieken huis aan het Westeinde, waar hij korte tijd later is overleden. De autobestuur der, die aan gelaat en ogen gewond was door glasscherven, is eveneens in het ziekenhuis aan het Westeinde opge nomen. De 55-jarige landbouwer H. V. wonen de te Hattemerbroek, gemeente Olde- broek, is toen hij per rijwiel bij zijn woning de Rijksstraatweg wilde over steken, aangereden door een auto. De heer V. liep o.a. een schedelbasisfrac- tuur op. Hij werd naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij na aankomst is overleden. Zondagavond is te Doorn een ver keersongeluk met dodelijke afloop ge beurd. Omstreeks negen uur reed de 27- jarige G. W. met een auto van Doorn in de richting Amersfoort. Op de Zon heuvel raakte hij van de weg af. Hij reed met flinke snelheid tegen een boom. De auto werd geheel vernield en de zwaargewonde bestuurder werd naar het ziekenhuis te Zeist gebracht, waar hij is overleden. Een intercontinentale bommenwer per van het type B-36 met een atoom reactor aan boord heeft in december proefvluchten gemaakt boven de zuid westelijke staten van de V.S. Het betrof een proefneming om te zien, of een vliegtuig door een kernreactor kon worden aangedreven, aldus hebben de Amerikaanse luchtmacht en de Convair- vliegtuigfabrieken vandaag meege deeld. Deze gezamenlijke mededeling was uitgelokt door berichten in twee Ame rikaanse kranten, de American Aviation Daily en de Albuquerque Journal, die meldden dat een B-36 superbommen werper boven West-Texas en Oostelijk- Nieuw Mexico gevlogen had „mogelij kerwijs voortgedreven door een atoom reactor". Volgens het communiqué is de reactor niet in werking geweest tij dens het opstijgen en dalen, doch uit sluitend zolang het toestel vloog boven van te voren daartoe uitgezochte terreinen, waar een maximum aan veiligheid kon worden bereikt. Er bestond geen gevaar voor een atoom explosie als gevolg van een eventueel ongeluk met het vliegtuig. De machine heeft volgens het commu niqué vorige maand talrijke geslaag de vluchten gemaakt en bevindt zich nu in de Convair-fabrieken te Fort Worth waar voorbereidingen worden getroffen voor nieuwe proefvluchten. „De reactor wordt onder andere ge bruikt om een onderzoek in te stellen naar de beschermingsmogelijkheden tegen straling en om de uitwerking van straling op vliegtuigen, materialen en systemen te beproeven alsmede om de kernsplitsingsapparatuur die voor vliegtuigen bruikbaar is verder te ont wikkelen, aldus het communiqué. De politie en plaatselijke autoriteiten waren op de hoogte van de proefvluch ten. Verdere ontwikkelingen zullen t.z.t. worden aangekondigd, aldus het com muniqué. (U.P.) In de meineedzaak, waarvan zaterdag het Arnhemse gerechtshof de behande ling heeft voortgezet, heeft de procu reur-generaal tegen een stroper negen maanden geëist. Hij werd verdacht van meineed, omdat hij voor het kantonge recht te Terborg in strijd met de waar heid zou hebben verteld, dat niet zijn kostganger een verborgen geweer uit het struikgewas van de Janshoogte aan de bosrand van het landgoed Bijvanck heeft gehaald, doch hij zelf. Deze verklaring was lijnrecht in tegenstrijd met die van twee boswachters, die pertinent volhou den dat de stroper, die het jachtgeweer kwam halen, de kostbaas zou zijn ge weest. In de woonark van de fam. R, Visser in de Bladderswijk te Oranjedorp (bij Emmen) is zaterdagavond brand uitge broken op een ogenblik dat de drie kinderen van twee tot vier jaar alleen waren. Direct na het ontdekken van de brand werden de ouders, die bij buren op visite waren, gealarmeerd. De va der drong de brandende woonark binnen door 'n gat, dat hij in dak hakte. Hij vond zijn drie kinderen bewusteloos naast de bedden op de grond liggen en slaagde er in, hen aan de wal te brengen. Het oudste kind moest bijge bracht worden met behulp van een zuurstofapparaat van de gealarmeerde Emmense brandweer. Alle drie de kin deren zijn met rookvergiftiging opgeno men in het ziekenhuis van Emmen. De woonark brandde van binnen vrijwel geheel uit. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een petroleumlamp, die de ouders hadden laten branden. (Van onze Haagse redactie) Minister Beel heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de motieven, die tot ontslag van een wethouder kunnen leiden zodanig te formuleren, dat het ontslag alleen zal kunnen worden gegeven ingeval van kennelijk wangedrag of grove verwaar lozing van verplichtingen. De minister meent hiertoe te moeten overgaan, omdat in het verleden is gebleken, dat van de huidige bepaling die alleen spreekt over het vertrouwen van de Raad, waarop de positie van een wet houder moet zijn gebaseerd, een in be stuurlijk opzicht onjuist gebruik wordt gemaakt. In het grensdorp Munnekemoer on der Emmercompascuum is gisteren op 500 meter van haar woning het stof felijk overschot van een 75-jarige we duwe uit Munnekemoer uit het water van het hoofdkanaal opgehaald. Ver moedelijk is de vrouw 's morgens vroeg, toen zij zich naar de vroegmis in de r.-k. kerk te Munsterseveld wilde be geven, te water geraakt en verdronken- Blijkens mededelingen van het Ge westelijke Arbeidsbureau in het Lan van Cuyk, zijn er thans in Cuyk ruim 100 arbeiders uit de bouwvakken werk loos. Daaronder zijn 40 volleerde vak lieden. De oorzaak hiervan ligt in he gebrek aan bouwobjecten en het uitblu ven van nieuwe bouwvergunningen. D® gemeente Cuyk zal nu tegen half )a nuari 26 nieuwe woningen aanbesteden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4