be Cjouden broom Belastingverlaging is niet raadzaam Bisdom Haarlem eerste ter wereld dat georganiseerde bedrijfszielzorg kent m. Bejaarde dame overleden aan fosforvergiftiging m Slechts een derde der katholieke emigranten maakt tot nu toe gebruik van de katholieke bureaus EMC BE NOORMAN Herten eren in Denemarken G.S. van Noord-Holland menen: Memorie van antwoord Woningcontingent voor Noord-Holland Kerstening der menselijke bindingen Raadselachtig voorval in Voorburg Optimistische afscheidsrede van voorzitter St. Antonius Adres van land eigenaren aan Tweede Kamer KRUISWOORDRAADSEL ES Vrijgezellen een probleem - - 'i WOENSDAG 11 JANUARI 1956 PAGINA - Planologische dienst Nog geen verlaging van legesgelden in Noord-Holland Zware aardschokken in Engeland vastgesteld Vermist meisje terecht Ged. St. ongerust over houding van minister Prijzen van Stichting Kunstenaarsverzet De parochie van de bedrijfsaalmoezenier iSW ,i' - L 1*. - r - - Werk hervat op de Parijse vliegvelden J. F. Bijsterveld: Geen baisse in Horeca te verwachten Een lekenkapittel Eigen centrum Recordjaar Nederl. Tuinbouw Over ontwerp monumenten wet Zielzorgelijk werk DRIE LADELICHTERS De heer H. HolIenkariP over kleinhandel in Nederland Restricties hebben voof' en nadelen Hulp voor Libafl1011' Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de Statenleden de me morie van antwoord doen toekomen op het algemeen verslag van de ver schillende afdelingen betreffende de begroting 1956. Het is een lijvig boek werk geworden, waarin uitvoerig op de vele vragen wordt ingegaan. Dat er in het algemeen een gebrek aan samenwerking zou zijn tussen het provinciaal bestuur met zijn ambtelijke apparatuur aan de ene kant en de verschillende organisaties aan de andere kant, menen G.S. te moeten be twisten. Naar aanleiding van vragen over het financiële beleid deelt het college van G.S. mede, dat het om verschillende redenen niet raadzaam is om tot een belastingverlaging over te gaan. Het verstoorde evenwicht tussen inkomsten en uitgaven zou toch weer op de een of andere manier hersteld moeten worden. Hoewel het ook G.S. aangenaam zou zijn geweest een ver laging van de belastingdruk te kunnen voorstellen, achten zij de mogelijk heid hiertoe niet aanwezig. Zij kunnen niet instemmen met enkele leden, die menen dat in het algemeen de salarissen van het provinciale personeel onvoldoende zijn. Wat de subsidiepolitiek betreft wordt opgemerkt, dat wellicht enkele onder- wijssubsidies in de toekomst kunnen worden verlaagd, bij voorbeeld op het gebied van het buitengewoon lager en het land- en tuinbouwonderwijs. G. S. verhelen niet, dat zij, in verband met subsidiëring, de ontwikkeling van Artis met bezorgdheid gadeslaan. Het subsi die aan de Nederlandse Opera van 50.000,- achten G. S. maximaal. Naar de mening van Gedeputeerde Staten wordt in deze provincie aan de opsporing van defecten bij kinderen thans wel de aandacht besteed die on der de gegeven omstandigheden mag worden verwacht. Overwogen wordt of aan de gedane suggestie om een boekje over de gezondheidszorg in de provin cie te doen verschijnen gevolg kan wor den gegeven. In het verslag wordt vanzelfsprekend enige aandacht besteed aan de verschil lende streekplannen in de provincie. Ge deputeerde Staten zjjn van oordeel, dat het uit planologisch gezichtspunt nood zakelijk is, dat er naar gestreefd wordt tussen de vier grote bevolkingsagglo meraties Amsterdam. Haarlem (Zuid Kennemerland) IJmond-Noord en Zaan streek zoveel ruimte open te houden, dat een urbanisering van dit gebied als één geheel voorkomen wordt. In hoe verre deconcentratie kan en moet wor den nagestreefd en welke vorm dit dan zou moeten aannemen heeft de volle aandacht van het college. Voor de Umond-Noord zijn de voorgestelde maatregelen tot beperking van de on nodige groei van industrieel bedrijfsle ven in dit verband van belang. De plaatsing op een zogenaamd pro vinciaal natuurbeschermingsplan van de duinterreinen van het PWN, de Ken- nemerduinen, het Gooisch Natuurreser vaat en eigendommen van natuurbe schermingsorganisaties en van rijk en gemeenten zou geen practisch nut heb ben, omdat deze terreinen in het alge meen reeds als zodanig veilig gesteld zfln en goed worden beheerd. Aan de natuurbescherming, aldus het verslag, zal bij de behandeling van ge meentelijke plannen alle aandacht wor den besteed; aan enige plannen is in het afgelopen jaar in dit verband goedkeu ring onthouden. De verdere uitbouw van de kleuter zorg in de provincie wordt belemmerd door een tekort aan leiders voor de con- sultatiebureaux. In 1954 waren er in 108 gemeenten 217 bureaux voor zuigelin gen, terwijl er in datzelfde jaar in 61 ge meenten 96 bureaux voor kleuters wa ren opgericht. De oprichting van 5 bu reaux voor zuigelingen en 9 bureaux voor kleuters is in voorbereiding. G. S. delen de mening niet, dat er geen be hoorlijke consultatiebureaux zouden zijn. Van de geneeskundig inspecteur voor de Volksgezondheid in de provincie is de mededeling ontvangen, dat de im- munisatietoestand van de bevolking nog onvoldoende moet worden geacht, het geen te wijten is aan de ouders en ver zorgers, bij wie soms onverschilligheid, tegenzin of bezwaren tegen immunisa- tie bestaan. Over de ontwikkeling van de provin ciale planologische dienst valt thans moeilijk een voorspelling te doen. Er wordt voor gewaakt, dat niet meer per sonen worden aangesteld dan onvermij delijk is. Met betrekking tot de juiste plaats, waar in het kader van de oeververbin dingen van het Noordzeekanaal en het IJ de Hemtunnel zal komen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat zijn standpunt nog niet bepaald. Dezer dagen zal deze kwestie in een audiëntie met de minister nader worden besproken De opmerking dat het provinciaal we gennet totaal onvoldoende zou zijn voor Blijkens een mededeling van Gede puteerde Staten van Noord-Holland in hun memorie van antwoord ligt het voorlopig niet in de bedoeling om een herziening van de legesgelden op pas poorten in overweging te nemen Eerst moet onderzocht worden in hoeverre de lasten door de baten kunnen worden gedekt. het huidige verkeer is zo algemeen ge steld, dat G. S. bezwaarlijk kunnen zeggen, welke maatregelen getroffen moeten worden om aan het bezwaar tegemoet te komen. In de begroting voor 1956 is de post voor het onderhoud van de provinciale wegen ongeveer 600.000 hoger dan de overeenkomsti ge post voor 1955. Uitbreiding van het personeel van de provinciale waterstaat is wegens het geringe aanbod van tech nische krachten vrijwel uitgesloten. Om trent de werkwijze van een provinciale commissie voor de verkeersveiligheid hebben G.S. zich tot hun ambtgenoten van Zuidholland gewend, waar sinds 1952 een soortgelijke commissie werk zaam is. In het voorjaar zal bij wijze van proef opnieuw een aantal teilers naar de verre visgronden vertrekken, waarvoor het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening subsidies in het vooruitzicht heeft gesteld. Derge lijke proeven zijn reeds vaker genomen, maar tot nog toe zonder blijvend resul taat. Het seismologisch observatorium te Dorking in Zuid-Engeland heeft een zware aardbeving geregistreerd „in het gebied van de Stille Oceaan of zelfs verder weg". Volgens een functionaris begon de beving gisteren te 10.20 uur en duurde te 12.50 uur nog voort. De beving overheerste kleinere schok ken, die vanmorgen in Midden-Er.ge- land werden waargenomen en duizenden mensen wekten. Bij de politie is, gelijk gemeld, aan gifte gedaan dat in Den Haag sedert 30 december vermist werd de minderjarige J. M. N. Het meisje is maandag in Zwol le aangehouden. Zij was naar Diepenveen gegaan om daar kennissen te bezoeken, waar zij tijdens de oorlog veel geweest was. Vele leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland hebben vragen gestéld over de verdeling van het woningcon tingent. G. S. delen in hun memorie van antwoord mede, dat het contingent van 25.200 woningen terstond 13.892 wo ningen over de gemeenten verdeeld zijn. De overige waren bestemd voor her bouw, vervanging van krotwoningen, migratie en bejaarden. Thans is nog een onverdeeld contingent van 662 wo ningen aanwezig. Dit restant zal vrij wel geheel moeten strekken tot hono rering van gerealiseerde vestigingsover schotten. In de afgelopen jaren heeft Noord- Holland veel woningbehoevenden uit an dere provincies opgenomen zonder dat de daarvoor ontvangen extra toewijzing van volume deze toevloed in voldoende mate kon opvangen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is op deze gang van zaken attent gemaakt, maar G. S. betreuren het in hoge mate, dat de minister nog geen aanleiding gevonden heeft tot een volledige ver rekening van de interprovinciale mi gratie-overschotten te komen. Veront rust zijn zij bovendien, dat deze ver rekening blijkens een brief van de mi nister over 1956 niet meer zal geschie den. Het college tast geheel in het duister omtrent de redenen, waarom de Noord hollandse bevolking moet bijdragen in de woningvoorziening van de ingeze tenen der andere provinciën op een wijze, die de woningnood alhier doet toenemen en die in het geheel niet strookt met de economische en maat schappelijke ontwikkeling van Noord- Holland, een ontwikkeling, waarmee we zenlijke nationale belangen zijn gemoeid. De jaarlijkse prijzen van de stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945, elk groot f 1000 zullen zo deelt de stichting mede ditmaal worden toegekend voor wat de literatuur betreft aan een auteur op het gebied van essay/biografie en voor wat de beeldende kunst betreft aan een beeldhouwer. Met betrekking tot de prijs voor beeld houwkunst is door het bestuur aan de jury verzocht speciaal aandacht te schen ken aan de monumenten betrekking hebbende op het verzet en de bevrij ding. De jury voor literatuur bestaat uit: mevr. Henri v. Eyk (voorzitster) en de heren D. A. M. Binnendijk, Bert Schier- beek, nir. E. Straat en B. Stroman. De jury voor de beeldende kunst uit: de heren W. Couzijn, D. Elffers, prof. V. P. S. Esser en prof. A. M. Hamma- cher. 44. Vlak voor Erwin blijft Hake staan en monstert de jonge Noorman mef een spottende, half medelijdende blik. Ze zijn ongeveer even groot, maar Hake is forser en zijn hele wezen getuigt van een pantserachtige snel heid en lenigheid. „Wat moet die rare houding, vriend?" grijnst Hake, ter wijl hij verwonderd naar Erwins doorgezakte knieën kijkt. „Wóu je zo vechten tegen Hake, de Viking?" Als enig antwoord geeft Erwin een forse klap met zijn zwaard tegen het schild van Hake. Met een nijdig gegrom slaat Hake bliksemsnel terug, maar hij slaat in het niet, want vlugger dan hei oog kan volgen is Erwin opzij geweken. Min of meer verbaasd hernieuwt Hake zijn aanvalwéér bevindt Erwin zich juist niet op de plek, waar hij nog geen tel geleden stond Hake's verbazing slaat om in verbijstering en daarna in razende woede. „Ik zal je leren, mij voor de gek te houden, vlegel", snauwt hij, terwijl hij ditmaal met zorg zijn zwaardslag berekent. Maar hij slaat slechts met zijn hand op de rand van Erwins schild, hetgeen hem een kreet van pijn ontlokt. Zo gaat het enige tijd voort, zonder dat Hake er in slaagt, iets te bereiken. Van een hoogte, onzichtbaar voor de piraten, slaat Eric zijn zoon gade. Met voldoening stelt hij vast, dat Erwin zich nog steeds houdt aan zijn raadgevingen. Een glimlach ontplooit onwil lekeurig zijn lippen, als Svein naast hem opmerkt: „Deksels, dat knaapje kan meer met dat zwaard beginnen dan ik ooit van hem had gedacht!" Maar dan ziet Eric eensklaps een verandering in het gevecht komen, hetgeen hem met niet geringe zorg vervult. Erwin, driftig en overmoedig als hij is, kan zich niet langer intomen en laat de verdedigende houding, die Eric hem heeft ingeprent, varen. Te vroeg gaat hij tot de aanval over en nu is het Hake, die terugwijkt. Hieruit blijkt, welk. een sluwe ervaren vechter hij <s en ook, dat hij iets van Erwins tactiek heeft begrepen. Hij is bezig, de zaken om te draaien en slaagt hierin wonderwel. Langzaam, berekenend, lokt hij Erwin naar voren en deze, in zijn blinde drift, ziet niet de kleine steenhoop voor zijn voeten, tot hij er over struikelt. Op dat mo ment springt Hake met een triomfantelijke schreeuw toe. Bewogenheid met de geestelijke en sociale nood van de massa der indu strie-arbeiders heeft in de moderne tijd overal ter wereld priesters gedre ven naar het industriemilieu en leken tot maatregelen gebracht. Er zijn tal van experir/enten geweest, die niet al tijd het gewenste resultaat opleverden, en aanleiding werden tot botsing met de normale zielzorg. In het sterk industria liserende westen des lands heeft men eveneens ingezien, dat vooral met het oog op de steeds toenemende mi gratie en de bevolkingsconcentratie rond de industrie-vestigingen, maatre gelen moeten worden genomen om het afglijden van de werkers in de indut strie naar een zeker nihilisme te voor komen. Daarbij heeft men zich afge- A'rp'f» '-WI •?--"""A'' w.-yrritmr. i- i De herten in Denemarken kunnen geen voedsel vinden. Zij moeten daarom wachten tot ze gevoederd worden. De hongerige dieren rukken het voedsel bijna uit de handen van de verzorgers. Het controlepersoneel van de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget heeft gisteren op het middaguur het werk hervat na een staking van 24 uur als protest tegen het feit, dat de overheid het gehele salaris over december heeft ingehouden. In die maand werd ge staakt (Reuter) Zaterdag 31 december geraakte de 63-jarige mevrouw E. van K.-A.. ge woond hebbende aan de Koningin Wil- helminalaan te Voorburg, in bewuste loze toestand. Mevrouw Van K. leed al geruime tijd aan een ongeneeslijke nier ziekte. De onmiddellijk ontboden arts liet de patiënte naar het ziekenhuis Bronovo overbrengen, waar zij weldra overleed. Haar echtgenoot heeft de politie mee gedeeld. dat zijn vrouw hem verteld had 29 december bezoek te hebben ge had van een haar onbekende vrouw uit Amsterdam. Deze vrouw vertelde mevr. Van K. dat zij een kennis was van haar in de hoofdstad wonende zwager en dat xij lang aan een nierziekte had geleden. Zij had toen van iemand een pil gekre gen en na deze te hebben ingenomen, was zij volkomen van haar kwaal gene zen. Zij had nu ook voor mevrouw Van K. een dergelijke pil meegebracht. Als de laatste deze pil innam, moest zij vijf uur vasten voordat zij weer voed sel tot zich nam. In goed ver trouwen nam mevrouw Van K. de pil in. 's Avonds gebruikte zij met haar man het middagmaal, maar een paar uur la ter voelde zij zich erg ziek worden. Na haar overlijden werd het stoffelijk overschot in beslag genomen voor sec tie. Het resultaat was, dat bij chemisch onderzoek in haar lichaam fosfor werd aangetroffen, die de doodsoorzaak bleek te zijn geweest. De Amsterdamse politie verhoorde daarop direct de zwager van de thans overledene te Amsterdam, maar deze kende de bezoekster uit Amster dam niet Bovendien bleek niemand van die naam in een bepaalde genoemde straat te wonen. De politie staat daar om voor een raadsel. Mevrouw Van K. had geen vijanden. Er is geen enkel motief te vinden, waaruit deze fosfor vergiftiging zou kunnen worden ver klaard. Onder leiding van de officier van justitie mr. C. Dyserinck wordt het onderzoek met kracht voortgezet Een optimistische toon was waar te nemen in de herdenkingsrede, die de heer J. F. Bijsterveld, voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden, St.- Antonius, vandaag heeft uitgesproken ter gelegenheid van de feestelijke vie ring van het 45-jarig bestaan dezer or ganisatie. De viering gaat gepaard met de jaarvergadering van de bondsraad, die gehouden wordt in hotel De Witte Brug te Scheveningen, waar de voor zitter zijn loopbaan in de hotelwereld als piccolo en later als sommelier is be gonnen. Deze rede is de laatste, die de heer Bijsterveld als voorzitter van St.- Antonius" zal uitspreken, daar de ju bileumvergadering tevens voor hem een afscheidsvergadering is. De heer Bijster veld is sedert 1921 lid van het hoofdbe stuur, sedert 1923 tweede voorzitter, se dert 1933 gesalarieerd bestuurder. Se dert 1947 is de heer Bijsterveld tot voor zitter van de bond gekozen. In zijn rede bracht de heer Bijsterveld de situatie in herinnering, zoals deze weinige tientallen jaren geleden was, en toen er op het sociale vlak niets was geregeld: geen ziekte-verzekering, geen invaliditeits-verzekering, geen werktij den, geen vrije dag per week, geen va kantie, geen loonregeling, doch integen deel betaling om te mogen werken. Hij ging vervolgens de geschiedenis der laatste veertig jaar na, waarbij ge leidelijk aan de ene verbetering na de andere kon worden verkregen, mede dank zij de activiteit van „St.-Antonius" Hij bracht in herinnering een. der groot ste successen van na de oorlog, n.l. de oprichting van de katholieke hotelschool te Maastricht, die met het kasteel Bethlehem als internaat bijna honderd studenten in een drie-jarige opleiding heeft. Reeds twee klassen zijn het be drijfsleven ingegaan. Ondanks de grote verbeteringen, die inzake de lonen bereikt zijn, constateer de de heer Bijsterveld toch, dat het ga rantie-loon voor het Horeca-personeel nog voor verbetering vatbaar is. Hij kon digde aan, dat in 1957 een bodempen sioen zal ingaan, terwijl er eveneens een bedrijfspensioen dient te worden inge steld voor werkgevers en werknemers, samengesteld op 70 pet. van het verdien de loon. Ten aanzien van het personeel in het bioscoop-bedrijf en ten aanzien van artisten en musici heeft „St.-Anto- nius" goede resultaten bereikt. Zeer optimistisch was de heer Bijs terveld voor de toekomst. Naar zijn me ning is er in het hotelbedrijf geen baisse te verwachten, doch zal integendeel een uitbreiding van het aantal bedrijven moeten plaats vinden. Hij waarschuwde er echter voor, dat maatregelen geno men zullen moeten worden om perso neelstekort in de toekomst te vermijden. Daartoe zal het nodig zijn, dat arbeids voorwaarden en lonen nog aantrekke lijker worden gemaakt. De heer Bijster veld wees tenslotte ook op de belang rijke functie, die de hotel-, restaurant- en caféhouders en hun personeel inne men in het internationale verkeer. Zij dienen ambasadeurs voor ons land te zijn, die door welwillendheid en vrien delijkheid de gasten zich onmiddellijk thuis doen gevoelen. vraagd of in deze moderne tijd de mas sa der migranten wel opgevangen kan worden door de parochiegemeenschap. De omstandigheden immers zijn zeer veranderd vergeleken bij vroeger: mas sale verschuiving van mensen in zeer korte tijd; bovendien het ontstaan van nieuwe gemeenschappen, fabrieken, ate liers, openbare diensten, waarvan men deel gaat uitmaken, niet alleen als le vend produktiemiddel, maar ook als mens. Heel het hedendaagse arbeids- systeem draagt daartoe bij, niet in het minst de onregelmatige dagverdeling in continu-bedrijven. De band met de pa rochie verzwakt, de zegen van het huis bezoek kan de mensen moeilijk berei ken. Dit alles is voor de bisschop van Haarlem aanleiding geweest om na en kele jaren van praktisch onderzoek, naast de parochies een geheel nieuwe vorm van zielzorg in het leven te roe pen: het bedrijfsapostolaat, dat de kerk wil brengen in het bedrijfsleven. Daarbij is het oog niet in de laatste plaats gericht op het jonge industriege bied van de IJmond. Een ramp, zoals bijvoorbeeld in Rotterdam over de mi grerende Brabanders is gekomen, van wie het gros de binding met de kerk verloor, mag zich in de IJmond niet herhalen. Zo is het Bisdom Haarlem het eerste diocees ter wereld, dat een georgani seerde bedrijfszielzorg kent. Zij kreeg in 1954 haar Kerkelijke bekrachtiging, nadat reeds in 1948 met dit werk be gonnen was in Rotterdam en later in Amsterdam. Revolutionair is daarbij (le instelling van een Beheersraad als Ieken-kapittel. Deze zorgt voor de gelden en voert on der eigen verantwoordelijkheid het fi nancieel beheer. De beheersraad staat onder leiding van prof. dr. A. H. M. Albregts, terwijl tot hoofdaalmoezenier werd benoemd de Zeereerw. Heer C. F. A. Geraets te .Beverwijk. Onder hem ressorteren thans 28 be- drijfsaalmoezeniers: 14 Jezuïeten, 3 Car- melieten, 2 Capucy'nen, 3 Minderbroe ders, 2 Redemptoristen en 4 wereldhe ren, werkzaam in Rotterdam, Amster dam, Schiedam, Den Haag, Beverwijk (IJmond) en Zaanstreek. De Kerk heeft in het bijzonder in de bedrijven een heel nieuwe taak, gericht op de kerstening der menselijke bindingen, de human relations. Zo is hier een nieuwe, ei gentijdse vorm van zielzorg ontstaan met een duidelijk omlijnd object: de in dustrie, de onderneming, en de mens, in zoverre hij hierbij betrokken is. De bedrijfszielzorg berust op de nauwe samenwerking van priester en leek. De hoofdaalmoezenier van het be drijfsapostolaat, C. F. A. Geraets heeft te Beverwijk, waar hij met de aalmoezeniers voor de IJmond en de Zaanstreek gevestigd is, vandaag in het pand van de Stichting Opbouw Ka tholiek Kennemerland het eerste huis van het bedrijfsapostolaat geopend. Er vindt een receptie plaats en zondag zal het huis, waarin een eigen kapel, door de werkers in de bedrijven zelf ingericht en versierd door de Bever- wijkse kunstenaar Henk Beekman, door deken B. G. Hosman van Be verwijk worden ingezegend. In dit huis komen de kernen bijeen, groepen van mensen, die met elkaar werken in een bepaald bedrijf en met elkaar Christen willen zijn. Veertig kernen met ongeveer 600 medewerkers zijn in de IJmond en omgeving reeds ge vormd. Het bedrijfsapostolaat breidt zich snel uit. Indien de bisschop over de nodige priesters kon beschikken zou aan de verzoeken die komen o.m. uit den Hel der, Alkmaar, Vlisslngén, uit vrijwel al le centra in het bisdom, gevolg kunnen worden gegeven. Waar evenwel de pa rochiële zielzorg reeds met een tekort aan priesters te kampen heeft, zal ook het bedrijfsapostolaat niet op korte ter mijn de uitbreiding kunnen ondergaan, die gewenst wordt. Aan de geestelijke noodgebieden is evenwel voorrang ver leend. Het jaar 1955 was voor de Nederland se tuinbouw, gerekend naar de waarde van de 360.000 ton uitgevoerde verse groenten, een recordjaar, namelijk met 205 miljoen gulden. Hoewel de fruit oogst klein was, werd 125.000 ton vers fruit uitgevoerd tegen een bedrag van 65 miljoen gulden. In de jaren 1953 en 1954 werd resp. 163.000 en 151.000 ton fruit tegen resp. 70 en 75 miljoen uit gevoerd, zodat de opbrengst naar ver houding der hoeveelheden niet belang rijk daalde. Van de «totale tuinbouw- oogst werd 36 pereem aan het buiten land geleverd, waaruit blijkt, dat de binnenlandse afzet van tuinbouwpro- dukten uiterst belangrijk voor deze be drijfstak is. Daar staat tegenover, dat de uitgevoerde produkten 44 percent van de totale opbrengst in geld binnen brachten. Het bestuur van de Federatie van Landeigenaren, waarbij onder meer een aantal verenigingen van grondbezitters is aangesloten, Reeft zich met een adres tot de leden van de Tweede Kamer ge wend in verband met het bij die kamer ingediende ontwerp van de monumen tenwet. In het adres wordt betoogd, dat de eigenaren bij de instandhouding van oudheden op zware lasten zitten. De mogelijkheid, die het wetsontwerp biedt, om op wettelijke basis subsidie voor het in stand en in goede staat houden van dergelijke monumenten te verkrijgen zal door de eigenaren dan ook stellig met instemming worden be groet. Men hoopt dat de eigenaar niet verder wordt belast dan tot dé kosten van een normale bewoning. Voorts wordt in het adres voorgesteld bij het nemen van alle beslissingen, dus ook wat plaat sing op de monumentenlijst aangaat, ten aanzien van agrarische objecten overleg met de minister van Land bouw voor te schrijven. Deze minister beschikt n.l. over diensten van rijks- landbouwconsulenten, over het staats bosbeheer met zijn afdeling natuurbe scherming, die in staat zjjn te oorde len over de landbouw- en bostechnische gevolgen, die uit bepaalde conservatoire maatregelen zullen voortvloeien. Aldus zal kunnen worden uitgemaakt in welke gevallen de instandhouding met subsi die ook economisch verantwoord is, al dus het adres. J Z 1 V r- 1 f io n /i V ir 46 y Zo U n ts jr> ji V JJ «f IC 31 ji Horizontaal; 1 bevel, 3 tandeloos zooH' dier, 5 onvriendelijk, 7 hetzelfde, 9 s®' conde, 10 insect, 12 jongensnaam, nauwe, 16 pl. in Noorwegen, 17 Chid' maat, 18 voorzetsel, 19 vogel, 23 heme1' lichaam, 27 geneesmiddel, 28 bergweide. 30 aanzien, 31 pl. in Italië, 33 metaal 35 titel (afk.), 36 voegwoord. Verticaal: 1 strafwerktuig, 2 slede,, de somma van (afk.), 4 beetje, 5 mandJe' 6 heilige (afk.), 7 titel, 8 muziektekeih 9 voorzetsel, 11 in orde, 13 soort ondet' wijs (afk.), 15 telwoord, 16 gewicht, eerwaardige vader (Lat. afk.), 20 hod' ding, 21 sierplant, 22 laatsleden (afk-'' 24 deel v. d. voet, 25 aanzien, 26 ond]d het nodige voorbehoud (Lat. afk.), als eerder (afk.), 29 pers. vnw., 32 leb»' temaat (afk.), 34 pers. vnw. Horizontaal: 1 hemd - woning, 2 eX®r.' ceren, 3 speurder - N.V., 4 eskadron. 3 p. r. - kwee - een, 6 stoel - nodig, 7 ntj - weke, 8 Leo - bob, 9 tb - harakiri. 1 euioa - leges, 11 reinigen. Verticaal: 1 hes - psalter, 2 expert EBU, 3 mees - ono - ir., 4 drukker - bc 5 crawl - baai, 6 wedde - lor, 7 orere. - Bali, 8 Nero - o.w. - keg, 9 in - neder1 ge, 10 eik - ren, 11 gevangenis. ~\T li Nederland is vrijgezel. De Kath. (Vervolg van pag. 1) Het is gebleken, dat nog talloze katho lieken gebruik maken van een semi- overheidsinstelling als het gewestelijk arbeidsbureau is, dat overigens alleen arbeidsbemiddeling geeft, ook inzake emigratie, zonder die voorlichting, wel-' ke particuliere instellingen als de ka tholieke verstrekken. Met subsidie van Soc. Zaken is de Kath. Emigratie Stichting in staat te gen gereduceerde kosten een voorberei dingscursus de aspirant-emigranten aan te bieden, welke in een tijdvak van twintig weken degelijke taaiinstructies geeft, huishoudelijke en medische voor lichting, alsmede een inzicht in land en volk, en in maatschappelijke en gees telijke stromingen. Pater Karskens noemde de emigra tie een beweging, die ook voor de Kerk van groot belang is, en in dit verband zou men van een emigrerende Kerk mogen spreken. Men is er daarom ten zeerste over verheugd, dat de emigran tenpriesters zulk prachtig en verdien stelijk werk verrichten. Zij vangen in vele gevallen de katholieken in den vreemde op en helpen hen de eerste moeilijkheden overwinnen. Door velen is reeds op hen een beroep gedaan en daarom is het verblijdend, dat er bij voorbeeld in Canada zeventig Neder landse priesters werkzaam zijn, van wie er tien officieel als emigranten priesters werken. Australië heeft er acht op de vijftien en in Nieuw Zeeland hebben zich zeven Assumptionisten ge vestigd om de zielzorg onder de Neder landse emigranten waar te nemen. In de belangrijkste Zuidamerikaanse lan den zijn evenzeer belangrijke contact punten gelegd en voorts hopen binnen niet al te lange tijd drie Brabantse we reldpriesters naar Zuid-Afrika te ver trekken met hetzelfde doel. Interessant is het besluit van vier Nederlandse priesterstudenten twee van Warmond en twee van „Dijnsél- burg" in het aartsbisdom om na vol tooiing van hun filosofische studie theo logie in Zuid-Afrika te gaan studeren. Daarna zullen zij als wereldpriesters in Zuid-Afrika te werk worden gesteld. Een van de ook zielzorgelijke proble men is dat van de vrijgezellen in de emigratielanden. Niet minder dan 49 procent van het totaal emigranten uit De Rotterdamse politie heeft drie Rotterdammers aangehouden, die zich sedert augustus van het vorig jaar in diverse plaatsen van ons land met lade- lichten en insluipingen hebben bezig gehouden. Zij maakten bij hun werk zaamheden steeds gebruik van een huurauto en aan autohuur hebben zij over die periode reeds een bedrag van f 1.500.moeten betalen. Zij zijn inmid dels voor de officier van justitie geleid. gratie Stichting kan dit probleem echt® alleen negatief benaderen door ste®" weer te animeren getrouwd te emig1 j ren of althans met de mogelijkheid, a de verloofde spoedig overkomt. HU^.- lijksbemiddeling ziet men voorals" niet als een taak van de Kath. Emig1 tie Stichting. Een verzoek van eeH Australisch bisschop, enkele den geleden, om nog voor Kerstmis bfj. derd meisjes te winnen voor emigra V heeft men derhalve ter zijde gele» Om de geestelijke en zielzorge#? noden onder de emigranten te bes*™' den is er een bisschoppelijk fonds. L versterking daarvan wordt er z°a^u) 29 januari een landelijke collecte de kerken gehouden. n Op de 45ste jaarvergadering va,t:af> National Retail Dry Goods Associa 0r te New York is het woord gevoerd je Henri V. Hollenkamp, directeur va^jD' Verenigde Kledingmagazijnen in f sterdam. Hij zei in zijn betoog S^cief' beperkende maatregelen die in ti( land op de detialhandel van toep® zijn dit bedrijf daar „minder a'gta' misch maken dan in de Verenigd® ten. Daaraan voegde hij echter t°® <jcr die restricties ook weer niet voordelen zijn. De heer Hollenden verklaarde dat de officiële voorset gf in Nederland o.a. regelend werk® het gebied der concurrentie, mot de sluitingsuren en uitverkopen- „In ons dichtbevolkte land w ju de koopkracht veel geringer is dan ^eej Verenigde Staten", zo zeide de ^,e/ Hollenkamp, „is de kans op net mi slagen van experimenten ook vee' po ner. Bovendien is het risico-at te'' kapitaal schaars, zodat faillissem.e schadelijker zijn voor de econo» ,g tv haar geheel dan in uw land. J» (e de oude wereld daarom indera® „if den de economische ontwikken te belemmeren, maar deze veei ^oeo zorgvuldig te leiden en op onze te zijn tegen elke uitwas". (Van onze Haagse redact1®^ te De onderconsul voor de Li',anelclf(,t Den Haag, de heer Van Os van p heeft een aanbieding gekregen jiU h Apostolaat der Hereniging .v0" rb^n, verlening aan de Libanon iILesraV' met een ernstige overstrom»1®^ die daar vele slachtoffers ,0or ie< maakt. Het Apostolaat heeft bedrag ad ƒ2.000.— aan goeae ^O ,t beschikking gesteld en voor J aan medicamenten. Men ho P j Y-.m deze hulpactie nog uitgebreid 'jj- nen worden. De Libanon tf beperkte middelen ook Ne^de stand verleend bij de overs jfl m ramp van februari 1953. "U daties, die zich thans in a® n hebben voorgedaan, is ,o rn' eeW° met Arabische vluchtelingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2