In 1955 werden 474 woningen gebouwd; dit jaar zijn er 904 in aanbouw en kan de bouw van ±1200 woningen begonnen worden Verkeer in Haarlem en omgeving volkomen ontwricht Vluchtelingen kinderen uit Oostenrijk gisteren in Haarlem aangekomen NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER CREMERS 16.000 processen-verbaal: vooral verkeersovertredingen; 15 dodelijke ongelukken Chaotische toestanden op diverse invalswegen Hartelijke ontvangst bij pleegouders Het postkantoor aan de Baljuwslaan Haarlemse dierenarts benoemd te Hilversum Haarlemse burgerzinweek van 7 t/m 12 mei Gisteravond bijeenkomst in raadzaal van stadhuis HAARLEM INGESNEEUWD Binnenkort proef met warme maaltijden voor ouden van dagen WOENSDAG 11 JANUARI 1956 PAGINA 3 Woningnood Rijksstraatweg Gas en elektra en 91S- 2D4Ti5:?L87Syear ltch"volw- Sfc=''?30.V7Olena9tf5.mOOrd''' 18 3aar' Tij de" i 2B|U7eèn29 1a5ntwoortft nlet"- 14 Keuringsdienst Katholieke begraafplaats V erkeersdelicten B.B. gaat vooruit Waarderpolder Frans Halsmuseum Haarlems Bloei Scholen tekort Raad voor de jeugd W er kl o z enz org Maatsch appelij k Buurtwerk Dank aan de raad Antwoord Weinig ongevallen Verhuising begint 21 januari Directeur van abattoir en keuringsdienst Grafsteen uit 1518 gevonden Twee-preekstoelen-gesprek gaat door Vanmiddag heeft Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, aan net begin van de zitting van de gemeenteraad de traditionele nieuwjaarsrede hitgesproken. Daarin heeft hij een overzicht gegeven van de belangrijkste gebeurtenissen in 1955 en van enkele plannen voor het nieuwe jaar. In de inleiding tot het eigenlijke jaaroverzicht heeft de burgemeester enige aan dacht besteed aan het vraagstuk van de groeiende afstand tussen bestuurders en bestuurden in de snel-uitgroeiende gemeenschappen zoals de grote steden. >>Het is mijn stellige overtuiging", aldus de burgemeester, „dat een van de belangrijkste taken van het gemeentebestuur hierin bestaat, de krachten, die in onze samenleving aanwezig zijn, telkens weder opnieuw op te wekken tot deelneming aan het gemeenschapswerk; de individuen in onze samen leving steeds weer opnieuw aan te trekken en aan te moedigen om een per soonlijk en actief aandeel te nemen in het bouwen aan ons aller welzijn." Tot slot van deze inleidende passage, wekt de burgemeester iedere burger op zijn verantwoordelijkheid te dragen en brengt hij allen dank die op enigerlei wijze de Haarlemse gemeenschap dienen. Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede, noemt de heer Cremers de resultaten van 1955 „bevredi gend" en hij vervolgt: „Waar op enigerlei terrein de verwachtingen niet in Vervulling gingen kan wellicht een hernieuwde activiteit in 1956 het be oogde doel verwerkelijken." Blijkens de In het gemeentelijk jaar verslag genoemde cijfers telde Haar lem op 1 januari van dit jaar 166.769 inwoners, namelijk 80.415 mannen en 86.354 vrouwen. Het bevolkingscijfer steeg met 615. Er werden 2.932 kinderen geboren en er stierven in 1955 1.472 Haarlemmers. Dat het sterftecijfer steeg is niet verontrustend, want dat Wordt veroorzaakt door het relatief gro tere sterftecijfer van bejaarden. De rorg voor de bejaarden is een geliefd arbeidsterrein voor het particulier ini tiatief. Een speciale bejaardencommis- Sle zal het vraagstuk der verzorging voor deze groep nader bestuderen. Bin nenkort zal de commissie een proef ne llen met het verstrekken van warme maaltijden. Het aantal aangiften van besmettelij ke ziekten steeg verleden jaar. Difte rie kwam minder vaak voor dan in t954. Zowel in januari als in februari moest een klas veertien dagen sluiten jegens roodvonkgevaar. De afdeling zie- kenvervoer van de GeG.D. vervoerde ?«er dan 13.000 personen over in to- tT*l ruim 130.000 km. Op 1 October j M dr. D. Heymans in dienst als ad dict-directeur van de G.G.D. Haarlemse gemeentebestuur, al dus de burgemeester, stelt alles in het werk om de woningnood zo spoedig mogelijk te lenigen. In dit verband is aan het gemeentepersoneel opdracht ge geven „Woningbouw vóór alles". Het richtcon tingent voor de bouwperiode 1954-1956 bedroeg aanvankelijk 1.617 Woningen, maar kon door extra-toewij zingen op 2.073 woningen worden ge bracht. Daarvan is voor 1.802 wonin gen bouwvolume en wel 1.060 woning wetwoningen en 742 premiewoningen. In 1955 kwamen 474 woningen gereed n dit tempo wordt niet bevredigend geacht. Dit aantal is teleurstellend. Op bet ogenblik zijn 904 woningen in aan bouw en in de loop van dit jaar hoopt men te kunnen beginnen met de bouw van ongeveer 1200 woningen. Wanneer °e desbetreffende onderhandelingen een «Unstig resultaat hebben, hoopt men jaarlijks 250 woningen in systeembouw w gaan optrekken. Dit jaar hoopt men «oreed te komen met het uitbreidings plan voor het noordelijk deel van ^Schalkwijk", gelegen tussen de Schip- oolweg en de gemeentegrens. Zonodig fai men daar in 1957 met de woning bouw kunnen beginnen. Verwacht mag worden., dat dit jaar begonnen kan worden met het uitvoe ren van het plan om de aansluiting te verbinden van de rijksweg nr. 9 op de Delftlaan, de Rijksstraatweg en de Vondelweg. De onderhandelingen dienaangaande met de Rijkswater staat bevinden zich in een hoopgevend stadium. Dit jaar wil men ook be ginnen met het verbeteren van de oostelijke stadsrandweg van Delft- blein tot Prinsenbrug, terwijl evenals Vorig jaar weer op grote schaal as- mlteringswerken uitgevoerd zullen Worden. De maatregelen om het ver keer te verwerken in afwachting van het gereed komen van de westelijke randweg en de oostelijke rijksweg, hebben een vlot verloop: de Delftlaan, he Kleverparkweg, de Brederode- ?traat, het Kennemerplein en de beide •bolwerken. Ja?®* gasverbruik steeg het afgelopen ïoen met 4 pct- tot boven de 50 mil- gi„h m3 en het electriciteitsverbruik for£ met 10 pct. omhoog. Het trans- htorstatlon aan de Spaamdamse- bo^erd in bedrijf gesteld en met de A'an dat aan de Linnaeuslaan a begonnen. Het waterverbruik steeg 4P^CeBn ^arty"- 14 3aar" T«" }»öen- "A prize of e°ld". volw. Tij- MQq: 2-30, 7 en 9.15. 1 en 8j5Ctor at sea"- a- 1- Tijden: 2, 4.15, donQRi '±>e prairie verdwiint", a. 1. Tij- lil'30 u®: "De koninklijke reis" a. 1., ri^'ans Woensdag 11 januari Halsmuseum: Volksuniversiteit. An Mozart-herdenking. Recital kti^Uerv». 2rut.?r en Miep van Luln< 8 u. r,6» C]e ir Hollands Strijkkwartet o. 1. v. °r4k o Pr°gr.: Mozart, Ravel en 1. U- 'Heemst. Kunstkring). fv®tafls-„. Donderdag 12 januari i, '"a" rheuwburgR.-k. Blindenbond „St. r «-Het witte schaap van de fa- - 8 uur "Ver Halsmuseum: Dr. L. M. van Dis e nieuwe spelling", V.U., 8 uur. in 1955 met 6 pct., in 1954 met 7 pct De gehele installatie voor de uitbrei ding van de winnings- en pompcapaci- teit komt in februari gereed. Deze maand werd begonnen met het boren van zes nieuwe pompputten voor het secundaire pompstation-zuid. De reinigingsdienst heeft het toekom stige Burgemeester Reinaldapark voor 7-12 volgestort. De volstorting zal in het najaar van 1957 voltooid zijn. De overlast voor omwonenden zal tot een minimum worden beperkt. Bjj het gebouw van de keuringsdienst van waren kwam een nieuw melk- en broodlaboratorium gereed. Wanneer de modernisering op dezelfde voet kan worden voortgezet zal de keuringsdienst hier ter stede aan alle eisen volledig kunnen voldoen. Het aantal slachtingen in het slachthuis blijft toenemen. On danks de betrekkelijk hoge vleesprijzen is het vleesverbruik weer bijna op voor oorlogs peil gekomen, n.l. 40 kg. per persoon per jaar. Een aantal noodza kelijke verbeteringen in de outillage van het slachthuis werden aangebracht. Voortgegaan wordt met het zoeken naar een gemeenschappelijke regeling met omliggende gemeenten betreffende de vleeskeuringsdienst en het openbaar slachthuis. De ophoging van de grond, bestemd voor de uitbreiding van de Noorder begraafplaats met gedeelte voor ka tholieken, vordert gestadig. Het gebrek aan begraafruimte op het Sint Bar- bara-kerkhof maakt dit noodzakelijk. Begonnen is met de bouw van een kweekkas en kweekbakken voor de dienst Hout en Plantsoenen. De politie heeft dit jaar weer scherp gelet op het naleven der verkeersvoor- schriften. Haar activiteit vond zijn hoog tepunten in de drie landelijke verkeers- acties. Tot december 1955 werden ruim 1600 processen-verbaal opgemaakt; het jaar tevoren ongeveer 10.600. Het me rendeel hiervan betrof verkeersdelicten. Haarlem kreeg voor de derde achter eenvolgende maal de KNAC-wisselbe- ker voor de veiligste stad. Niettemin bedroeg het aantal verkeersongevallen tot december 1955 1.639, tegen 1.547 in 1954. Het aantal dodelijke ongevallen bedroeg tot december 1955 15, tegen 11 in 1954. Het aantal ter kennis van de justi tie gekomen delicten bedroeg tot de cember 1955 1.142, tegen 1.226 in 1954. De jeugdbaldadigheid werd weer met kracht bestreden. In dit verband noemt de burgemeester de spectaculaire „Muggenronde". Brandweercommandant Vernout droeg het commando na 51 jaar trouwe dienst over aan hoofdbrandmeester Stap. In 1955 kwam slechts één grote, uitslaande brand voor. 340 maal werd brand gemeld, waarvoor het vrijwilli gerskorps 51 maal gealarmeerd werd. De andere keren kon volstaan worden met klein materieel. De B.B. blijkt zich te verheugen in een toenemende belangstelling en een toenemend begrip bij de Haar lemse bevolking. Een deel der vrijwil ligers trok zich terug, maar daarvoor konden nieuwe worden aangeworven, die in groter getale de voorgeschre ven cursussen volgen. 82 pct. der vrij willigers heeft zich aangemeld voor zelfbeschermingsorganisatie. Haarlem slaat daardoor in vergelijking met andere gemeenten een best figuur. Medio december telde men 2.883 nood- wachters, waarvan er 2.573 de verbin- tenisacte hebben getekend. De voor malige drukkerij Damiate aan het Zui- der Buiten Spaarne is beschikbaar ge komen als materiaaldepot. Voortgang werd gemaakt met het bouwrijp maken van de industrieterrei nen in de Waarderpolder. Het aantal vestigingen was niet onbevredigend, maar de rijksgoedkeuring voor de bouw van vier industriehallen laat nog altijd op zich wachten. Het aantal bezoekers van het Frans Halsmuseum liep iets terug in 1955. Verschillende belangrijke kunstschatten konden voor het museum worden aan gekocht, terwijl enkele belangrijke schenkingen en legaten werden verkre gen. In 1955 werd de Stichting werk plaats tot herstel van antieke textiel In het leven geroepen, zowel artistiek- historisch als sociaal van belang. Ge werkt wordt aan het restaureren van de wandtapijten uit Nijmegen en Maastricht. Het Haarlems Comité voor Nationale Feesten organiseerde een stijlvolle her denking van de tiende verjaardag van de bevrijding. B. en W. ontving ten stadhuize tal van afgevaardigden van binnen- en buitenlandse congressen. In juni werden hier ter stede niet minder dan tien congressen gehouden. Mede door het werk van „Haar lems Bloei" nam het vreemdelingen verkeer weer toe. Deze stichting kreeg de beschikking over twee fraaie Burgemeester O. P. F. M. Cremers lokalen in het stadhuis ter beschik king, maar het ruimtegebrek in het stadhuis maakt het nodig uit te zien naar andere huisvesting. Tijdens de bollentijd hebben fleurige bloemen meisjes voorbijgangers narcissen aan geboden. De stad werd herhaaldelijk versierd en de winkeliersverenigingen hebben dit door grote financiële offers mogelijk gemaakt. Een aktie in het laatste kwartaal van 1955 onderno men om de bijdragen voor Haarlems Bloei uit de zakenwereld te verhogen, heeft tot resultaat gehad, dat een meer aanvaardbare verhouding zal ontstaan tussen bijdragen uit het bedrijfsleven en overheidssteun. Het gebruik van „De Vleeshal" als cultureel centrum voorziet in een be hoefte. De expositie „Madame" was zeer geslaagd. De belangstelling voor het Internationaal Orgelconcours neemt nog altijd toe. De voor het eerst ge houden zomeracademie voor orgel vraagt om herhaling. De belangstelling voor de stadsbibliotheek nam ook in 1955 weer toe. De nieuwe wet op het kleuteronder wijs zal medewerking van de raad voor het stichten van kleuterscholen nodig maken, maar daarvoor wordt slechts zeer weinig bouwvolume verstrekt. Ook bij andere takken van onderwijs heeft men met grote huisvestingsmoeilijkhe den te kampen, vooral in de nieuwe wijken met veel jonge gezinnen. De stichting van specialistische onderwijs inrichtingen als de nijverheidsschool voor zwakbegaafden en de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden heeft bovendien de moeilijk heid dat er geen geschikte terreinen binnen de gemeente te vinden zijn. Moei lijk is ook de personeelsvoorziening bij het onderwijs, al konden tot nu toe alle vacatures binnen redelijke termijn wor den vervuld. Twee ultra-moderne gym nastiekzalen werden in 1955 afgebouwd en op 1 september trad de gemeente lijke inspecteur voor het lager onder wijs in'functie. Voor de verbetering van het zang- en muziekonderwijs op de lagere scholen werd een consulent aan gesteld. Op 8: december 1955 werd de Raad voor de Jeugd geïnstalleerd. Ook de huis vesting van verschillende jeugdgroepen levert moeilijkheden op, maar voor hen die de benedenverdieping van het per ceel aan het Klein Heiligland moeten verlaten, is reeds onderdak gevonden. Meer dan 1100 kinderen werden voor een week naar een vakantiekamp ge zonden door de Centrale Commissie Kin- dervakantiezorg. De Sportraad diende het tifgelopen jaar de plannen in tot% aanleg van een sintelbaan en voor de bouw van een sporthal. De aanleg van het sportvel dencomplex in Noord-Akendam vordert snel. Hopelijk kan het volgend jaar in gebruik worden genomen. Hopelijk zul len dit jaar de plannen voor pleinen voor rolschaatsen, volleybal en basket bal worden uitgevoerd. Het tekort aan huisvestingsruimte voor zaalsporten zal door de vertraagde bouw van scholen en gymnastiekzalen onmogelijk op korte termijn kunnen worden opgeheven. Het aantal werkzoekende werklozen liep van 811 terug tot 436. Sociale Za ken verzorgde op 1 december 1954 181 werklozen en op 1 december 1955 nog 98. Voor hen is er nog altijd geen be schuttende werkplaats. Velen hunner nemen deel aan het sociaal-culturele werk. Op 1 december 1955 verzorgde Sociale Zaken 1.767 hulpbehoevenden, tegen 1.718 in 1954. De stijging van dit aantal is het gevolg van de uitbreiding van de gemeentelijke steunverlening do verhoging van de normen. Op 1 januari 1955 trad de gemeen schappelijke regeling in werking tot be hartiging van de zorg voor de geeste lijke volksgezondheid in het District Haarlem en omliggende gemeenten, aangegaan door Bennebroek, Bloemen- daal, Haarlem, Heemstede en Zand- voort. Zowel de gemeentelijke psychi atrische voor- en nazorgdienst als de sociaal-pedagogische nazorg hebben thans in deze gemeenten hun werk zaamheden. Sinds 1 april 1955 werden verschillen de Haarlemse werkinrichtingen aange merkt als vallende onder de gemeente lijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, waardoor de belo ning der tewerkgestelden belangrijk verbeterd kon worden. Begonnen werd met de bouw van een dubbelpaviljoen aan de Schalkwijkerweg als onderdeel van een complex beschuttende nazorg- werkplaatsen. Bijzondere Sociale Zorg en Maat schappelijk Buurtwerk zet haar werk met kracht voort. Het ministerie voor Maatschappelijk Werk heeft een ruime subsidie verleend. De stichting van een eigen buurthuis verkeert in een verge vorderd stadium van voorbereiding. In 1955 werd een ziektekostenvoorzie ning voor gemeente-ambtenaren vast gesteld. Vrijwel alle ambtenaren zijn vrijwillig toegetreden. De gemeente kent nu ook de ideeënbus, waarin ge meente-ambtenaren waardevolle sug gesties kunnen deponeren. Een t£mk- analyst zal de efficiëncy der gemeente diensten moeten verhogen. De restauratie van het stadhuis vond gestage voortgang. Er werden verschil lende vondsten gedaan, o.m. een gotisch boogvenster uit de vijftiende eeuw. De waardevolle inventaris van het stad huis werd met zorg omringd. Door in terne verbouwingen wordt de bestaan de ruimte zoveel mogelijk uitgebuit en aangepast aan de behoeften van de secretarie. Nadat burgemeester Cremers aan het eind van zijn Nieuwjaarsrde de resultaten van het afgelopen jaar be vredigend had genoemd, sprak hij woorden van waardering voor de le den van de raad, die, hoewel ver schillend van inzicht, zich toch lie ten leiden door het gemeentebelang. Hij dankte de raadsleden, de ambte naren en burgers voor hun werkzaam heden in het afgelopen jaar en ein digde zijn rede met de woorden: „Mo gen wij voortgaan op de weg, die wij voor ons zien en moge Gods zegen ook in het voor ons liggende jaar ons werk vruchtbaar maken. Ook voor u persoonlijk, voor uw gezinnen en al het werk, dat uw belangstelling heeft, moge deze zegen u een voorspoedig 1956 geven." Na de nieuwjaarsrede van de burge meester, dankte het langst zittende raadslid, mevrouw E. A. J. Scheltema- Conradi (V.V.D.), voor de goede wen sen en bood zij burgemeester en het college van B. en W. op haar beurt de beste wensen aan namens de Haarlem se gemeenteraad. Van de grote steden in ons land schijnt Haarlem wel het zwaarst getroffen te zijn geweest door de sneeuwval en de jagende oostenwind. De grote toegangs wegen tot de stad raakten reeds vroeg in de middag verstopt doordat vele au to's volkomen vast kwamen te zitten en het overige verkeer in ernstige mate stagneerden. Op de Amsterdamsevaart ontstond tegen half drie een chaotische toestand die resulteerde in een oproep van de Haarlemse politie aan haar Am sterdamse collega's om zo weinig moge lijk verkeer door te laten naar de Spaarnestad. Sneeuwploegen zijn voorts opgetreden op de Schipholweg en de Delftlaan die tegen het middaguur wa ren dichtgewaaid. Diverse personenau to's bleven steken en moesten wachten op uitgraving. De busdiensten werkten gisterenavond weer met grote vertra gingen zowel in de stad als in de bol lenstreek. Het traject tussen Katwijk en Noordwijk bleef 's middags volkomen onberijdbaar. Bergen sneeuw versper den de weg. Vanmorgen echter waren de grootste moeilijkheden achter de rug. Het verkeer functioneerde weer nor maal al moest grote oplettendheid be tracht worden. Bepaald berijdbaar was de Prins Bernhardlaan, waarover het verkeer tijdens de stagnatie op de Amsterdamse vaart werd omgeleid, overigens ook niet. Enige wagens van de vuilnisophaal dienst waren er gestrand. Sneeuwploe gen van de reinigingsdienst hebben hard gewerkt om een verbetering in de toestand te bereiken, hetgeen tenslotte is gelukt. De fronten waarop gestreden werd, waren de Amsterdamsevaart, de roevallig waren wij enkele maanden geleden getuige van de aankomst van de Sangerknaben vom Wienerwald op de Groenmarkt te Haarlem. Het waren net geklede jongetjes, die Sangerknaben uit Oostenrijk: ze waren uitgedost in goedzittende matrozenpakjes en zwarte regenjassen. Sommigen van hen droegen losjes om de schouders een flink fototoestel. Toen zij kennis maakten met hun pleegouders - ze waren naar wij menen voor enkele dagen in Haarlem - gaven zij een goed nummertje etikette weg: petje af, een aimabele kniebuiging en een hartelijke handkus voor de pleegouder, als deze een vrouw was. Het was in één woord charmant en hartelijk. Gistermiddag arriveerden er in Haarlem weer kinderen uit Oostenrijk. Geen Sangerknaben, maar kleine vluchtelingenkinderen, van wie het merendeel have loos gekleed en sterk ondervoed was. Zij droegen geen fototoestellen, maar scha mele koffers, papieren zakken, waaruit paardendekens puilden en kartonnen dozen, waarvan de deksels aan de randen waren geknapt. Vermoeide ogen staar den in de witte wereld en over de lichaampjes,onder een dunne kleding zag je rillingen lopen. Bij de begroeting door pleegouders waren er geen nette bui ginkjes, maar tranen van heimwee en vermoeidheid door de lange reis in een koude trein, er waren geen handkusjes, maar een liefdevol gebaar en een sim pele omhelzing. De kinderen waren naar Haarlem ge komen om aan te sterken, om er licha melijk en wellicht ook geestelijk beter van te worden. Zij waren gekomen, om dat een commissie van het Interparo chieel Centrum in Haarlem dat wilde. Echt wilde, nadat zij een daartoe strek kend verzoek van het r.-k. huisvestings comité in Den Bosch had ontvangen. Begin december hadden de eerste be sprekingen plaats en nadien werd de organisatie hechter, de plannen duide lijker en de wil om goed te doen hevi ger. En zo vertrok gistermorgen een kleine Haarlemse delegatie naar Rotter dam, waar de kinderen met de Austria- Expresse zouden aankomen. Ze waren maandagmiddag om half vier uit Wenen vertrokken: kinderen tuk op een reisje, maar met het uiterlijke kenteken van slachtoffers van een koude oorlog. Op hun borst droegen zij grote gele en groene kaarten van de Caritas Wien. Iedereen kon zien, dat zij naar „Hol land" gingen, iedereen kon ook zien. dat deze kinderen zielige kleine mensjes waren. Na twintig uren rijden arriveer de de trein in Rotterdam. Koud en verkleumd trof het Haar lemse gezelschap de kinderen op een der Rotterdamse perrons aan. Zij zagen er nog zieliger uit, omdat zij de reis naar Nederland in een onverwarmde trein hadden gemaakt. Een van de leidsters vertelde, dat het in de trein koud was geweest en dat de vorst bloe men op de ramen had getoverd. Met dekens had men zoveel mogelijk gepro beerd de lichaamswarmte binnen de treincoupé's te houden. Op het perron in Rotterdam zaten de kinderen bijeen, zoveel mogelijk be schutting zoekend tegen de sneeuwjacht en de felle wind, die over het perron blies. Het was er koud. Om kwart voor twaalf werd de reis in gereserveerde wagens naar Haarlem voortgezet. Vele kleintjes de jongste is drie en half jaar maakten van de gelegenheid gebruik pm een uiltje te knappen, an deren weer gingen ongestoord verder met de avonturen van Micky Mouse, die zij tijdens het wachten op het perron in de steek hadden moeten laten. In de netten, in de loopgangen en op de bal kons stond de bagage kris kras door el kaar. Om ongeveer kwart voor één liep de trein het Haarlemse station binnen. In ijltempo werden de kinde ren uit de treinen getild en gedirigeerd naar het Kennemerplein, waar twee bussen van de NZHVM stonden te wachten om hen naar het gebouw Sint- Bavo te brengen. Goede organisatie De ontvangst op het Haarlemse per ron en in gebouw Sint-Bavo was voor treffelijk georganiseerd. Zusters van het Wit-Gele Kruis vingen de kinderen liefdevol op. Direct werd begonnen met de administratiewerkzaamheden en toen bleek, dat er enkele kinderen niet wa ren meegekomen. Intussen tracteerden de zusters en meisjes de kinderen op een kop voortreffelijke erwtensoep, ter wijl de begeleidsters uit Den Bosch, die de kinderen uit Oostenrijk hadden ge haald, zaten uit te puffen van een lan ge reis, die veel van hun krachten had gevergd. De ontmoeting met de pleegouders was vaak ontroerend. De kleine Wolf gang Bleimuth, die als wij ons niet vergissen in Rotterdam door het ge drang tussen de stilstaande trein en het perron was gegleden, kreeg het, toen hij aan de eerste zorgen van zijn pleeg moeder werd toevertrouwd, te kwaad, evenals Anneli Karal, die alsmaar om haar moeder huilde. Met geen mogelijk heid was zij tot bedaren te brengen; krampachtig hield zij haar knuistjes geklemd om de pols van Christine Schlager, die er verlegen bij stond. De vaardige en energieke zuster Lohman wist er tenslotte wel raad mee. Ook moeten wij iets vertellen van de vijfjarige Günther Weinerth. Een vro lijke rakker uit Wenen, een allemans vriendje met een ondeugend smoeltje. Iedereen was dol op het kereltje. Een tienjarig Weens meisje vertelde ons, dat zij niet meer van Holland wist dan alleen dat de mensen er zoveel en zo goed eten. Zij hield niet van veel eten, maar ze zou het nu wel doen om flink te worden. Het afhalen van de kinderen ging vlot, de ouders behoefden niet lang te wachten en ieder van hen kreeg een brief mee voor de ouders van hun pleegkind met de mededeling, dat de kinderen goed waren aangekomen. Bij deze brief was een vierkleurendrukfol der over Haarlem ingesloten. De kin deren, die in Heemstede gedurende drie maanden van een onbezorgde vakantie zullen genieten, werden na aankomst van de trein in Haarlem direct naar Heemstede gebracht. Schipholweg. de Delftlaan en de Waar derpolder. De Delftlaan, waar vijftig auto's waren gestrand, is vannacht om drie uur weer voor alle verkeer vrijge geven terwijl men in de loop van deze morgen het berijdbare gedeelte verder verbreedde. De mannen van de reini gingsdienst, die in dag- en nachtploe gen hebben gearbeid, hebben een fel en verbeten gevecht geleverd tegen de gladheid en de allengs zich vormende modderbrij. In totaal hebben dertien sneeuwploegen geopereerd terwijl nog drie bulldozers in de strijd werden ge worpen. Vanmorgen was men nog in de weer met het opruimen van de sneeuwresten op drukke punten in de stad. De NZHVM had gisteren de gehele dag met een aanzienlijke vertraging te kampen. Van een dienstregeling was weinig meer te bespeuren. Het was vooral de in de middag opstekende oosterstorm die de buschauffeurs par ten speelde. Er vormden zich namelijk grote sneeuwhopen, die meermalen de bussen de verdere tocht beletten. Dat gebeurde bijv. op de Glipperweg, op de Slaperdijk naar Spaarndam en op ver schillende verbindingswegen tussen de dorpen in de bollenstreek. De kraan wagen van de NZHVM moest er op verschillende punten aan te pas komen. Vanmorgen was de belangstelling van het publiek voor een reis per bus nog enorm en meermalen moesten de chauf feurs mensen laten staan. Het aantal ongevallen is erg meege vallen. In Bloemendaal heeft niemand slippertjes gemaakt. In Heemstede is gisteren een personenauto, bestuurd door een dame, op de Herenweg ter hoogte van de Hartenkamp uitgegleden en tegen een boom langs de weg te recht gekomen waardoor lichte mate riële schade veroorzaakt werd, terwijl een bus op de P. Aertzlaan slipte tegen De bouw en inrichting van het post kantoor aan de Baljuwslaan zijn thans zover gevorderd, dat zaterdag 21 januari met de verhuizing naar het nieuwe verblijf begonnen kan worden. Men zal zich de eerste tijd nog wel wat moeten behelpen, maar verwacht wordt dat binnen enkele maanden het nieuwe ge bouw aan de Baljuwslaan officieel kan worden geopend. De heer L. J. Kas, dierenarts te Haar lem en hoofd van de gemeentelijke vleeskeuringsdienst te Velsen, is gisteravond door de gemeente raad van Hilversum benoemd tot directeur van het gemeentelijk abat toir aldaar. De heer Kas wordt tevens directeur van de keuringsdienst voor vee en vlees in het district Hilversum. Daarmede is voorzien in de vacature die bü het Hilversumse bedrijf was ont staan naar aanleiding van de benoeming van dr. J. H. H. v. Gils tot hoogleraar in de veeartsenijkunde te Utrecht een geparkeerde personenauto. Ten slotte meldt de politie ons als enig on geval in Haarlem de valpartij van een dame op de hoek van de Vaartstraat en de Amsterdamsevaart, die haar enkel brak en werd overgebracht naar het Grote Gasthuis. De sneeuwpret heeft gistermiddag en -avond hoogtij gevierd op het Bloemen- daalse Kopje. De Bloemendaalse politie had voor een afzetting gezorgd en de jeugd kon zich veilig en ongestoord onder de hoede van enkele EHBO- leden overgeven aan het bobsleeën. De Haarlemse politie maakt het pu bliek attent op een politie-verordening volgens welke een ieder verplicht is het trottoir voor zijn huis sneeuwvrij te maken. Omwille van de veiligheid der voetgangers wordt dringend ver zocht aan deze verplichting te voldoen. Het is niet de bedoeling dat men de sneeuw in de goot laings het trottoir veegt, omdat deze dan verstopt kan ra ken. Men gelieve dus de sneeuw te deponeren op de stoeprand. De Haarlemse Burgerzinweek blijkt nu definitief door te gaan. Nadat de plannen voor september 1955 opgege ven moesten worden en zelfs de ge dachte aan april van dit jaar niet ver wezenlijkt kon worden, is de burger zinweek nu vastgesteld voor maandag 7 mei tot en met zaterdag 12 mei, met uitzondering van 's Heren Hemel vaart (donderdag 19 mei). Vertegenwoordigers van vele Haar lemse verenigingen helaas waren niet alle aangeschrevenen verschenen waren gisteravond in de raadzaal van het stadhuis bijeen, waar burge meester mr. O. P. F. M. Cremers hen toesprak. De burgemeester herinnerde er aan, hoe de week in september niet kon doorgaan vanwege de late voor bereiding en het feit, dat er nog niet zo'n stuwende medewerking van de verenigingen kon worden verwacht. Mr. Cremers verzekerde echter, dat B. en W. en de Haarlemse gemeenteraad vol komen achter het sympathieke idee staan van de initiatiefnemer, de heer Joh. M. Schmidt. Laatstgenoemde deel de mede, dat de burgerzinweek op maandagavond 7 mei geopend wordt in de raadzaal van het stadhuis. De verenigingen worden dan in de gele genheid gesteld een tentoonstelling op te bouwen. Waarschijnlijk zullen meer vereni gingen aan de week mee doen, dan in september het geval zou zijn ge weest Op het programma komt waEir- schijnlijk een debatavond over de bur gerzin. Verder zijn reeds vroeger vast gestelde plannen gelijk gebleven. Er ko men demonstraties op verschillende pleinen in alle delen van de stad, als mede enige filmvoorstellingen. Ook de jeugd laat zich niet onbetuigd. De woensdagavond is gereserveerd voor de gezamenlijke vier padvindsters- en pad vindersorganisaties in het district Haarlem. De Rano, de radio-omroep voor zieken, hoopt weer enige ge beurtenissen op de band vast te leg gen. Uitvoerig werd nog gesproken over een uit te geven brochure, die echter veel aan kosten zal verge- Oorspron kelijk was gedacht aan een oplage van tien duizend exemplaren, maar wil men de gehele bevolking bereiken, dan zal de brochure huis aan huis moeten wor den verspreid en daarvoor zijn onge veer veertig duizend exemplaren no dig. De verspreiding zou moeten ge schieden door de leden van de deel nemende verenigingen omdat verzen ding door de posterijen een bedrag vraagt, dat de kosten van deze week te zeer in nadelige zin zou beïnvloeden. Deze foto toont het Spaanse danspaar Susane y Jose, dat volgende maand een tournee door ons land zal maken. Aan het programma werken mee de gitarist Faco Hernandez, de Flamenco-zanger Pepe de la Matrone en de pianist Karl Heinz Farber. Tijdens restauratiewerkzaamheden van een grote bank in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem is een grafsteen uit 1518 te voorschijn gekomen. Aange nomen wordt, dat deze de oudste uit de kerk is. De oppervlEikte is aangetast, waardoor een gedeelte vein de tekst ver loren is gegaan. Wel is te lezen, dat de overledene Woutszoon was. Daar het oudste grafregister van 1655 dateert, kan men op het ogenblik niet nagaan wie Woutszoon geweest is. Op de steen is een uurwerk afgebeeld, dat overeenkomt met dat hetwelk in de koepel der kerk is aangebracht. Men vermoedt dat het een grafsteen van een klokkenmaker is. De steen zal een plaats krijgen in de brouwerskapel van de kerk, waar nog andere gave stenen zul len worden aangebracht. Zoals men elders in onze courant kan lezen, hebben de Franciscaner paters A. Krouwels en R. Renirie, die ook m Heemstede in de Valkenburgkerk een twee-preekstoelen-gesprek zouden hou den, een ernstig ongeval gehad, waardoor pater Krouwels voorlopig zijn conferen ties niet kan houden. Ofschoon de tour nee door Nederland is afgelast, zal het twee-preekstoelen-gesprek, naar een me dedeling van pastoor Drost, in Heemste de toch doorgaan. Pater Krouwels zal worden vervangen door de Franciscaner pastoor Auxentius van Schalen van de St.-Leonardus-parochie uit Leiden, die veerheen samen met pater Krouwels de gesprekken voerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3