Hoe staan nu precies de (papieren) zaken? 24 januari bespreekt de raad verlenging van optie aan Stichting Recreatie-oord meubelen iftNLVO toPkwa,iteit K ruiswoordraadsel Verkeerszondaars voor de Haarlemse kantonrechter D.W.T. zette gisteren zijn jubileumviering in pleegsteï In Haarlem vindt voortdurend uitgebreid overleg plaats over woningbouw BONTMANTELS tot 50^ korting ER C DE NOORMAN 7. xtoutG*i(>eek Roekeloosheid van chauffeur kostte dame uit Velsen het leven Woningbouwvereniging was te voorbarig inzake De Blinkert Zo is mijn zoon Meer kostenbesef bij de ambtenaren HET BOULEVARD-PLAN ZANDYOQRT 250 modelkamers \etene TWEE INTERPELLATIES IN DË RAAD. De Bli Verstarring nog niet overwonnen DONDERDAG 12 JANUARI 1956 PAGINA woningtextiel PAiTT J ilSSEMENTEN Supervisor 'n tip, rijdt OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25453 - 11123 Roekeloos •Schaken HAARLEN WINT 7 8 9 10 U Oplossing van woensdag door CL. BUDINCTON KELLAND (Vertaling van Sjoerd de Vries) Dinsdag 24 Januari zal in de Zand voortse raad aan de orde komen de Verlenging van de aan de stichting ^Recreatie-oord Zandvoort" verleende optie (recht van voorkeur bij koop) op de gronden, benodigd voor de ver wezenlijking van een Boulevard-cen trum volgens het plan van de archi tecten Wijdeveld en Wils. Voor buiten staanders is het moeilijk zich een juist oordeel te vormen over de betekenis van een dergelijke optie en over de verhouding van het plan Wjjdeveld- Wils tot het officiële wederopbouw- plan-Friedhoff. Toen de duitsers. het gehele kustge bied onder Zandvoort hadden gesloopt 650 gebouwen gingen verloren met een inhoud van bijna een miljoen ku bieke meter) gaf de toen door de duit sers ontslagen burgemeester H. van Alphen aan de architect van de ge meente Haarlem (inmiddels rijksbouw meester geworden) ir. G. Friedhoff een officieuse opdracht een wederop- bouwpian voor Zandvoort te ontwer pen. Onder het oog van de niets ver moedende duitsers werd dit plan opge steld en toen de bevrijding aanbrak was het Zandvoortse wederopbouw- plan gereed. Ook op ander terrein was clandestien gewerkt: onder leiding van professor W. E. Boerman van de eco nomische hogeschool te Rotterdam was een commissie aan het werk gegaan welke op wetenschappelijke wijze moest onderzoeken, aan welke eisen een wederopbouwplan voor Zandvoort zou moeten voldoen. De arbeid van deze commissie ligt ten grondslag aan het wederopbouwplan van ir. Fried hoff. In zijn plan ging hij uit van de gedachte, dat de oude Zandvoorter, de geïmporteerde bewoner (forens, gepen sioneerde e.d.) en de zomergast ieder hun eigen leven moeten kunnen lei den in de sfeer welke hem het beste ligt. Voor de oude Zandvoorter was van betekenis de afsluiting van de deels door de sloperij gehavende be bouwing van het „oude dorp". De Haarlemse architect B. J. J. M. Ste-: vens heeft verschillende wooncom plexen gebouwd, o.a. het Gasthuiskopje, een juweeltje van moderne bouw kunst. Voor de meer draagkrachtige forens werden flatgebouwen en villa's aan de Zuid Boulevard geprojecteerd Ter hoogte van de Kerkstraat voorzag ir Friedhoff de bouw van een klein centrum van badplaatsexploitatie, dat ook in de winter in bedrijf zou blijven en dus zou dienen voor de permanente bevolking van Zandvoort en voor Am sterdammers en Haarlemmers welke ook in de wintermaanden Zandvoort plegen te bezoeken. Al deze onderde len van het plan-Friedhoff zijn inmid dels gerealiseerd en de villa's welke in verschillende architectonische varia ties aan de Zuid-Boulevard zijn verre zen, de watertoren, hotel Bouwes, res taurant „de Rotonde", café „Esplanade", de winkelgalerij aan het Badhuisplein en de talrijke flatgebouwen getuigen van de goede reële visie van deze stedebouwkundige. In dit stadium is een stagnatie in getreden in de wederopbouw van Zand voort welke tot dan toe over het al gemeen een vlot verloop had. Men be hoeft zich daarover niet te verwon deren want dé wederopbouw is nu ge naderd aan het grootse boulevard centrum dat ir Friedhoff zich gedacht heeft vóór de Zeestraat. Dit centrum zou kunnen omvatten een hotel van 300 bedden met concert- en andere zalen, 10 winkels, 3 galerijen elk met 10 winkelruimten, 7 pensions met plm. 500 bedden, 9 café's, 1 bioscoop en ver der noordelijk 5 appartementen-hotels voor plm. 400 gezinnen. Deze beschrijving ontlenen wij aan fle toelichting welke ir. Friedhoff des tijds van zijn wederopbouwplan is Dit deel van het wederopbouwplan is aanvankelijk zeer sceptisch beoordeeld; men achtte deze conceptie te groots Advertentie WONINGINRICHTING WONINGINRICHTING BEVERWIJK 8-l2to 13.45-18- wM>: De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 10 januari in staat van faillissement verklaard: De Vennootschap onder de firma Aan nemersbedrijf Gebrs. Scharrighuizen, gevestigd en kantoorhoudende te Haar lemmermeer, Nieuwe Meerdijk, wier in dividuele en hoofdelijk aansprakelijke vennoten zijn: Frank Scharrighuizen, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk en Jacob Scharrighui zen, wonende te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Koekoekslaan. Rechter-commissaris mr. J. P. Peter sen. Curator dr. F. A. Bijvoet te Haar lem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 10 januari 1956 geëindigd het faillissement van: G. Roos, aannemer, wonende te Abbe- nes, gem. Haarlemmermeer, Lisserdijk Rechter-commissaris mr.H. G. Ram- bonnet. Curator mr. B. J. Lambers te Haarlem. van opzet en betwijfelde de mogelijk heid van realisering. Trouwens: de heer Friedhoff was zich van de moei lijkheden welke aan de verwezenlijking van zijn plan verbonden zouden zijn terdege bewust. In 1946 gaf hij voor genodigden in de Zandvoortse raadzaal de ge meenteraad was toen nog niet in functie een uiteenzetting van zijn plan en op de fraaie tekeningen aan de wand wijzende zei hij: „mijne he ren, wat U hier ziet, komt er niet!" Dit is in Zandvoort sindsdien een ge vleugeld woord geworden. Deze uitdrukking van ir Friedhoff kan men alleen begrijpen, als men zijn taak in het oog vat. Hem was opge dragen de stedebouwkundige vormge ving van het wederopbouw-gebied, derhalve het beloop van de straten, de omvang van de pleinen en parkeer- gelegenheden, de frequentie van de toegangswegen. Dit alles kan men be zwaarlijk ontwerpen zonder een schets matige opstelling van de te stichten gebouwen, waarbij de heer Friedhoff gebruik kon maken van de conclusies van de commissie-Boerman. Het eigen lijke wederopbouwplan is trouwens een oppervlaktekaart welke de situe ring van de straten, pleinen, enz. en de daaraan te stichten gebouwen aan geeft. De gemeenteraad heeft dit we deropbouwplan vastgesteld en het is in 1948 door het toen nog fungerend college van algemene commissarissen voor de wederopbouw goedgekeurd. Bij het plan behoort een begroting van kosten van grondexploitatie, aan leg van openbare werken enz. en de financiering daarvan komt volgens een nog vast te stellen regeling ten laste van rijk en gemeente. Advertentie Als ontwerper van het wederop bouwplan heeft ir Friedhoff de super visie op de uitvoering daarvan. Het ontwerpen van de te stichten gebou wen behoort niet tot zijn taak. Daar voor worden architecten ingeschakeld welke in nauw contact met de super visor werken en voor hun ontwerp uiteindelijk diens fiat behoeven. De architecten en hun opdrachtge vers maken tenslotte in belangrijke mate uit wat er wel zal worden ge bouwd. Dit is zo gegaan bij het reeds gerealiseerde deel van het wederop bouwplan en bij de stichting van het ^Sptuituilotstts tfihoose êU&ifaMl Boulevard-centrum zal dit ook blijken. In het najaar van 1954 meldde zich de stichting „Recreatie-oord Zand voort" aan als gegadigde voor de bouw van een boulevard-centrum. Het stichtingsbestuur wordt gevormd door prominente figuren onder voor zitterschap van mr. Derks, wethou der van Utrecht. De stichting over legde een schetsontwerp van de ar chitect H. Th. Wijdeveld; later werd ook de architect Jan Wils ingescha keld. Voor haar arbeid wenste de stichting de zekerheid, dat intussen de grond niet aan derden zou wor den verkocht en zij vroeg daarom een optie op die terreinen, welke de raad tot 31 december 1955 verleende. Zoals wij reeds berichtten, is de stichting nog niet zover gekomen dat zij reeds tot aankoop van de terreinen kan overgaan en zij vroeg daarom, de optie met een jaar te verlengen. Hier over zal de Zandvoortse raad nu moe ten beslissen. Het plan Wijdeveld-Wils is iets noordelijker geprojecteerd dan het wederopbouwplan voor het Boule vard centrum aangeeft. Het „hart" van het plan Wijdeveld-Wils komt name lijk ter hoogte van het spoorwegsta tion. Daarvoor zal een wijziging van het wederopbouwplan nodig zijn, wel ke thans door de minister van weder opbouw en volkshuisvesting moet wor den goedgekeurd. Wij spraken over deze brandende Zandvoortse kwestie nog met de heer C. Siegers, leider van de K.V.P.-fractie in de Zandvoortse raad. Deze kon ons natuurlijk niets zeggen over het voor stel dat burgemeester en wethouders aan de raad zullen doen. Onze zegsman had wel met verschillende raadsleden gesproken en als hij de meningen goed heeft gepeild, verwacht hij niet dat de raad zal meegaan met een wijziging van het wederopbouwplan. Want het plan-Wijdeveld-Wils zou slo ping van ruim honderd woningen en andere gebouwen noodzakelijk maken. In deze tijd van woningnood valt daar aan niet te denken nog afgezien van de miljoenen guldens welke daarmee ge moeid zouden zij. De heer Siegers had alle vertrouwen in het bestuur van de stichting Recreatie-oord Zandvoort" en hij verwachtte wel dat de raad nog een jaar optie zou geven maar dan zal men zich moeten baseren op het weder- opbouwplan-Friedhoff, zodat het „hart" van het Boulevard-centrum niet voor het station, maar voor de Zeestraat zal komen te liggen. Mevrouw Brammer, Oltmanstraat 4 in Haarlem, meldt ons, dat een van haar kippen het gepresteerd heeft een ei te leggen met een gewicht van pre cies één ons. 45. Meteen als hij de grond raakt, wentelt Erwin zich bliksemsnel om en Hake's zwaard mist hem op een haar na. Het is echter duidelijk, dat de jonge prins zijn noodlot niet meer ontlopen kan, want vóór hij tijd krijgt zien op te richten, springt de zwarte Viking weer op hem toe. Instinctief poogt Erwin de slag af te weren; al zijn spieren spannen zich. Hij zet zich schmp met zijn hakken in de grond.... staal ketst op staal.... en gelijktijdig struikelt Hake over Erwin's uitgestoken voeten. Grommend tuimelt de zwarte piraat voorover. Zijn zwaard schiet vooruit, recht op Erwins borst gericht. Wanhopig tracht deze de genadestoot en daarbij tevens zijn vallende tegenstander te ontwijken. Zijn zwaard beschrijft een krampachtige boog en het is of een onzichtbare hand hem leidt. Terwijl Hake's zwaard Erwin in de schouder treft, valt de Viking met een hese kreet in het opgeheven lemmet en tuimelt opzij.... dood. In een beklemmende stilte staren de zeerovers naai de twee roerloze gestalten. Hebben deze tegenstanders elkaar gedood? Maar dan zien zij, hoe Erwin 2hch langzaam op richt. Het duizelt de jonge Noorman. Ternauwernood bewmt van zijn overwinning, uitgeput door de lange tweekamp, verdoofd door zijn schouderwonde, zit hij een ogenblik ineengedoken bij zijn verslagen vijand. Het dringt amper tot hem door, dat enkele van Hake's trouwste bendegenoten naar voren komen. „Wreek Hake, zoon van Kolmar de Viking", schreeuwt er een. „Slaat hem neer!!" Woedend springen de kerels op de weerloze prins toe. Advertentie hoofd-agent rayon Haarlem D.W.T.de enige Haarlemse katholieke zwemvereniging, is gisteren begonnen met de viering van haar 25-jarig be staan, dat op zondag 15 januari officieel wordt herdacht. In het gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat hebben meer dan 800 leden tot 17 jaar genoten van een uitnemend amusementsprogramma van muziek, goochelen, clownerie, buikspre ken enz. Van twee tot vijf uur was de zaal vol met kinderen van 11 jaar en jonger, terwijl ook in de avonduren, toen dezelfde artisten van de middag optra den, het Bavogebouw op zijn grondves ten trilde door het geweldig enthousias me, waarmee de wat oudere D.W.T.- kring het gebodene op prijs stelde. De geestelijk adviseur van de vereni ging, kapelaan P. G. van Zijp. die deze functie eerst sinds een maand bekleedt, legde tijdens beide voorstellingen in een kort toespraakje de nadruk op het grote belang van katholieke sportbewegingen. Daarom is de gestadige groei van D.W.T., hoezeer zij het bestuur ook voor schier onoplosbare „huisvestings"-problemen stelt, een verheugend feit, kapelaan Van Zijp verzocht de leden vooral mee te werken aan de regelingen en plannen van de leiding der „Watertrappers", op dat men een aangename en gezonde ver houding krijgt, die niet anders dan gun stig kan zijn voor de ontspanning van zwemmers en zwemsters. Harry Bouman, de goochelaar Antoni- ni, die tevens het buikspreken beoefent, en de muzikale clown Mr. Tims vorm den het drietal, dat de jeugd een aantal uren met interessante nummers bezig hield. Bouman wist het jonge publiek zeer goed te vermaken zonder dat hij zich daarbij bedienden van kinderach tige, kwasi-leuke grappen of toevallig heden. Zijn spelletjes met de jongens en meisjes waren bovendien een genoeg lijke afwisseling. De manipulator Anto- nini had veel succes met zijn magische toeren, die zelfs tientallen harde guldens uit het niet te voorschijn brachten. Mr. Tims haalde tenslotte melodietjes uit flessen, die hij met stokjes bewerkte alsof er een recordtijd op stond. Overi gens beperkten zijn capaciteiten zich niet alleen tot dit instrument. Hij blies zon der moeite balletjes uit een echte kla rinet, slikte een saxophoon half in en bestreek de viool op zijn rug. Vanzelf sprekend waren de toeschouwers over dergelijke kunsten uitstekend tevreden. In de middagvoorstelling kwam de aloude poppenkast nog op het toneel. Jan Klaassen, Katrijn, de politieagent, kok en bakker ruzieden weer gezellig over en weer, maar gelukkig was er ook een plezierig einde met straffen voor de slechte figuren uit het spel. Na deze voortreffelijk geslaagde fees ten zal D.W.T. vrijdag in het Sportfond- senbad een jeugdzwemavond organise ren, die al om half zes begint. Het be looft een prachtig evenement te worden voor de jonge leden. De bedoeling is niet dat er om het hardst gezwemd wordt, doch er staat koekhappen, hard lopen, hinderniszwemmen enz. op het programma. Verder zijn er vossenjach ten en ruitergevechten, die zeker met groot élan te water zullen worden uit gevoerd. In het verdachtenbankje van het Haarlems kantongerecht stonden gis termiddag weer vele verkeerszondaars, die door de staande en zittende ma gistratuur respectievelijk werden ge laakt en gevonnist wegens soms grove fouten, die in één geval zelfs de dood van een bejaarde dame tot gevolg had gehad. De ambtenaar van het Open baar Ministerie, mr. N. van de Oever, ageerde vooral tegen het niet verlenen van voorrang, waaraan zeer veel wegge bruikers zich telkenmale schuldig ma ken. De kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, ging in zijn meeste uitspraken mee met de strenge eisen van het O.M. Geen voorrang verleend had o.a. een hoofdagent van politie uit Vogelenzang. Een jongeman was er het slachtoffer van geworden met een hersenschudding, die hem zes weken verhinderde te werken. Het ongeval gebeurde aan de Brouwerskolkweg in Bloemendaal, waar de hoofdagent, die een motor bereed, met een vaartje van 50 a 60 kilometer de weg links insloeg, zonder te letten op het verkeer. Een wielrijder, die van af de lichte hoogte naar beneden kwam, kon een aanrijding niet meer voorko men. De verdachte, die een deel van de schuld aan het gebeurde op de wiel rijder schoof, mocht blij zijn, aldus de kantonrechter, dat hij niet wegens schuld aan ernstig lichamelijk letsel te recht moest staan. ,,De politie heeft hier een slecht voorbeeld gegeven door op dit altijd gevaarlijke punt veel te hard te rijden." Overigens was de aanrijding niet ten laste gelegd, doch alleen het niet voorrang verlenen. De ambtenaar van het O.M. vond dat een flinke straf zeer op zijn plaats zou zijn. Hij requireerde een geldboete van 75.en vier maanden intrekking van het rijbewijs. De uitspraak luidde: 75.boete. Op de Dokweg in Velsen had op de 2e juli van het vorig jaar een ernstig ongeluk plaats, dat een bejaarde vrouw het leven kostte. Zij reed met een an dere vrouw over het fietspad en schrok plotseling van een vrachtwagen, die haar rakelings voorbijging. Door een noodlottige beweging raakte zij onder het achterwiel van de auto. Gisteren stond de bestuurder van het voertuig, een IJmuidenaar, voor de kantonrech ter terecht, mede omdat hij op die be wuste dag niet in het bezit was van het rijbewijs C 1, dat nodig is om vrachtwagens te besturen. Er was nog een tweede verdachte in deze zaak, die, van de andere kant komende, te veel op de linker weghelft zou hebben gere den, waardoor de andere auto volkomen naar rechts moest gaan, doch deze man, een Oegstgeester chauffeur, werd vrij gesproken. Dé ambtenaar O.M. zag in dit geval een typisch voorbeeld van onverschilligheid op de weg, die meest al goed afloopt, maar soms een andere, onschuldige weggebruiker doodt. Hjj vorderde 175.boete en zes maanden ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen. De kanton rechter miniseerde de intrekking van het rijbewijs tot vier maanden en legde de verdachte de geëiste boete op. Twee weken hechtenis en twee jaar in trekking van het rijbewijs requireerde de ambtenaar O.M. tegen de chauffeur van een vrachtwagen, die in Velsen op de Rijksweg nummer negen een kleine bestelauto met opzet zou hebben gesne den, omdat deze in eerste instantie geen voorrang had verleend. De vrachtauto had door de fout van de andere auto mobilist krachtig moeten remmen en was toen waarschijnlijk zo rancuneus geweest om het voor hem rijdende voertuig flink te snijden. Volgens het O.M. was ér een zeer ergerlijke wèg- piraterij voorgevallen, die met een hech- tenisstraf afgedaan moest worden. De kantonrechter hield de zaak aan om deskundigen te horen. Hij deed dit na een krachtig pleidooi van de raadsman, die tot vrijspraak concludeerde. De Schaakclub Haarlem heeft haar positie in de eerste klasse van de K.N.S.B. verstevigd door een overwin ning op het Hilversums Schaakgenoot schap. De gedetailleerde uitslag van de wedstrijd luidt: Haarlem Hi.S.G. P. E. BrommerH. Wichers Vi-V? ir. A. SchneidersJ. J. v. Oosterom %-K H. SchmitzD. F. de Lange 01 E. J. de ReeA. C. Swart 1—0 A. HaitsmaW. Drieënhuizen V2-lA J. BlokkerH. H. Hamers 10 J. WijkerK. Martense 10 Tj. de JongG. Jansen %-K P. A. van DrielH. van Hofwegen Vz - {A J. J. H. BauerA. Hooyer 01 Horizontaal: 1. rechterlijke uitspraak; - Sicherheits- dienst (afk.); 2. delfstof; - venster- spiegeltje; 3. zien; - violoncel; 4. gereed; - buitenlands; 5. Steun Wettig Gezag; - behoeftig; 6. fijn garen weefsel; - anonymus; o - verkeerd; 7. indien; - massa; c— 8. bewoner pool gebied; - familielid; 00 9. maand; 10. Australisch buideldier; 11. kreet; - krassen. O Verticaal: rO IC 1. verlof; - gewicht; 2. vrucht; - vervelend; 3. luim; - weekdier; - kenteken Ned. auto's; 4. beginner; 5. vurig; - dikke rook; 6. bakruimte; 7. mil. verster- kingswerk; - tijdperk; 8. lans; - gezwel; 9. netelige toe stand; - oude vrouw; 10. iep; - honingbij; 11. zeestraat bij Denemarken (omgekeerde letter-volg- orde); - ontzien. Horizontaal: 1. ga; 3. ai; 5. bars; 7. idem; 9. tel; 10. tor; 12. torn; 14. enge; 16. oslo; 17. li; 18. in; 19. raaf; 23. ster; 27. pil;. 28. alm; 30. eer; 31. rome; 33. ijzer' 35. em; 36. en- Verticaal: galg; 2. ar; 3. a®' 4. iets; 5. ben; st; 7. ir; 8. 9. te; 11. o.k.; m.o.; 15. elf; ons. 19. r.p.; air; 21. aloe; 1.1.; 24. teen; eer; 26. r.r.; a.e.; 29. mij; mm; 34. ze. 16' 20. 22. 25. 28. 3* Het Nieuw Operette Gezelschap, dat in augustus te Haarlem werd opgericht, zal donderdag 26 januari in de Stads schouwburg „Ein Walzertraum" van Oscar Straus opvoeren. Advertentie llllllllllllllillilllllllllllllUIIIIIHIUIIIIUIIimilllMlllllllllltlINtlHIHlIHHIllilHMIlÓ 18 „Hebben jullie geprobeerd het ons moeilijk te ma ken?" vroeg hij met zijn zachte, hoge stem. „Inderdaad," antwoordde Straight kortaf. „Dat is wel eens meer geprobeerd," merkte de albino op. „Dan moeten jullie er aardig aan gewend raken," zei ik. „Zo lang heeft het nooit geduurd," antwoordde hij en hij vervolgde: „Butterick wil je spreken." „Hij weet de weg naar onze ranch," zei Straight. „Butterick wil je spreken," herhaalde Bolitho zon der nadruk. „Hij is in de bar van het hotel." Straight wendde zich tot mij en vroeg: „Willen wij Butterick spreken?" „Ik heb er geen behoefte aan," antwoordde ik. „Butterick wil je spreken," zei Bolitho voor de derde maal en nog steeds zonder enige nadruk. „Er bestaat enig verschil tussen New York en Arizona," merkte Straight op. „Ja?" „Ja! Als wij hier iemand willen spreken, dan gaan we naar hem toe." „Dat was misschien zo, voordat Butterick zich hier vestigde," zei Bolitho. Ik keek de albino vol belangstelling aan en vroeg: „Welke andere gewoonten in deze streek is Butterick van plan te veranderen?" „Elke gewoonte, die hem niet aanstaat," ant woordde Bolitho. „Zonder eerst een volksstemming te houden?" informeerde ik. „De gewoonte om adem te halen!" „En wil Butterick daar ook verandering in bren gen?" vroeg ik. Ik kreeg een onaangenaam, leeg gevoel in mijn maagstreek. „Alleen, wanneer dat noodzakelijk blijkt te zijn," zei Bolitho zonder stemverheffing. „Dat noemen wij hier een bedreiging," merkte Straight op. „In New York hebben wij voor zoiets helemaal geen naam. Wij zeggen het alleen maar." „En hoe nemen jullie dit dan?" vroeg Straight. Hij liet zijn woorden onmiddellijk volgen door een vuistslag, die de albino midden op de kin trof. De klap '-wam met zo'n kracht aan dat Bolitho op het trottoir belandde. HL maakte een beweging naar zijn oksel, maar Ik kreeg zijn pols te pakken en draaide zijn hand op zijn rug om. Terwijl ik het deed, stond het angstzweet op mijn voorhoofd. „Ik zou die revolver maar met rust laten," ried Straight hem aan. „Die kaakslag kan me hoogstens tien dollar boete kosten. Maar voor schieten word je veel harder aangepakt. De sheriff is daar niet mals mee. De tijden zijn hier veranderd." Er waren geen mensen in de buurt om het schouwspel gade te slaan. Iedereen scheen voor de hitte in huis gevlucht te zijn. „Ik geloof dat hij ons zjjn revolver wil geven," zei Straight tot mij. „Pak dat ding maar even! Als hij tegenwerpingen maakt, dan sta ik gereed om hem tot andere gedachten te brengen." Ik bukte me, deed de jas van de albino open en haalde een automatische revolver uit zijn schou derholster. Vanaf het ogenblik dat Straight hem neergeslagen had, had de kerel nog geen kik gegeven. Nu opende hij zijn mond weer en zei zonder enige emotie: „But terick wil je spreken.'1 „De aanhouder wint!" merkte Straight op. „Nu de gebeurtenissen deze loop genomen hebben, ge loof ik dat we Inderdaad Butterick wel eens willen spreken, niet?" „Dat lijkt me geen kwaad Idee," antwoordde ik. Straight stak zijn handen onder de armen van de albino en zette hem weer op zijn voeten. „Bovendien heb ik wel trek in een glas bier," zei Straight Met Bolitho tussen ons in begaven we ons naar de bar van het hotel. Wij ontdekten Butterick in een box van de bar met ee. groot glas whisky voor zich. Bij onze binnenkomst knikte hij ons met een strak gezicht toe. Wij gingen bij hem zitten en Straight bestelde bier. Ondertussen streek de albino zich nadenkend over zijn kin. „Strawn, laten we eens over zaken spreken," zei Butterick. „Ga je gang!" antwoordde ik. Ik moest mezelf erkennen dat ik verre van rustig was. „Ik houd er niet van dat mijn plannen gedwars boomd worden," vervolgde hij. „Dat vindt niemand prettig," merkte ik tegemoet komend op. „Daarom zal ik je ranch van je overnemen," verklaarde Butterick. „Je verrast me," antwoordde ik naar waarheid. „Ik weet welk bedrag de ranch je vader gekost heeft," vervolgde Butterick. „Mijn bedoeling is om je tienduizend dollar daar bovenop te geven." „Dat is de ranch niet waard," wierp ik tegen. „Soms kan het nuttig zijn om meer voor iets te betalen dan het waard is." „Je bedoelt dat het beter is om een veer te laten in de onderhandelingen, dan je hele pluimage in de strijd!" merkte ik op. Hij knikte glimlachend. „Ik betwijfel om mijn vader hiermee zou instem men," zei ik. „Mike Strawn is bijzonder koppig," stelde Butterick vast. „Ken je hem dan?" „Alleen van reputatie. Hij behoort tot het type, dat liever vecht dan betaalt. Bij mij is het juist het tegendeel, ik betaal liever dan dat ik vecht." „Ik zou graag in de geest van mijn vader willen handelen," zei ik. „Waarom heb je er eigenlijk zoveel geld voor over om mijn ranch in je bezit te krijgen." „Ik wil niet lastig gevallen worden," antwoordde Butterick. „Ik ben bereid om voor mijn comfort te betalen." Straight zei niets. Hij zat met zijn ellebogen op tafel en keek ir.t vol aandacht aan. (Wordt vervolgd) Twee interpellaties zijn gistermiddag in de Haarlemse raad aan de orde ge weest. Eén van de heer Hennevelt (CPN) over de mogelijkheid van een rondetafelconferentie tussen alle be trokkenen bii de woningbouw in Haar lem en één van de heer Mensint (PvdA) over de moeilijkheden rond het bejaardencomplex „De Blinkert". De heer Hennevelt (CPN) maakte in zijn toelichting gewag van de grote achterstand in de Haarlemse woningbouw en het gebrek aan samen werking, bijv. tussen de verschillende aannemers. Als voorbeeld gaf hij aan de bouw van 319 woningen aan de Schipholweg, die al lang onder de kap hadden kunnen staan wanneer er een betere bouwmethode was toegepast. Daardoor zou de afwerking nu tijdens de wintermaanden normaal doorgegaan kunnen zijn. Ook vroeg hij of B. en W. een krediet beschikbaar wilde stellen om een snellere woningbouw te bevor deren, bijv. door het doorwerken tq- dens vorst mogelijk te maken zoals in andere steden is gebeurd. Er is samenwerking genoeg waar dat nodig is, antwoordde wethouder H a p- p en er zal steeds contact zijn met alle deskundigen en bonafide organisa ties, wanneer de omstandigheden dat eisen. Met de Haarlemse afdeling van de BNA is al contact. Iedere drie we ken vinden stafbesprekingen plaats tussen de bij de woningbouw betrokken ambtenaren. Contact wordt gezocht met de aannemersorganisaties. Een ronde tafelconferentie achtte de wethouder onnut, aangezien zulk een lichaam niet hanteerbaar is. Het komt aan op prak tische maatregelen. Dat geldt ook voor de bevordering van een snellere woningbouw. In de woningen aan de Schipholweg wordt gewerkt met kachel verwarming en in het gemeenschapshuis aan „De Blin kert" brandt de centrale verwarming zodat de arbeiders ook daar tijdens de vorst kunnen doorwerken. Dergelijke incidentele maatregelen die de gemeen te wel geld kosten, maar die praktisch voordeel opleveren, achtte de wethou der veel beter dan het beschikbaar stellen van een krediet, waarvoor men nog geen bestemming heeft. B. en W. zullen achteraf de raad wel om goed keuring vragen van de gedane uitga ven. Na de repliek van de heer Henne velt werd het antwoord van B. en W. door de raad voor kennisgeving aange nomen De heer Blokdijk (PvdA), die B. en W. namens de heer Mensink, die afwezig was, interpelleerde, vroeg om een officiële verklaring met betrekking rond de moeilijkheden rond het bejaardencomplex „De Blin kert". Deze verklaring achtte hij nodig na de persmededelingen van de betrok ken woningbouwvereniging, die blijk baar veel onrust hadden gewekt bij het publiek. Wethouder Happé begon zijn ant woord met duidelijk te stellen, dat hij de houding van de betrokken woning bouwvereniging ten zeerste laakb^ vond. Men had zich met tot het P"01 mogen wenden zonder eerst contact, hebben opgenomen met B. en W- f,et gemaakte afspraak met de wethoU" werd geannuleerd, naar later bleek een persconferentie te houden. Over moeilijkheden zelf deelde de wetn der gedetailleerd mee, dat de wot1 "gI) bouwvereniging op eigen houtje - zonder B. en W. daarin te kennen e, datum had vastgesteld waarop de jaarden de woningen konden ^e Lei ken. Dat de straataanleg nu niet g?r-eti was, lag in de lijn der verwachting aangezien B. en W. niet beter Wis.| of de woningen zouden pas in febr u betrokken worden. Nu kan met moeite de buitenste toegangsweg je nen drie dagen gereed zijn, maar binnenweg niet. De fout ligt dus ,n' woningbouwvereniging, die de f° stige bewoners verkeerd heeft ingel De wethouder stelde dan ook met druk vast, dat de woningbouwver f, ging tijdens haar -persconferentie (t schillende onjuiste inlichtingen ei> verstrekt. De verschillende aantijg" van de woningbouwverenigingen w ge legde hij stuk voor stuk krachtig en detailleerd. ,h0r De heer Blokdijk dankte de v/e" eji der voor zijn uitvoerige verklaring e6n verklaarde van mening te zijn, da woningbouwvereniging niet de :se; heeft een persconferentie te orga'er® ren. Het antwoord van B. en W- „js- met algemene stemmen voor ken geving aangenomen. (Van onze parlementaire vedacte Minister Van de Kieft heeft Eerste Kamer de heer Teulings geantwoord op vragen, hoe de res de efficiency van de rijksdienst voe_ ambtenarenapparaat denkt op t ren. Mr. Teulings had daarbij aligg5 K aangehaald die in november SV ons blad zijn verschenen. De sP heeft medegedeeld, dat ook uo ge dere departementen thans wor (ie bruik gemaakt van specialisten vak der efficiency, zoals op VeL departement reeds is geschied, - wees daarnaast naar het weL adviescommissie voor de doe pe' organisatie van de rijksdienst werkt meer indirect en tracht jj heidsdienaren het kostenbeset eó>i brengen. Daarvoor is echter °^sdie „e nodig. De efficiency van de rij t is een zaak die de grote aancia str^ g de regering heeft. Bij de a jerd- a' is men reeds zeer ver gevorje minister moest erkennen dat o starring in het ambtelijk aPPa„0g 11 in ons blad werd gewraakt, geheel en al is overwonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2