Imposante rede van prof. Beel K.Y.P. is stevig gefundeerd en uitgegroeid Tien jaar jong ■MS® wSSIm II Wil Engeland meer landen opnemen in Gemenebest? ANAK. AGUNG voerde „zeer bevredigende" besprekingen De S.E.R. en het ruimte-onderzoek Loonsverhoging, hoeveel en hoe? Indonesisch Kabinet stelt een beslissing over Genève uit Nader overleg met de partijen Het ingewikkelde loonbriefje W H 10 j aar Katholieke Partij organisatie Parlementaire commissie ingesteld 1 Eerste uitkering aan stakende vissers Het weer SkhSSHHB ZATERDAG 14 JANUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26500 De beslissing van de Partijraad van dë Katholieke Volkspartij op 22 december 1945, waarbij het voortbestaan van de katholieke partij organisatie werd vooropgesteld, is juist en verantwoord geweest. Aldus prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, van middag in een rede op de bijeenkomst in Esplanade te Utrecht, welke was belegd ter gelegenheid van de viering van het tienjarig bestaan der K.V.P. Geconstateerd kan worden, aldus spr., dat in deze jaren Is getast en misgetast, geweifeld en geaarzeld, en dat er fouten zijn ge maakt, maar tevens mag worden vastgesteld, dat na deze tien jaar de organisatie der katholieke kiezers stevig is gefundeerd en uitgegroeid. Prof. Beel heeft in het verdere verloop van zijn rede dank gebracht aan de vele bekende en onbekende werkers, die zich hebben ingezet voor de groei van het katholiek staatkundig leven. Hij zei voorts het een dankbare plicht te achten hulde te brengen aan prof. mr. C. P. M. Romme, aan wie katholiek Nederland zeer veel verschuldigd is. Spr. deed een dringend beroep op allen, die in staat zijn een zeer waarde volle versterking te vormen voor ons aandeel in het staatkundig leven. Onomwonden heeft prof. Beel verder de vraag of er ook in onze dagen plaats is voor christelijke partijen bevestigend beantwoord. Vertrek uitge&teld Oproep tot boycot van Poujadistische beweging VERHOOGDE BOUMOSTEN. VERHOOGDE BW/ZAGEN Sociaal commentaar Bewolking en regen TIROLER LODEN JASSEN Zachter '.JSl' Kp y 1 Jèigf® f;. e,fr v r x. te JjUr if^S"ipps: BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, lei. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: I. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERI EN I it I aki th 28 cents per mintmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging uur 's avonds tel. 21544. na &30 (Vervolg op pagina 5). iiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiniiiHi ien jaar is niet lang, ook al acht de K.V.P. het lang genoeg om De nieuwste foto van de Zweedse ko ninklijke familie. De opname werd gemaakt voor de aanvang van de plech tige opening van het Zweedse parle ment die door de leden van de ko ninklijke familie werd bijgewoond i.n de Bernadotte Galerij van het paleis Gisteren is de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung gde Agung, na een „zeer bevredigend" officieel bezoek van vier dagen aan Engeland uit Londen naar Genève ver trokken, aldus deelt de Indonesische ambassade te Londen mee. Zowel In donesische als Britse functionarissen in Londen blijven er de nadruk op leggen, dat het bezoek van de Indonesische mi nister slechts „een beleefdheidsbezoek" is geweest, maar niets wijst erop, dat Anak Agung niet de gelegenheid aan gegrepen heeft om zijn gastheren op1 de noodzaak te wijzen om de techni sche en economische hulp aan zuidoost Azië in het kader van het Colomboplan te versnellen. Van Britse zijde heeft men kort en bondig de suggestie, welke in enige Indonesische bladen zijn ver schenen, van de hand gewezen, dat En geland diplomatieke druk op Indonesië zou uitoefenen om te voorkomen, dat er een impasse in de Nederlands-Indo nesische besprekingen te Genève zou ontstaan. Ondanks de spottende reactie op be richten, dat Indonesië wel zou varen bij het aanknopen van nauwere ban den met de landen van het Britse Gemenebest, staat het buiten kijf, dat dit punt tijdens de besprekingen van een vreugdevuur om te ont- te Stockholm V.l n^. Koningin Louise steken. Zoals men vandaag uitge breid kan lezen, gedenkt de K.V.P. namelijk met enige luister haar 10- jarig bestaan. Het is aangenaam zich te warmen aan vreugdevuren, maar nuttiger is een kritisch overzien van de voorbije periode. Toen de K.V.P. eind 1945 op advies van het Centrum voor Staat kundige Vorming werd opgericht als een vernieuwde en verruimde voort zetting van de R.K. Staatspartij met een ook in haar benaming beleden ander gezicht, was zij nadrukkelijk èn programpartij èn beginselpartij. Zij is dat tot de dag van vandaag ge bleven en zal het moeten blijven, wil zij haar bestaansrecht en haar nuttige functie in ons staatsrechtelijk bestel blijven behouden. Het is tegen deze tweeledigheid van karakter, waartegen een doorbraakpartij als de PvdA. nu al jaren storm loopt en vergeefs storm zal blijven lopen als de overige omstandigheden gelijk blijven en het juiste evenwicht tus sen de twee karaktertrekken gehand haafd blijft. Tegenstanders van partijvorming op confessionele grondslag zullen het als een zwakte blijven aanwijzen, dat een partij als de K.V.P. noodzakelij kerwijs belangentegenstellingen, al thans sterke belangennuanceringen, binnen haar gelederen herbergt. In zekere zin is dat ook een zwakte, maar zolang de partij oprecht begin selpartij weet te blijven voedt het tevens haar vitaliteit. De beginselen hebben immers het vermogen belan gentegenstellingen tot elkaar te bren gen, althans van hun onvruchtbare antithese te ontdoen. En het resultaat kan niet anders zijn dan een uitge wogen politiek beleid, dat een gezon de spanning behoudt, maar juist om dat het iedere eenzijdigheid mist, goed aansluit bij wat het hart van de democratische staatszorg is: het alge meen welzijn. Heeft de K.V.P. in het verleden op bepaalde punten gefaald? Wij menen van wel. Het beleid ten opzichte van de soevereiniteits overdracht aan het huidige ndonesie heeft fouten gekend, die wij in het verleden consequent en bij herhaling hebben gesignaleerd. De af,s^lt.S1^ van de groep Welter is een tijd lang het teken geweest van een g.ere""" vaardigde aanklacht. De actie prof. Duynstee en gevolgelijk van e groep Steenberghe heeft corrigerend gewerkt op punten, waarop correctie nodig was. En de inzinking bij de verkiezingen van 1952 was een geluk kig wel verstane les. Nadien is er een consolidering ge groeid, waarbij de invloed van het bisschoppelijk mandement niet kan worden ontkend en waartoe, naar men mag hopen, ook de opheffing van de K.N.P. het hare zal bijdragen. Het ziet ernaar uit, dat de partij de verkiezingen van dit jaar in gezonde kracht tegemoet gaat. Zij heeft, 10 jaar jong, veel geleerd, omdat zij het heeft opgebracht de lessen te rechter tijd te verstaan. Over een verre toekomst kan men nog mets zeggen Maar voor het heden en voor de toekomst blijft van toepassing wat prof. Beel in zijn van daag gehouden feestrede opmerkt, namelijk, dat zich onder ons, katho lieken, mentaliteitsveranderingen hebben voltrokken en nog steeds vol trekken, met als gevolg daarvan gro ter openheid en groeiende waarde ring voor elkanders levensovertui ging, maar dat zij die indertijd heb ben gemeend, dat dit laatste een op gaan in één bepaalde staatkundige organisatie ten gevolge moest heb ben, zich hebben vergist. „Zij heb ben de typisch Nederlandse verhou dingen zoals deze geestelijk en so ciaal zich in de loop der laatste eeuw lubben ontwikkeld, miskend." koning Gitstaf Adolf, prinses Sybilla, prinses Margaretha en prinses Brigitta. Een dezer dagen werd „oom" Ned in de Amerikaanse staat Tennessee 103 jaar. De leeftijd van zijn echtgenote tante Rosie is niet precies bekend, doch zij moet ver in de negentig zijn. Een ijve rige cijferaar heeft nu berekend, dat zij minstens 82 jaar getrouwd zijn, hetgeen een record genoemd mag worden. Het echtpaar heeft 19 kinderen gekregen, doch slechts drie zonen zijn er nog in leven. Het aantal kleinkinderen loopt in de zestig. IIIIIIIIIIIIIIHimillllllllllllMlllllllllllllllillllMIII IMIIIIIIItllll (Van onze Haagse redactie) De commissie lonen en prijzen van de S.E.B. is gisteren gereed gekomen niet een concept-rapport over de eventuele mogelijkheid van een loonsverhoging, het z.g. ruimte-onderzoek. Men koestert de hoop, dat dit rapport in de vergade ring van 27 januari definitief zal kun nen worden vastgesteld, maar voor het zover is zal er binnen de muren van de S.E.B. een zware wijs opgaan. Behalve over de vraag hoe een mogelijke loons verhoging zal moeten worden toege kend is er ook nog een vrij diepgaand verschil van mening gerezen over de vraag of er wel ruimte voor is. Er zijn zelfs stemmen die zeggen dat er eerder een voorsprong dan een achterstand in de lonen te constateren valt. Hiermee is een kwestie in het leven teruggeroepen, waarover men in juni 1955 door middel van een compromis, het z.g. statistisch verdrag, een oplos sing gevonden dacht te hebben. Het ge schilpunt betrof de zes procent wel- vaartsloonronde van oktober 1954. Ve len waren namelijk van mening, dat de ze zes procent door een gunstige onder handelingspositie rijkelijk in het voor deel van de loontrekkers uitgevallen was en die strijd laaide fel op, toen de prijsstijgingen van begin 1955 (vooral de melkprijs) gepaard ging met de drei ging van een nieuwe loonronde. De re gering kwam toen met haar stabilisa- tiepolitiek en dit had mede tot gevolg, dat werkgevers en werknemers na een aanzienlijk aantal vergaderingen hun geschil bijlegden en het eens werden over de basis waarvan men bij een vol gende loonsverhoging zou moeten uit gaan. Bij de toekenning van een nieuw aandeel in het gestegen nationaal inko men zou men uitgaan van het nationaal inkomen van het jaar 1954 en het loon niveau van 1 oktober 1954 (inclusief de zes procent dus). Op dit compromis zijn nu naar_ ver luidt enige leden van de commissie te ruggekomen. Door het kiezen van een ander uitgangspunt lopen de meningen over de aanwezige ruimte nu volkomen uiteen. Nog moeilijker wordt de kwestie van de loonsverhoging door de vraag wat er uu op 1 januar 1957 moet gebeuren, wanneer er misschie een 25 procent huurverhoging komt, samen met de in voering van de ouderdomsverzekering. De kosten van deze twee maatregelen moeten in de lonen gecompenseerd worden. Wanneer reeds nu alle ruimte voor loonsverhoging benut wordt, dan zou het loonpeil in 1957 tot een onver antwoorde hoogte kunnen stijgen, want niemand weet of onze export niet be lemmerd zal worden door de prijsstij ging die daaruit voort kan komen. De ruimte die momenteel geconsta teerd wordt zou dus een tijdelijke ruim te kunnen zijn, die all .'en door een een malige uitkering, verstrekt kan worden, bijvoorbeeld door een gratificatie. Het N.V.V. meent echter, dat men met toe komstige lasten op dit moment nog geen rekening behoeft te houden en dringt reeds nu op een permanente loonsverhoging aan et wei in de vorm van een algemene loonronde. De K.A.B. daarentegen ziet slechts heit in de vrije re loonvorming en wenst een behoor lijke mogelijkheid voor gedifferentieer de loonsverhogingen per bedrijfstak. Om de verwarring compleet te maken worden er dan nog combinaties van de ze mogelijkheden voorgesteld, zoals een eenmalige gratificatie gepaard met een mogelijkheid tot differentiatie en een beperkte algemene loonronde gepaard "•net een mogelijkheid tot differentiatie De stakingsleiding heeft vanmorgen haar eerste uitkering aan de opvarenden van de trelervloot gMaap In Egmond. Katwijk, Noordwijk, IJmuiden en Sche- veningen kregen de ongehuwden f 30 en de gehuwden f 42 plus voor ieder niet werkend kind onder de zestien jaar een toeslag van f 2-, Deze uitkering was mo gelijk. doordat het OVB financiële mid delen op voorschot beschikbaar heeft ge steld. Het Indonesisch kabinet heelt gis teravond een beslissing ten aanzien van de besprekingen tijdens de Nederlands- Indonesische conferentie te Genève uitgesteld In afwachting van verder overleg met de partijen, die de rege ring steunen. De minister van Voor lichting, Sjamsudding Sutan Makmur, deelde mee, dat het kabinet maandag ochtend weer bijeen zal komen. Hij hoopte, dat dan een definitief besluit zal kunnen worden genomen. De con ferentie te Genève werd verleden week onderbroken om de partijen de gele genheid te geven verslag uit te bren gen aan haar regeringen. Twee mo hammedaanse partijen, die de regering steunen, de orthodoxe Nahdatul Ula- ma en de kleine Partai Serlkat Islam Indonesia, gaven deze week uiting aan hun ontevredenheid over het verloop van de conferentie. De laatste partij verzocht de Indonesische delegatie uit Genève terug te roepen en een woord voerder van de Nahdatul Ulama zei gis teren, dat zijn partij wil voorkomen, dat de resultaten van de conferentie worden geparafeerd. Sutan Makmur herhaalde gistere- avpnd zjjn eerder gedane verklaring, dat Indonesië de besprekingen te Ge nève als voltooid beschouwt. Hij voegde er thans aan toe, dat de on derhandelingen niet zullen worden voortgezet. Hij legde er de nadruk op, dat het kabinet nog geen enkel besluit ten aanzien van de Geneefse besprekingen heeft genomen. Vragen over de mogelijkheid van een kabi netscrisis met het oog op de houding van sommige regeringspartijen ten aanzien van de conferentie zijn voor barig, zo besloot de minister. De Nederlandse delegatie heeft haar vertrek naar Genève uitgesteld, aange zien is gebleken dat de Indonesische regering nog niet gereed is met het bepalen van haar standpunt ten aan zien van de onderhandelingen met Nederland. Op het ogenblik kan nog niet worden gezegd, wanneer men wel gereed zal zjjn met het bepalen van een standpunt. Zoals eerder gemeld, zouden minister Luns en andere léden dei Nederlandse delegatie vanmorgen naar Genève vertrekken. Naar wjj van Indonesische zijde in Genève vernemen, wordt het vertrek van de Nederlandse delegatie uitgestelei op verzoek van de Indonesische dele gatie. De Indonesische delegatie wach nog op de terugkeer van haar koeriei mr. Indrakasuma, die met minister Ka simo zondag j.l. naar Djakarta is ver trokken om aan de Indonesische re gering verslag uit te brengen over het verloop van de conferentie. Mr. Indra kasuma zou aanvankelijk gisteren per vliegtuig uit Djakarta naar Zwitserland terugkei-en. Dit vertrek is echter uit gesteld, omdat de Indonesische rege ring nog niet gereed is met het bepa ien van haar standpunt ten aanzien van de tot dusverre bereikte voorlopige re sultaten. Mr. Indrakasuma wordt than: begin volgende week in Genève ver wacht. (ANP) Vrijwe1 tot op het laatste momen' heeft men van Nederlandse zijde vast gehouden aan het voornemen om d' conferentie te Genève voort te zette" In het begin van deze week ging me var, Nederlandse kant niet in op sue gesties, die van Indonesische zijde ge daan schijnen te zijn, om de minister: conferentie op te schorten en het con tact voort te zetten op lager niveau Nadat donderdag de Indonesische mi nister van voorlichting de merkwaar dige verklaring had afgelegd, waarir, gesteld werd dat de besprekingen op i 7 januari eigenlijk al voltooid waren, werd te Den Haag vrijdag nog bekend gemaakt dat de Nederlandse ministers- delegatie vandaag toch naar Genève zou vertrekken. Men koesterde ken nelijk de hoop, dat de Indonesische delegatie wel verder zou willen confe reren. De laatste verklaringen uit Djakarta hebben nu echter ook Den Haag de overtuiging gegeven, dat het geen zin zou hebben thans naar Genève te gaan. Of er uit deze conferentie nog iets za komen, is thans zeer de vraag. Als laatste beeld kan men aanhouden het communiqué, dat verstrekt werd in de nacht van 6 op 7 januari. Daarin werd gezegd, dat naarmate de open staande punten in aantal afnamen, de overblijvende vanzelfsprekend moei lijker op te lossen waren. De internationale „Liga tegen ras senhaat en anti-semitisme" heeft giste ren alle Franse republikeinen opgeroe pen de beweging van Poujade te boycot- ton wegens „het gevaar van fascisme en rassenhaat". De Liga heeft haar hoofdkwartier in Parijs. Een der stichters van de Liga was Albert Einstein. Ereleden zjjn o.m. Mendès-France, Charlie Chaplin, Paul Robeson en mevrouw Roosevelt. (Reuter) Anak Agung in Londen ter sprake is gekomen. Bovendien is bekend, dat een parle mentaire commissie, welke gevormd is ter bestudering van de mogelijkheid om landen buiten het Britse Gemenebest hierin op te nemen of althans nauwer te associëren met het Gemenebest, het plan heeft haar eerste vergadering op 31 januari te houden. De commissie wil daarna elke week eenmaal in ver gadering bijeen komen zodat men tegen juni, wanneer de premiers van de lan den van het Britse Gemenebest bij een zullen komen, een memorandum voor discussie klaar zal hebben. Te vens is bekend, dat de commissie niet slechts de mogelijkheid van een nauwe re band tussen Indonesië en het Geme- best, maar ook de mogelijkheid van een nauwere associatie van Nederland, Zweden, Noorwegen en Griekenland met de „Commonwealth" zal bestuderen. De commissie heeft voor haar plannen reeds de officiële zegen van de zijde van het kabinet ontvangen en, terwijl men het van belang acht om aan een en ander niet te veel publiciteit te ge ven, worden toch ook de regeringen van de andere Gemenebestlanden omtrent deze plannen gepolst. Het principe, waarvan de commissie bij haar werk uit wil gaan, is naar verluidt om boven genoemde landen nauwer bij het Ge menebest te betrekken onder volledige handhaving van de onafhankelijkheid dezer landen om zo een krachtiger front tegen het communisme te vormen. Naar het heet is de arbeid van de com missie erop gericht een „nieuwe con ceptie" van de betrekkingen van het Gemenebest te ontwikkelen op grond van een aanbeveling, welke op 12 de cember van het vorige jaar in het Brit se Lagerhuis werd gedaan door de toen malige minister van Buitenlandse Za ken, Harold Macmillan. Italië. Bij een hevige botsing tus sen de politie en ongeveer duizend werkloze demonstranten, die het stad huis van Venosa nabij Potenza in Zuid- Italië trachtten te bezetten, is gisteren een persoon gedood. Zestien mensen werden zwaar gewond. Achter de depressie, die zich van De nemarken naar de Finse Golf verplaats te, is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. Daarmede samenhangend vormde zich boven zuid-Duitsland een afzonderlijk hogedrukgebied waarvan een uitloper zich vannacht tot over onze omgeving uitstrekte. In verband met het tame lijk rustige weer en de onbewolkte he mel daalde de temperatuur op de meeste plaatsen 1 a 2 graden onder het vries punt. Plaatselijk vormde zich mist. In tussen nadert langzaam een depressie, die vanmorgen ten zuidwesten van Ier land was gelegen. Onder invloed van dit lagedrukgebied stroomt tijdens het weekeinde zachtere lucht naar onze om geving met veel bewolking en wat regen. Advertentie Verwachting tot zondagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Zachter weer met veel bewolking en enige regen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en zuid west. Zondag: Zon: 8.44-16.59. Maan: 9.23-19.52 Maandag: Zon: 8.43-17.00 Maan: 9.42-21.06 (Van een bijzondere medewerker) ie slechts nu en dan een modern „loonbriefje" te zien krijgt, staat ervan te kijken dat er mensen zijn die zo'n lintworm-cijfer reeks echt kunnen vertalen. En menig werknemer hebben we al horen zeggen: „Ik kijk alleen maar of het eindcijfer klopt met de inhoud van m'n loonzak je: hoe ze het berekenen snap ik toch niet". Dit is te begrijpen. Nog afgezien van de optellingen en aftrekkingen in verband met de sociale verzekeringen, is de „opbouw" van het loon, zoals de werknemer dat uiteindelijk in handen krijgt, uit zoveel elementen samenge steld, dat er wel een kleine handleiding nodig is om er uit te komen. We vol doen daarom graag aan een verzoek om nu eens een samenvatting te geven van de richtlijnen, die bij de uitvoe ring van de huidige loonpolitiek worden gehanteerd. De zeven hoofd punten die bij het vaststellen van het moderne arbei dersweekloon in aanmerking kun nen worden ge nomen, zjjn niet alle gelijktijdig vastge steld maar geleidelijk gegroeid. Op grond van de overweging dat de ar moede gespreid moest worden, werd aanvankelijk gestreeld naar een zo ge lijk mogelijk liggend week-inkomen voor iedere arbeider. Als norm werd geno men de prijs van het strikt-noodzake- lijke „levensmiddelen-pakket", maar dan zo volledig mogelijk. Voor intern gebruik bij het college van Rijksbemid delaars werden daartoe de z.g. richtlij nen vastgesteld. Begin 1953 bracht de SER een advies uit „inzake het in de naaste toekomst te volgen systeem van loonbeheersing" waarin aan het colle ge van Rijksbemiddelaars het recht werd verleend deze richtlijnen vast te stellen. 1. Uitgegaan werd van z.g. func tie-lonen ook wel genoemd t d- loon of basisloon. Op het ogen blik geldt ais norm voor de laagste groep weekloners: Ongeschoolden gemeenteklasse I 101- 103 ct. per uur, klasse V 91 - 93 ct. per uur. Geschoolden gemeenteklasse I 126 ct. per uur, klasse V 116 ct. per uur. Het verschil tussen gemeenteklasse I en V is derhalve 10 cent per uur. (zo als bekend dringt zowel de KAB als het CNV de laatste tijd sterk aan op een vermindering van het aantal ge meenteklassen en vermindering van dat niet meer redelijk te verdedigen loon- verschil) 2. De onderscheiding: geschoolden, ongeschoolden en geoefenden, voldeed reeds lang niet meer. Toen wenste men ook beslist geen nivellering tussen het loon van vaklieden en niet-vaklie- den. Vandaar dat men overging tot de in voering van werkclassificatle waardoor een behoorlijke loonspreiding tussen onderling verschillende functies werd aangebracht. Dit systeem kreeg vooral effect in de aardewerk- en bak steen-industrie, in het zuivelbedrijf en in de suikerverwerkende industrieën. 3. Naast de werkclassificatie kwa men de toeslagen op het basisloon. Indien dus geen ge bruik werd lemaakt van de werkclassi ficatie ging men over tot het systeem van toeslagen. Om er enige van te noe men: toeslag voor extra vuil of zwaar werk, voor extra kleding: reisvergoe- ding, rijwieltoeslag, bijzondere gevaren- toeslag. gereedschapstoelage, vakdiplo- matoeslag enz. Abnormale werktijden gaven eveneens aanleiding tot extra-toeslag, met name de ploegendienst. (Vervolg op pag. 9) Op het eerste gezicht zou men misschien denken, dat het pauze Is tijdens het stierengevecht (in Mexico-City)en dat de stier er ook maar eens zijn gemak van heeft genomenDe werkelijk heid leert echter, dat de stier „Ferdi nand" hard op weg was zijn aanvaller gevoelig af te straffen. Deze zocht zijn heil toen maar in een sprong over de muur. „Ferdinand" sprong ook haal de het niet en de fotograaf schoot ziin plaatje. 'iM Jfc. I y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1