Inbreker op kousevoeten Een kerk op de maan Sovjet-Unie richt de blik op Latijns-Amerika Boelganin biedt wederzijdse Weer roofoverval te Amsterdam Vijfhonderd gulden gestolen uit de kassa van een winkel jOp visite handel en technische hulp aan Nog steeds onzekerheid over besluit van Djakarta fijngevoelige gasten Prinses Beatrix 18 jaar De man die Hitier verbrandde Jordanië wijst vreemdelingen uit g.riUKKI ooefwigwfiiyl; Het weer Bedienden in kun hemd gezet Overleg afgebroken of opgeschort? Kroonprinses 7 februari in vergadering van Raad van State Ongeregeldheden in de stad Bombay Kind gooit 3500 in kachel Sovjetgeleerden naar Amerika Toch kinderen wakker gemaakt Eisenhower wil vreed zaam gebruik van kernenergie stimuleren Lagere temperaturen GABARDINE REGENJASSEN Iets kouder overdag DINSDAG 17 JANUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26502 Kliroesjtsjev De man, die op deze foto zijn kat door een onbekende kameraad laat bewonderen, is de voormalige Duitse S S.-luitenant Harry Mengerhausen, die kortgeleden mei 285 andere krijgsgevangenen uit Rusland in het repatriëringskamp te Friedland aankwam. De 40-jarige Mengerhausen vertelde, dat hij een van de drie mannen is, die de lijken van Adolf Hitler en Eva Braun op 30 April 1945 tijdens de laatste stuiptrekkingen van het Duitse Rijk, verbrandden. Volgens zijn verhaal zouden de lijken, nadat het paar zelfmoord had gepleegd, uit de bunker bij de Rijks kanselarij zijn gehaald en buiten met benzine zijn overgoten en in brand ge ttoken. Mengerhausen werd destijds na zijn arrestatie door de Russen tot 15 jaar Opwinding over toe komstige bestuurs- indeling Walt Disney maakt kinderfilm in H. Land De Sovjet-Unie is bereid deze landen technische hulp te verlenen, o.m. door het beschikbaar stellen van deskundigen. In antwoord op de vraag, of de Sovjet-Unie meer bezoekers met La tijns-Amerikaanse landen wil uitwisse len, antwoordt Boelganin: „Ja, dat denk ik wel". Voorts werd hem nog de vraag ge- (Van onze correspondent) Zondagnacht begonnen de kinderen van de caféhouder v. d. W. aan de Kaldenkerkerweg te Venlo om hun moeder te roepen omdat zij gestom mel hadden gehoord en een vreemde man in hun slaapkamer hadden ge zien. Mevr. v. d. W. snelde naar bo ven en ontdekte daar een paar onbe kende herenschoenen. Onmiddellijk werd de politie te hulp geroepen, die het hele huis doorzocht en tenslotte de Venlonaar v. E. ontdekte, die zich op zolder had verborgen in een oude tapkast, v. E. was op kousevoeten en had handschoenen aan. Het heerschap bleek via een muurtje, een plat dak en het zolderraampje naar binnen te zijn geklommen. Eer hij zijn slag kon slaan, hadden de kinderen alarm ge slagen. In een boodschap tot het Amerikaanse Congres heeft president Eisenhower gisteren gewezen op de noodzaak om ook het vreedzaam gebruik van atoom energie uit te breiden. Zolang de Sov jet-Unie niet akkoord gaat met het wes telijke plan tot beperking en controle der bewapening, moeten de Verenigde Staten hun voorraad kernwapens blij ven uitbreiden, aldus de president. Maar daarnaast moet krachtig worden gewerkt aan een versnelde ontwikke ling van de vreedzame toepassingen van atoomenergie. Eisenhower verzocht het Congres hem gelden toe te staan voor de bouw van een door kernenergie voortgedreven schip, dat een varende expositie moet worden van de omvang en de betekenis \an die vreedzame toepassingen. Vorig jaar heeft het Congres wel ingestemd met de bouw van de motor, maar het fjeld voor de bouw van de romp is de president toen onthouden. In een andere boodschap heeft president Eisenhower meegedeeld, dat hij het Congres zal vragen om 28 miljoen dollar, ter finan ciering van het Amerikaanse plan om in 1957, tijdens het geofysisch jaar, een aantal z.g. „kunstmanen" te lanceren. (UP).J Een aardige opname van prins Charles van Engeland en zijn zusje prinses Anne, toen zij met hun grootmoeder, koningin moeder Elizabeth, een bezoek brachten aan een kennel. Het prinsje is vol aan dacht voor de jachthonden, terwijl zijn zusje juist even afgeleid wordt. De ko ningin-moeder slaat het aardige tafe reeltje met een glimlach gade. Van welingelichte zijde is vernomen, dat 600 burgers van Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië gisteravond door de Jor daanse autoriteiten naar Syrië zfjn te ruggezonden, omdat hun aanwezigheid in het land niet gewenst geacht werd. De vreemdelingen werden met bussen begeleid door militairen naar de grens gebracht. Het K..N.M.I.. te De Bilt meldt: Boven het noordelijk gedeelte van de oceaan komt in de hogere lucht lagen een brede zone voor, waarin tus- ten IJsland en Groenland windsnelhe den werden gemeten van omstreeks 250 km per uur. .Samenhangend met deze bovenluchtstormen trok een de pressie, die gisteren bij IJsland was gelegen, via het noorden van de Noord zee naar Scandinavië. Een volgende storing, die gistermiddag nog nabij Labrador werd aangetroffen, naderde vanmorgen al Schotland. Het ziet er naar uit, dat deze storing de laatste is van een reeks depressies, die de aan voer van zachte lucht in stand hiel den. Voor morgen overdag worden, in verband met het doordringen van kou dere lucht uit het hoge noorden, la gere temperaturen verwacht. Het door dringen van de koudere lucht gaat ge paard met veel wind en enige regen. Advertentie BARTELJÖRISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 71716? Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met en kele buien. Iets lagere temperatu ren overdag. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toene mende wind uit 'westelijke richtin gen. Zon: 8.42-17.04 Maan: 10.18-23.27 Yoor één dollar heeft pastoor Alfred Baldwin te Buxton (En geland) een stukje land op de maan gekocht teneinde daar de eer ste maan-kerk op te bouwen. Tevens heeft hij in het eerste maan-schip drie plaatsen gereserveerd, één voor zichzelf en twee voor twee jongens van 12 jaar, die vrijwillig meegaan om hem te helpen bij de stichting van zijn nieuwe kerk. Het begon toen pastoor Baldwin op een zondag in de collectebus een dollar aantrof. Hij besloot toen, de dollar naar de „Planetary Develop ment Corporation" in New York te sturen, met verzoek hem een stukje land te verkopen, groot genoeg om er een kerk op te bouwen. P.D.C. zond hem eigendomspapieren voor een acre maanland. „Al kan het best zijn, dat ik het niet beleef dat menspn op de maan landen, we hebben tenminste zeker heid, dat de kerk meteen aan bod komt, als de mensen op de maan landen," aldus sprak de optimisti sche pastoor Baldwin. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIblAklbf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur 's evonds tel. 21544. Weer is in Amsterdam een roofover val gepleegd, die dit maal echter is ge lukt. In een zaak van rijwielen, radio- toesteilen e.d. in de Eerste van Swin- denstraat kwam tegen vijf uur maan dagmiddag een met een pistool gewa pende man binnen, die de drie winkel bedienden onder bedreiging van het wapen gelastte zich naar de tuin te be geven. Toen de man ontdekte, dat het huis te veel ingesloten lag en dat onmiddel lijk alarm kon worden geslagen, wer den de bedienden in een achter de win kel gelegen kantoortje gelaten. Nog steeds onder bedreiging van het pistool moest het drietal zich ontkleden. Na dat de man de deur had afgesloten en de telefoondraden had doorgesneden, griste hij uit de kassa een bedrag van naar schatting vijfhonderd gulden en maakte dat hij wegkwam. De drie be- dienden, die uit het kamertje waren ontvlucht, renden in hun ondergoed de straat op, maar van de overvaller was geen spoor meer te ontdekken. Bij een naastgelegen banketbakker hebben zij de politie opgebeld. De leeftijd van de man, die niet gemaskerd was, wordt geschat tussen de 20 en 30 jaar. Volgens het winkelpersoneel zou de overvaller iemand geweest kunnen zijn, die een poos geleden een artikel op ter mijnbetaling heeft willen kopen, doch aan wie dit is geweigerd, wegens de slechte informaties welke over hem werden ontvangen. De winkelbedienden hebben de politie een duidelijk signale ment kunnen verstrekken. Candy, de poes, en Mickey, de parkiet uit de Amerikaanse stad Champaign in Illinois, zijn de beste vrienden en vaak gebeurt het dan ook. dat Candv bij zijn gevederde kameraadje op visite gaat. De Sovjet-Unie wil nauwere betrek kingen. aanknopen met de landen van Zuid- en Midden-Amerika. Dit blijkt uit de antwoorden, die de Russische pre mier, maarschalk Boelganin, heeft ge geven op vragen, die hem waren voor gelegd door het Amerikaanse tijdschrift „Vision". De buitenlandse correspon denten in Moskou werden gisteravond speciaal bijeengeroepen door de Russi sche perschef, Iljitsjev, die een samen vatting van Boelganins antwoorden voorlas. De Sovjet-Unie, aldus de Sov jet-premier, is bereid diplomatieke be trekkingen tot stand te brengen met al le Latijns-Amerikaanse staten, waar mee zjj dergelijke betrekkingen nog niet onderhoudt. Boelganin spreekt zieh ooh uit voor de ontwikkeling van de handel tussen de Sovjet-Unie enerzijds en alle Latijns-Amerikaanse landen anderzijds. Hij wijst erop, dat de diplomatieke be trekkingen, die de Sovjet-Unie onder houdt met Argentinië, Mexico en Uru guay, haar in staat hebben gesteld „de culturele en handelsbanden te verster ken en te werken voor de vrede". Boelganin laat zijn aanbod vergezeld gaan van de uitdrukkelijke verzeke- steld of de lijnen, die door Midden- en Zuidamerikaanse luchtvaartmaatschap pijen worden onderhouden en die thans in West-Europa eindigen, tot Oosteuro- pese bestemmingen kunnen worden doorgetrokken. Boelganin antwoordde hierop, dat dit vraagstuk grondig be studeerd en door de betrokken partijen besproken moet worden. (AFP—UP) Harold Wilson, socialistisch Lager huislid, schrijft in de „Daily Mirror", dat Khroesjtsjev, de secretaris van de Sovjet-Russische communistische par tij, en premier Boelganin niet voorne mens zijn hun voorgenomen bezoek aan Groot-Brittannië in de komende lente af te zeggen. Khroesjtsjev had dit zelf aan Wilson gezegd. Khroesjtsjev zei, dat alles afhing van de Britse regering en hij voegde er aan toe: „Wij zijn erg fijngevoelige gasten en we zouden onze gastheren niet in moeilijkheden willen brengen." (Reuter) veroordeeld. Indonesische besprekingen komt bepaald niet als een verrassing uit de lucht vallen, maar met het afbreken van het overleg zal de ministersconferentie toch een scherper einde krijgen dan de vo rige week nog in de lijn der verwach tingen lag. Men hoopte dat de conferen tiepartners toch wel op enigerlei wijze tot een afsluiting van het gesprek zou den komen. Het afbreken van de be sprekingen betekent, dat men per saldo op geen enkel punt tot enig resultaat komt. Er zijn weliswaar vele besprekin gen gevoerd, maar er is nog geen enkel document getekend. Op papier staan de zaken er dus na deze conferentie nog precies eender bij als daarvoor. De ont wikkeling te Djakarta heeft, zoals ove rigens van meet af aan gevreesd moest worden, vruchtbaar werk onmogelijk gemaakt. Het officiële commentaar van Den Haag op de berichten uit Djakarta luidt als volgt: De Nederlandse regering heeft kennis genomen van de via de pers agentschappen binnengekomen berich ten omtrent een besluit van de Indone sische regering om haar delegatie uit Genève terug te roepen. Haar is nog niet officieel bekend of deze terugroe ping het einde van de conferentie zal betekenen. De Nederlandse regering vindt geen aanleiding, vooruitlopend op een officiële kennisgeving van Indone sische zijde, op deze berichten commen taar te geven. 111111111111111! 111 ring, dat de Sovjet-Unie zich niet mengt in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen en dat haar buitenlandse politiek is geba seerd op eerbiediging van de soe vereiniteit van alle landen, groot of klein. Zjj staat een vreedzame sa menwerking met alle landen voor, ongeacht de verschillen in maatschap pij-inrichting, aldus maarschalk Boel ganin. De Sovjet-Unie wil tentoonstellingen van haar produkten houden in de trant van de in 1955 te Buenos Aires gehou den expositie, na verkregen overeen stemming met landen, die hiervoor be langstelling hebben. „Het is niet uitge sloten, dat hierop bewijzen zullen wor den verstrekt van het Sovjet-Russische streven tot vreedzame aanwending van de kernenergie, zoals dat reeds op de Geneefse atoomconferentie en te Nieuw Delhi tot uiting is gekomen", aldus de maarschalk. Boelganin geeft een opsomming van de goederen, die de Sovjet-Unie naar Midden- en Zuid-Amerika zou willen uitvoeren. Hij noemt o.m. verschillende soorten machinerieën en andere beno digdheden voor de oliewinning, instru menten, automobielen en landbouwwerk tuigen. H.K.H. Prinses Beatrix heeft het voor nemen om, in verband met het nade rend eindexamen, haar achttiende ver jaardag te vieren op een wijze, die wei nig afwijkt van hetgeen de laatste jaren gebruikelijk was. De Prinses zal 31 januari gewoon naar school gaan. In de namiddag zal zij enkele deputaties ontvangen, terwijl 's avonds de verjaardagviering in de fa miliekring zal plaats vinden. 4 februari zal de Prinses aanzitten aan een diner, dat te harer ere door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in het Koninklijk Pa leis te Amsterdam aan de leden der re gering en andere hoge autoriteiten wordt aangeboden. In de Indische havenstad Bombay is het gisteren tot ernstige ongere geldheden gekomen naar aanleiding van een bekendmbaking van premier Nehroe over de toekomstige status van de stad. Bij de reorganisatie van de In dische bestuursindeli.ng, die voor de deur staat, zal een staat Maharashtra worden gevormd uit die delen van de tegenwoor dige staten Hyderabad.Madhya Pradesh en Bombay, waar Maharathi wordt ge sproken. Er komt ook een staat, Gujerati, te vormen uit het noordelijk deel van de staat Bombay, Saurash- tra en Kutch. De stad Bombay komt in de nieuwe staat Maharashtra te liggen, maar premier Nehroe heeft beslist, dat de stad een apart gebied zal vormen, dat onder rechtstreeks be heer van de centrale regering komt. De bewoners van Bombay bestaan voor 42 procent uit Maharashtri en voor 22 procent uit Gujerati, in hoofd zaak kooplieden. Tussen die beide groe pen is het na het bekend worden van de beslissing van Nehroe tot heftige gevechten gekomen. De communisten steunen de eis van de Maharashtri, die de stad Bombay tot de hoofdstad van hun nieuwe staat wensen. De po litie zag zich genoodzaakt het vuur te openen op de vechtenden. Ongeveer 400 communistische en andere linkse lei ders zijn gearresteerd. (Reuter-UPj H.K.H. Prinses Beatrix zal 7 februa ri te 15.30 uur een buitengewone ver gadering van de Raad van State bij wonen in welk college zij krachtens de Grondwet na het vervullen van haar achttiende jaar van rechtswege zitting heeft. H. M. de Koningin zal deze vergade ring voorzitten. Ook Z.K.H. de Prins der Nederlanden, die eveneens zitting heeft in de Raad van State, zal deze plechtig heid bijwonen. 7 februari zal Prinses Beatrix zich met de Koningin en de Prins van het paleis Lange Voorhout pej gesloten auto rechtstreeks naar het gebouw van de Raad'van State begeven. Na afloop van deze plechtigheid zullen de Koningin, de Prins en de Prinses per auto naar het paleis Lange Voorhout terugkeren, alwaar aan de Prinses enkele geschen ken zullen worden aangeboden. Tijdens afwezigheid van de ouders heeft het vierjarig zoontje van de fa milie J. H. te Witteveen (Drente) de kans waargenomen om f 3500 uit een kast te halen en in de kachel te gooi en. De moeder kwam op het ge schreeuw van het jongetje, dat was gevallen en zich had bezeerd, toesnel len, om tot de ontdekking te komen dat een lade van de kast openstond. Bij nader onderzoek kwam zij tot de ontdekking dat het geld eruit was ver dwenen en door het kind in de kachel was gegooid. Het grootste gedeelte van de 3500 gulden behoorde als handels- geld toe aan een firma. Niets kon wor den achterhaald. Walt Disney is in Nazareth met de buitenopnamen begonnen voor een film dit tot hoofdthema heeft de impressie van een kleine christenjongen in het H Land. Cambodja Koning Norodom Sura- mar heeft het ontslag aanvaard van premier Oum Cheam. Prins Norodom Sihanoek, voormalig koning en premier, zal hem opvolgen. West-Duitsland De Westduitse socia listische partij heeft twee leden wegens communistische sympathieën geroyeerd. Er gaat toch maar niets boven een beetje lichaamsbeweging, je bent toch niet bang voor me? Probeer zo eens bij mij te komen, ik kan dan wel niet vliegen, maar toch ben ik je te vlug af. O. voel je er vandaag niets voor? Kies pijn, zeg je? Nou tot morgen dan maar en beterschap.... Gisteravond laat is de Indonesische ïelegatie in Genève langs telegrafische veg officieel in kennis gesteld van het flobale resultaat van de besprekingen, lie de regering in Djakarta heeft ge voerd. Maar pas morgenavond laat worden de Indonesische minister van landbouw, Mohammed Sardjan, en de financiële deskundige, mr. Indrakasuma, uie in het bezit zijn van de volledige bijzonderheden, in Genève verwacht. Tot zo lang verkeren de Indonesische gedelegeerden nog in het onzekere over de juiste betekenis, die aan hun terugroeping naar Djakarta moet wor den gehecht. De Indonesische minister van staat, Mohammed Rum, die deel uitmaakt van de delegatie, gaf gistermiddag hog als zijn mening te kennen, dat de besprekingen door zijn regering in Djakarta niet worden afgebroken, maar opgeschort. Hij meende, dat de pauze in de besprekingen, die op 7 januari door de Nederlandse delegatie is ver zocht, de oppositie in Indonesië de ge legenheid had verschaft al haar krachten te mobiliseren. Het doodlopen van de Nederlands- niiiiiiiiiini Een lieftallige jongedame drukt „Max toet de das", officieel Max Dupuy, de kroon op de - schaarse - lokken ten teken dat hjj beschouwd wordt als de koning van de Parijse straatventers. De verkiezing had plaats in de Franse hoofdstad; overigens stond het bijzon- "deksel Max niet ongewoon: In 1954 was hij ook al tot koning verkozen. Vier Russische geleerden gaan volgende week naar de Verenigde Staten om een maand lang studie te maken van het vaccin-Salk en de Amerikaanse metho den voor de behandeling van kinder verlamming, zo deelt de dienst voor de volksgezondheid te Washington mee. Dit lichaam heeft de Russen uitgenodigd op verzoek van het State Department. Goeie, ik zie dat je thuis bent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1