Groen-selectie is de enige en juiste weg JOHN RADECKER in Blaricum begraven Vele kunstenaars aanwezig P. C. van der Maas, hoofd plantsoendienst Bloemendaal, hartelijk gehuldigd .Afspraak met drie loodgieters. K ru iswoord raadsel De maandagse beurs in het Krelagehuis 10.000 Amerikaanse sigaretten gesmokkeld ERIC DE NOORMAN Gaat U verhuizen? Mevr. E. Woutersen- Van Doesburgh 80 jaar Vele sprekers AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Ere-tentoonstelling Dart haar werken DINSDAG 17 JANUARI 1956 PAGINA w KEURINGSIC'IEXiST „DE HYACINTH" Vergadering „De Hyacinth" Geen verlenging van reclametermijn Meer geelziek „TRESLONG" HILLEGOM „Dancing by Candlelight" Huidziek veel voor komende kwaal Inbouw- en Service Station SCHEIDSRECHTER GEBETEN Geslaagde noodlanding van piper cub Bosvolkje ontving die ouders Tc 3» Uw haar is uw kroon C. J. OERLEMANS Dr. A. A. Thiadens 8 9 10 11 Economische politierechter I\ DAMIAANSENZN. Jaarvergadering K.A.B. Kring-West Jaarfeest K.A.B. kring Nioordi Hyacinten Nadat in 1934, aldus de heer F. Lim burg, cureeieur van de keuringsdiensten op ue vergadering van „De Hyacinth", de z.g.n. werKOoaeu v, erden gekeurd van de variëteiten llnnocence, Pink Pearl en Bisr.i ou, uw amen tut jaar ne bedden aan t-o „euri die als gehold ol gesneden te veine stonJ'n. Lai bij deze euring duidelijke verschillen aan de dag kwamen valt te begrijpen ais men beuenkt dat het hier gaat om de be strijding van een ziekte, want daar komt het op neer, door selectie en het telen van groene partijen. En de ene kweker is tiaar verder mee gevorderd dan de ander, zodat de besmettingskan sen bij de een ook minder zijn dan bij de ander. Gelukkig zijn de kwekers, door jaren lange voorlichting en ervaring met an dere gewassen opgedaan, over het alge meen hiervan wel doordrongen, van daar dat velen zich werkbollen hebben aangeschaft uit groene, gezonde partij en, om zo weinig mogelijk risico te lo pen. Veelal is dit ook de voordeligste, zeker de gemakkelijkste weg. Het selecteren is echter niet ieders werk (men moet er liefhebberij voor Onder voorzitterschap van de heer A. J. Arentshorst zijn de leden van de Vereniging „De Hyacinth" in De Nachtegaal te Lisse bijeen geweest ter behandeling van een agenda waarop, behalve een periodieke bestuursverkie zing en het verslag 1955 van de keu ringsdienst, een zeer belangrijk punt stond vermeld n.l. een voorstel tot ver lenging tan de reclametermijn voor hyacinthen. Met betrekking tot dit punt is het voor en tegen van export en kwekerij uitvoerig ter tafel gebracht met het uiteindelijke resultaat dat het voorstel met grote meerderheid door de vergadering werd verworpeq. De voorzitter schetste in zijn ope ningsspeech het verloop van de hya- cinthenhandel in het afgelopen seizoen. Het teeltrecht was geheel volgep'iant hetgeen in feite een uitbreiding bete kende van pl.m. 5 pet. t.o.v. het voor gaande jaar; het areaal geholden en gesnedenen was echter 10 pet. groter. Hoewel het surplus nog niet volledig bekend is. vreesde spr. toch dat de 9 pct.-heffing onvoldoende zal zijn, het surplus was n.l. ca. drie maal zo groot als in 1953-54. Met het oog hierop sprak de heer Arentshorst de wens uit dat de export in het komende seizoen de oogst geheel zal kunnen verwerken. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat als exporteur-kweker in het be stuur zitting namen de heren K. Drie huizen en Jac. Th. de Vroomen. beiden van Lisse, en als kweker de heren N. Roozen Jacz. te Heemstede en G. v. d. Marei te Wassenaar. Het bestuursvoor stel tot verlenging van de reclameter- mijn van 15 tot 22 augustus voerde tot een brede discussie. De oude termijn was te kort omdat de keuringsdiensten het werk in die tijd niet af kunnen. Er werd veel gesproken, pro en contra, er werden tussenvoorstellen gedaan en goed bedoelde aanwijzingen gegeven maar het resultaat van de botsing der meningen was toch dat het voorstel bij de meerderheid geen genade kon vin den: met 169 stemmen vóór, 7 blanco en 236 stemmen tegen was het van de baan. De heer F. Limburg bracht vervol gens verslag uit van de keuringsdienst in 1955 terwijl voorts nog een suggestie van de heer Van Rijn, Lisse, aan de orde kwam subsidies te verlenen aan schoolverenigingen en andere organisa ties die zich bezig houden met jaarlijk se wedstrijden in het broeien van bol gewassen. Het bestuur zal deze zaak bekijken. Advertentiie hebben en-of personeel dat dat bezit) maar er zit die mooie kant aan dat men dan ook resultaat van eigen werk krijgt te zien. Dat werkt stimulerend en.overtuigend. Want als men over partijen beschikt waar niet al te veel grijs in voorkomt is met zuiveren veel te bereiken als het secuur en vooral vroegtijdig wordt gedaan. Virusbestrijding is nu eenmaal geen eenvoudige zaak en verschillende kwe kers denken er nog veel te gemakke lijk over. Hoewel over het algemeen over medewerking niet geklaagd be hoeft te worden zal er toch nog heel wat controle nodig zijn, een controle die bovendien nog toeneemt naar mate de jaargangen ouder dus de oppervlakten groter worden en meerdere variëteiten bij de keuring zullen worden betrokken. Voor het a.s. seizogn komen daarvoor in aanmerking de werkbollen van Delfts Blauw, Arentine Arendsen en City of Haarlem. Daarnaast zijn er van enkele houders van nieuwigheden reeds ver zoeken binnenkomen om hun varië teiten eveneens bij de keuring op groen te betrekken. Voorts werd er nog eens op gewe zen hoe noodzakelijk het is het goed van minder goede partijen op hPt veld gescheiden te houden. Weliswaar is zulks altijd gewenst, voor het groen- maken van de kramen is het een eer ste vereiste. Bii het opmaken van een teeltpian dient men hier rekening mee te houden en dat wordt nog veel te weinig gedaan. Alleen op deze wijze zal men het snelst en met de minste scha de het gestelde doel kunnen bereiken en wanneer allen daaraan medewerken zal binnen enkele jaren onze cultuur over het geheel genomen reeds een ander aanzien kunnen hebben. WOENSDAGS met medew. v. Internationale artlsten Ook bij de keuring van de droge bol len in de schuur wordt steeds meer van de keuringsdienst gevraagd. Bovendien kwam men voor de onaangename ver rassing te staan dat er meer geelziek dan verleden jaar gevonden werd en vaak in zeer hoge percentages. Een be wijs dat het ziek in de kramen niet vol doende was bestreden en er opnieuw in fectie optrad. Er wordt te veel risico genomen met het opplanten van licht aangetaste partijen, zonder dat ze in de heetstookafdeling zijn geweest en men dan ook nog weer te zuinig is bij de be strijding van het zwartrand. Het is noodzakelijk bij het visiteren van een geelzieke partij na het aansnij den van een zieke bol het mes te ont smetten. Opnieuw is in enkele partijen, waarbij dit laatste verzuimd was, gerui me tijd later ernstig geelziek aangetrof fen. wel een bewijs dat de besmettelijk heid van deze ziekte door sommigen veel te licht genomen wordt. Het aaltjesziek heeft heel wat min der zorg gegeven want dat komt nog maar sporadisch voor. Het huidziek is een kwaal waar nog velen mee te kampen hebben. Van de partijen die voor overname door het surplusfonds ter keuring werden aange boden, moest een belangrijk percentage worden afgekeurd. Behandeling van de bollen en de kwaliteit van de grond spe len hierbij een belangrijke rol. Wellicht mede op advies, enkele jaren geleden door het laboratorium gegeven, is de gewoonte onder de kwekers toegenomen de bollen na het rooien enkele dagen in draadbakken buiten of in een open loods te laten staan, i.p.v. deze direct in de warmte te brengen en ze aan een te snelle droging bloot te stellen. Uit de verslagen van de Commissie voor weten schappelijk onderzoek en van de Plan- tenziektenkundige dienst blijkt voorts dat de bestrijding van huidziek en mijt dt nodige aandacht van de onderzoe kers heeft. Naast de adviezen die reeds gegeven werden mogen mettertijd wel licht nog meerdere tegemoet worden ge zien. Aan de verplichting tot inlevering van scheur- of krasbodems is vrij algemeen voldaan. Bijna 16.000 man werden onder controle van de keuringsdienst ingele verd, dat is 4 mand per 100 roe tegen drie mand verleden jaar. Voorts hebben zich enkele overtredingen van het regle ment voorgedaan, vijf zijn er bij de Commissie tot berechting van geschil len aanhangig gemaakt, die in een zit ting op 20 januari zullen worden be handeld. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Xelef. 15229 Gisterochtend hebben vrienden en collega's het stoffelijk overschot van de beeldhouwer John Radecker begraven op het kerkhof aan de Meent te Bla ricum. Op dat kerkhofje had hij de af gelopen herfst veel zitten tekenen toen hij verblijf hield in een rusthuis te Bla ricum om te herstellen van de silicose, de verraderlijke steenziekte, die zijn longen had aangetast en die wellicht mede de oorzaak is geweest van zijn vrij plotselinge dood. „Hier wil ik be graven worden" had hij toen gezegd „ik vind het mooi en rustig hier." En zo droegen zijn collega-beeldhouwers, on der wie, prof. Bronner, Andriessen, We zelaar, prof. Semeyn Esser, Cousyn, Carasso, Sondaar en Krop waren, hem naar het vers gedolven graf. Honderden belangstellenden waren samengestroomd onder wie dr. J. Huls- ker namens de minister van O., K. en W prof. Hammacher, A. Roland Holst, dr. N. Vroom directeur van de Rijksacade mie, en talloos vele kunstenaars. Aan de groeve sprak allereerst dr. P. Oud, de architect die de ontwerper is van 't mo nument op de Dam, waarvoor Radecker de beelden maakte. Hij bracht de laatste groet namens de vrienden, die Radecker er zo talrijk veel had. Hij roemde zijn hartelijke menselijkheid en zijn warme levensstijl. Mr. A. d'Ailly sprak niet al leen als burgemeester van Amsterdam maar ook als voorzitter van het comité voor het nationale monument en me moreerde hoezeer het iedereen getrof fen had, dat John Radecker zo vlak voor het gereedkomen van het monu ment moest sterven. Prof. V. P. Semeyn Esser, voorzitter van de Nederlandse Kring van Beeld houwers eerde Radecker als collega. Radecker had altijd lets van de wijsheid van zee en strand, het was alsof er altijd vogels om hem waren. Hij had een kunstenaarschap, dat alle colle ga's hem benijdden en dat zijn werk iets gaf alsof het een gedicht was, zo zei hij. Radecker werkte met een van zelfsprekendheid, een spontaneïteit en had een eerlijk beeldhouwershart, zoals het zelden gegeven is. Hij had het raf finement van de eenvoud, dat het ge heim is van alle grote meesters. Zoals hh zelf zwierf langs de vloedlijn, zoe kend naar schelpen, wier en aange spoeld hout, zo liet hij zijn werk na op de vloedlijn van de tijd. De heer J. Bendien, directeur van de Amsterdamse Stadsschouwburg, dankte namens de familie. Daarna trok ieder weer weg van het nevelige winterse kerkhofje, allen met een zekere wee moed en leegte omdat een grote vriend achter bleef in de aarde. Even later passeerden we weer de Dam, waar een vlag halfstok gehesen was aan het monument, dat de mees ter niet meer gereed gezien heeft en dat blank oprijst in het grijze Amster dam, dat heel zijn werk altijd door drenkt heeft. Tijdens een zondag gespeelde voetbal wedstrijd is een scheidsrechter in het oor gebeten door een woedende speler, die het niet met een van zijn beslissin gen eens was. Dit voorval speelde zich af te Ponte Ginori, tien kilometer van Monte Catini in Italië gelegen, waar de plaatselijke club uitkwam tegen Do- noratico. Toen Ponte Ginori zijn tweede doel punt scoorde, en de scheidsrechter dit goedkeurde, werd hij onmiddellijk aan gevallen door een groep spelers van Donoratico en afgerost. Andere spelers wisten hem te ontzetten, waarna hij nog net in staat was de wedstrijd af te fluiten. Hij werd toen met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar de dok ters constateerden dat hij in zijn linker oorschelp was gebeten. Een militair vliegtuig van het piper- cub-type heeft maandag een geslaag de noodlanding op een weiland bij Nunspeet gemaakt. De 25-jarige reser ve-sergeant vlieger J. Bosma bemerk te boven Nunspeet een motorstoring en wist zijn toestel zonder beschadi ging aan de grond te zetten. Bij gelegenheid van haar 80e ver jaardag heeft KZOD deze gedenk waardige leeftijd van haar lid, mevr, E. L. K. Woutersen-Van Does burgh geëerd door haar een expositie van haar werk aan te bieden. Zater dagmiddag is deze in de charmante tegenwoordigheid van de jubilaresse, die van verschillende zijden bloemen werd aangeboden, met een hartelijk woord van de wethouder van kunst zaken in de gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk die werd ingeleid door de voorzitter van het genootschap, de schilder Leen Spierenburg. Zoals de heer Geluk zeide was het voor hem een sympathieke aangelegenheid, temidden overigens van een gezelschap van men sen die dat met meer kennis van zaken zouden kunnen doen. Haar tachtig ja ren zijn, in vergelijking met de leeftijd van de vereniging waarin zij met zoveel jeugdig élan meewerkt, ais de jeugd van een baby. „Uw werk geeft mij altijd het ge voel van rustige bezonkenheid," aldus de wethouder, „het is niet zo schril en moeilijk te verstaan als dat der modernen. Ik zou het willen vergelijken met de muziek van Mozart die ons de rust geeft die wfj in het tegenwoordige jachtige leven zo nodig hebben. Ik wens u geluk met uw verjaardag en wens u toe een goede gezondheid om in deze kring nog lang uw werk te kunnen voortzetten en de belangstelling van velen voor deze expositie." Namens de jubilaresse dankte vervol gens haar neef, dr. J. J. Dory, spr. voor zijn woorden welke door mevr. Woutersen zeer waren gewaardeerd, terwijl zij het op hoge prijs stelde dat de wethouder de tijd had gevonden om deze, voor haar zo belangrijke, expo sitie te openen. Het bestuur dankte zij voor de geboden gelegenheid en de be langstellenden voor hun aanwezigheid. Alles bijeen gaf het haar een gevoel van warmte op deze betrekkelijk kille dag. Het Bosvolkje, zoals de naam reeds aanduidt, een groep kleuters, die spel en sport voornamelijk in de buitenlucht beoefent, samengehouden door akela Marechal in de parochie van de H. H. Petrus en Paulus, heeft toch minstens eens in het jaar een behoorlijke zaal ruimte nodig, om er de ouders te ont vangen. Zaterdagavond j.l. vond een oudera vond plaats in het clubgebouw van de speeltuin Vondelkwartier aan de Ver- gierdeweg. Om deze te doen slagen werd van te voren heel wat werk verzet. Afwisselend met de eigen accordeonband, gaven de ze jeugdige mensjes blijk van zich aar dig op de planken thuis te voelen. Jan Klaassen demonstreerde er zijn trek in een lekker eitje; het stoute eekhoorntje werd er gestraft voor een oneerlijke daad, die bestond in het kapen van de wintervoorraad van een kaboutervolkje en ook Pietje Saai en de gelaarsde kat ontlokten in vele leuke momentjes een gulle lach en hartelijk applaus. Onver mijdelijk bü een berooide kas behoorde een verloting in de pauze, met daarna wederom een vlotte afwerking van het programma, thans door de Wandelsport, die met ,.De Zwarte Bandiet" succes oogstte. Het feestavondje werd besloten met de plechtige uitreiking van insignes aan een zestal jeugdige amateurs, dat nu voor de vijfde keer medewerking aan het toneelspel had gegeven. 1 Met zijn drie op Hake de Viking buitgemaakte schepen heeft Eric met de zijnen de lange reis naar Noorwegen aanvaard. Het Ierenschip heeft Eric achtergelaten; afgezien van het feit, dat er onvoldoende bemanning voor was, is het schip veel te plomp en dus niet snel genoeg. Door het avontuur met Hake zijn zij geheel uit de koers gekomen. Het loopt al tegen het najaar en niet alleen Eric, maar ook zijn mannen willen graag voor het invallen van de winter thuis zijn. Hoewel er een krachtige tegenwind staat, zodat de roeiers zwaar werk hebben, is de stemming op de schepen opperbest en Eric slaat glimlachend gade, hoe kleine Hrulf bezig is, goede maatjes met Wolf te wor den. Nadat ze zo enige tijd rustig achter elkaar aan gevaren hebben, komen Svein en Axe kennelijk verontrust naar Eric toe. „Op Halfra's schuit is er iets aan de hand", zegt Svein, „want ze zwaaien en proberen onze aandacht voor het een of ander te trekken." Eric springt op. „De boot lijkt wel scheef te liggen", constateert hij bezorgd en geeft ogenblikkelijk bevel de riemen te laten rusten. Ook Erwin heeft het gemerkt en samen wachten ze de mee- ligger af. „We maken water", klinkt Halfra's stem zwak tot Eric door. Meteen neemt de Noorman maatregelentrossen worden overgegooid, om het onfor tuinlijke schip naar de kust te slepen. Ze zien een diepe inham, doch bij nadere beschouwing is landen daar onmogelijk. Grote brokken ruwe rotssteen belet ten elke poging en van een strand is geen sprake. Halfra's schip helt nu zwaar over; ze moeten snel landen, maar waar? Tegen een toepasselijke achtergrond van varens en planten heeft de heer P. C. van der Maas gisteren in het ge bouw van Publieke Werken te Over- veen geduldig de toespraken aangehoord, die ter gelegenheid van zijn veertigja rig jubileum in dienst der gemeente Bloemendaal tot hem werden gericht. Uit al die speeches is wel duidelijk ge worden, welk een belangrijke plaats de jubilaris nu al jaren inneemt in de Bloemendaalse samenleving en hoezeer zijn werkzaamheden worden gewaar deerd, een waardering, die wel het treffendst tot uiting werd gebracht in de hem toegekende koninklijke onder scheiding, zoals wij gisteren reed in een deel van onze oplage berichtte. De directeur van de dienst Publieke Werken, de heer IJ. E. Dijkstra, leid de de huldiging, die de heer Van der Maas en zijn echtgenote gisteren werd bereid. De bijeenkomst werd bijgewoond door de wethouders A. van Geluk en mr. J. C. C. W. Hijszeler, gemeentese cretaris mr. G. van Eek, vele hoofden van dienst, personeel van de secretarie en andere afdelingen, waaronder uiter aard die van plantsoenen. Wethouder Van Geluk memoreerde met de hem eigen gemoedelijkheid hoezeer de jubi laris vertrouwd was met de Latijnse terminologie in de bloemen- en planten wereld, en stelde vast, dat de kwade zijden van de heer Van der Maas wel verre overtroffen worden door zijn goede hoedanigheden. Het onderhoud van het, natuurschoon in een gemeente, die tal van andere gemeenten tot recreatiege bied dient, moet wel, aldus meende de wethouder, een zeer plezierige taak zijn. Hij deed daarop mededeling van de ko- Aavert entte Door aankoop van de nieuwste Sannakap geen warmte en zwaarte meer met Per manent-wave. Stoomtijd slechts 5 minuten. Haarverven, blonderen, kleurspoeling, crème en oliebaden in 5 minuten rnet verbluffend resultaat. Bedorven haar, roos en uitval in korte tijd hersteld. MED. GEDIPL. HAARKUNDIGE GIERSTRAAT 69, Haarlem, Tel. 21736 rot directeur van de Geo logische Dienst te Haar lem is benoemd dr. Arend Albert Thiadens, voor dien al reeds in gelijke func tie verbonden aan het Geolo gisch Bureau voor de Mijn streek te Heerlen. Dr. Thiadens zal zich metterwoon te Haar lem vestigen, doch blijft nu temin zijn ambt in de mijn streek waarnemen. Men zou het in Limburg betreurd heb ben wanneer hij alle banden met het Zuiden zou hebben moeten loslaten. Dit pleit wel voor zijn persoonlijkheid, want deze geoloog leeft als anders denkende, protestant, in een, zelfs te Heerlen, overwegend katholiek milieu. Hij heeft zich daar doen kennen als een irenisch ingesteld hervormde, met veel begrip voor zijn an ders geaarde omgeving, die zijn sympathie verwierf en waar mee hy gaarne samenwerkte. Dr. Thiadens werd op 15 oktober 1910 te Utrecht gebo ren. Na zijn studies aan de Universiteit te Utrecht te heb ben voltooid, vertrok hij in 1937 naar Indonesië, waar hij in dienst trad bij de Bataafse Petroleum Maatschappij. De oorlog in Europa aeed hem repatriëren. Hij moest hier een werkkring zoeken en vond aeze als geoloog bij het Geologisch Bureau voor het Mijngebied. In opdracht van de gezamenlijke Limburgse Mijnen kon hi.i hier zeer nuttig wetenschappelijk werk verrichten. Dat dit gewaardeerd werd, bleek wel door zijn benoeming in juni 1946 tot directeur de. afdeling Geologisch Bureau voor het Mijngebied van de Geologische Stichting. Hier opende zich voor hem een rijk arbeidsveld. Dr. Thiadens bleek niet alleen een hooggeplaatst ambtenaar, doch iemand me, hart voor de culturele verheffing van de ook in verschillend opzicht toch nog landelijke mijnstreek. Hij trad niet alleen toe tot ver schil-end, officiële Provinciale- en Rijkscommissies, doch ook tot stich tingen ots het Limburgs Landschap en als adviseur tot de leiding van de m wezen toch katholieke Volksuniversiteit „Geerlingshof' Als bestuurder van het „Limburgs Landschap" kon hij, als uitnemend kenner van dit landschap en var de behoeften der nog steeds zy het niet in produktie zich uitbreidende mijnwezen goed werk verrichten. We noemden dr. Thiadens reeds een irenisch ingesteld protestant. Hij toor.de &ch ook een principieel man, die temidden van een andersden kende omgeving zichzelf wist te blijven, met een eigen, door beginselen bepaalde kijk op zijn omgeving. Zijn zienswijze konden we onlangs nog, in een zeer belangwekkend artikel, getiteld „De „Hollander" in Lim burg'gepubliceerd in het. Limburgse katholieke maanablad „De Bronk", vernemen. Er komen in genoemd stuk verschillende opmerkingen voor, die ook voor onze Zuiderlingen het overwegen waard zijn. Dr. Thiadens waardeer' veel in de Limburgse volksaard, doch blijkt niet zonder kri tiek. du wij ons óók af en toe veroorloven. Hij constateert hier levens blijheid en verdraagzaamheid, wat niet wegneemt, dat hij zich in het Geleenbekken, hij zegt het uitdrukkelijk, vreemdeling bleef voelen en dat met zozeer vanwege de confessie als vanwege de volksaard, want met Hollandse katholieken voelde hij zich meer verwant. Een grappige opmerking was deze: „Wij maakten natuurlijk ook kennis met het be kende verschijnsel, dat het haast tegen de afspraak is, om een afspraak te hou den Soms bestelden wij drie loodgieters tegelijk, en dan kwam er hopelyfc één". Dit lijkt ons een niet onbevredigend resultaat. Menig Limburger zal zich over deze boutade wel hebben geamuseerd, want er schuiH vee, waars in. Men vergete echter niet, dat voor menigeen in ons Zuiden een belofte een vorm van hoffelijkheid of van welwillendheid is. ninkliike onderscheiding, de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, en overhandigde de ju bilaris tevens de gemeentelijke gratifi catie. Zijn woorden werden met ap plaus onderstreept. Als directeur van Publieke Werken sprak vervolgens de heer Dijkstra een felicitatie uit. Er zijn niet zo veel ambte naren, die in zo goede gezondheid hun veertigjarig jubileum in dienst van eenzelfde gemeente kunnen gedenken, zo verzekerde hij. De heer Dijkstra som de een aantal werkzaamheden op, waar mee de jubilerende opzichter was be last en daaruit bleek, dat zijn functie veel verplichtingen met zich meebrengt. De spreker betrok ook mevrouw Van der Maas in de huldiging. Namens het personeel van Publieke Werken over handigde hij de jubilaris de gouden draagmedaille, behorende bij de konink lijke onderscheiding, en hij deelde ten slotte mede, dat de heer Van der Maas met ingang van 1 januari j.l. benoemd was tot hoofdopzichter bij de afdeling plantsoenen. De ouddirecteur van de dienst, de heer J. de Jong, sprak er zijn vreugde over uit, dat zijn vroegere on dergeschikte thans de plaats heeft ge kregen, waarop hij krachtens zijn kwa liteiten recht had en mr. G. van Eek, de gemeentesecretaris van Bloemen daal. bracht zijn waardering onder woorden voor de aandacht, die door de heer Van der Maas niet alleen aan de tuin, maar ook aan het interieur van het raadhuis steeds was gechonken. Als blijk van die waardering bood hij hem, namens de hoofden van dienst, het personeel van de secretarie en van het ontvangerskantoor, een sigaret tenaansteker aan.'Hoófdirispect. J.' Voer man legde vooral de nadruk op de bur gerzin van de jubilaris, die, waar nodig, de jeugd en ook volwassenen wees op hun plicht jegens de instandhouding van het natuurschoon. Een pijp was het ge schenk van de Bloemendaalse politie. Tot slot werd nog gesproken door de heer A. van Dompselaar, opzichter van de algemene begraafplaats, met wie de jubilaris lange tijd heeft samenge werkt, de heer C. de Jong, secretaris van de stichting „Openluchttheater Bloe mendaal", die de heer Van der Maas met geschenken overlaadde, en de heer G. van Gelder, die het woord voerde namens de afdeling Bloemendaal van de Algemene Bond van Ambtenaren. De heer Van der Maas sprak in een wederwoord zijn hartelijke dank uit voor de goede wensen, die tot hem gericht waren, maar betuigde allereerst erken telijkheid jegens de „Grote Meester", van wie hij slechts een werktuig was. In het jeugdhuis aan de Sparrenlaan verzamelden zich gisterenavond vele vrienden en relaties ter voortzetting van de festiviteiten. Horizontaal: 1. ontwerp - weerklank 2. kloof - snelheid 3. sierplant - maatstaf 4. paling - gemeente in N.-Brabant W -„ dierengeluid 5. mister (afk.). - vlaktemaat - zwemvogel 6. briefomslag - kenteken Zweedse lucht vaart. 7. delfstof kip 8. grote sloep 9. grote stad 10. lager onder wijs - zwaardvis - Romeins keizer 11. landbouw werktuig - gevecht Verticaal: 1/5 O 00 1. klein plat vaartuig - schedelhuid 2. veldhospitaal - insekteneter 3. wisselborg tocht - deel van het gelaat 4. Afrik, rivier - wees gegroet - gesloten 5. stad waar proces tegen nazi-leiders is gevoerd. 6. stand der edelen - woonschip 7. cent (afk.) - plaats 8. bepaalde soort vezel - zijde 9. Officieel Mid delbaar Onder wijs - gereedschap 10. vorstendoch- - reeks 11. zwervend herdersvolk - het bieden ter De tafels beginnen door te buigen van de massa bloemen die thans op de wekelijkse keuringen verschijnen. Vooral de narcissen prijken in een bij kans onverbeterlijke kwaliteit. Wel wordt er nog niet zó bijzonder veel nieuws gebracht. Ook de tulpen begin nen te stromen, toenemend in tal en hoedanigheid, met de hyacinten blijft het echter nog wat mager, maar alles bij elkaar was er maandag zó veel dat wij ons noodzakelijk moeten be perken en slechts hier en daar een (goede) greep doen. Tenslotte komt er veel dat reeds enkele malen is ge signaleerd, we behoeven niet aan de gang te blijven en we bepalen ons dus tot enkele uitlopers en wat nieuwe lingen. Zoals gezegd waren vooral de narcis sen de moeite waard. Wij vonden b.v. de gr.kr. Aviateur, wit met fel oranje van P v. Deursen, Sassenheim best. P. Pouw, Lisse bracht behalve trompet Col den Sunbeam, zijn zaailingen 17 en 45. Mooi vonden we een grootkronige zaai ling; nr. 14, een grote witte met oranje gekroesde kroon van Nic Reeuwijk, Twee machinsten stonden maandag voor de Economische Politierechter te Haarlem terecht wegens het smokkelen van 10.000 sigaretten. Zij hadden de smokkelwaar met hun schip uit Duits land aangevoerd en in Zaandam aan een tweetal tot nu toe onbekende opko pers verkocht. De winst bedroeg niet meer dan 125 en omdat het de eerste keer was, dat zij wegens smokkelen te recht stonden, werden ze conform de eis veroordeeld tot 75 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, mr. Wiarda, sprak in zijn requisitoir als zijn me ning uit, dat veel kapiteins tegenwoor dig het smokkelen oogluikend toelaten, omdat zij anders hun personeel kwijtra ken. Niettemin achtte hij smokkelen een ernstige benadeling van de staat. De derde verdachte in deze zaak was een los werkman, die een auto had ge huurd en de onbekende kopers naar Zaandam had gereden en later elders heen had gebracht. Tijdens die laatste rit had hij bijna een agent omver ge reden, die hem tot stoppen gesommeerd had. Dat vergrijp was hem in december van het vorige jaar op zes maanden ge vangenisstraf komen te staan. Maandag stond hij terecht wegens medeplichtig heid aan smokkel omdat hij de sigaret ten in zijn auto vervoerd had. Hij ver telde, dat hij pas tijdens de rit ontdekt had, dat hij smokkelwaar had vervoerd en hij kende de kopers slechts van zien. De officier achtte het ten laste geleg de evenwel bewezen. Hij kon zich inden ken dat verdachte de namen van zijn kopers niet wilde verraden, maar was er van overtuigd, dat deze zijn „trouw" zouden belonen met het verzorgen van vrouw en kroost van verdachte en dat zij ook een eventuele geldboete voor hun rekening zouden nemen. Daarom vond hij een gevangenisstraf op zijn plaats en wel van een maand. De ver dediger, mr. J. A. v. Waarden uit Am sterdam evenwel, was helemaal niet overtuigd. Hij tastte de bewijskracht van de beschuldiging in een voortreffe lijke pleitrede puntsgewijze aan. Boven dien achtte hij het onnodig om in deze zaak nog eens het bijna omver rijden van een agent ter sprake te brengen, waarvoor verdachte reeds zwaar ge straft is. Gezien de geringe bijdrage aan het smokkelen van verdachte en gezien zijn persoonlijke omstandigheden, vroeg mr. V. Waarden de uiterste clementie. De politierechter kon ver meegaan met de verdediger en veroordeelde ver dachte tot één week. Advertentie ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Dezer dagen heeft de K.A.B.kring West de jaarvergadering gehouden, die tevens de eerste bijeenkomst was in het nieuwe jaar. Voorzitter Hetem greep deze gelegenheid aan om het grote aan tal aanwezigen het beste te wensen voor 1956. Daarna werd aan pater dr. Alfred de gelegenheid gegeven om zijn onderwerp „de komende ouderdomsver- zekering" te behandelen, hetgeen op prettige en duidelijke wijze werd ge daan en bij het einde waarvan men kon zeggen dat men er inderdaad wat van had opgestoken. De gestelde vragen o- ver het behandelde werden met graag te en vlot door spreker beantwoord. Als straks dit ontwerp tot wet is verklaard, zal hierover nog een bijeenkomst wor den gehouden. De jaarvergadering, die hierna volg de, had de gehele aandacht van de aan wezigen; ook ondervonden diverse j'aar- verslagen geen commentaar. Als nieuw bestuurslid werd de heer J. B. A. Speekenbrink door de vergadering ge kozen. Bij het verslag van Herwonnen Levenskracht bleek, dat er slechts 575 donateurs in deze kring waren, waaronder velen niet-leden, welk cijfer te gering is voor een» aantal van 900 leden, weshalve eèn aansporing hier voor zeker op zijn plaats was. De komende vastenavondviering op 10 fe bruari werd onder de aandacht gebracht, waarvoor vanaf zaterdag een beperkt aantal toegangsbewijzen verkrijgbaar is. Evenals het vorig jaar had de KAB- kring Noord ook deze keer de ver zorging van haar jaarfeest zondag avond in gebouw ,,St.-Bavo" opge dragen aan 't Masker Show Orkest „The Dio's", dat nu voor de zevende keer in Haarlem optrad met de muzikale showrevue „Wij gaan naar Mars". De accordeonmuziek vooral wist het gezelschap K.A.B.-ers dit jaar iets min der groot dan het vorige jaar, aardig te boeien; er was sprankelende muziek, die werd gekruid met menig humoris tisch trekje van de pianist, terwijl Nol van Dijk er zorg voor droeg, dat de zaal zijn deel kreeg aan community- singing en golvende bewegingen. Abbenes. Ook zijn zaailing nr. 16 is flink groot met een licht-oranje dubbel- gekroesde kroon. J. W. A. LeTevber, Lisse, liet o.m. de fraaie Eddy Canzoni in puike conditie zien, alsook de aardige kortkroon Pickering die ons echter niet zo bloemrijk lijkt. Prinses Margriet is lichtgeel met oranje, niet zo sprekend en bovendien is er in dat genre nogal wat. Bovenste beste kwaliteit zagen we in de stand van G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim, waaronder Mary Housley, rond wit dekblad met oranje kroon, de geel met oranje Walt Disney, de trompet Dutch Master, de heel mooie Barnet Browning en de bic. Jules Verne die zich dit jaar wel prima laat showen. Van de laatste variëteit was er ook een grote inzending door S. de Goede, Eist. Ze maakt dus de laatste tijd wel een beste beurt, maar van kwekerszijde hebben we er óók rare noten over ho- ren krsken De gele gr.kr. Decor, ingezonden door P. v. Deursen. Sassenheim en L. v. Grieken en Zri„ Lisse is wel aardig. Bic. Celebrity, opgesteld door Gebr. van Haaster, Vogelenzang, is een soort met substantie; geen luxe paardje maar wel een stevig en best werkpaard naar ons gevoelen. Er stonden nog veel meer narcissen, maar de meeste zullen we nog wel eens terugzien. Ook de tulpen komen thans in goede kwaliteit en in alle rassen. Zo waren Hoek en Vos, 's Gravenzande, er weer met de gele Evt. Ralph. Ook C. P. Alkemade Cz„ Noordwijk, had enkele van haar bekende soorten opgesteld, alsmede een mooie dubbele gele Yel low Special. De gele Dvt. Kareol was in deze stand wat rijp, beter vonden we dit soort b.v. bij C. Jonkheer en Zonen, Hillegom, die ook de parkiet achtige dubbele Scarlet Cardinal en een beste pan Dvt. SiVeet Adelin, rood inzonden. L. Bisschops, Sassenheim, was aanwezig met de intens witte Snow Star, doch wel in wat mindere condi tie dan die van G. B. de Vroomen en Zn. Hier stond ook een lief rood tulpje onder de naam internationaal, de bloem was niet zo groot maar de kleur was af. Yellow Transparant heeft een wat slordige bloem, maar de reeds oude Paul Richter, rood, deed het hier best. Anton Nijssen en Zn„ Santpoort, maakte reclame met TT Hig Noon in groot aantal. Wij vonden ze wat kleur betreft, rose-bont, maar héél matig. Een viertal zaailingen onder nummer, beste stelen en aardige kleuren, zien we nog wel eens terug. Jac. Tol, St. Pancras, bracht een aantal goede „marktkisten" met TT. Fiery Star, Golden Show en de rode Enterprise. De eveneens rode mendel Serenade was wel zeer ongelijk. Een aardig tulpje is toch ook wel TT. Abra, donker mahonyrood met gele rand. De bloem is niet groot maar ste vig en de kleur zal wel liefhebbers aan trekken. J. H. Meskers en C. A. Verde- gaal uit Hillegom zonden ze in. Best vonden we voorts Evt. Sonnengold van G. P. Hulsebosch, Hillegom. Mt. Mirjo- ran van G. Enthoven, Nw. Vennip, heeft die typische combinatie van donkerlak- rood en roomwit. Tenslotte was er weer een uitgebreide opstelling van v. d Hoeks Broeiproevenbedrijf, Oude Niedorp, met inzendingen van verschillende her komst, in een variatie zoals reeds ver scheidene weken gebruikelijk. Naast de Crown Imperial Max. stond nu ook de stamsoort opgesteld zodat het groot te-verschil goed uitkwam. Ook de fijn- getinte leliebl. China Pink, Porcelein- rose was in deze groep opgesteld. Ver der stonden er een tweetal pannetjes met Iris Reticulata in puike kwaliteit van J. v.d. Berg-Winnubst, Breezand, en een grote vaas met fresia Rijnevelds Golden Yellow, beste stelen en grote kammen, van Wülfungshoff uit Rijs wijk. En om dan ditmaal te besluiten met de hyacinten; prachtige kisten en pan nen met de fraaie Eb. Perfection van M. V. van Zanten en Zn„ te Lisse, en Er. Eros van G. C. Tromp, Lisse. waarvan de meeste met een bijbloetti.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2