Het Zevengesternte Idyllisch sterrengroepje aan de winteravondhemel B Klassieke muziek op zwarte schijven E Vraag en Antwoord WMm, i. r Wie verhaalt ons hun verbazen als zii onder'f v sloten op de lands die Dim Dom had doen ffed'jen werden zij gewoon bezeten om dat allemaal op te eten.. m u Reactor Centrum Nederland Katholieke Studentendagen in Leiden Ook Nederlandse getuige in zaak- Schmidt Aantal sterren Open sterrenhoop Betekenis van oude kalender Hoge stand >ge „La nouvelle théologie" Mr. J. Klaasesz beëdigd J verzen: JAN B OMA NS tekeningen: CAREL VOGES immêi m DINSDAG 17 JANUARI 1956 PAGINA 4 t MARKTBERICHTEN 1 Copyright: De Tijd I 1 ridden januari, omstreeks 20 uur, prijkt hoog aan de zuidelijke hemel, V\ rechtsboven de gestalte van Orion, de karakteristieke V-figuur van de l'J- stier met de roodgetinte flonkerster Aldebaran. Rechtsboven deze schone ster, anderhalve vuistbreedtc daarvan verwijderd, vindt men op een heldere, maanhchtloze avond een zilver wazig groepje van zwakke sterren op een donker heuvelveld. Dit glinsterende sterrengroepje i- het welbekende Zevengesternte, officieel genoemd: de Pleiaden. Men kan het Zevengesternte ook vinden door het schitterende sterrensnoer van Perseus, dat op het aangeduide uur nabij het zenith fonkelt, zuidwaarts met enkele vingerbreedten te verlengen of door de sterrenhoop van de Ram oostwaarts door te trekken. Drie wegen dus, die door de doolhof van twin kelende lichtstippen naar het Zevengesternte leiden. Met het blote oog onderscheidt men hier ten hoogste zes sterrren, waarvan er vijf zijn gerang schikt volgens nevenstaande figuur: een scheef vierhoekje met, aan de lin kerkant, een aards „steeltje" er aan. De helderste ster is Alcyone, in het linkerbovenhoekpunt van het vierhoek je, een ster van de 3e grootte. De ande re sterren, Electra, Maja, Merope. At las en Pleione, zijn aanmerkelijk zwak ker. De naam Pleiaden is waarschijnlijk ontstaan uit Pleione, die de moeder was van de zeven zusters Alcyone, Merope, Electra, Celaeno, Taygeta, Ma- ja en Asterope. De vader van deze zusterschaar was de reus Atlas. Vol gens de Griekse mythologie jaagde Orion deze schone zusters zeven jaar na, tot Zeus tenslotte de jager en zijn „wild" aan de sterrenhemel plaatste. Eigenaardig is het dat, hoewel men van oudsher van zeven sterren spreekt, men er met het blote oog maar zes ziet. Ovidius beweert dat er van de zeven één tijdens de Trojaanse oorlog ls gevlucht: volgens de legende even wel zou één van de zeven zusters zich uit schaamte niet durven te vertonen. Hoe het ook zij, de zevende ster is spoorloos verdwenen althans uit het gezichtsveld van het ongewapend oog of zij is er nooit geweest. Er zijn intussen heel wat meer dan 6 Pleiaden-sterren. Galilei telde er in 1610 met zijn zelfgemaakte kijker al 36; op de kaart der Pleiaden van Wolf, vervaardigd in 1874, komen niet minder dan 625 sterren voor. In werke lijkheid behoren er tot de Pleiaden- groep een kleine 3000 sterren. In neven staande figuur zijn alleen de zes „of ficiële" sterren getekend. Reeds met behulp van een kleine kijker of een gewone binocle zal men er ettelijke tientallen ontdekken: een fantastisch mooi schouwspel, dat de waarnemer steeds weer bekoort. De Pleiaden vormen tezamen een zgn. „open" sterrenhoop, d.w.z. de leden van deze sterrengroep zijn niet gerangschikt in een bolvor mige ruimte, maar zijn over een aan zienlijk „oppervlak" verspreid. Men zou ze kunnen vergelijken bij een reus achtige zwerm trekkende vogels, niet alleen wegens hun spreiding, maar ook met het oog op hun gemeenschappe lijke beweging. Wat toch is het geval? Al deze sterren bewegen zich in de zelfde richting door de wereldruimte, n.l. naar het zuidwesten. Zulk een rei zend sterrengezelschap noemt men een „bewegende" sterrenhoop. De beweging tekent zich over een lange periode af tegen de achtergrond van de sterren hemel. Men kan de Pleiaden beschouwen als een plaatselijke, schijfvormige verdich ting van het melkwegstelsel. De middel lijn van deze enorme sterrenschijf be draagt ongeveer 15 lichtjaren, d.w.z. eer. lichtstraal, voortijlend met een snelheid van 300.000 km per seconde, zou 15 jaar nodig hebben om de schijf van de ene kant tot de „overkant" te doorlopen. De Pleiaden zijn 320 lichtjaren van ons verwijderd. Het licht dat ons oog van deze sterrengroep opvangt, is dus bijna drie en een kwart eeuw onder weg geweest van ginds tot de aarde. In die tijd heeft het een afstand af gelegd van 320 x 9.46 x miljoen x mil joen km of 20.252.800 maal de afstand van de aarde tot de zon. Tengevolge van deze geweldige afstand ver plaatst zich de sterrengroep aan de he mel slechts uiterst langzaam. het ij de oude volken begon de lente met het opkomen van de Pleia den des morgens en de winter met opkomen van de Pleiaden des avonds. Het jaar was toen nog eenvou digweg verdeeld in twee „seizoenen". De oude Egyptenaren, als ook de Chal deeën en de Hebreeën, noemden de maand november „de maand der Plei aden", omdat de Pleiaden dan weer aan de avondhemel zichtbaar werden. De pyramide van Gizeh heeft twee schuinoplopende gangen: de ene, in noor delijke richting, wees naar de ster Alpha van de Draak, die vierduizend jaar geleden poolster was; de andere, in zuidelijke richting, wees naar de plaats waar zich de Pleiaden bevonden wan neer zij door de meridiaan gingen. Als dit juist te middernacht geschiedde, rekende men dat het nieuwe jaar be gonnen was. De oude Grieken regelden hun akker bouw naar de Pleiaden en bij de oude Romeinen heetten zij „Vergiliae", d.i. „de sterren der lente". Men bedenke dat het lentepunt het punt van de ecliptica waar de zon op 21 maart ar riveert zich vierduizend jaar gele den in de buurt van de Pleiaden be vond. Uit een en ander moge blijken dat de Pleiaden bij de regeling van de ka- Naar het A.N.P. verneemt, zal het Reactor Centrum Nederland zien bin nenkort in Den Haag vestigen. Tot nu toe is het Reactor Centrum Neder- land gehuisvest in het fysisch labo ratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht. Het zal in Den Haag het perceel Scheveningseweg 112 betrekken dat werd aangekocht van het aannemings bedrijf v/h Zwolsman N.V. te Den Kaag. Er is nog geen beslissing gevallen omtrent de plaats waar de te bouwen kernreactor zal verrijzen. De topo grafische dienst heeft een kaart ver vaardigd aan de hand waarvan men de toekomstige plaats voor de kern reactor zal bepalen. Vele factoren spelen evenwel bij de plaatskeuze een rol. Gestreefd wordt naar een plaats nabij zee. dit '.-oor het lozen van de afvalstoffen. De zes voornaamste sterren van het Zevengesternte. Men lette op het scheve vierhoekje met het aardige „steeltje" eraan. lender der oude volken een belangrijke rol hebben gespeeld. et Zevengesternte heeft een noor derdeclinatie van ongeveer 24 graden. Het beschrijft dus aan de hemel nagenoeg dezelfde boog als de zon op 21 juni, de langste dag van het jaar. Immers, de zon heeft op die data een noorderdeclinatie van 23.5 fraad. We besluiten hieruit dat het evengestemte zich bij zijn dagelijkse beweging van oost naar west gedraagt als de zon op de midzomerdag: het komt op in het noordoosten, gaat hoog door het zuiden en gaat onder in het noordwesten. Men kan zich daarvan met eigen ogen overtuigen, in het bijzonder wat de culminatiehoogte betreft, d.i. de boogafstand van een ster tot de hori zon op het tijdstip van haar meridiaans doorgang, dus wanneer zij pal boven het zuidpunt staat. Voor de zon be draagt de culminatiehoogte op 21 juni 61,5 graad, d.i. ruim tweederde deel van de boogafstand tussen het zenith en de horizon. Een merkwaardig gezichtsbedrog is oorzaak dat deze af stand in werkelijkheid veel groter lijkt. Welnu, medio januari, omstreeks 20 uur heeft het Zevengesternte zijn hoog ste stand bereikt. Het staat dan, aan de zuidelijke hemel, even hoog boven de gezichtseinder ais de zon op 21 juni 's middags om 12 uur ware tijd. Dan daalt het langzaam naar het noord westen en te ruim 4 uur in de nanacht zinkt het onder de kim. Het idyllische sterrengroepje der Pleiaden blijft nog geruime tijd zicht baar, tot in het prille voorjaar. De waarnemer houde er echter rekening mede dat de sterren elke dag 4 minu ten vroeger opkomen en 4 minuten vroeger ondergaan. Dit veroorzaakt per maand een verschil van 30 x 4 minuten is 120 minuten is 2 uur. Mid den februari staat het Zevengesternte dus reeds om 20 uur min 2 uur is 18 uur boven het zuiden. Bij het naderen van de lente verglijdt het geleidelijk aan in de avondschemering, totdat het ten leste verloren gaat in de helle stralen der zon. Een beminnelijk plekje in het sterren landschap en een prachtig object voor kijkerbezitters! Voor het eerst sinds in 1945 de Leidse r.k.s.v. Sanctus Augustinus zich aansloot bij de Civitas en hiermee haar recht op gezelligheidsleven vrijwillig prijsgaf, worden dit jaar de katholieke studen tendagen in Leiden gehouden. Het on derwerp dat tijdens de k.s.d.-dagen op 27, 28 en 29 januari behandeld zal wor den is „La nouvelle théologie". Door het prijsgeven van een eigen ge zelligheidsleven, waardoor Augustinus slechts als een vereniging gehandhaafd bleef die zich met de godsdienstig-we- tenschappelijke vorming bezighield, nam zij na de oorlog een eenzame plaats in de Unie van katholieke studentenvereni gingen in. Dit leidde zelfs tot het uit treden van Sanctus Augustinus uit de Unie. Twee jaar geleden werd de sa menwerking echter hersteld en het op treden van Leiden als gastheer op de k.s.d.-dagen bewijst dat de onderlinge verstandhouding tussen de studenten verenigingen op het ogenblik weinig meer te wensen overlaat. Het onderwerp „la nouvelle théologie" wordt besproken door verscheidene theologen van naam. Op de gemeen schappelijke zitting van de Unie op vrijdagmiddag in het Akademiegebouw zal prof. dr. P. Groot een rede houden over de algemene karakteristiek der nouvelLe théogie". Zaterdagmorgen 28 januari houdt H. Haas s.a.m. een in leiding over het missionerend aspect van de nouvelle théologie". Tijdens de voortzetting van de gezamenlijke Unievergadering op zaterdagmiddag, be handelt dr. B. van Leeuwen o.f.m. de plaats van bijbel en traditie in de nieu we beleving. Zondagmiddag worden de studentendagen officieel gesloten met een zitting van de Unie in het stedelijk museum de Lakenhal, waarbij prof. drs, J. A. M. Weterman over geloof en ge nade in de „nouvelle théologie" zal spre ken. Enigen van de groep uit Nederland naar Djakarta gesomen getuigen k dé charge in de rechtszaken tegen de Ne derlanders, die beschuldigd worden van subversieve activiteiten, worden niet alleen in het proces-Jungschlager, doch ook in het proces-Schmidt gehoord. De eerste van hen, de gepensioneerde on der-luitenant Hoenders, verklaarde gis teren op de 36ste zitting in de zaak- Schmidt, beklaagde te hebben gekend als commandant van het kamp-Makas- sar in Djakarta, na de capitulatie van Japan. Hij ontkende, evenals hij dit vo rige week in de zaak Jungschlager deed, kroongetuige Manoch te kennen. Manoch was op de zitting niet aanwe zig. De Nederlandse getuigen Verschoor, Hoenders en Nolten zullen volgende week met de kroongetuige Manoch en Tomasoa worden geconfronteerd. Voorts werd gisteren ais getuige ge hoord Kaia Asep Sjaifuddin, die ver klaarde beklaagde te kennen uit de da gen, dat hijzelf als helper van een ben de was opgetreden. Toen hjj de bende leider, Achmad Sungkawa vroeg, wie de Nederlander in de gelederen was, had deze geantwoord, dat deze Neder lander, Schmidt, de eigenlijke leider was. Beklaagde noemde deze verklaring fantasie en zei, dat hij toendertijd, in 1951, nog een functie in het leger be kleedde. (P.I.A De nieuwbenoemde Sommissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft, na hedenochtend ten paleize Soest- dijk door H.M. de Koningin beëedigd te zijn, vandaag zijn werkzaamheden aange vangen. Vanmiddag heeft hij een vergade ring van het college van Gedeputeerde Sta ten voorgezeten. en kostelijkheid uit de onuitputte lijke Archiv-series van de D.G.G. is het 45-toerenplaatje (verlengde speelduur) 57056 EPA, dat gewijd is aan de Zuidduitse barokmeester Johann Pachelbel, die een der sterkste voor lopers van Bach is geweest, maar zoals alle voorlopers van het Leipziger genie in diens zon is verbleekt. Wie wil horen welk een grootmeester en puur muzikant Johann Pachelbell is geweest, moet zich dit plaatje aanschaffen. De prachtigste muziek staat lang niet altijd op de duurste en grootste platen. Het bevat aan de ene zijde de zesde Partita uit de „Musicalische Ergöt- zung"en aan de andere zijde een Kanon und Gigue, beide voor strijkers met klavercontinuo. De Partita is ge schreven voor twee gescordeerde vio len, basgamba en cembalo, terwijl de Kanon und Gigue een bezetting boven het continuo vraagt van drie violen. Gescordeerde violen zijn „verstemde" violen, anders gestemd dan in de ge bruikelijke stemming, volgens een praktijk, die in de zeventiende en acht tiende eeuw om redenen van samen klank en technisch gemak veel gevolgd werd. Volgens de traditie van ,,Ar- chiv" worden de partijen gespeeld door daarin gespecialiseerde instrumentalis ten op oude of minstens op nieuwe archaïserende instrumenten. In dit ge val bestaat het instrumentarium uit barokke korthalsviolen, een basgamba, een clavecimbel. De uitmuntende muzi kanten zijn Rodolfo Felicani, Ilse Brix- Meinert en Rosemarie Lahrs, violen, Johannes Koch, gamba en Hans Heint- ze. In nauwkeurig onderling uitgewogen klankverhoudingen geven zij deze mu ziek met strakke niet-vibrerende toon, overeenkomstig het muziekbegrip van die tijd, die de expressieve gevoelige toon niet kende en in overeenstemming daarmee ook een zeer gematigde toe passing had voor de dynamiek. Het hier in de eerste plaats om de stem verhoudingen en dientengevolge om het zuiver laten klinken van de stemmen tegen elkaar. Spanning en ontspanning ontstaan hier voornamelijk uit het be loop der stemmen, d.w.z. uit kortere of langere notenwaarden en uit verho gingen of verlagingen van de stemmen, bat geeft, als men het zo noemen wil, de uitdrukking, maar er wordt totaal niets uitgedrukt. Spanning en ontspan ning zijn juistere termen. De uitwer king, mits de muziek werkelijk goed gespeeld wordt, is onbeschrijflijk op wekkend, om niet te zeggen verruk kend. Pachelbel verraadt hier zijn zui delijke temperament inzonderheid door de rijke ornamentiek van zijn stemvoe ring, waarmee hij in de Kanon een dramatiserende ciimaxwerking be reikt, enkel door klankverdichting. Ook in de warme joyeusheid van zijn dans stukken blijkt hij een man van een vrolijker levenssfeer dan bijvoorbeeld zijn grote noordelijke collega Buxtehu- de was. Doch men moet verder deze muziek maar op zich laten inwerken. Betrekkelijk eenvoudig van factuur als zij is, kan zij uitstekend dienen als in leiding om negentiende-eeuws ingestel de oren te leren polyfoon te horen. La quattro stagione Nauw hierbij aansluitend komt op MMS 56 Bachs grote Italiaanse tijd genoot Antonio Vivaldi met die fameu ze reeks van vier vioolconcerten, die ,,Le quattro stagioni" heet, die vier jaargetijden, vier concerten voor viool en strijkorkest, waarvan elk een jaar getijde schildert. Hier is dus illustratie ve en descriptieve muziek, die naar de tijd niet en evenmin zo veel naar de middelen, maar wel naar de geest ver want aan de Duitse meesters ont groeid is. De stemmen zijn hier reeds veel vrijer, minder gebonden in de polyfonie, die trouwens niet zelden wijkt voor homofonie. De stem van de soloviool zelf is op individuele expres sie gericht. Vivaldi geeft meesterlijke karakteristieken van de vier seizoenen, poëtisch en geestig en altijd gevat in een stroom van suave muziek. De uit voering is in goede handen bij Louis Kaufman als solist en het Musical Masterpiece Society Stringorchestra met orgel- en clavecimbelcontinuo onder leiding van Henry Swoboda. Huismuziek Een heel merkwaardige verzameling huismuziek treft men aan op Decca LXT 5070, drie kleine muziekmeesters op de grens van de achttiende en ne gentiende eeuw: Anton Diabelli, Kas- par Fürstenau en Wenzeslaus Matieg- ka. De muziek op deze plaat bijeen is voor afwisselende combinaties van fluit alt, cello en guitaar, instrumenten die door de liefhebbers van die tijd veel bespeeld werden. Van Diabelli is er een Trio voor fluit, alt en guitaar; van Fürstenau een Suite voor fluit en guitaar en van Matiegka een Kwartet in G gr.t. voor fluit, guitaar, alt en cello, en vooral dit 'aatste stuk was goed genoeg voor Schubert om het te bewerken. Hij voorzag het werk van een cellopartij, schreef een tweede trio bij het menuet en bracht enige veran deringen aan in de variaties van de Finale. De uitvoering van een en ander wordt door Poul Birkelund, Richard Dahl Eriksen, Jörgen Friisholm en Ulrik Neumann uitstekend verzorgd. L. H. v 'i VHS/SM*»»* Op de Johnson-luchtbasis in de omgeving van Tokio dromt een menigte nieuwsgierig samen rond de pas uit de V. S. aangekomen straalbommenwerpers van het type B-57, waarover de luchtmacht daar de beschikking heeft gekregen. De B-57 toestellen komen in de plaats van de machines van het type B-26, de „werkpaarden" van de oorlog in Korea. De bommenwerpers hebben een snelheid van meer dan 500 mijl per uur en een actie-radius van 1000 mijl. Naar België Mijn zoon is 14 jaar en wil met een vriend in de vakantie naar België bij familie. Is een bewijs van Neder landerschap voldoende en wordt men in België toegelaten? Hoe is het adres van de Internationale Jeugdherberg? Bij voorbaat hartelijk dank. Antwoord: Wend u tot de Katholieke Vakantiehuizen en Jeugdherbergencen trale, Nachtegaalstraat 60 bis, Utrecht. Naar Duitsland W. v.d. A. vraagt inlichtingen over een fietstocht naar Duitsland (langs de Rijn). Antwoord: Het Bureau van de Ka tholieke Vakantiehuizen en Jeugdher bergen Centrale, Nachtegaalstraat 60, te Ujrecht kan alle gewenste inlichtin gen verschaffen over de mogelijkheden van trekken in Duitsland. Wat de routes betreft: V.V.V. in Haar lem kan uitvoeriger bescheid geven. „Stille Nacht" P. B. Zoudt u mij willen mede delen door wie is gecomponeerd het lied „Stille Nacht, Heilige Nacht" en in welk jaar dit voor het eerst is uitge geven? Antwoord: De componist was Frans Xaver Gruber. Openbaar gemaakt om streeks 1833. De tekstdichter was Jozef Mohr. „Veilig plekje thuis" M. H. T. Ik zag eens in een winkel een schilderijtje, waar een vers op stond over het veilige plekje thuis (of zo iets). Toen ik er later nog eens kwam, was het uitverkocht en niet meer na te bestellen. Nu is mijn vraag: hoe kom ik aan de tekst van dat versje? Antwoord: Het is voor ons niet doen lijk dit voor u na te gaan, aangezien wij over te weinig gegevens hierom trent beschikken. Belasting B. Th. R. Stelt een belastingvraag. Antwoord: De regeling die bestond, is dezelfde gebleven, alleen is de grens van 5.000.veranderd in 6.000. Wanneer uw vrouw meer dan 200. verdient, dan valt u in de inkomsten belasting, ook al bedraagt uw zuiver inkomen geen 6.000. Grond is erfpacht Wed. S. Aangezien ik ruim dertig jaar grond in pacht heb zonder daar ooit iets voor betaald te hebben, vraag ik mij af of die grond mij nog ooit af genomen kan worden. Kunt u my dit zeggen? Antwoord: Wij raden u aan, ingeval u de pachtovereenkomst wordt opge zegd door de verpachter, het advies te vragen van de Grondkamer of nog beter direct de Grondkamer uw geval voor te leggen, dan weet u waar u zich aan te houden hebt. In elk geval moogt u niet niet denken, dat door een meer dan dertig jaar durende pacht de overeenkomst niet beëindigd kan worden. Het adres tot hetwelk u zich kunt wenden, is de Grondkamer voor Noord-Holland, Parklaan 14, Haarlem. De erfenis M. v. D. In februari 1954 kreeg ik bezoek van een belastingambtenaar, die kwam in verband met een erfenis, die ik zou ontvangen hebben. Hij kwam voor de successierechten. Ik wist yan geen erfenis af, ondanks de bewering dat de gegevens van het registratiekan toor kwamen. Sindsdien hoorde ik niets meer van de zaak. Waar kan ik hierover inlichtingen krijgen, en hoe lang duurt het recht op die erfenis? Antwoord: Als u ten minste nog weet, wie de overledene was, kunt u inlichtingen vragen uit het testamen- tenregister middels een formulier, dat verkrijgbaar is bij de ontvanger der Re gistratie en Domeinen. Het testamen- tenregister bevat uiterste wilsbeschik kingen en schenkingen van de gehele of gedeeltelijke nalatenschap van de schenker, alsmede van alle akten, waar bij uiterste wilsbeschikkingen worden herroepen of olografische testamenten worden teruggenomen. Cursus in Engels J. V. Mijn dochter, 18 jaar oud, heeft zich enige tijd geleden laten in schrijven voor een cursus Engels. Na drie maanden de lessen ontvangen te hebben, hield zij er mee op, omdat een en ander te moeilijk bleek voor haar. Wij wisten hier tot voor kort niets van, doch doordat zij een dreigbrief kreeg van een rechtskundige, biechtte zij ons alles op. Kan men haar een proces aandoen? Antwoord: Uiteraard zou men kun nen trachten de vordering gerechtelijk te innen. U treedt dan als haar wet telijke vertegenwoordiger op en doet vervolgens een beroep op de onbe kwaamheid van uw dochter. De over eenkomst met een minderjarige is n.l. vernietigbaar. Indien het niet om een groot be- baar. Indien het niet om een groot be drag gaat, zal de eisende partij het echter waarschijnlijk niet zo ver laten komen. Wacht u rustig af. Beslaglegging niet opgeheven A. A. G. Ik ben eigenaar van een huisje en door omstandigheden ben ik genoodzaakt dat te verkopen. Er is een koper voor, maar nu blijkt, dat de koop niet door kan gaan, en weï omdat er in 1936 beslag op het huis is gelegd. De oorzaak hiervan was, dat ik een vol gens mij onrechtvaardige vordering niet wilde erkennen. In het daarop vol gende proces werd ik veroordeeld tot betaling, hetgeen dan ook is gebeurd. Volgens mij was toen het beslag opge heven. Toch blijkt er nog steeds be slag op te liggen. Hoe is dat mogelijk en wie is daarvoor aansprakelijk? Antwoord: Dat de inschrijving van het beslag in de openbare registers niet is doorgehaald, kan verschillende redenen hebben. Vast staat in elk geval, dat dit een verzuim is, mogelijkerwijs van de ar restant (de beslaglegger) dan wel van de griffier. De beslaglegger heeft ken nelijk na het beslag niet een-van-waar- deverklaring gevorderd. Het beslag zou dan van rechtswege moeten zijn verval len, terwijl de beslaglegger verwezen had kunnen worden tot vergoeding van kosten, schaden en interessen, indien daartoe gronden bestonden. Op hem rustte eveneens de plicht om de over schrijving in de openbare registers te doen doorhalen onder dezelfde sanctie. Bij gebreke hiervan had de griffier een daartoe strekkende verklaring moeten afgeven. Een andere mogelijkheid tot opheffing van het beslag zou hebben be staan. nadat u zekerheid had gesteld voor de schuldvordering. Het beste wat wij u kunnen aanraden is, de zaak te laten onderzoeken door uw advocaat in het toen gevolgde pro ces. Naar de huisarts Th. R. Sedert jaren vervellen mijn voetzolen in hevige mate. Er zat steeds een goede huid onder. Nu begint dit de laatste weken ook met mijn vingertop pen. Zodra een gedeelte der huid los is, begint de daaronder gelegen nieuwe huid alweer los te laten. Is hier iets te gen te doen? Vitamines nemen of zo? Antwoord: Het is niet mogelijk en ook niet wenselijk, dat door iemand, die niet uw eigen dokter is, een uit spraak over de afwijking wordt gedaan. Ik raad u aan een bezoek aan uw huis arts te brengen. Zo maar. in het wilde weg, vitamines gebruiken heeft geen zin. Legaat voor kinderen H. H. Een dame heeft bij testament een klein bedrag aan de kinderen van haar oudste zusters vermaakt. Daarbij is niet bepaald, dat het bedrag op een spaarbankboekje tot hun meerderjarig heid vastgezet moet worden. Heeft nu -de executeur-testamentair daartoe wel bevoegdheid of zijn de ouders gerechtigd dit geld voor de kinderen in ontvangst te nemen? Antwoord: In het algemeen bestaat da taak van de executeur-testamentair (het woord zegt het reeds) hierin, dat deze zorg draagt, dat de uiterste wil van de overledene ten uitvoer wordt gelegd. Aangezien ouders wettelijk -ver- Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. tegenwoordiger van hun minderjarige kinderen zijn, kunnen zij de afgifte van het legaat (voor hun kinderen) eisen. De bevoegdheid van de uitvoerder gaat niet zover, dat hij zijn opdracht te buiten mag gaan. R.-k. baskefballclub C. V. Ik zou graag liet adres willen weten van een rooms-katholieke bas ketballclub in Amsterdam, die meisjes als lid aannemen. Antwoord: Wend u tot de heer A. W. Hogema, secretaris N.K.S., Geulstraat 23, Amsterdam. VEILING TIEL, 16 jan. Resp. a/e, le en 2e soort. Appelen: AUington Pippin 54—60 31—12 2130. BeUefleur Brab. 3036 25— 32 1624, Coxs Orange Pippin 79100 52 —75 2638, Eisdener Klumpkes 28—39 1527. Golden Delicious 7180 4866 22— 44, Goudreinetten 4254 3712 1436, Jo nathan 46—53 36—45 13—32, Koningszuur 39 40 28—34 1627, Laxtons Superbe 6071 45—62 25—37, Lemoen 33—36 19—32, Lom- barts Calville 6063 43—54 17—34, Pomme Rosa 2532 16—22, Present van Enge land 33—42 16—28, Pater v. d. Elzen 2229 1821, Sterappel 1738, Ben- derzoet 2832 1624, Dijkmanszoet 2835 1224. Zuur kroet per 100 kilo 1060. peren: Comtesse de Paris 2833 2226 14 20. Conference 5458 4355 2238, Le- gipont 50—53 3649 15—32, Zwijndr. wijn peer 28—34 16—24, Brederode 3541 2232, Gieser Wildeman 4149 1827, Sint Remy 28—34 18—26, IJsbout 26 32 1222, Winterjan 3035 1625. Al les in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEILING POELDIJK 16 jan. Alicante f 1.751.85, Peren: Conference 44 ct. Ap pelen: Jonathan 44 ct. Schorseneren A 49^ 55 ct. B 2431 ct. C 911 ct. Andijvie 40 48 ct. Prei 1519 ct. Rode kool 7 ct. Boe renkool 59(2 ct. Spruiten 2937 ct. alles per kg. Selderij f 4.50—6.00, Peterselie f 8.00 per 100 bos. Knolselderij 1420 ct. p. st. VEEMARKT AMSTERDAM 16 jan. Aan gevoerd 310 runderen, eerste soort f 2 90 3.05, tweede soort f 2.752.85, derde srt. f 2.602.70. Handel vlot, 240 varkens eer ste soort f 2.122.15, tweede soort f 2.05 2.10. Handel lui, 19 nuchtere kalveren f 1.201.40 per kg levend gewicht. VEEMARKT ROTTERDAM 16 jan. Aan voer in totaal 1871, vette koeien 316, var kens 555. Prijzen in cents per kg resp. le, 2e en 3e kwart.; vette koeien: 280310, 260280, 240260, varkens (lev. gew.) 178, 176, 174. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM - 16 jan. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 11.5012.60, Bintjes f 14. Bevelanders f 11.Furore f 12.Koop- mansblauwe f 11.Meerlanders f 11. Voor export: Klei 40 mm opwaarts, Bintjes f 14.25, Alpha's f 13.5013.75, Meerlanders f 13.25, Zand: voor export 35 mm op waarts f 8.25, voeraardappelen f 2.753.25, prijzen berekend per 100 kg. EIERMARKT APELDOORN 16 jan. Aan voer 155.000 stuks. Grote eieren f 11.50 f 13.henne-eieren f 11.0011.50 p. 100 stuks. Prijzen opgemaakt aan de hand van 20 noteringen van verkochte partijen. KLEIN VEEMARKT APELDOORN 16 jan. Witte en rode kippen van f 1.70 tot f 1.80, per kg, oude hanen f 2.503.50 per stuk; jonge hanen f 2.202.35 per kg, konijnen f 2.507.50 per stuk, wilde konijnen f 1.00 1.75 per stuk; schapen f 80100, lamme ren f 60 tot f 80, geiten f 25 tot f 35. kalveren f 4056 en biggen f 45 tot f 55. Aanvoer kippen 15.600 stuks PURMEREND, 17 jan. Eieren: 12000 kip- pe-eieren f 1011 per 100 stuks, 2000 een- de-eieren f 9 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 442 stuks, 225 vetta koeien f 2.00—3.10 per kg, handel vlug, 108 gelde koeien f 440790 per st., ma tig. 70 melkkeoien f 590—1010 per stuk. matig, 21 pinken f 300620 per st., vlug, 6 stieren f 650—1490 per st., vlug, 12 gras kalveren f 160295 per st., vlug, 18 vet te kalveren f 325425 per st., matig. 275 nuchtere kalv. voor de slacht f 4070 p. stuk, vlug, idem v. d. fokkerij f 80120 per stuk, matig. 155 vette varkens v. d. slcaht f 1.701.80 per kg, goed, idem v. <1. zouterij f 1.60—1.68 per kg, mtaig, vetta zeugen f 1.60—1.68 per kg, matig, biggen f 3565 per st., goed, schramen f 50—90 per stuk, stil, 21 fokzeugen f 275325 per stuk, stil, 742 schapen vette) f 90140 per stuk, matig, idem fokkerij en weide f 90—140 per stuk, matig, weidelammeren f 7090 per st., matig, vette lammeren f 90130 pe r st., matig, 28 bokken en geiten f 1055 per stuk, matig, 20 paar den f 400880 per st., matig. PJuimveo 1500 oude kippen en hanen (witte en ro de) f 1.801.90 per kg, 300 oude kippen en hanen (blauw) f 1.902.per kg, 1800 jonge hanen (witte en rode) f 2.202.35 p. kg. 600 eenden f 1.00—1.25 per stuk, 250 konijnen f 2.007.25 per stuk. COPRATERMIJNMARKT A'DAM 16 Jan. Stemming: prijshoudend. Omzet: nihil. No teringen: febr., mrt., apr., mei, juni, juli, 66 (65%), aug., sept., okt., nov., dec., jan., 65% (65h>). HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.10 gym., 7.20 gram., 8.00 nws., 8.18 gram., 8.50 huisvr., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.40 gram. VPRO: 10.00 school WOENSDAG amus.muz., 16.45 lichte muz„ 17.30 dans- muz, 18.00 ork.conc., 19.00 zang, 23.40 dansmuz., 0.15 amus.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 romantische radio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gevar. muz„ 16.00 ork.conc., 17.35 populaire muz., progr., 12.00 dansmuz., 12.33 platteland, 12.39 instr. kwintet, 13.00 nws., 13.15 ten toonstellingagenda, 13.18 orgel en zang, 13.45 medische kron., 13.55 gram., 14.30 19.15 vrolijke muz., 20.30 kamermuz,, 0.10 kamermuz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m: jeugd, 16.00 zieken, 16.30 instr. trio. 17.00 12.OO ork.conc., 20.00 polyfone muz.. 20.30 gram., 17.50 regeringsuitz., 18.00 nws 18.20 act., 18.30 RVU, 19.00 jeugd, 19.10 toespraak. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 tussen de regels door. 20.15 gevar. progr. militairen. 20.55 Ham mond-trio, 21.15 La clemenza di Tito_. lichte muz., 23.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m: 16.30 ork.conc., 17.10 zang en piano. 21.30 amus.muz., 22.15 strijkkwartet. 484 m: 14.15 ork.conc., 15.00 jazzmuz., opera, 23.00 nws.. 23.15 Esperanto. 23.20 15 45 koorzang, 16.05 lichte muz., 17.15 gram. HILVERSUM H, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nws 815 gram., 9.00 zieken, 9.25 vrouw. 9.35 Metropole-ork., 10.20 gram.. 10.30 prot, pr., 11.00 Radio Philharm. Ork., 12.00 50 m) gram., 12.33 vocaal ens. en sol., 12.53 gram., 13.00 nws., 13.15 lichte muz., 13.40 filmmuz., 20.00 ork.conc. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland: 17.45-18.15 Nieuws, feiten v. d. dag en Engelse les voor be ginnelingen, les 98, deel 4. (Op 464 en gram., u-vu uwa., W.u uuitc muz., m.iu DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: gram., 14.55 kamerork., 15.40 accordeon- 16.30 V. d. kind. 17.00 V. d. vrouw, 17.20 muz., 16.00 jeugd, 17.20 gram., 17.40 beurs ber., 17.45 orgel. 18.15 Poolse muz., 18.35 20.30 Journ gram., 19.00 nws., 19.10 koper-ens., 19.30 Cultuurfilm buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radio krant, 20.20 Concertgebouwork. en sol., 21.20 gram., 21.30 caus.. 21.50 amus.muz., 17.30 Opsp.dienst en1 progr .overz. 20.20- 20.40 T.V.-spel. 21.45-22.00 BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 17.00 V. d. kleuters. 17.40 Eureka, 22.15 klankbeeld. 22.30 orgel. 22.45 prot. van uitvinders en patenten. 19.00 Test- pr., 23.00 nws., 23.15 sport, 23.20 gram beeld. 19.15 Gram. 19.31 Nws.. journ. en act. 19.55 Der Schauspieldirektor. opera 10.50 Film-documentaire. 21.15 Gedichten WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 17.00-17.30 V. d. jeugd. NTS: in 625 lijnen. 21.35 Nws. 20.15-22.00 Filmprogr. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: ENGELAND, BBC, home service, 330 14.15 Testbeeld. 14.30-15.00 Schooltelevisie, m: 19.30 volksdansen. 21.00 symf.ork. en 18.45 Testbeeld. 19.00 Reflets du Libéra solist. BBC, 13.15 light progr., 1500 en 247 m: lisme. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Act. 20.15 Nws 20.40 Miroir'de Wallonië. 21.10 Vi- dansmuz.. 13.45 ork.conc., 16.00 site a22.20 Nws. DIM DOM VS/s/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4