23 juni referendum ter verkiezing van President ZES DODEN EN DERTIG GEWONDEN Nederlandse confectie in Duitsland Ook katholieke bond huiverig voor percentageloon is Farizeeër Verduistering en valsheid in geschrifte? „Het Achterhuis" wordt niet afgebroken Si* en Oude Griekse, Egyptische Koptische geschriften In het verkeer Autobus tegen boom gebotst m Zuivering bij West- duitse vakbond El Al-passagiers- dienst op Schiphol Manipulaties NF Commerciële Bank Eigenaresse vraagt Amstelodamum om nieuwe bestemming O.a. een fragment uit verloren Handelingen van de Apostel Andreas SMAAK EN GEUR DINSDAG 17 JANUARI 1956 PAGINA w In volle vaart Hij het oversteken Missionarissen wijzen V.N, op onrecht in China ill J MU PUL Comimunistische leiders in Roergebied afgezet MGR. L. P. MERKELS HET CONFLICT TE IJMUIDEN In 1957 via Amsterdam non stop naar de V.S. Verdovende middelen op vervalste recepten Waar Anne Frank haar dagboek schreef Inbraak te Rotterdam Aanwinst voor Utrechtse Universiteit de fles Sociale verzekering Directiewijziging bij Raiffeisenbank Nasser biedt e nieuwe Egypt grondwet aan De Egyptische minister-president, Ga- 1*1 al abdel Nasser heeft gisteren tijdens een massa-vergadering in Cairo een nieuwe grondwet voor Egypte ont vouwd. De militairt junta heett het land nu drie jaar zonder grondwet gere geerd. De grondwet wil een „socialis tisch democratisch systeem" invoeren: een president, die tegelijk staatshoofd en regeringsleider is, en de wetgevende macht in handen van een enkelvoudige nationale vergadering. Nasser kondigde aan, dat op 23 juni een referendum gehouden zal worden, Waarbij de kiezers zich zullen uitspreken „voor" of „tegen" de nieuwe grondwet. Op 7 juli zullen dan presidentsverkie zingen worden gehouden. Volgens de nieuwe grondwet zijn de leden der voormalige koninklijke fami lie uitdrukkelijk uitgesloten van het ambt van president. De president zal voor een periode van 6 jaar gekozen Worden. Duizenden Egyptenaren waren sa mengestroomd op het „plein der Repu bliek" om de toelichting op de grond wet aan te horen. In de hoofdstraten der stad waren luidsprekers aange bracht, 'die vóór de rede van Nasser militaire muziek ten gehore brachten. Men verwacht, dat de „Bevrijdings beweging" van Nasser zich bij de eerst volgende verkiezingen zal aandienen als partij en dat zij dan wellicht een zeer grote menigte achter zich zal vinden. De president is volgens de nieuwe grondwet leider der regering. Hij for muleert de regeringspolitiek in samen- Werking met de ministers. Hij heeft het recht om oorlog te verklaren met toe stemming van het parlement. Particulier bezit zal niet worden ont eigend „behalve in gevallen van open baar nut", aldus Nasser, die „behoor lijke" schadevergoeding aankondigde. De grondwet staat vrijheid van ere dienst, van pers en van (vreed zaam) vergaderen toe. (Reuter-UP) Bij een ernstig busongeval, dat zich maandagmorgen heeft voorgedaan op de straatweg Losser-Enschede, zijn ze- Ven personen vrij ernstig gewond, ter wijl drieëntwintig anderen lichte ver- Wondingen opliepen. Een bus uit Losser die personeel voor twee Enschedese textielfabrieken had opgehaald uit Losser en Overdinkel, is ter hoogte van het zogenaamde Lede- boersbos, halverwege Enschede en Los ser, bij het passeren van een andere bus, aan de linkerkant van de weg op de berm terecht gekomen en vervol- gens tegen een boom gebotst. Twee per sonen werden uit de bus geslingerd, waarbij zij verwondingen opliepen. Drie ëntwintig personen zijn naar de beide Enschedese ziekenhuizen overgebracht, doch het merendeel van hen kon, na verbonden te zijn, naar huis terugke- ~enL„„?yen Personen moesten worden kSnfk iPe obauffeur, die aanvan- vrijd Een6^: 1°"^ w°rdan be" de 42-jarige H g*G etende dame liep vrij ernstige v hoofd en benen. uit Overdinkel, erwondingen op aan Op het ogenblik, dat Ho bus de andere wilde onge Passeren, week eerstgenoemde bus uit voor een der. Daardoor raakte de wagen Te Je op het linkerweggedeelte. Na aanvan kelijk een eind op de berm te hebben" gereden, botste hij tegen de boom. De bus is nagenoeg geheel vernield. De - achtendertig-jarige mevrouw Brooijmans-De Wit uit St. Annaland is °P de rijksweg tussen Halsteren en Tho- len in volle vaart met haar auto tegen een boom gereden. Zij werd uit de wa gen geslingerd en liep zware verwondin gen op. Zij is in het Algemeen Burger gasthuis te Bergen op Zoom overleden. Mevrouw B. was moeder van zeven kin deren. Maandagmorgen is de zeventig-jarige heer Jelle Langeraap, toen hij voor zijn woning aan de Leeuwarderweg te Sneek fle straat overstak, door een personen auto aangereden en zwaar gewond. In het St. Antoniusziekenhuis is hij enkele "fen later aan de opgelopen verwon- 0lngen bezweken. In de Vondelstraat te Nijmegen is het Jheisje A. H. L. Weys door een vracht auto overreden. Het kind is later in het vanisiusziekenhuis overleden. Op de Tongerenseweg bij Epe is yaandagmiddag de achtenzestig-jarige mevrouw Kouw-Klaassen aangereden door een militaire vrachtwagen. Onge ler een half uur later is zij overleden aan een schédelbasisfractuur. Mevrouw E°uw, die de weg wilde oversteken haar haar woning, liet eerst een auto bus passeren, maar bemerkte te laat "at inmiddels van de andere kant de vrachtauto naderde. t ^ïaandagavond is op de Mauritslaan a Beek (Z.-Limburg) een ongeveer brk"'6n-jarige jongeman met zijn horSfiets gesliPt- HIJ sloeg met zijn 2iin tegen de rand van de stoep. Aan ov' Verwondingen is hij ter plaatse Eeden. difPl militair J. Breure uit Dinteloord t 2 Januari door slippen van zijn mo- onrt °p de Zoomweg te Bergen op Zoom richJ een van de tegenovergestelde hanJr8 komende vrachtauto met aan- BurfTJgen soboof, is in het Algemeen de sS»,*Aasthuis te Bergen op Zoom aan gevolgen van dit ongeval overleden. f. NASSER Een 70-tal r.-k. missionarissen en re ligieuzen die in communistisch China gevangen hebben gezeten, hebben de V.N. verzocht een onderzoek in te stel len naar „het gevangenis-regiem en de dwangarbeid" in China, zo verneemt Reuter in Hongkong. Er zijn geeste lijken onder uit Canada, Amerika, Frankrijk, Spanje, Nederland, Duits land, België, Italië en Ierland. Sommi gen hebben vier jaar in China gevangen gezeten, anderen korter. (Reuter) Advertentie Smaak en geur van de koffie worden erbeterd wanneer U ze met BUISMAN zet. Bovendien bespaart U op dure koffie door bet gebruik van BUISMAN. Eigenschappen die over de gehele wereld worden gewaardeerd en waardoor bet gebruik van BUISMAN steeds toeneemt. In negen steden in het Roer-gebied heeft de Westduitse Unie van bouw vakarbeiders gisteren onverwacht de plaatselijke vakbondsleiders afgezet. Daarmee is de communistische invloed in de Duitse vakbeweging een ernstige slag toegebracht. De bond heeft 450.000 leden. Volgens een verklaring van het cen traal bestuur van de bond zijn de plaat selijke leiders niet afgezet omdat zij communist zijn. doch omdat zij hun po litieke overtuiging in conflict lieten ko men met de traditionele politieke on afhankelijkheid der Duitse vakbewe ging. De communisten hebben enige tijd gepoogd de politiek van de vakbond aan de communistische partij aan te passen. Speciale commissies, aldus de bonds- leiding, hebben getracht de communis tische politiek t.a.v. lonen, stakingen en economische politiek tijdens de ver gaderingen van het verbond over te planten op bondsleiders en gedele geerden. De communisten zijn er in ge slaagd een „bolwerk" in de vakbewe- gingsriien in het Roergebied te vor men. Zij schrokken daarbij niet terug voor geweld als het erom ging hun po litiek door te drijven. De maatregel van de vakbond is een antwoord op de recente successen die de communisten geboekt hebben in de be- drijfsraden in twee grote staalindus trieën, waarbij o.a. in de Westfalenhutte in Dortmund een communistische meer derheid in de bedrijfsraad gekozen werd. In plaats van de afgezetten zijn tijde lijk bondsleiders aangewezen tot nieuwe verkiezingen kunnen' worden gehouden. (U.P.) Z. H. Exc. mgr. Leo P. Kierkels C.P., tit.-aartsbisschop van Salamina en voor malig apostolisch delegaat en internun tius in Indië, thans als consultor werk zaam te Rome, zal dit jaar twee belang rijke jubilea vieren. In april zal het 25 jaar geleden zijn, dat hij de bisschops wijding ontving en 22 december is mgr. vijftig jaar priester. Niet alleen de christelijke bedrijfs groepen centrale, maar ook de r.-k. bond van transportarbeiders St.-Bonifatius ziet niet veel heil in een loonopbouw naar een percentage van de besom ming. Vooralsnog kan het bestuur hier in niet anders zien dan een achteruit gang. Van rederszijde wordt dit niet vreemd genoemd, omdat aanvankelijk ook de heer A. de Boon van de Cen trale var zeevarenden niet wilde we ten van een loslaten der vaste gage. Tijdens een gesprek met de redersver eniging is hij echter van mening ver anderd en men acht het niet denk beeldig, dat ook de heren v. d. Wal en v. d. Linden, resp. van de christelijke en katholieke bond, wanneer zij van de reders een uiteenzetting hebben ge kregen over hun oogmerken, hun stand punt zullen wijzigen. Rond de vissershaven te IJtnuiden (Van onze luchtvaartredacteur) ,Pe. „Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El Al", die reeds geruime tijd een wekelijkse vrachtdienst op Amsterdam onderhoudt, zal eind volgende maand daarnaast tevens een wekelijkse passa- giersdienst tussen Tel Aviv en Schiphol openen. Iedere maandag wordt van Tel Aviv, via Wenen en Amsterdam, naar Londen gevlogen en daags daarna keert het vliegtuig langs dezelfde route terug. El Al, aldus heeft de directeur voor Nederland van de Israëlische lucht vaartmaatschappij meegedeeld, heeft niet alleen besloten Schiphol aan zijn vliegschema toe te voegen omdat er voldoende belangstelling voor vluchten tussen Tel Aviv en Amsterdam blijkt te bestaan, maar tevens omdat Neder land een van de weinige landen, zo niet het enige is, dat het landingsrecht voor alle buitenlandse maatschappijen vrij wel zonder beperking openstelt. Mede als gevolg hiervan zal volgend jaar, wanneer El Al met drie Bristol Brittan- nia's enkele transatlantische lijnen naai de V.S. zal openen, Schiphol een van do Westeuropese luchthavens zijn vanwaar de Israëlische vliegtuigen dan non-stop naar New York zullen vliegen. De mantel op deze fototot on der aan toe met knopen gesloten iets wat de vrouwen zal aan staan, die houden van een „be schermende" mantel werd dezer dagen getoond in Düsseldorf toen de Nederlandse confectie er tij dens de internationale dameskle- dingbeurs, de vermaarde Igedo, voor het voetlicht trad. Het was de, vijfde maal, dat de Nederland se modefabrikanten gezamenlijk hun produkten toonden, maar voor het eerst waren ditmaal niet al leen dt Duitse detaillisten er als bezoekers, ook de vak- en dagblad pers was bij de shows aanwezig. De vaderlandse mantels en tail leurs zijn onze Oosterburen wel bekend en hebben een goede re putatie. Voor de japonnen moet die reputatie nog worden opge bouwd. Uit de Duitse perscom mentaren blijkt waardering voor de Nederlandse materialen en de goede afwerking. Veel belangstel ling was er voor de vederlichte plastic regenjassen en natuurlijk voor de superieure leren jasjes, die altijd onze paradepaardjes zijn en overal ter wereld worden be wonderd. De uitwisseling van Duitse en Nederlandse kleren is zowat ge lijk. In de eerste negen maanden van het vorig jaar voerden wij voor 7.6 miljoen gulden naar West-Duitsland uit en kwam hier voor 8.7 miljoen gulden aan Duit se kleren binnen. Mijn neefje Hans wilde laatst weten wat een Fari zeeër was. „Een Farizeeër," zei ik, „is een opschepper, een bluffer, een man, die zich beter voordoet dan hij in werkelijkheid is." Toen hij dat had ver werkt. lag zijn volgende vraag voor de hand: „Wat is een tollenaar?" En daar zat ik dan even mee. Want evidente slechteriken zijn heel ge makkelijk aan te duiden, maar de goedheid is veel moeilijker te vatten. En vooral als het dan nog de ietwat gecamoufleerde goedheid be treft. „Een tollenaar", antwoordde ik dus wankel, „is een goeie zondaar." En daar begreep Hans dan niet veel van. Ik trouwens ook niet. Maar ontleed hem maar eens in een paar woorden, de tollenaar. „Zou jij een tollenaar willen wezen?" vroeg Hans. „Ik geloof het wel," antwoordde ik voorzichtig. „Die Farizeeër niet," stelde hij, „die zei: Heer ik dank U dat ik niet ben als deze tollenaar." „Juist," zei ik. „Die Farizeeër was een grote schurk." En daarmee achtte ik het gesprek geëindigd en de kwestie afdoende ge regeld. Maar Hans niet. „Weet je wat ik zeg?" vroeg hij. „Nee," antwoordde ik. „Ik zeg." zei hij ferm, „Heer ik dank U dat ik niet ben als deze Fari zeeër (Van onze Haagse redacteur) Over de financiële manipulaties bij de N.V. Commerciële Bank wordt te Den Haag nader vernomen, dat de overhe veling van gelden van de Algemene Ex ploratie Mij. naar deze bank betrekking zou hebben gehad op een aandelenpak ket ter waarde van minstens 250.000. Deze aandelen, in het bezit van de AEM, zouden door de N.V. Commerciële Bank, waar ze in bewaring waren, gebruikt zijn ter dekking van de eigen debetpo sitie. Zoals eerder werd bericht, hadden de Commerciële Bank en de AEM gro tendeels hetzelfde bestuur. De vermelde manipulaties, aan te merken als verduistering, zouden ge- schied zijn met medeweten van de vroe- gere directeur, mr. C. J F v H en de commissaris der bank, ir. L. J.' M. F. Verder is er sprake van valsheid in geschrifte. De twee leidinggevende figuren zouden namelijk processen-ver baal hebben vervalst van aandeelhou dersvergaderingen. Met behulp van stro mannen konden aldus besluiten worden genomen, strijdig met het belang van de aandeelhouders. De twee verdachten schijnen zich in deze manipulaties begeven te hebben om hun aansprakelijkheid voor een ver keerd beheer te camoufleren; dat zij er persoonlijk baat bij hebben gehad, is tot nu toe niet gebleken. Een geldboete van vijfhonderd gul den, subs, zestig dagen hechtenis, eiste maandag de officier van justitie bii de Maastrichtse rechtbank tegen een 44- jarige ingenieur uit Obermaubach (D.). Verdachte had recepten van Duitse artsen vervalst om daarop morfine los te krijgen in diverse apotheken. In apotheken te Heerlen, Sittard en Vaals lukte de opzet van de Duitse ingenieur, ondanks het feit, dat deze recepten niet voldeden aan de opiumwet. De officier van justitie betreurde het, dat narcotica blijkbaar gemakkelijk te krijgen zijn. Geen wonder, dat de han del in verdovende middelen nog steeds omvangrijk is. Bij de strafbepaling hield de officier rekening met het feit, dat verdachte de morfinepreparaten niet had verspreid, maar enkel en al leen voor zichzelf had aangewend. was maandag weinig te beleven. De stakende vissers houden zich aan het j parool de „kant schoon houden". De 1 treiler Klaas Wijker IJm 85, die m re paratie was, lag maandag onder stoom. Dinsdag wil men proberen naar zee te gaan, doch de meesten zien hierin al leen maar de normale gang van za ken: Bemanning opioepen en wil zij niet varen, dan heeft de reder het recht tot ontslag over te gaan. Insiders in het visserijbedrijf zien j in deze staking de nekslag voor de treilvisserij. De bemanningen zoeken I elders werk en daarbij blijft het merkwaardig, dat verschillende vissers overstappen op een logger en dan kennelrk ineens hun bezwaren tegen net systeem van een percentageloon overboord gooien. De treilervloot wordt nog verder ontvolkt. De Zuidzij van de vissershaven liet tjokvol schepen, j soms drie, vier rijen dik. „Laat Kat- wijk zich maar niet - druk maken over een eigen haven. Nog even, dan kunnen ze die van ons cadeau krij gen", merkte een walschipper maan dag niet zonder ironie op. De bij het N.V.V. aangesloten vislos- sers hebben maandagmiddag tijdens een vergadering de situatie besproken, die zal ontstaan als tijdens het con flict een of meer trailers naar zee gaan. Zo dit vertrek de goedkeuring weg draagt van de redersvereniging en van de erkende bonden, dan zullen deze schepen bij binnenkomst normaal ge lost worden, al zullen de N.V.V.-ers te voren eerst nog spreken mét hun col lega's van de andere erkende bonden, opdat één gedragslijn bepaald wordt. Gaat een schip zonder goedkeuring en op gewijzigde voorwaarden naar zee, da- zullen zij niet lossen. Ongenode gasten hebben zaterdag nacht een bezoek gebracht aan de woning gelegen achter een slagerij aan de Beukelsdijk. Een geldkistje, inhoudend ongeveer tweeduizend gul den N, ln de schaduw vpn de Westertoren in Amsterdam staat het pand Prinsen gracht 263, waar Anne Frank tijdens de oorlog haar dagboek schreef. Door een gelukkige omstandigheid zal het huis (geheel links) niet gesloopt worden. ?5 De rijksuniversiteit te Utrecht heeft iu West-Berliin een collectie papyri aangekocht, welke fragmenten van ver schillende tot dusver onbekende Griek se, Egyptische en Koptische geschrif ten bevat. Het is nog niet met zeker heid vastgesteld, waar en wanneer deze papyri gevonden zijn. Wel is komen vast te staan, dat ze reeds vóór de tweede wereldoorlog in Egypte aangekocht werden door de Duitse hoogleraar Carl Schmidt, die ze naar Berlün meenam voor een nader onderzoek. De onver wachte dood van de geleerde op 17 april 1948, verhinderde hem aan zijn belang rijke vondst bekendheid te geven. Zo bleven de geschriften in particulier be zit te Berlijn, waar ze in een sieraden- kastje de bombardementen doorston den, zonder dat vakgeleerden van hun bestaan op de hoogte waren. De Utrechtse hoogleraar in de godge leerdheid, prof. dr. G. Quispel, ontdekte in Cairo het adres van de bezitter, waarop onderhandelingen volgden die tot aankoop van de kostbare hand schriften hebben geleid. Een voorlopig onderzoek heeft uit gewezen, dat zich in de collectie een groot aantal tamelijk uitvoerige frag menten van bijbelse geschriften, in de Griekse en Koptische taal bevindt. Vol gens prof. Quispel zijn enige stukken uit de psalmen zeer bijzonder. Zij wer den geschreven in het Achmimische dialect der Koptische taal en dateren uit het begin der vierde eeuw na Chris tus. Zij zijn, volgens prof. Quispel, wel haast de oudste getuigen van de Kop tische bijbelvertaling en worden door de specialisten op dit gebied om ver schillende redenen van grote betekenis geacht. Ook is er een Grieks fragment uit het boek Genesis. Gedeelten van het Nieuwe Testament zijn tot dusver r.og niet in de verzameling aangetrof fen. De collectie bevat tevens gedeelten van uit het Grieks vertaalde geschrif ten der oud-christelijke letterkunde die bepaalde leemten aanvullen of het be staan van geheel onbekende geschrif ten aan het licht brengen. Enige papyri bevatten de mededelingen over de le gendarische vogel Phoenix, welke aan reeds bekende gegevens uit de Papyrus Ryland 72 en de Papyrus Wessely 270 nieuwe details toevoegen. Een aantal andere papyri geeft een beschrijving van de geboorte van Christus, die aan het bekende, apo- kriefe boek „Proto-evangelium van Jakobus" ontleend schijnt te zijn. De ze papyri voegen evenwel bijzonder heden hieraan toe welke, aldus prof. Quispel, in geen enkele andere bron te vinden zijn. Prof. Quispel acht van groot belang een vijftal bladzijden uit een „Geschie denis van de aartsvader Jozef". Deze is volgens prof. Quispel geheel onbekend. Voorts heeft men vijf pagina's aan kun nen kopen uit de verloren „Handelin gen van Andreas". De apostel Andreas genoot in de Oosterse kerk der middel eeuwen een bijzondere verering, om dat men aannam dat hij de eerste bis schop van Constantinopel was geweest, een concurrent van de apostel Petrus, die, aldus prof. Quispel, door de tradi tie met Rome in verbinding gebracht wordt. De talrijke middeleeuwse geschriften over Andreas zijn ten dele bewerkt van de apokriefe „Handelingen van An dreas" die, naar in wetenschappelijke kringen wordt aangenomen, tegen het einde der tweede eeuw geschreven zijn en op enkele fragmenten na verloren zijn. De thans gevonden bladzijden, welke beschrijven, hoe een soldaat zijn uniform uittrekt als hij zich tot het christendom bekeert, bieden een vol ledige en onbekende episode uit dit oude geschrift en bevestigen het ver moeden, zo meent prof. Quispel, van de geleerde R. A. Lipsius, dat „de Hande lingen van Andreas" een ketterse inhoud hadden. De gehele collectie zal worden uitge geven in de reeks van publikaties van de theologische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht. Advertentie Ieder, die met de uitvoering der so ciale verzekeringswetten heeft te maken, weet, dat het uiterst moeilijk is de bij kans onafgebroken stroom van wetten, besluiten, beslissingen e.d. in zijn loop te volgen.. De bronnen, waaruit dit alles kan worden geput, staan lang niet iedereen ten dienste, Doch ook al is dit wel het geval, dan kost het nog onevenredig veel tijd uit die overvloed van materiaal het belangrijke te vergaren. De Federatie van Bedrijfsverenigingen, de Rijksverzekeringsband en de Ver- eeniging van Raden van Arbeid geven thans een tweewekelijks documentatie- orgaan met actuele berichtgeving op het gebied der sociale verzekering, zoals de parlementaire behandeling van wets ontwerpen, aankondiging van wetten, besluiten en beschikkingen, rechterlijke uitspraken en literatuuroverzichten. (Van een verslaggever) Het oude pand Prinsengracht 263 bjj de Westermarkt in Amsterdam zal niet worden gesloopt. De eigenaresse, de confectiefabriek N.V. Berghaus, die het voornemen had om ter plaatse, na het amoveren van nog een aantal panden, een nieuwe vleugel van haar bedrijf te stichten, heeft van dit plan afgezien. Het bleek, dat vestiging van ateliers en magazijnen aan de smalle gracht on overkomelijke verkeersproblemen met zich zou brengen. Een aanbod van de gemeente voor vestiging van een be langrijke uitbreiding aan de rand van de stad is daarom aanvaard. Het heeft de laatste tijd bij de directie van het bedrijf storm gelopen met verzoeken om inlichtingen over de voorgenomen sloping van het pand Prinsengracht 263. waar het joodse meisje Anne Frank tijdens de bezetting met haar ouders was ondergedoken en waar zij haar beroemd geworden dagboek „Het Ach terhuis" schreef. De familie Frank verbleef met een andere familie in het achterhuis, dat op ingenieuze wijze van de kantoor ruimten was gescheiden. Dit heeft toch niet kunnen verhinderen dat alle be woners bij een inval door de S.D. in 1944 werden gegrepen. Anne Frank en haar moeder stierven in het concentra tiekamp. Alleen haar vader overleefde de marteling. Het dagboek, dat het joodse meisje had geschreven, werd door vrienden in een prullemand van het door de Duitsers geplunderde ach terhuis teruggevonden. Na de bevrijding werd het gepubli ceerd. Het buitengewone succes, ook in het buitenland, toonde aan dat het eer lijke en daardoor aangrijpende verhaal van de belevenissen der achterhuis bewoners het zuiverst de tragiek van de oorlog en de vervolgingen weer gaven, getuige ook het succes dat een toneelbewerking van het boek thans in New York heeft. Teneinde de sfeer van het stuk zo scherp mogelijk te tekenen hebben de Amerikaanse producers van het toneelstuk indertijd duizenden foto's laten maken van het achterhuis, waar nog veie herinneringen aan de onderduiktijd te vinden zijn. Bijna da gelijks komen brieven uit alle delen van de wereld op dit adres aan. Ook melden zich nog steeds bezoekers. Nadat de heer Frank het huis had verkocht aan het confectiebedrijf kwam het leeg te staan. Zeer velen zagen met angst de dag naderen, dat dit onver vangbare reliek van een der meest tra gische perioden uit de geschiedenis van de stad en van het land verloren zou gaan. Onlangs wendde zich nog de vereni ging „Amstelodamum" tot het bedrijf met een pleidooi voor behoud. Ook uit het buitenland werd de directie regel matig door belangstellenden opgebeld. Het feit, dat het sloopgevaar thans ia afgewend, zal velen in binnen- en bui tenland met vreugde vervullen. De di rectie van het bedrijf heeft bovendien de vereniging „Amstelodamum" aange boden om een bestemming voor het pand vast te stellen. Zoals bekend ia reeds verschillende malen een pleidooi gevoerd om in het huis een museum te vestigen. Voor een en ander geldt echter altijd nog het beding, dat het bedrijf zich het recht voorbehoudt om toch weer haar rechten op het pand te doen gelden ala zakelijke overwegingen dit noodzake lijk mochten maken. Men voegde ona hier echter aan toe, dat zulks niet spoe dig te verwachten is, gezien het aanbod aan „Amstelodamum". In verband met de omstandigheid dat jhr. mr. W. C. Hooft Graafland wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op 31 augustus van dit jaar zijn functie als directeur van de Coöp. Raiffeisenbank te Utrecht zal neerleg gen. heeft het bestuur dezer dagen tot diens opvolger benoemd de heer mr. J. Schreuder te Amsterdam, thans werk zaam bij de hoofdbank van de Neder- landsche Bank als algemeen procuratie houder en hoofd van de afdeling dis conto. De heer Schreuder zal op 1 juli a.s. in functie treden. Hij is 40 jaar oud. aldus wordt medegedeeld in de Raiffei- senbode.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5