Op dood spoor Plan tot vorming van een atoom gemeenschap Monnet ontvouwt zijn zienswijze in Parijs Prof. Romme vraagt waarborg tegen discriminatie KNOEDEL-KAMPIOEN f Indonesische delegatie zal vrijdag naar Djakarta gaan VERBAZING IN OTTAWA Prinses Margriet wordt 13 jaar CANADA levert Egypte drie lestoestellen aan Naar het voorbeeld van de K.S.G. T oelageregeling rijkspersoneel iNimêm Tweede trekking SUS 2 P.SII-minister in kabinet-Harahap wil aftreden 46-urige werkweek bij de A.K. U. Waarom levering niet opgeschort? Radarspecialist in VS. vermoord Het weer Iets kouder WOENSDAG 18 JANUARI 1956 79sfe JAARGANG No. 26503 Indische autoriteiten: Er zijn geen missie zusters in In-dié nodig IMpI Voor ploegendienst en onregelmatige dienst Indiërs veroorzaken incidenten in Goa Woonhuis naar Waalwijk Het huwelijk van prinses Elisabeth van Luxemburg 144 kartels in onderzoek Tijdens Kerstnacht in China Zusters met geweld naar nachtclubs overgebracht Geheime documenten verdwenen M0T0R BR0MFIETSKLED1MG Kouder BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIIblAKIbk 48 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weioeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds teL 21544. Niemand zal ontkennen, dat het Nederlandse volk in de loop der na-oorlogse jaren op het ge bied van de onderhandelings- en con ferentiemethodes der Indonesiërs nogal wat gewend is. Grote verrassingen sche nen op dit gebied dan ook vrijwel uit gesloten, want ervaring is ook in de diplomatie de beste leermeesteres. Dat vrijwel iedereen tóch nog over de abrupte wijze, waarop de Indonesiërs de jongste conferentie hebben laten ein digen, of misschien juister: hebben la ten doodlopen, zijn verwondering zal moeten uitspreken, betekent, dat Dja karta het deze keer wel héél bont moet hebben gemaakt. Het verloop der on derhandelingen, welke, de voorbespre kingen meegerekend, een kleine twee maanden hebben geduurd, is zó verwar rend geweest en kenmerkte zich van de zijde der Indonesiërs door zulke po litieke grilligheden en diplomatieke grof heden, dat men werkelijk voor het ge duld en de lankmoedigheid, die de Ne derlandse delegatie heeft betoond, res pect moet hebben. Van het begin der onderhandelingen af, tot het onverwachte einde toe, kreeg men de indruk, dat de Indonesiërs met de Nederlanders een spel bedreven, dat in de verste verte niet tot doel had, tot een redelijke overeenstemming te komen, maar slechts eigen politieke doel einden nastreefde om het leven van het wankele kabinet-Harahap nog en kele maanden te rekken. Waar het de Indonesische delegatie in wezen om ging was de kwestie Nieuw Guinea in het gesprek betrokken te krijgen. Dit is haar slechts zeer zijdelings gelukt. Dja karta weet thans ook precies, welk het Nederlandse standpunt is ten aanzien van de in Indonesië gevestigde belangen. Een overeenkomst is er intussen niet en komt er hoogstwaarschijnlijk ook niet. maar een volgende Indonesische rege ring zal, wanneer dezelfde financiële problemen ter sprake komen, voort bouwend op het thans besprokene, dood leuk nieuwe concessies eisen. Men doet dan net eender, als met het in augus tus 1954 tot stand gekomen protocol, dat nooit werd geparafeerd. De met zo'n onbegrijpelijke haast en activiteit in november begonnen be sprekingen zijn dus doodgelopen. Onze lezers weten, dat wij van den beginne af aan als onze mening hebben uitge sproken dat deze conferentie, gezien de zwakke positie van het kabinet-Hara hap, geen concrete resultaten kon op leveren. Zelfs al zou de conferentie tot resultaten leiden, dan nog was het vrijwel zeker, aldus stelden wij, dat ze door het Indonesische parlement niet goedgekeurd zouden worden. De ver kiezingen hebben immers uitgewezen, dat het kabinet-Harahap zo wankel staat en derhalve over zo weinig ge zag beschikt, dat men het nauwelijks als een serieuze partij bij de onderhan delingen kon beschouwen. Als de gehe le gang van zaken niet zo triest was. zou men over de schertsvertoningen van deze Indonesische show-delegatie Kunnen lachen. Laten we heel in het kort de voor naamste gebeurtenissen der laat ste maanden in de herinnering terug roepen. De regering-Harahap liet in november j.l. duidelijk blijken, dat zii het op hoge prijs zou stellen on derhandelingen met Nederland te ope nen ter bereiking van een verbetering in de wederzijdse betrekkingen. De Nederlandse regering antwoordde, dat zij zoals steeds verbetering der betrek- kingen zou toejuichen, maar dat zij het door Djakarta gekozen moment alles behalve gunstig achtte. In de Ver. Na ties stond men op het punt de kwes tie Nieuw Guinea nog eens te bekijken en de regering-Harahap hing, dat bleek wel uit de resultaten der algemene ver kiezingen, aan een zijden draadje. Ook president Soekarno voelde niets voor de opening van onderhandelingen met Nederland. Aan de vooravond van het vertrek van de ambassadeur in bijzon dere missie, Utoyo Ramelan, hield Soekarno in Bandoeng nog een scherpe rede, waarin hij o.a. zeide dat bui tenlandse mogendheden lees: Ne derland op vernietiging van Indone sië aanstuurden. Gewenst of niet ge wenst, er verscheen op Schiphol plot seling een glimlachende ambassadeur in bijzondere missie, Utoyo Ramelan, die in Den Haag onmiddellijk een enor me activiteit ontwikkelde, ter voorbe reiding van een conferentie op minis terieel niveau. Na vele ups en downs kwam er tenslotte een agenda tot stand. Of de Nederlandse regering zelf veel fiducie in de onderhandelingen had heb ben wij van het begin af aan betwij feld. Zij werd hiertoe min of meer door de Indonesiërs geprest. Gelukkig wist minister Luns de Ver. Naties* tot een weinig zeggende uitspraak te brengen, welke niet ongunstig was voor Neder land. Bovendien hield de Nederlandse regering inzake Nieuw Guinea vast aan haar standpunt, dat over de s t a t u s dus de Nederlandse soeveremit e it ver dit gebied, niet kon worden gesproken. De agenda, waarover op ministerieel niveau zou worden geconfereerd, stond uit de volgende vier punten. 1. Bespreking van het Indonesische Voorstel tot vervanging van het op tien augustus 1954 tussen Indonesië en Ne derland gesloten protocol en daaroil behorende briefwisseling door een nieuw protocol en andere overeenkom sten; 2. Bespreking van het Indonesische voorstel tot vervanging van de bestaan de financieel-economische overeenkomst door een of meer nieuwe overeenkom sten en de methoden die daartoe zou den kunnen leiden; 3. Bespreking van bepaalde vraag stukken betreffende Nieuw-Guinea met dien verstande dat ten aanzien van de soevereiniteit iedere partij haar eigen standpunt handhaaft; 4. Andere aangelegenheden dan in de voorgaande agendapunten genoemd, Welke door een der partijen van belang Worden geacht voor de betrekkingen tussen beide landen. (Vervolg op pagina 5). De Indische autoriteiten hebben in- feisvergunningen geweigerd aan drie Oostenrijkse missiezusters van de „Ko ningin der Apostelen"-orde, die speciaal voor werk in Indië zjjn opgeleid, aldus meldt het katholieke nieuwsagentschap «athpress. v* Indische autoriteiten verklaarden dis oIflgeri.n8 met te zeggen dat in In- geen missiezusters nodig zijn. JEAN MONNET Gisteren is in Parijs de eerste confe rentie begonnen van het Comité van Actie voor de Verenigde Staten van Eu ropa. De oud-president van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, de Frans man Jean Monnet, die het comité ver leden jaar ook heeft opgericht, werd eenstemmig tot voorzitter gekozen. Het comité bestaat uit leiders van de gro te politieke partijen en de vakbonden uit de zes landen van het z.g. „Kleine Europa". Aan de conferentie, die ook vandaag nog zal worden voortgezet, ne men van Nederlandse zijde deel de Ka merleden Romme, Burgers en Bruins Slot en de vakverenigingsleiders Al- bers, Oosterhuis en Hazenbosch. Het doel van de conferentie, zo zette Jean Monnet in zijn openingsrede uiteen, is te beraadslagen over methoden om te komen tot Europese samenwerking op het gebied van de opwekking van atoomenergie voor vreedzame doelein den. De afgevaardigden zijn het er gis termorgen in grote lijnen wel over eens geworden, dat er een Europese atoom gemeenschap moet komen. Monnet was van mening, dat het uitvoerend orgaan van een dergelijke gemeenschap contro lerende bevoegdheden moet bezitten. Hij gaat ervan uit, dat de benodigde grondstoffen, voornamelijk verrijkt ura nium, eerst uit de Verenigde Staten en later uit Engeland betrokken moeten wor den. Die landen zullen de zekerheid wil len hebben, dat de afgestane materia len niet worden misbruikt voor het ver vaardigen van atoomwapens. Zij zullen vermoedelijk wel bereid zijn dit recht van toezicht over te dra gen aan een gemeenschappelijk Eu ropees orgaan, waardoor volgens Monnet wordt voorkomen, dat Europa in een soort „vazallenpositie" ten op zichte van Amerika en Engeland komt. Monnet wees er verder op,_ dat de beraadslagingen van het comité van ac tie op geen enkele wijze ingaan tegen of een doublure vormen van hetgeen de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking of de Brusselse commissie van experts thans onderne men. Het plan van Monnet voorziet in de verstrekking van een soort van be- drijfsvergunning aan de te bouwen atoomcentrales. Bij (le discussie van het plan wees de Nederlandse afgevaardigde prof. Rom- jne er op, dat het noodzakelijk was dat het uitvoerend orgaan uitdrukkelijk verplicht zal zijn, die be- arijtsvergiuininj. te verstrekken aan eiKe onderneming, die aan bepaalde voorwaarden voldoet, zodat er nimmer S?.'wi„2i5 kunnen zijn, en zelfs nooit de verdenking ZOu kunnen opkomen, van discriminatie tegen een land of tegen eeü onderneming ten gunste van een ander land ot een andere onderneming. Het Comité van Actie splitste zich gistermiddag m twee commissies ad hoe: een redactie-commissie, belast met het opstellen van een resolutie over de toekomstige Europese samenwerking op het gebied van atoomenergie, en een financieel-admmistratieve commis sie, die een begroting voor het Comité van Actie moet uitwerken. Dit comité zal namelijk op een per manente basis worden geplaatst, met de oprichters als permanente leden, en het zal de beschikking krijgen over een klein secretariaat te Parijs. De financiële commissie bestaat uit zes leden, onder wie de Nederlandse afgevaardigde Albers, vertegenwoordi ger van de K.A.B. In de redactiecommissie, die uit twaalf leden bestaat zit als enig Neder lands lid prof. Romme. De resolutie, die door deze commis sie wordt uitgewerkt, zal hoogstwaar schijnlijk voor een groot deel bestaan uit algemene politieke richtlijnen voor de integratie op atoomgebied, en slechts een minimum aan technische opmer kingen bevatten. Algemeen wordt ver wacht, dat zij de oprichting van een Europese gemeenschap voor atoom energie met een beperkt aantal supra nationale bevoegdheden zal aanbeve len, maar dat de uitwerking van deze aanbeveling in praktische termen aan de zes regeringen zal worden overge laten. De resolutie zal vermoedelijk ook een uitnodiging aan andere Europese lan den in het bijzonder aan Engeland bevatten, om zich bij de nieuwe Euro pese gemeenschap aan te sluiten of er zich, als dat niet mogelijk is, nauw mee te associëren. (A.N.P.) De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen een cir culaire gericht, waarin hij wijst op de verwachting, dat binnenkort een wijzi ging van het bezoldigingsbesluit zal tot stand komen betreffende een toelage- regeling voor ploegendienst en onregel matige dienst van rijkspersoneel. Deze nieuwe artikelen van het bezol digingsbesluit openen de mogelijkheid aan nader aan te wijzen ambtenaren of groepen van ambtenaren een toelage toe te kennen bij arbeid in ploegendienst of voortdurende onregelmatige dienst. Deze regeling heeft tot doel om, bij een overigens normale arbeids duur, indien aan bepaalde voorwaar den zal zijn voldaan, een vergoeding te verlenen voor het uitoefenen van de functie op niet gebruikelijke uren. In dien niet gesproken kan worden van een normale arbeidsduur, gelijk bijvoor beeld bij een nevenfunctie het geval is. is de regeling niet van toepassing, m dit verband zij ook opgemerkt, dat door de in het leven te roepen toelageregeling de overwerkregeling niet wordt aan getast. Toepassing daarvan blijft moge lijk voor zover door verlenging van de arbeidsduur arbeid wordt verricht bui ten de diensttijden, zoals deze in het dienstrooster of op andere wijze zijn vastgelegd. De minister heeft de gemeentebestu ren in overweging gegeven, indien per soneel in dienst van gemeente in ploe gendienst of in onregelmatige dienst werkzaam is, totstandkoming van een overeenkomstige voorziening te bevor deren, dan wel de bestaande regeling voor het personeel van de gemeente aan de hand van de ontworpen rijks regeling te doen herzien. Een groep van veertig Indiërs heeft eergisteren op Portugees gebied een jeep van de grenspolitie van Goa be schoten en in brand gestoken. Een der inzittenden werd gewond. De aanvallers waren de Indische grens overgestoken en hadden een aanval uit gevoerd op verschillende gebouwen. Eerder was bij de grenspost Chandel een aanval gepleegd. De Indiërs werden verdreven door Portugese grenspolitie, nadat zich een vuurgevecht ontwikkeld had. (UP) Bij de tweede trekking van de SUS 2 liefdadigheidsloterij werd notaris A. J. W. Kropman uit Delft bij de bekend making voor de KRO-microfoon geas sisteerd door zijne hoogheid Prins Nil- les 2, Prins Carnaval van Bergen op Zoom. De bekendgemaakte nummers geven recht op de volgende prijzen: D 206.992, woonhuis: de heer Van Dongen, Waalwijk; D 369.183, televisie toestel: mej. W. Coster, Den Haag; D 212.107, bromfiets: de heer Wiering, Apeldoorn. Voorts B 154.227 mantelkos tuum, C 25.435 rijwiel, A 60.791 rijwiel, D 160.828 televisietoestel, A 302.233 naaimachine, B 205.420 scooter. De volgende trekkingen zijn op zater dag 21, zondag 22 en dinsdag 24 januari. Bij bloemist Van Dongen te Waalwijk, die op het lot D 206.992 een woonhuis ter waarde van 20.000 of goederen had gewonnen, heerste dinsdagavond begrijpelijk grote vreugde. In een ge zin van vijf kinderen tussen de 26 en 19 jaar, van wie er twee reeds ge ruime tijd verloofd zijn, komt een woonhuis wel uitermate van pas. Het lot is op het nippertje gekocht. De heer Van Dongen had er al twee, maar zondag nam hij na de mis nog maar een derde. Je kon immers nooit weten! Toevallig is het, dat zijn a.s. schoonzoon een lot heeft met een nummer, dat juist één cijfer hoger is. Na het bekend worden van de ge lukkige winnaar stond de telefoon niet stil. Vele vrienden en kennissen, zelfs stadgenoten verblijvend in Groningen, Rotterdam en Oldenzaal, feleciteerden de winnaar. Het hof van Luxemburg heeft mede gedeeld, dat prinses Elisabeth van Lu xemburg, de 32-jarige dochter van de groot-hertogin en prins Felix, op 9 mei te Luxemburg in het huwelijk zal tre den met prins Franz Ferdinand von Hohenberg, de oudste kleinzoon van aartshertog Ferdinand, wiens geweld dadige dood in Serajewo een der oorza ken van de Eerste Wereldoorlog vormde. Momenteel zijn in onderzoek 144 kartelregelingen, waarvan 100 prij- zenkartels in de industrie. Van de resterende 44 gevallen waren 5 kar tels (farmaceutische handelsconven tie, radiobranche, melklevering aan Amsterdamse kruideniers, kerftabak en samenwerking bouwbedrijf) aan de commissie bedrijfsregelingen voor- gelegd. 8 andere, waaronder het haarden- en kachelbureau, het cen traal bureau voor de rijwielhandel en plaatselijke slagersafspraken, zijn reeds door de commissie afgedaan. De overige 31 gevallen waren nog in het eerste stadium van departe mentaal onderzoek. Enige hiervan komen op vrij korte termijn In aan merking voor een formele procedure. De Indonesische minister van Sociale Zaken. Sudibjo, wil aftreden, omdat de regering-Harahap de Nederlands-Indo nesische conferentie niet heeft beëin digd, maar bekend heeft gemaakt haar als geschorst te beschouwen. Sudibjo is lid van de Partai Sjarikat Islam Indonesia, de P.S.I.I., de kleinste Mohammedaanse partij in de regerings coalitie. Sudibjo deelde vandaag mee, dat hij het bestuur van P.S.I.I. zal ver zoeken hem toe te staan uit de regering te treden. De voorzitter van de P.S.I.I., Kartawainta, deelde vanmorgen mee, dat hij het standpunt van minister Su dibjo deelt, maar dat hjj het partijbe stuur er over zal laten beslissen. Naar het A.N.P. van Indonesische zijde in Genève verneemt, ligt het in de bedoeling, dat de leden van de In donesische delegatie, de ministers Anak Agung gde Agung. Sumitro, Leimena en Rum, vrijdag a.s. per vlieg tuig naar Djakarta zullen vertrek ken voor het uitbrengen van rap port aan de Indonesische regering over de besprekingen met Ne derland. De adviseurs van de Indone sische delegatie en de leden van dë staf zullen in Genève blijven. De Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, die gister middag in Genève is aangekomen, heeft besprekingen gevoerd met de leden van de Indonesische delegatie. Hij zal over enkele dagen naar Nederland terugke ren. In Djakarta heeft de in de oppositie zijnde nationalistische partij, de P.N.I., een verklaring uitgegeven, waarin het aftreden van het huidige kabinet wordt geëist. De P.N.I. spreekt zich uit voor de vorming van een zakenkabinet, welks Naar eerst nu in Vaticaanstad bekend wordt, heeft de communistische over heid van de Chinese stad Zi Ka Wei 1 de inwonende christenen tijdens de Kerstnacht gedwongen aan. de feestvie ring in nachtclubs deel te nemen en ze vervolgens een Nachtmis bij laten wonen, waarvan de bedienaren de ge lovigen hoogst verdacht voorkwamen. Zo werden de Zusters Karmelietessen ¥ïïn. St. Joseph-klooster te Zi Ka Wei op Kerstavond omstreeks half tien, toen zij gezamenlijk het koorgebed baden, door de politie gedwongen mee te gaan naar openbare danslokalen en nachtclubs van minder allooi, ondanks hun heftige protesten. De politie voer de aan dat de zusters maar één plicht hadden en dat die bestond in de deel neming aan de openbare vermakelijk heid. Bij hun terugkeer in het klooster was juist een priester gearriveerd, die de Nachtmis kwam opdragen. De zus ters weigerden echter de H. Mis, op gedragen door deze „priester", bij te wonen en de H. Communie uit zijn handen te ontvangen. (K.N.P.) enige taak zou zijn de formatie van een nieuw parlement op de grondslag van de onlangs gehouden algemene verkie zingen. President Soekarno heeft gisteren in een toespraak tot leidende figuren in de nationalistische, de communistische en de socialistische partij nogmaals be toogd dat samenwerking van de confes sionele, nationalistische en communis tische politieke groeperingen in Indo nesië zeer wel mogelijk is. Volgens politieke waarnemers wor den er thans pogingen gedaan om te komen tot het vormen van een coalitie regering, bestaande uit de nationalis ten, de Masjumi en de Nahdatul Ulama. Maar zelfs indien een dergelijke coa litie van de drie grootste partijen, zo als deze na de verkiezingen uit cte stem bus zijn gekomen, niet mogelijk zou zijn, bestaat er volgens deze waarne mers weinig kans 'dat de communis ten, die 20 procent der uitgebrachte stemmen op zich verenigden, deel zul len uitmaken van de toekomstige re gering. (ANP) De jongeman op deze foto, de 22-jarige Senichi Okashita, heeft kortgeleden in Tokio, waar hij werkt, de eerste prijs gewonnen in een wedstrijd in het af leveren van knoedels, een geliefde Ja panse lekkernij. Met de vracht, die hjj hier op de schouder torst, allemaal schoteltjes met knoedels, tot een ge wicht van een 25 kg, flitst Senichi Okashita dagelijks op zijn flets door het drukke verkeer van Tokio, op elke rit een veertig schoteltjes vervoerend. Per dag levert hij een driehonderd porties af, ook wanneer het weer in de Japanse hoofdstad zich van zijn slechtste zijde Iaat kennen. Een respectabele prestatie, bekroond met een hoogst merkwaardig kampioenschap! De directie van de AKU en de vak bonden zijn het eens geworden over de invoering van de 46-urige werkweek voor de drieploegendienst in de fabrie ken van de AKU te Arnhem, Kleefse- waard en Rmmen. Teneinde produktie- verlies als gevolg daarvan te voorko men, zijn enkele reorganisaties nodig met betrekking tot personeel en machi nes. Het tijdstip waarop de nieuwe re geling ingaat is daarvan afhankelijk en kan daarom nog niet worden vastge steld. JHj ,i:"C Wi Mm gen is het IS jaar geledenaat Prinses Margriet in Canada geboren werd Ondanks d? ellende, van de bezetting was die dag de vreugde in het 0ezette vadeland groot. Met evenveel vreugae zal Nederland morgen weer de ver jaardag van de prinses vieren. De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Lester Pearson, heeft in zijn land voor een sensa'ie gezorgd door mee te delen, dat zich aan boord van een Egyptisch schip, dat thans van Ca nada op weg is naar Egypte, drie ies- vliegtuigen van het type „Harvard" bevinden. Hi. deelde dit in het Lager huis mee naar aanleiding van geruchten als zou het Egyptische schip een gehei me lading kanonnen en legervoertuigen vervoeren. Er waren wel wapens aan boord, aldus de minister, maar die zijn niet bestemd voor Egypte, maar voor Turkije, Griekenland en Portugal. De „Harvards" maken deel uit van een be stelling van vijftien lesvliegtuigen, die Egypte vorig jaar voordat het wa pens van Tsjechoslowakije had aan vaard in Canada had besteld. In politieke kringen in Ottawa vraagt men zich af, waarom Canada niet, even als bepaalde Westeuropese landen, de levering van reeds besteld oorlogsma- terieel aan Israël en Egypte met het oog op de spanning in het Midden-Oosten heeft opgeschort. De Veiligheidsraad heeft zich giste ren weer bezig gehouden met de Sy rische klacht naar aanleiding van een Agenten van de Amerikaanse fede rale opsporingsdienst stellen op het ogenblik een onderzoek in naar de moord op een radarspecialist, die, naar wordt gezegd, documenten bij zich droeg, welke handelden over de ver dediging van de Amerikaanse Oostkust. Het lijk van de vermoorde, de 31-jarige Robert Himmler, werd zaterdagavond op een begraafplaats in Boston aange troffen en gistermorgen geïdentificeerd. Hij had twee kogelwonden aan het hoofd. Himmler werkte bij de „Bendix engi neering company" in Baltimore, een van de grote fabrikanten van radar en in stallaties voor geleide projectielen voor de verdediging van de Amerikaanse oostkust. Volgens de politie had het slachtoffer ten tijde van de moord vertrouwelijke documenten bij zich, waarin een over zicht werd gegeven van het defensie plan voor de Amerikaanse oostkust en het radarnetwerk. Vertegenwoordigers van de Bendix maatschappij zeiden ech ter dat Himmler geen geheime docu menten bij zich had en de laatste tijd ook niet werkzaam is geweest aan ge heime projecten. Aangenomen wordt dat Himmler aan het stuur van zijn auto zat. toen hij werd gedood. De politie is van mening dat hij tussen New York en Boston een lifter in zijn auto heeft meegenomen. Het onderzoek duurt voort. (Reuter). aanval, die Israëlische troepen op 11 december j.l. hebben ondernomen op Syrische stellingen aan het Meer van Galilea. Bij die aanval kwamen 56 Syriërs en 6 Israëliërs om het leven. De Syrische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties deed een beroep op de raad om een aanbeveling te richten tot alle landen, die zijn aangesloten bij de Verenigde Naties, om hun economi sche hulp aan Israël te staken. De Is raëlische afgevaardigde, dr. Abba Eban, zei, dat de Veiligheidsraad niet beter kon doen dan Syrië ertoe te bren gen de bestandsgrens te eerbiedigen. Vandaag zet de raad de behandeling van deze kwestie voort. Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 71716? Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 1L15 uur) Wisselende bewolking met enkele verspreide regen- en later ook sneeuwbuien. Matige, af en toe krachtige, en langs de kust aanvan kelijk nog harde noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, mor gen overdag temperaturen over het algemeen lager dan vandaag. Zon: 8.41-17.05 Maan: 10.27 Het K.N.M.I. te De Büt meldt: Bij de kust van Zuid-Noorwegen is woens dagochtend 1 uur een nieuwe depres sie aangekomen juist op de plaats waar 24 uur geleden een andere depressie lag van een grote reeks storingen, die over Scandinavië naar Rusland trek ken. Ook deze depressie trekt over de Noorse bergen in de richting van de Finse Golf. Aan de westzijde ervan stroomt koude poollucht waarin sneeuwbuien voorkomen naar het zui den. De voorste begrenzing van deze lucht zal woensdagavond bijna het ge hele land gepasseerd zijn. Boven Frankrijk maakte zich een regenstoring los uit een lagedrukgebied bij Portu gal. Dezè storing trekt naar Zuid- Duitsland. Morgen bevinden we ons geruime tijd in de koude poollucht waarin opklaringen, maar ook enkele buien voorkomen. De komende nacht zullen de temperaturen tot bij het vriespunt dalen. Overdag zijn de tem peraturen in het algemeen een paar graden 'ager dan vandaag. Een nieuwe storing, db bij Groenland tot ontwik keling komt, zal het weer bij ons waarschijnlijk niet voor morgenavond beïnvloeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1