Grote geallieerde herfst- manoeuvres afgelast „Klaas Wijker' niet naar zee i' Licht en schaduw van Israël 1955 voor Schiphol in alle opzichten een recordjaar Nu oefening in legerkorpsverband Inbraak in kasteel Zoelen berecht TAXI 18000 Zitting verdaagd na verhit debat Nieuwe behandeling van rechtszaak voor veroordeelde Duitser C.K.V. constateert bereidheid tot varen op percentage ERIC DE NOORMAN Prachtige foto 's van Ariëlli in Amsterdam Amerika bestelt twee Friendships Aanbieding petitie aan mgr. Alfrink KRUISWOORDRAADSEL Aantal luchtreizigers, hoeveelheid vracht en post belangrijk gestegen 1' i i Hoe spelen de r.-k. clubs? ETEB WASMACHINES Burgemeester van Naarden heelt met telegram succes WOENSDAG 18 JANUARI 1956 PAGINA J Verrassing voor 60.000 Nederlandse militairen 7i Proces-Jungschlager Heeft ex-luitenant Koenders een valse verklaring afgelegd? Auto-ongeluk berecht Hoge Raad beslist: Voetgangers gaan een wereldliga oprichten Voor veiligheid op de weg Pater P. v. der Scheer t Boerderij uitgebrand in Oss Nalatigheid van machinist Boete geëist Automobilist vrijgesproken Zaligverklaring Ariëns •r Ruim honderd vestigingen, meer dan twaalf duizend mensen werkzaam Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag! UW EIGENDOM Rijwielhuis „WILHELMINA" POLITIE BELEDIGD Zaak tegen journalist voor de Hoge Raad SMpproeven op Rijksweg TIGERMOTH RAAKTE BOOM -Hg» (Van onze Haagse redactie) Het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Europa, Shape, heeft de grote geallieerde herfstma- noeuvres, die in september en oktober van dit jaar in West Duitsland gehou den zouden worden, onverwachts afge last. Als reden hiervoor wordt opge geven dat de studie omtrent de reorga nisatie van de legerkorpsen met be trekking tot de atoomoorlogvoering nog niet ver genoeg gevorderd is om nu reeds praktische resultaten af te wer pen. Men hoopt voor het einde van dit jaar de resultaten van deze studie in De rechtbank te Arnhem heeft dins dag voor een overbezette publieke tri bune de geruchtmakende inbraak be handeld, die in de nacht van 24 op 25 maart 1955 in het kasteel Zoelen is ge pleegd door drie leden van de Amster damse onderwereld, een 29-jarige schil derijenhandelaar en twee kooplieden. Terwijl de kasteelheer, de inmiddels overleden heer H. G. J. Volcker, rustig sliep, hebben de insluipers de kluis ge opend en zijn daarna in vliegende vaart iu een huurauto naar Amsterdam terug gereden met medeneming van een om vangrijke buit, bestaande uit 10 obli gaties tot een gezamenlijke nominale v/aarde van f 10.000, 30 obligaties tot eer gezamenlijke nominale waarde van f 30.000, dividendbladen behorende bij een pakket van 307 effecten met een ge zamenlijke nominale waarde van f 307.000, 40 winstbewijzen alsmede een aantal juwelen en platina gouden en zil veren voorwerpen tot een gezamenlij ke waarde van naar schatting f 200.000 en een lederen portefeuille met f 3800 aan bankbiljetten. Voorts had zich te verantwoorden een 39-jarige Pool, chauffeur-monteur te Zoelen Deze laatste stond terecht we gens medeplichtigheid aan en uitlokking van genoemd misdrijf. Achtereenvol gens werden de drie Amsterdammers gehoord. Een der verdachten, die in fi nanciële moeilijkheden verkeerde, gaf toe de inbraak beraamd te hebben, na dat hij door de voormalige huiskdecht van het kasteel getipt was. Tezamen met de anderen ging hij in een huurauto naar het kasteel. Aangekomen bij de slotgracht liet hij zich langs de poort naar beneden zakken. Hij opende een deur in de poort om de anderen bin nen te laten. Met behulp van een lad der beklom hij daarop het platte dak, schoof een raam op en klauterde daar door naar de eerste etage. Vervolgens betrad hij de slaapkamer waar de heer Völckel sliep en zocht daar naar de sleu tels van de kluis. Deze bleken echter in een buteau in een tegenover de slaapkamer gelegen vertrek te liggen. Nadat verdachte in dit vertrek de te lefonische verbinding had doorgesneden, doorzocht het drietal de kluis, waaruit zij de genoemde geldswaardige papieren n juwelen ontvreemdden. Toen plotse- _ing de verlichting om het kasteel uit ging, geraakte het drietal in paniek- .temming en vertrok in dolle vaart met medeneming van de buit naar Amster dam. Het contante geld werd verdeeld. De diamanten werden voor duizend gul den verkocht. De officier van justitie, mr. ir. Fol- mer, zeide in zijn requisitoir dat deze opzienbarende inbraak duidelijk wees op tips van insiders. De arrestatie had plaats gehad nadat de tipgever zich met de Amsterdamse onderwereld had verstaan. De hoofdverdachte, aldus de officier, had reeds dertien maal terecht gestaan en was dus een beroepsinbreker. Hij eiste vier jaar en zes maanden met af trek tegen hem en tegen de twee an dere verdachten, die respectievelijk drie- en zevenmaal veroordeeld waren, ieder twee jaar met aftrek. Tegen de Pool, die op het kasteel als huisknecht heeft gediende, werd een jaar en twee maanden geëist met aftrek van voorarrest. Hij ontkende hardnek kig alle schuld. Mr. F. Pauwels, die de hoofdverdachte verdedigde bepleitte een straf met sterk opvoedend karakter Uitspraak over veertien dagen. Aavertentie rapporten vastgelegd te hebben en aan de landen van de NATO te hebben toe gezonden. Herfstmanoeuvres in groot geallieerd verband worden te kostbaar geacht om ze vooruitlopend op een ko mende reorganisatie te houden. Dit bericht is ongetwijfeld een ver rassing voor de 60.000 Nederlandse mi litairen die dit jaar in legerkorpsver band aan de geallieerde oefening zou den deelnemen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om behalve de parate vierde divisie en de legerkorpstroepen voor deze oefening ook de gehele der- d- divisie, de zogenaamde drietand divisie, op te roepen. Daardoor zou deze oefening de grootste en omvangrijkste geworden zijn die ooit door enig Ne derlands legeronderdeel is gehouden. Nu dit plan als zodanig geen door gang kan vinden beraadt men zich op het ministerie van oorlog en bij de generale staf over mogelijkheden om toch, zij het op meer bescheiden wijze aan het aanvankelijk opge stelde oefenschema tegemoet te ko men. Minister Staf heeft zoals be kend met het oog op deze manoeu vres reeds een wetsontwerp ingediend teneinde de herhalingstermijn voor de leden van de mobilisabele divi sies te kunnen verlengen. Men mag aannemen dat de generale staf alles in het werk zal stellen om het mogelijk te maken de mobilisabele di- ddivisie tijdens een grootscheepse oefening desnoods op Nederlands grond gebied in legeTkorpsverband op te roe pen. Het is evenwel een bekend feit dat ons land nauwelijks grond genoeg heeft om een oefening op regimentsni veau te houden. Overwogen wordt daarom het toch nog mogelijk te ma ken de derde divisie zij het dan niet in geallieerd verband in Duitsland te laten oefenen. Behalve het oefenen van divisies, die voor een atoomoorlog zijn uitgerust, acht men het voor ons land van groot be lang het mobilisatiesysteem aan een nader onderzoek te onderwerpen. Na een rumoerige zitting werd dinsdag dag het verhoor van de Nederlandse getuigen - décharge in het proces- Jungsehlager verdaagd ten einde te achterhalen of getuige J. Koenders een valse verklaring had afgelegd. De voormalige luitenant J. Koenders, die vroeger deel uitmaakte van de Neder landse militaire missie, zei tijdens een kruisverhoor dat hij zich niet kon her inneren een der getuigen a charge, Manoppo, ooit tevoren te hebben gezien. Manoppo beweerde evenwel dat Koen ders hem nog enige dagen geleden de hand had gedrukt. Koenders ontkende dit heftig. Manoppo, die volhield dat hij Koenders van 1948 af had gekend, zei dat hij getuigen kon roepen die gezien hadden dat hij Koenders de hand had gedrukt. Vervolgens werd een der rechtbank klerken geroepen. Deze bevestigde dat hij gezien had dat Koenders op de eerste dag van zijn verschijning voor de rechtbank Manoppo de hand had gedrukt. De verdedigster, mevrouw Bouman, maakte bezwaar tegen het voorroepen van de klerk, aangezien deze niet onder ede stond. De beklaag de merkte op, dat indien Koenders Manoppo in het openbaar de hand had gedrukt, Koenders dit natuurlijk aan de rechter zou vertellen. Na een ver hit debat verdaagde rechter Maeng- kom de zitting. (U.P.) De officier van justitie bij de Alk- maarse rechtbank heeft tegen een in woner van Haarlem, die 12 september onder Julianadorp op de Helderseweg met zijn vrachtauto onverwacht naar links was uitgeweken, waardoor een hem achterop rijdende motorrijder te gen zijn auto was gebotst met het ge volg dat de duo-rijder, de marineman Bos, aan de gevolgen is overleden, vier weken gevangenisstraf geëist. De Duitser P. D. R., die in Breda ge vangen zit, heeft bij de Hoge Raad een verzoek tot herziening van zijn arrest, gewezen door de Bijzondere Raad van Cassatie ingediend. Deze raad heeft hem destijds veroordeeld tot 17 jaren gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. De raad vernietigde daarmede een arrest van het gerechtshof, dat hem 6 jaren oplegde. Ten aanzien van R. wa ren oorlogsmisdrijven en misdrijven te gen de menselijkheid bewezen ver klaard, welke hij had begaan als een der leiders van het beruchte gevangen kamp te Rees (Duitsland). R. moest zor gen dat degenen, die daar aankwamen en bestemd waren voor arbeid aan de Westwal, onderdak in het kamp kre gen. De toestanden daar waren echter zo gruwelijk, dat er 287 Nederlanders stier ven. De advocaat-generaal, prof. Lange- meyer, vond het een eigenaardig geval, waarbij het niet gaat om de gruwelijk heid van de gang van zaken in het kamp te Rees, maar om de verantwoordelijk heid. Wat nu op grond van nadere ver klaringen van nieuwe getuigen bleek, is dat R. weliswaar volkomen onvol doende voor onderdak heeft gezorgd, maar althans voor een onderdak gezorgd hééft. Spr. gelooft dat een nieuw onder zoek tot vrijspraak op bepaalde punten zal leiden. Hij vroeg dus verwijzing der zaak. In overeenstemming met deze conclu sie heeft de Hoge Raad de schorsing van de tenuitvoerlegging van het gewijs de bevolen en de zaak verwezen naar de bijzondere strafkamer van de rechtbank te Utrecht Echter heeft de Hoge Raad de gevangenhouding var. de veroordeel de bevolen op grond van de omstan digheid, dat een deel van het bewezen verklaarde buiten de aanvrage tot her ziening valt en reeds uit dien hoofde een zware straf kan worden opgelegd aan verzoeker, te wiens aanzien, daar hij in het buitenland woont, gevaar voor vlucht bestaat. Dit is de eerste maal, dat de Hoge Raad een verzoek om her ziening van een arrest ten aanzien van oorlogsmisdadigers heeft toegestaan. De treiler Klaas Wijker IJm 85, die maandag reeds onder stoom lag, is dins dag niet, zoals de bedoeling was, uitge varen. Aan-de bemanning werd aange boden op 't oude contract te gaan varen, doch de opvarenden weigerden dit, zo dat de wilde staking nog steeds alge meen is. In tegenstelling tot de rust, die de kade rond de Vissershaven de laatste tijd kenmerkte, zag men nu veel men sen bij het schip staan. Maar zij keken naar een schip, dat voor de wal bleef liggen. De heer A. de Boon, bestuurder van de centrale van zeevarenden ter koopvaar dij en visserij, heeft verklaard, dat de verklaringen van CNV en KAB, die voor alsnog vasthouden aan een vaJte gage met een prestatieloon, geen verandering brengen in het standpunt van zijn orga nisatie, die bereid is met de reders van gedachten te wisselen over een mogelijke overschakeling op het systeem van per centage met een garantieloon. En het NVV is van oordeel, dat dit beslist niet kan leiden tot vermindering van de so ciale zekerheid, wat overigens ook niet door de andere erkende bonden weer sproken is. Naar de mening van de heer De Boon zou het systeem van vaste gage alleen te handhaven zijn als de reders bereid blijken dit op gelijke hoogte te brengen als voor de koopvaardijvloot, dus 350 vaste gage per maand, waarbij uiter aard het percentage van het prestatie- loon lager dan thans zou worden. Dit percentageloon zou dan het overuren- geld van de koopvaardij moeten ver vangen. Maar, aldus de heer De Boon, dit is niet te verwezenlijken, al staak je er tien jaar voor. Daarom streeft de centrale van zeeva renden in de gegeven omstandigheden naar een systeem van percentage met garantieloon, dat de vissers langs een andere weg een met de koopvaardij ver gelijkbare positie moet geven. Het gaat •r daarbij om het systeem zodanig op te bouwen, dat de visserman twaalf maanden van het jaar kan rekenen op een verantwoord bestaan. Vandaar ook de saneringsmaatregelen, die beogen de visser niet aan de wachtgeld- en werk loosheidverzekering over te leveren, maar hem voor het bedrijf te behouden door in dienst te blijven van de rederij. De centrale van zeevarenden is geenszins voornemens het loonsysteem voor „de Zuid" klakkeloos over te nemen. De komende onderhandelingen zullen moeten uitmaken tot hoever de reders bereid gevonden kunnen worden te gaan. De centrale heeft on der de vissers geconstateerd, dat zij be reid zijn een percentageloon met een garantie te aanvaarden. Anders is het niet te verklaren, dat treilervissers overstappen op de grote loggers en dat men bij laatstgenoemde schepen prak tisch geen verloop onder de beman ning kent. In dit verband wees de heer De Boon op de onderhandelingen, die vorig jaar met de rederij Medan-Batavia zijn ge voerd naar aanleiding van de schepen, die naar Newfoundland werden gebracht en daar enige tijd de visserij uitoefen den. De bond wist te bedingen, dat het systeem van de vaste gage behouden zou blijven, waarbij voor de schipper 375, voor de eerste motordrijver 350, voor de stuurman 325 en voor een matroos 275 werd vastgesteld, met daarnaast een percentage, lager uiteraard dan het huidige percentage. De opvarenden wil den er echter niet aan en verkozen het systeem van percentage en een garan tieloon overeenkomstig het voorstel van de rederij. In het licht van deze situatie heeft de centrale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij besloten, het loon systeem van percentage en een garan tieloon als basis voor de besprekin gen te aanvaarden. Reeds eerder gedane verzoeken in dit verband werden steeds in raadkamer afgewezen. Er zijn ook ten aanzien van andere wegens oorlogsmisdaden veroor deelden herzieningsverzoeken te ver wachten. De Zwitserse bond van voetgangers voor veiligheid op de weg heeft beslo ten internationaal contact op te nemen om te komen tot de oprichting van een wereldliga van voetgangers, welke dan steun bij de Verenigde Naties zal trach ten te krijgen voor de opstelling van een internationale conventie voor de vei ligheid op de weg. De Zwitserse bond heeft reeds con tact opgenomen met soorgelijke vereni gingen in Nederland, België, Duits land, Engeland, Italië en Spanje om teza men met de voor motorvoertuigen be vreesde voetgangers in die landen tot de oprichting van een wereldliga te ko men. (U.P.) Dinsdagmiddag te een uur is in het O. L. Vrouwe-Gasthuis te Amsterdam overleden de zeereerw. pater Petrus van der Scheer S.J. In 1872 te 's-Graven- hage geboren, trad P. van der Scheer na voorbereidende studies op het semi narie Hageveld 26 september 1892 te Mariëndaal in de Sociëteit van Jezus. Zijn wijsgerige studies deed hü van 18951898 bü de Franse Jezuïeten op het Engelse Kanaaleiland Jersey. Daar na was hij gedurende vyf jaren leraar op de colleges van Sittard en Katwyk a. d. Rijn, waarop zijn theologische stu die volgde te Maastricht van 19031907. In 1906 ontving hij de H. Priesterwij ding. Na van 1907—1908 Frans gedoceerd te hebben aan het Canisiuscollege te Nijmegen deed h§ zijn derde proefjaar te Manresa in Spanje. Nadien was hij twee jaar werkzaam te Katwijk, van waar hij in 1911 naar het St. Ignatius- college te Amsterdam werd overge plaatst. Hier heeft hij 32 jaar tot 1944 als leraar Frans en als directeur van de Mariacongregatie aan de opvoeding van de jeugd gewerkt, terwijl hij van 19321953 tevens de prtestercongregatie in de hoofdstad leidde. Tijdens zijn emeritaat gaf hij /an 1949 —1955 nog les in het Hebreeuws. De duizenden Amsterdamse jongeren, die van pater Van der Scheer Frans hebben geleerd, zullen aan zijn lessen, aan zijn verering tot Maria steeds bij zondere herinneringen bewaren. Zij droegen gelijktijdig het stempel van een wijze en een kinderlijk eenvoudige geest De Metten van de overledenen worden gezongen op donderdag a.s. te 7.30, de Lauden op vrijdag te 8.45, waarna te 9 uur de plechtige Uitvaart, in de ka pel van het college. De begrafenis vindt plaats te Mariëndaal bij Grave vrijdag pl.m. 2 uur. Je 2 Gelukkig ontdekken Eric's scherpe ogen een smalle zandstrook en hier wordt Halfra's boot met vereende krachten aan land getrokken. Met Cendrach en de anderen neemt Eric de lekken in ogenschouw en de oude scheepsbouwer schudt bedenkelijk het hoofd. „Het valt tegen", zegt hij, „er is nieuw Kout gebruikt en dat is gaan werken, waardoor de lekken zijn ontstaan. Het zal wel enige dagen tijd nemen om dat goed te verhelpen". „Dat moet mij weer overkomen", snuift Halfra mistroostig. Maar Eric neemt het niet zo ernstig op. „Dan zijn we een paar dagen later thuis, dat is al", zegt hij geruststellend. „Ten slotte zitten we hier nog niet zo slecht. Bewoners schijnen er niet te zijn en het lijkt mij een gunstige gelegenheid om onze voedselvoorraad wat aan te vullen". Dp opvarenden van de drie boten zijn inmiddels aan land gekomen en de dektenten worden opgezet. Inder daad wordt het tijd voor nieuwe aanvoer van voedsel te zorgen. Wat ze van de bewoners van het kustdorp meekregen is niet te veel, want de mensen handen het zelf ook niet. Na Halfra en Erwin met de leiding belast te hebben, gaat Eric met de anderen en een paar krijgers op jacht, terwijl Wolf vol blijdschap over dit onverwachte uitstapje voor hem uit springt. Er is niets, dat op de aanwezigheid van menselijke bewoning duidt; het wemelt echter van wildsporen, zodat de mannen goede hoop hebben op flinke jacht- bu.t Ze volgen reeds enige tijd een vers hertenspoor, als Wolf eensklaps dreigend begint te grommen. Tegelijkertijd dringt het getrappel van paar denhoeven tot hen door. Van een verslaggever) Bij de Moderne Boekhandel in de Leidsestraat te Amsterdam heeft de Israëlische fotograaf Ariëlli een veer tigtal van zijn foto's geëxposeerd, die tot het eind van deze maand zijn te bezichtigen. Op vijf na zijn dit alle foto's over Israël. Ariëlli vertoeft op het ogenblik in Nederland om in op dracht van een Zwitsers blad foto's te maken over het Deltaplan. Tot dusver echter is het zonlicht hem niet goed gezind geweest, zodat van deze opdracht weinig tot uitvoering is gekomen. Als men de foto's van Israël aanschouwt, begrijpt men waarom de kunstenaar Ariëlli zo geheel en al van het licht afhankelijk is. Zijn afbeeldingen van Israël zijn vooral licht en schaduw. Die heeft hij nodig o.m ook met de kleinste details te kunnen spelen. Hij doet niets liever. De kabbeling van het water van de Jordaan, de oogharen van een Ye- menitisch meisje, op Ariëlli's foto's mist men niet het geringste. Door het steeds geschakeerde licht suggereert Ariëlli de kleuren in dit warme land; hij kan twee soorten textiel laten con- trastreren alleen al door hun samen stelling. Het is opmerkelijk dat hij on danks deze details de grote lijnen niet uit het oog verliest. De foto's van Ariëlli zijn niet op de eerste plaats documentair werk, maar hij weet toch de fantasie van de be zoekers in beweging te brengen zodat deze kan vermoeden hoe het in dit Mackey Airlines, een kleine, in Flo rida gevestigde Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, heeft bij de Ameri kaanse Fairchild-vliegtuig-fabriek twee passagiersvliegtuigen van het nieuwe Fokker-type F-27 „Friendship" besteld en daarby aangedrongen op levering om streeks het einde van het volgende jaar. De maatschappij, die thans met vier dakota's en twee machines van het type DC-4 is uitgerust, heeft voorts op tie genomen op nog twee „Friendships". Reeds eerder heeft een andere Ameri kaanse maatschappü optie genomen op het Fokker-vliegtuig, dat Fairchild in licentie bouwt. Gistermorgen vroeg is door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de familie Ketelaars te Oss. Het vuur verbreidde zich zo snel, dat het gezin, bestaande uit elf personen, zich met de grootste moeite in veiligheid kon stellen. Toen de brand ontdekt werd stond het achter huis reeds in volle vlam, met als ge volg dat de daarin aanwezige twee luxe rijpaarden en vijf varkens in de vlammen omkwamen. De brandweer was spoedig na het alarm aanwezig, maar kon niet verhinderen dat de gehele boerderij uitbrandde. Drie gewonden en veel materiële schade was het gevolg van de treinbot sing die een 47-jarige machinist uit Rot terdam op 22 februari van het vorig jaar, zoals vanmorgen voor de rechtbank in Rotterdam werd medegedeeld, ver oorzaakt zou hebben, op de lijn Rotter dam-Hoek van Holland. Het inrijsein stond op „stop", maar doordat verdachte de stroomschakelaar niet op de nul stand had gebracht voor hij ging rem men reed hij op een andere trein in. Drie mensen in de slaapwagen van deze trein werden gewond. „Een grove nala tigheid" noemde de officier van justitie het. Maar omdat hij reeds disciplinair gestraft was en om de schrik die hem zijn verzuim toch ook gegeven had wil de de officier geen onvoorwaardelijke straf vragen. De eis was een maand hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, en f 75 boete of 25 dagen hech tenis. De verdediger voerde aan, dat de be stuurder, toen hij het ongeluk zag aan komen, de passagiers in zijn trein nog ge waarschuwd had om naar achteren te lopen. Verder wees hij op de goede staat van dienst van cliënt, die sedert 1929 in dienst bij de N.S. is. Uitspraak over veertien dagen. De verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank heeft een 45-jarige procuratie houder uit Wassenaar vrijgesproken. Vol gens de dagvaarding zou hij als bestuur der van een auto op 3 augustus JA op de rijksweg Den HaagRotterdam een on geluk hebben veroorzaakt, dat het leven kostte van de vertegenwoordiger A. S. De eis was zes weken hechtenis en een half jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. land, in Haifa, in Nazareth, in Tel Aviv, in Capharnaüm eruit ziet. Maar onze grootste bewondering geldt voor Ariël li's collectie prachtige portretten. Al deze foto's zijn twee jaar geleden gemaakt. Op de tentoonstelling zijn echter vijf opnamen uit Parijs te zien die uit de laatste tijd dateren. Deze geven van een geheel andere opvatting van de kunstenaar blijk. Artistiek ge zien zijn zij compositorische meester werken. Hij zoekt naar harmonische lij nen en figuren. De objecten zijn uiter aard reëel, maar vanuit een dusdanige gezichtshoek gezien dat zij ondergeschikt worden aan een totaalbeeld. Doch ook hier valt de gevoeligheid voor het de tail steeds op. Ariëlli is een heel groot fotograaf, va.i wie vakgenoten en amateurs veel kunnen leren. Bij een Amsterdamse boekhandel is een tentoonstelling ingericht van foto's uit Israël, vervaardigd door David Ariëlli. Naar wij vernemen zal het Ariëns- comité dinsdag 7 februari om elf uur aan de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink. tijdens een plechtige bijeenkomst in het paleis aan de Malie baan een petitie aanbieden, waarin der tig katholieke organisaties de aartsbis schop officieel verzoeken het proces tot zaligverklaring van de sociale pionier mgr. Alphons Ariëns aanhangig te ma ken. De aanbieding zal geschieden door prof. dr. L. J. Rogier, voorzitter van het Ariëns-comité, in aanwezigheid o.m. van prof. dr. Gerard Brom, oud-voor zitter. mgr. A. M. Jansen, pastoor van Maarssen, de voorzitters van de katho lieke standsorganisaties en enige zusters van Huize St. Joseph te Amersfoort, waarin mgr. Ariëns zijn laatste levens jaren sleet. Tevens zal aan mgr. Alfrink, die als oud-kapelaan van Maarssen, ook persoonlijk grote belangstelling en sym- pathieheeft voor deze actie, een lijst met ruim 700 handtekeningen en bijna 100 brieven van Ariëns-vrienden wor den aangeboden, evenals een aantal ver klaringen over vermeende gebedsverho ringen 'A 'i (Van onze luchtvaartredacteur) Voor Schiphol is 1955 in alle opzichten een recordjaar geweest. Het passagiers vervoer naar. van en via de Amsterdam se luchthaven, dat zich sinds het ein de van de oorlog voortdurend in een sterk opgaande lijn beweegt en in 1954 byvoorbeeld al met acht procent was gestegen, is in het afgelopen jaar op nieuw aanzienlijk toegenomen. Er wer den ruim drie kwart miljoen passagiers vervoerd, 126.316 meer dan in 1954, het geen een staging van ruim twintig pro cent betekent. Juli was voor het passa giersvervoer de topmaand: toen was het een komen en gaan van passagiers van gemiddeld meer dan drie duizend per dag. Het goederenvervoer via Schiphol door de lucht steeg met twaalf procent tot 24 miljoen kilo, waarby 14 miljoen kilo bagage niet zijn begrepen. Schip hol heeft ook meer luchtpost verwerkt dan ooit tevoren: 3,4 miljoen kilo, al dus blijkt uit het thans verschenen jaaroverzicht van de gemeenteiyke luchthavendirectie. Schiphols net van luchtlijnen, dat door dertien verschillende maatschappijen wordt onderhouden, is uitgegroeid tot een wijdvertakt wereldnet, dat ons land rechtstreeks verbindt met 96 steden, gelegen in 60 landen, die over alle vijf werelddelen verspreid liggen. Een en ander brengt noodzakelijkerwijs een voortdurende groei met zich mee van de luchtvaartstad die Schiphol steeds meer aan het worden is. Er zijn op het ogen blik ruim twaalfduizend mensen werk zaam en het aantal vestigingen van be drijven van de meest uiteenlopende aard is inmiddels tot over de honderd geste gen. De belangstelling van het publiek voor de Amsterdamse luchthaven blijft gelijke tred houden met de toe nemende activiteiten op Schiphol. Voor het eerst in zijn geschiedenis heeft de luchthaven in een jaar meer dan één miljoen betalende bezoekers ont vangen. Slechts een gering gedeelte hiervan kwam om luchtreizigers weg te brengen of af te halen, zodat hieruit wel duidelijk blijkt, dat Schip hol naast manifestaties als de E-55 en Rotterdam Ahoy een van de belang- rükste toeristische attracties van Ne derland vormt. Ook dit 'jaar zal de uitbreiding en ver betering van Schiphol worden voortge zet. Om in de groeiende behoefte aan werkplaats- en hangarruimte, tengevol ge van de vlootuitbreiding van de K.L.M. in dit en het komende jaar, te voorzien, zal een nieuwe hangar worden ge bouwd, welke bijna de dubbele nutti ge oppervlakte en inhoud zal krijgen van de hangar, die thans de grootste van Schiphol en Nederland is, de Kingsford Smith-hangar. De afmetingen van de nieuwe hangar zijn zo, dat hij daar mede tot de grootste van Europa zal behoren: lengte 203 m.v diepte 52 m en een vrije inrijhoogte van 15 m. De twee enorme schuifdeuren worden ieder hon derd meter breed. Het jaaroverzicht eindigt met de me dedeling, dat de rioolwaterzuiverings installatie in het afgelopen jaar 405.360 kubieke meter vuil water heeft uitgesla gen. De luchthavendirectie vindt dit zelf geen riant besluit en voegt er in een slotwoord de volgende drie con clusies aan toe: Op Schiphol bestaat de .mogelijkheid om tijdig een of twee banen van 3000 m te maken, indien dit als gevolg van de jongste bestellingen door de K.L.M. van straalvliegtuigen nodig zal blijken. De Naamloze Vennootschap „Luchtha ven Schiphol" is thans in zicht. t J V i 6 9 /O ✓j 'V jr /6 io V Tt a u HORIZONTAAL: 1. waterplantje; 5. boom; 8. reptiel; 11. indien; 14. knaagdier; 15. af god; 16. speelgoed; 20. vuurspuwende berg; 24. pl. in Z.-Holland; 25. persbureau. VERTICAAL; 2. herkauwer; 3. ijzerhou dende aarde; 4. de oudere (afk.); 5. fr. lidwoord; 6. meisjesnaam; 7. deel v. d. bij bel (afk.); 9. geneesmiddel; 10. sportarti- ]»el; 11. persbureau; 12. beteuterd; 13. ieder; 17. zwaardvis; 18. strik; 19. in dat geval; 20. deel v. Amerika; 21. fr. lidwoord; 22. water in Brabant; 23. deel v. e. fr. ontkenning. HORIZONTAAL: 1. plan; - echo; 2. ravijn; - tempo; 3. azalea; - norm; 4. aal; - Uden; - ia; 5. mr.; - are; - eend; 6. envelop; - SE; 7. steen; - hen; 8. barkas; 9. Amsterdam; 10. l.o.; - ork; - Nero; 11. ploeg; - strijd. VERTICAAL: 1. praam; - scalp; 2. laza ret; - wol; 3. aval; - neus; 4. Nijl; - ave; - toe; 5. Neurenberg; 6. adel; - ark; 7. ct.; - oord; 8. hennep; - kant; 9. O.M.O.; - ha mer; 10. prinses; - rij; 11. nomaden; - bod. Op zondag 22 januari DEM-HFC HBC—HELDER CSV—VITESSE ALKM. BOYS—'VELSEN USVU—ENERGIA NAS—WATERLOO ONZE GEZELLEN—SEMO TYBB-WSB SJC—DSO LISSE—DOSR Advertentie Waarom huren? Voor slechts f 2.— per week zonder vooruitbet KROCHT 6 t.o. Hema De procureur-generaal bij de Hoge Raad nam conclusies in de zaak tegen een 68-jarige Amsterdamse journalist, die door het gerechtshof te Amtserdam, met bevestiging van een vonnis der rechtbank wegens belediging is veroor deeld tot 250 boete of 30 dagen hech tenis. De journalist heeft onder een pseu doniem in een dagblad in een artikel, getiteld „De schietdiender" zich gekani tegen ambtenaren van politie, die ge bruik maken van vuurwapenen om te voorkomen, dat een arrestant ontvlucht en niet ter beveiliging van eigen of andermans leven. Beide rechtscolleges hebben een aantal termen in dit artikel beledigend geacht voor de Nederlandse politie. De procureur-generaal, die alle vier aangevoerde cassatiemiddelen onge grond noemde, merkte op, dat van een zich in het openbaar bij geschrift uit laten sprake is wanneer het. stuk over eenkomstig de bedoeling van de schrij ver-inzender wordt opgenomen en ge publiceerd in het dagblad, waaraan hij het ter opneming aanbood De straf rechtelijke aansprakelijkheid yan de uitgever en drukker en in 't bijzonder van de redactie achtte de procureur- generaal hier niet ter zake doende. Wat de inhoud van het stuk betreft, zeide hij, dat het hem ontgaat, gezien de herhaling en de cumulatie van de nigrerende en grievende uitdrukkingen, waarom aan het stuk zijn beledigende vorm ontzegd zou kunnen worden. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. De hoge raad zal 14 februari arrest wijzen. Binnen enkele dagen zullen op de Rijksweg nr. 1 onder de gemeente Naar den slipproeven worden genomen door het Rijkslaboratorium voor de Wegen bouw, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. Dit naar aanleiding van het telegram van burgemeester Jurr. Visser Jr., van Naarden, dat hij na het ongeluk van verleden week donder dag, waarbij een 25-jarige vertegenwoor diger uit Zwolle het leven verloor, naar de Rijkswaterstaat verzonden heeft. De slipproeven zullen worden geno men met een auto met aanhangwagen op een nat wegdek, waarby op ver schillende instrumenten de druk van de wielen op de weg kan worden afgele zen. Het is de eerste maal dat op dit gevaarlijke wegdek dergelijke slipproe ven worden genomen. Een Tigermoth-sportvliegtuig raakte gisteren bij een landing op het noord oostelijk gedeelte van het vliegveld Hil versum een boom. Het toestel liep lichte schade op. Persoonlijke opgevallen deden zich niet voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2