Beroepsvoorlichting op achttien scholen in Haarlem en omgeving Concert N.Ph.O. LAATSTE RESTANTEN- DAGEN.... Stoutenbeek Knappe juridische uiteenzetting van mr. K. van Rijckevorsel over de kwestie-Ambon AANVULLENDE commerciële vorming op „Nijenrode B.enW. zien geen reden om uitbreidingsplan te wijzigen Het hart op de tong Prins Nilles I in Hilversum Janine Andrade, vioolsoliste Door de eeuwen trouw Felle brand op stationemplace ment van Noordwijkerhout Bestemd voor technische kooplieden DONDERDAG 19 JANUARI SPECIALE VERKOOP LAATSTE RESTANTEN WOENSDAG 18 JANUARI 1956 PAGINA 3 „JONGEN, WAT WIL JE GRAAG WORDEN?" Bedrijfsonderzoek bij gasfabriek Werkplaats antiek textiel Werkplaats" tot h|?ste?ev "tich«nf de tielHaarlem Burgerlijke Stand Haarlem JAN LAARVELD des v.m. 9.00 UUr, begint onze van de uit onze wintercollectie. Het betreft uitsluitend enkele stuks in WINTERMANTELS TRICOT DEUX-PlèCES WOLLEN JAPONNEN ZIJDEN JAPONNEN PULLOVERS en ROKKEN welke wij opruimen met een korting van HOUTPLEIN 10 HAARLEM Eigen belang Persoonlijke ervaringen Kolenopslagplaats uitgebrand Rector E. Postma voor dept. Haarlem van Mij. voor Nijverheid en Handel Christelijke Oratorium- vereniging bestaat 45 jaar Jubileumuitvoering in december „HoIIand-Nautic AGENTEN BIJNA AANGEREDEN Wie helpt in de nood? Dr. Dellepoort) spreekt voor St.-Adelbert Over daling van het aantal priesterroepingen Het Witte Paard Aanwinsten r.-k. leeszaal Ladinig hout door voorruit van autobus Castricumse kapper krijgt twee jaar Aanrijding op Heemsteedse Dreef MOTORRIJDER GEWOND Politie wint Zandvoorts bevolking Bloedtransfusiedienst 13.000 GULDEN VERDUISTERD Beurs van Amsterdam Beurs van New York „Zo, jongen, wat wil jij nou graag Worden?" Hoeveel vaders hebben deze vraag aan hun zoon, die op het punt staat de lagere school te verlaten, ge steld. Hoeveel vaders ook hebben moe ten ervaren, dat hun zoon deze levens vraag beantwoordde met een schouder- halen of met de dooddoener ,,ik word tramconducteur, dan mag je aitjjd voor niks rijden". Weinig ouders krijgen ech ter op deze vraag een definitief en be slist antwoord, dat achteraf vaak niet in overeenstemming is met het uiteinde lijk beroep, waarin de jongen terecht is gekomen. Het is een uitermate moei lijke vraag, zowel voor de ouders als voor de kinderen. Voor de ouders, om dat zij meestal gedreven door een lief devolle zorgzaamheid hun kinderen zo goed mogelijk willen bezorgen, voor de kinderen, omdat zij te jong zijn om te beseffen, wat precies betekent: „strugg le for life". In tegenstelling tot vroeger zijn de kinderen, die binnen afzienbare tijd de lagere school verlaten, omringd door velerlei instellingen, die de kinderen (en ook de ouders) voorlichten over ver schillende beroepen. Een van die in stellingen is de afdeling jeugdsectie van het Gewestelijk Arbeids Bureau te Haarlem, waarvan mej. mr. M. H. Boe ree en de heer W. H. van Paasschen de even b-*v elende ais zorgzame „pleeg ouders" zijn. De jeugdbemiddeling is zeker niet iets nieuws, wel de vorm, die sinds 1951 wordt gehanteerd, toen men zich tot taak stelde leiding te geven aan die jeugd, die vanaf de lagere school de maatschappij instapt, het volle leven te gemoet. Welk middel bleek juister dan voorlichting aan de scholieren, hun ouders en onderwijzers? Thans wordt op achttien scholen van het gewest voor lichting over de verschillende beroepen in het Nederlandse bedrijfsleven, de han del en nijverheid gegeven. Een dezer dagen hebben wij de schoolbanken weer eens opgezocht, als belangstellend luisteraar van een les van de heer Van Paasschen, die bin nenkort zal overgaan naar het PEN. De les werd gegeven in de r.-k. VGLO- school Don-Bosco in Haarlem-noord. De jongens van de heer J. Houthuizen wa ren onze gastheren, voorbeeldige gast heren, die schuchterheid gepaard de den gaan met een begrijpelijke nieuws gierigheid. Overigens hebben zij aan dachtig en belangstellend naar hetgeen de heer Van Paasschen had te vertel len, geluisterd. Het was aan deze jon gens te merken, dat zij zich bewust wa ren, dat zij over enkele maanden met geheel andere ogen bekeken zullen wor den dan nu het geval is. Om dat ge waar te worden hebt ge genoeg aan de sfeer, die er in zo'n klas hangt. De heer Van Paasschen maakte de jon gens duidelijk, waarom zij later zullen moeten werken, wat een werknemer en een werkgever is, welk contact er tus sen deze beide personen bestaat en meer van deze soort zaken. Begrijpe lijk en met eenvoudige voorbeelden werden deze begrippen toegelicht, ter wijl de jongens volop gelegenheid kre gen om hun primaire kennis te spuien. Aan het einde van de les behandelde de heer Van Paasschen enige beroepen. Enkele jongens waren uitverkoren hun toekomstdroom aan de. openbaarheid prijs te geven. Die wildé vliegtuigmon teur worden, de ander timmerman, een derde reclametekenaar en een vierde machinist. In het kort vertelde de heer Van Paaschen welke mogelijkheden er voor deze beroepen zijn en welke op leiding er voor nodig is. Gisteren hebben B. en W. van Haar lem definitief opdracht gegeven aan het Ned. Econ. Instituut te Rotterdam en aan de Ned. Gasstichting om een eco- nomisch-technisch onderzoek in te stel len bij het gemeentelijk gasbedrijf. Bei de instellingen waren al' eerder door B. en W. aangezocht en zij hebben reeds een voorlopig onderzoek ingesteld. Op basis daarvan heeft men een financiële regeling getroffen die gisteren door het college is goedgekeurd, waardoor de opdracht definitief is geworden. Toen de verhoging van de gastarie- ven in november van het vorig jaar in de gemeenteraad aan de orde kwam, hebben B. en W. een dergelijk onder zoek toegezegd, teneinde te kunnen na gaan of de kostprijs van de Haarlemse gasproduktie niet te hoog is. Daarbij medegedeeld, dat het onderzoek °en zou worden gegeven van een raadgevend ingenieursbureau. omdat er tussen het bestuur ^en^dè .-iUniicnVi ïoMofnMuur cn de T. m werking niet wel mogelijk'^wordt ge- esthetisch leidster mej. dr U<ï ST Ysselsteijn dusdanige verschillen' vin inzicht zijn jerezenjla_t_ langere samen- acht. FILMS: CINEMA PALACE: „Les nuits de Mont- martre", volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 LIDO: „Doctor at sea", a. 1. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. LUXOR: „Geen Uefde duurt eeuwig volw Tijden: 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: „Gods linkerhand L Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY„Het schot in de nachtclub", IB j. Tijdent 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Heuvel 24 antwoordt niet", 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Woensdag 18 januari Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit. H. P. Baard: „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", 8 uur. Minerva: „Het witte schaap van de fa milie", toneelstuk ten bate van R.K. Blin denzorg „St. Odilia", 8 uur. Concertgebouw: Bonte avond Amster damstraat-vereniging, 8 uur. Donderdag 19 januari Stadsschouwburg: Bonte avond Amster- damstraatvereniging, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling ter gele genheid van de verjaardag Prinses Mar griet. Oranje-programma. Van 12—12.30 u. ONDERTROUWD: A. E. A. H. Leus huis en J. G. Rienstra; J. Töning en H. M. van Zeggelaar; H. Lammers en C. A. Ris. GEHUWD: P. W. Vogelaar en W. E. Stavinga; R. van Gelder en H. W. El- fers; P. B. Stompé en E. M. Aberson. Harten z; G. J. ReiberVan den Berge z; J. W. A. Th. Robles de Medina— Feij z; G. W. J. Heemskerk—Reilergert z; C. J. van der Klugt—Van Winsen z; A. M. SchoonderwoerdVan Gaal z; G. E. van RossumHeemskerk d; M. E. HoogkamerVrenegoor d; M. C. Frijn —Van der Pijl d; W. C. A. Baars— Wijdoogen d; A. M. Schoonderwoerd ""•Van Gaal d. T VOERLEDEN: A. van Bezooijen, 88 j., vfi rpleini G' Verboom, 71 j., Maerten »an Heemskerkstraat; J. W. van Ko- kevwoven' 78 j" Maerten van Heems- pleln H' H' J' Pater' 74 E Oranje- Deze voorlichting, die nu op enkele VGLO-scholen in Haarlem, Beverwijk en Velsen en op sommige MULO-scho- len wordt gegeven, wordt zowel door de ouders als door de onderwijzers van harte toegejuichd. Een van hen is de heer P. J. de Graaff, hoofd van de Don-Bosco school, die zijn hart ver pand heeft aan het Voortgezet Lager Onderwijs. Hij praat erover, waar men hem ook ontmoet. Hij vecht als een terrier voor de erkenning van dit on derwijs, dat door velen ten onrechte in een 'kwaad daglicht wordt gesteld. „Mijn ervaring is, dat de bedrijven bij zonder gesteld zijn op jongens, die VGLO hebben gehad." Dat is begrij pelijk, want op de bedrijfsscholen zijn deze jongens goed materiaal. Gedurende de maanden januari tot en met mei is op de lesroosters van de deelnemende scholen voor deze voor lichting, die o.m. ook bestaat uit ex cursies naar verschillende bedrijven, een plaatsje ingeruimd. In juni begint de inschrijving, eveneens op de scho len, waarbij een der ouders van de leerling aanwezig is. In vele gevallen maken de ouders van deze gelegenheid gebruik om eens met de man van het gewestelijk arbeidsbureau een praatje te maken. Maar daarnaast zijn er ook de zoge naamde ouderavonden, waarop de ver schillende problemen, die het beste sa mengevat kunnen worden onder de titel „wat moeten wij met onze kinderen be ginnen?", besproken worden. Aan de orde komen vragen „moet mijn jongen of meisje naar een HBS, MULO, am bachtsschool of huishoudschool?", die op hun beurt met een wedervraag wor den beantwoord „wat zijn de capacitei ten van de kinderen en waar gaat hun interesse naar uit?". Belangrijke kwes ties dus, voor ouder en kind. In het af gelopen jaar werden zeventien van de ze avonden georganiseerd. Tenslotte worden ook de onderwijzers in deze voorlichting betrokken. Voor hen organiseert men eveneens excur sies naar bedrijven. Het concert dat door het Noord hollands Philharmonisch orkest dinsdagavond onder leiding van Marinus Adam werd gegeven, bevatte voor de pauze twee- werken van Noord- Europese toondichters, n.l. van de Deen Niels Gade en van de vaandrager der Finse toonkunst Sibelius. De ouverture „Nachklange von Ossian" van Gade, waarin de componist legendarische stemmingen uit de Ossian-gedichten be zingt, is door de hierin aangewende een plezierig werk om naar te luisteren. Hierna trad de vermaarde Franse violiste Janine Andrade op in het viool concert in d kleine terts van Jean Si belius. De violiste heeft in dit werk zeker geen gemakkelijke taak te ver vullen. Het is technisch een moeilijk stuk om te spelen en het vergt voor de nodige spanning een enorme concentratie van de violist. Janine Andrade heeft aan alle voorwaarden ruimschoots voldaan. Zij heeft bewezen een ras-artieste te zijn, door haar gloedvolle musiceertrant. Haar toon is van een welddadige warm te en haar vioolspel munt uit door een prachtige streek. Dat haar linkerhand techniek van superieure gehalte is, bleek uit de spelenderwijze overwonnen moei lijkheden speciaal in het eerste en laatste deel. Met het werk zelf, kunnen wij niet direct weglooen. Wij horen Sibelius toch maar het liefst in zijn sym- phonische gedichten. Tot slot van dit concert speelde Ma rinus Adam na de pauze met zijn orkest Brahms' eerste symfonie in c moll. Het geheel was een opvallend goede weer gave met nauwkeurige verzorging van dynamiek en afgewogen orkestklank. Het tragische hoofdkarakter dezer sym fonie werd treffend gerealiseerd en het orkest verdient veel lof voor de over gave waarmede dit boeiende klankstuk tot de luisteraars werd gebracht. Dat het publiek er evenzo over dacht bleek uit het langdurige en spontane applaus dat Marinus Adam en het orkest mocht incasseren. Advertentie „Waarom moeten wij ons juist de kritieke, tragische toestanden in Am- bon, het Zuidmolukse eiland, zo persoon lijk aantrekken, terwijl de mensen in Israël, Malakka, Korea, Vietnam, ach ter het IJzeren Gordijn, enz. evenzeer zwaar oorlogsleed ondergaan, verhon geren en in angstpsychosen leven? Waarom heeft uitgerekend Ambon met zijn overwegend christelijke bevolking alle rechten op de hulp van Nederland? Omdat Ambon 350 jaar lang de rood- wit-blauwe vlag oprecht en trouw heeft gediend en nu door een allesz'ns kwa lijke politiek van de Republik Indonesia onder leiding van Soekarno enerzijds én de „ruggegraatloze" houding ander zijds van onze regering, die praktisch niets heeft gedaan om de zaak van Ambon voor het internationaal forum te bepleiten, in grote nood verkeert." Aldus de heer H. Coenradi, die gister avond sprak voor de stichting „Door de eeuwen trouw", afdeling Haarlem, waarvan hij landelijk voorzitter is. Tevens voerden het woord mr. K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. en mevrouw N. Lokol- lo. echtgenote van de gevolmachtigde minister der Molukse republiek. Mr. Van Rijckevorsel belichtte de juridische aspecten van de Ambon- kwestie. Ons land heeft meer dan drie eeuwen de soevereiniteit uitgeoefend over Indonesië. Wij droegen de verant woordelijkheid voor het welzijn van al die Indiërs. Na de oorlog tegen Japan werd te Djokjakarta de R.I. uitgeroe pen, die echter onze plichten t.o.v. deze gebieden niet uitschakelde. Na tal van conferenties, onderhandelingen met de V.N. en onverkwikkelijke acties kwam in 1949 de soevereiniteitsoverdracht tot stand van Nederland aan Indonesië. De nieuw gevormde republiek, een staten bond, was gesticht op verschillende grondslagen. De 'staten hadden het recht zelfstandigheid te verkiezen boven het strikte deel uitmaken van een statenbond. Bovendien bleven de bevolkingsgroepen en dat was uitdrukkelijk gesteld het zelfbeschik kingsrecht behouden. Kort na deze door de Ronde Tafel conferentie vastgestelde overeerfkomst een jaar later wenste Soekarno de soevereiniteit over de hele eilanden groep, hetgeen voorlopig in een grond wet werd bepaald. Spontaan en resoluut rees er het eerst in de Zuid-Molukken verzet tegen deze enorme schending van de R.T.C.-overeenkomsten. Een bloedi ge strijd met vreselijke moordpartij en volgde. De Ambonezen moesten half december 1950 het hoofd buigen voor de terreur van de vijand en de regering week uit naar het moeilijk aan te val len Ceram. Tot op heden woedt daar de oorlog nog mét onverminderde felheid. Want Ambon wil vrij zijn, zoals Neder land dat wilde ten tijde van de Duitse bezetting. Mr. Van Rijckevorsel was van me ning, dat wij ons niet mogen neerleg gen bij de ongeïnteresseerde, lauwe houding van de vaderlandse regeerders, wier beleid in deze tussen '45 en'49 een échec was en in 1950 bij het ver breken van de vriendschappelijke unie met Indonesia, een zo mogelijk nog gro ter fiasco. „Als wü ons er op beroemen," ver volgde spr., „dat wij het internationaal recht hoog houden, mogen wü zeker niet berusten in de situatie op Ambon. Hier heeft n.l. een rechtsschending zon der weerga plaats gevonden en daar mee is het voortbestaan van de inter nationale rechtsorde direct gemoeid. Het is puur eigenbelang van ons om dit niet te laten passeren, want zelf bestaan wij, als nietig landje bij de gra tie van het volkenrecht. Ook de tweede spreker van de avond, de heer Coenradi, wees op de onbe vredigende tactiek, die de regering betreffende de Zuid-Molukken, heeft ge volgd. „Gü zult het recht niet buigen", zei Mozes en deze woorden zijn sterk van toepassing op deze kwestie. Van Nederlandse zijde is na de liquidatie van de staatsregelingen in Ambon iede re reactie uitgebleven, „trouwe vrien den" werden in de steek gelaten. Onze garantie als zou er vrede en orde zijn na de souvereiniteitsoverdracht, was een paskwil. Mevrouw Lokollo tenslotte, de laat ste spreekster, die onlangs uit een ge vangenkamp in Ceram wist te ontsnap pen en ternauwernood de dood ont vluchtte, vertelde van de rampen die Ambon de laatste jaren troffen, zonder dat welke natie ook te hulp kwam. De inlanders, wier kerken en scholen op geblazen en in brand gestoken worden, Unh»nnnn«l1It^iraiId heeft gisteravond een m pS en een schaftlokaal ^„rlwHklrhCe*ment van het station te Noordwukerhout geteisterd. De schade, die zeer aanzienlijk was, is nieJ vastgesteld, terwyl men evenmin weet hoe het vuur ontstaan is. De blussing door Noordwykerhoutse en VooZStsT brandweer ondervond ernstige ver traging doordat er een storing was in de trem-bovenleidingwaardoor ook het treinverkeer een tiental minuten oponthoud kreeg. De brand begon tn een schaftlokaal op het emplacement dat op Voorhoutse bodem ligt. Voordat de brandweerlie den waren gearriveeerd, hadden de vlam men al gretig voedsel gevonden in een kolenopslagplaats, toebehorend aan een hhndeiaar uit Sassenheim. Tien minu ten lang kon men echter geen water geven, omdat het defect in de boven leiding alles onder stroom zette. Het brandweerkorps uit Noordwijker hout beperkte zich tot het nat houden van de grote voorraden, die in de onmid dellijke omgeving van de in lichte laaie staande opslagplaats lagen. Op het terrein van de brand bevond zich burgemeester Kolfschoten van Voorhout. Wethouder D. J. A. Geluk zal zater dag 21 januari om drie uur in het Museum „Huis van Looy" een ten toonstelling openen van reprodukties van schilders uit de tijd der impres sionisten. De expositie wordt gehouden van 21 januari19 februari. Dr. E. B. J. Postma, rector van het Nederlands Instituut voor het Buiten land te Breukelen, wellicht beter be kend onder de naam „Nüenrode", hield gistermiddag in Brinkmann een lezing over de opleiding van technische koop lieden, op uitnodiging van het departe ment Haarlem der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Omdat ons land, aldus de rector, voor 50 pet in zijn be staan afhankelijk is van de export en men het vooral moet zoeken in kwali teitsgoederen, is naast de commerciële eigenschappen der kooplieden ook een technische ontwikkeling wenselijk geble ken en andersom. Het is daarom, dat in 1955 aan het N.I.O.B. een cursus aange vangen is voor afgestudeerde M.T.S.-ers die een commerciële opleiding genieten. De cursus telt nog slechts zeven deel nemers, maar de rector voorspelde de nieuwe opleiding een goede toekomst. Per zeven a acht jaar groeit de Ne derlandse bevolking met 1 millioen zie len en al die mensen moeten ee ngoed bestaan kunnen vinden. Omdat de wel vaart van ons land in zo grote mate af- hanekijl is van de export en dus hierin onze grote kwetsbaarheid is gelegen, moeten goede producten worden uitge voerd, die door bekwame kooplieden aan de man gebracht kunnen worden. Er bestaat tussen de louter technische en de louter commerciële koopman een con troverse, die de nieuwe cursus op Nij enrode" wellicht opheft. De heer Post ma vertelde, dat in Duitsland drie hoge scholen bestaan, die zich toeleggen op een verdere commerciële dan wel tech nische ontwikkeling van de handelsman. In Berlijn-Charlottenburg domineert het economisch onderricht, in Darmstadt met name het technische, terwijl in Karlsruhe een zuivere ingenieursvor ming wordt nagestreefd. Professor Be renschot heeft in Delft bevorderd, dat de technische vorming ook bedrijfsorga nisatorische en economische aspecten belicht. Naar de mening van rector Postma werd het tijd, dat ook op het niveau van het voortgezet middelbaar onderwijs iets in deze geest gebeurde. De vraag was, of de opleiding op technische of op commerciële basis geschoeid moest worden. Op practische redenen ging men uit van de technische opleiding, die met commerciële kennis moest wor den aangevuld. Op de eerste plaats komen er dus afgestudeerde M.T.S.-ers voor in aanmerking. De cursus, die in het najaar van 1955 gestart is, duurt een jaar en geschiedt geheel in in- ternaatsverband, waardoor een intensi vering van de studie en een grotere mogelijkheid tot sociale vorming be reikt wordt. De jongelui krijgen onder richt in talen en allerlei facetten van de bedrijfseconomie. Bovendien wordt aan dacht besteed aan de lichamelijke op voeding. Gebleken is wel, dat de cursus levensvatbaarheid heeft en dat het ex periment de moeite waard was om te ondernemen. Nadat de spreker nog enkele vragen had beantwoord sprak mr. A. E. de Groot van Embden, voorzitter van het departement Haarlem der Maatschappij, een woord van grote waardering voor de interessante voordracht van dr. Post ma. Ongecorrigeerd) vechten nog steeds voor hun vrijheid, die op schrift zo verzekerd scheen. Vanwege die gruwelijke martelingen en barbaarse dictatuur van Soekarno blijven de Ambonezen ook liever in de Nederlandse kampen dan naar hun geboorteland te gaan. Zij hopen jechter op de hulp van hun huidige gastheren voor de vrijmaking van het Zuid-Mo lukse gebied. Finantiële middelen ont breken evenwel tot dusverre, althans voor de stichting „Door de eeuwen trouw", om belangrijke bijstand te verlenen. De door vele bezoekers bijgewoonde bijeenkomst in hotel „De Leeuwerik" omvatte een gevarieerd programma. Medewerking verleenden de Indische dansgroep „Ramayana" die zeer fraaie Oosterse dansen uitvoerde en het Am bonees snaarorkest „Suara Maluku". De voorzitter van de afdeling Haarlem der stichting, mr. W. Boers, zette in een kort openingswoord het „geval Ambon" ter oriëntatie van het deels ondeskun dige publiek uiteen. In de loop van dit jaar hoopt de Chris telijke Oratorium Vereeniging haar 45- jarig bestaan te vieren. In december zal in het Concertgebouw een uitvoering worden gegeven van de honderdste psalm van Max Reger en de Cantate Noël van Arthur Honneger. In ons bericht van gisteren, waarin wij melding maakten van de plannen der Amsterdamse Basaltmij. tot vesti ging van een bedrijf in het „Holland- Nautic"-complex. hebben wij geduid op moeilijkheden, die konden zijn gelegen in het feit, dat het betrokken industrie terrein volgens het gemeentelijk uit breidingsplan (van 1934) voor woning bouw is bestemd. Van de zijde van het gemeentebestuur vernemen wij, dat B. en W. vooralsnog geen gegronde redenen aanwezig ach ten om het uitbreidingsplan te wijzigen. Zij blijven bij hun mening, dat iedere zwaardere industrie, waartoe zij ook de door de Amsterdamse Ballastmij. voor genomen fabricage van voorgespannen beton rekenen, niet in die omgeving past. Voorts menen zij, dat vestiging van een dergelijk bedrijf moeilijkheden kan opleveren voor de voorgenomen noodzakelijke verbetering van de Spaarndamseweg, die als oostelijke omlei-weg zal gaan fungeren. Verbete ring van de Spaarndamseweg zou na melijk het verdwijnen van het beruchte brugje met zich kunnen meebrengen en demping van de (voor iedere zwaar dere industrie onmisbare) doorgang van de haven naar het Spaarne. Dezer dagen beleefde de opperwacht meester Ackermans en. de wachtmeester Van den Bosch de schrik van hun leven, toen zij op de brug over de Van Cleeff- kade te Aalsmeer een auto recht op zich af zagen komen. Door snel reagerend opzij te springen voorkwamen zij een rit naar het zieken huis. Tegen de inzittende, een Amster damse dame, die onder toezicht van een heer chauffeerde, werd proces-verbaal opgemaakt. (De in deze rubriek geplaatste BRIEVEN VAN LEZERS vallen buiten de verant woordelijkheid der Redactie. Anoniem in gezonden brieven worden terzijde gelegd.) Een ernstig ongeluk heeft enige tijd geleden een in Schalkwijk werkzame, 25-jarige jonge man getroffen, In verband met zijn huwelijksplan nen (tevergeefs) zoekende naar en woning, kwam bij hem het plan op, zichzelf een onderkomen te verschaf fen, door zelf een woonwagen te bou wen. Een groots plan voor iemand, die zulks i zijn vrije uren moet pres teren en de daarvoor benodigde gel den grotendeels moet lenen. Na onge veer een jaar van doorzetten en hard werken was zijn voornemen ten uit voer gebracht; de wagen was gereed en na het huwelijk, dat over enige weken zou worden tesloten, kon de woning worden betrokken. Helaas werd door een onverwacht voorval het re sultaat van vlijt en vindingrijkheid en van het aangewende geld plotseling teniet gedaan; een hevige brand heeft de wagen in korte tijd vrijwel geheel verwoest. Verzekering had ongelukki gerwijze niet tijdig plaats gehad Dit tragische voorval is zoals ieder die dit leest inmiddels al begre pen zal hebben voldoende aanlei ding om een beroep op Uw medewer king te doen. teneinde de ongelukkige te helpen, zich een andere wagen te verschaffen. Ieder, die iets te missen heeft, brenge zijn bijdrage voor ge noemd doel aan ondergetekende, of storte een bedrag bij de Coöperatieve Eoerenleenbank, kantoor Haarlem, Spaarnwouderstraat 99 (postrekening no» 11109) of kantoor Heemstede, Bin nenweg 67 (postrekening no. 12676) op rekening „HULPAKTIE WOON WAGEN". JAC. HULSBOSCH Schalkwijkerweg C 35a Volgende week dinsdagavond om 8 uur zal in de bovenzaal van de Neder landse Credietbank aan de Gedempte Oude Gracht dr. J. J. Dellepoort zijn uitgestelde causerie geven over de ver mindering van het aantal priesterroe pingen voor de saeculiere geestelijk heid in de z.g. leidende stand. De bij eenkomst is georganiseerd door de St. Adelbertvereniging, afdeling Haarlem en is voor de leden en hun dames toe gankelijk. Dr. Dellepoort, die recentelijk een veelgeprezen dissertatie heeft geschre ven over de priesterroepingen in Neder land, zou aanvankelijk zijn causerie in November van het vorige jaar houden, maar was toen verhinderd wegens ziek te. In de Bondsschaakcompetitie won HWP II voor de derde maal in succes sie, thans werd ,,'t Schouwtje" het slachtoffer. De uitslag luidde: ,,'t Schouwtj e"-HWP II Aalpol-Bleekemolen 1-0 Swemle-Pancras 0-1 Prensterink-Banken 0-1 Isbrücker-De Lange 0-1 Machery-Haverkort 1-0 Rammelt-Holtkamp 1-0 v. d. Moolen-Huneker 1-0 Mulder-Komen 0-1 De Jong-v. d. Berg 0-1 Verhoef-v, d. Stoop 0-1 4-6 Voor de onderlinge competitie waren de uitslagen; Haverkort-Holtkamp y,-%, Komen-v. d. Stoop 0-1, Baas-Overdijk 0-1, Huneker-Rasing 0-1 Goedemans- v. d. Berg 0-1. R. Blijstra: Hoogtevrees; S. Chris tiansen: De man van het benzinesta tion; S. Cloete: De laatste wraak; M. Derinoüt: De tienduizend dingen; H. Doss: Aan kinderen geen gebrek. F. M. Dostojewski: Herinneringen uit het ondergrondse; F. M. Dostojewski: De krokodil; M. Duchemin: Negen meis jes en één man; C. S. Forester: Com- madore Hornblower; G. von le Fort: Farinata's dochter: G. Guarcschi: De kleine wereld van Guareschi; J. Hayes: De indringers; J. W. Hofstra: Het oog van de naald; F. Kafka: Een honger kunstenaar; N. Monsarrat; De wrede zee; C. Nooteboom: Philip en de ande ren; N. Shute: 's Mensen schaakspel. Ontwikkelingslectuur: Briedé: Het geheim der gezondheid. Das: Actuele vliegtuigen. Gerteis: Op het spoor der detectives. Hall: Wat hebben dromen ons te zeg gen? N Henselmans: De architectuur van het moderne landhuis. PattersonDodemansvallei Van der Sleen: Van de Kaap tot de Congo. Tournier: De sterken en de zwakken. Romans: van Ammers-Küller: Het scharlaken wambuis. Bordewijk: Bloesemtak. Carmiggelt: Vliegen vangen. Kaeser: Onzichtbare banden. Andres: Die Reise nach Portiuncula Rutherford: Grand Prixmurder. Toen een trailer geladen met hout, bij de Warmondertol een autobus van de N.Z.H.V.M. passeerde, moest de trai ler tengevolge van een kromming in de weg een bocht maken met als gevolg, dat het op de trailer liggende hout de voorruit van de autobus vernielde. De buschauffeur liep verwondingen op aan het gelaat, die gelukkig niet van ern stige aard bleken te zijn. De rechtbank te Alkmaar heeft een Castricumse kapper, die in de nacht van 25 op 26 september van het vorig jaar bij een woordenwisseling met enkele dorpsgenoten de gemeentewerkman J. V., die de ruzie wilde sussen, met een scheermes een snee over diens wang had gegeven, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte voorbedachte rade niet bewezen. De eis was drie jaar gevan genisstraf. Om vijf uur gistermiddag is een 17- jarige Haarlemse schildersknecht op de Heemsteedse Dreef aangereden door een motorrijder, waardoor beiden kwamen te vallen. De jeugdige wielrijder, die in de richting Haarlem ging, verloor door onbekende oorzaak de macht over het stuur, zodat de achter hem komende 56-jarige motorrijder een botsing niet kon vermijden. Hij werd met een zware hersenschudding en verwondingen bo ven het rechteroog naar de Mariastich- ting overgebracht; de jongen bleef on gedeerd. Het Heemsteedse politie-voetbalelftal speelde gisteren een wedstrijd tegen de ■politie Zandvoort, die met 20 werd gewonnen. In 1955 vestigden zich te Zandvoort 1961 personen, terwijl 1210 personen die gemeente verlieten. Het aantal geboor ten bedroeg 218 en het aantal sterf gevallen 98. Het aantal inwoners ging met een flinke ruk omhoog van 12038 tot 12909. De jaarlijkse bloedafname voor de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis zal te Zandvoort plaatsvinden dinsdag 7 februari 's avonds in hotel Keur. Aanmelding kan geschieden bij de secretaris van de afdeling Zandvoort, Oranjestraat 12. Men gelieve tevens de naam van de huisarts te vermelden. Prins Carnaval Nilles l uit Bergen op Zoom trok gisteravond met zijn ge volg van Hof van Holland door Hil versum naar de KRO-studio. In de kantine werd een vreugdedans gemaakt, hetgeen de foto uitbeeldt. Zijne Ko ninklijke Hoogheid was in Hilversum in het kader van de SUS-actie. De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft een ge vangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, en aftrek van het voorarrest geëist tegen een 30-jarige boekhouder te Utrecht, wegens verduistering van f 13.000 ten nadele van zijn werkgeef ster, een houtindustrie in Utrecht. De rechtbank te Utrecht had hem veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf. Verdachte bekende de verduiste ring te hebben gepleegd. De goederen, die hij zich tijdens de verduistering had aangeschaft, waren nog steeds niet af betaald. Van februari tot augustus van het vorige jaar 6 maanden had hij in voorarrest gezeten. Uitspraak 31 januari a.s. Het Haarlems Comité voor Kamer muziek organiseert op donderdagavond 19 januari om 8 uur een kamermuziek avond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Het Nederlands Kamermuziekensemble zal werken van Joh. Chr. Bach, Haydn, Mozart, Joh. Seb. Bach en Siering uitvoeren. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% N'ed. 1953 10214 314 Ned. 1953 100A 314 Ned. 1948 ggA 314 pCt. Ned. 1950 9814 314 Ned. 1954 9814 314 Ned. 1955 98A 3-314 Ned. 1947 993, 3 Ned. 62-64 bel. fac. 10014 Inschr. Grtbk. 1946 3 pCt 973,g Ned. Handel Mij. cert 248gl A.K.U. 324 Van Berkel's Patent 188 Calvé-Delft cert. Van Gelder 275% Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. 357% Ned. Kabel 309 Philips 33514 Nieuwe Philips 327% Kon. Petroleum 62814 „Amsterdam" Rubbei 129 Holl. Amerika I4jn 219gl Kon. Ned. Stoomb. M; 21914 Deli Mij. Cert. 205% Ned. Scheepv. Unie 141 H.VA 142 Stemming: gedrukt. Opening 18/1 98% 98% W!I 99% 328 368 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Coppei Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel RoyaJ Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 16/1 17/1 69 69% 15514 156% 80% 81% 5514 55% 43% 44% 119 119% 89% 89% 44% 44% 46% 4614 81% 82% 64 66 54 54% 101 101 34% 35% 53% 54% Stemming: goed prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3