DULLES aan de tand gevoeld Aanhalingen in Life uit hun verband gerukt Dom van Keulen Uit de pers Wet economische mededinging is geen verbodswet De consumente is rots in H nog de ang b ran geen ding Zelf bedien ings verkoop vraagt eigen aangepaste verpakking Chelarine 4 Lamp van de Broederschap op het kerkhof te Margraten NIEUWE GEZONDHEIDSWET BINNENKORT IN STAATSBLAD Eerste Kamer akkoord, maar met geheel con amore Doel is mogelijkheid te scheppen voor gezonde concurrentie Snelle evolutie in verkoopmethoden Voor het m de historie JtreKt die Itedetv niet tot alorie élbeg er eentje onvervaard mee zun opvezwo en staart 4 krachtige middelen legen griep in 1 labiet DINSDAG 17 JANUARI 1956 PAGINA 4 weer geheel in gebruik Overdracht vorderingen Indonesië aan Nederland in. Tien jaar K.V.P. Geen duidelijke en vaste normen Als een non-stop hoorn des overvloeds gaat de produktiie voort ons te overstromen met bruik bare en onbruikbare, nutte en onnutte artikelen. Geruchten over een verloving van koning Boudewijn houden aan Katholieke Illustratie verzenJA N B OMA NS CAREL VOGES tekeningen: Copyright: De Tijd De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. John Foster Dulles, is gisteren op zijn wekelijkse perscon ferentie in Washington stevig aan de tand gevoeld over de verklaringen, die het weekblad „Life" vorige week in een omstreden artikel aan hem heeft toegeschreven. Dulles las een geschre ven verklaring voor, waarin hij betoog de, dat de beste manier om een oorlog te vermijden daarin is gelegen, dat men van tevoren laat weten, dat men be reid is bepaalde fundamentele morele waarden en vitale belangen te verdedi gen, zo nodig met inzet van zijn leven. De minister zei, dat een dergelijke ge dragslijn geen persoonlijke of partij-po litiek is, maar een nationale politiek. De verklaringen, die hem in het artikel in „Life" werden toegeschreven, noem de hij naar de feitelijke inhoud juist. Hij klaagde er echter over, dat aan halingen uit kun verband waren gerukt en daardoor een te eenvoudige voor stelling van zaken gaven en te veel nadruk kregen. Dulles ontkende, dat er enig verband bestond tussen de tijd van publikatie van het artikel in „Life" en het komende bezoek van de Britse pre mier. Sir Anthony Eden, aan de Ver enigde Staten. De journalisten vroegen hem naar de juiste betekenis van de passage „De kunde om tot de rand van de oorlog te gaan, zonder in een oorlog verwikkeld te worden, is de noodzakelijke kunst". Minister Dulles zei, dat dit citaat dub belzinnig wordt, als men het uit zijn verband haalt. Het gaan tot de rand van de oorlog, aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, kan de keuze zijn, die de Verenigde Staten wordt opgedrongen. Amerika zal die keuze echter niet lichtvaardig maken. Reuter meent, dat door deze verkla ring van Dulles de formule „tot de rand van de oorlog gaan" is ingetrokken als officiële uitdrukking van een politieke gedragslijn. De minister zei nog, dat hij met de betrokken redacteur van „Life" een „informeel babbeltje" had gehad. Hjj was zich niet bewust ge- De Dom van Keulen, het grootste en een van de bekendste gothische monu menten van Duitsland, zal dit weer vol ledig voor het publiek worden openge steld. De kathedraal, die uit de dertiende eeuw stamt, werd tijdens de tweede wereldoorlog zwaar beschadigd. Op het ogenblik wordt slechts een deel van het gebouw voor diensten gebruikt. De heropening van het gehele kerk gebouw zal in augustus geschieden, op de „katholiekendag", de jaarlijkse bij eenkomst van Duitse katholieken, die dit jaar te Keulen worden gehouden. Voor de bewoners van de stad zal het een belangrijke mijlpaal bij de weder opbouw zijn. Velen van hen hebben ge holpen de vjjf miljoen mark bijeen te brengen, die de herstelwerkzaamheden tot dusver hebben gekost. Men verwacht evenwel minstens nog eens een zelfde bedrag nodig te hebben om de overige schade te repareren. Dit zal mogelijk nog vijftien of twintig jaar in beslag nemen (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de in augustus 1954 ge sloten overeenkomst tussen het Konink rijk der Nederlanden en de republiek Indonesië inzake de overdracht van In donesië aan Nederland van vorderingen op Nederlanders goedgekeurd. De over eenkomst komt hierop neer, dat de vor deringen door ons land worden over genomen tegen betaling aan Indonesië van 20 miljoen gulden. Een gedeelte hiervan (7,5 miljoen) heeft betrekking op de delegatieschulden, tot welker ver goeding de regering reeds besloten had. Van de overige kosten voor Nederland kan een gedeelte van de debiteuren worden teruggevorderd. weest, dat hetgeen hij zei gepubliceerd zou worden. Anders zou hij zich nooit in dezelfde bewoordingen hebben uitge laten. De correspondenten gingen echter naar huis zonder een antwoord te heb ben gekregen op een groot aantal vra gen, aangezien Dulles, op grond van het feit, dat hij geen commentaar wilde le veren op de gezichtspunten van de schrijver van het artikel waar deze hem, Dulles, niet direct aan het woord liet. niet wilde zeggen: of president Eisenhower een aanval door de communisten op de nationalis- tisch-Chinese eilanden Quemoy en Mat- soe zou beschouwen als een aanval op Formosa, of Eisenhower het in 1954 eens was geweest met een aanbeveling van Dulles om Zuid-China te bombarderen, indien de Chinese communisten tussenbeiden zouden komen in de Indochinese oorlog, of Dulles ooit een dergelijke aanbe veling had gedaan en of Eisenhower, voor de ondertekening van een wapenstilstand in Korea in 1953, ermee had ingestemd communistisch China te laten bombarderen, indien de communisten de oorlog zouden voort zetten. Dulles was gedurende het grootste deel van de tijd, v/aarin hem vragen werden gesteld, ongewoon gespannen. Hij lachte nerveus, toen hem bij het begin van de persconferentie de bui tengewoon grote opkomst van journa listen werd getoond, aldus Reuter. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat president Eisenhower morgenoch tend om half elf weer zijn eerste pers conferentie op het Witte Huis zal hou den. VWX«w*\- rnMm' In de Amerikaanse stad Chicago, waar de temperatuur een aanzienlijk stuk onder nul is gedaald, ontstond hierdoor een dankbaar object voor fotografen. Het Michigan-meer aan de noordzijde van de stad draagt reeds wat ijs en op de oever bij Chicago is daardoor een ijs landschap ontstaan, dat, zoals de foto toont, alleen aan de beide Polen zijn gelijke schijnt te hebben De officier van justitie bij de Alme lose rechtbank heeft een gevangenis straf van vier jaar geëist tegen een fa brieksarbeider uit Oldenzaal, die ervan was beschuldigd binnen vier jaar niet minder dan 24 rijwieldiefstallen te heb ben gepleegd. (Van onze parlementaire redactie) i wel belangrijk is, maar toch slechts I aanvullend mag zijn. Het had zo moe- IS SJTS?vnilüLnnHW Iten da* de overheidsinstellingen Het Parool wijdt een uitvoerige hoofdartikel aan het tienjarig bestaan der KVP, dat zaterdag j.L te Utrecht feestelijk is herdacht. Het socialistische blad besteedt veel aandacht aan de feestrede van prof. Beel en plaatst hierbij enige kritische kanttekeningen. Interessant is o.i. de praktische con clusie welke de schrijver trekt ten aanzien van de beleidslijn, die de lei ding van de K.V.P., volgens het blad, voor de naaste toekomst heeft uitgestip peld. „Haar politieke paladijn zal prof. Romme zijn, en zij zal alles op alles zetten om opnieuw de sterkste partij te worden. Dan zal zij streven naar samenwerking op regeringsniveau en wel op een zo breed mogelijke basis, d.w.z. met ook socialisten als dragers van regeringsverantwoordelijkheid, maar de K.V.P. zal, als zij haar zin krijgt, heel duidelijk de eerste viool spelen. Natuurlijk is dat politiek-gezien van haar standpunt uit een volkomen be grijpelijk en ook honorabel streven. Het is bovendien ook daarom geen over spannen gedachte, omdat juist in de laatste tijd de K.V.P. keer op keer bij het touwtrekken in regering en volks vertegenwoordiging degeen is geweest, die het langste eind in de hand hield. De P.v.d.A. is ettelijke malen, laatstelijk weer bij het prijsgeven van de 'eleide loonpolitiek, de partij ge weest, die het meeste water bij haar wijn moest doen. Geen wonder, dat dit soort samenwerking de K.V.P. naar meeT smaakt. Maar of de Partij van de Arbeid dit spel mee zal willen blijven spel eh? Eén ding staat naar onze mening meer dan ooit vast: de P.v.d.A. zal er goed aan doen de komende strijd te voeren als een progressieve doorbraak partij." de organisatie van de volksgezondheid zowel landelijk als provinciaal opnieuw wordt vastgelegd, is dinsdag in de Eer ste Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. In de Tweede Kamer waren er over het ontwerp moeilijkheden ont staan. Men had er niet de richting in kunnen ontdekken, waarin de volksge zondheid zich zou moeten ontwikkelen. Met name de positie der kruisverenigin gen én andere instellingen van particu lier initiatief achtte men niet voldoende veilig gesteld. Een amendement-Mol (KVP) om deze positie in de provincia le raden voor de volksgezondheid zelfs iets te begunstigen boven de overheids sector, leidde tot een maandenlange schorsing van de beraadslagingen. Eerst nadat minister Suurhoff voor een deel aan de wens van dr. Mol was tege moet gekomen, kon het ontwerp worden aanvaard. Dat de KVP in de Eerste Kamer nog niet geheel tevreden was bleek uit een verklaring van de heer J. Maenen. Hij had liever aan de particuliere instellin gen een ruimere maat willen zien toe bedeeld dan de strikte gelijkstelling met de overheidssector, waartoe de minister is overgegaan. Thans blijkt volgens de heer Maenen niet dat de overheidstaak tot ten hoogste 50 pet in de raden ver tegenwoordigd zouden zijn, terwijl daar entegen de 50 pet voor de particuliere instellingen een minimum moet zijn. De KVP wilde echter het ontwerp, dat men belangrijk en urgent acht, niet langer uit het Staatsblad houden. Minister Suurhoff had nog enige moei te met zijn partijgenoot Wibaut (PvdA) die de heer Maenen steunde op een an der punt: de wet had niet alleen de kruisverenigingen, maar ook andere particuliere instellingen moeten vermel den. De heer Maenen voorzag moeilijk heden bij de samenstelling van de ra den doof de provinciale besturen, voor al nu deze aan een volstrekte pariteit zijn gebonden. De minister zag echter geen mogelijkheid om hieraan tegemoet te komen omdat de andere instellingen van particulier initiatief in de verschil lende provincies sterk in omvang en betekenis uiteenlopen. Alleen de CPN liet tenslotte aantekenen, dat zij tegen was. De heer J. B. Broeksz (PvdA), secre taris van de VARA, werd door president Jonkman als senator beëdigd. Hij is de opvolger van de heer Van Tilburg, die' tot gouverneur van Suriname is be noemd. Het wetsontwerp economische mede- dingfng is geen verbodswetgeving. Het heeft een geheel eigen karakter, waar door voorwaarden worden geschapen voor een gezonde concurrentie. Wan neer het scheppen van zulke voorwaar den echter niet voldoende mocht blij ken, kan het zijn dat de regering een stap verder zal moeten gaan. Dit is door de minister van Economische Zaken prof. dr. J. Zijlstra ondubbelzinnig naar voren gebracht tijdens het mondeling overleg met een commissie uit de Twee de Kamer, waarbij de bewindsman heeft geantwoord op een aantal vragen, die by de voorbereiding van het ontwerp waren gerezen. Het eigen karakter van de wet: geen verbodswetgeving, maar anderzijds wel de mogelijkheid om in het algemeen belang in te grijpen, brengt met zich mee, dat naast de onverbindendverkla- ring van kartel-afspraken ook de ver bindendverklaring in het ontwerp is opgenomen. Verder is het een wet zon der duidelijke en vaste normen. Iedere con.rete zaak moet aan beleidscriteria worden getoetst. Dit laatste heeft ook weer gevolgen ten aanzien van de rechts zekerheid. Controle namelijk op een juiste uitvoering van de wet zonder daarbij ook het beleid te beoordelen is welhaast niet mogelijk. Beleidsbeoor deling komt alleen aan de volksverte genwoordiging toe, zodat ook aan haar alleen de rechtmatigheidscontrole kan worden opgedragen. Van rechtszeker heid kan daarom alleen in deze zin ge sproken worden, dat betrokkenen de overtuiging moeten hebben, dat zij be hoorlijk gehoord zijn, dat dus niet zon der hen over hen is beslist. Deze waarborg is zeker in het ont werp aanwezig, zo meent de minister, die daarbij wordt gesteund door het oordeel van de Sociaal Economische Raad. De rechtszekerheid zal verder zijn gediend met de mogelijkheid om in de toekomst te komen tot een gene rieke onverbindendverklaring van be- et lijkt ons, dat in de nabije toe komst de asbelten steeds groter zullen moeten worden. Want het is toch logisch, dat een permanente vermeerdering van persoonlijke ver- bruiksgoederen ook steeds meer afval gaat geven. Het Centraal Planbureau, dat de toekomst voor ons uitrekent heeft dezer dagen verklaard, dat de parti culiere consumptie in de komende zes tien jaar zal kunnen stijgen met 40 pet. Dat gaat zoetjesaan, trede voor trede, met 2 pet. per jaar. Maar dat zijn dan toch maar elk jaar in ieder huis zoveel meer asbakken, slopen, schoe nen, groentesnijders, sjaals, stoelen, ballpoints, radio's, lampen en al die geïndustrialiseerde materie, waaraan we het daagse welbevinden vastkno pen. Om niet te vergeten de begerens waardigheden van het leger der plas tics, dat snel oprukt en de kooplust een eeuwig leven geeft omdat zelfs bij een hiaatloos bezit van gebruiksartike len het oude altijd door iets nieuwers en intrigerends te vervangen is. Wij begrijpen soms niet waar alle goederen blijven. Wie weet het wel? Waar zijn bijvoorbeeld alle schoenen? De Nederlander koopt gemiddeld an derhalf paar schoenen per jaar. Als iedere inwoner per jaar één paar weg doet, dan komen er jaarlijks toch in onze bodem, die de afval opneemt twin tig miljoen schoenen bij! Ze vergaan heel langzaam, hebben we een afval- deskundige eens horen zeggen. En dat zijn dan nog maar leren schoenen, die, voortgekomen uit de levende natuur, weer in de organische kringloop wor- ze zich minder te buiten gaan dan wan neer ze nu één uur door een groot wa renhuis loopt. Want daar, waar alles speculeert op de koopzucht, worden door vrouwen veel meer zaken impul sief gekocht, zonder dat ze in een reële behoefte voorzien, dan uit noodzaak. Hoeveel is er in deze uitverkooptijd met zijn (kwasi) aantrekkelijke aanbie- dingen niet gekocht, alleen omdat men den opgenomen. Maar wat met al de zelfde gebeurt in de landen om ons er toevallig langs kwam? Men ziet een anorganische gebruiksdingen, de plastic heen. In de huisvrouw wordt wakker pastelkleurige gebloemde pan, die toch bekers, bakken, vergieten enz. enz. (er gemaakt, dat ze de zelfstandige, ob- veei aardiger is dan de oude, eeuwige is ook al plastic schoeisel) die we, jectieve, terzakekundige beoordelaar- roodbruine, waar men tot nu toe heel steeds sneller voor nieuwe zullen gaan ster moet zijn van de dingen, die ze tevreden mee was. Er is wel een reden ruilen? En zijn oude nylon onderjur- koopt en die ze niet klakkeloos, maar om d;e a[ te danken, want we hebben ken en dacron overhemden prettige kritisch moet aanvaarden. In een onze zjn nu gezet op deze gebloemde, poetslappen? Of zullen die op een maand tijds kregen we daarover toe- 2,0 rouleren de dingen. Bij een snelle andere wijze tot stof wederkeren? vallig iets onder de ogen in een Frans produktie, die speculeert op de impul- De hand van de huisvrouw, die de dagblad, een Engels weekblad, een siviteit van de kopende vrouw, gaat daagse dingen naar hun einde verwijst, Noors vrouwenblad. Het zit in de lucht. dat steeds sneller. Men denke eens aan brengt ze ook, nieuw, voor het groot- Het is een logisch gevolg van de pro- de mode-industrie, die ieder half jaar ste deel de woning binnen. Want zij is, duktie, die als een non-stop hoorn des de vrouw dwingt haar uiterlijk te her- zoals men nu wel zal weten, de uit- overvloeds doorgaat met ons te over- z;en en d;e stoffen, schoenen, tassen, geefster van 80 pet. van het nationale stromen met zoveel bruikbare en on- hoeden, sjaals in haar kaleidoskopische inkomen. Dat is voor haar een niet bruikbare, nutte en onnutte, goede en omwenteling meesleept, zo eenvoudige verantwoordelijkheid, die minder goede artikelen, dat wij het De consumente is nog lang geen rots steeds meer eisen aan haar inzicht stelt, overzicht helemaal kwijt zijn. ;n deze branding. Eerder een willig Of ze het nu wil of niet en of ze het Dat wordt, als de produktie blijft kiezelsteentje, dat mee rolt. De reclame prettig vindt of niet, de huisvrouw ziet stijgen alleen maar steeds erger. De verwart haar, haar warenkennis laat zich tegenwoordig steeds nadrukkelij- huisvrouw kan er niet meer onderuit haar in de steek, ze ziet geen einde ker de functie in de schoenen gescho- zich teweer te stellen tegen die ver- meer aan de behoeften. Al het gedoe ven van „consument". Dat consument- warrende vloedgolf van aanbod en re- rondom de consumente, dat de laatste schap brengt verplichtingen mee waar clame. Ze had het heel wat gemak- tijd overal de kop opsteekt, bedoelt dan ze herhaaldelijk op wordt gewezen. keiijker in de tijd, dat de marskramer 00k haar te helpen om in die reuze- We staan midden in de tijd van de langs de deur kwam, want toen schafte doolhof niet te verdwalen, bewustwording van de consument. Niet ze vooral aan wat ze nodig had; en alleen in ons eigen land. Precies het- aan dingen, die ze niet nodig had, kon A. Bgl. paalde kartelpraktijken, zonder daarbij de ontheffingsmogelijkheid in te lassen. Een juiste bewoording van de A.M.V.B., waarin een dergelijke beschikking is vervat, zal voor vele gevallen iedere 'twijfel uitsluiten. Ten aanzien van de werkingssfeer verklaart de minister geen principieel bezwaar te hebben tegen een uitbrei ding tot de vrije beroepen. Omdat de vrije beroepen toch wel een heel apart aspect vertonen is de regering hiertoe echter nog niet overgegaan. Mocht de Kamer niettemin de wens daartoe uit spreken, dan is de minister bereid te overleggen of de vrije beroepen alsnog onder de wet kunnen worden gebracht. De bewindsman verzet zich tegen een beperking tot uitsluitend die machts posities, die betrekking hébben op de Nederlandse markt. Hij gaat daarbij van de overweging uit, dat opgetreden moet kunnen worden wanneer het Ne derlandse belang direct of indirect kan worden geschaad, terwijl moet worden voorkomen, dat door toetreding van een buitenlander elke mogelijkheid tot op treden tegen het kartel zou wegvallen. Over het onderhavige ontwerp heeft aldus de minister herhaaldelijk overleg met België plaats gevonden, waarbij werd geconcludeerd, dat het Nederlandse ontwerp voor de noodza kelijke coördinatie ruimte laat. Ook in België wordt thans gezocht naar de meest wenselijke wettelijke regeling. (Van onze verslaggeefster) Nederland heeft op het ogenblik 25.000 kruidenierszaken, waarvan één procent, dus 250, zelfbedieningswinkels. De omzet in de zelfbedieningszaken is vijf procent hoger dan in de toonbank winkels, de verkoop van merkartikelen is er tweemaal zo groot. Deze snelle evolutie, die zich in ons land ondanks alle kritiek in zeven jaar tijds heeft voltrokken, is de consequentie van de massaproduktie, die ook massadistribu tie vraagt. Aldus de heer A. Heyn jr. dinsdag middag tijdens de ledenvergadering te Utrecht van het jonge verpakkingscen trum, dat ressorteert onder het Neder lands Instituut voor Efficiency. De Ves tigingswet noch de Vleeskeuringswet zijn echter aangepast aan deze evolutie in de verkoopmethode, die steeds meer artikelen zal gaan omvatten. Ook de verpakking, waarvan de levensmidde lenindustrie de produkten aflevert, is nog lang niet voldoende op de „kijk- grijp" ingesteld. In Engeland is men daarin veel verder, hoe ouderwets de winkeluitrusting er overigens ook nog moge zijn. De verpakkingsindustrie heeft echter niet meer alleen tot taak de artikelen te beschermen tegen be derf en vocht, maar ook ze op het eer ste gezicht ,,aan te bieden". Hoe de huisvrouw over dit alles denkt, werd in deze vergadering van mannen uit de industrie en handelswe reld, waaraan twee vertegenwoordig sters van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen deelnamen, medege deeld door mevr. E. Kortekaas-Den Haan, die indertijd het zelfbedienings systeem in Amerika heeft bestudeerd. O.a. achtte zij de Nederlandse huis vrouw nog niet zelfstandig genoeg om even bekwaam met de zelfbediening om te gaan als in Amerika, waar de school kinderen al opgevoed worden tot kriti sche consumenten. Niet bevorderlijk voor het goed begrip noemde zij het „gestook" van toonbankzaken tegen Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen! Chelarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chelarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. piJIIVO y..wr. f TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 T ABIETTEN 85 et De Wereldfederatie van oud-strijders heeft in een onlangs in Kopenhagen gehouden vergadering een beslissing genomen over de zogenaamde Lamp van de Broederschap. Het ligt in de bedoe ling deze Lamp van de Broederschap op de militaire begraafplaatsen te plaatsen en ieder ar op de Wereld- veteranendag (26 juni) in ieder land od tenminste één militair kerkhof te ont steken en de gehele dag te laten bran den teneinde daarmede allen te eren. zowel vrienden als vijanden, die hun leven voor hun vaderland hebben ge geven In overleg met de Wereldfederatie van oud-strijders worden in diverse landen nationale comité's opgericht, voorzover deze nog niet bestaan. Een internationaal comité van de Lamp van de Broederschap zal het overkoepelende orgaan zijn. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft hiertoe ook in Nederland een nationaal comité voor de Lamp van de Broederschap opge richt. In dit comité hebben afgevaar digden zitting van de volgende organi saties: Algemene R.-K. Officieren Ver eniging, Algemene Vereniging van Ne derlandse Reserve-officieren, Vereni ging Belangen Militaire Zeemacht Stichting Bond van Oud-Stoottroepers, Bond van Oud-Strijders en dragers van het mobilisatie-kruis, Comité Nationale Herdenking, Koninklijke bond van ridders der Militaire Willems Orde, Koninklijke Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen, Konink lijke vereniging van officieren-ridders van de Militaire Willems Orde, Neder lands-Indische bond van ex-krijgsge vangenen en -geïnterneerden, Vereni ging Onze Luchtmacht, Nederlands Oorlogsgraven Comité, De Oorlogsvete- ranenstichting, de Vereniging van oud onderofficieren van het Koninklijk Ne derlands Indische Leger Madjoe, de Vereniging van marine-officieren, de Vereniging van officieren van de Ko ninklijke Land- en Luchtmacht. De Lamp van de Broederschap, die het Italiaanse comité aan Nederland heeft geschonken, zal door een groep hoog geplaatste oud-strijders uit Italië naar Nederland worden gebracht en worden geplaatst op het kerkhof van Margraten. De plechtigheid van de plaatsing en ontsteking van deze eerste lamp wordt gehouden 4 februari 's morgens elf uur op het kerkhof te Margraten. De com missaris der Koningin in Limburg, mr Houben, en de burgemeester van Maas tricht, mr. W. baron Michiels van Kessenich, zullen de plechtigheid bij wonen. de zelfbedieningswinkels. Betreffende de verpakking wenste zij o.a. venster kartons, zodat de koopster ziet wat zij in handen krijgt, en voorts hanteerbare, weinig ruimte vragende, goed door dachte verpakking met eenvoudige aan duiding van de inhoud. Dat de Nederlandse huisvrouw de meest verwende is van Europa, dat de verkoopmethoden zich aan haar leef- en eetgewoonten zullen moeten aanpas sen, maar dat omgekeerd ook de toe nemende gemechaniseerde levensmid delendistributie de eetgewoonten zal beïnvloeden, kwam voorts in deze bij eenkomst aan bod, evenals de strijd vraag wie de kostenverhogende doel matige verpakking o.a. van melk in kar ton hoort te dragen. Want niet alléén de huisvrouw heeft daar gemak van. (Van onze Brusselse correspondent) Sinds enige weken doen geruchten do ronde over een eventuele verloving van koning Boudewijn met een dochter van de graaf van Parijs. Gisterochtend werd door een Vlaamse krant aangekondigd, dat de verloving van de koning met de oudste dochter van de graaf, Isa bella, op komst was. Gistermorgen heeft de telefoniste van het koninklijk paleis te Brussel in verband met dit bericht geen ogenblik rust gekend. Journalis ten uit binnen- en buitenland be stormden in de eerste ochtenduren het paleis met telefoonoproepen in de hoop iets meer te vernemen over het geval. Het heeft een paar uren geduurd eer het paleis besloot de gebruikelijke en voorzichtige ontkenning de wereld in te sturen. De vertraging in het doorgeven van dit dementi is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat het paleis zeer moei lijk contact kon krijgen met de konink lijke familie, aangezien deze op dat moment met de trein op weg was van Nice naar Brussel Opvallend is het, dat in het dementi alleen wordt gezegd, dat de geruchten betreffende de verloving van de koning met prinses Isabella van Frankrijk on gegrond worden geacht. Er wordt niet ontkend, dat koning Leopold een onder houd met de graaf van Parijs heeft ge had. Deze laatste, die een groot gezin heeft, bevond zich dezer dagen met ziin echtgenote te Brussel en heeft gisteren zelf tegenover Parijse journalisten het. bericht gelogenstraft als zou koning Boudewijn van plan zijn in het huwelijk te treden met zijn dochter Isabella. Sommigen menen nu hieruit te mogen besluiten, dat Boudewijn zich met een andere dochter van de graaf zal verlo ven. Het nummer van deze week begint niet éeri artikel over de Hdcliscndie'mr Gestaltung te Ulm, een internationaal studiecentrum voor kunstnijverheid in de meest uitgebreide zin van het woord, opgericht door dé bemoeiingen van Inge Scholl, wier broer en zuster inder tijd onder de naziterreur zijn vermoord en die langs deze weg mee wil werken aan een betere verstandhouding tussen de volken. Voorts is er een reportage van een Byzantijnse hoogmis, in een Amerikaans bedevaartoord gecelebreerd door de bekende televisiespreker mgr. Fulton J Sheen en bijgewoond door honderdtwintigduizend Amerikaanse ka tholieken van de oosterse ritus, afkom stig uit Oost-Europa. In de serie „Van bommen, boten en bergers" wordt een boeiend verhaal gedaan van de geslaag de aanval door Italiaanse miniatuur duikboten op Britse slagschepen in de haven van Alexandrië en van de bi zarre speling van het toeval, waardoor de Italianen nooit te weten zijn gekomen welk groot resultaat zij in feite behaald hadden! Onder de titel „De geheimen van de bioscoop" wordt een beschrij ving gegeven van de technische inrich ting van een groot modern bioscoop theater. Vier pagina's zijn gewijd aan de verloving van prins Rainier van Mo naco met de Amerikaanse filmster Grace Kelly. Eric van der Steen geeft bij een aantal humoristische tekeningen een op somming van allerlei records en toppun ten, een rage van onze tijd. De nieuwe leider der Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, wordt geschetst en Jan Cot- taar schrijft over de winterspelen te Cortina d'Ampezzo. Marokko De pasja van Marrakesj, El Glaoui, vertoont na de operatie, die hij onlangs heeft ondergaan, tekenen van ernstige verzwakking. DOM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4