Heilige Vader richt zich tot de zwaar vervolgde Kerk in Polen VOORTREKKERS JViemeijer taimfc m, Geen aantasting van de pers vrijheid in Nederland Nerio had twintig jaar een revolverkogel in zijn hoofd D D E Woning voorziening niet in overeenstemming met de welvaart Op dood spoor Pogingen om een valse vooruitgang te koppelen aan ontaarde godsdienst ïoim/ PU ROL Mr. H. J. Woltjer raadadviseur Tussen neus en lippen Voor 66 mille verduisterd Onverkoopbare bus later f17.000 waard Wegenwacht redt twee mensen „Veldmaarschalk" Kaniu Prof. Van Beusekom: Meer woningen van hogere kwaliteit Paard! voor Oostenrijks leger Huidgenezeng Erkend de beste f J WOENSDAG 18 JANUARI 1956 PAGINA 1 Houdt de winter uit handen en voeten. Belast met problemen van het Hoger Onderwijs De kwestie der Duitse oorlogsmisdadigers Minister Von Brentano voert besprekingen Federatie van Nederlandse Journalisten over rapport van Internationaal Persinstituut Poujade II Alsjeblieft Üit wraak getracht huis in brand te steken Meisje had het „uit" gemaakt Oudejaarsfuif ten bedrage van f WOO.- De verwisselde babies Interesse van de weten schappelijke wereld Verwaarloosde Hoest... Advertentie LICHTE HOLLANDSE. BAAITABAK De „Osservatore Romano" heeft thans de tekst gepubliceerd van de Pause lijke brief „Gloriosam Reginam", die op 8 december 1955 is ge richt tot het Poolse Episcopaat. In het eerste dee! van de brief herinnert de Heilige Vader aan de bijzondere ver ering, die de Polen altijd hebben ge koesterd voor de Heilige Maagd Maria, Mier feest als „Koningin van Polen" op 3 mei wordt gevierd. De glorieuze Koningin der talloze triomfen heeft die verering van haar devote kinderen vaak beloond door hen op kritieke ogenblik ken bij te staan. Op duidelijke wijze is dat drie eeuwen geleden aan het licht getreden, toen door Haar voorspraak het Poolse bolwerk Jasna Gora bij Cze- stochowa stand hield tegen vreemde overweldigers, '.vaardoor de krijgskans keerde en het Poolse vaderland de ver loren vrijheid opnieuw deelachtig werd. De Heilige Vader wijst er op, dat de Moeder Gods altijd over het heil van het Poolse volk heeft gewaakt, en dat de Polen, nu de kostbare schat van hun katholiek geloof bloot staat aan de aan vallen van een verdorven atheïsme, moeten vertrouwen op de allerhoogste en eeuwige God, aan Wie niets onmo gelijk is. Als de Polen standvastig blij ven in het katholieke geloof en de deugden van hun voorouders navolgen, zal onder de hemelse bescherming van Maria voor hun vaderland, na de dagen vol storm en duisternis, het gulden licht van een gelukkig tijdperk en van blij vende glorie opnieuw gaan verschijnen. Paus Pius XII gaat in het tweede deel van Zijn schrijven aldus verder: „Reeds in vorige Brieven, waarin Wjj de geloofsvervolging aan de kaak stelden, waaronder de Polen te lijden hebben, veroordeelden Wij openlijk de minderwaardigheid daarvan. In deze treurige stand van 'aken is nog geen verandering gekomen, hoezeer ook de onrechtvaardigheid ervan ten hemel schreit; de situatie schijnt zelfs te ziin verergerd. In dergelijke smartelijke om standigheden verkeren helaas ook an dere landen, waar Prinsen der Kerk, bisschoppen en priesters in de gevan genissen smachten of verhinderd wor den hun heilig ambt uit te oefenen: waar de kloosterlingen uit hun huizen zijn verjaagd, de katholieke pers werd verstikt, de katholieke scholen van hun rechten zijn beroofd en waar, in één enkel woord, de vrijheden der Kerk aan ketenen van allerlei soort zijn ge legd. Met vaderlijke genegenheid om armen Wij al deze broeders en zonen, die Ons zo bijzonder diprbaar zijn en die onschuldig voor de waarheid en de rechtvaardigheid lijden en Wjj bevelen hen, tezamen met hun zaak. God, de mildda ;ge schenker van troost en be loningen, in hernieuwde smeekbeden ten vurigste aan. Voor wat vervolgens in het bijzonder uw land aangaat, komen daarbij om niet van andere dingen te spreken nog de steeds heviger pogingen van de nieuwlichters, die er op gericht zijn ®en valse vooruitgang te koppelen aan d<? christelijke godsdienst, maer dan aan een, die ontaard is wat zijn funda mentele waarheden en beginselen be treft Het vervult Ons dan ook met diepe smart te vernemen, dat in uw land enkelen zich op onrechtmatige wijze mengen in kwesties die buiten hun bevoegdheid liggen. Wij roepen hen met vaderlijke, vermanende stem, op dat zij, gehoorzamend aan de recht matige'overheid, zich bezinnen op hun eigen welzijn en ophouden zich op een wijze te gedragen, welke aan de dis- Advertentie Huidzuiverheid - Huidgezondheid Bij K.B. is, gerekend van l januari 1956, bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bevorderd tot raadadviseur in algemene dienst, mr. H. J. Woltjer, thans directeur-af delingschef. De heer Woltjer is belast met de be studering van verschillende belangrijke problemen op het gebied van het hoger onderwijs, zoals de coördinatie en taak verdeling tussen de verschillende instel lingen van hoger onderwijs en weten schappen vooral op het gebied van spe cialistische vakken, de verhouding ju®" sen de universitaire wetenschappelijke instituten en laboratoria en soortgelijke instellingen daarbuiten, het verrichten van werkzaamheden door de universi teiten en hoogleraren ten behoeve van derden. In verband met zijn nieuwe taak is mr. Woltjer op zijn verzoek ontheven van zijn functie van chef van deze afdeling hoger onderwijs en wetenschap pen. Met de leiding van deze afdeling zal worden belast dr. A, J. Pie- kaar, thans administrateur bij de af deling voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft gisteren in Bonn met vertegen- Moordigers van het „Verhand der Heim- hehrer" (verbond van gerepatrieerden) °ver de kwestie van de als oorlogsmis dadigers in het buitenland veroordeel de Duitsers beraadslaagd. Daarbij ^erd, naar U.P. van deze organisatie ^erneemt, ook de kwestie van de 39 in ederiand gevangen gehouden Duitsers C r sPrake gebracht, persdienst van de C.D.U. gaf gis- een beschouwing van het Bonds- he? Heinrich Höfler, die pleit voor et .verlenen van gratie aan de 150 rti.it enen van graue aan ae iöu Belc-tirs,T die zich in Italië, Zwitserland, lana t Luxemburg, Frankrijk, Neder- tfin 'nn»£eland en de Verenigde Sta- ln gevangenschap bevinden. (U.P.) cipline en de belangen van de gods dienst schade berokkent. En het snijdt Ons door het hart, dat zij, met zowel mondeling als door mid del van persorganen gevoerde propa ganda, trachten de christelijke leerstel lingen te besmetten met verkeerde ma ximen en opvattingen, aie niet alleen kwistig in het rond worden gestrooid, maar die tot op zekere hoogte zelfs worden opgedrongen. Het is de plicht van allen zich met steeds grotere ijver in te spannen om te voorkomen, dat het licht zich genoodzaakt ziet, zich voor de duisternis terug te trekken, en te zor gen dat het, integendeel, aan helder heid toeneemt temidden van de vijan dige duisternis en tenslotte die duister nis zegevierend zal overstralen. Toen ge, thans ruim twee jaar gele den, op onrechtmatige wijze van de bis schoppelijke zetels werd verdreven waarvan ge zulk en groot sieraad waart, beminde Zoon, hebben Wij niet verzuimd, openlijk en met strenge woor den de onrechtvaardigheid welke men u aandeed, aan de kaak te stellen zo als Wij dit thans opnieuw doen; en tegen deze daad van geweld verhieven zich, steunend op algemene instemming, scherpe protesten in vele landen, waar de vrijheid nog geen hol begrip is ge worden. Inmiddels smeken Wjj over u, be minde Zoon, en over alle andere Her ders die gedwongen zijn, ver van de hun toevertrouwde Kerken en hun ka thedralen te blijven, waar ge de heili ge geheimen met steeds hernieuwde vreugde placht te vieren, bij het na deren van het Kerstfeest een vloed van vertroostingen af van de Goddelijke Verlosser die één en al milddadigheid is, daarbij vurig hopend dat het u ge geven zal zijn om gelijk u rechtens toekomt de uitoefening van uw voor malige taak te hervatten. Ook u, eer biedwaardige broeders, wensen Wij al datgene toe, wat goed en voor een gro tere geestelijke vooruitgang nuttig is, en evenzo aan geheel de geestelijkheid en aan de gelovigen die aan uw zorgen zijn toevertrouwd en aan uw landgeno ten, verspreid over de verschillende we relddelen, daarbij de tussenkomst in roepend van de Heilige Maagd en Moe der Gods, onoverwinnelijke Bescherm vrouwe van Polen en waakzame voog des van de christelijke vrijheid. Terecht wordt met aan deze gebeur tenis waardige plechtigheden de bevrij ding gevierd uit een gevaarlijke krisis. welke de moederlijke tussenkomst van Maria voor uw vaderland verkreeg. En als onderpand van de Goddelijke hulp om te verkrijgen, dat alles wat ge beurt op gelukkige wijze ten bate strekt van uw eeuwig heil, geven Wij uit het diepst van Ons vaderlijk hart de Apos tolische Zegen. CENT Een melange van 16 edele tabakken. BLIJVEND VERS in deze patent-tabakszak ACGORDEONVOUW: meer ruimte voor gemakkelijk stoppen Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten ziet zich ge noodzaakt naar aanleiding van daar over in de pers verschenen uittrek sels en commentaren protest aan te tekenen tegert het door het Interna tionaal Pers Instituut te Zürich uitge geven rapport inzake de invloed van regeringen op de pers. In dit rapport wordt, door het vermelden van enke le voorvallen, de indruk gewekt dat op de persvrijheid in Nederland van de zijde van de overheid enigerlei in breuk wordt gemaakt, hetgeen er toe leidt dat Nederland blijkbaar niet wordt gerekend tot dt niet-totalitaire staten, waar volledige persvrijheid bestaat. Het rapport, dat uitgaaat van de stel ling dat de pers niet boven de wet staat, schijnt deze zienswijze te willen e 38-jarige Nerio Aspromonti te Rome was vroeg naar bed gegaan vanwege een verkoud heid, die hij door het regen- en hagelweer had opgelopen. Juist toen hij zich om wilde draaien om te gaan slapen, moest hij niezen, een formidabele nies. Plot seling voelde hit iets hards en zwaars achter in zijn mond. Hij spuw de het voorwerp uit en zag een 6.35 mm revolver kogel liggenToen herinnerde Aspromonti zich, dat hij 20 jaar geleden per ongeluk een ko- ge lm net hoofd kreeg toen hij in de delicatessenzaak van Ernesto Santi werkte. Santi was zijn beretta-revol- ver aan het schoon maken toen plot seling een schot afging. De kogel kaatste op de marmeren toonbank en raakte Aspromonti op het voor hoofd. Daar Santi een politieonder zoek vreesde kwam hij met Aspro monti overeen niet onmiddellijk een dokter te roepen, temeer daar deze er niet erg aan toe scheen te zijn. De volgende dag voelde Aspromonti zich uitstekend en beiden waren van oordeel, dat er slechts van een flink schampschot sprake kon zijn ge weest. De kogel vonden zij merk waardigerwijze niet terug. Gisteren bleek dat die 20 jaar veilig in As- promonti's hoofd opgeborgen had ge zeten. e anti-belastingbeweging van Pierre Poujade begint in Uru guay aanhangers te krijgen. In het stadje Juan Lacaze, dat 140 kilometer ten noorden van Monte video ligt, begint de burgerij, ge steund door vakbonden en de winke liers, zich achter Lorenzo Ferrando te scharen, een plaatselijke figuur van het recept Poujade, die heeft geweigerd zekere toeslagen te beta len die de gemeentelijke nutsbedrij ven heffen. Ferrando, een arbeider, was bereid het gewone stroomtarief voor zijn huis te betalen, maar hij vertikt het de toeslag te betalen voor het werken met elektrische toestellen zoals zijn koelkast. Toen voldoening van de rekening uitbleef wilde het energiebedrijf de stroom afsnijden. Maar toen daartoe een monteur ar riveerde bij het huis van Ferrando, werd hij door een menigte tegenge houden. De volgende dag werd op een bijeenkomst op het marktplein een lans gebroken voor oprichting van een beweging legen net energie bedrijf. Besloten werd de rechtbank te verzoeken de toeslagen ongeldig te verklaren. De activiteit die ont plooid werd was regelrecht het ge volg van de berichten over wat Pou jade in Frankrijk doet. Het energie bedrijf beweert dat de bevolking zo veel elektrische apparaten gebruikt, dat het bedrijf met verlies zou wer ken als geen extra heffing gesteld wordt wegens de stroom welke door die apparaten wordt verbruikt. Vele aanhangers van Ferrando hebben ge dreigd dat zij eveneens dé extra heffing niet zullen voldoen en dat zij zich met geweid zullen verzetten tegen een eventuele poging van het energiebedrijf de stroom af te slui ten. De algemene indruk is dat het energiebedrijf het stroomtarief zal verlagen, hetgeen de verdere ontwik keling van het uruguese poujadis me wel in de kiem zal smoren. en 14-jarige jongen met een brede glimlach heeft dezer da gen in het televisie-programma van de N.B.C.. 20.000 dollar gewon nen door een grote handigheid, ta lent en kennis op uiteenlopende ter-, reinen ten toon te spreiden. De jon gen, George L. Wright uit New York City, die geen speciaal onderwerp gekozen had, vertoonde een goochel- tx-uc, speelde iets op de ukelele en gaf antwoord op vragen over Bach, de baseballspeler T. Y. Cobb en andere onderwerpen. Hij zal de ko mende week in het programma te rugkeren om zijn krachten te be proeven op de 50.000 dollarvraag. Al het geld, dat hij wint, zal vastgezet worden in een studiefonds voor de begaafde George. motiveren op grond van o.a. de gijze ling van een journalist, het afwijzen van een bepaalde vertegenwoordiger van een bepaald blad bij een journalis tieke reis naar Nieuw Guinea, alsook in de beperking, welke de hoofdredacteu ren van Nederlandse dagbladen zich vrijwillig hebben opgelegd ten aanzien van berichten over doen en laten in de persoonlijke sfeer van de leden van het Koninklijk Huis, doch in welke vrijwil lige beperking de buitenlandse pers vereniging in Nederland een aantas ting meende te moeten zien van de persvrijheid en haar als zodanig bij het Internationaal Pers Instituut te Zürich wenste te signaleren. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten wenst hierte genover uitdrukkelijk te stellen, uit gaande van dezelfde premisse, name lijk dat de pers niet boven de wet ver heven is, dat van wezenlijke aantasting van de persvrijheid in Nederland geen sprake is. Voorvallen, als in het rapport ge noemd, komen voort uit in een rechts staat bepaald niet verwerpelijke toet sing van het optreden van de journa list aan voor alle burgers bestaande wetten en algemeen geldende opvattin gen omtrent hetgeen in het maatschap pelijk verkeer toelaatbaar is. Zo is de zaak van de gijzeling van een journa list bij het vooronderzoek in een straf zaak, teneinde hem er toe te brengen zijn bron te noemen, ten principale een vraag van het verschoningsrecht van de journalist, waarvan het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journa listen overigens meent dat het de jour nalist moet toekomen. Moeilijkheden betreffende de toelating van de journa list tot het nieuws, die ongetwijfeld hier te lande bij tijd en wijle naar aanleiding van publikaties of het optreden van journalisten ontstaan, raken evenmin de persvrijheid in wezen, getuige de wij ze waarop de pers in het openbaar zul ke voorvallen aan de ordo stelt en daar tegen te velde trekt. De vrijheid van drukpers is in Neder land in de Grondwet gewaarborgd. De pers hier te lande kan, behoudens haar verantwoordelijkheid jegens de wet, hetgeen voor ieder geldt, operilijk stel ling nemen tegen welke schijn of drei ging ook van inbreuk cp de persvrij heid ten principale, De voorvallen, in het rapport van genoemd instituut op gesomd en blijkbaar op te vatten als symptomen van persbreideling of van pressie van de regering op de pers, ra ken niet het wezen van de persvrijheid, over welk bezit de Nederlandse pers op grond van een veel ruimere dan uit sluitend journalistiek-historische tradi tie zichzelf in staat acht te waken. Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten betreurt daarom in ernstige mate de suggesties, welke door dit rapport over de pers vrijheid in Nederland en dé tendenzen van de Nederlandse overheid dienaan gaande in het buitenland kunnen zijn gewekt. Het stelt er prijs op te ver klaren dat dit rapport geheel buiten medewerking en zonder enige informa tie van de zijde van de georganiseerde journalistiek in Nederland moet zijn sa mengesteld. Van de zjjde van het Internationale Persinstituut is naar aanleiding van dit protest verklaard, dat het voortspruit uit een misvatting over de aard van het rapport van het instituut, dat niet han delt over de „persvrijheid" doch over druk op de pers van de zijde der auto riteiten in landen met een vrije pers. „Het feit, dat dergelijke gevallen van druk zijn aangehaald, betekent niet, dat de pers in het betrokken land niet vrjj is. Het betekent, dat de autoritei ten op zekere tijdstippen gepoogd heb ben haar vrijheid te beperken," aldus het Internationale Pers Instituut. De Haagse rechtbank heeft een 25- jarige .Hagenaar veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf en .erbe- schikkingstelling van de regering om dat hij in de nacht van 18 op 19 septem ber een fles petroleum tegen de voor deur van het huis van zijn vroegere verloofde had leeggegooid en daarna aangestoken. Het vuur kon met een emmer water worden geblust. Verdachte had dit gedaan, omdat hij wraak wilde nemen, zo had hij ver klaard, op zijn meisje, dat de verhou ding had verbroken. De officier van justitie had acht maanden gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering gere- kwireerd. De Haagse politie heeft te Ouden bosch een boekhouder uit Den Haag aangehouden, die daar bij een familie lid was ondergedoken. Hij had zich door middel van knoeierijen in de boekhou ding van een modemagazijn in de resi dentie, schuldig gemaakt aan de ver duistering van een bedrag van 66.000 Voor dit geld had hij zich o.a. twet auto's (samen 7.200 waard) gekocht, een kostbaar radiotoestel, een televisie toestel van 2f00, een ameublement van 4500 compleet met barmeubel, een tweetal grote krone r en een paar staan de lampen. Voor de vakantie had hij zich een zeilboot met buitenboordmotor aangeschaft voor ƒ3700. Met oudejaar gaf hij een fuif, die hem op 1000 kwam te staan. Een der dames die aan dit feest had deelgenomen, had hij een avondjapon geschonken ter waarde van f 400. Een Rotterdams opkoper, die van een baggerbedrijf allerlei oud ijzer e.d. koopt, dat wordt opgehaald uit het wa ter, meende aan een blikken bus, die in oktober van het vorig jaar uit de binnenhaven werd opgevist, een strop te hebben. De bus woog nogal zwaar, er zat een soort nikkelerts in, dacht hij. 230 kg bleek het geval te wegen, en voor 20 cent per kg kocht hij het. Hij slaag de er echter niet in de bus te verko pen. Twee neven waren bereid de strop met hem te delen. Voor 35,- werden zij mede-eigenaar. Een andere neef, een M.T.S.er, hoorde ook van het „zwa re geval" en hij liet het eens onder zoeken op een laboratorium in Amster dam. Hier bleek, dat de inhoud wol fram was, een duur metaal, dat maar in enkele fabrieken in Nederland ge bruikt wordt. De waarde van de bus is 16.000,- 17.000.-. De recherche onderzoekt nu hoe dit waardevolle metaal in de binnenhaven is terecht gekomen. Maandagmorgen zag de wegen wacht W. Schaafsma, op zijn rit over de weg Meppel-Smilde-Assen, nabij de Pijlebrug een auto op de plaatselijke gladde weg slippen en over het ter plaatse aangebrachte muurtje heen in de Drentsche Hoofdvaart schieten. De wegenwacht zette zijn motor aan de kant en zag in de nog drijvende wagen de inzittenden wanhopige pogin gen doen om zich te bevrijden, waar bij het de dame gelukte zich door het portierraam naar buiten te wringen. De wegenwacht vreesde echter, dat de auto door deze manipulaties vol water zou lopen en naar het midden van het kanaal zou afdrijven. Hij riep de dame toe rustig te blijven en de reddingslijn, die hij inmiddels uit zijn zijspan had gegrist, op te vangen. De dame wist de lijn te grijpen en de we genwacht trok de auto naar de wal, waar hij op de ondiepe bodem kwam te rusten. Wegenwacht Schaafsma smaakte het genoegen beide inzittenden heelhuids en zelfs zonder dat zij noemenswaardig nat geworden waren op de wal te krijgen. Met betrekking tot de zaak van de verwisselde babies welke bij de Haag se rechtbank in onderzoek is verneemt het A.N.P. dat. geïnteresseerd door de wetenschappelijke en juridische zijde verbonden aan deze kwestie verschei dene professoren en deskundigen zich bereid hebben verklaard, bij de betrok kenen een antropogenetisch onderzoek in te stellen en voorts onderzoekingen te verrichten inzake hun bloedgroep, hun anatomie en hun vingerafdrukken. Wanneer deze rapporten gereed zullen zijn, zal de raadsman deze aan de recht bank overleggen. Op ae voet gevolgd door de Britse inspecteur Peter Hewitt komt de self-made veldmaarschalk Mbaria Kaniu, op twee na de belangrijkste leider van de Mau Mau, uit een moeras gestapt bij Naivasha in Kenya, waar hij de Britse veilig heidsdienst bij een schuilplaats van de Mau Mau bracht, welke evenwel bij aan komst verlaten bleek. Kaniu was de dag tevoren in hetzelfde moeras gevangen genomen na een belegering van acht dagen. Toen men hem vond stond hij tot aan zijn hals in het water. „Als wij zo doorgaan komen wij er nooit meer toe aan iedere Nederlander een passende woning te kunnen geven," dit zei dinsdagavond prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, raad-adviseur van het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting in een inleiding voor het departement 's-Gravenhage van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De inleiding had tot onderwerp „Is onze woningvoorziening in overeenstemming met het stijgende welvaartspeil?" De inleider is van mening dat dit geenszins het geval is. De laatste jaren is de produktiviteit aanzienlijk verhoogd en daardoor de welvaart, maar de woningvoorziening is daarmee helemaal niet in overeenstem ming. Zowel wat de kwaliteit als de kwantiteit betreft is het z. i. niet in orde. Volgens de verwachtingen zal, als er geen veranderingen komen, eerst der tig jaar na de oorlog de toestand, wat de woningvoorziening betreft, van vóór 1940 hersteld zijn. Dat wil zeggen, dat een heel geslacht opgroeit dat alleen het „behelpen" kent. dat jonge mensen jaren voorbij moeten laten gaan en geen huwelijk kunnen aangaan. Deze situatie brengt ernstige gevaren mee voor het gezinsleven en de moraliteit. Deze si tuatie past niet bij het steeds stijgende welvaartspeil." Het is van het grootste belang, aldus spr. dat wij thans bij het bouwen reke ning houden met technische en sociale ontwikkeling. Het bouwen is een zaak van hygiënische, sociale en culturele betekenis. De woningen moeten toe komstwaarde hebben, anders zitten wij later met een enorme voorraad ver- Advertentle kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! Geef Uw kind al bij bet kleinste kuchje: KINDER.HONING ouderde woningen. De bouw van wonin gen moet gebaseerd zijn op de wensen van het neden en er moet rekening worden gehouden met de volgende ge neraties, die tengevolge van de voort durende ontwikkeling hogere eisen zul len stellen, aldus spreker. De Nederlan der is echter niet bereid voldoende te betalen voor zijn voongenot. Daarvoor heeft hij een 'te geringe waardering. Daarom moet de oorzaak van veel el lende bij onszelf worden gezocht. Wij moeten komen tot de bouw van verant woorde woningen van hogere kwaliteit. En dit is dan net eerste paardNou, paardvan het groeiende Oosten rijks e legerwaarmee men in Wenen, getuige deze foto, danig in zijn sas is zó zelfs dat men „Dobbin" liet gemeten van het bekende programma Music while you. eat'voor deze gelegenheid verzorgd door de Weense legerkapel De pony, die werd gekocht van een circus, zal de pauken van de kapel dra gen iets waaraan „Dobbin" zeij veel plezier schijnt te beleven. (Vervolg van pag. 1) Nauwelijks waren de heren der zeer uitgebreide Indonesische delega- tie gearriveerd of zij plaatsten de Nederlandse regering voor een dilem ma. Men wenste, dat de conferentie buitenslands, op „neutraal terrein, ge houden zou worden. Brussel, maar het liefst Genève. Hoewel het voor de Ne derlandse regering b"e) wat besognes meebracht, gaf onze regering toe en zo streken met veel pracht en praal ae Indonesische en met grote soberheid de Nederlandse delegatie in de Zwitser se conferentiestad neer. Wat daar in de loop van enkele bij eenkomsten precies besproken is, is niet bekend. Er zijn vele gissingen en veronderstellingen in de pers verscne- nen. Tot dusverre kunnen wij ons slechts houden aan d officiële verkla ring dat. wat de in Indonesië gevestig de Nederlandse belangen betreft, er geen onderscheid zou worden gemaakt tussen de meerdere of mindere om vang van het geïnvesteerde kapitaal noch enig onderscheid zou worden ge maakt in verhand met de tijdsduur, waarvoor bepaalde belangen in Indo nesië verkregen rechten hebben. oor- al op dat punt gingen nogal wilde ge ruchten, waaraan de regering blikbaar een einde wilde maken. Intussen mene men niet. dat er reeds een overeenkomst tussen beide partijen was tot stand gekomen. De overeen komst bevond zich nog in het o v e r- 1 e g stadium. Wij hebben de mdruk, dat hoewel de punten drie en vier van de agenda herhaaldelijk ter sprake zijn gekomen, deze niet in details zijn be handeld. Telkens als de Indonesische delegatie de soevereiniteit over Nieuw Guinea naar voren trachtte te schuiven, klonk het onverbiddelijk „neen" van minister Luns. Het was een geluid dat de Indonesiërs tot dusver niet van de Nederlandse politici gewend waren. Anak Agoeng meende het oude di plomatieke spelletje nog eens te* kunnen beproeven door te trach ten Engeland in te schakelen om druk op de Nederlandse regering uit te oefe nen. Hij zal nu wel begrepen hebben, dat de tijd voorbij is, dat de halve Nederlandse regering telkens in Londen vertoefde om adviezen en instructies te halen inzake haar beleid ten aanzien van Indonesië. Wel poogde op zeker kritiek moment Het Parool onze rege ring nog even een stok tussen de benen te werpen door een trnstschap van Ne derland over Nieuw Guinea voor te stellen in het kader der Ver. Naties. De kwestie der Nederlandse arres tanten is evenmin in een gunstiger sta dium gekomen. Uit alles blijkt, dat in Djakarta het recht met voeten wordt getreden. De processen, die gevoerd worden, zijn politi-'ke processen en de Nederlandse arrestanten worden in Indonesië beschouwd als een soort politieke gijzelaars. De enige concessie die Indoensië gedaan heeft is zijn toe stemming om in het proces-Jungschla- ger enige Nederlandse getuigen te laten optreden. Wat deze getuigen in de rechtszaal intussen hebben ervaren zal hen wel verbijsterd hebben. Terwijl de conferentie intussen moei zaam gaande werd gehouden en de Indonesische gedelegeerden een soort pendeldienst onderhielder tussen Genè ve en Djakarta wie spreekt over de kosten? gingen de oppositiepartijen onder leiding van president Soekarno rustig voort, de basis van het kabinet Harahap te ondermijnen. Tenslotte keerde een tweetal partijen, waarop de toch al wankele regering steunde, zich tegen de in Genève gevoerde be sprekingen en dreigde zijn ministers uit het kabinet terug te trekken. Harahap zag geen andere uitweg, dan de dele gatie uit Genève terug te roepen. En ziehier het voorlopige, wellicht definitie ve slot van deze vreemde conferentie, tan het arrogante en vaak irriterende optreden van de door de regering-Hara- iap naar Nederland gezonden delegatie, lie zich blijkbaar weinig bewust was .an haar eigen innerlijke zwakte als onderhandelingspartner, is een abrupt einde gekomen. Van belang is, dat niet Nederland deze conferentie getorpe deerd heeft, maar het thuisfront zelf I der Indonesische delegatie. En Soekar no heelt weer eens bewezen, wie uitein delijk bij het touwtrekken in de binnen landse politiek van Indonesië nog steeds de sterkste is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5