EDEN reageert op aanvallen en geruchten „jHoogtepunt van verweer: De pers in Engeland is „vit-ziek f Ijsberen-mop Beer aan deur de Nahdatul Ulama en PSII trekken ministers terug Geen 40 vasten dagen meer I Bioscoopexploitant in zijn auto beroofd Dader in arrest Vertrek Geneefse delegatie naar Djakarta uitgesteld ïge Britse Jeugdï contra Eden Bejaard echtpaar door gasverstik- king omgekomen Proces wordt deze maand beëindigd Johnnie Jordaan uit zijn auto geslingerd Afzonderlijke vasten- en onthoudings dagen opnieuw vastgesteld Schilderij voor Eisenhower de MORRIS ifcteijmfuij! Regenjassen m. uitritsb. voering Het weer KABINET-HARAHAP IN MOEILIJKHEDEN DONDERDAG 19 JANUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26504 Opnieuw het gevaar voor inflatie Binnenlandse kwesties Opvoering produk- tiviteit »Wij zullen volharden" 55 Premier verbleekt V.S. verminderen aantal „be vrijdi n gs troepen Zaak-Jungschlager Bezwaren tegen komst van tnr. Van Empel 40-urige werkweek bij V olks wagenfabrieken Plaatselijk regen of sneeuw Onbestendig BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERItNIIblAklti- ia cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pet week, 12.17 per maand, f6.50 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteravond hield Sir Anthony Eden, Engelands eerste minister, een politieke redevoering in de industriestad Brad ford. Na de hevige aanvallen van de rechtervleugel van zijn eigen partij, na de vijandige artikelen in conservatieve bladen als de Daily Telegraph, na de regeringsblunders van de laatste tijd, en na de geruchten over Edens aftre den, sprak het vanzelf dat de rede van gisteren allerwegen met grote spanning verbeid werd. Eden zou terugslaan. En hedenmorgen was er inderdaad een po pulair blad dat op de voorpagina een luidruchtige kop bracht, welke luidde: „Eden slaat ze neer!" Maar Eden sloeg se niet neer. Zijn nimmer falende be gaafdheid voor het scheppen van een anti-climax liet hem ook gisteren niet In de steek. Zijn rede was, zoals dat in het Engels heet, een voetgangersrede. „Onopmerkelijk", zei vanochtend een liberaal blad, onvriendelijk maar te- techt. Het hoogtepunt van Edens verweer, inzoverre hij zich althans verweerde, v^as het gebruik van het bijvoeglijk naamwoord „cantankerous", vit-ziek, voor de conservatieve bladen die hem pijn hadden berokkend, en Eden advi seerde zijn gehoor niet alles te geloven wat zij in de kranten lazen. Hij ver klaarde, dat de partij waarvan hij lei der was niet bedreigd werd door ver deeldheid en dat het zijn plan was om met de rest van zijn regering het ver leende mandaat uit te dienen. het grootste deel van zijn l^LZ! „geW'jd aan binnenlandse kwesties, voornamelijk aan het infla- tiegevaar. Engeland genoot heden een ongekende welvaart, maar deze wel vaart had haar schaduwzijde vooral met betrekking tot de uitwendige be talingsbalans, welke nadelig beïnvloed werd door een te grote groei van de invoer, o.m. van staal en kolen. Infla tie was het meest opvallend gevolg van de binnenlandse welvaart en het meest gevaarlijk, want inflatie leidde tot prijsverhoging en tot het risico dat Engeland niet langer doeltreffend kon concurreren op de buitenlandse markt. De regering, aldus Eden, had de tegen de inflatie aangebonden ZU naa credietbeperking doorgevoerd, ringsuitgaven verminderd, aa: gen op bezuinigingen bij plaatselij besturen, de uitgaven verminderd van de genationaliseerde industrieën, en J had door verhoging van winst- en we debelasting particuliere uitgaven pro beren te remmen. Maar Eden erkende, dat het nog te vroeg was om te kunnen beoordelen of al deze maatregelen effec tief zouden blijken. Hij drong aan op verhoging van 's lands produktiviteit, onder meer door het opgeven van restricties in de Vorm van monopolistische praktijken en ook van restricties van de kant fan de arbeiders. „Dit geldt ook", zei Eden ondeugend, „voor graan-elevators en vleeskruiers". Het aantal regerings ambtenaren, dat sedert het begin van 1952 was verminderd met 46.000 op ®en totaal van 300.000, zou nogmaals varminderd worden met 10.000 tot 15.000. He regering had het afgelopen jaar eveneens ingrijpend bezuinigd op de- lensieuitgaven, maar zij kon hiermee biet te ver gaan met het oog op 's lands feiligheid. Aan het slot van zijn rede wees Eden p bet feit dat de laatste maanden Wijziging, „niet ten goede", hadden *6bracht in de betrekkingen tussen de Jbfdistische mogendheden en het eesten, maar dank zij het bestaan van atoomwapenen bestond er minde** tisico voor een wereldconflict. Dat was de reden waarom Eden zelf insisteerde het bezit van de H-bom. Hij her innerde zijn gehoor aan het feit dat overal in het Britse imperium duidelijk ,e Zlen viel dat men streefde naar het verlenen van zelfbestuur aan voorma lige koloniën. De ware onderdrukkers van heden waren te vinden in het Kremlin. „Mijn boodschap aan u hedenavond", aldus de premier, „is dat wij met be trekking tot de buitenlandse situatie meer reden hebben tot bezorgdheid dan enige tijd geleden, maar dat wjj zullen volharden in ons werk voor de vrede". HU besloot met te zeggen dat de regering van Brittannië altijd be- seft heeft dat zij een moeilijke taak voor de boeg had, maar zij zou deze taak volvoeren ten behoeve van de natie en de gehele wereld. De pers commentaren van hedenochtend waren over het algemeen vriendelUk, lichte lijk ontgoocheld, en ietwat mat. Tijdens Edens rede klom onver wacht een vrouw op het podium en trachtte de eerste-minister van de microfoon weg te duwen. Toen zij werd weggevoerd door zaalwachters riep zij: „Het Britse imperium is de grootste vredeski-acht die de we reld ooit heeft gekend en U bent bezig het weg te gooien". Daarop werd ook van de tribune geroepen, dat Eden „het imperium heeft weg gegeven". Temidden van het ge schreeuw verklaarde de premier, met bleek gezicht, dat dit niet waar was. Nadat de ordeverstoorders met geweld waren verwijderd, zongen de aanwezigen „For he is a jolly good fellow" en het Schotse „Will ye no come back again!", waarop Eden bedankte en zei dat hij het laatste zeker zou doen. De aan- stichtster tot het tumult bleek de 30-jarige Leslie Green te zijn, de secretaresse van de „U.iga van ge trouwen aan het imperium". In een rapport, gepubliceerd door het Budget Bureau van de Amerikaanse regering wordt verklaard, dat het ge vaar van vliegtuigbotsingen in de V.S. ontstellend groot is geworden. Er wor den drastische maatregelen tot het beveiligen van het hedendaagse lucht verkeer geëist. De verklaring vermeldt o.m., dat elke dag ieder passagiersvlieg tuig, dat in de lucht is, viermaal bUna in botsing komt en dat alle andere vliegtuigen aan dezelfde gevaren bloot staan. Van de uit een vliegtuig gemaakte foto's, die ontleend zijn aan het rapport toont de bovenste een F-89 straalvlieg tuig, dat recht op de fotograferende machine aankomt, maar nog een mijl verwijderd is (pijl), de onderste het zelfde vliegtuig vier seconden later op het punt het andere toestel te rammen. In Cortina d'Ampezzo, het Italiaanse wintersportcentrum, waar op 26 janu ari a.s. de olympische winterspelen 1956 beginnen, woont een meisje, dat in deze kille tijd van het jaar alleen maar wil gaan wandelen, gekleed in een complete ijsberenhuid. En aan gezien het voor buitenstaanders moei lijk is, om een meisje in de huid van een ijsbeer te onderscheiden van zo'n echt pooldier, heeft zij in Cortina al vele lieden doen schrikken, hetgeen men zich, als men deze foto ziet, ook wel kan indenken Het Amerikaanse leger zal zijn korps guerilla's en ,,bevrijdingsstrüders", een keurtroep van 2.000 man, veelal Oost- europese ballingen, die in Zuid-Duits- land gelegerd is, met tweederden ver minderen, aldus heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren in Washington bekendgemaakt. Dit is een bezuini gingsmaatregel. Het korps zou in geval van oorlog, verzetsstrijd, sabotage en opstanden achter het „IJzeren gordijn" moeten organiseren. Een dergelijke troep die in de Amerikaanse staat Noord-Carolina gelegerd is, zal met een kwart worden ingekrompen. Generaal Ridgway, voormalig staf chef van het leger, heeft felle kritiek op dit besluit geleverd. Uit goed ingelichte bron verneemt Reuter, dat door de bezuiniging plannen voor het organiseren van dergelijke guerillatroepen in het Verre Oosten uit gesteld, zo niet opgeheven, zijn. De heer T. te Apeldoorn kreeg dins dagnacht de schrik van zijn leven, toen hjj, in zijn woning op onderzoek uit gaand omdat hp gerucht had gehoord, bij de achterdeur plotseling oog in oog kwam te staan met een flinke beer. HU gooide meteen de deur dicht en belde direct de politie. De beer, die door het omhoog druk ken van een dakplaat van zijn nacht verblijf in een dierenpark te Apeldoorn de weg naar de vrijheid had gevonden, werd met een hoeveelheid voer naar het dierenpark gelokt. Eerst gisteren omstreeks elf uur kwa men buren tot de vreselijke ontdekking dat het bejaarde echtpaar J. J. B. Bec- ker-Remmers, Leidsevaart 518 in Haar lem, door gasverstikking om het leven was gekomen, terwijl de beide oude mensen vermoedelijk al sedert de vo rige avond levenloos in hun stoel had den gezeten. De melkboer kreeg giste ren geen gehoor en waarschuwde de bu ren, die direct een onderzoek instelden. De aanleiding tot hun dood bleek een gaskomfoortje in de kamer te zijn, dat niet brandde en waaruit geregeld gas ontsnapte. Enkele omwonenden wisten na de waarschuwing van de melkboer aan de achterzijde van het huis zich toegang te verschaffen tot. de tuin. Door de ra men heen zagen zij de man, 75 jaar oud en de vrouw, 84 jaar, bewegingloos in hun stoel zitten. Een arts stelde later de dood door verstikking vast. Men ver moedt dat de dood al in de namiddag van de vorige dag is ingetreden, om dat de kranten van die dag nog in de bus zaten. Waarschijnlijk is het gaskorr.- foortje uitgewaaid door langs lopen of anderszins. De terugkeer van de Indonesische de legatie in Genève naar Djakarta is van daag voorlopig uitgesteld, nadat twee Indonesische regeringspartUen, die zich hebben verzet tegen het overleg met Nederland, gisteravond besloten hebben zich uit het kabinet terug te trekken. Zowel in Djakarta als in Genève is men van mening, dat zelfs zonder de steun van de twee betrokken partijen, de' or thodox Islamitische Nahdatul Ulama en de kleine Islamitische P.S.I.I., de rege ring kan rekenen op een meerderheid in het voorlopige parlement. Politieke waarnemers zUn het er evenwel over eens, dat het gevaar van een kabinets crisis toeneemt. Gisteren te middernacht maakte de woordvoerder van de P.S.I.I. bekend, dat de partijraad na uitvoerige discus sies tot het besluit was gekomen haar twee ministers terug te trekken en de regering te verzoeken haar ontslag in te dienen. De voorzitter van de Nahda tul Ulama. Kiai Dachlan, verklaarde te zelfdertijd. dat zUn partU een soortgelij ke beslissing had genomen. HU voegde hieraan toe, dat bU de regering zal worden aangedrongen binnen een dag of twee dagen haar mandaat aan het staatshoofd terug te geven. Beide genoemde partijen zijn in totaal met vier ministers in het kabinet-Ha- rahap vertegenwoordigd: de tweede vi ce-premier Harsono Tjokroaminoto, de minister van sociale zaken, Sudibjo, de minister van godsdienstzaken, Kiai II- jas, en de minister van binnenlandse zaken, Sunarjo. Verwacht wordt, dat beide partijen hedenmorgen een gezamenlijke nota aan de premier zullen overhandigen. De beslissingen van de twee partijen volgen na hun afwijzing van het rege ringsbeleid met betrekking tot de con ferentie te Genève. Om te voldoen aan de verzoeken van de partijen om niet verder te onderhandelen, heeft de re gering dezer dagen de leden van de In donesische delegatie teruggeroepen om aan de regering verslag uit te brengen over de resultaten van de besprekingen. De Masjumi, de Katholieke Partij, de Parkindo en de fractie Demokrat heb ben intussen in beginsel hun goedkeuring gehecht aan die resultaten. Het besluit om het vertrek van de Rechter Maengkom heeft vandaag tq- dens de 54e zitting in de zaak-Jungschla- ger meegedeeld, dat hij niet kon in stemmen met de Nederlandse advocaat, mr. Van Empel, als verdediger in het proces. Zoals bekend is mr. Van Empel in afwachting van het verkregen van een visum voor Indonesië naar Bang kok afgereisd, waar hij nog steeds verblijft. Rechter Maengkom deelde zijn weigering mee in antwoord op schrif telijke vragen van mevrouw Bouman. HU voegde hier aan toe, dat hU, behalve de bekende bezwaren, nog het prakti sche bezwaar had, dat de zaak reeds zo ver is gevorderd, dat hij hoopte haar in de loop van deze maand nog te beëindi gen. Indonesische ministers uit Genève voor lopig uit te stellen is genomen na een nachtelijke vergadering van de delega tie, aldus heeft de voorzitter, minister Anak Agung gde Agung, vandaag mee gedeeld. De vergadering werd gehou den na aankomst in Genève van de beide Indonesische koeriers, de minister van landbouw Mohammed Sardjan en mr. Indra Kasoema. Minister Anak Agung verklaarde voorts, dat het in het Indonesische kabinet niet ontbreekt aan steun voor de delegatie. HU voegde eraan toe, dat het weer opnemen van het contact met de Nederlandse delega tie „zal afhangen van de ontwikkelin gen". Terugkerend van een voorstelling is de bekende Amsterdamse volkszanger Johnnie Jordaan op de Haagse Weg na- bU het viaduct Vijfhuizen met zijn auto geslipt en omgeslagen. Johnnie Jordaan werd uit de auto geslingerd. Met de G.G.D.-wagen van Schiphol is hij naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam gebracht. Het bleek dat hij een lichte hersenschudding had opgelo pen. De accordeonist Jan Hilgers, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. Vanmorgen is Johnnie Jordaan naar zijn woning teruggekeerd. Naar het K.N.P. verneemt, hebben de hoogwaardige bisschoppen besloten de vasten- en onthoudingswet voor de Nederlandse kerkprovincie belangrijk te verzachten, zodat daardoor het onderscheid tussen de Nederlandse kerk provincie en de naburige landen van West-Europa grotendeels wordt op geheven. Alle vrijdagen van het jaar blijven gehandhaafd als onthoudingsdagen, dat wil zeggen vleesloze dagen. Vasten- en tevens onthoudingsdagen zullen voortaan alleen de volgende dagen zijn: Aswoensdag, de zeven vrijdagen van de Vastentijd en de Quater tempervrijdagen buiten de Vastentijd, alsmede de vigiliedagen van de fees ten van Maria-ten-Hemel-Opneming en Kerstmis. Uit dit bericht kan men dus, zoals ons na informatie te bevoegder plaatse bleek, concluderen, dat in den vervolge in Nederland niet meer louter vasten dagen voorkomen. Er blijven slechts èn onthoudingsdagen èn dagen waarop vasten en onthouden geboden is. Concreet betekent dit, dat met ingang van dit jaar de veertigdaagse vasten als „vasten" (één volle maaltijd etc.) is komen te vervallen. Nederland kent in den vervolge alleen nog de bovengenoemde onthou dingsdagen en de bovengenoemde vasten- en onthoudingsdagen. Volgens de oude Vastenwet waren ook de vigiliedagen voor de Hoogfees ten van Pinksteren en Allerheiligen geboden vasten- en onthoudingsdagen. Deze vigiliedagen worden nu niet meer genoemd, zodat men naar ons officieel werd bevestigd mag aannemen, dat deze dagen in den ver volge noch vasten-, noch onthoudingsdag zijn. Hetzelfde geldt voor alle quatertemper-woensdagen en -zaterdagen. De officiële tekst van de nieuwe Vastenwet zo vernemen wij voorts is nog niet gepubliceerd. Hij zal binnenkort door het Hoogwaardig Epis copaat worden bekendgemaakt. Wat de man op deze foto in zijn han den heeft is een zak-radio-ontvangertje, dat zUn energie aan de zon ontleent. Het toestelletje kan bij daglicht onbe perkt blijven spelen en speelt in het donker nog 500 uur door zonder dat de energie-bron wordt bijgeladen. Het werd gebouwd door de heren E. Keon- jian (foto) en James O'Hern van het Elektronische laboratorium van Gene ral Electric in Syracuse (N.Y.) waar deze foto werd gemaakt, tUdens het daar aan de gang zijnde onderzoek naar de toepassingen van transistors, zoals bekend het laatste snufje op het gebied van radio-buizen. Het gewicht bedraagt nog geen 300 gram.Zonnestralen, die de „zonnebatterijen" in de radio treffen, worden hierdoor in elektrici teit omgezet. Deze stroom gaat naar transistors en een uiterst kleine con densator. De radio speelt dan bij dag op de transistors en des nachts op de con densator gekoppeld aan een zeer kleine „accu". Een bioscoopexploitant uit Heerlen is in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks één uur door een jongeman uit Valkenburg op een afgelegen land weg te Hulsberg van zijn geld (twee honderd gulden) beroofd. De man bracht dinsdagavond enige t(jd door in een restaurant in Heerlen. Daar voegde zich een jongeman uit Val kenburg bij hem, die zijn vertrouwen wist te winnen. Omstreeks half een ver liet de jongeman het restaurant, even later gevolgd door de Heerlenaar. On der voorwendsel dat hij met autopech te kampen had verzocht de Valken- burgse jongeman de bioscoopexploitant hem even naar Valkenburg te rijden. In de buurt van Valkenburg vroeg de jon geman de chauffeur een landweg in te slaan omdat dit de kortste weg naar zijn huis was. Op deze eenzame landweg ge lastte de jongeman de autobezitter te stoppen. Onder het uiten van bedreigin gen eiste hij het geld van de chauffeur op. Daar de autobezitter niet meer dan tweehonderd gulden in zijn portefeuille had, wilde de berover overgaan tot f juil- lering. Op dat moment ontstond een worsteling. De berover greep een mes en gelastte de beroofde opnieuw plaats te nemen in de auto, waarmee de jon geman volgens zqn zeggen naar België wilde worden gebracht. Tijdens het star ten van de auto zag de Heerlepaar kans te ontvluchten. Geruime tijd later meld de hij het voorval aan de rijkspolitie te Hulsberg. In het opsporingsregister ont dekte de beroofde een foto van de dader van de overval. De aangewezene bleek reeds zeven veroordelingen achter de rug te hebben, o.m. diefstal met ge weldpleging. Inmiddels is hij door de Maastrichtse politie reeds gearresteerd. De 26-jarige jongeman is overgeleverd aan de rijkspolitie te Valkenburg. Een schilderij van ..grandma Moses", voorstellende de farm van de president in Gettysburg, heeft Eisenhower van zijn kabinet gekregen ter gelegenheid van zijn drie-jarige ambtsvervulling. De Volkswagenfabrieken in West- Duitsland zullen voor haar 32.000 em ployes de veertigurige werkweek in voeren. De arbeidslonen zullen niet ge- wijzigd worden. Onder de grote con cerns in West-Duitsland zijn de Volks wagenfabrieken een der eersten, die de 40-urige werkweek invoeren. In een krachtige noordwestelijke luchtstroming aan de westflank van een actieve depressie boven de Botnische Golf stak langs onze kust een noord westerstorm op. die echter van korte duur was. Tegelijkertijd stroomde koude lucht uit de poolstreken binnen, waar in op tal van plaatsen sneeuw- en hagelbuien voorkwamen. Tijdens op klaringen daalde de temperatuur op vele plaatsen in het binnenland tot 1 a 2 graden onder nul. Een nieuwe sto ring. die bij Groenland tot ontwikke ling'kwam, bereikte vanmorgen de Ier se kust. Het laat zich aanzien, dat de storing niet erg actief is, maar dat zij dicht langs of over ons land zal trek ken, wat plaatselijk met wat regen of sneeuw gepaard gaat. Een volgende de pressie komt midden op de oceaan tot ontwikkeling en koerst vermoedelijk naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. De wind zal bq ons naar richtingen tussen west en zuid draaien, maar waarschijnlijk niet veel in kracht toenemen. In de temperatuurverdeling komt over het algemeen weinig veran dering. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat sneeuw of re gen. Krachtige tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 8.40-17.01 Maan: 10.59-0.41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1