Grote gouddiefstal in Genève 250 kilo ter waarde van één miljoen gulden Onderhandelingen met Nederland nog niet afgebroken Opmerkelijk Brits commentaar De Vastenwet gewijzigd EISENHOWER weet nog Sinaasappelkoppen Eisenhowers aanhang teleurgesteld Dulles is de beste minister van Buitenlandse Zaken die ik ooit gekend heb niet of hij zich weer kandidaat zal stellen Het weer Indonesische delegatie in Genève wacht op instructies Harahap: Parafering van „Genève" hangt thans af van Den Haag Geen documenten vermist inV.S. Nieuwe onlusten in Bombay Feestgeschenk voor Prinses nuftKi ovcfmmm! Enkele buien 1 (nul Duffel Monty-coatsinkleuren Veel wind VRIJDAG 20 JANUARI 1956 79ste JAARGANG No. 26505 Britse geduld Thans reeds 35 doden ,Niet gelezen" mi ii.i» •wüYiYir» ;.;>v.i v. ^sv<r>ia>&^ia 'V-fs' inniiiiiiiiiMiiiiiiMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiiiMiiiiiii Deze foto laat zien hoe een opstandige menigte op het plein voor het station netje van Dadar, een voorstadje van Bombay, tijdens relletjes gemeente-eigen dommen verbrandde. De ongeregeld heden ontstonden toen de Indische rege ring weigerde de eis van de nieuwe staat Maharashtra, Bombay tot hoofd stad van deze staat uit te roepen, in te willigen. JOHN FOSTER DULLES ....de beste.... regering drie keer een oorlog in Azië voorkomen had, niet gelezen te hebben. Hij zeide een vredesprogram te steunen berustend op morele beginselen van fatsoen en rechtvaardigheid. Dit ver eiste een standvastige houding. Sprekende over het Midden-Oosten zei Eisenhower, dat de spanning daar groeide. De Verenigde Staten willen bevriend zijn met iedereen in dat ge bied. Vervolgens gaf de president een op somming van ontwikkelingen der afge lopen jaren, die tot een vreedzamer sfeer in de wereld hadden bijgedragen: 1) In Korea, waar de Verenigde Staten niet hadden kunnen winnen door de wijze waarop zij daar de oorlog voer den, zou overschrijding van de rivier de Jaloe en oprukken in Mandsjoerije de internationale mening hebben geschokt. 2) De grondslag waarop de oorlog in Indo-China was beëindigd was wellicht wel de beste die tot stand gebracht had kunnen worden. 3) De grotere stabiliteit in Perzië, waar van de Verenigde Staten enkele jaren geleden ieder ogenblik verwachtten, dat het voor de geallieerden verloren zou gaan. i) De beslechting van het Brits-Egyp tische geschil over het Suez-kanaal. Bij het spoorwegstation in Geneve is gisteren een bestelwagen met 250 kilo goud ter waarde van ongeveer een mil joen gulden gestolen, toen de chauffeur de wagen enkele ogenblikken onbe heerd had laten staan. Het goud tras per vliegtuig uit Parijs gekomen en op het vliegveld in de bestelwagen geladen. De chauffeur reed de wagen met lading vervolgens naar het hoofd kantoor van zijn maatschappij bij het station. Toen hij, na zich op kantoor te hebben gemeld, weer naar buiten kwam, was de vrachtauto verdwenen. Een uur later werd de auto door de politie leeg teruggevonden op een ver laten bui.enweg. De grenswachten te Genève en Lau sanne zijn gealarmeerd. Alle passe rende personen- en vrachtauto's wor den aan de grens zorgvuldig doorzocht Volgens de Geneefse politie is het goud uit de vrachtauto overgeladen in een grijze Franse personenauto met num merplaten uit Monaco en in een Ame rikaanse auto met Geneefse nummer platen. Men neemt aan, dat de buit reeds over de nabijgelegen grens naar Frank rijk is gebracht, mogelijk per boot via het Meer van Genève. De politie heeft meegedeeld, dat de daders zeer handig te werk zijn ge gaan en geen vingerafdrukken hebben achtergelaten, terwijl voorbijgangers niets van het gebeurde hebben gemerkt. De bestelwagen, welke geladen was met tien kistjes, welke elk 25 kilo aan goudstaven bevatten, stond geparkeerd voor het kantoor van de transportfir ma in de drukke Rue de Lausanne. De firma is gespecialiseerd in het ver voer van kostbare of waardevolle vrachten. De dieven moeten goed van de ge woonten van de chauffeur op de hoog te zijn geweest. Ondanks het spitsuur hebben de dieven van zijn korte afwe zigheid een dankbaar gebruik gemaakt. De politie heeft meegedeeld, dat de chauffeur niet als medeplichtige wordt beschouwd en dat hij zeer waarschijn lijk niet eens wist wat voor een la ding hij te vervoeren kreeg. (Rtr-AFP-UP) De afgelopen nacht passeerde een oceaanstoring het Waddengebied, waar door een hoeveelheid warme en voch tige oceaanlucht ons land binnendrong, wat op de meeste plaatsen met regen gepaard ging. De temperaturen, die in de avond varieerden tussen 2 en 5 gra den, liepen daarna tot 6 a 7 graden op. Intussen is op de oceaan ten westen van Schotland een nieuwe depressie ver schenen, die zich tot een volle storm- aepressie ontwikkelt. Verwacht wordt dat deze over het noordelijk deel van de Noordzee naar Denemarken zal trek ken, waardoor de wind bij ons tot een westerstorm zal aanwakkeren. De war me oceaanlucht zal daarbij worden ver dreven door een stroom van koude uit <e poolstreken afkomstige lucht. Een en ander gaat vergezeld van wat regen of enkele buien en een temperatuur daling. 5) De vreedzame regeling van het ge schil om Triëst tussen Italië en Joego slavië. 6) Het uitschakelen van de communis tische dreiging in Guatemala. President Eisenhower verklaarde ten slotte, dat zijn onlangs ingediende de fensiebegroting, waarop ernstige kritiek is geoefend door de voormalige staf chef van het Amerikaanse leger gene- ïaal Ridgway, berustte op budgetaire èn politieke overwegingen. Advertentie BARTELJORISSTft HAARLEM TEL 13439 FERO. BOLSTR. 48 A DAM TEL 71716? Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later opklaringen, maar ook enkele buien. Tot westerstorm toenemende wind, ruimend naar noordwest. Daling van temperatuur. Zon: 8.38-17.09 Maan: 11.25-1.56 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF Z8 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tei. 21544. Gisteravond is de Indonesische zaak- instructies uit Djakarta afwacht. Uit gelastigde in Den Haag, de heer Kwee de Indonesische hoofdstad wordt ge- Djie Hoo, na een verblijf van twee da- meld, dat premier Harahap in de vaca- gen in Genève per K.L.M. teruggekeerd tures in zijn kabinet, die zijn ontstaan op Schiphol. Hij herhaalde, wat de In- door het aftreden van tie vier ministers, donesische minister van buitenlandse die behoren tot de Nahdatul Ulama en Zaken, Anak Agoeng gde Agoeng, giste- de P.S.I.I., heeft voorzien door de op ren al in Genève had gezegd: ,,De on- neming van drie interim-ministers en derhandelingen met Nederland zijn nog door afschaffing van de post van twee- niet afgebroken. De Indonesische dele- de vice-premier. Het A.N.P. heeft in gatie gaat niet terug naar Djakarta". Den Haag vernomen, dat men daar in De heer Kwee meende de mogelijkheid politieke kringen nog niet durft te voor van een hervatting der onderhandelin- spellen, of en zo ja op welke wjjze gen niet te mogen uitsluiten. Hij zei, dat de conferentie kan worden hervat, de Indonesische delegatie thans verdere De gisteren in ons blad gepubliceer de beslissing van het Episcopaat rnet betrekking tot een voor het hele land geldende verzachting der kerke lijke Vastenwet vraagt enig nader commentaar. Voortaan zullen als vas tendagen, tevens onthoudingsdagen, slechts gelden: Aswoensdag, de ze ven vrijdagen der Grote Vasten, de Quatertemper-vrijdagen buiten de Vasten en de Vigilies van Maria Ten Hemel Opneming en Kerstmis. Alle vrijdagen van het jaar blijven ge handhaafd als onthoudingsdagen. Met deze nieuwe bepaling vervalt dus de Veertigdaagse Vasten die vanaf de vierde eeuw in de R--K- Kerk alge meen in zwang was. Sinds de beide Wereldoorlogen werden langzamer hand hier en daar steeds meer ver zachtingen op-grote-schaal ingevoerd, die uiteindelijk ook voor Nederland geleid hebben tot egalisatie met de heersende voorschriften in onze na buurlanden. Buiten het streven naar een wenselijke uniformiteit zal het Nederlandse Episcopaat zich onge twijfeld tot dit besluit mede geïnspi reerd hebben gevoeld enerzijds door de toenemende verwaarlozing en het onbegrip voor de kerkelijke vasten- wetten, die op zich genomen toch een zware gewetensplicht vormen anderzijds door het groeiende besef van een verdiepte en meer verant woorde geloofsbeleving. Dit laatste motief is bijzonder ge schikt om het eigenlijke doel der ker kelijke Vastenwet in een nieuw en overtuigender licht te plaatsen, voor al wanneer men bedenkt, dat een veelal als loutere verbodsbepaling ge voelde plicht, die gemakkelijk in levensvreemd formalisme ontaardt nii als een bewuste, vrije keuze onze gehele levenshouding de juiste rich ting kan geven. Boete en versterving zullen te allen tijde tot het wezen van het christendom behoren. Geen tijds omstandigheden kunnen dat ooit ver anderen. Welke methoden men ook kiest, de geest blijft dezelfde. Daarom betékent de voortaan geldende ver zachting ook zeer zeker geen verslap ping van het geloofsleven. Veeleer wordt nu een nog groter beroep ge daan op het persoonlijk verantwoor delijkheidsbesef, een beroep dat vol komen past in de mentaliteit van de moderne tijd. Zodoende komt in dit Verband de deugd van matigheid in het centrum van ons geestelijk leven te staan Afgezien van enkele uitzon deringen, die nog gehandhaafd zijn zal ieder deze deugd zelf een plaats moeten geven in zijn leven. In tegen stelling met vroeger, toen een voor schrift van buiten af opge\e^u de massa in het algemeen sledits een min of meer blinde volgzaamheid Werd nageleefd. De moderne mens zoekt an(^ in„ gelijkheden tot boete en versterving dan alleen een beperking in spijs drank. En wie zal ontkennen dat zij Werkterrein dan heel wat uitgestrek ter is! Steeds meer breekt zich het bewustzijn haan, dat een verantwoor de geloofsbeleving in wezen het offer- van-ons-leven-uit-liefde is. De „gees telijke mens" van Sint Paulus wordt als het ideaal gezien, de mens, levend Uit de genade, die in een totale ge richtheid op het stoffelijke niet al leen onmogelijk bevrediging kan vin den maar tevens zijn ontmenselijking Tegemoet gaat. Genotzucht is een der kenmerken de trekken van de moderne mens. Dit ftioge dan al ten dele verklaarbaar *ijn uit existentiële angst, een derge lijke levenshouding blijft daarom niet blinder een ontbindingssymptoom der gezonde menselijkheid. Alkoholmis- bruik, sportverdwazing, een overda dig gebruik van allerlei genotmidde- leu, het uitgaansleven in zijn veel soortige vormen enz. enz., op al deze terreinen is de deugd van matigheid een gebiedende eis. Wij stellen ons Voor binnenkort op dit punt nader te- ru§ te komen in verband met de Pau selijke februari-intentie van het Apos taat des Gebeds, die juist hierop ge- b'cnt is. intussen is het onze overtui- f.mS dat de nu ingevoerde verzach- llnS in de Vastenwet verre van een Verslapping te zijn door het beroep °P de eigen vrije keuze en het per- ?°?nlijke verantwoordelijkheidsbesef juist een sterk aansprekend middel m°et worden geacht tot diepere en meer bewuste geloofsbeleving. Men wijst erop, dat sinds het begin van de onderhandelingen de basis van de conferentie is beïnvloed door de poli tieke verhoudingen in Indonesië zelf en dat er verschillende punten zijn, waar over nog geen overeenstemming be staat. Ook is er volgens deze politieke kringen in Den Haag nog steeds geen bevredigende oplossing in zicht voor de arrestantenkwestie. In Londen ziet men kennelijk veel minder bezwaren, want daar heeft het Franse persbureau Agence France Presse een commentaar op de situatie losgekregen, dat niet geheel vrij is van zelfgenoegzaamheid en dat aan het eind zelfs een vermanende wending neemt. Het commentaar luidt als volgt: „Met voldoening heeft men in be voegde Britse kringen kennis genomen van berichten over een aanstaande her vatting van de Nederlands-Indonesische onderhandelingen te Genève. Men ver heugt zich erover, dat de regering- Harahap ondanks haar binnenlandse moeilijkheden niet „het bijltje erbij neergelegd heeft", maar daarentegen heeft besloten, haar pogingen om prak tische resultaten te verkrijgen, die haar positie aanzienlijk zouden versterken, voort te zetten. Engeland, zo onderstreept men in de ze kringen, heeft kort geleden met vol doening geconstateerd, dat de heersen de pro-westerse opvatting in Indonesië in toenemende mate versterkt is. Deze geneigdheid, zo wil men in Londen aannemen, is voor een goed deel te danken aan het geduldige en belange- loze werk van de Britse diplomatie en in het byzonder aan de politiek van technische hulpverlening binnen het plan van Colombo. Thans schijnt de regering-Harahap, al dus nog steeds de bevoegde Britse kringen, onder auspiciën waarvan deze geleidelijke toenadering tot het westen tot stand is gekomen, ervan verzekerd te zijn, dat zij nog verscheidene maan den aan de macht blijft, misschien tot augustus, indien de volledige resultaten van de verkiezingen niet voordien be kend zijn. Van deze komende zes maan den en vooral van het lot van de onder handelingen in Genève hangt voor een goed deel af van welke aard de rege ringscoalitie, die eventueel de regering- Harahap zal opvolgen, zal zijn. Daarom, zo verluidt in bevoegde Brit se kringen, zou men te Londen zeker voldaan zijn, als men de Nederlandse regering haar verzoeningspogingen zou zien voortzetten, opdat de onderhande lingen te Genève positieve resultaten op leveren. Een oplossing van de prakti sche vraagstukken, die beide landen betreffen en in beginsel een akkoord over de meer delicate kwestie Nieuw- Guinea zou de positie van het westen, en bij gevolg die van Nederland, in Zuid-Oost-Azië aanzienlijk kunnen ver sterken, aldus de mening in genoemde kringen. (AFPANP) De Indonesiche premier Harahap heeft vanmorgen de verwarring rond de Nederlands-Indonesische conferentie nog vergroot, door volgens U.P. te verkla ren, dat parafering der in Genève „be reikte resultaten" thans afhangt van de Nederlandse regering. De Indonesische delegatie, aldus Harahap, zal binnen kort weer contact opnemen met de Ne derlandse delegatie. De FBI, de Amerikaanse federale re cherche heeft het onderzoek naar de moord op de radarspecialist Richard Himmler overgedragen aan de plaat selijke politie van Boston, waar de moord is gepleegd. De F.B.I. heeft mee gedeeld dat er onder de papieren die zich in de auto van het slachtoffer be vonden, geen plannen voor de verdedi ging van de Amerikaanse oostkust wa ren, zoals aanvankelijk was gemeld. De stukken hebben volgens de F.B.I. niets met de moord te maken. De auto van Himmler is na diens dood gebruikt voor een overval op een benzinestation. Men gelooft dat het stelen van de auto het motief voor de moord geweest is. Ter gelegenheid van haar ver jaardag heeft H. K. H. Prinses Margriet donderdag op het paleis te Soestdijk een delegatie ontvan gen van het matrozenopleidings- schip „Pollux". De kwekelingen boden als verjaarsgeschenk een fraai foto-album aan. Op deze fo tocombinatie zien we rechts het moment, waarop een kwekeling het album aan de prinses aanbiedt en links kort daarna genomen prinses Margriet, die met H. M. de Koninginen de echtgenote van de commandeur van de „Pol lux" het album bekijkt. Nu het nieuwe Westduitsc leger lang zaam aan het groeien is, is het be grijpelijk, dat naast de diverse andere eenheden van dit leger ook een afde ling „Militare Polizei" in oprichting is. De eerste Duitse M.P.'s zijn er al. Zij dragen als teken van hun toekomstige waardigheid een sheriffsster op de kraag Het wachten is nu op de witte koppels ei. de oranje helmen, die hun hij hun collega's reeds de naam van „sinaasap- pclekoppen" bezorgden. Nu is dit laat ste evenwel een beetje „de kift", omdat geen enkel ander wapen van het nieuwe leger aan de kleuren kenbaar zal zijn, doch alleen aan de uitmonstering op de kraag. De foto toont drie „Apfelsinen-- kópfe" voor de opleidingsbarak in Andernach. Vooraanstaande politieke correspon denten te Washington zijn van mening dat president Eisenhower nog nooit zo zeer de indruk heeft gewekt, dat hij op het punt stond mee te delen, dat hij zich niet voor de tweede maal kan didaat zal stellen, als op zijn jongste persconferentie. Te Bombay, waar reeds enige dagen hevige onlusten woeden, heeft de poli tie gisteren weer herhaaldelijk op be togers geschoten, waardoor minstens elf personen werden gedood. De relle tjes tegen het plan om de stad onder het gezag van de centrale regering te Nieuw Delhi te plaatsen hebben naar schatting in totaal aan 35 mensen het leven ge kost. De betogers deden o.m. aanvallen op een arsenaal van de politie in het centrum van de stad en op een politie hoofdkwartier in het oostelijke stads deel. Zij werden echter teruggeslagen. De president zelf gaf snel een ontken nend antwoord, toen hem werd ge vraagd of vorige verklaringen de con clusie wettigden, dat hij tot een „voor lopig besluit" over deze kwestie was gekomen. Doch zowel in zijn openings verklaring en bij zijn onvoorbereide op merkingen lag de nadruk vrijwel geheel op de redenen, waarom hij zich niet herkiesbaar zou stellen. Hij liet zich weinig of zelfs in het geheel niet uit over de mogelijkheid van het tegen deel. De verklaring van de president, dat zijn gezondheid „niet geheel" zou her stellen, ontmoedigde velen, die graag zouden zien dat Eisenhower zijn partij bij de verkiezingen in november weer naar de overwinning voert. Griekenland heeft de secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Athene, laten weten, dat het de kwestie-Cyprus voor de Verenigde Naties zal brengen, als de onderhandelingen tussen de Brit ten en de nationalisten op het eiland zouden mislukken. Over zijn gezondheid verklaarde Eisenhower in het telegram, dat het geen zin heeft te beweren, dat die weer net zo goed kan worden als voor zijn hartaanval in september. Vol gens zijn dokters blijft hij goed voor uitgaan, doch in de toekomst moet zijn leven „zorgvuldig geregeld wor den ter vermijding van overmatige vermoeienis." De Amerikaanse president noemde de internationale toestand thans beter dan drie jaar geleden. Er was evenwel geen reden tot voldoening. De president gaf verder te kennen, volledig vertrouwen te hebben in zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, op wie alom kritiek is geoefend naar aanleiding van zijn uit eenzetting over de diplomatie, die „tot aan de rand van oorlog gaat". Eisenhower verklaarde, dat Dulles de beste minister van Buitenlandse Zaken was, die hjj ooit gekend had. Eisen hower zeide het artikel in Life, vol gens hetwelk Dulles gezegd zou heb ben, dat de politiek der .Amerikaanse President Eisenhower heeft gisteren op zijn eerste persconferentie in Washington sedert I augustus ver klaard, dat hij nog niet besloten heeft of hij zich kandidaat zal stellen voor een tweede ambtstermijn als president Hij deelde mede, (Jat hij in een tele gram aan de autoriteiten van de staat New Hampshire machtiging heeft ge geven zijii naam te laten staan op de lijst van kandidaten voor de republi keinse voorverkiezingen in die staat. Hij legde er evenwel de nadruk op, dat dit niet gezien mag worden ais een defi nitief besluit inzake zijn kandidatuur. De president beloofde, dat hij zo gauw mogelijk een beslissing nemen zal, doch hij wilde, ondanks alle druk, zelf tot een besluit komen. EISENHOWER .niet definitief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1